Reklama

sobota 22. prosince 2018

Larry Holmes: Systémová krize a dluhy systémové opozice

Larry Holmes
Larry Holmes
22.12.2018  StřípkyZeSvěta
Svět je v pohybu. Kácí jeden z domněle neotřesitelných pilířů za druhým. “Per partes” to komentuje kdekdo. Pohledů do hloubky je však jako šafránu. Světlou výjimkou je i Larry Holmes, předák americké World Workers Party. Strany nepříliš početné, o to však rozhleděnejší, hloubavější a bojovnější. 

Ilustruje to i každodenními přehledy aktuálního dění. Holmes nabízí pozoruhodné panorama krize celého systému, honosícího se ještě nedávno vavříny “konce dějin”. Jeho projev, přednesený počátkem prosince, vyšel na webu strany před pár dny. Česky z něj nabízíme aspoň výběr. Celý original je k dispozici v příloze.

Jsme svědky příznačné ironie, zdůrazňuje Holmes. Hlasy o těžké ekonomické krizi, která svět postihne už brzy, sílí i z vládnoucích kruhů rovných deset let od té poslední v pořadí. Globální kapitalismus dovedla na práh finančního kolapsu. Signálů paniky znovu přibývá. Nová kaskáda bankovních bankrotů je na spadnutí. Co to domino uvede do pohybu, se teprve ukáže. Kandidátů kvapem přibývá.

Nic na tom nemění ani postupné zvyšování základní úrokové sazby, praktikované Federálním rezervním systémem už zhruba rok. “Peněz jsou k mání mraky, protože centrální banky jimi trhy doslova zaplavily.” Takže “korporace mohou hravě skupovat i své vlastní akcie” (“dvojnásob podporuje-li je v tom i sám prezident”).

“Ze všeho nejvíc však znepokojuje neschopnost vládnoucí třídy pochopit, že krize z roku 2008 ve skutečnosti nikdy neskončila. Byla totiž jen zakamuflována. Zaházena bezprecedentním balíkem peněz. Tím posledním jsou velké daňové úlevy. To vše už však z velké části vyschlo a jiná munice už jim nezbyla” (“přinejmenším taková, která nespočívá v obludných škrtech”).

Masa peněz, jež spadla kapitálu do klína za posledních deset let, nemá historické obdoby. “Vývoj krize charakterizuje financializace kapitalismu.” Právě ta je “prvořadou součástí imperialismu, v němž jsou papíry mnohem důležitější než produkce”. Kde je to “obchod a investice” – “peníze, mající jen papírovou hodnotu” – které jen znovu “nadouvají bubliny dluhů, jež začnou znovu praskat”. A to “už není cyklická krize”, nýbrž “hluboká krize z kapitalistické nadvýroby”. Prizmatem marxistické teorie tedy “permanentní krize”. “Systémová krize, která dosáhla bodu, kdy cyklické krize už svou roli neplní.” A proto i krize, “nastolující otázku, která třída nabude vrchu”. Bude to globální kapitál, který “dokáže přenést útrapy a mizérii na světové masy”? Nebo dostanou dost času ti, koho exploatuje a utlačuje, aby s ním dokázali skoncovat?

Skutečný rozměr “krize z nadvýroby” a jejích sociálních dopadů je nepoměrně větší a drastičtější, než jak ho “zastírají úřední statistiky nezaměstnanosti”. Masívní vyhazovy dopadají i na personál předních technologických korporací a lídrů velko- i maloobchodu (na 15.500 zaměstnanců právě propouští i General Motors, spoustu dalších Apple či Amazon).

Příští dějství krize, dovozuje předák WWP, mohou lemovat i prázdné potravinové supermarkety či potraviny desetinásobně dražší než dnes, vyprázdněné bankovní automaty i jiná zjevení, těžko představitelná dnešníma očima. “Netvrdím, že to nastane už zítra. Až ovšem globální kapitalistická krize propukne v celé síle, zadrhne ve společnosti úplně vše.” Znásobí to jak nezaměstnanost, tak sociální krizi – a ve finale povede k “sociálním bouřím a třídnímu střetu”.

Dost “možná stojíme tváří v tvář poslednímu dějství kapitalismu”, jakkoli “prodlužovanému výkyvy nahoru i dolů”. Tedy právě scenérii, již popisuje Fred Goldstein v knihách “Kapitalismus nízkých mezd” (“Low-Wage Capitalism”) a “Konečná kapitalismu” (“Capitalism at a Dead End”) a v řadě svých titulů také Sam Marcy, zvlášť v knize “Špičkové technologie, ubohé platy” (“High-Tech, Low Pay”).

“Marxisté o tom hovoří už po mnoho let.” Teď jim však “doba dává za pravdu víc, než kdy dřív”. Protože tak “divoce a násilně”, jako dnes, “nepřerostly produkční síly přes hlavu kapitalistického systemu ještě nikdy”. A “uvést to do souladu už je nad jeho síly”. A tak jediné, co jeho vládnoucím kruhům zbývá, je “ještě násilnější, ničivější válka proti dělnické třídě”.

“Politická krize a boje uvnitř politických stran vládnoucí třídy” se zdaleka neomezují na Trumpovy “fašistické, rasistické a misogynní” excesy. Poněvadž “to same říkají za zavřenými dveřmi i ostatní”. Úměrně postupu ekonomické krize tak roste i riziko neofašismu a rasismu. Zároveň nelze vyloučit, že sám “Trump bude muset balit kufry” (a “za mříženi skončí celá jeho rodina”).

Holmes varuje i před přehnanými nadějemi, spojovanými s novými tvářemi Demokratické strany. Dnes hlavně s kongresmankou Alexandrou Ocasio-Cortezovovoé, prohlašující se za sociální demokratku. Vyhrotí-li se ekonomická krize už v nejbližším období, může to vest i k rozkolu mezi levým křídlem strany a tím, které reprezentuje Hillary Clintonová. Dost možná už v průběhu prezidentských voleb v roce 2020 či krátce po nich. Marxisté však musí hlavně vědět co možná přesně, “co Demokratická strana není”. A zároveň neopomíjet ani to, že se “v ní stale vidí spousta lidí utlačovaných a dělníků včetně imigrantů”.

Holmes analyzuje i impozantní rozvoj Čínské lidové republiky, také však rizika spojená s kapitalistickým sektorem její ekonomiky. Zabývá se i “nebezpečným dopadem kapitalistické krize” na postoje postižených vrstev. Tím, nakolik je “rozděluje” a jak se to projevuje v odborovém i jiných hnutích, komunistické strany nevyjímaje. Hlavně však nároky, které to klade právě na ně. A které, nebudou-li zvládnuty, způsobí, že budou “ve skutečnosti ideologicky nerozlišitelné” od svých soupeřů. Nezavrhuje ani pozornost otázkám typu odlišných sexuálních orientací a práv těchto a jiných menšin, Nic z toho však “nesmí nahradit analýzu toho, co se ve světě děje” skutečně podstatného.

Dnes logicky i “revolty žlutých vest ve Francii”, “rozhodné bitvy se škrty Macronovy vlády na úkor dělnické třídy”. Právě schopností bojovného odporu se Francie výrazně odlišuje od většiny jiných západních zemí. V případě “žlutých vest” jde navíc o “povstání, potenciálně schopné svrhnout velkou buržoazní vládu”. Což je tím pozoruhodnější, že je ”neorganizuje komunistická strana”, ani “strany nalevo od ní”. Ani “anarchisté”, ani však žádní “neonacisté”.

Ti všichni se je “sice snaží ovlivnit”. Samo však “přichází zdola”, z těch “sektorů dělnické třídy, které jsou pauperizovány a prekarizovány”. Pozornosti však nesmí uniknout hlavně to, že “organizátorem nejsou levice a hnutí dělnické třídy”. To ovšem signalizuje i jejich vlastní problémy. Fakt, že si navykly “pracovat určitým způsobem”, “reprezentovat určité lidi, jiné však nikoli”. Tváří v tvář “prohlubující se kapitalistické krizi” je to politika “profilujicí se příliš úzce” a “neoslovující vrstvy, které nepřísluší k určitým odvětvím či odborům”. To ovšem zakládá i riziko vlivu rasistických a neofašistických sil. “Ani by mne moc nepřekvapilo, pokud by lidé zapojení do povstání žlutých vest volili Le Penovou.”

Právě v tomto směru jde o svého druhu reprízu americkéhou hnutí Occupy Wall Street. Ani “jeho organizátorem nebyli socialisté” či jiné oddíly “dělnického hnutí”. Holmes to sebekriticky vztahuje i na stranu, v jejímž čele stojí. Také Occupy Wall Street bylo a zůstalo akcí lidí v zásadě ”nepolitických, ale prostě jen rozhořčených”. “Možná jsme pro to, abychom v něm sehráli roli lídra, skutečně vykonat nic nemohli. Avšak každá revoluční organizace, která to myslí vážně, o tom přemýšlet prostě musí.” Tak, aby “neuvízla ve vyježděných kolejích” a neztratila smysl oslovit “jiné součásti naší třídy”. “Vyzkoušet věci, o něž se doposud nepokusila.”

Právě i dění ve Francii je zároveň výzvou zásadně posílit “mezinárodní perspektivu radikálních sil”. Umět se inspirovat tím, co a jak se osvědčuje těm v zahraničí – například schopností “žlutých vest” využívat sociální média. A hlavně rozvíjet vazby mezinárodní solidarity. Vzájemné podpory především tam, kde je to v dané fázi nejvíc potřeba. Holmes to připomíná i v souvislosti s nadcházejícím stým výročím vzniku Komunistické internacionály, založené 2. – 4. března 1919, jež v tomto směru sehrála velice výraznou roli. “Prohloubit globální třídní solidaritu” je podle autora naléhavým úkolem i tváří v tvář dnešní a budoucí kapitalistické krizi.


- - -

33 komentářů :

 1. Už slyším různé pitomce, co tu v diskuzích piští a kvičí, o putinizmu, ruském nebezpečí a pod. Rusko je kapitalistické víc než Státy. A tady je teď hlas marxisty přímo ze Států. Marxizmus mrtvý není. Dobře, že Nová republika tenhle úryvek Holmesova projevu otiskla. Je to konečne pohled pod pokličku.

  MM

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vždyť je to nějaká negerská opice, proboha! Jeho skřeky nejsou svým obsahem absolutně relevantní! To je stejný jako brát na váhu a spojovat s krásnou Bohem vyvolenou zemí na Hoře, jakou jsou USA opičí skřeky Endžíly Dejvis či Póla Robsna!

   Smazat
 2. World Workers Party podporovala sovětskou invazi do Maďarska, i do ČSSR, podporovali komunistickou revoluci MaocTunga v Číně, podporují KimČongy v KLDR.
  Tato organizace je podobný odpad jako islamisti nebo fašisti, zneužívající demokracie a bezbřehé svobody slova v USA.
  Naštěstí mají tihle extremisti v USA nulovou podporu.

  Je symptomatické, že takovým dává NR prostor.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejhorší je že zcela správně , protože západ jde nezadržitelně do pr... !!

   Smazat
  2. Je symptomatické 19:52, že celé to je nad možnosti vašeho chápání.
   Nezoufejte, nebylo a není každému dáno.
   Dobře, že se alespoň uživíte.
   Budiž vám nadále přáno.

   Smazat
 3. Bylo by užitečné si probrat situaci v Rusku také z jiné strany než nabízí často NR. Našel jsem na youtube videa s rozhovory s Platoškinem. Nepatří k opozici, která by vrátila Krym a zbavila se Kamčatky a Sachalinu nebo by rozdala jako ti naši vládnoucí hlupáci (současní a minulí) vše do ciziny. V něčem podporuje Putina, ale vidí i jeho chyby. Poslechněte si třeba toto

  https://www.youtube.com/watch?v=eJX8DemwruM
  https://www.youtube.com/watch?v=LvLCFn3WoOk
  https://www.youtube.com/watch?v=3ety_tY55zo

  OdpovědětSmazat
 4. Samozřejmě že Váš názor je ten nejsprávnější. Kritické myšlení vyžaduje znát názory všech stran. Kapitalismus je v podstatě parazitizmus a musí zákonitě končit katastrofou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenže dnes nemáme žádný civilizovaný kapitalizmus – ale trojbarevnou bolševickou otevřenou kleptokracii a partajokracii – bez „přežitků kapitalizmu“. Současný konzumizmus není nic jiného, než převlečený a přebujelý komunistický materializmus. Levicoví odboroví bossové a lemplové jen žvaní – ale ani jediný kibuc nebo výrobní či prodejní družstvo si dosud nezaložili, aby tam předvedli, co umějí vlastní prací, bez olupování a parazitování na těch úspěšnějších. Blijí směrem na Západ, protože mu nikdy nebudou sahat ani po řiť, aby ji mohli políbit. Kydají na cikány, ale sami klesají na jejich úroveň, ba i pod ni.
   Historie lenivého, příživnického pronároda se stále dokola opakuje: etapu lžidemokracie vystřídá diktatura lapkovské lůzy, která se následně připojí k zacinkání klíči – až zase všechno nakradené prožere. A každých dvacet let plive na tu lůzu předchozí a nostalgicky vzpomíná na tu lůzu předpředchozí.
   Závistiví a připosraní Čecháčkové budou spokojeni - až zase všichni budou mít stejné lejno - jen zasloužilí soudruzi (falmer) ho budou mít navoněné z Tuzexu či Berjozky. Největšími Čechy jsou přivandrovalci Kim Čong Pitomio s bačou Burešem a Duo Klauzeman.

   Smazat
 5. Soukup z Barrandova oznámil všem vyznavačům kapitalismu radostnou zprávu. VW plánuje vyrábět elektromobily jen v Německu. Model Passat se nebude vyrábět v Česku, ale východněji. Co bude dělat automobilový průmysl u nás, to rozhodnou naší odvěcí přátele v Německu? Kdosi kdesi napsal, že každý škodovák vydělá pro Německo milion ročně. Naši západní protektoři vytáhnou od nás přes 30 miliard ročně. V technice k převratům dochází. Za komunistů jsme si vychovali dostatek schopných techniků a inženýrů, kteří by si určitě věděli rady, co s tím. Ale semele nás to, to si pište. Teď po létech si všichni konečně uvědomíte, co nás stala genialita Zemanova Grégra. Na továrnu u Hranic na obrazovky pár kilometrů od nevyužitého provozu Ve Valašském Meziříčí se už zapomnělo. Pán prezident by nám měl všechno vysvětlit.

  A ještě, rudý dědeček má mozek k přemýšlení. Demokrat 20:44 má místo mozku slámu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nebýt VW, žádná škodovka v Ml. Boleslavi by už dávno nebyla. To je nutno si přiznat.

   Smazat
  2. 21:49 budiž Vám to útěchou

   Smazat
  3. 22:16 Útěchu vem čert, tohle je konstatování faktu.

   Smazat
  4. 22:24 já si jen myslel, že jako útěchu to tady sdělujete. Tak jsem se chtěl odvděčit. Když je to jinak, tak promiňte.

   Smazat
  5. 22:42 No, mně je to vlastně úplně šumák. Já v Bolce nebydlím a škodovčičkou nejezdím. (poslední Š120 jsem dal sešrotovat už před mnoha lety)

   Smazat
 6. Tenhle system je logicky spatny a bude generovat jen krizi za krizi,protoze se z nich nedokaze nevymanit...stredni vrstvy, ktera vse udrzovala v pohybu vsude ubyva.... to jedno procento ekonomiku neroztoci a ti neustale chudnouci uz vubec ne

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Systém je možná špatný, ale lepší k dispozici nemáme.

   Smazat
  2. To je blbost...kdyz je neco spatneho..musi se to zmenit....Chcete skoncit jako Africane?My ani nemame diamanty

   Smazat
  3. Je otázkou, co bylo myšleno výrazem "tenhle systém". Ale žádný lepší funkční systém, bohužel, k dispozici není.
   Nebo Vy o nějakém víte?

   Smazat
  4. Ano...co se vratit k puvodnimu nedotovanemu kapitalismu,kde se monopolizaci branilo (konkurence tedy prala zakaznikovi a navic se uzivilo vic lidi) a nejdulezitejsi verejne odvetvi by byly ve statnich rukach

   Smazat
  5. 22:56, to jako myslíte i znovu zavést 16ti hodinovou pracovní dobu?

   Smazat
  6. Urcite se nechci vracet do 19. stoleti...to uz je snad jasne,z meho drivejsiho prispevku:-)Neni to tak dlouho,co vsechno tohle mely severske staty,nez se odklonily nespravnym smerem

   Smazat
 7. Globální kapitalistická krize určitě bude všichni jsou zadlužený až po uši.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ja uz jim to rikam od zacatku "uprchlicke krize"....proc si vsichni mysli,ze ji povolili?Aby to meli na co svest....od roku 2008 se proste nic nenapravilo,jen kosmeticky maskovalo

   Smazat
 8. Stěžejní slova článku jsou:krize z nadvýroby. Sami přece vidíme, jak mnoho zboží se nikdy neprodá, přijde nazmar, vyhodí se, sešrotuje. Strašně jsme podlehli té obrovské nabídce, i mně se to zpočátku líbilo, ale teď mě to unavuje, ty neustálé reklamy, to podbízení, samé akce 1+1 a podobné blbosti. Ceny jsou vycucány z rukávu a nijak neodrážejí náklady+ přiměřený zisk. Letošní předvánoční šílení je podobně extrémní, jako to v roce 2008. Plno lidí se živí naprosto zbytečnou prací. Všechno je tak komplikované, uměle komplikované, aby se co nejvíc parazitů uživilo. A úplně dole, zašlapáni do sraček, se klepe posledních pár lidí, kteří svýma rukama vytvářejí skutečné hodnoty. Nad každým z nich vyrostla pyramida zbytečných lidí, a vyrostla a roste exponenciálně. Krize musí přijít, vždyť (slovy Jana Kellera),na té minulé ty banky tak nádherně zbohatly. Ale zatímco u té minulé jsme svěsili uši a nechali si namluvit, že utažení opasku je nezbytností, myslím, že tentokrát tomu už lidi neuvěří. Jako už jich spousta nevěří dogmatu, že tržní ekonomika, chcete-li kapitalizmus, je zároveň synonymem pro demokracii. Ale co bude dál? Zdravím, Pavla

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tedy Pavlo, já předvánočnímu šílenství taky neutekl. Ale co se Vám zdálo příliš komplikované, že se na tom živilo plno lidí úplně zbytečnou prací? Jak jste to myslela? Petr

   Smazat
  2. Myslim,ze minila ruzne politology,vykladace ruznych teorii o "spravnosti zivota" atd

   Smazat
  3. ??? A jak politologové a vykladači zapadají do předvánočního šílenství???

   Smazat
 9. Myšlenky mi tekly rychleji než prsty na klávesnici. Vánoční šílenství mi připomnělo rok 2008, než vypukla krize, o rok později to bylo nesrovnatelně skromnější, zboží zůstalo na pultech. A že se dnes živí mnozí lidé nepotřebnou prací, je nabíledni - na jednoho, který opravdu něco vytváří, je daleko víc těch, kteří to hodnotí, auditují, propagují, dohlíží, zakazují, přikazují než dříve. Pan profesor Staněk tomu říká "ondulování horúceho vzduchu", což pokládám za nejvýstižnější výraz, který kdo pro toto stádium kapitalizmu vyslovil. Tak se omlouvám za nelogické spojení dvou věcí, které jsem chtěla popsat. Pavla

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O.K. Pavlo, v tomhle s Vámi plně souhlasím. Vidím to i u nás v práci. Je až neuvěřitelné, kolik třeba u nás je zaměstnáno lidí, kteří se zabývají auditem, reportingem, procesy,atd. Na to se vždycky někdo sežene. Ale sehnat šikovného technika je skoro nadlidský úkol. Petr

   Smazat
 10. noviczech
  ...on člověk ke všemu co dělá, musí mít myšlenku, motivaci, nápad, nakonec si vzpomeneme, že muž, chlap, potřebuje práci. Za práci odměnu a legraci.Když toto krizí zmizne a budou milióny bez práce, víte určitě jak to dopadne. Rabování, násilí poroste všemi směry a desítky se dají zastavit, ale sta tisíce, nevím, mám z budoucna dost obavy, dost!!!
  ...asi se ale toho nezbavíme, asi je budoucnost nějak určena, uvidíme!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.