Reklama

sobota 29. prosince 2018

Liberálové představili scénáře, které Čechy povedou do záhuby

Kateřina Surmanová
26.12.2018   ČeskáPozice
Skupina liberálních odborníků předestřela pět scénářů, co by se stalo, když by se Česko odklonilo od Západu. Tři z nich končí špatně, viděno optikou zachování unijního projektu.


Referendum o vystoupení České republiky z NATO se spojí s příštími sněmovními volbami, tedy v roce 2021. Prosadili si to komunisti výměnou za to, že podrželi vládu při její další politické krizi. Díky souběhu s volbami a pocitu starší generace, že nás Západ kolonizoval, zájemci o odchod těsně převáží. Už o dva roky dříve se republika hlasem svých otrávených obyvatel rozhodla opustit i Evropskou unii. Předestřená katastrofická vize představuje podle aktuální publikace Budoucnosti střední Evropy jeden ze scénářů, který se při souběhu nevlídných faktorů naplní. Za studií jsou liberálně-demokratičtí a proevropští analytici ze čtyř zemí Visegrádu a Německa.

Variantní budoucnosti stojí za pozornost, zvláště v situaci, kdy se Česká republika potácí uprostřed rozpolcené společenské nálady a v jejím čele stojí prezident, který hybridní válku zpochybňuje nevybíravým způsobem.

Společný evropský projekt už nějakou dobu přešlapuje na rozcestí. Příchylnost členů k Unii naleptává umná politicko-ekonomická strategie Ruska a Číny, doplněná sofistikovanou dezinformační kampaní, jak na to ostatně opakovaně upozornily i letošní zprávy tajných služeb. Vnucuje se logická otázka, kterou cestou se Evropská unie vydá a jestli na jejím konci bude rozklad, nebo přežití. Skupina liberálně orientovaných novinářů, aktivistů a analytiků ze zemí visegrádské čtyřky ve své nové publikaci popsala pětici scénářů, jak geopolitický vývoj skončí, a to s obzvláštním zřetelem na své domovské země: Českou republiku, Slovensko, Polsko a Maďarsko.


Větší pochopení pro střední Evropu

Autoři publikace nijak nezastírají, že jsou jednoznačně hodnotově orientovaní. Z toho plyne, které z nastíněných možností považují za žádoucí a že jejich dílo vyvolá rozporuplné reakce u těch, komu vyhovuje jiný vývoj. „Představa o ideální střední Evropě se vznáší nad celým tímto intelektuálním cvičením: region, který je demokratický a respektuje občanská práva, který ekonomicky vzkvétá a poskytuje svým lidem rostoucí prosperitu, který je plně integrovaný v širší komunitě evropských národů a který je v míru sám se sebou i svými sousedy,“ praví se v úvodu. Jako hlavní riziko a spouštěč ohrožení útlá kniha pojmenovává nárůst tendencí, které vedou ke korozi liberální demokracie: „Projevuje se agresivním zpochybňováním evropských institucí, otevřeným odmítáním evropských politik, od eurozóny po migraci, a křiklavým porušováním evropských standardů demokracie a právního státu.“

Scénáře mají chytlavé názvy: Triumf antiliberalismu, Roztříštěný střed Evropy, Sňatek z donucení, Středoevropské jaro 2.0 a Bezpečnostní vakuum. Všechny současně nastat nemohou, některé se vzájemně přímo vylučují. Jak píší autoři, nastíněné vývojové linie jsou „některé žádoucí, jiné katastrofické. Všechny jsou věrohodné, ale nikoli nevyhnutelné.“ Se svými závěrečnými doporučeními je studie vlastně cvičebnicí politické strategie určenou západním zemím Evropské unie, aby se jí visegrádská čtyřka fatálně a nezvratně neodcizila. Ale stejně tak dobře – reverzně – je materiál využitelný pro ty, před nimiž varuje – zvláště pro zmíněné Rusko, Čínu a domácí nositele autokratických sklonů. Jen si to, co se podle cvičebnice dělat nemá, obrátí v radu.

Doporučení pro západní členy Evropské unie spočívají v tom, že je třeba poskytnout střední Evropě větší pochopení. Odpůrci integračního projektu by se neměli cítit oslyšeni nebo odstrkováni, nicméně integrace by měla pokračovat. Na místo hrozeb sankcemi má Brusel napumpovat do srdce regionu pořádnou dávku dotací, ale už ne s ohledem na kohezi – úhelným kamenem má být nově bezpečnost, respektive obrana před migračním návalem, ruskou agresí, falešnými zprávami, hackerskými útoky, i investice do strategických odvětví typu vodárenství, energetika nebo IT z neunijních zdrojů.

Tři scénáře končí špatně, viděno optikou zachování unijního projektu – izolací střední Evropy, opuštěním tradičních partnerů a přimknutím se k východním autokraciím. V první vizi rostoucí síla antiliberálů, které jmenovitě ztělesňuje třeba maďarský Fidesz premiéra Viktora Orbána, ovládne celou Evropu, Unie se rozklíží a její pole působnosti nahradí oteplené vazby na Rusko a Čínu. Ve druhé vývojové větvi se střední Evropa zapouzdří sama do sebe. Izoluje se od benefitů EU, každá ze zemí Visegrádu si zvolí vlastní cestu a celý blok se propadne na úroveň politické marginálie – jediné Polsko na tom jakžtakž vydělá, protože se rozhodne hrát samo na sebe a sbratří se s německo-francouzským tandemem, který znovu nakopne životaschopnost Unie. Ve třetím černém scénáři selže NATO, Amerika ztratí chuť angažovat se v problémech starého kontinentu, notabene když většina států nedává na obranu tolik, kolik slíbila. Každý si hledá nového kamaráda, kde umí, Češi a Slováci zareagují opuštěním Aliance a celá střední Evropa se stane nárazníkovým pásmem protichůdných hrozeb a zájmů.

Zbylá dvě libreta končí hlubší evropskou integrací, ovšem není to zadarmo. Aby se zvrátil negativní sentiment Čechů, Slováků, Maďarů a Poláků, bude to podle autorů studie chtít pořádnou ránu. Ekonomickou krizi, přírodní katastrofu, masivní korupční skandály, nezvladatelný příliv běženců z východu, kteří prchají před ruskou expanzí; to všechno buď separátně, nebo dohromady. Jedna verze praví, že pod tíhou strastí si Středoevropané uvědomí, že jim Unie vždycky přijde na pomoc, a sami racionálně zhodnotí, že takhle se mají nejlépe a nejbezpečněji. Bude to však stát slíbené a odkládané přijetí eura. Ve druhé verzi se o proměnu poměrů v sympatizování s EU postará mládežnické hnutí, zrodí se v Polsku a rozšíří se i k sousedům.


Mezi autory i pražská kavárna

Za Českou republiku se na cvičebnici pro evropské politiky podíleli novinář Martin Ehl z Hospodářských novin, ředitel Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál, hlavní analytička nadace Forum 2000 Irena Kalhousová a Hana Lešenarová, viceprezidentka Business Intelligence Unit v Deutsche Bank. Při vypůjčení terminologie hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka a při očištění od pejorativního nádechu se jedná o představitele „pražské kavárny“. V řeči volebních průzkumů pak o zástupce skupiny Čechů, kteří pocházejí z větších měst, mají vyšší dosažené vzdělání a nižší věk, a když mají hodit do urny volební lístek, v drtivé většině na něm není vytištěno hnutí ANO.

Zdroj:http://ceskapozice.lidovky.cz/liberalove-predstavili-scenare-ktere-cechy-povedou-do-zahuby-pup-/tema.aspx?c=A181221_110549_pozice-tema_houd

60 komentářů :

 1. Již jsem to v jednom ze svých diskusních příspěvků uváděl, že se domnívám, že i ANO s premiérem Babišem vidí budoucnost ČR v jen tom nejtěsnějším spojení s EU a NATO a v odmítání Ruska a Číny podobně, jako to má ve svém programu ODS či TOP 09. ANO pouze chytře a promyšleně převzalo některá témata, která hýbou naší společností, jako je např. migrace, čímž vzala vítr z plachet SPD. ANO to dělá velmi chytře a promyšleně, ale dle mého soudu nemá ANO ani tu nejmenší snahu jakkoliv měnit naše postavení v EU a NATO. To znamená, že nemá ani ten nejmenší zájem měnit naše vazalství vůči Bruselu či Washingtonu, včetně zachování odlivu zisků nadnárodních korporací vzniknuvších při podnikání v naší zemi. Mně je mnohem sympatičtější Václav Klaus ml. Škoda, že působí v ODS. Jako premiér či budoucí prezident by byl skvělý.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyby měla, tak Babiš už sedí. Ach to mládí.

   Smazat
  2. Souhlasím. ANO se přece hlásí k liberálům, dokonce i liberální frakce ALDE v EP tomu plně odpovídá. Babiš navíc soustavně říká, že nikdy nedovolí referendum o setrvání v EU, stejně tak silně podporuje NATO i okupační zahraniční mise. Dokonce chce začít posílat vojáky do bojových misí. Velmi vysokou dávku servility prokázala tato vláda i v kauzách Skripal nebo Nikulin. Podpis jednoho z důležitých kompaktů pak servilní zahraniční politiku pouze potvrdil. Takže skutečně - není rozdíl mezi zahraniční politikou TOP09, ODS a ANO.

   Smazat
  3. 14.20

   Zdejši lidovi komentátoři jak se zdá ztuhli a nedaji ani muk.
   Vypadá to tedy tak,že souhlasi.
   Pokud to tedy nebude smazáno,zkuste dát aspoň náznaky co je obsahem vašeho Národniho programu.
   Škoda,že tento web nedá vaše odkazy na NPV někde pevně ukotveny,abychom si je prohlíželi a kdykoliv je mohli zdiskutovat.
   Tak zajdou za obzor a dá se jedině doufat,že se znovu a znovu ,třeba v dalšim vhodném článku zase objevi.
   No odstraňeni kapitalismu ve kterém tu jsme, to fakt je silné kafe a žádný s politiků se takového tvrzeni nikdy nedopusti,nedovoli jim to strach,že je se strany vykopnou až na Mars!

   Smazat
  4. Je na čase jít do předčasných voleb. To co se v politice u nás v poslední době děje je moc smutné. Vrah ČSSD, ubožák Petříček uznal Banderovce.Fašisty, kteří povraždili statisíce lidí,věršinou civilistů včetně dětí. Prý je to vnitřní věc Ukrajiny. To proamerické hovado si neuvědomuje, že podle něj je Krym vnitřní věc Ruska. Kdyby tohle hlásal Štětina, bývalej komouš, teplouš a agent STB, není se čemu divit, jezdí na ukrajinu k fašounům za prdelkovým sexem.

   Smazat
  5. PŘEDČASNÉ VOLBY NEJSOU ZDÁ SE LÉKEM.PORAĎTE KOHO VOLIT?

   A hlavně proč.
   Dokud občanům bude ukraden hlas zmanipulovaným tiskem a tv,dokud z návrhu jejich Národniho programu bude dále podpultovka s cilem jim shrbené hřbety přetáhnout obuškem cenzury a politická třida se jim namisto,aby si osvojila jednotlivé články NPV bude vysmívat jak jsou bezmocni,nebot i TZV ZASTUPCI VOLIČŮ POSLANCI jsou jen zubožené kreatury,které MUSI zvedat ruku za svou verchušku a nikoli pro požadavky voličů, jinak budou vykopnuti na dlažbu,kde zůstanou ležet sami se svými hypotékami,budou volby jen výsměchem občanům a nic nevyřeši!

   Domniváme se,že je třeba poté co bylo řečeno A.tj vytvořeni NPV uskutečnovat B.to je hledáni sil které prvni pochopi co je vlastně V NPV napsáno a co znamenaji jeho články!

   Smazat
  6. Proč se OSV nechce přidat k panu Okamurovi,má pěkné % a takové divočáky jako vy by možná uvital a kdyby chtěl mohli by jste z toho profitovat?

   Smazat
  7. VŠIMNĚTE SI,ŽE PAN 16.23 SE OBRACI NA MISTO MAZANI,

   opravdu PRAVDIVÉ A SILNÉ přispěvky představujici střely z našich pušek pravdy jsou okamžitě mazány pravděpodobně vnitráky padajicihO ČSSD nebot se admin jako normálni nepodepsal.,
   ČSSD už ztráci jakoukoli schopnost sestavit PROTIARGUMENt a tak chce popirat dokonce i pana HAVLA,který prý řikal pravdu a stal se panem presidentem!
   Jestli se ten HAVEL náhodou neobraci v hrobě jako větrák už lidu neni známo!

   Smazat
  8. NAŠIM VOLIČŮM UŽ SVÍTÁ A PRVNI OSVÁŽLIVCI Z VOLIČŮ

   už začali hledat sily sily k uskutečněni jejich vznkajiciho Národniho programu a ne že ne ANO!

   http://www.novarepublika.cz/2019/01/odbornost-předevšim.html

   Smazat
 2. Mantinely mají asi všichni politici velmi úzké. EU má budoucnost ve spolupráci z Ruskem a Asií i Afrikou a opatrné zbavování podřízenosti USA. NATO bez USA je základ bezpečnosti v Evropě

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. PŘICHÁZI V ČLÁNKU LIBERÁLNI DEMOKRACIE S DALŠIMI PODVODY?

   Rostouci tyranie této prý demokracie ji začiná ohrožovat!
   Nasadila znovu ohlupováni občanů tim,že před demokracii předsunula slovo liberálni!
   Demokracie je jen jedna a neni třeba dalšich překrucováni nesmyslnými doplňky zatemnovánim podstaty slova demokracie a tim i přičiny současného stále se zhoršujiciho stavu občanů a namisto toho maskovat uspokojováni vlastnich prý potřeb peněz a hlasů,které kradou.
   Vzpomeňte si komunisté taky předřadili slovo lidová,tedy prý demokracie ve snaze legalizovat něco co demokracii nebylo.
   Drze tedy ti prý jacisi liberálové dále před našimi nosy prosazuji ve skutečnosti vládu menšin nad naši většinou!

   TZV LIBERÁLNI DEMOKRACIE BUDE MUSET BÝT NAHRAZENA DEMOKRACII BEZ PŘIVLASTKŮ A TEDY SKUTEČNOU!!!

   Demokracie je vládou většiny,liberálni demokracie je vládou menšin a ta nám tu dáva dalši ohlupovaci materiál,nebo jak tomu máme rozumět?

   Smazat
  2. Komunisté měli za úkol prosazovat diktaturu proletariátu. S tím se nijak neskrývali, měli to v programu. Lidová demokracie měla být demokracií pro většinu tehdy pracujícího lidu. Z takové demokracie byli vyloučeni všichni parazité. Dnes vládne demokracie pro parazity a dělníci jsou zotročeni (i když si to mnohdy neuvědomují).

   Smazat
  3. Škoda,že dnešni komunisté se stali přisluhovači kapitalistů a neotevřou na webu strany diskuzni rubriky,aby to vypadalo jako zde na NR kde to jiskři.
   Diversanti ve vedeni kteři tam jedou očividně na výdrž jsou vinni budoucim totálnim zničenim dřive tak oblíbené strany a zotročenim jejich členů!!!

   Smazat
  4. BOHUŽEL DOJDE PRAVDĚPODOBNĚ K VYMAZÁNI KSČM Z PARLAMENTU

   je smutné,že nepochopili vývoj a i to,že ten kapitalismus bez přivlastků měni barvy na duhu bohatne dá.
   Dělnici a rolnici zmizeli na FACEBOK,kde zvětšuji miliardy toho soukromnika ZUCKERBERGA,který jejich data prodá,je zcenzuruje a hlavně bude vděčen

   KOMUNISTŮM,ŽE TRPÍ SVOJE VEDENI,KTERÉ ODKOPÁVÁ VOLIČE NA FB A CHOVÁ SI JE PRO SEBE JAKO STÁDO LUMIKŮ

   Smazat
 3. Liberální šílenství musí být zastaveno ať si cpou menšiny někomu jinému. Pokud by bylo referendum budu hlasovat o pro výstup z eu žádné západní páníčky nepotřebuji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jediná strana, která má toto v programu je SPD.

   Smazat
  2. Jak ještě bude armáda ČR bránit cizí zájmy v Afganistánu či Mali? Než tam dostanou pořádnou nakládačku.

   Smazat
  3. 8:53 Mám to taky v programu. To je ale tak všechno co s tím já i ty a SPD udělá.
   Radikalismus ani komunistům nepomohl. Ti ale nestojí
   v případě odvolávání vlády vedle Fialy a bílé brady.

   Smazat
  4. 8:53 Já vím pane a také je volím. Tady opět manipulace s voliči:

   http://www.novarepublika.cz/2018/12/volebni-preference-prosinec-2018.html

   Smazat
  5. Mam návrh , jak nás vykopnou kdekoli, a nemusíme mít žádná referenda !!! Zavést znovu trest smrti !

   Smazat
  6. Víte proč nepřijmou návrh SPD odpovědnost politiku ? museli by stavět nové věznice !!!

   Smazat
  7. Jasněěě! Ukazuje se, že tou největší chybou Evropské unie bylo, že se rozšířila o postkomunistické, chlastoslovanské (i hunské), zaostalé, neproduktivní avšak domýšlivé a drzé burany a neponechala schengenskou hranici na původní železné oponě. Čecháčkostán je nabubřelé rusofilské smetiště Evropy, které těží ze své ubohosti, která odpuzuje i uprchlíky?
   Parazitičtí čecháčkové (k radosti Putina) EU jen vyžírají (jako kdysi RVHP) a když mají něco sami obětovat, tak z ní hrdě vystoupí dříve, než budou ostatními vykopnuti? Pokrytecká, somrácká, opovrženíhodná lůza ! Válčí a pracuje leda tak hubou. Jakékoli její naředění migranty je jenom prospěšné. Britové už čecháčky a další postkomunistické nevděčné vyžírky nechtěli živit, proto z EU vystoupili. Nebýt Německa, mohli jsme mít uprchlíky na krku my, švejkovští postkomunisté.
   Čecháčkostán patří do EU ještě méně, než Řecko. Nedrží krok už ani s Rumunskem a Bulharskem. Integraci EU Češi neustále sabotují a současně jí licoměrně vyčítají neakceschopnost. Češi - nekrást tady !!! O bolševizmem zavšivenou, žlučovitou a zlodějskou kotlinu už nejen solidní investoři, ale ani uprchlíci nestojí.
   Vyhnány byly 3 miliony Němců - takže místa je tu dost. Uprchlíci vypadají civilizovaněji než čecháčkovská řvoucí chátra. Řešení na konci příspěvku.
   Závistivá, neschopná a ubohá (zato však revolučně uvědomělá) husitsko-bolševická čecháčkovská lůza se kojí nadějí, že se nažere papírových majetkových přiznání nebo registračních pokladen a pokut prodejním řetězcům. A nechce se s nikým dělit o žvanec a vrátit cokoli z nakradeného církvím, židům, Němcům. Píseň Práce: Ručičky nebojte se - vy makat nebudete !!! Poctivým českým metanolem proti cizí marihuaně!
   Se Sovětským Svazem na věčné časy !!! Vyloudit z EU co se dá - a pak z ní hrdě vystoupit !!! Jako azbucké lůzokratické Řecko - náš vzor.
   Čecháčkovští komouši se nezmohou ani na vlastní puč - potřebují k tomu bačovského Bureše - nástupce Husáka ??? Lůza zůstává lůzou i když je v početní většině.

   Smazat
  8. 15:57 uvědomte si, že ty vaše choromyslné výplody, které pořád kopírujete, nikdo nečte. Vyhledejte už konečně psychiatrickou pomoc a neotravujte tady. Je to ve vašem zájmu, věřte mi.

   Smazat
  9. 19:59 A ty věříš, čechomužiku, že krom ansámblu místních užgryndanců ty výplody putleroffských agentů včetně davida, dvořáka, besta, olezlého zbořila, robejška, vyvadila, pavlíčka, bašty, kotrby, petránka, eichlera, kollera, haase, paroubka, mana, šilhavého žantovského, foldyny, schneidera, krejčíka, jírovce, tomského, lhoťana, procházkové, spencerové, konečníkové, lorencové, syrečka a mongoloida pitomia, kteří se navzájem poznají podle neupřímného žlučovitého úšklebu, vyb(p)itého mozku, kozí bradky, křivé huby, krhavých očí, převislého pupku, kosého pohledu a špatného trávení a agentky ještě navíc podle inkontinetní širokorozchodné prdele, někdo normální čte? Komiku ...:)))

   Smazat
  10. Až se vámi jmenovani odvážni sportovci opřou o skvělé články Národniho programu voličů NPV, tak vám drahý senochrupe zaskoči seno v krku!

   Smazat
 4. Je nutné co nejdříve vystoupit z EU a z útočného vojenského paktu jménem NATO. Tyto spolky České republice nikdy nic dobrého nepřinesly. Je nutné vstoupit do Euro-asijské unie a obnovit bratrskou spolupráci s Ruskem a dalšími státy bývalého SSSR. To je jediná cesta, jak se vymanit z kolonialismu Evropské unie.V současnosti Česká republika představuje pouze levnou pracovní sílu pro panička z EU. EU u nás staví firmy, kde nepracují Češi, ale dovezená pracovní síla ze zahraničí, která bere práci Čechům. Platy v ČR jsou na úrovni 1/3 oproti SRN.
  Ale div se světě, ceny potravin a jiného zboží jsou ve SRN stejné nebo nižší jako u nás.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:17 Stejná fantasmagorie jako v tom osmašedesátém.
   Vystoupíme z VS a RVHP.

   Smazat
  2. 10:17 v roce 1989 ČSSR vystoupila z VA a z RVHP. A důsledky??? totální kolaps českého průmyslu, zavírání fabrik, nezaměstnanost a odliv mozků do zahraničí. Naše východní trhy obsadil Západ. A zrušení Varšavské smlouvy??? v dnešní době nemáme armádu, která je schopná bránit ČR. Nebo si snad myslíte že nás NATO ochrání??? Že nás ochrání Američané, kteří nám v roce 1945 bombardovali naší zemi??? konkrétně nám Amíci vybombardovali plzeňskou Škodovku, pražskou ČKD, bratiskavskou Apollu, Petrochemu v Dubové na Slovensku? Vážně si myslíte VY 11:10 že nás uchrání státy, které nás v roce 1938 zradily?
   Já osobně věřím a přejí si, aby se EU rozpadla a aby se rozpadlo i NATO. Lepší variantou bude aby nám Trump nařídil takové poplatky za členství v NATU abychom sami z tohoto útočného paktu odešli.

   Smazat
  3. 11:10 Ano, mnohem větší pravděpodobnost než Czexit má rozpad samotné EU. Nikde ale zatím nevidím evropského Jelcina, který by poslal tanky před paláce EU a vydal rozkaz k palbě. Jelcin to udělal a Sojuz skončil...

   Smazat
 5. Musíme zůstat v EU a čekat až se svojí vinou zhroutí.Její vedení na tom pilně pracuje.A pak EU -suverení evropské státy ekonomicky spolupracující

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemůžeme za to,že se EU hrouti a hrozi,že se dřive rozpadne než stačime z něho vystoupit.
   Dnes už je jasné,že bez důkladné reformy přestane ten spolek EU existovat.
   Kdo to kdy viděl degradovat demokracii na vládu menšiny nad většinou podporovanou tyranii samopalniků,kteři ZBABĚLE utekli před hadžim PUTINEM a vláda padouchů se je bude snažit propašovat k nám do postele podřezávat naše dcery a zabijet každého křesťana i ateistu,kdykoli se jim to zachce!

   Smazat
  2. TO ZABIJENI KŘESTTANŮ I ATEISTŮ MAJI V KAKARÁMU

   sůra 4-89 kde se každý může přesvědcit o tom co píše prý milumilovný islám

   Nehledejte mezi nimi ani přátele ani pomocníky.Jestliže se k vám obráti zády pak je chyťte a zabte KDEKOLI JE NALEZNETE!

   To voliči liberálni demokracie nemaji dost toho co islám provádi tam,kde jsou prý uprchlici ve skutečniosti vrazi a znásilnovači,kteři přišli rozšiřovat svůj středověk a ne že ne ANO!

   Smazat
 6. Záchranou českého národa před rozpuštěním v ostatních národech a migrantech zachrání Česko jen CZEXIT ! Jiná alternativa není a nebude !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:03 Jsem čech. Za předky samozřejmě neručím. Ale bájení o "českém národě" bych vynechal.
   Když se to tak vezme kolem dokola, tak je to padesát na padesát. Přitom ta jistá padesátka časem narůstá.
   Přeloženo, blbců, hlavně v mladé nezkušené zhlouplé
   mládeži, je jich čím dál víc.
   Chápu že pro ně události kolem "velké deprese" a její
   následky jsou dávnou minulostí, něco z toho mlhavě znají ale většinou nově ideologicky zpracované a zvrácené.
   A s takovým "národem", pro kterého začínají dějiny země rokem 1968, nelze nic pozitivního vytvořit.

   Smazat
 7. Samostatnost státu není jen možnost rozhodovat v mezinárodní politice s ohledem na národní zájmy, ale hlavně soběstačnost ve výrobě základních potravin, zásobování vodou, energiemi a armádou odhodlanou bránit státní hranici.
  Ideologické směry zpochybňující možnost být samostatným státem vycházení z pera mocných a slouží pouze k udržení stávajícího stavu a zamlžení alternativních směrů. Součástí politiky "zamlžování" je uplácení politiků, novinářů, zneužívání dobrosrdečnosti občanů pomocí "neziskových" organizací.
  Dnes nejsme suverénním státem, ať už z hlediska politické podřízenosti západním mocenským strukturám, tak i závislostí na západním kapitálu u nás. Závislosti horečně budovanou od listopadové frašky v roce 1989. Ten rok se snad dá přirovnat k době po Bílé hoře, kdy došlo ke germanizaci českých zemí.
  Pokud se stane zázrak a do naší vrcholné politiky se dostanou bystří vlastenci, moudrými rozhodnutími sníží naši závislost na dovozu, pak bude možné EU opustit. Doba musí dozrát, mezinárodní politika musí dozrát a my se musíme snažit.
  NATO je pro nás v tuto chvíli obrovským bezpečnostním rizikem.
  ABC

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad 11:24 souhlasím s vámi, jen otázků vojenských paktů vidím velmi složitou, jsem v jádře pacifista, ale unáhlená řešení mohou v sobě ukrývat vysoká rizika. Co se týče EU, ideový projekt byl skvělý, ale současné technické řešení se nepovedlo. Posledním varováním je Brexit. Buď se EU reformuje, nebo sama končí. Problém vidím v krátkozraké, amatérské politice, která nás svedla do stavu, že všichni mají pocit, že na druhé doplácejí. Nespočet výjímek, různé standardy a normy, které jsou často zbytečné, nebo naopak (v potravinách) chybějí. Moloch řízení,v Bruselu 30 tisíc zaměstnanců, který nemůže operativně řešit hrozící problémy (migrace). Navíc,kéž se mýlím, státníci, kteří mají mít za cíl spokojenost občanů a mírovou prosperitu státu, mají cíl deformovaný na prosperitu své politické strany. Totéž platí v EU i tam se vytváří kluby blízkých politických stran z jednotlivých států, které se navzájem přetahují o moc. Nevím zda to platí jen u nás, ale naši reprezentanti v EU nejsou viditelní (slušně řečeno). Ve své naivitě se přiznám,že hodně viny máme sami, proč si zvykáme na dotace z EU, proč jsme cizím investicím poskytli daň.prázdniny, proč se dnes děsíme, že v dividendách odevzdáváme 300 mld ? Díky splašené privatizaci jsme levně předali statní invest.fondy do soukromých rukou a ty odpluly do neznáma, nato jsme je velmi draze lákali zpět. Těžko mluvit o národní hrdosti, Evropě jsme kávu neosladili, jsme jen za chudé příbuzné.

   Smazat
  2. Dovolim si poznamenat. Stávající neutěšený stav naší země a troufám si říci, i EU, není důsledkem, ale cílem. V uplynulých letech po prevzeti moci z rukou komunistů nebyla snaha rozhodovat ve prospěch národních zájmů. EU je projekt určený k omezeni národních zájmů a vybudování Evropského panství s vládnoucí elitou, která bude mít v rukou neomezenou moc.ABC

   Smazat
 8. Tu fantasy od těch pražských myslitelů jsem si přečetl, no přelít až teď.
  Jak tak bývá, přání otcem myšlenky. Hlavně v jedné sekci
  o hrůze co padne na lidi a oni budou rádi za nějakou unií.
  Nic nemožného. Stačí aby na ulici zdi vyhlásili bankrot a
  hned se najde někdo kdo tu německou unií prosadí. Silou.
  Někteří, i já, jsme to už zažili.

  OdpovědětSmazat
 9. Jsme pitomci. Neležíme a nepatříme ani na Východ ani na Západ Evropy. Jsme v jejím strategickém středu! Mít chytré politiky mohli by jsme toho využít a fungovat jako most mezi Východem a Západem. Jen magor si může myslet, že jsme pro Rusko nějak strategicky důležité. A pro Západ jsme akorát odběratel odpadu. Dalo by se to změnit, ale bohužel nejsou lidi!!! M.R.

  OdpovědětSmazat
 10. Na rozdíl od většiny komentářů, mám odlišný názor. RU, to byla nějaká říše, a přece se nestačila ubránit vlivu anglosaských vrcholových financiérů. Národní snahy k sebeurčení Čechů, Slováků, Poláků, nakonec i Maďarů, byly pouze zneužity. Evropa byla rozparcelovaná podle míry velmocenského vlivu, zejména USA, Anglie a Francie, po II. světové i s účastí SSSR.
  Po převratu 1989 je Evropa opět organizovaná zejména anglosaskými financiéry, s překvapivým souhlasem SSSR.
  Z těchto událostí vyplývá poučení, že i dnešní Evropa bude organizovaná pod dohledem anglosaských velmocí, Ruska a Číny. Domácí vlastenci (SPD, komunisté ..) budou opět využiti a všechno dopadne tak, jako vždycky.
  „.. třeba poskytnout střední Evropě větší pochopení,“ je protimluv! Při větším pochopení by západní EU přišla o značnou část svých příjmů, což by popřelo účel konstrukce EU.

  OdpovědětSmazat
 11. Liberálové nepochopili, že díky nim je EU v takovém hajzlu, jakém je. Bohužel, jejich aktiva díky EU jsou tak vysoká, že v žádném případě neustoupí. Jedinou možností, jak na tom něco změnit, jsou květnové volby do parlamentu EU, kdy půjdeme k volbách a nebude volit tytu zprofanovanou bandu současných EU politiků a stran.

  OdpovědětSmazat
 12. Nu, zatím se jim ty katastrofické scénáře nedaří, namísto uprchlíků před Putinovou agresí, tu máme hordy migrantů, které se nám snaží vnutit Brusel... a uprchlíci (jsou-li jací) za posledních 30 let, jsou vždy v důsledku agresí USA/NATO/U

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O jaké Putinově agresi píšeš? Objasni!

   Smazat
  2. 20:54 Kecá. Protože prolhané, lenivé, ožralecké, expanzivní, cynické azbucké byzantské Rusko, které zůstalo mentálně na úrovni mongolského a hunského Tatarstánu (včetně temného a vůči carovi tradičně podlézavého pravoslaví, velmi podobného islámu), nedotčeno západní civilizací, úmyslně odděleno azbukou a širokorozchodnou železnicí, nemůže na žádnou agresi ani pomejšlet!. Zakrslý Putin sedí holou řití na hromadě rezavých raket, ponorek a tanků, pro které nemá odbyt ani jako šrot a proto usilovně hledá nového partnera Adolfa, se kterým by si opět rozdělil Evropu a soutěžil s ním v počtu gulagů, pogromů a vypálených parlamentů. K tomu účelu používá různé azbucké "trojské koně" (foldynovské Srbsko, Řecko). Také protievropský islám. Brzo bude muset platit nahromaděným zlatem za obyčejné žrádlo. Zato má miliony zadubených, hladových a zamindrákovaných mužiků, ověšených ve válce uloupenými hodinkami a oplechovaných bezcennými dobyvatelskými metály udělenými těm přeživším, kteří raději riskovali střelbu soudruhů převážně do vlastních řad, než by šli na jistou smrt do gulagu. "Psí hlas do nebe nevolá" (ruské přísloví). Jejich stavy by potřeboval snížit aby je nemusel živit. Proto jim slibuje válečnou kořist. Brzy však předá Sibiř Číně na splátku svého dluhu (podobně jako kdysi Američanům Aljašku), případně jako výsledek pročínského referenda Sibiřanů. Z Ruska zůstane feudální chlastoslovanský skanzen s dřevěnými matrjoškami, zlatem okovanými blechami vystavenými v Kremlu, a potměšilými zablešenými cirkusovými medvědy na motorkách, obohacený olezlými a odulými putinovskými agentskými čecháčky, kterým Putin rád poskytne asylovou kvótu.

   Smazat
 13. Babiše, Okamuru a další „démony“ stvořila svou politikou právě ta část politického spektra, která teď nejvíce křičí. A stejné či podobné scénáře vidíme v dalších evropských zemích, i v USA. To není náhoda. To je jasné selhání systému politických stran, které se v procesu globalizace zaprodaly mocenským zájmům korporací. Propojení politické a ekonomické moci ničilo a ničí demokracii všude na světě. Směřujeme ke korporátní totalitě, a to na globální úrovni. Nějaký oligarcha je proti tomu legrace.

  OdpovědětSmazat
 14. Pozor, Homo pragokavariensis ohrožuje hlavně mladé lidi.

  OdpovědětSmazat
 15. Homo habilis opravdu vymřeli, teď co krok to potkáváte samý etectus a máte-li kliku občas i sapiens.

  OdpovědětSmazat
 16. Liberalove chudi duchem.Tak mimo misu se jen tak nedoctete.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Liberálové jsou buržoasní levice. Podstatou veškeré levice je rovnost. V čem se různé levicové směry od sebe mnohdy zásadně liší je pojetí rovnosti. Skutečná (absolutní) pravice je generální reakcí proti levici.
   Pravice odmítá všechny formy rovnostářství. Čistokrevný pravičák tedy musí v prvé řadě odmítnout rovno-právnost.

   Levičáctví (ve všech jeho podobách) se projevuje jako duševní společenská choroba, která vede k jejímu postupnému úpadku. V pokročilém stádiu ji již nelze vyléčit!

   Smazat
  2. Liberálové se svou liberálni demokracii jsou podvodnici a ohlupovatelé důvěřivých voličských dušiček,které jim sednou na lep.
   Na co maji vpředu to slovo liberálni,když demokracie je jen jedna a nepotřebuje něco jako kdysi za komunistů,kdy byla prý lidová demokracie,která demokracii nebyla a oni komunisty napodobuji a chtěji ve skutečnost vládu menšiny nad většinou a araboafriku s jejich kaka rámem,který jim má udržovat terorem jejich podvody ziskávanou moc...

   Smazat
  3. Když je biftek s adjektivem, tak je to karbanátek,
   když je demokracie s adjektivem, tak je to diktatura!

   Leo

   Smazat
  4. Jako karbanátek funguje především fašismus! - http://www.stjoseph.cz/pojem-fasismu/

   Smazat
 17. Cituji prof. Kellnera ze včerejšího Práva: "Žijeme v zemi, která byla zbavena strategického průmyslu, všech svých bank, pojišťoven, rozsáhlých lesů a polností, ale i velkých pivovarů, cementáren, cukrovarů, uhelných dolů, vodovodů atd. atd." Doporučuji k pročtení celého článku, má titulek "Dobrá zpráva" a s trochou ironie konstatuje, že jestliže je možné něco jako vlastizrada (Zemanova velezrada, Havlova vlastizrada), pak je to přece důkaz, že vlast i národ existují :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tupče, ty nechápeš rozdíl mezi Kellerem a Kellnerem ?

   Smazat
  2. Pro překlep se běžně nenadává! Co vás k nadávání pudí? Komplex? Špatná výchova? Psychická choroba?
   Zkoumejte!!!

   Smazat
  3. 12:28 to je přece Pepek Vyskoč, opět nastoupil do služby :-)

   Smazat
 18. Upozorňuji ct. administraci, že "blbý" je spisovné slovo.(viz: Slovník spisovné češtiny)

  OdpovědětSmazat
 19. Na celé záležitosti považuji za potěšující, že se dokázaly země střední Evropy vymezit jako reálná entita. Ta špatná zpráva je, že to udělali liberální strany, pod německým vedením. Ty strany, které vedou EU tím směrem, vůči kterému se střední Evropa vymezuje.
  Zde je dluh národně orientovaných stran střední Evropy (třeba v sekci Evropa národů a svobod), aby vydaly také nějakou vlastní vizi. Ale tyto strany mají vlastní vizi celé Evropy, vůči které by se již státy střední Evropy, nemusely vymezovat. Součástí této sekce, je též česká SPD – Tomio Okamura. P.K.

  OdpovědětSmazat
 20. Což takle založit si Rakousko-Uhersko-Česko-Slovenskou unii ? Možná by se připojili Jugoši ? Polákům moc nevěřím

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejprve zkusme vytvořit opravdový solidárni stát odstraněnim stávajiciho kapitalismu bez přivlastků a diktatury šmejdů liberálni demokracie.

   Budeme li mít úspěch UVIDITE,ŽE SE OSTATNI PAK LEHCE PŘIDAJI!

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.