Reklama

neděle 16. prosince 2018

Lichtenštejnsko od Čechů čeká dárek pod stromečkem

Hans-Adam II von Lichtenstein
Jana Petrova
16. 12. 2018  Rukojmí
Spor, který se zdál být mezi Českou republikou a Lichtenštejnskem vyřešený ještě v roce 2009 o majetku rodu Lichtenštejnů, dostává nové obrátky. Fond Lichtejštejnů začal posílat českému státu předžalobní výzvy, kde požadují návrat nemovitostí, které byly zabaveny podle Benešových dekretů po roce 1945.

V prohlášení fondu stojí, že ostatní prostředky k tomu, jak donutit českou stranu projednat neuzavřené otázky z minulosti, byly vyčerpány. Pokud Česko během sedmi dnů nevydá požadované majetky, tak Fond, který nakládá s majetky Lichtenštejnů, podá žalobu proti českému státu. Jsou požadavky Lichtenštejnů reálné? Podle expertů se jedná o majetky v hodnotě miliard korun a nemovitosti, včetně zámků Lednice, Valtice, Velké Losiny na Moravě? Skutečně si knížectví myslí, že mu Česká republika dá podobný „dárek pod vánoční stromeček"?

„Česká republika platí za nesmyslné právní pojetí restitucí," takto vidí celý tento příběh renomovaný politolog, ředitel Institutu globálních studií UJAK Praha profesor Oskar Krejčí.

Krejčí: I v minulosti přecházely majetky při nejrůznějších ekonomických reformách a politických změnách do rukou jiných soukromých vlastníků či státu — například šlechtické statky po bitvě na Bílé hoře nebo církevní majetek za císaře Jozefa II. Když nastavíte restituce jako kontrarevoluční akt celoplošně a neurčitě, jako je to například při navrácení takzvaného církevního majetku znárodněného po roce 1948, otvíráte prostor i pro jiné pseudoprávní nároky. A nejen to. Už některé jiné realizované restituce týkající se nové politické elity šly za rámec zákona určující časové hranice restituce únorem 1948 a měly charakter revize dekretů prezidenta Edvarda Beneše. Smutné je, že se vždy najdou čeští právníci a politici, kteří za drobky od panského stolu ochotně poslouží dílu proti vlastní zemi. Bude to chtít hodně politické odvahy a schopné právní mozky, aby se stát nárokům Nadace knížete z Lichtenštejna ubránil.

Nemyslíte si, že je podivné požadovat vrácení majetku po tolika letech, a že stačí přijmout status quo?

Restituce jsou psychologická a ideologicko-politická záležitost. Bohatí bývají nenasytní, což platí i o Nadaci knížete z Lichtenštejna. Jejich pojetí spravedlnosti a lidských práv začíná restitucí Orlíku, Barrandova, Lucerny… To není otázka diskuse o vědecké pravdě, to je otázka odlišných zájmů. Přijmout status quo nestačí každému — a já si myslím, že právní řád je nesprávně nastaven tak, že umožňuje výklad vyhovující parazitním skupinám. Vlastnictví by mělo být upraveno tak, aby se někteří jedinci nestaly pány podmínek života jiných lidí. Člověk se v současných podmínkách mění na prostředek upevňování a rozšiřování privilegií malých skupin jiných lidí. Suma sumárum, když státy nebudou aktivně čelit neukojitelnému majetkovému hladu nejrůznějších knížat a nových oligarchů, nečeká Evropu nic jiného než další prohlubování nerovnosti.

- - -36 komentářů :

 1. Nic se neda Steinum

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Té EU nám byl čert dlužen,....za to může Klaus !!!!,obracejte se laskavě s důvěrou pouze na něj !!!!

   Smazat
  2. 8.36 , pane kolego , po Klausovi vsechny vlady si chvali ten zazrak EU , ze se jim eu stara o praci Cechu v zahranici a nemusi se starat ceske vlady !

   Smazat
  3. Malinko z jineho soudku...vsichni poslanci , kteri nevydelali svima rukama ani 1 CZK , v parlamentu horuji na zruseni dotaci Agrofertu . Ondra je jiste za vodou ,
   mozna skrachuje , jak to predpovidaji kuvici , kdyz malo vydela , malo odvede do pokladny CR ! Anevyvadi zisk do danovych raju...taky malo ? To jste celi vy ,hurvinci , svejkove a cimrmani !

   Smazat
 2. Jo začalo parcelování. A posleze bude parcelováná Lucembuska. Pokud čas nepostoupí dál. Jako v bláznově kronice.

  OdpovědětSmazat
 3. Teď se ukáže, jak znají úředníci ÚZSVM nález Ústavního soudu SRN v Karlsruhe tỷkajíci se obrazu "Vápenka".

  K tomu dotaz ke kastelánovi zamku v Lednkci.
  Proč pouští Adama do zamku bez zaplacení vstupného?

  OdpovědětSmazat
 4. Válečné reparace nepožadujeme, ale jinak solíme jako čerti. Ještě, že si ten kat z petchkárny už nemůže zažádat o tu svou gilotinu. Parta polistopadových dovedů by mu ji zajisté s omluvou vrátila.

  OdpovědětSmazat
 5. Fašizmus se vkrádá do našich končin*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bezpochyby, neb fašismus je v obecném smyslu (tedy nikoliv konkrétní dle veronského programu realizovaný v tzv. Republice Saló) apolitický, jedná se de facto o reakci etablované nerovnostářské společnosti proti násilí podlidí!*)

   *) Tímto termínem definoval americký historik a novinář vrstvy neschopné se etablovat do stávající společnosti a usilující o její zničení násilnou revolucí! - https://en.wikipedia.org/wiki/Lothrop_Stoddard


   A protože jak napsal novinář a historik Lothrop Stoddard, podlidé budou vždy proti řádu přirozené, tedy nerovnostářské společnosti povstávat, tak etablovaná společnost se proti nim vždy bude bránit až do krajnosti!- http://www.stjoseph.cz/pojem-fasismu/

   Smazat
 6. chtěl bych se stat duchodcem rentierem u lichnštejna penze na naše osmdesat tacu a všechno zadarmo doprava nemocnice sportovni aktivity jako bazeny sauny lyže atd ale někteři protestuji chtěji zdarma i zlate zuby i ořizku bezplatně a tak se musi kniže snažit sehnat a podojit někoho jineho a jediny kdo je k podojeni vhodny už dlouha leta a od nepaměti se jmenuje čehistan kde sice luza chvilku pokřikuje ale jen tak aby se nikdo neurazil i proto mame dvakrat menši platy než hitrel merkel a i proto nas nepustili k lizu tedy krom pečlivě vybranych eštěbaku a prekabatěnych bolševiku zatimco z nas si udělali samobsluhu a kolonii tak rychle a za hubičku zabrali co mohli dokonce se řika že ani soudruh hitrel nebyl tak rychly jak skopčaci v devadesatkach

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane 0809 nevěřte propagandistickým pohádkám o tom, že máme poloviční platy oproti SRN. Vycházíte z průměru přepočteného na pochybnou paritu kupní síly. Do toho průměru je započteno i bývalé NDR, kde jsou platy v mnoha regionech jen o málo vyšší, než u nás, a hlavně deset miliónů gastarbejterů. Rodilý západní Něměc má plat v průměru pětkrát vyšší, a pokud si budou téměř všechny vydělané peníze v ČR přivlastňovat, tak to nikdy nebude jinak.

   Smazat
 7. I kdyz nikdo nebude nikomu nic vracet, rudi dedeckove budou mit smutne vanoce. Nekteri se strachy podelaji pod jolkou. Strach je totiz nejlepsi zpusob, jak ovladat rude lackovce:-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je potřeba už konečně provždy zatočit s těmi menševickými vředy po bolševicky !!!!,..a bude i po klausovských restitucích !!!!!

   Smazat
  2. 08.16 je vidět, že ti tvůj Santa moc nenadělil. Vnitro by by ti mělo dodat nové noty, jsi poněkud nenápaditý, respektive meleš pořád dokola, vynechal jsi jenom stepní trávu. Supraphone.

   Smazat
  3. Milé dítě 8:16, máme radost, že se ti dobře daří. Určitě si zajedeš na předvánoční nákup do Vídně. Svým Ferrari tam po Štrougalově dálnici budeš nato tata.Po přijezdu se okoupeš ve své zlaté vaně vodou ze Želivky, díky rudým dědečkům. Než půjdeš spinkat si pustíš oblíbenou ČT24 (z Kavčích hor,kde barák, studio i el.proud zařídili rudí dědečkové), budeš papat kaviar od Putina či ruská vejce. Při četbě novin si zapálíš Fidelovo havana ( jak to dělá i Bakala ). Šup do postýlky a ať máš krásné sny o těžbě Bitcoinu, to ti přejí tví rudí ďědečkové.

   Smazat
 8. Tahle pobělohorská šlechta je naprosto nenažraná. Kvůli nim tady byla30ti letá válka, českou šlechtu popravili na Staromáku, ukradli jim jejich majetek a na neštěstí druhých zbohatli. Takže vážená knížata všech kategorií mám jednu radu - NASRAT!!!

  OdpovědětSmazat
 9. No jo spěje to k pěknému konci kdy se budou náckům veřejně omlouvat.

  OdpovědětSmazat
 10. Cesi dari sa vam , tak nesickujte , platit se musi , neporidite 50 obrnencu a u kolonialnich statu budete duverihodni . Byt to na Kalouskovi a Knizeti , vec je davno vyresena !

  OdpovědětSmazat
 11. Lžistán, který nám vzal vodu, půdu a vzduch, přihlásil nás do NATO a nechá vykořisťovat raby, by měl dokončit dílo zkázy a vrátit majetek, který získal díky opovrhovanému SSSR..

  OdpovědětSmazat
 12. Je nejvyšší čas k CZECHEXITU z EÚ. Včera bylo pozdě. Pokud nevystoupíme z EU a NATO, staneme se cizinci ve vlastní zemi o nás a bez nás budou rozhodovat jiné vlády než vláda ČR. Je nesmírně nutné, aby jsme obnovili ekonomické vztahy s Čínou, s Ruskem a ostatními státy SNS a vstoupili do Euroasijské unie. Členství v EU nám nepřineslo nic dobrého. Západ zde staví fabriky ve kterých nepracují občané ČR ale Ukrajinci, kteří podkopávají mzdu českým pracujícím.

  OdpovědětSmazat
 13. Právě tím,že prošli cirkevní restituce,tak může projít i navracení majetku Lichštejnům a přijdou sudetáci žádat o majetek.Vrací se cirkevní majetek,takže klidně si Lichštejni můžou prohlásit tato cirkevní část je naše a už to jede.

  OdpovědětSmazat
 14. Asi by jsme se měli ,,chovat" trochu jinak, pak by tyto ,,chudáky" ani nenapadlo, o něco takového žádat.

  OdpovědětSmazat
 15. Klausova výjimka Nám bude sakra chybět!

  co nato premiér slušný pokakaný Nečas?

  OdpovědětSmazat
 16. Jaký "světelný kámen". Normální Germani ! German sem, German
  tam, German všude !
  A jejich "čeští" poskoci až udělají "práci", tak půjdou.

  OdpovědětSmazat
 17. V tom případě, ať potomci obětí fašismu žádají po kolaborantech náhradu.

  OdpovědětSmazat
 18. V této věci bude rozhodující jedna skutečnost a pak statečnost českých úředníků a politiků.
  Začnu dotazem č. 1.
  Znají úředníci státu ČR, zejména úředníci UZSVM v Praze nález( cca 10 let starého) Ústavního soudu SRN v Karsruhe vydaného ohledně obrazu z Valtiského zámku " Vápenka"?

  Dotaz druhý: ke současným i minulým kastelánům státního zámku Lednice.
  Proč vpoušteli do tohoto zámku p. Adama z lichtenštejnska zadarmo, bez zaplacení vstupného a umožňovali prohlídku zámku?

  Češi jsou zvědaví na stanovisko našeho státu k nároku p. Adama.

  OdpovědětSmazat
 19. ááááá - už ste osvícení , že jo ....toto trvalo,

  OdpovědětSmazat
 20. A jde vlastně o něco zásadního? Ekonomika je zcela v rukou zahraničí, navíc v koloniálním postavení. Bankovní sektor totéž (2/3 Čechů těžce zadluženi v cizině). Měnovou politiku řídí spekulanti, když jim ČNB předala své kompetence. Co se tedy může stát tak zásadního (s přihlédnutím k výše uvedenému) vydáním nějakého (ještě zbylého) majetku šlechtě? No vůbec nic!! O naší budoucnosti jsme si již rozhodli.

  OdpovědětSmazat
 21. http://odhaleni.info/zaporozsti-kozaci-pisi-dopis-tureckemu-sultanovi/
  Takto je nutno odpovědět.

  OdpovědětSmazat
 22. Ted je rozprodáná Ukrajina. Pokud bude v Rusku Putin ,tak se všechno nerozprodá.

  OdpovědětSmazat
 23. Beneš dobře znal Český národ. Proto vydal dekrety proti hakošum . Máte štěstí že jsme tu my Rusíňi a my jako Masarykovy věrní synové Sudetákum nedáme ani halíř . Babiš - Rusín na hrad !

  OdpovědětSmazat
 24. Nejen EU, ale i NATO nám byl čert dlužen. A samozřejmě to osazenstvo ve státní žvanírně. Jenže kdo to osazenstvo tam navolil. Takže si ujasněme, díky komu se stát dostává pod tlak diktatury velkokapitálu, z toho si odvoďme kteří voliči jsou odpovědní a po nich požadujme kompenzace. Jenže blbost lidská je skoro jako vesmír, nekonečná, aspoň v Česku: jak získala cirkev svůj majetek. Před Bílou Horou měla pár klášterů. Po Bílé Hoře si ho nakradla díky rozsápání zemí Koruny české, kdy inkvizitoři lidí jiné víry buď popravovali nebo vyháněli ze země a jejich majetky ukradli - stejně jako nacisté Židům!!! No a pak Josef II. ukrátil tu církev zlodějskou, pak vznik republiky 1918 s pozemkovou reformou také a pak konec 2. světové války, ve které papež a Vatikán s církví svatou žehnali nacismu, koncentrákům a vražedným zbraním. A tak co si církev nakradla, to si vzal stát zpět a podělil tím občany... Aby pak přišel rok restaurace diktatury kapitálu 1989 a po něm restituce znárodněného, církvi nakradeného majetku, zpět do rukou státu a občanů. Jo taková je spravedlnost a nyní přichází cizácká šlechta, která si podobným způsobem, jako církev, nakradla majetek české šlechty násilím vypuzené po Bílé Hoře. Občánku, necháš si kálet na hlavu, také těmi, co jsi si zvolil, jako zástupce svého přesvědčení.
  A k Lichteštejnům: Proč spadali pod dekrety prezidenta Beneše, pod tyto zákony ČSR? Protože to byli kolaboranti nacismu, jako církev svatá, či ještě hůře. No a dnes když se restauruje hitlerovský nacismus v EU, tak se nemůžeme divit, že se budou třeba i stavět Hitlerovi, Goebbelsovi, Himlerovi, Mengelemu a Heydrychovi pomníky.Jo to, je "demokracie" podle EU!

  OdpovědětSmazat
 25. Havel vystoupil z RVHP.
  My vystoupíme z EU a Nato.

  OdpovědětSmazat
 26. Ten nepředstavitelný syčák a zmetek tzv. "kníže" adam (záměrně s malým písmenem, protože tímto parchantem co nejhlouběji opovrhuji!), jeho fotr kolaboroval s nacisty, jako divý! má tu drzost chtít prolomit poválečné dekrety presidenta Dr. Eduarda Beneše a oloupit Česko o území a zámky?! Doufám, (nedělám si iluze o pražské kavárně a pohrobcích vency flašky vochlasty, kchárlovi poserplínovi a podobných výlupcích!!) že se přece jen ještě v Česku najdou lidé, kteří tomuto do nebe volajícímu bezpráví a loupeži učiní ráznou a bezpodmínečnou PŘÍTRŽ!! Ten vaduzský zločinec mě děsně vytočil, proto ten tón mého komentáře! Moje nebožka máma dost často říkávala? "čím víc se s h..... mažeš, tím víc SMRDÍ!" a to platí o tom loupežníkovi ve Vaduzu ne na 100, ale nejméně na 1000%!!!! Mimochodem Dr. E. Benešovi ten vaduzský zmetek nesahá inteligencí a charakterem ani po horní okraj jeho podrážek bot, neřku-li po kotníky!

  OdpovědětSmazat
 27. Když se člověk pozorně podívá na tu fotku v záhlaví článku, na ten blbě se křenící ksicht toho vaduzského pivního skauta, tak jeden hned vidí a ví, s kým má tu "čest"?! Je to obličej křiváka, podrazáka a všeho špatného schopného germánského GAUNERA od pohledu!!!!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.