Reklama

středa 5. prosince 2018

Macron končí. Chtěl být Bohem, dnes není ničím. Zažíváme poslední dny Páté republiky?

Josef Brož
5. 12. 2018  EuroZprávy
Komentář Josefa Brože - Ne, tohle není bagatela. Poprvé v dějinách Francouzské republiky, a rozhodně poprvé v dějinách Páté republiky, stojí před svými občany prezident, který chtěl být Bohem. Dnes není ničím. Stačily tři týdny. Prezident Emmanuel Macron, jenž o sobě ještě nedávno mluvil jako o božském Jupiteru, končí.

Končí jako ten, jenž se až příliš chtěl přiblížit slunci. Ne, tohle není Ikarův pád, ale zánik jedné imaginární říše: Macronie. Té říše, jež Macron upletl z vábivých iluzí s vzletných slov.


Třetí dějství a Philippovy „drobky pro vrabčáky“

Dnešní vystoupení jeho šerpy, premiéra Édouarda Philippa, jenž oznámil šestiměsíční moratorium, a pozastavení tří reforem, přinášejících zvýšení cen pohonných hmot, ale i pozastavení zvyšování cen plynu a elektřiny, rozhodně stačit nebude. Ačkoliv mluvil vážným a uměřeným tónem, neopomněl vzdát hold bezpečnostním složkám, a s přímým pohled za kulatými elegantními brýlemi vyjádřil i pochopení pro obtížnou situaci pracujících, kteří „vstávají časně a pozdě se vracejí“ (z práce).

Již dnešní zasedání Národního shromáždění s „otázkami vládě“ již udalo jasný tón. Zatímco vláda se snaží všemi silami vyvolat moratoriem momentální „pauzu“, opozice si již brousí nože. Na jedné straně vláda, co obhajuje „bezpečnost a klid“, na straně druhé „frustrace a neklid“. Otázkou ovšem zůstává, jak se bude situace vyvíjet dále, a to nejen v Národním shromáždění, ale i ve čtvrtečním Senátu, jak je na tom vlastně samotná politická reprezentace Francie.

Hnutí „žlutých vest“, zdánlivě na první pohled spontánní protest frustrovaných občanů země, kterým se nedostává prostředků na nákup pohonných hmot, jejichž cenu chce od ledna vláda zvýšit, předvedlo, a to v relativně krátkém čase tří týdnů, že dokáže zmobilizovat celou zemi. Nejen že na sebe upoutalo veškerou pozornost, mnozí z politiků – ať již myslíme levicového radikála Jeana-Luca Mélenchona nebo bývalého nezávislého kandidáta na prezidenta Jeana Lassalla – jim již nadbíhají jako jediným mluvčím s novou občanskou legitimitou. O tom, do jaké míry jsou reprezentativní, svědčí sice podpora ve veřejnosti, jež dosahuje rekordních 80 procent. Stále to ale není reprezentace volená.

Uplynulý víkend předvedly „žluté vesty“, jaká jsou reprezentace, zejména na „nejkrásnější avenue světa“ - tedy na Élysejských polích; zbyly tam po nich tagy (často i vůči Macronovi velmi vulgární), rozbité hlavy soch i vitrín -, aniž by posílené jednotky obrněných policistů, připomínající gumové panáčky bratrů Michelinů, za plexiskly i s pomocí slzného plynu, stačily na rozlícený dav. Když se ve francouzské zpravodajské televizi Cnews objevil zástupce policejních odborů, který tvrdil, že nemá k dispozici více než 1 000 těchto mužů, bylo ho člověku až líto. Nakonec jich bylo nasazeno na 4 000. Záběry, na nichž nestačí černí těžkooděnci ládovat kanóny se slzným plynem, patří vedle těch, na nichž se z výše Vítězného oblouku dívají zástupci „žlutých vest“, k těm skutečně nejpůsobivějším.

Zatím to byly tři týdny a tři dějství odporu. Po třetím dějství přijde dějství čtvrté. „Francouzi nejsou žádní vrabčáci,“ říká Benjamin Cauchy, jeden z mluvčí hnutí „žlutých vest“, „nechtějí drobky, co jim dává vláda. Chtějí celou bagetu!“ cituje v reakci na Philippova vyhlášení list Le Figaro. Mezi těmi, kteří se již dnes chystají znovu do Paříže, jsou dokonce i „žluté vesty“, které ještě nemanifestovaly. Jsou mladí, odhodlaní, neklidní. Jejich požadavky jsou mnohdy, oproti těm ze starší generace, kteří zvolna odpadávají, mnohem radikálnější. Mezi požadavky se stále častěji objevuje znovuzavedení milionářské daně (ISF), indexace zaručeného nejnižšího platu podle kupní síly, zrušení daní na pohonné hmoty… a předčasné volby.

Hrozny hněvu konce epochy a předčasných voleb


O tom, jaký bude další politický vývoj, si můžeme představit leccos. Záležet bude na tom, zda opozice bude stačit ulici. Mezi požadavky, které formuluje radikální opozice zleva i zprava (Mélanchon i Le Penová), není nic menšího, než rozpuštění parlamentu, a vyhlášení předčasných voleb. Naposledy tak učinil prezident Jacques Chirac na jaře roku 1997 s výsledkem více než mýtickým. Na místo jasné většiny, kterou disponoval, sklidil „hrozny hněvu“, a musel jít do kohabitace s levicí a jmenovat premiérem Lionela Jospina. Nynější postavení prezidenta Emmanuela Macrona, jenž jediný může rozpustit parlament, je mnohem mnohem těžší, než ta Chiracova.

Marine Le Penová, předsedkyně Národního sdružení (RN), ve svém pondělním vystoupení na soukromém kanálu TF1 otevřeně vyzvala prezidenta Macrona k rozpuštění sněmovny: „Pane prezidente republiky, jste jediný, který má klíče k této velmi vážné politické krizi, jejíž důsledkem jsou násilnosti. Francouzi mají právo, ať již jsou z Paříže, regionů nebo z Réunionu, aby prožili v poklidu tento konec roku, ať se již jedná o ´žluté vesty´nebo modré námořnické uniformy, obchodníky nebo ty, co stojí na okrajích manifestací. Žádám vás slavnostně, abyste upustil od vaší daňové politiky, kterou Francouzi již nechtějí.“

Prezident Macron zatím mlčí. Mezi požadavky je stále častěji slyšet i touha po změně režimu. Zažíváme poslední dny Páté republiky? Republika, vzešlá z návratu generála Charlese de Gaulla k moci v roce 1958, se mnohým zdá být přežitkem, jenž nevyhovuje současné době a poměrům komunikace. „Jupiter končí!“ oznámil Benoit Hamon, zakladatel hnutí Géneration.s. V tomto duchu mluví i Nicolas Dupont-Aignant, předseda hnutí Vzhůru Francie (DLF), oba neúspěšní prezidentští kandidáti - stejně jako Marine Le Penová.

Zda tento týden skončí, není jisté. Zdá se ale, že se zvolna uzavírá jedna perspektiva: Francie nové, horizontální, dynamické, mladé, jíž chtěl být Emmanuel Macron božským zjevením. Jupiterem. „Ustupte, nebo odejděte!“ vyzvala Nepoddajná Francie Jeana-Luca Mélenchona prezidenta Macrona. „Král je nahý,“ napsal Gérad Courtois v dnešním editorialu listu Le Monde.

31 komentářů :

 1. Vsechny znaky byly videt i pred volbami....Kdyz koupili "indiana Velkou hubu",tak cemu se ted divi..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. POŽADAVKY ČR OBČANSKÉHO NÁRODNIHO PROGRAMU VOLIČŮ

   jsou mirné a pokorné,ale zpupná politická třida,která dnes vládne podvodem zmanipulovaného tisku a tv přičemž naši tzv prý NÁMI ZVOLENÍ poslanci mohou plnit jen to co jim přikáže jejich verchuška a dělaji se hloupí,že ničemu nerozumi hodlaji nám na krk přivázat prostřednictvim vnitráků ČSSD cenzuru a pěstovat dále

   svůj kapitalismus bez přivlastků BEZ MANTINELŮ SVÝMI VADNÝMI ZÁKONY O EXEKUCICH.
   Chtěji opravdu ten pochod institucemi,tedy jejich neomarxismus diktatury prý humanismu ve skutečnosti chaosu a anarchie provozovat v rámci svého konce?

   BUDOU V STAVU CHÁPAT,ŽE V ČR UŽ EXISTUJE NÁRODNI PROGRAM OBNOVY ,NEBO ODMITNOU VOLIČE JAKO OBTÍŽNÉ MOUCHY?

   Kdy zmetci z ohlupovadel otevřou diskuzi nad články Národniho programu a skonči s domněnkou,že ČR lůza občanů ustoji všechno?

   Smazat
  2. Pokud jde o Česko a denní tisk, podívejte se kolem třiadvacáté hodiny do Pendolina v Ostravě, kolik ho jde nečteného do šrotu. Zdarma.

   Smazat
  3. Demonstranti, co volili Makrona, by si měli vzít pandreky a mlátit se vzájemně, můžou si za to sami. Jinak se nad protesty a hořícími ulicemi spokojeně a s úsměvem vznáší duch Muammara Kaddáfího.

   Smazat
 2. Je legrační sledovat, jak jsou zdejší rudí šulinci na NR s Dvořákem v čele falešní, křiví a pokrytečtí.

  Jednou, když se jim to zrovna hodí do jejich propagandy, v případě protivládních protestů například u nás piští: "Pokus o Majdáááán", "Chtějí svrhnout demokraticky zvolenou vládůůůůů" apod.

  No a když se jim to nehodí, tak tady máme článek jako je ten výše o "oprávněných protestech občanů proti vládě a za její odstoupení"

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy jste hrozne pritroubly.Sorry, ale fakt radeji nic nekomentujte...jste trosku "houpaci kun"

   Smazat
  2. 18:56

   Šlápl jsem vám na kuří oko? Potrefená husa zakejhala? To jsou všechny argumenty, které tam máte? Budu komentovat co uznám za vhodné, hlavně křivácké houpací koně jako jste vy.

   Smazat
  3. 18:59 Vy?To myslite vazne?Opravdu nejste schopen pochopit sve "kvality":-)

   Smazat
  4. 19:05
   Vy se aspoň naučte psát česky, vy "kvalitní bambulo".

   Smazat
  5. 19:09 odrhovacko

   Smazat
  6. 18:48
   On někdo do Žlutých vest investoval 5 miliard dolarů, s tím, aby došlo k převratu a změně orientace vlády? Ony Žluté vesty začaly demonstrace s tím, že Macron musí odstoupit a že země musí třeba vyvstoupit z EU a vstoupit do jiné organizace? On někdo z vedení Žlutých vest najal odstřelovače, kteří začali střílet Žluté vesty v ulicích do zad a také policisty na druhé straně, jako se stalo na Majdanu?
   Těch otázek by bylo víc, ale tohle stačí. Ještě jedna... vy píšete už z psychiatrického ústavu nebo teprve z toho školského?

   Tidehunter

   Smazat
 3. Nejvice ovsem zalezi co poradi prababicka svemu lizpicnikovi, tento blbecek rozhoduje snad jedine o tom kdy ma jit na zachod

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Malý rozdíl mezi Paříží a Prahou přeci jenom vidím. Nikde jsem v Paříži nezahlédl dvojjazyčné transparenty, pečlivě vyrobené v nějaké tiskárně.

   Smazat
  2. Ale vždyť to tak většina Francouzů, která Macrona volila, chtěla!

   Smazat
  3. jo novy de gol s ještě nenarodil zato frantici si zvolili de bila s mamankem co spi se svoji babičkou di blikem v jednom baleni za vyhodnou cenu

   Smazat
 4. Jedno je jisté. Končí Makron, Merkelová, není však ještě jisté, zda končí liberalizmus. Známe to, "vstanou noví bojovníci". Bankéři(nepřítel) nespí! Jen "modrý" šulínek 18:48 ztrácí nervy a bobky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "...VSTANOU NOVÍ PODVODNÍCI..." tak je to přesnější, pane Povolný... DEEP STATE A JEJICH ZÁMĚRY A PLÁNY SETRVAJÍ. Dělník umírá, práce je živá (Wolker); Král je mrtev, ať žije Král.

   Smazat
  2. Miroslav Povolny Snad to dopadne pro obyčejné lidi dobře.

   Smazat
  3. Povolny jedno je jisté . Skončí Maccron i Merkelová jen se neví kdy . Tak brzy jak by si to Frantíci přáli to určitě nebude . Je tady totiž "někdo" kdo je ještě podrží u moci . A do té doby než opravdu skončí tak napáchají ještě mnoho škody .

   Smazat
  4. 10:35-i ta prodleva bude záviset na odvaze Francouzů.

   Smazat
 5. Vážení!
  Je to Parismejdan nebo ne, toť otázka.
  Z historické zkušenosti plyne, že rotšildi ovládali Paříž již za dob Ludvy posledního a dokonce i za jakobínské revolty a za bonapartismu. Takže proč né teď?
  Pouze markanty chybí (tiskárenské ingliš hesla, stužky, ikony, symboly). Teda až na jeden symbol, ty cestářské žluté vesty. Žeby sionisti změnili imidž? No frantíci mají s revoltou již mnohé zkušenosti a tak jistě vnímají i to loutkaření každé barevné revolty a asi se i poučili. Pokud budou protestovat masově, mírumilovně a jejich vůdci předloží elitám jasné požadavky, pak sionisti i korpofašisti nemají šanci zavést revoltu opět pod gilotiny (za jakobínů), nebo pod teror (za OAS). Lepenka by se měla ideově postavit do čela, což je sice risk (muslimů jsou plné slamy), ale zároveň i zisk, protože kdo shodí pseudojupitera z trůnu, ten si na něj i sedne.
  Ďuro Trulo

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohužel, je to jen západní dvojitý metr v praxi.
   Všechno na západě je řízené i tohle je umělé, stejně jako naše počasí .... nejsme na to vůbec připraveni.

   Smazat
  2. Hlavně tam chybí ta intelektuálně jelitní pipina s nápisem HAMBA!!!

   Smazat
 6. Grandiózní přivítání na letišti, Francouzké hlavy na G 20, tak trošku naznačuje, že lídři světa vědí své...
  O spontánnosti žlutých vest, by se dalo pochybovat.*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ba,ba jen mi není jasné jak to ten Putin všechno stiha.Trump Zeman Macron,Marklova, Sýrie,Amerika,Evropa do to ještě tráví v anglii své bývalé agenty k tomu ještě ovlivňuje volby a vrcholem všeho je že u nás dokonce proniká hluboko do nás a našich prdeli buzerant jeden ruský.

   Smazat
  2. Nikomu to neříkejte,
   přísně tajné,
   Putinů se narodilo sedm...sedmerčata k nerozeznání*

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. 1:29 A všichni trpí stejnou diagnozou - F56 - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   Smazat
 7. To se dalo čekat, že na německého pohůnka začnou být Francouzi brzy alergičtí.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.