Reklama

čtvrtek 6. prosince 2018

Macronův sestup do pekel


Václav Umlauf
6. 12. 2018   E-republika
Zdálo se, že po Sarkozym to už v pohrdání běžnými lidmi dál nejde, ale ejhle, sestup do pekel nepopularity je možný vždy. Podívejme se na pád legitimity Macrona po prvních třech měsících jeho vlády.

Jak je od včerejška (3.12.2018 - pozn. red. NR - vd) známo, francouzská vláda ustoupila sociálnímu protestnímu hnutí tzv. “žlutých vest”. Vláda se zavázala, že minimálně o půl roku odloží plánované zvýšení daně z pohonných hmot. Je paradoxem, že všichni mluví jen o Paříži, které se toto opatření prakticky vůbec nedotklo. Tamější proletáři pracující ve žlutých vestách pro město používají pro přepravu hlavně MHD. Naopak na venkově potřebujete auto každý den, abyste dostali děti do školy a své produkty na trh. Tady se pohybuje zvýšení na dani z pohonných hmot v průměru o 100-140 euro za měsíc, a to už je v napjatém rodinném rozpočtu pořádně znát.

Začněme ideologií. Francie je neoliberálně vykradena jako každý jiný západní stát a bankovní hezoun Macron představuje od počátku hlavního politického agenta tohoto procesu. Proto šel na ruku všem globálním korporacím a velkým firmám, kterým dal volné pole k podnikání na úkor daňových úlev a zostřeného zákoníku práce. Korporátní otroctví, tak milé českým politikům a pravicovým voličům, je ale ve Francii nesnadné udržovat. Zdejší občané jsou už od Francouzské revoluce zvyklí bojovat proti panstvu a za sociální stát. Problém je v tom, že zemi nelze donekonečna zadlužovat tím, že snižujete daně bohatým a ožebračujete zbytek populace. A toto je velmi nesnadné provádět v situaci, kdy začala v EU ekonomická stagnace, viz graf.Macron jako bývalý zaměstnanec banky Rothschild & Cie pochopitelně jednomu procentu ubrat nemůže, takže nařídil chudým jako obvykle utáhnout opasky. To se ve Francii na rozdíl od Česka ne vždy daří zavést. Během mého 4-letého studia v Paříži v letech 1993-97 jsem viděl dva podobné pokusy s podobně zdevastovanými ulicemi a vymlácenými výklady. Takže nic nového pod sluncem. Ale co je opravdu nového na těchto demonstracích? Za prvé, totální neoblíbenost nadutého a samolibého Macrona. Zdálo se, že po Sarkozym to už v pohrdání běžnými lidmi dál nejde, ale ejhle, sestup do pekel nepopularity je možný vždy. Podívejme se na pád legitimity Macrona po prvních třech měsících jeho vlády.Jak hezky píše český populistický farář jednoho procenta na korporátním serveru: “...kdyby se zvýšila minimální mzda a daň z bohatství, byl by to krok zpátky od reforem, které prezident Emmanuel Macron prosadil, a dále by to poškodilo zbytky jejich důvěryhodnosti.” (ZDE). Takže je to model “kdo z koho”, bohatí proti chudým. Jednoprocentní celebrant Jan Macháček nám hezky vysvětlil, že ve Francii běží nová forma třídního boje, tedy frontálního konfliktu dvou společenských tříd. Nic nového pod sluncem, viz náš článek Výsledky primárek v USA ukazují novou epochu třídního boje. Je ale trapné, že pravicoví mediální faráři už to dávno ví a říkají nahlas, ale naše zabedněná levice nikoliv.

Neoblíbenost Macrona je dána řadou afér, kterými začal svou prezidentskou kariéru. Ve Francii je zvykem, že zlodějny a lhaní prezidentů se řeší trestním stíháním až po jejich odchodu z funkce. A většinou se dané stíhání ukončí pro smrt dotyčného. Začneme popořádku, ale jen stručně. Na svátek Prvního máje 2018 vypukla tzv. “l’affaire Benalla”. Nejbližší člen úzkého kruhu Macrona, Alexandre Benalla, fyzicky zaútočil na demonstranty v přestrojení za člena pořádkové jednotky. Takže bylo jasné, že milý hoch Macron se obklopil zajímavými lidmi fašistického zaměření. Jeho nejbližší spolek doslova a do písmene “brutálně” nesnáší levicové aktivisty. To je u nás možné, ve Francii zatím nikoliv. A začal volný pád Macrona po pekel, jak jeho vládu označují nezávislí komentátoři. Další kolo byl nešťastný ministr životního prostředí, Nicolas Hulot. Sloužil Macronovi jako fíkový list pro ekologické aktivisty. Jenže nové reformy pro stát jednoho procenta znamenají zničení systému ochrany zdrojů a přírody, kterou zde aktivisté budovali. Hulot se rozhodl odejít, aby nebyl u svých eko-kamarádů za politickou svini. Chvályhodné rozhodnutí, u nás jak známo téměř nevídané. Zavedení vyšší daně na pohonné hmoty bylo totiž zdůvodněno menší ekologickou zátěží a přechodem na alternativní zdroje. Chudý lid pro naši nebohou planetu jako obvykle musí přinést nějakou drobnou oběť za jedno procento. A třetí aféra je už současná. Protesty žlutých vest odstartoval slavný výrok Macrona 25-letému nezaměstnanému, že on se přece nebude starat o všechny socky v tomto státě. To se podobalo slavné odpovědi Sarkozyho “Casse-toi alors, pauvre con!” (Tak uhni, pitomá socko!”). Milý a lidový prezident jasně a stručně objasnil jednomu návštěvníkovi zemědělské výstavy v Paříži 10. 10. 2008 politické místo pracujících v nově budované republice jednoho procenta. Macron řekl a hlavně udělal totéž, ale jeho intelektuální nátěr mu nedovolil použít vulgární slovník pravicového populisty Sarkozyho.

Takže to shrňme. Zástupci hnutí Žlutých vest odmítli s prezidentem jednat a do Elysejského paláce vůbec nevstoupili. Nejsou tak pitomí, aby se dali zneužít pro lacinou korporátní propagandu. Hnutí zatím nemá politické vedení a politická levice je ve Francii v troskách, stejně jako u nás a v celé EU. Proto politická obnova začíná zespodu, na úrovni sociálních hnutí a pouličních nepokojů. Prostě a jasně, na úrovni odborů a aktivistů se bojuje za práva těch nejchudších. To zaprodaná levice dělat nemůže a už ani nechce. Ve druhém kole se buduje politická reprezentace těchto hnutí. Kdo sledoval naše články o nové levici v USA a hnutí Podemos ve Španělsku tak ví, o co jde.Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Komentáře:


Bohužel Francie se hroutí do kolapsu
senil
Bohužel Francie se hroutí do kolapsu. A stačí jedna velká ekonomická recese a tato země se ekonomicky a sociálně zhroutí a začne občanská válka.
Jakákoliv snaha o reformu skončí masivními protesty, takže demokratickým způsobem ji není možné reformovat.

http://www.epshark.cz/clanek/1367/situace-ve-francii-je-bezvychodnaNehroutí, to je omyl neoliberálního výkladu dějin v modelu "po nás přijde jen potopa"
umlauf
Sociální konflikty jsou a budou, stejně jako třídní boj antagonistických zájmů různých tříd. V sociologii se tomu říká “konfliktuální paradigma”. Francie a skandinávské země byly a chtějí být sociálním státem a kapitalismus měly vždy jako základní společenský systém. Historicky neměly a hlavně nechtějí zběsilý americký neoliberalismus, který se v naší mafiánské klausovštině vzal jako ekonomické dogma po pádu socialismu. Data, na které odkazujete, představují optiku ekonomiky v neoliberálním paradigmatu. To znamená v modelu systematického vykrádání státu a jeho zdrojů pro vyvolené jedno promile (trickle-down economics). V tomto modelu globální exploatace a válek je ovšem “objektivně” nemožný jakýkoli lidsky přijatelný stát. Ale stačí donutit globální korporace k placení daní a tržní socialismus je na Západě opět normální a funkční alternativa. Ke zlodějnám jednoho procenta jsme se napsali dost a dost. Ve Francii začínají základní vrstvy společnosti (studenti, dělníci, policisté, zemědělci) nahlas říkat jednomu procentu, že tento systém je už okradl dost a že je s tím potřeba přestat. A o tom jsem psal. Žluté vesty včera (3.12.2018) Macronovi řekly, že nechtějí drobky jako vrabčáci, ale celou bagetu. A tom to je.

18 komentářů :

 1. Zcela mimózní komunistické plky Umlaufa.
  Problémem Francie jsou velmi vysoké daně, všude rozlezlé, všemocné, násilnické, fašistické odbory, "díky" kterým není možné dosáhnout žádné změny k lepšímu demokratickým způsobem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty ses taky poved.

   Umlauf popisuje situaci ve Francii dost přesně a pravdivě.

   Tvoje vidění je zaslepené a mimo podstaty věci. "Fašistické odbory" tě usvědčují.

   Např. ty tvoje "vysoké daně" se nevztahují na nadnárodní korporace. Tam jsou reálně velmi nizoučké, pokud vůbec jsou (daňové ráje, zvýhodnění korporací atd.)

   Ty nejen neumíš myslet, ty neumíš ani pořádně číst.

   Smazat
  2. 11:25
   Jsi blbý nebo navedený???
   http://www.novarepublika.cz/2017/11/francie-zvysi-dane-nejbohatsim.html

   Smazat
  3. 11:29-to je mi novina, tak ten bordel v ulicích dělají nejbohatší v součinnosti s policií? Klobouk dolů a já myslel, že rozbuškou byla daň z benzínu a jiné daně na ty méně bohaté.

   Smazat
 2. POŽADAVKY ČR OBČANSKÉHO NÁRODNIHO PROGRAMU JSOU MÍRNÉ

  ale naše zpupná korporátni oligarchie majitelka shrbebých hřbetů,otroků nizkých platů je nadutě ignoruje.
  Kdy zmetci z ohlupovadel tisku a tv konečně zajisti demokracii,zejména tim,že zaháji diskuzi nad články Národniho programu voličů a skonči s domněnkou že ČR prý lůza ustoji úplně všechno, hlavně jejich kapitalisamus bez přivlastků,který nám pověsili na krk prý proto,že vycházi z gangsterismu,kdy představuji SVÉ vadné exekučni zákony,které by nikdy nemohly být INSTALOVÁNY
  PARLAMENTEM,kdyby v prvnim článku naši Ústavy,která nesměla být schválena v referendu nechyběl SOCIÁLNI STÁT!!

  OdpovědětSmazat
 3. Cancík v textu Ústavy nic neznamená. Je třeba změnit celou společnost!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. CANCIKU,TO BY SE NESMĚLI SOUSEDÉ VOZIT V TLUSTÝCH MERCEDESECH

   i když prohráli válku a platit brzy 10 eur na hodinu.
   Jste ubohá obět křivácké propagandy tisku a tv,když nechápete jako mnozi ostatni,že na ten Sociálni stát

   NAVAZUJI ZÁKONY,KTERÉ NEJSOU DEMOLOVÁNY prdlamentem ve prospěch gangsteristického kapitalismu bez mantinelů.

   Však čekejte až vá budou honit vadnými zákony exekutoři svými pěti miliony exekuci.

   Smazat
  2. PRÁVĚ TEN CANCIK V ÚSTAVĚ ZNAMENÁ ZMĚNU SYSTÉMU

   kdyby to nebyla pravda dávno by v ÚSTAVĚ BYL a politická třida Šmejdů nás nevodila za nos tak dlouho!
   Nezapomeňte,že vzniká nejen Národni program občanů voličů,ale současně se hledaji sily k jeho uskutečněni.

   TAK SE PŘIDEJTE JINAK VÁm NEZBUDE BRZY ANI HOVNO

   jen nizký plat a dluhy!
   Vaše Společnost voličů tj možných 8 395 132 dušiček to chce!

   Smazat
  3. No to jste mi to tedy vysvětlil. Pořád tu melete o "Národním programu občanů voličů" (už ten název je děsný), z vaší strany jde jen o nekonkrétní fráze, které tu zaplevelují každou diskuzi. Jste umanutý troll.

   Smazat
 4. Njn macrona bych nevolil ani kdyby mě prosili za větší zisky korporací zpátky levá.

  Tady je článek o dotacích od SPD:

  http://svobodnenoviny.eu/spd-dotacni-system-eu-je-naprosto-spatnym-mechanizmem-prerozdelovani-penez/

  OdpovědětSmazat
 5. Všude systematicky likvidují střední třídu a to jedno procento ekonomiku rozhýbat samo nedokáže,proto jde svět od 10 k pěti

  OdpovědětSmazat
 6. Cesta kapitalismu do pekla byla jen dočasně pozastavena existencí komunistického socialismu. Teď už mu v v cestě do pekla nic nebrání. Bohužel do pekel s ním směřuje i celá společnost. Existuje možnost záchrany? Samozřejmě, záchrana společnosti spočívá v nastolení skutečné demokracie.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dnes se dá prohlásit při zpětném pohledu na dějiny, že WWII. prohrála Naše rasa jako celek, ne jen nějací Němci! Slované by sice bývali byli z velké části odsunuti za Ural, ale tím by toto území osídlili naší rasou a zachránili ho tak pro nás! Nyní připadne rase žluté, bohužel. Tak jako celý zbytek Ruska a ten ocásek na konci Asie zvaný Evropa zase rasám tmavým. Páč dějiny píší jen rasy rozpínavé a ostatní - ty zdegenerované a změkčilé z ní bývají odejity. A to čeká nás, je to po porážce v roce 45 náš neodvratný osud. Stalinský systém na Východě jen dočasně zakonzervoval stav který tu máme dnes, který se ale i tak stal historicky neudržitelným. SSSR stál na straně vítězů, ale Rusové byli poraženi jako národ! - http://img-fotki.yandex.ru/get/3304/tapirr.11f/0_27c44_2dd8151b_orig.jpg

   Smazat
  2. Krom toho i řešení je špatné. Jakákoliv demokracie je levicová a levice byla vždy nepřítelem velkých mužů, kteří místo toho, aby jim druzí s radostí sloužili a nacházeli nejvyšší uspokojení v tom, že mají tu čest podílet se na jejich dějinném poslání, musejí strpět, že se jim tito pletou do cesty. Však si vemte, kolik toho může veliký muž vykonat, má-li moc udílet rozkazy, namísto toho, aby s každou rudou onucí musel jednat jako se sobě rovným a vyčerpávajícím způsobem přesvědčoval nějaký kooptovaný komunistický podlidi, aby se uráčili se podřídit vůli génia! Zatímco v nerovné společnosti může průměrný muž velkému muži dobře sloužit nejen k vzájemnému prospěchu, v bolševickém rovnostářství jsou průměrní muži pro ty velké břemenem. Rovnostářství je triumfem nízkých mužů s nízkými ambicemi. Neboť, i levičák se ochotně staví do pozoru, jakmile se začne točit ve hře zajímavá finanční odměna, případně když mu nějaký darebák slibuje dosažení více rovnosti nebo svobody po níž jeho duše tolik pase.
   Skutečná pravice, která jediná může zajistit zdravou společnost, dnes totiž stojí mimo zákon. Tzv. demos byl ustanoven vládcem na věčné časy, přičemž mu byla pro jistotu odebrána možnost učinit nejrozumnější státnický počin za celou dobu jeho darebné vlády, tj. rezignovat na funkci.

   Smazat
 7. Umlaufa chápu, ale je to jen jeden ze snílků, že se buržoust dá porazit jen tím, že o něm budeme psát, o jeho špatnostech.
  Máme všude tu velkolepou buržodemokracii, kde vše rozhodují
  (volby) peníze.
  Za peníze pak kandidáti, a ti pak pro peníze těch, co ty peníze poskytli.
  Podle toho to tak v té "demokracii" vypadá. Žabožrouti v tom
  obzvláště vynikají. S velkou slávou vždy někoho zvolí, aby ho už na druhý den vypráskali.
  A tak to jde rok co rok, deset let co deset let a půjde to
  až do konce, či spíš do začátku třetí války.
  poskytli.

  OdpovědětSmazat
 8. V Německu se dohadovali dlouho o digitální dani, tedy digitální firmy jako google a další neplatí zatím ze zisků žádné daně. Tento týden německá vláda rozhodla, že to ale tak zůstane. Takže stejná politika jako ve Francii.

  OdpovědětSmazat
 9. Kapitalistický ekonomický systém je koncipován tak, any co nejlépe sloužil zájmům podnikatelských skupin. Marxovými slovy buržoazii. EU je projekt který vznikl z iniciativy oligarchů = bohatých a vlivných NADNÁRODNÍCH podnikatelů - jejich zájmu. Aby jim usnadnil podnikání a maximalizaci zisků.I islamizace Evropy, navážení otroků a gastarbeitrů slouží k tomuto účelu. Rovněž tak imperialistické války v cizích zemích kamuflované kecy o vývozu demokracie a lidských práv. Přitom přesný opak je pravdou.

  Dotační politika, dańové zákony jsou v kapitalizmu též koncipovány tak aby sloužily především zájmům nejmocnějších, nejbohatších a nejvlivnějších podnikatelů. Koneckonců i politický systém nabídky a poptávky kde si nejmocnější a nejbohatší podnikatelé prakticky kupují a zavazují vlády a politické strany k provádění takové politiky a parlamenty k přijímání takových zákonů které nejlépe poslouží jejich zájmům.

  A o tom vždy byl, je a bude celý kapitalistický systém.

  OdpovědětSmazat
 10. Zjednodušeně - kapitalistická ekonomika je systém přerozdělování společenského bohatství ve prospěch podnikatelských skupin (Jánošík naruby). Bohatí rychle bohatnou a chudí stagnují anebo se propadají do bídy. Jediným světlým okamžikem v dějinách kapitalismu bylo relativně krátké (z širšího historického pohledu) období existence silného sociálního státu z konkurenčních důvodů.

  Dnes je již minulostí díky převažujícímu neoliberálnímu paradigmatu v politice a též parazitismu záměrně naváženého cizího Lumpenproletariátu do Evropy.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.