Reklama

pondělí 31. prosince 2018

Můj Krym - čtvrté pokračování

31. 12. 2018 - Ďouba


Zpráva o cestě na Krym v červenci 2018


Den pátý: Bolšoj Kastěl (poloostrov Tarchankut)Ze stanu jsem vyskočil brzy, tak jsem se těšil na seznámení se zátokou Bolšoj Kastěl. Cestou k břehu (asi 100 m) jsem pochopil, co nám v noci křupalo pod botami. Chudáci šneci. Vylézají večer v obrovských hejnech a se sluníčkem mizí do úkrytů. Pro naši omluvu budiž napsáno, že v noci se jim prakticky nedá vyhnout, tolik jich na cestě je!
Nejpomalejší šneci mizí před sluncem do úkrytů

Pr
Prozkoumal jsem studnu, která je jen asi 15 metrů od břehu, ale má sladkou vodu (пресная вода) a je tedy pro pobyt v zátoce veledůležitá. Prozkoumal jsem i pozůstatky osídlení Bolšoj Kastěl, přivítal slunce, moře a udělal pár fotek. Pak jsem se potkal s Verčou na pláži a plavali jsme. Úžasné!

Bolšoj Kastěl se nachází v rezervaci, volné táboření je povoleno, ale "organizováno". 100 m od pláže je ochranná pěší zóna, kam se nesmí vjíždět autem, vyznačeno je místo pro stany i parkování, ohniště, k dispozici jsou i suché turecké záchody (to je bomba!) a kontejner na odpadky (nejlépe však, když si každý odveze, co přivezl)

Slunce vyšlo, ještě vrhá dlouhý stín, za chvíli už bude zase neúprosné vedro.


Kde je voda, tam je život. Spásná studna v místě, kde se vyprahlá step dotýká moře. Studna je pozůstatkem dávné řeky, která vymodelovala toto údolí a jak je vidět, ještě teče - pod zemí.

Není dobré stoupat si nebo jinak špinit okraj studny. Nám to docvaklo hned vzápětí. Špínu splaví déšť nebo voda z kbelíku do studny a bude "méně pitná". Jestli se sem někdo vypravíte, pamatujte si to, ve vlastním zájmu.

Ráno je zátoka jenom naše.

Jak vidno, v "kempu" Bolšoj Kastěl je i sprcha

Zbytky osídlení Bolšoj Kastěl

 


Zde žijí ráčci, vodní oslík a nifargus. Ať si žijí, nepřekážejte jim. Hydrologické charakteristiky vody ze studny...

Naši petrohradští přátelé jsou tu celé prázdniny. Mají zde dokonalý komfort. Radili mi: "Zůstaňte tu déle, nebudete litovat" a určitě měli pravdu, to místo je dokonalé. Snad příště, letos musíme prozkoumat "celý" Krym!

U suchých tureckých záchodů je tento "bilboard": Ani nasycení, ani hlad či cokoli jiného není dobré, když překročí míru přirozenosti. Léčí nemoci lékař, ale uzdravuje příroda. Hippokrates (narozen asi 460 let před naším letopočtem) - starověký řecký lékař V
Na tábořišti je to dobře vymyšleno. Jeden pán ulovil rybu, naše petrohradská sousedka z ní uvařila polévku "Ucha" ve velikém hrnci a my jsme ji dostali a snědli. Ideální dělba úkolů. Její manžel si ráno odskočil - odejel do Petrohradu kvůli práci a prý se vrátí až za 3 týdny. Vzdušnou čarou mi vychází jedna cesta 1 700 km, tedy na ruské poměry je to za rohem. S paní a synem Arsenijem jsme si povídali málem až do rána.
Turecké záchody plně pokrývají potřeby obyvatel samoobslužného kempu a jsou ideálním řešením situace. Všimněte si zajímavosti - místo sprostých obrázků jsou záchody popsány různými moudrostmi, zde například: "Přání předurčují obraz vašeho života". Za povšimnutí stojí i nejlepší stavební materiál Krymu - cihly z "rakuški" (kirpič iz rakuški, rakušnjak - cihla z rakuški), což jsou slepence z mušlí, pevné a pórovité.

Odpoledne, když pominulo horko, se jdeme proběhnout po okolí.

Naše "tréninková skupina"

Celý horký den jsme se máčeli v zátoce

Nával v zátoce


Kontrola čistoty vody

Pohled na zátoku a kemp. Jak vidět, ne všichni si zákaz vjezdu k pláži berou k srdci.

Právě jsme pomohli Verče dobudovat nápis "CZ" ve stráni nad zátokou

Stráň nad zátokou je popsána různými nápisy, dobře je vidět "Lugansk", po nás tam zůstal...

...nápis "CZ"!


A pak že není Země kulatá!

Moře, skály, step, step, step...

Další a další zátoky a zátočky

Místo vhodné na rozjímání

Slunce padá do naší zátoky, prožijeme zde druhou krásnou noc a zítra valíme dál, objevovat Krym
pokračování

17 komentářů :

 1. "Ďoubo". Dík za reportáž a fotky z Krymu. Nikde jsem nic podobného neviděl. Myslím ty fota.
  Doufám, že toho bude ještě víc.
  Tak vše nej do Nového roku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky! Pokračovat asi budu až příští rok. Je toho ještě hodně. Snad to někoho bude zajímat, může to být inspirace. AŤ se vše daří, Ď.

   Smazat
 2. NO A KEBY TAM BOLI UKROPOVIA ( Banderovci) v pozadi by boli lode NATO Torpedoborce a USS Donald Coeck.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naštěstí kačer Donald dostal zaracha!
   Putin s něma vyběhl, jako velký pes s malým.
   Dodnes to ušáci nestrávili.
   Holt, kdo umí, ten umí. A kdo neumí, čumí.
   Ať žije veliké Rusko, naši slovanští bratři.   Smazat
 3. Děkujeme a těšíme se na pokračování, tomuhle by asi Karas nedal lajk.

  OdpovědětSmazat
 4. Уважаемый Петр! Сердечно поздравляю Вас, Вашу семью, а также всех жителей Чехии с Новым 2019 Годом и желаю всего наилучшего! Большое спасибо Вам за интерес и доброе отношение к России и российскому народу. Особенно благодарю Вас за то, что знакомите простых чехов с культурой России. Пожалуйста, продолжайте это делать и в 2019 году. С новогодним приветом из города Курска (Россия). Извините, что пишу на русском языке.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak snad i Moráviu, ne?

   Smazat
  2. С Новым годом, с новым счастьем. Поздравляю Курск! Дь.

   Smazat
 5. Pro autora: Úžasný seriál, díky, těším se na další pokračování.

  OdpovědětSmazat
 6. Ano - též děkuji za prima reportáž. Žádné bulvární srágory typu info Super.cz - jak si která celebrita kdesi u moře užívá, utrácí statisíce a předvádí "tělíčko v bikinkách" bla bla. Normální lidské zážitky - to se dnes v magazínech a zpravodajích hned tak nevidí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Vám dobří lidé 18:36, 18:59 a 20:29, mějte se pěkně v roce 2019 a někdy na Krymu ahoj, Ď.

   Smazat
  2. Petře Ďoubalíku!
   Za tuto reportáž i za mnohé odkazy a překlady tady zveřejňované díky. S přáním dobrého zdraví v časech příštích Jarda Z.

   Smazat
 7. Zdá se, že pro trolly a elfy jde o těžký zážitek. Však se taky vydatně znemožňují. Ať se snaží, jak se snaží.

  OdpovědětSmazat
 8. No jo pravda se nedá umlčet nebo uřvat já žádné zaostalé Rusko nevidím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přitom stačí Google, viď?:)- https://www.google.cz/search?q=%D0%A0%D0%BE%D1%81%D1%81%D0%B8%D1%8F+%D0%B2%D1%8B%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%B5%D1%82+%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%B2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwig0ubU6dTeAhUQDOwKHbRHDx4Q_AUIDygC

   Smazat
  2. Blbečku-trolíčku-elfíčku 8:25, takovéhle barabizny, ruiny a opuštěné domy nafotíš kdekoli v Česku, nejen v našem pohraničí. Sloužíš Šorošovi v Praze, tak se mrkni vedle stadionu Sparty na Letné vily z kterých vzrůstají břízy, budovy bývalé ČKD ve Vysočanech nebo např. v Libni na náměstí Holého bývalý objekt kina Svět.

   Tahle pomluva Ruska ti moc nevychází. Poraď se s pornoJandou či blboMetnarem a polepši se!

   Smazat
  3. 9:39 To je nepodstatná věc ty fotečky budov. Zásadní jsou tam ty tabulky, grafy, mapy a hlavně pak xichty samotného prolhaného lotra Putlera, z nichž zoufalost tamní situace dokáže vyčíst jen vysoce kvalifikovaný psychoanlaytik! Ty barabizno:)))

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.