Reklama

pondělí 31. prosince 2018

Můj Krym - druhé pokračování

31. 12. 2018 - Ďouba


Zpráva o cestě na Krym v červenci 2018


Den třetí: Jevpatorija (Evpatorija)Jevpatorija, kemp a pláž Lazurnyj bereg, západní břeh Krymu

Mámo bouchni šampaňské!
Nejprve vyšlo slunce a hned po něm vyšel ze stanu já. Okamžitě k moři. Na pláži se uklízí, čistí písek, vše se připravuje na další prázdninový den. Ve vodě už plave několik lidí, převážně důchodců. Připojuji se k nim, paráda! S jedním pánem, sedmdesátiletým, jsem si začal povídat už ve vodě a pak jsme pokračovali na pláži, kde on prováděl něco jako rozcvičku a vítání slunce současně. Je z Krymu. Události roku 2014 shrnul asi takto: "Volal jsem na manželku: Mámo, bouchni šampaňské, jsme okupováni!"

Ráno na Azurovém břehu

Pláž Azurový břeh je nově upravena a je to tu velmi příjemné. Kemp je hned vedle pláže. Považuji ho za provizorní, určitě bude v budoucnu také vylepšen. V tuto chvíli má nedostatečný počet sociálek, na sprchu se stojí fronta. Přivykáme na turecké záchody, které jsou v kempech na Krymu zatím běžné. Já se považuji za zkušeného cestovatele, přivykl jsem rychle, zbytek členů výpravy byl nejprve v šoku.
Kempy na Krymu jsou levné, ale kvalitou zaostávají. Získal jsem pocit, že je využívá poměrně málo lidí, všichni ostatní jsou ubytováni v soukromí nebo v hotelech. Kempů je na poloostrově málo. Pro našince mám ale bezva zprávu: krymské pobřeží čítá asi 1 000 km, odhaduji, že třetina z toho jsou "divoké" pláže, kam můžete přijet k moři a mít ho zadarmo jen pro sebe. A naopak: pokud nemusíte šetřit, jsou pro vás připraveny špičkové hotely a rekreační objekty.
Divoké pláže jsou nejvíce na západním a východním pobřeží. Tam je také citelně méně lidí než na JuBK.
Koupací sezóna na Krymu je od května (června) do půlky října.

Na Azurovém břehu bylo dobře


Po celou dobu našeho pobytu na Krymu bylo opravdové letní vedro. Vedro + moře - co víc si přát?
Voda čistá, mládež si teprve zvyká na slanou vodu


Kemp v Evpatoriji, oběd. Všimněte si bílé lahve u mé pravé ruky. To je "Kavkazskij dolgožitěl"!
Kavkazskij dolgožitěl - to je místní tradiční mléčný nápoj (kvašený, kysaný), který jsem si koupil v Jevpatoriji ve městě. Tomu se nedalo odolat. Škoda jen, že jsem ho musel vypít sám, nikdo z členů výpravy nejevil zájem. Vzdáleně mi připomínal bulharskou "Bózu" (starý thrácký nápoj, v roce 1982 jsem v Sofii vyhrál sázku, že vypiji čtvrt litru Bózy, vyhrál, ale bylo to docela drsné). Popsat chuť "dolgožitěle" nelze, to se musí vyzkoušet. Snad: "hodně ostrý mléčný kvašený nápoj". Vypil jsem vše, snad tedy budu dolgo žiť.
Obyvatelka z Kabardino-Balkirijské oblasti Nanu Šaova se dožívá 127 let, je v knize Ruska zapsána jako nejstarší člověk země. Bez kysaných mléčných výrobků jejího rodného kraje by to určitě nešlo. Toto jsem našel na stránkách "Kavkazského dolgožitěle".

Zde je zakreslena Jevpatorija (Lazurnyj bereg) a také celá trasa, kterou jsme na Krymu absolvovali


Odpoledne jsem s manželkou nakupoval v Jevpatoriji. Objevili jsme místní pekárnu s "podnikovou prodejnou" - samoobsluhou, kde měli vše, co jsme potřebovali. Pečivo obrovského množství druhů a ještě teplé. Tady jsem také koupil Kavkazskij dolgožitěl.
"podniková prodejna" Jevpatorijské pekárny, kde se tak dobře nakupovalo

Koupil jsem také pytel dřevěného uhlí a 2 plynové kartuše k turistickému vařiči. Plynové "bombičky" neberou do letadla, přepravoval jsem tedy jen malý vařič a plyn dokoupil až v Jevpatoriji. Dřevěné uhlí jsem pořídil pro tzv. "dřívkáč", chytrý vařič na principu kovářské výhně. Kde budou dřívka, budeme vařit na "dřívkáči", kde nebudou, tam na uhlí a v záloze bude plynový vařič.

Na trzích lze koupit veškeré ovoce a zeleninu a také věci na pláž (od plavek, ručníků přes klobouky po lehátka...). Nakupování nám trvalo dlouho, protože jsem se všude "zakecával". Bylo tak příjemné mluvit s Krymčany. Legrace je v tom, že já ruštinu 4 roky poslouchám, ale nemluvím. Povídání s trhovci jsem potřeboval jako rozcvičku, abych se rozmluvil, vždyť mám v plánu setkat se s nejznámější krymskou blogerkou Alenkou a udělat s ní rozhovor!

Co se týká potravin, je Krym dokonale zásoben vším. Sortiment podobný našemu plus místní speciality. Podobně ostatní zboží, všeho dostatek. Ceny jsou pro nás podobné nebo někdy i o něco levnější. Kupní síla místních by měla být menší, vzhledem k platům, ale všichni vesele nakupují a moc se neomezují. Podobně v restauracích, kde jsou ceny také podobné těm našim. Vypočítat a porovnat "nákupní koše" je komplikovanější. Tady mají levný benzín a "komunálku" (ceny spojené s bydlením). Oproti nám zjevně ušetří i na dalších položkách. Ve výsledku se zdá, že jsme na tom podobně.

Jako vynikající jsme vyhodnotili krymské mléko, jogurty, máslo, smetanu.

Oblíbil jsem si dobré levné tekuté jogurty místní produkce (Bio Jogurt, Dolina Legend - přírodní krymský výrobek)

Mapy jsou ve stejném měřítku, kousek ČR a Krym, pro představu o velikosti poloostrova


Pohledová mapa Krymu pro představu, jak to tam vypadá. Rovinatý stepní východ a západ, pestrý JuBK, kde se přímo od moře zdvihají hory, vysoké asi jako naše Krkonoše, ale nejroztodivnějších hornin a tvarů.

Porošenko v hysterii! Investice RF do Krymu jsou větší než celý rozpočet Ukrajiny. Kolik dostává a vydělává Krym (mld. rublů), screen z diskusního pořadu RF "60 minut"

Investice a velké infrastrukturní projekty v Krymu po roce 2014, v mld rublů
Příjmy z federálního rozpočtu - více než 350
Krymský most - 228
Trasa "Tavrida" (nová silnice Kerč - Sevastopol) - 139
Aeroport Simferopol - 23
Rekonstrukce tepelných elektráren v Sevastopolu a Simferopolu - 25
Rekonstrukce mezinárodního dětského centra Artek - 18,5
screen z diskusního pořadu RF "60 minut"

Kde kdo žije

Z aeroportu v Simferopolu do všech stran jezdí pravidelná autobusová dopravy, zde jízdní řád i s cenami

 
Večer jsme se prošli po břehu moře. Na potemnělé pláži seděl člověk, se kterým jsem se dal do řeči. Krymský Tatar, který mi vysvětlil, jak je v Krymu pod Ruskem vše špatně. Byl první, koho jsem na Krymu potkal, kdo se z připojení k RF neradoval. A také poslední. Položil jsem mu několik otázek, jestli je rád, že se po r. 2014 stala krymskotatarština třetím úředním jazykem, tvrdil, že vždy byla (neměl pravdu), jestli je rád, že se konečně staví vytoužená velká mešita v Simferopolu, tvrdil, že to je normální (neměl pravdu, Krymští Tataři o ni pod Ukrajinou dlouho usilovali, ale marně), jestli ví, kdo zablokoval vodní kanál a elektřinu na Krym, tvrdil, že neví (lhal, určitě věděl, že si to neudělali sami Krymčané). Dál jsem se neptal. Jsou lidé, které nepřesvědčíš...

Mešita v Simferopolu by měla být dostavěna v příštím roce
ZZ
Zde video o stavbě simferopolské mešity, která se má stát jednou z nejkrásnějších staveb Krymu:

Zde video o Simferopolu a stavbě mešity od britského novináře Grahama Phillipse:pokračování příště

47 komentářů :

 1. Jak muzou vesele nakupovat a neomezovat, kdyz autor zaroven pise, ze maji mensi kupni silu?
  Ty plaze jsou podezrele prazdne. Samozrejme krome Homolku z CR:-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mozno ze su tam len 2 on a ona. MOZNO JE TO NATACANE V Boliwude V NEJAKYCH ZAKULISIACH. Nezda sa ti to podozrive??? Ci vobec su na tom KRYME vsak?? Ved tam neni ziadna Ruska zastava ziadna ryba v mori ziadene tank T-90 alebo Armata.A co je zarazajuce kde je PUTIN???????

   Smazat
  2. Je mi tě líto...

   Smazat
 2. Cela Evropa jezdi na Krym a pritom jsou plaze tak podezrele prazdne? To je opravdu nejake divne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dyť je to daleko, je tam na letovisko poměrně zima, moře studené, často zataženo a chcčije. Počasi z letošního července:

   https://weather.com/weather/monthly/l/UPXX0054:1:UP

   Smazat
  2. Je tam vetsi zima nez u Baltu.

   Smazat
  3. Voda je dnes strategická surovina. Nejen u nás by nezaškodilo, kdyby chčilo rok v kuse.
   Jinak, co ti může být do toho, jak je na Krymu, blbe.

   Smazat
  4. Anonymní 11:35
   Celá Evropa jezdí na Krym? Jak jste na to přišel?
   Já jsem zaznamenal, že nejvíce návštěvníků je přirozeně z Ruska a Ukrajiny.

   Smazat
 3. Bude ještě dost dlouho trvat, než se Krym úplně probere
  z okrajinské zaostalosti.

  OdpovědětSmazat
 4. A co tam vlastně lidi dělaj? Vyrábí se tam něco, nebo žijí jen z turistů a z ruských dotací?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:51 Škrabou se v prdeli, jako ty. A vůbec je nezajímá
   co děla v německé kolonii nějaký blb.

   Smazat
  2. 11:58
   V "německé kolonii"? Proč urážíš naši zem, ty hajzle. Když se ti tu nelíbí tak táhni.

   A jestli jsi si ty demente nevšiml, tak článek je o Krymu, diskuse je taky o Krymu. Tak se ptám co dělaj lidi na Krymu. To je na tebe ale moc složitý, viď?

   Smazat
  3. 11:51 oberaju banany a krmia zaostale Opice ako si aj ty.

   Smazat
  4. Anonymní 12:13

   Těžko může být urážlivější nazvat ČR německou kolonií, než být německou kolonií.

   Smazat
  5. 12:13 Jestli se někomu v německé kolonii nelíbí, je to jeho věc a vaše zbytečná starost. Nejste kompetentní vykazovat kohokoli z jeho domova.
   Současně jestli vás Krym TAK zajímá, není nadto udělat si úsudek sám skrze vlastní poznání. Jenže vás Krym až tak nezajímá, vy tu jenom potřebujete kalit vodu, že? Vy si totiž myslíte, že lidé nepoužívají vlastní mozek, ale věří tomu, co jim kdo nakecá. Tak se pokoušíte lidem podsouvat opačné názory. No vymlouvat vám to nebudu. Ale sám snad vidíte, že výsledky máte nulové.

   Smazat
  6. Jako všude v prolhaném, lenivém, ožraleckém, expanzivním, cynickém azbuckém byzantském Rusku, které zůstalo mentálně na úrovni mongolského a hunského Tatarstánu (včetně temného a vůči carovi tradičně podlézavého pravoslaví, velmi podobného islámu), nedotčeném západní civilizací, úmyslně odděleném azbukou a širokorozchodnou železnicí, kde zakrslý Putin sedí holou řití na hromadě rezavých raket, ponorek a tanků, pro které nemá odbyt ani jako šrot a proto usilovně hledá nového partnera Adolfa, se kterým by si opět rozdělil Evropu a soutěžil s ním v počtu gulagů, pogromů a vypálených parlamentů. K tomu účelu používá různé azbucké "trojské koně" (foldynovské Srbsko, Řecko). Jak jinak ...

   Smazat
 5. Mesita na Krymu? Oni tam budou stehovat musulmany? Tak jen doufam, ze se proti tomu nekompromisne postavi SPD s nasim predsedou Tomiem. Jedine on nas zachrani!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:52 Ked ti budu klatit Moslimaci zenu a dceru v tojej loznici potom si spomenies na Mesitu o ktorej pises a budes si nadavat ze Ten Tomino ako si ho nazval mal pravdu ked krical v TV nevozte nam tu musulmany!!!!Ale to uz budes mat mozno aj syna aj vnuka.

   Smazat
 6. No to jak toho místního Tatara Doubalík přesvědčoval jak se má dobře a že kecá když říká že ne, komu za to má být vděčný a koho má nenávidět apod... :-D LOL to snad není pravda.

  OdpovědětSmazat
 7. Proboha! Proc se tam koupala mala Doubalice v plavkach Miami Beach? Proc nemela napis Крымский пляж??

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:01 Víš co, ty šulínku, vyhoň si ho a budeš klidnější.
   Když ne, tak si dej RADOSTOL.

   Smazat
  2. 12:01Pretoze si ty chory obcan a chela ti ukazat ze sa to da v Rusku zdarmo bez toho aby si musel platit za drahe plavky poslane z poza oceanu usite v tvojej velkosti v Čine.

   Smazat
 8. Turci a tataři byli i za vlády okrajiny bez mešity. Jen rus
  jim vyhověl, stejně jako v čečně a jinde.

  OdpovědětSmazat
 9. Situace na Krymu teprve dojde zásadních změn k lepšímu. Efekt silničního spojení teprve pozvolna nastupuje. Po napojení Krymu na ruskou železnici se Krym stane nejžádanější domácí destinací k životu i rekreaci. Krym bude top N°1 v celém Rusku. Je to jen otázka času. Krymčani budou navěky uctívat Putina, jako spasitele.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neboj, všechno bude i zlatý rubly. USD končí, proto ten cirkus po světě posledních 20 let. Kdyby nebyl dolar podložený americkou armádou, tak už to dávno po celých USA vypadá, jako v centru Detroitu. Ale už "narazili do zdi" s laufy Abramsů, to fakt blbý.

   Smazat
  2. 12:22
   Co máš proti centru Detroitu? Tušíš vůbec o čem blábolíš?

   https://www.michigan.org/city/detroit
   https://ansira.com/offices/detroit

   Jak může americká armáda za to, že ze "zlatého" rublu se za poslední roky stává bezcenný cár papíru?

   https://www.xe.com/currencycharts/?from=USD&to=RUB&view=10Y

   Smazat
  3. Já vím , budou to mít v Detroitu zase hezký. Mrakodrapy v kukuřičných polích. Jak originální. Ale prvně musí zbourat 85 tis. zdevastovaných domů v okolí "historického" jádra. Něco už sice poklidili, ale parcely na efektivní zemědělskou velkovýrobu to zatím nejsou. Dedolarizace probíhá v Rusku na plné obrátky. Až bude dokončena, nebude kurz rublu vázán na cenu ropy a pod. Kurz bude reálně odrážet všechny základní ekonomické parametry. Hlavně zadlužení země vůči HDP apod. Tak, jak to má správně být. To samé potká dolar, kde bude rozhodovat gigantické zadlužení USA a ne momentální rozmístění letadlových lodí. Dolar bude k euru 2:1.

   Smazat
  4. 13:11 Mas pravdu, v Rusku (napr. Toljatti) se ani bourat nevyplati. Tam by bylo nejlepsi to prejet vsechno buldozery.

   Smazat
 10. Jednou jsem už tady psal,že 10-15% diskutujících jsou hlupáci,diskuze pod článkem Doubalika to opět potvrzuje.Fotky jsou bezva,text potvrzuje že Doubalik není profik Skutina.V Rusku jsem byl služebně v roce 86,líbilo se mi tam,sice v obchodech nic moc žrádla zato obchody s foto,nářadím pro kutily,potřeby pro cestovatele,ty byly naprosto luxusní.Lide jako u nás, nic zjevné špatného jsem tam neviděl.

  OdpovědětSmazat
 11. Kolik těch Tatarů, těch opravdu místních obyvatel tam Ďouba potkal? Pod RuskoSovětskou nadváhou kukaček, co by milovaný geroj Stalin ty Tatary šmahem anektoval na Sibiř to byl problém, co?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Správně je měl - jako vlastizrádce - nechat všechny popravit.

   Smazat
  2. 12:21
   Krymští Tataři za války sloužili u Wehrmachtu a SS,...

   http://www.novarepublika.cz/2016/05/krymsti-tatari-za-valky-slouzili-u.html

   Smazat
  3. 12:55 tak stejně jako Češi a o Rusech nemluvě. Škoda, že Stalin nenechal popravit půl národa čechoslováků, podobně to ten Gruzínec udělal Rusům.

   Smazat
  4. 14:06 těžko tě nenazvat hovadem, když srovnáváš krymské Tatary, kteří skutečně sloužili ve Wehrmachtu a SS, podobně jak někteří Ukrajinci a žádní, opakuji žádní etničtí Češi, občané Protektorátu Böhmen und Mähren, ve Wehrmachtu ani v SS nesloužili. Kdyby už jen proto, že to bylo i formálně, z Říšskoněmeckého zákona, vyloučeno!
   Když už se s tím píšu, v té diskuzi ke článkům o Krymu naprosto nad jiné vyniká intelektuální i vzdělanostní bída všech těch Rusofobů, kteří se snaží tady vystupovat. Řádně se znemožňují. Nebýt to trapné, bylo by to směšné.

   Smazat
  5. 14_06 To daleko spíš by bylo třeba zdejší mužyckou zběř poslat na podobnou agresivni, primitivní chátru na východě, ať se navzájem pobijou a zbytek vyhubit isekticidem. Nechal bych jen pár samců a samic na chov, budou dobří do laboratoří namísto morčat. Pak konečně může zdejší krásná země přijmout obyvatelstvo hodné její krásy. Stejně tak krásná země bohatá na suroviny na východě, dočasně nazývaná Rusko. Tohle musíme udělat s veškerou mužyckou zdegenerovanou populací primitivní východní Evropy. Až pak, když se uvolní prostory pro lidský rod, nastane prosperita a mír.
   O tomto mluvili všichni proroci a věštci už celé věky. Zbavte se chátry na východě Evropy, která odjakživa rozvracela svět a zaplevelovala svým poškozeným genofondem a nastane zlatý věk.

   Smazat
  6. 15:56 kdyby člověk nečetl ty vaše žvásty, tak by nevěřil, že genofond může být poškozený. Ale vy jste toho hmatatelným důkazem!

   Smazat
  7. 20:17 Klídek, tohle je Pepkův text, jako černosotněnec těžko budu lamentovat proti živlu ze kterýho se naši stoupenci, hlavně kozáci, převážně rekrutují, že? Ale naseru tím rudé čechomužiky!:)))

   Smazat
 12. To 12.14
  Asi máš problémy se čtením, psal jsem že 10- 15 procent diskutujících jsou hlupáci,ty to jen potvrzuje.

  OdpovědětSmazat
 13. Jo je tam moc pěkně to máte s rodinou krásné zážitky.

  OdpovědětSmazat
 14. Děkuji za pěkný popis dovolené, váš rozhovor s A. Bardovskou je na jejím kanále na youtube. Jinak moc nechápu ty negativní reakce - je přece každého věc za co a kde utratí svoje peníze. Na videokanálech Bardovské nabo N.Dariny a dalších je jasně vidět, jak se na Krymu žije a je tam taky dost tipů na ubytování atd. pro turisty.

  OdpovědětSmazat
 15. Jako že jinde ve světě (ČR) plyn nevybuchuje a nezabíjí?

  OdpovědětSmazat
 16. 13.11. a ostatní, umíme se ještě bavit jako normální lidi, vidím, že ne. Když nevidím v Rusku nic odpudivého a řeknu to, mám tam teda zůstat. Znamená to snad, ať vidím co vidím, musím pomlouvat? Čtu diskusi a nevěřím vlastním očím. Kdybych mohla jedu na Krym sama a možná, že bych tam i zůstala. Česku už vůbec nerozumím. Tohle je opravdu zrůdné a nejen a NR, fuj.

  OdpovědětSmazat
 17. 11:46, tak sa choďte opaľovať a kúpať na pláži Španielsku a Francúzsku, ak vás nepodrežú na halal spôsob tak vás bezpečne okradnú a olúpia a ešte multikultúrne obohaťia vaše vnučky a dcéri a manželky.Inak prajem šťastný a nový rok bez bubušov.

  OdpovědětSmazat
 18. Moc pěkný fotky.
  Těším se na další pokračování.

  OdpovědětSmazat
 19. Na Krymu není žádný český novinář.Jak to tam skutečně vypadá vědí jenom ti,co tam byli.Takže komentáře,které odsuzují tento článek jsou jen určeny politickým pohledem a ty,kdož to chválí,jsou na tom stejně.Podle delegací z různých států se tam situace zlepšuje a jiné zprávy k dpspozici nemáme.Naše komentáře jsou irelevantní.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:12 Pane Majevský, mýlíte se. Jak to tam vypadá vědí nejenom ti, kteří tam byli, ale také ti, kteří vládnou rozumem a dokáží sledovat videa tamních blogerů. Z nich se dozvíte víc, než z osobní zkušenosti, protože jich je hodně. Zkuste to a uvidíte, jak jsou ti zdejší rusofóbové prolhaní a neskutečně blbí.

   Smazat
 20. Investice RF do Krymu jsou větší než celý rozpočet Ukrajiny.
  To je dost zásadní informace.

  Ovšem někteří lidé to myslí s Krymem a jeho obyvatelstvem tak "dobře", že při ní jen skřípou zubama.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.