AA

Reklama

neděle 30. prosince 2018

Můj Krym

30. 12. 2018, Ďouba - Zpráva o cestě na Krym


Od roku 2014 slyšíme o Krymu prakticky každý den. Česká média se předhánějí v popisování situace na "anektovaném" a "okupovaném" poloostrově. Mám ale pocit, že tam žádného zpravodaje nemáme, podobně, jako nikdo nebyl vyslán, aby na místě zjišťoval, co se děje třeba na Donbasu.


Čtyři roky jsem přes internet sledoval dění na Krymu a doma popisoval jeho krásy, až rodina řekla "Nemluv - ukaž!" (autor výroku: J. A. Komenský). A tak jsme vyrazili. Letos v červenci jsme propátrali Krym (a trochu i Moskvu) a zde je zpráva o naší cestě.

Den první: Praha - Moskva


Na moři u Balaklavy
Pokusím se být stručný, jinak by ze zprávy vznikla kniha. Bylo toho tolik a bylo to tak krásné, pestré a dobrodružné! Za dva týdny na poloostrově jsme nepotkali jiné Čechy, snad i proto nebude má zpráva nadbytečná.

Předesílám, že jsem se do Krymu zamiloval. Přesto se pokusím být objektivní a přinášet fakta a více ukazovat než popisovat.

Zprávu jsem nazval "Můj Krym". V životě už jsem si přivlastnil mnoho míst na Zemi. Jsou to ta místa, kde jsem byl, kde mi bylo dobře a kam se vracím. Může být i váš...

Světový boxerský šampion Olexandr Usyk, Ukrajinec, rodák ze Simferopolu, odpovídá na ošemetnou otázku "Čí je Krym?"

(http://rusnext.ru/news/1542041958):

«Крым Божий. Я уже об этом говорил. Крым — тех людей, которые там живут, которые любят Крым, родившихся там»
"Krym je Boží. Už jsem o tom mluvil. Krym - patří těm lidem, kteří tam žijí, kteří milují Krym, těm, co se tam narodili"
V tomto videu odpovídá na otázku "Čí je Krym?" a také vysvětluje, proč odmítl titul "Hrdina Ukrajiny" (20181109)
https://www.youtube.com/watch?v=dSNK6Tenago

Po prázdninách jsem zaznamenal údaj, že v sezóně 2018 padl rekord návštěvnosti Krymu od rozpadu SSSR (27 let), Rekreovalo se zde letos 6 163 994 lidí plus nás 6.

Ale pojďme od začátku. Zavrhl jsem cestu autem přes Ukrajinu. Měla mnoho výhod, ale bál jsem se komplikací na hranicích. 

Bylo potřeba zajistit pozvání, víza, letenky, ubytování v Moskvě. Věřím, že jednou se bude na Krym létat přímo (z Prahy, Pardubic...), za 2 hodiny do Simferopolu (zbrusunový aeroport "Krymská vlna"), nebudou potřeba víza. Rád bych se toho dožil. 

Zarezervoval jsem po internetu i zapůjčení auta na letišti v Simferopolu, šlo to tak snadno a bez zálohy, že jsem ani moc nevěřil, že to dopadne. Vybral jsem Ladu Largus (u nás Dacia Logan) pro 7 osob a doufal, že se tam nás 6 a hromada zavazadel vejdeme.
Naše "Ladička" dostala pořádně zabrat. Jezdila "skal a stepí, divočinou", chvílemi i mimo cesty. Tady jsme ji konečně vyprostili z bláta. Zapadli jsme jako na potvoru ve chvíli, když už jsme pospíchali na letiště.

Vytiskl jsem a přibalil azbuku, děvčatům se hodila

Těsně před cestou jsem zakoupil GoPro kameru, která, jak se brzy ukázalo, byla vadná, viz tato ukázka. Naštěstí jsem měl ještě fotoaparát a zbytek výpravy chytré mobily.V RF se tou dobou konalo fotbalové MS. Zažili jsme tu sportovně-sváteční náladu v Moskvě, pak v Simferopolu na letišti a nakonec v Jaltě na pláži. 

Škoda, že jsme to nevěděli dřív. Účastníci MS měli mnoho výhod, slev, nepotřebovali víza, měli zdarma dopravu. Tyto výhody později prodloužili až do konce roku.
Z letiště pohodlně vlakovým "AeroExpresem" do centra Moskvy
Batohy jsme odložili v hotelu a metrem vyrazili na krátkou seznamku s městem.

Začali jsme Rudým náměstím, GUMem, zavítali do nového parku Zarjaďje, večer pak na Vrabčí hory na fotbal a půlnoc jsme přivítali v Nikolské ulici, plné rozjásaných fanoušků z celého světa.


Fotbalový park na Rudém náměstí, na umělém trávníku se hrálo, týmy vznikaly spontánně z hráčů mluvících nejrůznějšími jazyky. Bylo možno otestovat automatického brankáře, koupit suvenýry, posílat speciální pohlednice...


Také GUM žil fotbalem

Výstavka v GUMu

"Vznášející se most" vybíhá z nového parku Zarjaďje nad řeku a tam končí. Je to tedy most-nemost, ale rázem se stal atrakcí a oblíbeným místem všech návštěvníků Moskvy.

Pohled ze "Vznášejícího se mostu" do parku Zarjaďje

Pohled ze "Vznášejícího se mostu" ke Kremlu, v pozadí mrakodrapy Moskva-City

Letní pohoda na řece Moskvě

FIFA Fan Fest na Vrabčích horách (Воробьёвы горы), vstupy jen přes bezpečnostní rámy a prověrky zavazadel (dokonce i lahev CocaColy jsem musel dopít). Bezpečnostní opatření byla v Moskvě na nejvyšší úrovni a všudypřítomná. Při vstupu do muzeí, obchoďáků, do metra, na nádraží... Lidé to brali s pochopením, věděli, že je to pro jejich bezpečnost. Policisté byli unavení, ale usměvaví. Byli do fotbalových měst svezeni snad z celého Ruska, tolik jich bylo. A k tomu "dobrovolníci", pořadatelé, kteří všude vylepšovali náladu, každého vítali a pomáhali. 

V oficiálním FIFA Fan obchodu se daly zakoupit dresy všech států, míče a stovky suvenýrů. Vrabčí hory, v pozadí Lomonosovova univerzita


Univerzitní náměstí bylo plné fanoušků. "Hrálo se" na 7 obřích obrazovkách, atmosféra nádherná. My jsme fandili oběma týmům a mohli tak oslavovat každý gól (už si nepamatuji, kdo hrál, ale bylo to bezva).


Pohled z Vrabčích hor na Lužniki


"Lomonosovku" teď znají všichni fotbaloví fanoušci

Nikolská ulice byla místem, kde fotbaloví fanoušci slavili i mírnili žal po zápasech. Nálada velkolepá, cizí lidé z celého světa se objímali, fotili, gratulovali, utěšovali. Shodně pak všichni zahraniční návštěvníci MS říkali: Přijeli jsme do úplně jiné země, jiného města, než nám líčila naše média.
Nikolská ulice ve dne

...a večerMS FIFA - nejlepší očkování proti rusofobiiPro vylepšení představy o tom, jak vypadala fotbalová Moskva přidávám ještě video Renaty Pereiry:
...a ještě ať promluví sami zahraniční hosté:

A zítra, hurá, na Krym!
(pokračování)

53 komentářů :

 1. Srdce mi plesá nad tou krásou a vůbec mě nevadí, že je Krym okupovaný

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jestli tím "okupovaný" myslíte "vrácený domů", tak ano.

   Smazat
  2. Krym je RESTITUOVANÝ. Okupované je KOSOVO.

   Smazat
  3. RUSKO a Globaliste....

   Zdroj: https://lukassluka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=655727)

   Smazat
  4. Komu čest,tomu čest,pastýřovi troubu.Nádhera.Pohádka.Je jen škoda,že v tmto stylu nebyla anektovaná Sýrie.

   Smazat
  5. Pisem hlavne debilom co nadavaju na Rusko.Uz aj vasi spoluobcania Vam Retardom nevedia ako vas presvecit tak Vam posielaju obrazky a Videa ako si moze kazdy clovek porovnat aky je tam zivot.Nikto im tam nereze hlavu ze je turista. Nikto ich neunasa naznasilnuje.Krym je Rusko a mozete sa aj p..sra.t. Je to tak a uz to tak bude!!!

   Smazat
  6. Diky za vse ze svobodneho sveta /jak se to rychle meni/, zrejme jste jeden z nas , ktery citi /affinity/ nejake nevyslovitelne spojeni s temi neobycejne obycejnymi ruskymi lidmi, jako jsme my..Kteri maji tak radi svet, mir a vse lidske...
   Pro uplnost jen, udajna "okupace Krymu" se odehrala bez, jedineho usvedcujiciho materialu , zadneho obrazoveho zpravodajstvi, a tak vsechny zbesile propagandy delaly vysledny dojem ,ze jsou vymyslene..

   Smazat
 2. Poněkud mi schází ona reportáž, o které jsem si po přečtení perexu myslel, že bude následovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Fotoreportáž je také reportáž. :-o)

   Smazat
  2. Lzidvorak pro jistotu ale nenapise, ze u clanku neni jedna jedina fotka z Krymu:-) Asi abychom nevideli tu bidu ...

   Smazat
  3. 18:54, Za článkem je v závorce napsáno "pokračování", je potřeba se doučit potřebná písmenka.

   Ohledně Krymu není třeba zapomínat, že 25 let byl součástí Ukrajiny, která ho totálně zanedbala. Už se to mění, pomalu ale jistě. Nicméně Krym je krásný sám o sobě. Dokonce i za Ukrajiny.

   Smazat
  4. 18:54 Kdybys nebyl absolventem inkluzivního školství, tak by ses dočetl, že obrázky Krymu budou příště.

   Smazat
  5. Anonymní18:54

   S vámi to bude složitější. Takže pomalinku, když si otevřete tento článek, zkuste rolovat stránku dolu, až pod poslední fotografie a 2 videa. Pak pomalinku zkuste očíčkama sjet pod to poslední video(to jsou ty menší obrázky s trojúhelníčkem vlevo a textem "YouTube" vpravo dole). Tam naleznete tučně zvýrazněný text "A zítra, hurá, na Krym!", následovaný kurzívou psaným slůvkem v závorce "(pokračování)".
   Zkuste sám přijít na to, co to asi může znamenat. Ale nepřepínejte své možnosti, pokud byste na to nepřišel, já vám to povím.

   Smazat
 3. K čemu toto má být? Každý ví, že Rudé náměstí, speciálně Chrám Vasila Blaženého jsou nádherné. Každý ví, že v stanice Metra v Moskvě jsou až kýčovitě krásná.
  Čekal jsem návštěvu ne až tak turisty provařených míst. Míst na okraji Moskvy, vesnic v okolí, rozhovory s běžnými lidmi, větší autenticitu... A vidím jen tuctové turistické fotografie vhodné leda k machrování před kamarády.
  Zklamání.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18.11 Tedy šance pro vás - pole neorané. Těším se na vaše reportáže z neokoukaných částí Svaté Rusi. A samozřejmě o sabotážích, schválnostech a zločinech UA státní moci a jejích teroristů, nejenom na ruském Krymu.

   Smazat
  2. pro 18:11
   ale vzdyt nam za mesicni vypalne, ty neprovarena mista Ruska, dnes a denne ukazuje ten odulej, vecne priozralej reporter z CT.

   Smazat
  3. Myslíte pana Karase? Když reportoval z Varšavy, tak to ještě mělo halvu i patu. Pak se nechal naverbovat do Ruska a výsledek: neobjektivní, manipulace, jednostrannost, hloupost.
   Proč musím tyhle šašky veřejnoprávně platit svými koncesemi?

   Leo

   Smazat
  4. Máš pravdu, vypadá to spíš jako málo povedené rodinné fotky, z Moskvy mám letos od kolegy lepší obrázky. Moskva není kdoví co, ale lepší se. Dost rychle.

   Přidávám něco z ČT 24:
   https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2590681-moskva-se-meni-pred-ocima-z-hororu-pro-ridice-i-chodce-se-stava-moderni-metropole

   Letošní nové stanice metra:
   https://varlamov.ru/3245043.html

   Zarjaďje z loňska:
   https://yandex.ru/collections/user/margo-ilchencko/park-zariade-v-moskve/

   Fotbal 2018 v ulicích:
   https://varlamov.ru/3012504.html

   Nové ulice:
   https://varlamov.ru/2649392.html

   Zde Varlamov zcela výjímečně své město pochválil, Vánoce Moskva 2018:
   https://varlamov.ru/3239070.html
   2017:
   https://varlamov.ru/2726148.html

   Výjimečně chválil i zde, parky:
   https://varlamov.ru/3205628.html

   Ale jinak samá kritika a oprávněná. Rusko je nevlídná země.

   Smazat
 4. Ta krymska krasa je ta rozbahnena "dalnici". Vzdyt v clanku pro jistotu zadne fotky z Krymu nejsou, abychom pro jistotu nevideli ty "davy turistu":-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro chudáky z neziskovek je potřeba taky nějakej obrázek New Yorku nebo dostanou křeče.

   Smazat
  2. Milý anonyme 19:21: příliš mnoho slov věnujete blbci 18:44. Ale když máte čas a chuť, nic proti tomu ... ... ...

   Smazat
  3. 18:44, potřebuješ Ďoubalíka na to, abys uviděl, co je na Krymu? Neumíš si to vyhledat v Google.

   Smazat
 5. At nam ten tukan, co napsal oslavny clanek, ktery se ale Krymu vubec netyka, nic z nej nepopisuje a neukazuje ani zadne fotky z Krymu (asi pro jistotu), radeji napise, proc nam neukaze ty miliony turistu:-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. chudáku tak čti jestli to umíš stačí přečíst poslední větu alo to ty asi nezvládneš

   Smazat
  2. Na Krymu davy turistů jsou, až to leze na nervy. Brácha se tam letos taky podíval. Hezký kus země. Takový typicky turistický, černomořský.

   Smazat
 6. Všichni anonymní diskutéři, doporučuji nedělat ze sebe hlupáky a dočítat příspěvek do konce. Tam je napsáno, že bude pokračování. A na začátku máte napsáno, že je to den první Praha - Moskva. Ale už jste si zase plivli a jste spokojeni, co? Pokračování budu přidávat podle časových možností. Snad to půjde rychle, Ď.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím že by je ani nenapadlo dělat ze sebe hlupáky.

   Smazat
  2. Pane Ďoubalíku, už se těším na pokračování. Ještě nám prozraďte, zda vás Ukrajina může v Česku soudně stíhat za vstup na Krym?

   Smazat
  3. Ukrajinská vláda se chová nevyzpytatelně a mstivě. Hledá si každý důvod, aby mohla lidem ztěžovat život. Byl to důvod, proč jsem se neodvážil jet autem přes území Ukrajiny. Teď vím jistě, že jet na Ukrajinu by nebylo chytré. Prakticky každý, kdo přijede na Krym po novém mostu nebo přiletí z RF do Simferopolu, se dopouští přestupku. Ale to jsou miliony lidí. Také několik českých politiků už tedy je na černé listině. Zbývá doufat, že tato hysterie jednou pomine.

   Smazat
 7. Dýchla na mne nostalgie. Byl jsem v Moskvě v roce 1981 vlakem družby. Spali jsme v hotelu Malaďož, který postavili speciálně pro LOH 1980, které se nakonec nekonaly. Do dnes vzpomínám na tuto zemi, jako zem extrémů. V jeden okamžik jsem se ocitl sto let v budoucnosti, o ulici vedle sto let v minulosti. Byla to moje první a na dlouhou dobu i poslední cesta do zahraničí, tak že i to možná trochu ovlivnilo můj pohled. Do dnes si uvědomuji asi nejsilnější zážitek z oné cesty. Obrovská rozloha. Sto kilometrů bylo u Rusů za rohem.
  Podíval bych se tam rád znovu, ale už mi asi nebude dopřáno.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. LOH 1980 se konaly. Ale byla to diky bojkotu civilizovanym svetem jen sovetska spartakiada.

   Smazat
  2. Ale, ale, proč to píšete? Vždyť dnešní Rusko není bolševický SSSR! Co má LOH 1980 společného s dneškem a s fotoreprotáží pan Ďoublaíka?

   Smazat
  3. 19:17, zajímavé, a ten civilizovaný svět se pozná jak? Že jeho bomby zabíjejí humanitárně? Po pádu SSSR nám civilizovaný svět ukázal velice přesně tuto světlou perspektivu a s humanitárním bombardováním se roztrhnul pytel. Nepochybuju, že by rádi zbombardovali i necivilizované ruské barbary, ale bojí se, že by byli zkalibrováni.

   Smazat
  4. Jedno vím Krym se nestal Amickou základnou ! Otázkou je dovolí Amici na svém území cizí základny ?

   Smazat
  5. Časy se holt mění. Tenkrát jsme s otevřenou papulou poslouchali, jaké to je v Benátkách, dnes si mnozí myslí, že je jednodušší letět na Měsíc, než na Krym. A ty vzdálenosti- souhlas. Jen přejezd z mezinárodního Šeremetěva na vnitrostátní Domodědovo bylo asi 80 km. Do Moskvy 2 hodinky letu, do Dušanbe další čtyři. A ještě nejste ani v polovině té země. Když nám v jedné podhorské vísce pekly hospodyně v hliněné peci chlebové placky, odpovědí na naši snahu zaplatit bylo, že koupit si ho můžeme ve městě. Tady u nich je to dar pocestným. Taky rád vzpomínám a taky se tam už asi nepodívám. Q.

   Smazat
 8. Osobně považuji za nejvhodnější přívlastek Krymu "zachráněný"a mám velkou radost, že se alespoň části toho nešťastného území,kterému se dnes říká Ukrajina podařilo vyklouznout ze spárů šíleného a polofašistického režimu, který tam v současnosti vládne. Tedy vše nejlepší pro zachráněný Krym.

  OdpovědětSmazat
 9. Ad 17:19 Nejsem si jist, zda blokády jsou civilizovaným projevem civilizovaného světa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale proč si o USA myslíte, že je to civilizovaná země?

   Smazat
  2. 20:02 Páč tam všem rudochům dali zavčas přes hubu!

   Smazat
 10. no sluncaři z kavárny na ten gen nenávisti k rusku dřív nebo později dojedou... všichni. V novém světovém společenství pro ně holt nebude místo...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žádný strach, až to bude akutní, oni se operativně přepólují.

   Smazat
 11. Přesně tak pane Krym patří lidu co se tam narodili a ty v referendu rozhodli že se připojí k Rusku. To je pravda a žádné kecy to nezmění.

  OdpovědětSmazat
 12. Chtěl bych se podívat na Krym. Mojí kolegové tam jezdili na rekondiční pobyt. Tam a do Jugoslávie. My demokraté jsme začali jezdit na Podbáňské a Ostravici. Cestoval jsem po západě , ale vždy mě pritahovala Moskva a Krym. Doufám že tam poletí časem letadlo z Ostravy . Toš zdař bůh .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Poletí tam americké B-52 plné bomb z Mošnova. To jsme si vykoledovali poklonkováním před novým Velkým Bratrem.

   Smazat
 13. Jen malá poznámka,
  Na Krym ani Donbas naše média nikoho neposlali
  z důvodu, že prolhané novináře do země RF nepouštějí.
  Miroslav Karas a jeho válečné, hrdinské zpravodajství z Ukrajiny,
  je generálním příkladem dezinformátora*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lhář Pazderka musel z RF vypadnout, akreditaci mu pro věčné lhaní a překrucování prodloužili.

   Smazat
 14. Treba se vam vlastizradna komunisticko - nacisticka luzo splni vas sen a Putinovi hrdlorezove prijedou z okupovaneho Krymu opet do Prahy.
  Jen male varovani - pristi revoluce uz sametova nebude!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy, anonyme 7:03 trpíte hned několika duševními nemocemi najednou!

   Smazat
  2. Rozhodně souhlasím, příští změna systému, bude krvavá.
   Jen malé varování, krev poteče z lidí jako je 7:03*

   Smazat
 15. Byla jsem na Krymu v r.1982 - v únoru - na "lázeňském pobytu". Palác v Livadii,Vlaštovčí hnízdo, skytské muzeum,palác v Bachčisaraji, vodopád Čatyr dag, parky na Jaltě, botanická zahrada s rozkvetlými vilíny, v každém příkopu sněženky, hřbitovy kam pozůstalí chodí na návštěvu k zemřelým i se svačinou,... byl to nádherný jiný svět, všude milí vlídní lidé ochotní pomoci i poradit cizince se slovníkem v ruce. Raní a večerní plavání ve venkovním bazénu v mořské vodě mi pomohlo natolik, že dodnes sejdu schody téměř bez bolesti - MĚL PRAVDU TAMĚJŠÍ LÉKAŘ PODOBNÝ HROCHU - ŽIVOT NA KRYMU LÉČÍ. Děkuji všem, s kterými jsem se tam setkala.

  OdpovědětSmazat
 16. JO Maruško, všude dobře...
  Jestli RF máme co závidět, pak je to většinové vlastenectví společnosti.*

  OdpovědětSmazat
 17. Pokud je něco u nás zprzněné, tak je to výsledek diktatury kapitálu a kapitálu posluhující lůzy s nacistickou ideologií v mysli i krvi!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.