Reklama

pátek 28. prosince 2018

Násilně useknutý rozhovor Soni Červené v interview ČT 24

Lubomír Man
28. 12. 2018
Proběhlo dnes 27. prosince od půl sedmé večer do sedmi a jako by charakterizovalo dvě epochy. Tu prvorepublikovou, kterou 92 letá pěvkyně Soňa Červená bere za vlastní a vzpomíná na ni jako na dobu našeho největšího duchovního vzepětí a slávy, a tu současnou, kdy povšechné poměry u nás klesly až tak, že nejčastěji pověřovaným moderátorem rozhovorů s našimi současnými veličinami se stal Daniel Takáč. Rozdíl těch dvou nemohl být totiž propastnější. Samozřejmě, Soňa Červená projevila dostatek taktu, aby svoji duševní převahu nad svým zpovědníkem stírala, jak jen mohla, ale v jednom momentu dala svou nelibost nad kladenými otázkami přece jen najevo, když moderátora zpražila větou: „a proč vás to zajímá?“ když se jí ten po vzoru kolegů z bulváru tak nějak po sousedsku poptával, zda měla po nedobrovolném rozchodu s manželem ještě nějaké další lásky.

Trpěl při rozhovou – a řekl bych že mnohonásobně víc než Soňa Červená – i Daniel Takáč, jak pochopitelně musí trpět každý moderátor, když se proti němu posadí člověk převyšující jej nikoliv jen o hlavu. Nu a a nebyl tedy žádný div, že onen nesoulad divák vnímal s výsledným pocitem trapnosti i lítostí nad tím, kam jsme to v kontrastu s onou pěvkyní vychválenou úrovní První republiky, do níž samozřejmě patří i úroveň osobnostní a žurnalistická, dodneška dotáhli.

Rozhovor se v podstatě ubíral ve stopách života a pěvecké kariéry Soni Červené, která, jak už shora řečeno, má nejhlouběji v srdci uloženu období první naší republiky. Pak se došlo na okupaci republiky nacisty, na roky poválečné, na únor 1948 a na útěk pěvkyně přes čerstvě postavenou berlínskou zeď na Západ. Na rok 1968 a pozdější pěvčiny návraty do rodné Prahy – a blížilo se období současné, které, jak jsem tipoval, měla pěvkyně ve své představě přichystáno jako kontrapunkt k oněm až téměž báj ným časům prorepublikovým. Čekal jsem, že se zmíní o tom, že v První republice se o politických otázkách diskutovalo, že nebyl mainstream, kdy všechny noviny hudou stejně a kde stejně hude televize i rozhlas, že jiskřila polemika, která ostřila jazyk novinářů do virtuozity, a kdo v této soutěži propadl, šel prostě jinam. Že šlo o dobu, kdy opozice nebyla vyhnána ze stránek novin a a rádiových vln do podzemí, ale že stála jako rovnocenná síla proti stranám vládním. Kdy prostě nepanoval jen jeden povinný názor a názory ostatní se braly jako názory nepřátelské, či názory cizí nepřtelské mocnosti.

Něco z toho jsem prostě od Soni Červené čekal, protože se to z logiky celého jejího vystoupení dalo vycítit – a tady, vzdejme hold novinářské protřelosti moderátora Takáče za to, že stejně neomylně vycítil tohle i on. A tak přesně v momentu, kdy se pěvkyně nadechovala k tomu, aby se vyjádřila i k naší součastnosti, moderátor Takáč poněkud neosobně, úředně a chladně pěvkyni za poskytnuté interview poděkoval.

„Jak to, to už končíme, ale to je škoda?“ ptala se tímto náhlým ukončením intervie zaskočená Soňa Červená, a já jsem za jejím „to je škoda“, zřetelně slyšel myšlenku. „vždyť právě teď jsem se chystala říct, co mě tíží nejvíc, a vy jste mi tu možnost vzali.“

Možná kamufluji, možná by se Sońa Červená nevyjádřila k naší současnosti tak příkře, jak se domýšlím, ale mou představu toho, co by nám ještě nejspíš řekla, posilují dvě okolnosti. První je, jak moc jsem se já na závěr jejího vystoupení těšil já a se mnou určitě i desetisíce dalších posluchačů, a jak moc z něj měl vítr moderátor Takáč.

20 komentářů :

 1. toho ůlisného Kakáče bytostně nesnáším. Odporný už od pohledu nicméně pro čt asi k nezaplacení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. zparchantěli svazaci co zprivatizirovali čete ale bez povinneho vypalneho od posrancu a sernatoru většinou pomatenych bolševiku by z nich byli bezdomači když umi akorat mavat a žvanit stejně jako cirkeve svate co se jako oni nestydi z toho vypalneho žit v blahobytu

   Smazat
  2. Senilní Man tu cancá o jakési vyžilině z dob První republiky, místo aby se jasně postavil za vlastence Plekance v jeho boji s vlastizrádnou Vondrajdou-Kanaďajdou! - https://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/585550/deti-s-nim-nesmi-byt-pres-noc-vondrackova-v-kanade-zaskocila-plekance-drsnym-pozadavkem.html

   Smazat
 2. Informace trochu jinak: Český překlad závažného paktu OSN...

  https://aeronet.cz/news/exkluzivne-cesky-preklad-globalniho-kompaktu-osn-pro-uprchliky-odhaluje-ze-jeho-schvalenim-se-ceska-republika-dostala-na-cestu-ze-ktere-uz-neni-navratu-to-co-se-v-dokumentu-uvadi-je-v-rozporu/

  OdpovědětSmazat
 3. Moje maminka je generace paní Soni,tak chápu rozčarování, kterým tyto dámy prochází, či prošly. Maminka nazývala elitu po 48. roce Rudou buržoasii. Nesnášela první dámu Martu Gottwaldovou,která se snažila podobat paní Haně Benešové ale i když navštěvovala módní salony (Podolskou, Papeže), nebylo jí to nic platné. Jednou po sameťáku, při přenosu z Parlamentu uviděla, jak páni poslanci pijí z PED lahví přímo a bez skleniček. Smutně zavěštila - je to špatné, už zase tu máme novou Rudou buržoasii -. Dnes je maminka na nebi a nemusí poslouchat ničení českého jazyka formou i obsahem,vulgarity z úst politiků, znehodnocování vztahu mezi lidmi (v rodině, ve státu i ve světě), poučování od pseudoodborniků, nahrazení diskuze pavlačovým hašteřením. To všechno jsme dokázali a je jedno pod jakým "izmem".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dnes z lahve pije i středoškolský profesor, pravda, ze skla, při návratu ze školy. Moc se také nemeje, smrdí i proti větru. Jedou-li kolegyně - učitelky a odloží si svrchníky, zavane odér dobře uleželého potu - a že to musí trvat, naž se pot začne rozkládat a zavánět.
   V jakém stavu je jazyk český, ať už mluvený či psaný, to už není katastrofa pro ten jazyk, to je úpadek celku.
   Vzpomínám, jak jsme chodili do školy upraveni, jací fešáci jsme byli na SŠ, VŠ... Současný oděv bych těžko tehdy hledal na houby..., na čundr bych se takto neodvážil. Víte, že se učňovská mládež po skončení praktické výuky nepřevléká? V zašmírovaných montérkách se bezproblémově přepravují v autobusech, ve vlacích. Co na to učitelé, rodiče, přepravci...??? Dospělí rezignovali na svoji nejzákladnější povinnost, výchovu.
   Máme mobily, MP3, internet..., ale to je technický pokrok. Civilizačně jsme se propadli do pravěku, tak hurá do korun stromů.

   Smazat
 4. Daniel Takáč - po slovensky Tkáč, alebo - Kalasz - Klas, Molnar - Mlynár - Molnica - Mlynica, a tak - čiže potomok násilne odídených - tssss - Nyilasovcov - zo Slovenska - strana Magyarských fašistov - aby sa predišlo k ich zabíjaniu, tak sa prijal scenár presídľovania, väčšinou šlo o blízkych príbuzných odsúdených Nyilašovcov - niečo podobné ako Ustašovci

  OdpovědětSmazat
 5. Paní Červená má za největší duchovní vzepětí naší země první republiku, objektivně to ale byla šedesátá léta, nedá se svítit, když si srovnáte naše mezinárodní úspěchy v kultuře, tak holt je to tak. A ještě mohla být ráda, že se jí Takáč nezeptal na to, že byla spolupracovnicí STB, kdyby byla trošku jiného vyznání, tak by to určitě padlo. No nevadí, snad příště.

  OdpovědětSmazat
 6. Nic nového v bruselské tv se hlásá jen ta jejich pravda.

  OdpovědětSmazat
 7. Rozhovor byl ukončen, protože už o minutu překračoval standardní stopáž. Koukněte se do archívu.
  Paní Červená by se asi ani k současnosti moc nevyjádřila, Takáč z ní tahal odpovědi jak z chlupataté deky, až mi ho bylo líto, jakože ho nesnáším. Takový host musí být pro moderátora vždy utrpením.
  Ne za vším je třeba vidět konspiraci pane Man, továm říkám jak Váš častý čtenář a skoro soused (o pár ulic).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud Takáč nenašel vhodné otázky, pak se jí obtížně odpovídalo. Lidé z jejího okolí v mládí, názor na Beneše, Kennedyho, životní prostředí, Beatles...

   Smazat
 8. Myslím si, že bychom staré měli nechat ležet, jsou tam věci dobré i špatné. Stačí nám současnost a budoucnost a je tu "všeumělů" až běda. Jen práce za nimi žádná.

  OdpovědětSmazat
 9. První republika byla rájem pro buržousty, na které se společensky nalepili všichni ti umělci či jejich obdoby.
  Někteří se dokonce dostali až do blízkosti Masaryka a spolu
  s ním meditovali o nesmrtelnosti brouka.
  Třeba to jejich vzdychání o svobodě a rovnosti, třeba z úst
  Čapka, mně jako syna dělníka z oněch dob, dost dojímá.
  No, a jsme zase tam, jen ten čas a technologický pokrok,
  nadbytek "otravin" a nablýskaných cetek nás od té doby dělí.
  Jo, a také lichváři, ti lidem co nic nemají, nepůjčovali.
  Jen židovští zástavníci se každého ptali, máte zlato ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mě, jako dělník, syna dělníka a vnuka dělníka ty žvásty o svobodě a rovnosti za první republiky rovněž strašně dojímají. A hlavně musejí dojímat pozůstalé po zastřelených dělnících při stávkách a revoltě proti hladu a útlaku ze strany té "smetánky" ať již podnikatelské, politické či umělecké.

   Smazat
  2. Ad 10:47 nedokážu vám oponovat.Jen v jednom určitě otec byl v 1.republice právníkem, matka pracovala od roku 1936 v bance s komerčním vzděláním. Od nich vím, že tenkrát existoval zákon o lichvě, který při nestoudném úroku celý dluh anuloval. Když dlužník nevyužil toto právo ze zákona, byla to jeho věc. Prosím, užívejte jen ověřená fakta a ne polopravdy.

   Smazat
  3. Praha byla zidu plna a hlavne se hlasili k nemcum i kdyv z prodavali treba jen nite a knofliky ,hned to byla nadrizena rasa.Mne to matka vypravela ,v mladi pro ne pracovala .A kdyz jsem si stezoval ze ta ucitelka F.. v druzine tak smrdi ze nemohu k ni ani ke stolu tak mne poradila :nechod k ni tak blizko ,smrdi protoze je to zidovka A mela pravdu ,je to bida ktera se rada predvadi ,vidim to dnes i ve svete kde ma clovek pocit ze tu zemekouli uplacal z hliny zid a ma proto pravo na tu lichvu zlodejnu prasarnu a vse ostatni co vytvoril za posledni leta Dekujeme zide za tu devastaci ,nezapomeneme

   Smazat
 10. Takáč D je jen jedním z mnoha hajzlů v čt plnící úkoly jim nadřízených hajzlů jako je Šámal,a další parchanti a debilové ve vedení čt.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu 12:30. Mě jen pořád udivuje,že se ti "takáčové a tvarůžkové" nebojí chodit po ulici. As nevytáhnou paty z Prahy...

   Smazat
  2. To jsou pravděpodobně takoví blbečkové, jako byl Pepa Morávek v čt před rokem 1989.Ten také s dalšími blbci mlel co jím přišlo příkazem z ÚV KSČ.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.