Reklama

čtvrtek 20. prosince 2018

Není to tak trochu válka?

Miroslav Pavel
Miroslav Pavel
20. 12. 2018  Literárky
Když před nedávnem v Kanadě zadrželi na přání USA finanční ředitelku čínské firmy Huawei, v mnohých obchodních a politických kruzích světa zatajili dech. Údajně jedna z firem tohoto celosvětově působícího koncernu porušila americké sankce a dodávala Iránu zakázané zboží.


Na první pohled se to dá tak opravdu vysvětlit. Američané mají velkou zálibu v sankcích nejrůznějšího druhu. Problém je, že jejich efektivita je přinejmenším sporná. Nechme teď stranou klasický případ Kuby, která přes desetiletí trvající sankce kupodivu stále existuje. Mnohem aktuálnější je Irán a jeho zakázaný vývoz ropy, kdy ale USA rovnou udělily hlavním odběratelům této komodity ze sankcí výjimku. Představa, že Irán zablokuje Hormuzský průliv, přes který jde nejenom iránský export ropy, ale značná část exportu z Blízkého a Středního východu pro Evropu, Japonsko a Čínu, asi nepůsobí příjemně i ve Washingtonu.

Proč tedy najednou tolik vzrušení kolem Huawei? Dokonce i v malé České republice.

Zlí jazykové tvrdí, že hlavním důvodem nevrlosti na Huawei je odmítnutí dát raději nejmenovaným tajným službám raději nejmenovaných států přístupové kódy do softwaru zařízení, které tato firma prodává do celého světa. A to je zločin, který se ve slušné společnosti neodpouští. Vždyť přece všichni společně bojujeme s terorismem…. A když k tomu přidáme rostoucí úspěchy firmy na světových trzích, má Huawei na problémy zaděláno.

Ať už je to tak, nebo jinak, interpretuji to jako další projev stupňujícího se úsilí americké politiky uchovat si dřívější vliv ve světě. Že je to úsilí, které jednak není úplně sdíleno všemi americkými politiky, jednak nemá příliš velkou šanci na trvalý úspěch, je zřejmé. Je to především Čína a Rusko, ale i další státy jako Irán a dokonce Sýrie, které jsou pevně rozhodnuté stát si za svým. Zajímavým příkladem, kterého si skoro nikdo nevšímá, jsou i oba korejské státy, které se najednou začaly sbližovat možná rychleji, než by si to jejich protektoři přáli.

Když jsem se před několika léty ptal jednoho ruského generála, zda bude třetí světová válka, odpověděl mi, že to je špatně položená otázka. Válka už podle jeho názoru běží dávno. Nezbývá než si přát, aby se nezměnila ve válku horkou.

Autor je vydavatelem Literárních novin.

28 komentářů :

 1. Válka to je. Je to válka o prodej drahého plynu z USA do Evropy, který sice Evropa nechce, ale Američani říkají, že ten Ruský je nebezpečný a ten Americký plyn je sice bezpečný, ale je několikanásobně dražší než ten Ruský. A protože to Evropa nechce pochopit, byl na Ukrajině proveden puč, sesazen demokraticky zvolený prezident a nahrazen fašistou Porošenkem, který dělá vše pro to, aby Ruský plyn a ropa do Evropy Rusové prodávat nemohli. A to samé je s Americkými mobilními telefony, kterým ve světě prudce poklesl prodej a zisky tak nějak tečou tím nesprávným směrem, tedy ne do USA a do Číny. Takže Američani nechají zavřít prezidentku Čínské společnosti a po celé Evropě přes své velvyslanectví nařídí všem státům Evropy, a ne jenom Evropy, že je nebezpečné používat mobily a ostatní zařízení Čínské firmy. Jenom na těchto dvou příkladech je vidět jak nefunguje základní pravidlo kapitalismu o konkurenci, kdy zastánci této zvrácené ideologie, která říká, že trh vyřeší všechno a nejlepší a nejlevnější zboží obstojí v konkurenci a tedy neřeší to trh, ale sankce, zavírání konkurenčních představitelů firem, hrozby zbraněmi, převraty, barevnými revolucemi a když na to přijde, tak se použije i válka vedená v zájmu nastolení demokratických principů USA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad 9:01 - dobrý komentář, je tomu tak. Ale - trh funguje vždycky, ovšem závisí na morálce jeho účastníků. Paradoxem je, že morálka socialistického státu byla lepší, než morálka dnešní demokracie a svobody.

   Smazat
  2. To 9:47 - ve hře s nulovým součtem má vždy navrch ten, který nemá s morálkou problémy a je schopen použít jakoukoli sílu k prosazení svého. Je to v malém i velkém to stejné a je jedno, zda jste "jen" v rámci malé firmy nebo nadnárodního monopolu. PK2

   Smazat
 2. Jo jo konkurenci se musí vyhladit roztrhat zašlapat do země vše chápu.

  OdpovědětSmazat
 3. Je to válka? Ruský generál to odsouhlasil. Také s tím souhlasím, neboť boj o moc probíhá neustále. Jenom jde o to, jaké zrovna používá prostředky. Podle toho to více, nebo méně připomíná válku, tak jak si ji představujeme. Samozřejmě si přejeme, aby ji to připomínalo raději méně, neboť horká válka dopadne nejkrutěji na nás dole.
  Otázka však je, kdo válčí, proti komu? Válku nelze vést za nějaké drobné, to vyžaduje nějakou finanční sílu, takže okruh válečníků, se nám sužuje. A globální válku? Podle mého názoru, zde může být jediný aktér. Ten nevyslovitelný, který má „právo“ vydávat státům peníze na dluh. A proti komu? Opět podle mého názoru, proti zbytku světa. Ale otevřeně se mu postavit můžou jenom ti, kteří ještě mají nějakou moc, kterou jim ještě onen nevyslovitelný (nebude to jediná osoba, ale pár rodin) ještě neuzmul. A proč jim ji neuzmul? Nejspíš proto, že ji zatím používali v zájmu nevyslovitelného. Takže jsme u USA.
  Další otázkou je, která strana války je ta naše? Obávám se, že žádná. Nevyslovitelný z nás chce vyšlechtit beznárodní euroasijské negroidní plemeno a USA nás potřebuje v poli, ale již nikoliv u rozdělování případných zisků.
  Naší povinností, v zájmu zachování národa, je usilovat o vlastní svrchovanost a vyhýbat se jakémukoliv hujerství, v zájmu některé válčící strany. Naším zájmem by mělo být silné a stabilní, tj. odolné rozvratu z vnějšku i zevnitř, V4(+). Již v dnešním zárodečném stavu, se ukazuje, že dokážeme být nepřehlédnutelným subjektem mezinárodní politiky, pokud se dokážeme dohodnout na společném postoji. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Války jsou nezbytným předpokladem zachování civilizace! Např. Řím - dokud vedl války ve kterých šlo o bytí a nebytí Republiky, jakou byla ta s Pyrrhem, Jugurthou či Mithridatem a hlavně ovšem s Hannibalem, země byla pevná jako ocel, lidé v ní hrdí a nezdolní! Zocelení bojem a každodenním nebezpečím, potřebou sebeobětování! Jak ale nastal tzv. mír, tedy jistí imperátoři - cézaři vedli místo válek jen různé drobné válčičky či spíše šarvátky s barbarskými kmeny na vzdálených hranicích říše, nastal úpadek! V samotném Římě pak množili se buzeranti, děvky a alkoholici a rostla korupce, letargie, tupost, bujely blbost a intrikaření! Dnes se k tomuto stavu opět přibližujem. To chceme? A bude hůř! Páč příroda nedopouští přežívání slabých a nemocných a my se k ní musíme vrátit, neboť jinak jako druh zahynem! I proto musí být pravidelně vedeny války, protože pud boje je hluboce zakódován v genech každého člověka, jen se ho u každého jedince nepodařilo stejně potlačit. Boj tříbí! Ten vynáší na povrch vynikající jedince mého typu a vyhání z času přebytečný kompars ražení místních užgryndaných čechomužiků, neb lidstvo existuje jen jako materiál pro šlechtění vynikajících jedinců, kteří píší dějiny! Ostatní z nich jsou pak beze stopy odejiti v podobně kolaterálních ztrát ... neb jak praví klasik: „Slabí a nezdaření mají zahynout: první věta naší lásky k člověku. A má se jim k tomu ještě pomáhat.“ (Friedrich Nietzche). Jinými slovy co je nemocné má zemřít a to, co je vynikající nesmí být snižováno na průměr!

   Smazat
  2. Já myslím, že kdyby žil ten Nietzche nyní, tak by fandil sportu a na válku by ani nevzpomněl. P.K..

   Smazat
  3. 17:29 Nefandil, protože ze sportu se stal byznys prolezlý podřadnými rasami ... jeho ideál byl antický sport! Ten na samém konci, kdy je slyšet zvonit zvon během hodu árijského diskobola! - https://www.youtube.com/watch?v=3DqPtV2KNas

   Smazat
 4. Obávám se, že Rusko bude nakonec rozparcelováno a kolonizováno jako Ukrajina a celá východní Evropa. Ukrajina byla příliš laciným soustem, aby to nerozjeli "Usáci" naplno i tam. V ekonomice a konvenčních zbraních nemá Rusko proti takové přesile šanci a Čína do konfliktu nepůjde. Právě to vyzkoušeli. NATO operuje s tím, že Rusko je příliš slušné nato, aby se bránilo jadernými zbraněmi a to je rozhodující. Prst je nedočkavý na spoušti a svět konzumu jim odpouští. Rozum nás pomalu opouští, snad nezemřeme v jaderné poušti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale i USAáci melou v úzkých - vyklízejí Sýrii, "své" Kurdy a umírněné usekávače hlav nechají na pospas Asadovi a Erdpoganovi. Jejich spojenec Izrálie se také stáhla. Vypadá to, že to Syřané a Rusové dokázali. Supre, jen houšť!

   Smazat
  2. Asi to je zložitejšie. Je jasná snaha kolonizovať Rusko a bez jadrovej vojny sa to dá len jeho vnútorným rozkladom. Kolaboranti sú vždy a všade.
   Ale prečo zároveň prebieha riadený rozklad spoločnosti v západnej Európe? Dekadencia, imigrácia nekompatibilných más primitívov...
   A USA? Akú majú perspektívu bez dolára čo by svetovej rezervnej meny. A s postupnou stratou technologického náskoku, ktorý dosiahli domestifikáciou nacistických vedcov po 2. svetovej vojne a desaťročia trvajúcim kradnutím mozgov z celého sveta.
   Kto sedí za šachovnicou a posúva na nej pešiačikov ako Merkelová, Macron, Porošenko, britská kráľovná, Obama, vedenie MMF, vedenie SB, ...
   Čo Trump a Putin? Utrhnuté vagóny, alebo tiež len pešiačikovia?
   Nakoniec ten Pjakin, či VK budú mať pravdu, aj keď má človek z ich vyjadrení dojem, akoby utiekli z nejakej psychiatrickej liečebne.

   Smazat
 5. A není bitva o mobily HUAWEI v ČR také válka o trhy. Co je to kapitalismus, jen bitva o trhy.

  OdpovědětSmazat
 6. Těch, kteří v historii byli přesvědčeni o nutnosti rozparcelovat a kolonizovat Rusko a další státy byla celá řada a jak ve výsledku "dopadli"?!
  Podobně dopadnou ti, kteří se o to pokusí znovu. ...

  OdpovědětSmazat
 7. Můj soukromý názor je že jediná raketa vystřelená na Rusko pravděpodobně spustí jadernou válku. Rusové nebudou čekat, zda je ta raketa vystřelená omylem a zda je opravdu jaderná.
  Potom to bude jak v té pohádce s Vondráčkovou a Neckářem. Jak začne válka už takzvaní vládci nevládnou, ale vládnou generálové.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dnes o tom mluvil V.V.Puťka: jak má jejich systém včasného varování poznat, jestli se blíží raketa s konvenční či jadernou hlavicí? Ruská odpověď bude vždy jaderná a vždy velkou salvou.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Nešiř tu paniku, voe, na russáckej lítající šrot postačí i dobře udělanej prak Frantíka z Kotěhůlek! Horší voříšek je pozemní síla a zejména - takový level 2, bude ten bohatýr s tou lopatou na 1 minutě a 12. sekundě - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0
   a
   Ale když mu splašíte pravou sibířskou pěnu do koupele, do minuty bude na zádech kopat nožičkama! Pak teprv přijde nejvyšší level č. 3! Tedy samotný Putler! A ten je obojživelnej a navíc umí karatééé! Na toho bude muset nastoupit komplet všichni Postradatelní ze všech dílů, aby to konečně dobře skončilo! - https://i.imgur.com/hDa5bJP.png

   Smazat
 8. 72 let jsem válku na vlastní kůži nepoznal a doufám, že ji do smrti neprožiju. V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A co Vaše děti, vnuci, pravnuci???

   Smazat
  2. 15:04 Naši vnuci a pravnuci válku také neprožijí. Pokud u nás budou americké základny, tak zemřou hned na jejím začátku.

   Smazat
 9. V době kdy ještě nezačala 2.světové už se připravovala ta 3.V nedávných dnech o tom na ct2 běžel francousky dokument.Asi někdo pustil do éteru něco co neměl.

  OdpovědětSmazat
 10. Západ vždy kolonizoval a vykořisťoval.Dnes mají nové východní kolonie a to dobrovolně . Za to může Gorbačov . Za bolševika jsem kouřil malboro za 25kč. Zdravotnictví zadara a potraviny kvalita ! Splatil jsem novomanželskou pujčku 50litrů na zařízení celého bytu . Dnes jsou všichni mladí i staří zadlužení až po uši.

  OdpovědětSmazat
 11. Si Ťin-pching: „Nikdo nesmí diktovat čínskému národu, co smí, a co nesmí,"
  Tak to zcela určitě bude "problém", a nejen pro USA. U nás ani Babiš to "zatím" zřejmě nepochopil...

  https://cz.sputniknews.com/nazory/201812208760038-si-tin-pching-cina/?utm_source=push&utm_medium=browser_notification&utm_campaign=sputnik_cz

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jen hlupáci zesměšňují Rusko a Čínu. Kdysi jsme kontrovalí Rusku jen v hokeji a gymnastice, Čína v té době strašila jen počtem obyvatel. "In" byl fór, že Čína nepotřebuje zbrojit, protože nás utluče čepicemi. Doba se změnila. Úž nemáme roli prodejce vyspělé a spolhlivé technologie, ale naopak. Dnes se pokusme do té role vrátit a nehrajme si na učitele, ale učíme se. U Ruska nedovedu situaci hodnotit, má kliku, dostalo do vínku nesmírné přírodní bohatstvi, zatím to vypadá, že žije jen z prodeje surovin.

   Smazat
 12. Se divím. Ten Huawei má prý nějaké "zadní vrátka". A tak by
  se Ami mohli dostat klidně dovnitř. Do toho Iránu, že.
  Oni jsou přece nejlepší a tak by to neměl být problém. Co.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prdex je v tom, že Číňané žádná "zadní vrátka" do svých HW nedělají. Nemají to zapotřebí. Oni nemají ambice kontrolovat celý svět.

   Smazat
 13. Ogařiska! Valášci!
  Chcete nasrat sionistické neokony a práglkafelérii?
  Kupujte na vánoční dárky mobilky od HUAWEI, dokud jsou na pultech a vykašlete se na ufouny od aplu, ikdyž jsou také vyrobeny v Číně (možná ve stejné fabrice). Je sice pravda, že tím nejvíce napakujete "čžeské predajce" čínské elektroniky, ale to uděláte ať v "čžesku" koupíte cokoliv (i prezervativ). Ale těch amiležáků na vánočních pultech. Doufám, že to budou řešit jako za velké vlastenecké emerické krize (černý pátek v říjnu 1929 na NY burze), kdy vylévali mléko do moře, pálili obilí a máslem mazali stroje. No z mobilků by mohli stavět pyramidu, "eto debily!"
  Ďuro Trulo

  OdpovědětSmazat
 14. Ad PRC Dám do placu skutečnou Reality show naší rodiny. Jednou o vánocích, jsme koupili ve značkové prodejně (proti Bílé labutě) batůžek s logem Adidas. Náš školáček o něm snil. Hned po vánocích s ním šel do školy. Vrátil se s pláčem, cítil se podveden. Spolužáci se mu vysmáli, vevnitř byla cedulka Made in China a byl odsouzen jako socka, kterému nakupují dárky ve vietnamských tržnicich. Byla to naše chyba,nastala převýchova proti maloměšťákům a dnes sám nakupuje v tržnicích.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.