Reklama

čtvrtek 6. prosince 2018

Neziskovky rehabilitovaly jeden z nejodpornějších principů totality, varoval Jaroslav Bašta. Srbský novinář přidal přímou zkušenost s dvojím metrem EU

Jaroslav Bašta
5. 12. 2018  ParlamentníListy
Padesátky jsou zde a v té nejtvrdší podobě. Začíná se totiž hovořit o ideologické diverzi. Slovník studené války z úst politiků a estébáků nahradila slova moralizujících neziskovek. Tak hodnotí současnou situaci bývalý velvyslanec v Rusku a disident Jaroslav Bašta. K tomu srbský novinář dodává poznatek, že pokud Balkánské země „drží lajnu“ EU, může tam být megakorupce a místní samozvaní vládci si mohou téměř beztrestně dělat cokoliv – včetně útoků na novináře. Růžové brýle mámení, které si nasazuje Brusel, a několikerý metr, jenž platí pro různé státy v různých oblastech Evropy, je do očí bijící – kromě úředníků a komisařů EU.

Srbský novinář Teša Tešanovič, který se zúčastnil konference o svobodě médií v ČR, popsal situaci v této postjugoslávské zemi následovně: „Ideologická cenzura na Balkáně existuje, některé věci prostě nejsou dovoleny. Tento typ cenzury ovšem převládá i v západních zemích, ne na Balkáně, protože západoevropské země mají delší tradici demokracii a lépe vybudované demokratické instituce. Takže ví, co mohou říkat, a co ne. Tím, že akceptujeme používání určitých pojmů, tím vlastně přijímáme určitý způsob myšlení a tím jsme omezeni.“


Bez cenzury? Jde to i jinak…


Cenzurování není podle srbského novináře příliš rozšířeno na Balkáně. „Důvodem je, že většina vedení zemí na Balkáně nemá prakticky žádnou vlastní ideologii. Ideologie těchto lidí je zůstat ve vedení, jak dlouho to nejvíc půjde. Nemají žádný problém s tím, co říkáte nebo píšete v médiích, pokud ovšem je nebo lidi, kteří jsou s nimi v kontaktu, nenapadnete. Nejsilnější reakce proti zločinu je, že buď se dotknete lidí, kteří s ním spolupracují nebo kteří politiky financují. I žurnalisté na Balkáně musí čelit těmto problémům, ovšem s jednou velkou změnou. Není žádný problém, aby u nás volně hovořili a psali o Sýrii, o Krymu a o dalších věcech. Objektivně tedy mají svobodu hovořit o těchto věcech. Nevím však, jak to bude dlouho trvat,“ uvedl poměrně pesimisticky Tešanovič.


Držet hubu a krok


„Evropská unie si příliš nevšímá svobody médií na Balkáně. Oni mají hlavní zájem na tom, aby jejich hlavní geopolitické cíle se na Balkáně prosazovaly. A to do té doby, dokud jim vedení těchto zemí pomáhá v uplatnění těchto cílů. EU řekne – situace je výborná a svoboda tisku je v těchto zemích zajištěna. A přesto novináři na Balkáně a v Srbsku mohou být pod velkým tlakem, když se dostanou ke konkrétním svědectvím,“ zakončil svůj krátký referát Tešanovič.


Nepřátelé EU rovná se ideodiverzanti


Bývalý velvyslanec v Rusku a disident Jaroslav Bašta servítky rovnou odhodil, obrazně řečeno, v dál: „Slovo ukrajinizace vystihuje problém na Ukrajině. Je to všude, ale na té Ukrajině je to nejvíce vidět. Ohrožení svobody slova je rozprostřeno poněkud jinak mezi různými zeměmi. Záleží to na konkrétní situaci – někde se zachází do represí, jinde je to takové jako u nás v Čechách, kdy je to taková ostrakizace, kde zatím jen říkají – jen se na ně podívejte, to jsou dezinformátoři, agenti Kremlu a podobně. Já jsem se tím zabýval i z historického hlediska, protože jsem se snažil – ten nápad označovat část lidí za lháře a agenty cizích mocnosti – zjistit, kde to má kořeny,“ uvedl Bašta:

„Vzpomněl jsem si na takový hezký termín, který se používal v padesátých letech a pak ještě v době normalizace. Ten termín zněl: ideologická diverze. Vracíme se k tomu trochu jinak, ale v podstatě v podobné formě totality, která byla za studené války na obou stranách. Prostě všechny negativní záležitosti se vysvětlovaly tím, že je to ideologickým působením té druhé strany. ... ... ...

17 komentářů :

 1. Pane Bašta, jste hlavní viník. ČSSD se prostě utopila v té pravdě a lásce a teď lapá po dechu. Místo toho, aby ste Havlovi dělali opozici, lezli jste mu do prdele. Teď už tu není nikdo, kdo by se tomu liberalismu peněz postavil. Je absurdní, že politiku socdem převzal Babiš. Jenže ten nebude přepřehat, tomu stávající situace vyhovuje. Jediná naděle je oprvdu jen zvenčí, stejně jako za Protektorátu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No.jo. Vy socani souhlasíte vždycky a se vším a jako vždy umíte jen nálepkovat. Divím se, že jste dosud nepochopili, že jste pořád za blbečky.

   Smazat
 2. Pan Bašta žádný viník není a nebyl. Obrať se laskavě na pravé hrobaře Soc.de. - Špidla, nebožtík Gross, Sobotka, zelinář s Plzně, co byl ministrem vnitra, mnozí hejtmani, Váňová a spol., dnes Poche a Hamáček .... Baštu nech v pokoji, hlupáku.


  MM

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:35
   souhlasím

   Smazat
  2. No,jo. Vy socani souhlasíte vždycky a se vším a jako vždy umíte jen nálepkovat. Divím se, že jste dosud nepochopili, že jste pořád za blbečky.

   Smazat
  3. 10:51 nejsou sami, není z čeho vybírat ...

   Smazat
 3. Ideologickou diverzi používá kapitalizmus už od říjnové revoluce !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad 9:36 - proč od říjnové, ten (vrcholní financiéři) to měl propracované již o hodně dřív. Přece ani ta Velká Francouzská nebyla sama od sebe.

   Smazat
  2. Co po revolucích zbylo ? Po 1. Gilotina po 2. Hladomor. Děkuji, nemám zájem.

   Smazat
 4. No jo lidi nemají zájem o jejich vysněný „superstát" a multikulturní ráj a to je dobře.

  Fašisti z kavárny se definitivně zbláznili:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Nasilim-proti-Babisovi-siri-se-vyzva-A-odpoved-Tak-to-zkuste-a-poslouchejte-jak-dopadnete-562154

  OdpovědětSmazat
 5. Dobrej práskač se hodí za každého režimu. Akorát je potřeba jim pozměňovat názvy, aby bylo zřejmé, že jsou pro nový režim prospěšní a že vůbec, ale vůbec, nedělají stejnou práci jako ti předchozí.

  OdpovědětSmazat
 6. Zdá se tedy, že všechno minulé se objevuje opět v poněkud pozměněné formě, tak jak to správně řekl pan Bašta, člověk znalý historie. Historie je to, co je třeba znát. Ono tomu dnešnímu režimu se bude tuze nelíbit, když uslyší - to jsme již tu měli za feudalismu, to tu bylo za Goebelse, to tu bylo za totalitarismu. Nevzdělaní lidé, kterým jsou určeny praktiky i tohoto režimu, historii neznají a domnívají se že způsoby dnešních jelit vidí jako zcela nové věci. Vzdělání lidé jsou vždy každému režimu nejnebepečnější.

  OdpovědětSmazat
 7. Mně stačí socan Petříček, který jen co se dostal ke korytu, okamžitě spustil rétoriku o hrozbě Ruska a vůbec mu nevadí miliony lidí pozabíjených v Jugoslávií, Iráku, Libyi a všude jinde, kde řádí fašistická organizace NATO, které jsme my, součásti. Novináři mají na výběr, buď budou psát co pražská kavárna a Brusel požadují, nebo nebudou psát vůbec. A proto tam máme jenom samé vlezdoprdelisty a žádné novináře. Viděl jsem na internetu vystoupení jednoho novináře z Respektu, který přednášel o hrozbě a agentech z Ruska a jeho argumenty, byly tak ubohé, že bych se styděl s něčím takovým jít mezi lidi. Všechno je to důkazem jen toho, že to, že jsme vstoupili do EU, jsme si vůbec nepolepšili, ba naopak. Z deště jsme se dostali přímo pod okap.

  OdpovědětSmazat
 8. Paradox, totáč měl fungoval na tzv materializmu, ale až teprve teď se to podařilo. Za prachy se dá koupit vše.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:24 ujasněte si prosím pojem "materialismus", abyste věděl, kdy příště a doopravdy proč, zvonit klíči ...

   Smazat
  2. To právě až teď přináší komunizmus své Kainovsky zvrhlé a prznitelské plody na přírodě i na lidech - a ještě pár generací bude. Diskuze malomocných, neschopných, žlučovitých, klauzemanovských i putinovských socek v pracovní době to jenom potvrzují. Nostalgicky pláčou na hrobech zpupných diktátorů, opěvují loupeživý komunizmus či jiný „většinový“ systém a zamlčují, že tehdy ještě dožívala předkomunistická výchova a morálka – komunisty nazývaná „přežitky kapitalizmu“ a že se žilo z naloupených bilionů. Dnes nemáme žádný civilizovaný kapitalizmus – ale trojbarevnou bolševickou otevřenou kleptokracii a partajokracii – bez „přežitků kapitalizmu“. Současný konzumizmus není nic jiného, než převlečený a přebujelý komunistický materializmus

   Smazat
  3. 7:23 dovoluji si vás, zřejmě opakovaně, upozornit, že plácáte nesmysly, protože neznáte obsah pojmu "materialismus". Nejde totiž o životní styl, ale o názor na podstatu světa. Zda je materiální, nebo duchovní. Pro vás v nejvyšší míře zjednodušeno.
   Rád bych si taky nechal vysvětlit, jak se žilo z naloupených bilionů. Naloupeno a rozdáno? Vele Jánošík? Máte to popletené. Řádně!

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.