Reklama

neděle 9. prosince 2018

O Babišově střetu zájmů jinak

Zdeněk Jemelík
9. 12. 2018      JemelikZdenek a chamurappi
Nebýt pohoršení nad frackovitým nakládáním Jakuba Železného s Jaroslavem Faltýnkem a Ivanem Bartošem v Událostech, komentářích ČT dne 3. prosince 2018 (neuctivě jim skákal do řeči, kdykoli hrozilo, že řeknou něco, co nechtěl slyšet), asi bych se po vydání článků „Úder na solár“ a „Úlety opozice“ už nikdy nevrátil k námětu údajného střetu zájmů Andreje Babiše. Tato problematika není mou parketou. Ostatně po skvělém vystoupení poslankyně prof. Heleny Válkové v programu DVTV dne 4.prosince 2018 k té věci již není mnoho co říci.


Nicméně některé maličkosti zůstávají přece jen stranou zájmu diskutujících. Například často se Andreji Babišovi klade k tíži domněnka, že má stále zájem o prosperitu Agrofertu. Inu, kdyby tomu tak nebylo, bylo by to nepřirozené. Ale je podstatné, že se v hloubi duše může zajímat, ale zájem nemůže ventilovat osobními zásahy do chodu firmy. Majetek sice zůstává jeho, ale nemůže s ním nakládat. A myslím, že na ovlivňování chodu Agrofertu ani nemá čas. Zájem o jeho prospěch jej ale nutně vede k prvořadému zájmu o řádný chod státu jako prostředí pro podnikání: čím lépe fungují státní orgány, tím lépe se daří podnikatelům, působícím v zájmovém prostoru.

Zajímavý je také poměr podřízenosti českého práva právu unijnímu k nezávislosti státu. I právnicky zdrženlivá poslankyně prof. Helena Válková upozornila na nadřazenost unijního práva nad národním, a jistě měla pravdu.

Nicméně jde o to, jak daleko a v jaké formě se vliv nadřazenosti unijního práva projeví. Nelze pominout demokratický deficit EU a skutečnost, že unijní právo vytvářejí a aplikují úředníci, kteří nemají demokratický mandát, srovnatelný s postavením našich zákonodárců, a přesto si troufají činit kroky, jež zpochybňují naši státní suverenitu. Z toho plyne požadavek, aby bezhlavé přejímání jejich směrnic nenapáchalo v našem domácím právním řádu více škod než užitku.

Ozřejmím tuto úvahu na příkladu stanoviska předsedy Pirátů Ivana Bartoše, vyjádřeného ve zmíněných Událostech, komentářích ČT dne 3. prosince 2018. Pominu při tom skutečnost, že po věcné stránce zřejmě v některých bodech svého vystoupení nevěděl, o čem mluví. To je ale u politiků běžné, takže mu to nepřičítám k tíži a šlo ostatně jen o drobnosti. Pokud jsem správně pochopil jeho myšlení, pak pan předseda Pirátů žije v přesvědčení, že ve chvíli, kdy bruselští úředníci rozhodnou, že nějaký prvek struktury státu je vadný, naše demokraticky ustavené orgány začnou okamžitě konat kroky k naplnění jejich požadavků. V daném případě dokonce opíral své názory o neoficiální dokument unijních právníků, který unikl do novin (podotýkám, že noviny nejsou pramenem práva) a o dopis eurokomisaře Günthera Öttingera, který zatím má povahu příslovečné paní Colombové: v době, kdy se o něm mluvilo, dosud nebyl doručen. Zdá se, že podle představ Ivana Bartoše by bylo na místě, aby se případný rozpor mezi dosavadními opatřeními Andreje Babiše k odstranění jeho možného střetu zájmů řešil okamžitě, bez ohledu na to, že to možná povede k popření výsledků voleb a k rekonstrukci vlády. Andrej Babiš by se podle těchto představ měl okamžitě úplně zbavit Agrofertu ( jehož prodej by asi šel stejně snadno a rychle jako prodej rohlíku) nebo musí resignovat. Moudrost unijního úředníka je nepochybně silnější než vůle nerozumných českých voličů, kteří nejspíš v trvalé pomatenosti smyslů trvale podporují Andreje Babiše.

Nutnost rekonstruovat vládu nebo uspořádat mimořádné volby jsou jen malou cenou za podřízení státu vůli unijních úředníků.

Ivanu Bartošovi uniká maličkost: v případě prodeje Agrofertu by Andrej Babiš disponoval takovou spoustou volných prostředků, že by v případě chuti a zájmu mohl zkorumpovat takřka kohokoli a ani Piráti by si před jeho vlivem nebyli jistí (neboť dle nejmenovaného moudrého starce zkorumpovat lze v zásadě každého, je to jen otázka ceny).

Agrofert by podle těchto názorů neměl dostávat dotace z unijních fondů a neoprávněně přijaté možná bude muset vrátit (někteří babišobijci straší lid, že vracet se bude z našich kapes). V případě dotací na pěstební plochu dotovaných plodin by tak došlo k obrovské a zcela nepřijatelné diskriminaci Agrofertu proti ostatním pěstitelům.

Ivan Bartoš by měl národu vysvětlit, jaký je rozdíl mezi okamžitou poslušností pokynů bruselských úředníků českými demokraticky ustavenými orgány a ponižujícím postavením Československa v Radě vzájemné hospodářské pomoci, čili jeho podřízenosti vůli vedení Komunistické strany Sovětského svazu.

Samozřejmě, jsme smluvně zavázáni k uznání nadřazenosti unijního práva nad národní. To ale neznamená, že dojde k „divokému“ podřizování unijním pokynům. Je-li rozpor mezi naší a unijní právní úpravou střetu zájmů, bude nutné přizpůsobení národních pravidel, které ovšem musí projít legislativním procesem. Cesta k okamžitému vypuzení Andreje Babiše z politiky tudy nevede.

Obecně zastávám názor, že mezi světy oligarchů a politiků by měla být zeď, ale vůli voličů nelze ignorovat. Volební úspěch ANO je do značné míry osobním úspěchem Andreje Babiše a s touto odchylkou od politologických představ o rovnovážném stavu ve vzájemném postavení politiky a podnikatelských vrstev se budeme muset dočasně smířit. Její odstranění je možné pouze nástroji parlamentní demokracie: až se stanou strany protibabišovské opozice tak přitažlivými pro voliče, že na ně přesunou svou přízeň, Andrej Babiš přestane být předsedou české vlády. Zatím jím je právem a své práci se věnuje s velkým úsilím. Je ho všude plno. Podle jeho odpůrců dělá v zahraničí ostudu České republice, ale evropští státníci se k němu chovají vstřícně. Pokusy o jeho skandalizaci na půdě Evropského parlamentu možná prospívají „viditelnosti“ některých europoslanců a k větší slávě Transparency International, ale zájmům státu nesvědčí.  

29 komentářů :

 1. Babiš je už poslední kdo v ČR vadí nadnárodním řetězcům,jinak tady mají už všecho koupený. A tak uplácejí hlásné trouby pro štvaní proti němu. A spolek TI ten je sponzorován nadnárodními firmami, jeho úkolem je očerňovat místní podnikatele, ten proto Kauflandu nepůjde. PF

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Jemelík, o tom zda je či není Babiš ve střetu zájmů de bude rozhodovat podle evropské legislativy, nadřazené té české. ČR na pranýři evropského parlamentu je asi to poslední, co si slušný občan této země může přát. Bebiš rozšířil prostě svoje podnikání vstupem do politiky, aby získal moc a vícenásobně zvětšil svůj majetek. Zatím mu v tom pomáhá těch asi 30% voličů, včetně Vás.

   Smazat
 2. Myšlenku, že jsou zájmy kapitalistického oligarchy ve střetu s kapitalismem nebo politickou nadstavbou kapitalismu může vytvořit, živit a udržovat jedině idiot nebo prolhaný darebák A pokud lid nemá politickou alternativu k existenci oligarchů, a nemá žádnou politickou stranu která by ho chtěla oligarchů zbavit, pak nemůže být zbavován práva volit si svého oligarchu a parazita přímo bez dalších parazitických zprostředkovatelů, kteří pouze zvyšují sociální zátěž lidu. Andreji drž se! Určitě tě mám raději než Kalouska a jeho demoskvadru!

  OdpovědětSmazat
 3. Proč si hrajeme pimprlovou komedii? Vo co de ? Jde o to. aby padla demokraticky zvolená vláda. Nejlépe, kdyby sebou vzala i prezidenta. My občané voliči, jsme jako děti, nedospěli jsme a tak nás posaďte do lavic a dovolte nám aspoň fandit Kašpárkovi, aby ho vlci nesežrali.

  OdpovědětSmazat
 4. Celý systém fungování EU je založen na průběžné korupci zaměstnanců a poslanců EU formou obrovských platů, odměn, náhrad, výhod, doživotních penzí při ukončení mandátu, ale i kritérii a formou udělování dotací, grantů atd. Podobně je to s TI a jeho financováním.

  OdpovědětSmazat
 5. Vyjadřuji se k výše uvedenému článku o Bis - je to naprosto skandální, že se vyjadřuje k věcem do kterých ji nic není. Jsem zvědav zda mne vymažou jako při komentování článku výše uvedeného.

  OdpovědětSmazat
 6. Snad prto se okamžitě ozvali blci, kteří by paní Válkovou chtěli vyloučit advokátské komory.

  OdpovědětSmazat
 7. To je odporný sluha ten bartoš takový nemůžou vládnout v naší zemi.

  OdpovědětSmazat
 8. Občan Bartoš, co vrchní Pirát, se ukazuje hodný svých dredů.

  OdpovědětSmazat
 9. Bartoš je jen slouha. Mlaďoši na to taky přijdou, doufám, že brzy. Jen aby Andrejovi sloužilo zdraví a nenechal se otrávit placenou demosoldateskou trpajzlíků. Pak fakt bude líp.

  OdpovědětSmazat
 10. Pan Babiš se v 26 letech stal soudruhem a úspěšně z toho profitoval v podniku zahraničního obchodu. Z kalných devadesátých let se vynořil jako miliardář. Jistě jen proto, že pilně a poctivě pracoval. Je zajímavé, že to nepřijde divné jeho voličům a obdivovatelů, kteří jistě také pilně a poctivě pracovali, ale přesto dnes žijí od výplaty k výplatě. Snad věří, že se s nimi soudruh Andrej o své miliardy podělí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nezapomínat na to, že velevážený Václav Havel v KSČ byl také, Vladimír Dlouhý členem ústředního výboru KSČ a seznam by byl velmi dlouhý. A je foto, když V.Havla chová Heidrych. To je ten správný návrat ke svobodě a demo.

   Smazat
  2. O tom, zda VH byl členem KSČ, se vedly diskuse, důkaz není, jen to zmiňuje Mlynář v jedné knize. Navíc - proč by ho brali do KSČ, když byl třídní nepřítel?
   O komunistickém prospěchářství AB pochyby nejsou.
   Dále - jak Havel, Dlouhý aj. souvisejí s AB a jeho důvěryhodností? Ani ten nenáviděný pan Kalousek nemá miliardy, ale AB ano. Jak k nim přišel? Zcela čestně, že ...

   Smazat
  3. Ad 8:45 - V.H. nebyl v KSČ, Dlouhý nebyl v ÚV KSČ, zato vedl stranickou organizaci KSČ v Prognostickém ústavu, foto na které Heidrich chová na klíně malého V.H. neexistuje, a to přesto, že jeho homosexuální strýc kolaboroval s nacisty a na Barrandově točil filmy, které DEFA nemohla kvůli bombarodvání realizovat ve svých studiích v Babelsbergu (Pozdam).

   Výsledek - 3x fake-news v jednom kratičkém diskuzním příspěvku. Nejste náhodou provokatér z CTHH?

   Leo

   P.S.:
   Upozorňuji, že Havla rád nemám, ale blbosti si kvůli tomu nevymýšlím.

   Smazat
  4. 8:58 Srovnávat AB a Kalouska může jen demagog, nezlobte se. Ať už je AB jakýkoliv, buduje firmy, pracuje. To je hlavní zdroj jeho bohatství. Kalousek škodí státu za naše peníze, chlastá a dělá kulový. A jeho případný "majetek" pěěěkně smrdí kriminálem. J.

   Smazat
  5. K Anonymní 8:58
   Pravda, pan Kalousek měl problémy s alkoholem, ale už léta nepije. Vám není divné, že "(Kalouskův) případný "majetek" pěěěkně smrdí kriminálem," ale majetek AB, bezesporu o mnoho řádů větší, voní čistotou? Je AB tak čestný a geniální podnikatel, nebo jen umí správně "zakleknout" na konkurenci a zalovit v kalných vodách?

   Smazat
  6. Můžu se vždy potrhat smíchy. když vidím jak našim příznivcům kapitalismu vadí Babišova miliardy. Asi proto, že je našim SIO světoobčanům proti mysli, když drží své miliardy v republice a neposílá je Khonovi na Wall Street.

   Smazat
  7. 23:53 Já nehájím AB jako takového a ani jsem ho nevolila, jenom vidím, kdo pracuje a kdo si válí šunky ve sněmovně a dělá ostudu svými demagogickými názory. Já jen řekla, že srovnáváte nesrovnatelné a že Kalousek je mnohem horší persóna než AB. A myslí si to evidentně víc lidí, vzhledem k preferencím. J.

   Smazat
  8. Leo 10:58, Ing. Vladimír Dlouhý byl "instruktorem ÚV KSČ" pro Prognostický ústav, současně i nejlepším střelcem z těžkého kulometu jednotek Lidové milice Středočeského kraje. Bylo mu, jako "instruktorovi" vytýkáno, že Ing. Václav Klaus, po absolvování dvouleté kandidátské lhůty, nebyl ani na druhý pokus Základní organizací KSČ na Prognosťáku přijat za člena té strany. Údajně proto, že k nadřízeným se lísá, ale k ostatním, že je arogantní. Máte lepší informace?.

   Smazat
 11. Ac clanky pana Jemelíka povazuji za fundovane, zde bych si dovolil dat spise za pravdu tomu fetakovi od Piratu.
  Pise : "To ale neznamená, že dojde k „divokému“ podřizování unijním pokynům. "
  Nevim jestli divokemu, ale ono by se v leccems vyjasnilo, kdyby slovo directiva nebylo prekladano jako smernice, nebo pokyn. Direktivu zna cestina take a velmi dobre vime co to znamena. No a jestlize mame direktivu jak ma zakon vypadat, tak je to dane. My se muzeme uz jenom modlit, jak velky pritel nasich bruselskych prekladatelu Google, tu kterou direktivu, prelozi. Vim z vlastni zkusenosti, ze nasi prekladaci dokazi, na radu zmineneho Googlu, z direktivy - "jakoukoliv jinou daň" vykouzlit direktivu - "jakoukoliv daň". Paskvil, ktery nasi plzensti pravnici hbite a bez mrknuti oka implementuji do zakona "ceskeho". Jinak je opravdu tristni, kdyz nikym nevoleni slouhove vydavaji direktivy "suverenim" statum a nikomu z bojovniku za demokracii a lidska prava to nevadi.

  OdpovědětSmazat
 12. Jak prohlásil generální prokurátor SSSR v době monstrprocesů A.Vyšinskij: "Musíme si zapamatovat zásadu soudruha Stalina, že přicházejí okamžiky v životě společnosti, a zvláště se tak děje v životě našem, kdy zákony zastarávají a je nutno je odsunout stranou."

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak ona je to i pravda, s těmi zákony, záleží ale kdo to říká, co tím sleduje a jaký má k tomu mandát od té společnosti, kterou si bere do úst... J.

   Smazat
 13. Ještě jsem chtěla říct, že Ti naši "lepší a mladší" hoši od Pirátů šíří demagogie a lžou alae úplně stejně, jako ti "bafuňáři a dinosauři", se kterými s takovou chutí a opovržením vytírají podlahu ve sněmovně...:-). Nové tváře, staré metody. Je to vždy odpudivé divadlo, oni mají jiné opravdu jen ty účesy. J.

  OdpovědětSmazat
 14. Není ani potřebné chodit kolem Bruselu jako kolem horké kaše, ani jako myška potichoučku držet hubu a krok. Prostě jde o to si přiznat, že vláda Bruselu je diktaturou kapitálu, který se cítí nadřazen naší domácí diktatuře, zase kapitálu - tedy zákonodárců - loutek či maňásku těch finančně mocných. Tzv. volby na tom nic nemění! A když si občané prosadí do politiky někoho, kdo se diktatuře kapitálu nelíbí, jako třeba Zemana nebo Babiše, tak spustí své mejstrýmové a partajní klaky, vymýšlí pomluvy, lži, báchorky, denuncuje, buzeruje, vyhrožuje, vydírá a korumpuje lidí do své loutkové pražské kavárny. Je to jednoduché jako facka, není třeba se hlouběji zamýšlet, tak to přesně funguje a ne jinak. Režimy se mění, diktatura kapitálu zůstává!

  OdpovědětSmazat
 15. Plechový obřezanec je čím dál drzejší. Od toho pokusu o sebevraždu, která mu naneštěstí nevyšla, mu naordinovali nějaké kvalitnější kapky od sionských mudrců.

  OdpovědětSmazat
 16. Nebylo by se co divit, že AB pobíral eurodotace neoprávněně, v rozporu s euroustanoveními. Ale rozpor euroreality s euroustanoveními, je více rozšířená praxe a je nástrojem kriminalizace málo zapálených vyznavačů EU. Ale jak to udělat, aby byl potrestán ten kdo má, ale nepadl stín viny na ty, kteří to schválili? Jak to pozoruji, tak se průběžně hrozí vyšetřováním a soudem, ale vyšetřování se protahuje a soud nerozhoduje. Očekává se, že ostrakizovaná osoba to vzdá sama, bez soudního rozhodnutí.
  Domnívám se, že AB neměl být politikem, který rozhoduje o svých dotacích. Je to střet zájmů, tedy vada demokracie. Stal se jím a ti, kteří ho ostrakizují, podle mého názoru na reálném základě, by byli pro národ mnohem větší pohromou. AB alespoň částečně reflektuje mínění lidí. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je s podivem,že těm řvounům z kavárny nevadil Jurečka,který byl MZ a přitom bral dotace na svůj velkostatek,teprve,když spustili akci Antibabiš,nechal to urychleně přepsat na svoji manželku,což už zřejmě není střet zájmu,ale u Babiše vadí všechno.Piráti jsou zhovadilci,kteří šli do politiky ne aby pracovali pro stát,ale jenom pro sebe,udělali si z politiky byznys.Nejhorší je,že jsou to navíc práskači a s jako takovgými by s nimi mělo být zatočeno.Vyhnat je z politiky navždy,zhulence nechutný.

   Smazat
  2. Kam se poděl můj příspěvek,je tady cenzůra horší,než za komančů,ale lidi stejně neumlčíte.

   Smazat
 17. Pravicoví čeští europoslanci zbuntovali euparlament- tedy část poslanců eu, aby na základě jejich kolaborantského udavačství byly Agrofertu odepřeny dotace. Dotace? Ty by měly být odstraněny jako instrument vlády kapitálu z Bruselu vazalským zemím všem a nejen Babišovi, protože dotace deformují tržní systém k nepoznání. Včetně samozřejmě a především zemědělství a nejen toho... Kolik shráblo zemědělství dotací, proto, že pršelo, proto, že nepršelo, proto, že svítilo slunce nebo bylo pod mrakem, protože v zimě mrzlo a v létě bylo teplo. Také dotace, že se seje nebo neseje, orá nebo neorá, sklízí, nebo se nechá shnít na poli. Jeden můj známý si za získané dotace stačil už koupit velice pěkný statek s 65 ha orné půdy nejvyšší bonity. To jsou tedy ty kšefty kapitálu. Pryč s dotacemi a nebo s kapitalismem, obojí se neslučuje! Samozřejmě dotace zrušit ve všech zemích, včetně těch pokoutných a maskovaných.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.