Reklama

.

.

úterý 4. prosince 2018

"Pamatuj, že za poslouchání cizího rozhlasu je trest vězení nebo i smrt."

Zdeněk Hrabica
4. 12. 2018
Pamatuji na kolečka na knoflících radiových přijímačů v letech 1939 - 1945 z nařízení německých okupačních úřadů , na zatemňování oken a na přilepené uši předků u bedýnek s amplionem, pamatuji na existenci rušiček blízko Moravských Budějovic, kvůli šíření buržoazní propagandy - SE a RFA. Jsem očitým svědkem programů ČT a vysílání Rádia PLUS, vysílaných k nám do "debil beden" a do rozhlasových aparátů. . Teď ke mně míří vystoupení ze Seznamu .cz - poslance, nic než poslance Marka Bendy - o hyperválce Ruska a Číny. Varúj! Nepřítel naslouchá!  


"Sestry a bratři! Husitské roje a voje! Nepřátel se nelekejte! Na množství nehleďte! Na zteč! Na vozovou hradbu! Lana na kola!" Bratr Jan Žižka
Ilustrace Jiří Koštýř

13 komentářů :

 1. Přesný text je na stránkách ČRo a www.valka.cz. Ve skutečnosti teprve Hitler docenil vliv rádia na propagandu, za Republiky , vzpomínal otec, byly na vesnici celkem dva přijímače, takže lidé čerpali informace z novin. Během Protektorátu počet přijímačů stoupal, jednalo se hlavně o audiony , tedy jednoduché přijímače, aby mohly přijímat především místní vysílání a byly cenově dostupné, aby se poslech rozhlasu stal součástí životního stylu. Z vícerozsahových rádií byl povinen majitel nechat odstranit laděné obvody pro krátké vlny.

  OdpovědětVymazat
 2. Neuvěřitelné záběry z Francie. Policisté přecházejí na stranu demonstrantů
  https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=XaFFffWY1DM

  OdpovědětVymazat
 3. Ruskí revanšista nespí,bděte nad zájijmi naší vlasti Europske unije protože jedine tá vede k demokraciji a prosperite nad lží a nenávistí jak nám to říkal náš nesmrtelný Václav Havel.Havel viěčne živí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Napsáno krásně ukrajinsky, zdá se mi že autor buď nikdy neměl ve škole češtinu a ostatně... mne také

   Vymazat
  2. Já misliel že Havel uš jie mrchtví a on viěčne živí, to bude mít Dášenka radost a takovej pěknej pohřeb to byl, že by jeden i zaplakal.

   Vymazat
  3. Havel, Havel ... to mi něco říká ... hele nebyl to náááhodou ten vandrák chrchlavej v ošuntělejchch džínách, vytahaným svetru, co tobě a podobnejm rudejm čurákům udělal pořádnej rejhanec přes plány? Protože tvůj zajebanej komoušskej fotr v tesilovým saku s nevkusným hadrem místo kravaty a smradlavejma haxnama v trapnejch východoněmeckejch mokasínách se přeci dost hřál přízní velkejch rudejch soudruhů a tak si se taky těšil na teplý místečko co po něm zdědíš a náhle do toho přikvačil tenhle votrapa kulisáckej s flaškou v ruce a bylo po pyči pytel! Viď že mám pravdu .. :D:D:D

   Vymazat
 4. Pane Hrabica. Jsem také pamětník těch časů. Váš příspěvek
  dobrý. Jen ta úlitba bohům, s tou "svobodnou evropou" mi
  dělá potíž.

  OdpovědětVymazat
 5. Úlitba bohům?
  Všichni přecházeli na nerušené vysílání SE a Hlasu Ameriky v polštině.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Svobodná Evropa vysílala česky a slovensky denně 5 hodin, zbytek byly reprízy, poslední končila v 1hod44 minut. Krátkovlnné vysílače ležely v okolí vesnice Gloria v Portugalsku, důvodem bylo překlenutí tzv. pásma ticha, které je spojeno se způsobem šíření krátkých vln, šlo o nějaké ty tisíce kilometrů, aby se objevila první vlna, odražená od ionosféry. Stejná podmínka platila pochopitelně i pro rušičku, ale protože v západní Evropě její umístění nepřipadalo v úvahu , rušičky byly na Kavkaze. Pouze v hustě obydlených oblastech (panelová sídliště) měli pověření pracovníci rušičku doma a zpříjemňovali poslech svým spoluobčanům (protože to zřejmě bylo regulováno zvláštní smlouvou , přežívaly tyto lokální rušičky ještě do roku 1990.)
   Přijímače z Tesly Bratislava byly vybaveny pouze krátkými vlnami, na nichž bylo rušení efektivní, pro skutečný poslech se kupovaly přijímače sovětské , např. Selena , nebo vynikající VEF 204, v roce 1987 přišel na čs. trh vynikající přijímač Olympia indické provenience. V pásmech 16 metrů a 13 metrů byl poslech , vzhledem k časovému rozdílu mezi vysílačem (Portugalsko) a rušičkou (Kavkaz) nerušen. V televizi vám to ovšem neřekli. Tyto poznatky se vám (možná) nebudou nikdy hodit.

   Vymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 8. Radosto, dej si bacha, tady se za tebe vydává klon.

  OdpovědětVymazat
 9. Bratr Jan Žižka by je hnal slouhy cizích mocností.

  OdpovědětVymazat