Reklama

neděle 2. prosince 2018

Páni Googlu vidí i do nejskrytějších koutů naší duše

Nápis na londýnské zdi:
Google - kontrola mysli
László Bogár
2. 12. 2018  ČeskáPozice
Google pozvolna mění náš obraz o světě, naši logiku výkladu existence. To, co s námi provádí, není ničím jiným než „kontrolou mysli“. Nyní již zůstává jen „nepodstatná“ otázka, za jakým účelem. Uspokojivou odpověď neznáme, nicméně by neškodilo, kdybychom se pokusili vzít kontrolu vlastní mysli do vlastních rukou. Píše László Bogár.


To všechno tedy poskytuje uživatelům neuvěřitelné možnosti, aby se dostali k nekonečnému množství vědomostí a informací, ale zároveň – a na to obvykle příliš nemyslíme – to poskytuje ještě nepředstavitelnější možnosti a prostor těm, kteří tento systém provozují. Provozovatelé největších světových vyhledávacích motorů, tedy programů, s jejichž pomocí můžeme na internetu něco nalézt, proto mohou poznat komplexní procesy fungování lidstva i celý reprodukční systém do natolik neuvěřitelných detailů, že to vrhá do naprosto nového světla i světové mocenské uspořádání.
Žádná náhoda

To, o jaká témata a otázky se zajímáme, a jak často to prostřednictvím „klikání“ na síti děláme, vypovídá do nejmenších podrobností nejen o našem každodenním životě, ale vykresluje to i hlubší souvislosti, za nimiž se těm, kdo tuto kresbu dokážou interpretovat, a odhaluje i samotný systém, v jehož duchu probíhá výklad existence. Žádná moc v dějinách nikdy neměla k dispozici takovou drobnokresbu.

Ze všeho také vyplývají „algoritmy“, dle nichž nejhlubší struktury našich tužeb fungují, a odtud je jen krůček, aby se různými způsoby vyšlo vstříc jejich nejkomplexnějšímu uspokojení, ale tak, že je v tom skryta i možnost našeho vědomého ovlivňování. Jen sotva může být náhoda, že převážná část příjmů obřích firem, jež tyto vyhledávače provozují, pochází z placené reklamy, neboť tyto vyhledávače jsou hlavním prostředkem firem nabízejících zboží a služby, aby se jejich reklama trefila takříkajíc do černého. Prostředkem, jenž dosud nikdy v případě žádné používané metody nefungoval stejně přesně.

Google, jenž dnes patří ke společnostem s největší hodnotou na světě, předstihl všechny své konkurenty (velkou část z nich přitom za pochodu skoupil) a v současnosti provozuje nejúspěšnější vyhledávací motor na světě. Legenda o jeho zrodu sleduje zhruba stejný model jako v případě Microsoftu, Facebooku či Applu.


Tučné obnosy za reklamu

Na začátku příběhu stojí několik spolužáků z univerzity a pár jejich dobrých nápadů. Nejprve se jen protloukají, pak ale využívají hnací síly silnějších podporovatelů, přičemž si šikovnou taktikou zachovávají obchodní nezávislost, aby se nakonec stali pány nejmocnějších firem světa a zařadili se mezi nejbohatší lidi na Zemi.

Jakmile Google rozpozná základní struktury našich tužeb, směruje jejich další uspokojování diskrétně a nepozorovaně přesně tam, kam mu diktují zájmy velkopodniků, které mu platí tučné obnosy za svou reklamu.

Text graffiti na snímku upozorňuje ještě na jinou, mnohem důležitější a hlubší souvislost. Na to, že páni Googlu vidí v pravém slova smyslu i do těch nejskrytějších koutů naší duše. A nejenže tam vidí, ale tímto způsobem získaných nezměrných vědomostí i stále aktivněji využívají. Bezprostředně tím, že jakmile rozpoznají základní struktury našich tužeb, směrují jejich další uspokojování diskrétně a nepozorovaně přesně tam, kam jim diktují zájmy velkopodniků, které jim platí tučné obnosy za svou reklamu.

Nepřímo pak tím, že takto pozvolna mění rovněž náš celý obraz o světě, celou naši logiku výkladu existence, samozřejmě dokonale nepozorovaně. To, co s námi provádějí, není ničím jiným než „kontrolou mysli“, jen v trochu jiném smyslu, než jsme tento pojem označující psychologický postup byli zvyklí chápat původně. Teď už tedy zůstává jen „nepodstatná“ otázka, za jakým účelem. Uspokojivou odpověď neznáme, nicméně by neškodilo, kdybychom se nad tím vším alespoň trochu zamysleli. Totiž kdybychom se pokusili vzít kontrolu vlastní mysli do vlastních rukou.


- - -

22 komentářů :

 1. Hlavně, že celou slavnou Novou republiku Dvořák s Davidem provozují celou dobu své existence na platformě Googlu Blogger a to zcela dobrovolně a zdarma. Vlastně celá Nová republika existuje jen díky Google. A navíc ještě od Google dostávají peníze za reklamu.
  A místo aby byli Googleu vděční, tak tuto firmu ještě pomlouvají a špiní.
  Dvořáku, jsi neuvěřitelně slizký a falešný křivák.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nepomlouvejte a nepište hlouposti.
   Od Google nedostáváme ani korunu. Naše "spolupráce" skončila již před více jak 3 lety!

   Blogger by systém, který se nám zpočátku zdál nejpříhodnější pro naši práci. Čas ukázal, že je tomu jinak.

   Od Google z výše uvedených důvodů připravujeme odchod, který se uskuteční nejpozději v lednu 2019.
   Má vaše dušička pokoj?

   Osočování od osoby vašich "kvalit" je pro mne spíš pochvalou, takže se na vás v tomto ohledu nezlobím.

   Měl byste si vzít pilulku, na to vaše rozčílení. Jinak vám praskne žilka, a kdo by nám pak spílal a nadával?

   Smazat
  2. Tvůrci Bloggeru ani Googlu nemohou za to, že jsou zneužíváni ke šmírování americkou imperiální administrativou, která chce vládnou celé planetě.

   Nebyl Němec jako Němec - Není Američan jako Američan!

   Leo

   Smazat
  3. Navíc ani Googl a Bloger by neposkytovaly služby zdarma, nemít podíl z koláče. 19:08 podle sebe soudí ostatní, odpusťme mu, že na víc nemá.

   Smazat
  4. K NEPOLITICKÉ SPOLEČNOSTI VOLIČŮ PROSKOČILA NOVINKA

   vynálezce protokolu http pracuje na nové myšlence,která zastavi vydiráni pánů typu cickerberg MAJITELE fb,který si nahrabal třicet miliard tim,že na jeho FB píše neexistujici třida dělniků a rolniků,kteři jsou bez sebe radosti,že mu tim psanim sraček na FB PŘIDÁVAJI DALŠI DOLARY a to dokonce s pomoci naši politické třidy Šmejdů ,kteři odmitaji NAŠI OBČANSKOU PŘIMOU DEMOKRACII a šibuji TAM pitomce,aby se TAM svěřili do vrby typu FB ,aby jejich data byly prodány a oni budou dělat pro kapitalisty ubohé idioty,kteři jim vyráběji dolary a onií je za to zcenzuruji!.

   NAŠI AKTIVISTÉ ZJIŠTUJI JAK DALEKO JSOU PŘIPRAVY
   a práce POSLAT FACEBOOK DO ŘITI!

   Smazat
  5. ZÁKLADEM NOVÉ TAJNÉ PLATFORMY MÁ BÝT MYŠLENKA,

   že kapitalismus stále vitězi jen proto,že se neustále přeměňuje na dalši formy olupováni.
   V našem připadě to jsou vaše osobni data na FB kdy vaše soukromá data a přistup k nim je zneuživán k politickému ovlivňováni,cenzuře a vzniku teroru v doposud nepoznaném rozsahu,přičemž si myslíte,že je něco zadarmo,ale opak je pravdou

   VAŠE VYDIRÁNI PODPORUJI VŠECHNY POLITICKÉ STRANY,KOMUNISTY POČINAJE TIM ŽE VÁS POSILAJI NA FB,KDE BUDETE VYKRADENI!

   Ne nadarmo tu máte vaši Nepolitickou Společnost voličů,která jediná má PRAVDU a HAVEL taky volové,tak se chovejte slušně a nechejte toho nebožtika v klidu rotovat v hrobě!!

   Smazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  7. My pouzivame Jandu jak jste si jiste vsiml, mame vas homouse radi faggote

   Smazat
  8. Co blbneš vole? NR je úplně běžný, občas lépe a jindy mizerně z ruštiny přeloženej putleroffský hoax! Součást to hybridní války vedený a výhradně též zafinancovaný tímto gangem kremlovorů!- https://img.opentown.org/store/news/180407/te-url-9f0e394ab55deec1225656a563db0bf8.jpg

   Smazat
  9. 0:04 Tak Janda je aspoň na chlapy! To tvůj fýra - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%BF%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%BC301.jpg

   je na chlapečky! Na oko se sice i voženil, ale když manželka zjistila co je zač tak vod něj utekla a totéž poradila svým dcerám! Co nejdál! Proto žijou na Západě a vnuky mu zásadně nepučujou! Proto je Olivřík Stounů nemoh vidět! Furt - "tak kdy už přijdou, chci si je natočit" a ten žůžovák kremelskej se jen uculoval, jako vždycinky když začne bejt vilnej, až mu lícní kosti trčely z tý jeho ugrofinský dršky jak sáně - a prej "až večer v soukromí" !!!!!:-))))))))))

   Smazat
 2. představ si ty moudrej 19.08 že nejrozšířenějším dopravním prostředkem každého individua je auto. Koupíš si snad žebřiňák a zapřáhneš koně? Tvoje logika je prvoplánová s cílem pomluvit a zcela mimo

  OdpovědětSmazat
 3. Naopak, je velmi zajímavé, že toto pan Dvořák zveřejnil a má 101% pravdu o Google šmírákům, nejradši a nejen ONI, by klientům vlezli až do slepého střeva, když Vládci požádají, blokují a cenzůrují o život, jak prodejné pokrytecké DĚVKY.

  Naštěstí i proti monopolním NIM existují, blokující přístroje a Samsung a Apple, to ROZHODNĚ nejsou ...? Je to značka toho bezpečnostního rizika, bez kterého bychom si v celé ČR ani nebrnkli a kterého se tak bojí, zase naše politické DĚVKY? To jen naši bohatí, hlavně smradi si myslí, že nám mobilní spojení umožňuje, americká APPLE ... ho√najs.

  Zdraví Ramón

  OdpovědětSmazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Slabé, na básně také nemáte. Tedy pokud nejste chovanec v ústavu.

   Smazat
 5. No jo monopol je monopol to samé windows a další přidružené programy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Google má monopol? Od kdy a v čem?
   Seznam vám něco říká? Co čínký Baidu? Bing? Yahoo? Yandex?....
   Nežvaňte o něčem o čem nemáte ani páru.

   Smazat
  2. 22:44

   Vynechal jste Jů ťjůb, fešáčku!

   Smazat
  3. 22:44 Nekecejte všude je nastavený google je možno přejít na jiné programy. Ale je nejpoužívanější a vše je děláno na jejich podporu. Nechci windows tak si mám sosnout linux že chytráku.

   Smazat
  4. 23:34

   Youtube patří Googlu, troubo.

   23:41

   Google je nejpoužívanější, protože je nejlepší. Jestli se opravdu bojíte šmírování, nepoužívejte vůbec internet. Ani telefon.

   Smazat
  5. Není praktičtější všechny šmíráky poslat do lochu? Včetně jejich advokátů a kybiců?

   Smazat
 6. Šmírování je špatné, ale ještě mnohem horší je cenzura. A k té jsou tito "internetoví mágové" nuceni vlivnými... Oni chtějí jenom vydělávat, ale mají v rukách mocný nástroj, který se k udržování moci čím dál nevolitelnějších a nikým nevolených velice hodí. J.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.