Reklama

úterý 4. prosince 2018

Přeskupení politického spektra

Jiří Paroubek
4. 12. 2018   VašeVěc
Zdá se, že kauza A. Babiše ml. zapůsobila na vývoj volebních preferencí, coby katalyzátor urychlující některé procesy, které jsou v české politice patrné již delší dobu. V těchto dnech byly zveřejněny výsledky dvou průzkumů veřejného mínění, které byly uskutečněny prakticky až po hlasování o důvěře vládě, jež proběhlo ve sněmovně 23. 11. 2018. Z obou průzkumů je patrné:

1) Hnutí ANO posílilo svou pozici a nelze tedy říci, že by se od něj odvraceli jeho voliči v důsledku problémů A. Babiše v souvislosti s Čapím hnízdem. Zejména v průzkumu Kantar TNS pro Českou televizi je patrné, že z celé kauzy A. Babiše ml. vyšlo hnutí ANO posíleno. Lze říci, že k němu směřovali dosavadní sympatizanti SPD, ale přidali se k němu také zčásti nedávní sympatizanti KSČM a dřívější sympatizanti ČSSD. Pokud měla celá kauza vyvolaná celkem neobratně - jak se dnes ukazuje -redaktory TV Seznam Kubíkem a Slonkovou, vyvolat dojem nepříznivý pro premiéra tak, aby demonstrace konané v souvislosti se 17. listopadem smetly jeho vládu. To se nepodařilo. Bylo to dáno jednak jednoznačnou podporou prezidenta, přílišnou vykonstruovaností celé kauzy a zcela nepochybně také velkou obratností a flexibilitou marketingového zázemí A. Babiše a obratným vystupováním A. Babiše samotného.
2) Celý blok „menších a malých“ politických stran, počínaje SPD přes STAN, KDU – ČSL a TOP 09 a sociální demokracií konče, se zdá být ohrožen tím, že tyto strany propadnou se svými preferencemi pod hranici 5% hlasů voličů, potřebných ke splnění podmínky pro vstup do sněmovny. Zkrátka, žádná z těchto stran to v příštích sněmovních volbách nebude mít jednoduché, aby se do poslanecké sněmovny vůbec dostala. A to platí včetně ČSSD a Okamurovy SPD. Pokud jde o ČSSD, funkci silné strany levého středu, kterou ČSSD plnila v letech 1996 – 2017, plní dnes nesporně hnutí ANO. A v české politice, v hlavách voličů, dochází k silnému přeskupování volebních preferencí ve prospěch tří sílících subjektů: hnutí ANO, Pirátů a ODS.

Další měsíce ukážou, zda proces koncentrace hlasů na pravici,98 s gravitačním polem kolem ODS, bude pokračovat. Zdá se, že podpora Pirátů má stále silnější charakter generační. Nespokojení mladí voliči podporují právě především Piráty. I v tomto případě je otázka, zda tento trend bude v dalších týdnech pokračovat.

Průzkumy v %:
Politická strana, hnutí
Kantar TNS
SANEP
ANO
32,5
30,1
Piráti
19,0
15,5
ODS
16,0
16,8
KSČM
6,0
6,1
SPD
5,5
7,2
STAN
5,5
5,3
ČSSD
5,0
5,0
KDU-ČSL
4,5
5,2
TOP 09
4,0
4,8
ostatní
2,0
4,0

14 komentářů :

 1. Proč by se měli odvracet voliči od Babiše. Protože klaka politických křiklopunů v rukách kapitálu vyrábí o a proti Babišovi tzv. problémy? Naopak, voliči vidí to svinstvo, které usedlo do lavic parlamentu a pod hlavičkou tzv. demokratického bloku" nezakrytě demonstruje svou antidemokratičnost, totalitářství a závist úspěšnějších a co horšího nenávist k českému státu a jeho občanům (netýká se pražské kavárny). Tento komplot partají v cizích službách zatím uniká pozornosti vyzvědačské české centrály, asi patří do stejného společenství, řízeného přes hexagon černým domem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A 10:19!
   Máte úplnou pravdu, ale ty pojmy. Co to je pražská kavárna? Shromaždiště protistátních, korporátně fašounských pseudointelektuálů (študentíků a jejich profíků a nosičů hesel) lze nazvat pouze pojmem "práglkafelerie". Jinak dojde ke zmatení pojmů a tím dezinterpretaci sdělení.
   Doporučuji všem diskutérům na NR uvozovkovaný terminus technikus exaktně používat v diskusi, aby byla pravdivá.
   Ďuro Trulo

   Vymazat
  2. V Česku není a ani nemůže být ani jediná autentická tradiční politická strana - jen Potěmkinova vesnice "standardní" Klauzemanovy prognosťácké vylhané "demokracie", složené ze sulcovitých nesoudržných tlup levorukých žvanilů, parazitů a zlatokopů s těmi nejpřízemnějšími motivy, stran a straniček vzniklých na troskách KSČ z jejich bývalých členů nebo jejich potomků. Nešťastní bývalí „pracující“ se drží zoufale těchto trosek jako trosečníci do sebe zhroucené parodie Titanicu. ODS, ČSSD i estébácké ANO nepřežijí své podvodné, šarlatánské a falešné "zakladatele" a nebude to žádná škoda.

   Vymazat
 2. Tak Okamura spekuloval a nevyplatilo se to s takovou to příště můžu hodit Babišovi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milan Štěch chce prověřit rodinu Andreje Babiše. Po volbách do Senátu voliči prověří Milana Štěcha a ten poletí, ani nebude mít čas sebrat si v Senátu "pět švestek".

   Vymazat
 3. PAN BABIŠ SICE OBRATNĚ MANÉVRUJE ALE PRÝ NEMÁ PROGRAM

  tedy hraje nevšimáka a jako politik politické třidy plné nevšimáků a netáhel ignoruje to co už vzniká tj.

  NÁRODNI PROGRAM OBČANŮ VOLIČŮ

  voliči mu to prozatim nemaji za zlé,voli ho,alternativa nesmi vzniknout, protože zmanipulovaný a prakticky prop voliče nepotřebný tisk a tv o tom nesmi napsat ani čárku,rovněz námi zvoleni poslanci nemohou ve prospěch voličů uádělaqt VŮBEC NIC nebot jim stači ceknout a jsou zbaveni svých výhod a musi odejit na pracak!.

  TADY JE TŘEBA SE PTÁT BUDE PAN BABIŠ UDRŽOVATY TENTO UBOHÝ STAV ČR DALŠICH 30 LET?

  Bude heslo ANO BUDE HŮŘ jeho opravdový programem?

  OdpovědětVymazat
 4. O nic jiného nejde,než že tady budou dvě strany,střídat se u moci jako v USA.Bude to ANO,něco jako demokrati a ODS jako republikáni.Lépe řečeno,obyčejný totalismus pod vedením sionistů,kteří budou ovládat obě strany.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co tak,kdyby se najednou z ničeho nic začaly u zdejšich lidových komentátorů objevovat návrhy na řešeni,když ta politická třida Šmejdů si NIKDY svůj rybnik plný vypasených všehoschopných ryb rybnik nevypustí!

   Vymazat
  2. Kvantum neodpovědných jurodivých voličů ještě zdaleka negarantuje schopné a moudré zástupce.
   V mafiánském postkomunistickém Česku není a ani nemůže být ani jediná autentická, tradiční a civilizovaná politická strana - jen Potěmkinova vesnice Klauzemanovy prognosťácké, kremlofilské vylhané "standardní" demokracie, složené ze sulcovitých nesoudržných tlup levorukých žvanilů, parazitů a zlatokopů s těmi nejpřízemnějšími motivy, "stran" a straniček vzniklých na troskách KSČ a její pobočky Národní Fronty, z jejich bývalých členů nebo jejich potomků, případně založených kágébáckými prognosťáckými agenty nebo šimpanzovitými estébáckými tržními oligarchy, podbízejícími se voličské proletářské lůze pronásledováním třídně nepřátelských živnostníků a konkurenčních oligarchů na bázi státně-monopolistického kapitalizmu s následnou instalací oligarchického komunizmu. Z bývalých soudruhů politruků se vyrojilo hejno šarlatánských "politologů", "analytiků", "filosofů" a "mediálních odborníků" (kteří by se normální prací nikdy neuživili). Současný konzumizmus není nic jiného, než převlečený a přebujelý komunistický materializmus. ODS i ČSSD nepřežijí své podvodné, šarlatánské a falešné "zakladatele" a nebude to žádná škoda ...

   Vymazat
 5. Senátor, "mohl" to být poctivý prezident Marek Hilšer, senátor, škoda - jak nahý M. H. vyj.bal se zákony ČR 24. 10. 2018 !!!

  Dle Ústavy České republiky je náš systém založen na volné soutěži politických stran. Také to je důvod, proč politické strany a hnutí dostávají za svůj volební úspěch, rozuměj za zvolení svých zákonodárců, pravidelný příspěvek.

  Nemusí se to každému líbit, ale je to tak. Politika prostě něco stojí. Politické strany ty peníze dostávají na svoji činnost, to znamená kupříkladu na provoz svých kanceláří, na placené zaměstnance, kteří běžný život strany menedžují, na pronájmy prostor, kde se lidé scházejí, prostě na běžný chod uskupení, jež sdružují lidi podobných ideových a politických názorů.

  Rozhodně ty peníze nejsou určeny pro osobní potřebu zvoleného jednotlivce, rozuměj poslance či senátora. Jako se vším, i s touto praxí lze vydrbat. Stačí jen daná pravidla trochu ohnout a vyložit si je po svém.

  Svérázným průkopníkem se v tomto smyslu stal nedávný prezidentský kandidát a současný nově zvolený senátor Marek Hilšer.

  K tomu, abyste mohli do Senátu kandidovat jako nezávislý kandidát, potřebujete sebrat alespoň tisíc podpisů. Stejných tisíc podpisů ovšem také stačí, abyste mohli do senátních voleb nominuje. založit novou politickou stranu nebo hnutí, které vás a tak se v hlavě svérázného doktora, jenž do povědomí širší veřejnosti ponejprve vstoupil coby pomalovaný, obnažující se aktivista na úřadu vlády, zrodil nápad?

  Budu se vydávat za nezávislého senátního kandidáta, ale lidem k podpisu podstrčím něco jiného, totiž tiskopis pro založení politického hnutí. Jak to udělat?

  Nazvu svoje hnutí:„Marek Hilšer do Senátu“.Proč ta přesmyčka?

  Pokud do Senátu kandidujete jako skutečně nezávislý kandidát, nedostanete v případě zvolení od státu nic!

  Pokud ovšem kandidujete za nějakou politickou stranu či hnutí, zkasíruje onen politický subjekt za váš mandát rok co rok necelý milion korun!

  A to se dozajista vyplatí! A tak si Marek Hilšer založil politické hnutí, jehož členem je fakticky jen on sám. Těch pár kamarádů, kteří mu dělají stafáž, netřeba počítat.

  Zkouším si představit, jak to probíhalo:

  -Ustavující sjezd nového hnutí svolal Marek Hilšer k sobě domů do obýváku. -Pozvánku na něj odeslal Marek Hilšer sám sobě. -Do pracovního předsednictva usedl Marek Hilšer. -Do mandátové komise sjezd zvolil Marka Hilšera. -Do návrhové komise sjezd zvolil Marka Hilšera. -Do volební komise sjezd zvolil Marka Hilšera. -Na předsedu sjezd, respektive Marek Hilšer, navrhl Marka Hilšera. -Předsedou sjezd zvolil jednomyslně Marka Hilšera. -Sídlem nového hnutí je dle stanov hnutí „Marek Hilšer do Senátu“ - byt Marka Hilšera.

  Teď to všechno prasklo a povedený senátor Marek Hilšer couvá. Naše (protože nás daňových poplatníků) peníze si prý nenechá, věnuje je neziskovkám!!!

  Rozuměj - na politiku nalepeným darmožroutům, které nikdo nevolil !!!

  Hm, tak to jsme si opravdu oddechli. Připadá vám to jako vtip? Mýlíte se! Je to nefalšovaná česká realita!

  Velká gratulace voličům na Praze 2!

  Obdržel Ramón

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není parazit jako parazit, ale tohle se jen tak nevidí.

   Vymazat
  2. Jan Outlý
   @JanOutly
   Vznikla nová strana (hnutí): "Marek Hilšer do Senátu". Stanovy ani program nejsou k mání, na @udhpsh registrován osobní web názvodárce v ich-formě. Pardon, ale strany mají vznikat ke sdružování občanů. Ne protože nezávislí senátoři neinkasují ročně 900 tis. státního příspěvku.

   •••••••••••••

   Vyjádření Marka Hilšera:

   Příspěvek na senátora je jedním významných zdrojů financování politických stran a hnutí. Za jednoho zvoleného senátora subjektům náleží ročně 900 tisíc korun. Hilšer postup hájil. „Po analýze všech pro a proti, bylo založeno politické hnutí Marek Hilšer do Senátu, jehož cílem je podporovat politickou činnost Marka Hilšera a hodnoty, které reprezentuje,“ napsal Hilšer.

   Doplnil Ramón

   Vymazat
 6. Paroubek asi správně. ANO jako poněkud berlusconizovaná socdem, ODS řekněme jako analog CDU a Piráti něco mezi zelenými, liberály a protoplazmatickým slizem. Big Bro nepoptřebuje víc.

  OdpovědětVymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.