Reklama

úterý 4. prosince 2018

Proč Němci dali přednost Rusku před Amerikou?

4. 12. 2018 Katehon,  překlad Zvědavec
Většina obyvatel Německa je pro užší vztahy s Ruskem, a ne se Spojenými státy. O tom svědčí výsledky průzkumů německé nadace Körber-Stiftung, které citovaly německé noviny Stern.

Německo začalo po roce 1945 klást důraz na „námořní síly“ - Británii a Spojené státy - a začalo se připojovat k transatlantickému světu. Nicméně sebeizolace Spojených států v čele s Donaldem Trumpem postupně přispívá k tomu, že Německo se vrací k tellurokracii („pozemská moc“) a teoreticky je nuceno soustředit se na Rusko. Ale tato geopolitická pravidelnost nefunguje úplně, protože přetrvává ukrajinský konflikt a zanícená atlantistka Angela Merkelová je stále u moci.



Na vině je Trump


Nicméně německá společnost je již připravena na to, že se Německo odvrátí od Západu, od USA, k Rusku. Ve srovnání s loňským rokem, kdy Ameriku považovalo za důležitého partnera 42% Němců, dnes je to pouze 35%. Tři čtvrtiny německých občanů hodnotí současné vztahy se Spojenými státy jako „špatné“ nebo „velmi špatné“.

Je to Trumpova chyba. Americký lídr neustále terorizuje Němce vojenskými výdaji a požaduje jejich zvýšení na 2% HDP Německa. Trump podkopává sankcemi německé podnikání v Íránu. Poté, co Spojené státy odstoupily od Společného komplexního akčního plánu, velké německé společnosti, jako Siemens, Deutsche Telekom, Deutsche Bahn a Daimler, opustily íránský trh.

Německo si také dělá starosti s neustálými hrozbami vůči Severnímu proudu II, který, podle Trumpa, učiní z Berlína téměř kolonii Moskvy. Pro Němce a jejich vůdkyni Merkelovou je plynovod extrémně důležitým projektem, protože tím odpadnou rozmary tranzitních zemí, ruské palivo bude pro německého spotřebitele levnější, a Německu to umožní konkurovat Rakousku jako hlavní plynový uzel v EU. Odmítnutí Ameriky je vyjádřeno v dalších statistikách. Zhruba 72% „měšťanů“ chce nezávislost na Spojených státech, které mají v Německu 13 vojenských základen.

Na rozdíl od Spojených států více než dvě třetiny Němců upřednostňují sblížení s Ruskem a Čínou. 69% Němců je pro úzké partnerství s Moskvou, 67% je pro úzké partnerství s Pekingem. Obchodní války, které Trump začal proti Evropské unii, Číně a Rusku, sehrály v této věci důležitou roli. Vladimír Putin, Angela Merkelová a Si Ťin-pching spojili síly, aby obhájili volný obchod, a EU nabídla Rusku a Číně společný mechanismus pro obcházení amerických sankcí proti íránské ropě.

Je třeba poznamenat, že rostoucí popularita Ruska a klesající obliba Spojených států v německé společnosti souvisí nejen se zklamáním se v Americe, ale také s opatřeními, která Berlín zavedl na popud Washingtonu proti Moskvě. Němečtí zemědělci a podnikatelé stále počítají ztráty kvůli protiruským sankcím, každý měsíc jde o ztrátu 800 milionů eur. Není náhodou, že v Německu roste obliba právě těch stran - „Alternativa pro Německo“ a „Levice“ - které podporují zrušení sankcí a normalizaci vztahů s Ruskem.


Why did the Germans prefer Russia to America? vyšel 28. listopadu 2018 na katehon.com. Překlad v ceně 196 Kč Zvědavec.

11 komentářů :

 1. Německo,ačkoli se to oficiálně a účelově nikde neuvádí,je od roku 1945 stále okupovaná země!Má na svém území cca 40000 USA vojáků v 15.voj.základnách.To změnit je a bude velice těžké!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já myslela, že to vědí všichni, že jim USA musí schválit kancléře.Maji to myslím do roku 2044...99 let od konce druhé světové

   Smazat
  2. Ve smluvě ale není, že tam SS-mani rozmístí atomovky (základna Ramstein atd., teď rozmístili další přivezené z nespolehlivého Turecka)

   Smazat
  3. Kanclersky akt plati do roku 2099 tedy vasalstvi.

   Smazat
  4. Číslo 40 tisíc ja asi nepravdivé. To by bylo méně jak 3 US divize a přitom je tam taktické a vojskové letectvo i spousta logistických zařízení.Počty USvojáků jsou reálně podstatně vyšší.

   Smazat
 2. To je rozumné.Rusko má nerostné bohatství a oba mohou predstavovat obrovský trh.Nemohl by to někdo vysvětlit těm našim opozdencum?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní4. prosince 2018 13:25
   Ano, to je otázka. Jak se zachová střední Evropa a jak využije změn ke svému ekonomickému rozvoji a politické svrchovanosti? P.K.

   Smazat
 3. Kolik německé krve bylo v panovnických rodech Ruských carů.
  Už proto by měli být k Rusku blíž, než ta sebranka z celého
  světa co si říká - američané.

  OdpovědětSmazat
 4. Abych pravdu řekl, nějakému většímu bratříčkování Německa a Ruska moc nefandím. Z toho pro nás nekouká nic moc dobrého. Lépe kdybysme se opět dokázali sblížit s Ruskem my a případně další slovanské země.
  Spolek dvou takto silných zemí nepřinese malým národům nic prospěšného, spíše je to problém. A efekt oslabení vlivu USA je sice příjemný, ale to samo o sobě mi ke štěstí nestačí.
  Něco jiného by to bylo na úrovni EU, proti tomu bych nic nenamítal.

  OdpovědětSmazat
 5. Nezlobte se, mám alergii na slovo sbližování, žel za svůj život ho zažívám už podruhé. Obvykle to končí lezením do zadnice samozvaným vůdcům a odevzdáním samostatnosti. Každý hrdý národ bude respektován, když bude respektovat ostatní národy. To je oč tu běží.

  OdpovědětSmazat
 6. Moc kecají mají na svém území neustále okupanty takže pokud se jich nezbaví neudělají nic.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.