Reklama

úterý 11. prosince 2018

V Německu zaznělo znepokojení Západu kvůli sblížení Turecka a Ruska

11. 12. 2018    zelv.ru/v-mire
Turecko se stále více sbližuje s Ruskou federací, což vyvolává neklid Západu. Přičemž čím horší jsou vztahy mezi západními zeměmi a Ankarou, tím blíže je Ankara Moskvě, píše německý list Deutschlandfunk. List poznamenává, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se s nikým ze světových vůdců nesetkává tak často, jako se svým ruským protějškem Vladimírem Putinem. Nedávno společně otevřeli úsek plynovodu Turecký proud. Během slavnostní ceremonie Erdogan uvedl, že Rusko není pro Turecko jen dodavatelem plynu, ale také osvědčeným a spolehlivým přítelem. A že při spolupráci s Moskvou Ankara není povinna skládat účty třetím stranám.

Obavy Západu vyvolává spolupráce Turecka s Ruskem nejen v energetickém sektoru, ale i ve vojenské sféře. Tak například NATO a USA jsou vrcholně nespokojeny s tím, že Erdogan podepsal smlouvu na koupi ruských protiletadlových raketových systémů S-400. Severoatlantická aliance tvrdí, že ruské systémy protivzdušné obrany jsou neslučitelné s technikou NATO (Turecko je aktivním členem vojenského bloku) a USA se obávají, že Rusko se bude snažit nějak shromáždit údaje o amerických stíhačkách F-35. Proto se Washington rozhodl pozastavit dodávku těchto letadel do Turecka.

Autoři Deutschlandfunku poznamenávají, že spolupráci mezi Moskvou a Ankarou nebrání ani krize ve vztazích mezi oběma zeměmi, k níž došlo v roce 2015, kdy Turecko sestřelilo ruský bombardér Su-24. Tato krize byla překonána poté, co se Erdogan Putinovi omluvil.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

31 komentářů :

 1. Ruská hybridní rafinovanost a turecké hospodářství vytvářejí nebezpečnou zbraň pro tajný hybridní export. Jo Makron, ten by o tom mohl vyprávět. ČT pomooooooooooc!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak už tu hlavní svini udavačskou konečně odhalili!!! - https://www.novinky.cz/zahranicni/491690-v-nemeckem-archivu-nasli-putinovu-prukazku-stasi.html

   Smazat
  2. 11:18 Ale ťuťuťuňuňuňu, ty jeden hlavní Lojzo :oD

   Smazat
  3. 11:18 To jako že ho tenhle šimpanzoid předčí, jo?!? - https://domaci.ihned.cz/c1-66383370-babis-definitivne-zustane-v-registru-agentu-stb-soud-ve-strasburku-zamitl-jeho-stiznost-na-slovensko

   Smazat
  4. Pro 11:18 Blbečku. Na úrovni udavačů jsi ty. Putin nebyl udavač. Byl důstojníkem tajné služby. Udavači chodili k jeho podřízeným. Nakonec byl šéfem KGB. Asi jako řada amerických politiků, včetně prezidentů a viceprezidentů byla šéfy CIA. Praxe ve vedení tajných služeb je vynikajícím předpokladem úspěšného řízení státu. Ví odkud vítr vane, zná lidi i kontakty. I ty tajné nebo o kterých si někteří myslí že jsou tajné. A tedy má informace a tím i páky.

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  6. Ruskou stihačku nesundaly na příkaz Erdogana a proto se dozvěděl o atentátu na něj. Od té doby je Putin jeo přítel.

   Smazat
 2. Moc se těším na huby protažené až k zemi rusů a jejich zdejších užitečných idiotů až Turci opět sejmou ruskou stíhačku, ale tentokrát jejich vlastním systémem PVO :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jedině tvá hloupost, anonyme 2:53, tě omlouvá. Podobný pubertální šplecht může vypustit jen duše spící, mozek chatrný, výchova zanedbaná.

   Smazat
  2. 2,53
   Vyloučit se nedá nic. Erdogan by rád vytvořil z Turecka hegemona blízkého východu. A tihle lidé jsou nevyzpitatelní. Rusové, kdyby měli možnost výběru, by si jistě rádi vybrali jiné kamarády. Ale právě politika západu je vehnala sobě do náruče.
   Západ má jeden velký problém. Nemá přátele, ani nepřátele, ale pouze své zájmy. Z toho pramení politika, kde dnes jste jejich největší přítel a zítra úhlavní nepřítel. Když Gadáfí platil Sarkozimu volební kampaň, byl jeho "přítel". Pak se rozhodl odpoutat od dolaru a stal se nepřítelem celého západu. Právě příklad přístupu západu ke Gadáfímu ukazuje v plné nahotě pokřivený charakter západu. Dokud "poslouchal a nezlobil", mohl podporovat palestinský terorismus i decimovat domácí opozici desítky let. Pak začal zlobit a bylo vše zapomenuto. Jenom naprostý idiot si nemůže všimnout toho, jak je západní přízeň vrtkavá. Dnes tě hostí a plácají po ramenou, zítra ti nechají zakroutit krkem.

   Smazat
  3. Pořád lepší nechat sestřelit nějakou tu stíhačku, než se nechat "sestřelit" nejbližšími spojenci další Mnichovskou dohodou. Ta poslední stála naši republiku, díky našim spojencům, přes 300 000 lidských životů a celou Evropu pak desítky milionů mrtvých. Co je proti tomu jedna stíhačka a dva piloti. I když, škoda každého lidského života.

   Smazat
  4. Pro moulu 2:53
   PVO je zkratka protivzdusne obrany. Obrany, moulo. Az tedy systemem S400 sejme ruskou, nebo americkou stihacku pri napadeni Turecka, muzou uzitecni idioti na obou stranach protahovat drzky jak chteji. Vime, vejre ?

   Smazat
 3. To má ten Deutschlandfuck úplnou pravdu, od této anglosazské zvěře Turky nečeká nic dobrého, jak lži a podrazy. Ti by se mohli od Erdogana učit, co je to férovost, ten syndrom chování Mnichovanů, ten tady pořád je.

  OdpovědětSmazat
 4. Turecko a Rusko se sblizili tesneji po pokusu o puc, kdyz Rusko upozornilo , co hrozi Turecku . Erdogan pochopil kto je krivak a kto pritel . Pochopil , ze juesej je navedli na sestreleni Ruskeho letadla. Mozaika pekne zapadla !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Keď ja stále nie som istý, či ten pokus o puč mal ozaj prebehnúť. Stále myslím na možnosť, že podozrenie bolo iba divadielkom zo strany GP na zmenu pomeru síl, oslabenie Turecka elimináciou podpindusov atď..

   Smazat
  2. Ten pokus o puč byl pravý, to vám garantuji, já ho tam zažil na vlastní kůži. A to si myslíte, že ty lidi v Turecku co podporovali ten puč a teď je tam zavírají do basy, že to je jen tak na oko? Že si šli někteří sednout na 15 let jen proto,aby ten kus toho představení vypadal opravdově až do konce?

   Smazat
 5. Tyhle "sňatky z rozumu" jsou produktem stupidní politiky západu.
  Pokud si chci udržet nad někým vliv, musím ho učinit na mnou závislým. Politika sankcí jde přesně opačným směrem. Co mi zakážou dovézt ze západu, dovezu z východu, nebo se to naučím vyrábět sám.
  Ještě nejsme v bodě, kdy se Rusové bez nás plně obejdou, ale myslím, že se k němu velmi rychle blížíme. Je otázkou, jestli se i my dokážeme obejít plně bez Ruska.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, dokážeme, ale bude nás to stát podstatně víc, až budeme platit za drahý americký plyn, který je nám vnucován a za nebezpečné experimenty amerických firem v Dukovanech a Temelínu.

   Smazat
  2. 5,40
   Všichni jsme nahraditelní. Otázkou ale zůstává, za jakou cenu.
   Američané mají velké množství břidlicového plynu a ropy. Jenomže způsob dobývání těchto uhlovodíků je poměrně nákladný a samozřejmě se promítne do koncové ceny u spotřebitele.
   Rusové intenzivně pracují na diverzifikaci odběratelů svého plynu a ropy zejména směrem na východ. Až dobudují síť plynovodů a ropovodů tímto směrem, dokážou se bez Evropy obejít, aniž by to výrazně otřáslo jejich příjmy z prodeje.
   A opět jsme u oněch sňatků z rozumu. Nemyslím si, že by samotní Rusové hořeli nadšením z rusko - čínského "spojenectví". Ale tohle spojení je vynucený krok západní politikou sankcí a hospodářských válek. Západ nejdřív udělá všechno proto, aby se tihle kluci zkamarádili, a když se tak stane, tak se jim to nelíbí.
   Moudrost je mimo jiné uměním vidět věci jaké jsou a ne, jaké by měly být. Z tohoto pohledu na západě nevidím jediného moudrého politika.

   Smazat
  3. Pane Hricáku, já myslím, že s Čínou Rusové problém nemají. Už z geografického hlediska mají všechny předpoklady mít s ní korektní vztahy. Byly ale v Rusku proudy, které se ho snažily zavát více do Evropy, zejména té západní. Tam ale Rusko nepatří, už z geografického hlediska :-) a teď už i samo ví, že i z mnoha jiných, čímž teď nekritizuji Rusko, právě naopak. Západ Rusko nikdy neměl rád a jak mohl, tak mu škodil a na tom se nic nezměnilo ani do dnešních dní. Jen dnes už to řadoví Rusové vědí moc dobře a k Západu přestávají vzhlížet. A to je dobře, pro Rusko. J.

   Smazat
  4. 11,43
   Nevěř nikomu. A Číňanům zvlášť. Myslím, že něco podobného si myslí i Rusové. Nezapomínejte na Usuri. A nemyslím si, vzájemná nevraživost z dob velkého Mao Ce Tunga úplně vyprchala. Navíc, Čína ekonomicky i vojensky rychle sílí. Ekonomika volá po dalších zdrojích pro rychlý růst a silná armáda láká jejich dobytí silou. V podstatě to samé, co se děje v USA.
   Vzhledem k probíhající obchodní válce mezi Čínou a USA a neustále se rozšiřující sankce mezi západem a Ruskem, si Rusko s Čínou tak nějak "zbyly".
   Těch třecích ploch mezi Ruskem a Čínou by se jistě našlo mnohem víc, než jsou staré rány. Rusko opustilo komunistickou myšlenku, Čína velmi ráda kopíruje cizí značky a nákupem nějakých licencí si hlavu zrovna neláme. Včetně těch ruských značek. A asi by se dalo ještě chvíli pokračovat.
   Pokud dnes jsou tito dva sousedé kamarády, je to manželstvím z rozumu.

   Smazat
  5. Pane Hricák Čína má jinou filosofii a nikdy nevedla výbojné války. Je to nový způsob ovládání světa ale nejsem si jistý jestli jím to bude umožněno.

   Smazat
 6. Ještě malá poznámka k dovozu ruských systémů S 400 do Turecka. Všechny moderní zbraňové systémy lze na dálku "vypnout". Pokud Američané někomu prodají své rakety a posléze se mu rozhodnou "udělit lekci demokracie", určitě mu je nenechají plně funkční. Ruské rakety dávají Turecku možnost se bránit i v případě, že Američané ty své rakety vypnou. Turci se budou moci bránit Rusům americkými PL systémy a Američanům pro změnu ruskými. To je zřejmě hlavní důvod amerického křiku proti nákupu ruských raket Tureckem.

  OdpovědětSmazat
 7. Jde především o peníze, dolarem svět přestává platit. Úroky za půjčku v dolarech nejsou a peníze pomalu docházejí. V ˇVín+ se nakoupilo za 10 a v Americe prodalo za 100. To byly kšefty. Sám jsem zažil, když v ČR vyrobily za 118 a v Německu se to prodávalo skoro za 800. Nedělejte to, to je kšeft EU.

  OdpovědětSmazat
 8. 2:53
  nebezpečný blábol člověka, který buď nemá páru o tom o čem píše, nebo je to záměr.
  Rusák Turkovi samozřejmě nevěří, to jr daný historicky. Turci dostali S 400 v "tzvůExportní" verzi a se zvláštní úpravou pro použití turecké PVO.
  Ve zkratce to znamená, že kdyby turek vypustil ze SVÉ S 400 raketu na ruskoý letoun, tak ta raketa nikdy nedoletí do cíle a nejspíš se otočí a vrátí se do bodu vypuštění.
  2:53 nedojde, že Rusák není na rzdí od něho blbec a že rakety jsou pořád ruské a Ruskem ovládané i když v tureckých rukou.

  OdpovědětSmazat
 9. No jo západ nechce aby měli S-400 dobrá ochrana proti humanitnímu bombardování západu.

  OdpovědětSmazat
 10. Jo,jo.Kdyby jste to sledovali,tak by jste se nedivili!Jeden významný americký činitel kdysi prohlásil:Jsou to derebáci,ale NAŠI.To je jistě utěšujícízpráva.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, být darebák a ještě k tomu JEJICH, to mi nepřipadí jako velké štěstí.

   Smazat
 11. Rusko a Turecko spolu spolupracují v řadě oblastí, a i když jejich vztahy občas i drhnou, dokážou vzájemně nalézat shodu a oboustranně přijatelná východiska.
  Jinými slovy, svou spoluprací docela úspěšně naplňují smysl Charty OSN, a to i přesto, že Turecko náleží do agresivního vojensko-politického paktu NATO.
  Je přitom zvláštní, že taková povaha spolupráce dokáže přivádět do stavu zneklidnění (spíše však asi zuřivosti) všechny ty, kteří by Rusko nejraději podrobili svým mocenským kořistnickým zájmům, a zvláště to, že své "zneklidnění" nad tím, co by mělo být v mezinárodním společenství normálním, ještě i vytrubují do světa! ...
  To už je na_palicu, divnej svět (tedy ten "západní" - euro-atlantský).

  OdpovědětSmazat
 12. Pokud je Tureko členem NATO nemusí se obávat před USA.Je to pouhá taktika.K těm škarohlídům.Kam chodíte na ty blbostí?Víš kdo je Putin a kdy jsi Ty,trumpeto.Tak si otírej hubu o svý kamarády a sobě rovný.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:34 Však to o těch sobě rovných platí oboustraně! - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.