Reklama

čtvrtek 13. prosince 2018

Války tzv. "hybridní"

Jaroslav Štefec
13. 12. 2018 (z facebooku autora)
Obrátil se na mě přítel s prosbou o vysvětlení pojmu „hybridní válka“. Chtěl vědět, zda jde skutečně o termín poprvé použitý šéfem ruského generálního štábu Gerasimovem, případně do jaké míry a v jakých podobách má generál Gerasimov pravdu v tom, že tuto taktiku používají především USA ke snahám o změnu vlády v Rusku či jinde. Tady je odpověď.


Termín „hybridní válka“ je velmi oblíben českými politiky zejména malých a marginálních stran. Oblibu získal velmi rychle i mezi novináři, protože už sám pojem „hybridní“ je zajímavý a tajemný, čtenář se soustředí především na něj a neuvědomí si, že se vlastně stále hovoří o válce s mrtvými, zraněnými a zmrzačenými lidmi. Na rozdíl od v ČR zejména mainstreamovými médii oblíbeného tvrzení (uvedeného mj. i v české verzi Wikipedie) však primárně nepochází od šéfa ruského generálního štábu Gerasimova. Ten ve svém článku, který vyšel začátkem roku 2013 v časopisu Vojensko-průmyslový kurýr (Военно-промышленный курьер) pouze vysvětlil jeho obsah ruskojazyčným čtenářům, poukázal na možné důsledky neakceptování hybridní války jako reálné vojensko-politické doktríny a upozornil, že je nutné tuto potenciální formu agrese přijmout jako realitu a bránit se jí všemi dostupnými prostředky.

Teorie hybridních válek byla ve skutečnosti vyvinuta v USA na základě bohatých zkušeností z kombinovaných operací tajných služeb, speciálních a pravidelných vojenských jednotek v Latinské Americe, na Středním východě, v Africe i v Evropě, získaných během 20. století. Objektivně vzato však nejde o nic nového – de facto hybridní způsob válčení prosazoval i proslulý vojenský teoretik 19. století Carl von Clausewitz a téměř 2500 let před ním čínský Mistr Sun-c’.

Konkrétně termíny „hybridní válka“ a „hybridní hrozba“ použil jako první Frank G. Hoffman, vysloužilý podplukovník americké námořní pěchoty a pracovník Potomackého institutu politických studií v roce 2007 v (dohledatelné a v knihovně Institutu dostupné) práci The Rise of Hybrid War. Hybridní válku definoval jako „kombinaci konvenčních, nepravidelných, teroristických a kriminálních metod a prostředků vedení boje za současného působení státních i nestátních aktérů“. Jeho práci pak další autoři (zejména v USA a Británii) dále rozvíjeli, a postupně ji přetvořili z nástroje přípravy nepřátelského prostředí pro nasazení speciálních a konvenčních vojenských jednotek v ucelený nástroj pro vedení válečných operací bez použití vlastních armád.

Západ (nebudu uvádět pouze USA) metodu hybridních válek již uplatnil mnohokrát, např. v celé plejádě „revolucí“ během tzv. Arabského jara. V přímém přenosu jsme během několika měsíců, či dokonce dnů byli svědky skokové proměny území prosperujících států v dějiště občanské války, krvavých ozbrojených střetů, chaosu a humanitární katastrofy. Výsledný efekt v řadě z nich byl stejný, jako v případě masivní vojenské intervence – ekonomicky a sociálně rozvrácené země bez silné centrální vlády. Tento osud byl určen i Sýrii, o jeho aplikaci se „spojenci“ už více než 17 pokoušejí v Afghánistánu (který je naopak nesourodý až příliš). Do tohoto stádia pomalu „zraje“ Ukrajina, o zemích bývalé východní Evropy, dnes „věrných spojenců“ v rámci NATO a EU ani nemluvě.

Hybridní válka, zpravidla probíhající bez jakéhokoliv vyhlášení, je mnohonásobně levnější, než válka vedená klasickými prostředky. Funguje však zpravidla pouze vůči ekonomicky a sociálně nesoudržným nebo nesourodým protivníkům, kteří vykazují nízký stupeň politického odporu proti vnějším vlivům a jsou tudíž i vojensky oslabeni (armáda není napojena na občany státu a nemá jednotnou vůli k odporu). Silný, vnitřně homogenní a odolný protivník s jednotnou a výkonnou armádou může hybridním útokům úspěšně vzdorovat. Důkazem je vývoj v Rusku, které bylo v 90. letech už zdánlivě na lopatkách a jen krok od občanské války, přesto se dokázalo masivní hybridní ofenzívě ubránit a dokonce získat zpět část mezinárodních pozic, které mělo v dobách SSSR.

Ruská operace na Krymu byla téměř ukázkovým příkladem „hybridní obrany“. A i když se v ní ruská strana dopustila některých dosti závažných taktických chyb (které ji „prošly“ zejména díky tomu, že ani ukrajinské vedení, ani jeho západní poradci s ruskou „protioperací“ nepočítali), v konečném důsledku dosáhla svého cíle. Stejně tak zapojení pravidelných jednotek ruské armády do odrážení útoků ukrajinské armády na Donbase a v Luhansku ukázalo, že když „hybridně napadený“ protivník se silnou armádou dojde k názoru, že už toho má dost a odpoví vojensky, končí veškeré hrátky.

Moskevské vedení přitom asi překvapivě pro české i evropské politické pseudoelity nedělalo nic, co by vybočovalo ze standardního „arzenálu“ mezinárodní politiky mocností. Akce tajných služeb, diplomatický i ekonomický tlak, propaganda, činnost nestátních sil a „poradců“, útoky hackerů, vyslání neoznačených vojáků i vliv spřátelených politiků, to vše už tu nejednou bylo, jenom se tomu neříkalo „hybridní válka“.

Úspěšné vedení hybridní války proti evropským zemím včetně ČR je možné především díky neschopnosti tzv. „politických elit“ evropských zemí vytvořit sjednocené sociální, ekonomické a politické prostředí na národních úrovních, v němž jsou případné projevy nespokojenosti a přirozená velikost nespokojených skupin natolik marginální, že nejsou schopny ohrozit stabilitu politického systému.

Především toho by si měly být vědomy ty politické síly v ČR, které usilují o změnu tohoto stavu. Úspěchu mohou dosáhnout pouze tehdy, budou-li jednotné a dokáží v tomto smyslu oslovit voliče.

21 komentářů :

 1. Patnáctého prosince se hybridní válka zmnění v opravdovou. Američani s Angličany dali rozkaz prasečenkovi zaútočit na krymský most. A ten ťulpas je to schopnej provést bez ohledu na svůj národ. Zaprodanci jsou totiž všeho schopní. To je ale už vidět i u nás.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prasačenko se možná pokusí...ovšem každý hraje, podle toho, jak mu to soupeř dovolí.*

   Vymazat
  2. 20:43 Bohužel jsem podobné komentáře četl i jinde snad nic takového nebude.

   Vymazat
  3. Kdyby ty lidské hovádka, nedržel na uzdě strach,
   dávno by to zkusili.
   A kdyby přeci jenom proprasenko nahnal zfanatizované vojáky do velikého nebezpečí života,
   byl by to jen lokální konflikt.
   Turecko, po nepovedeném státním převratu,
   drží basu s Ruskou federací.*

   Vymazat
  4. 0:16 - to nejsou lidský hovádka ale psychopati !!!

   Vymazat
 2. Budou Vánoce, vyberte si z nových knih dárky pod stromek. Pro tatínka Arabské jaro (cestopis), pro maminku Aralské moře (romantika) a pro dcerušku Motýl Emanuel (pohádka). Přeji všem vánoční pohodu, nečtěte noviny a v televizi doporučuji jen Popelku. Váš Spolučech.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ..děkuji,
   jo, kdyby dávali Runcajze.:)) snad bych si koupil tv..
   Od zákona o narovnání křivd církvím,
   neslavím vánoce, nepropadám nákupním horečkám a
   nesdílím šílené tempo společnosti.
   Nedovedu si představit potkávat ozbrojence se samopaly, na vánočních trzích,bál bych se o děti.
   Naproti tomu, raduji se z úplňků a nejposvátnějšího svátku v roce,
   nikoli dle historky ze staré knihy,
   nýbrž z reality, krásy lehkosti bytí.
   Slunovrat je za dveřmi.
   Pokaždé, při každém svítání, přijde i kouzelník.
   Kouzelné svátky, plné všedních zázraků*

   Vymazat
  2. Také slavím jen slunovrat. Láda

   Vymazat
  3. Ano, i já jedině Slunovrat. Návrat k pohanským kořenům.
   Včera nám Lucie, noci upila.

   Vymazat
  4. U nás budou dávat Rum, ale bez cajze ..na vánoce.

   Vymazat
 3. Důvodem Arabského jara,
  byla snaha arabů odstoupit od obchodování placeného v dolarech..
  Důvodem dnešního šíření fóbie,hraničící s rasizmem, z Číny a Ruska,
  jsou obchodní aktivity těchto zemí.
  Dokud Čína a Rusko obchodovali jen se západem,
  mysleli si naši strategičtí západní partneři, že se ujmou role překupníka pro rozvojové země demokracie.
  V té době byl největší nepřítel světa, Kim.
  Jakmile svoje obchodní aktivity namířili na východ,
  kapitalisté zmobilizovali armádu kolaborantů a ty se nyní nechávají nahlas slyšet.
  Hybridní válka je novodobý, ekonomický terorizmus*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas, vždy jde o globální zájem vedoucích finančně korporátních skupin!

   Vymazat
 4. Ale tak to bylo vždy v lidské historii.Křižácká tažení,Římané, kolonie- drancovala Anglie, Španělsko,Portugalsko.I ten Hitler to chtěl změnit, aby nebohatly jen Angličané a další. Nic se nemění Olbraitová- vždyť je nespravedlivé, aby se Rusové nedělily se západem o své přírodní bohatství? Proto ta propaganda, sankce, oblbování lidí a příprava na válku s Ruskem. Těmi hybrydy jsou především státy NATO a USA.

  OdpovědětVymazat
 5. Stejně jako slovem "hybridní" je jistá část veřejnosti oslněna slovy "proxy válka" nebo "neomarxismus". Čím exotičtěji, tajemněji ta slova znějí, tím více hlupců je používá, aniž by znali jejich obsah.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Neomarxismus" s Marxem nemá nic společného.
   "Proxy válka" je válka vedená v zastoupení, což je termín přesný a může se vztáhnout např. na situaci v Sýrii, v Jemenu, na Donbasu.

   Vymazat
 6. Přes ty ukázky hybridních válek, autor k definici nedospěl. Řekl bych, že v mocensky rozděleném světě, je veškeré mocenské dění v době míru, hybrydní válkou. A ta pokračuje i v době horké války. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Základní definici hybridní války postavenou Hoffmanem text obsahuje, a nic "inovativnějšího" nikdo zatím nevymyslel. Hledat nové definice nebylo smyslem textu, ostatně FB k tomu není ani určen. Byla to prostě odpověď na otázku.

   Vymazat
 7. Jak se dělá hybridní válka? Příklad Ukrajina. Porošenko má pas USA a Švýcarský pas. Ministryně financí v Ukrajinské vládě je občankou USA, tedy má Americký pas a je zaměstnankyní ministerstva financí USA. Ostatní členové Ukrajinské vlády mají Americké a Izraelské pasy. Proč to tak je. Protože celá Ukrajinská vláda dobře ví, že pro dobro Ukrajiny nedělá nic a jejím úkolem je všemožně překážet dodávkám plynu a ropy z Ruska do Evropy a pak připravit Ukrajinu na válku s Ruskem, tak aby Američani dodali zbraně a Ukrajinci dodali své občany, jako vojáky určené k likvidaci ve válce. No a až to Ukrajinský národ všechno zjistí, celá Ukrajinská vláda uteče do Izraele, Švýcarska, USA v čele s Porošenkem.

  OdpovědětVymazat
 8. Pas nepas, já se nebudu ukrývá v cizině, vezmu to nasebe a zůstanu u nás doma. 24.12 si ozdobíme stromeček, zazpíváme si koledy a rozbalímě dárky a jestli se celý svět zblázní, tak stejně nikdo nevyhraje.

  OdpovědětVymazat
 9. Autorovo tvrzení o "zapojení pravidelných jednotek ruské armády do odrážení útoků ukrajinské armády na Donbase a v Luhansku" by stálo za doložení. Dodávky zbraní, poradců, materiálu a humanitární pomoci ano, ale přímá účast jednotek ruské armády ?

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.