Reklama

pondělí 24. prosince 2018

Vánoce v roce 2018

Jiří Vyleťal 
24. 12. 2018  E-republika
Od chvíle zrození Ježíše se my lidé ze zemí obeznámených s vánočním příběhem dělíme na dvě skupiny. Na ty, kteří Ježíšovo zrození i vše, co v Ježíšově životě následovalo, považují za pravdivé, a na ty, kteří poselství Vánoc a tím i vše ostatní pokládají za sice velmi poutavý, avšak vybájený příběh. Na tomto rozdělení je zvláštní, že jedni i druzí Vánoce slaví.

Psát o Vánocích a při tom si myslet, že napíši něco, co tisíckrát přede mnou napsáno nebylo, je pošetilost. A přejít Vánoce beze slov, když se celý rok píše o kde čem, to zavání nevšímavostí a přezíravostí. Pišme tedy o Vánocích a nestyďme se, že se budeme opakovat.

Jeden moudrý člověk, který za svůj život napsal řadu knih s křesťanskou tématikou, když měl hotovu tu poslední, připsal na její obálku: „Jen tehdy, vstal-li Ježíš z mrtvých, událo se opravdu cosi nového, co mění svět i lidskou situaci.“ My bychom tu větu mohli mírně parafrázovat: „Jen tehdy, narodil-li se Ježíš, událo se opravdu cosi nového, co mění svět i lidskou situaci.“

A skutečně, je ještě něco podstatnějšího pro postavení člověka na této zemi, než Ježíšovo zrození a zmrtvýchvstání? Jsou to snad převratné společenské změny? Ale kdepak, kolik jich jen bylo, válek, revolucí, příměří a křehkých mírů, obětí, slz a nekonečných bolestí. Přinesly snad nějakou podstatnou změnu? Vždyť jsme se z nich snad vůbec nepoučili. A co věda, technika, objevy, lety do vesmíru, ty ohromné úspěchy našich posledních staletí? Co ty přinesly zásadního? Vždyť ani hlad nedokázaly odstranit a své přednostní využití našly pokaždé ve zbrojařství, jehož smysl je ničit a zabíjet. Jistěže bychom mohli podobným tvrzením oponovat např. výčtem úspěchů ve zdravotnictví. Ano, žijeme déle, ale žije se nám lépe, bezstarostněji a šťastněji? A potom, přemohli jsme naším zdravotnictvím smrt? Tedy to nejzávažnější, co nás trápí a před čím se strachujeme, co svět je světem? Kdepak, ani vyspělým zdravotnictvím, z něhož má nadto užitek pouze úzká skupina obyvatel naší planety, se lidská situace nezměnila.

A pak náhle přijdou Vánoce. Až na pár starozákonních mudrců je nikdo nečekal. V jeslích, kdesi v Betlémě, v místě, kde je ustájen dobytek, se narodí dítě. A tu se rázem stane něco nového. Dětí se toho dne v Palestině narodí mnoho a do daleko lepších podmínek, ale dítě z chléva v Betlémě je jedinečné. Lidé oné doby žijící ve věčném koloběhu vzniku a zániku, jak to zakoušíme i my, poznali v betlémské události něco, co začarovaný kruh stvoření a zmaru přeťalo. Objevila se před nimi cesta ven. Z bolesti ke štěstí, z utrpení k blaženosti a ze smrti, s níž smířit nelze se, k věčnému životu. Lidem se narodil Spasitel, dítě Ježíš Kristus.

Od chvíle zrození Ježíše se my lidé ze zemí obeznámených s vánočním příběhem dělíme na dvě skupiny. Na ty, kteří Ježíšovo zrození i vše, co v Ježíšově životě následovalo, považují za pravdivé, a na ty, kteří poselství Vánoc a tím i vše ostatní pokládají za sice velmi poutavý, avšak vybájený příběh. Na tomto rozdělení je zvláštní, že jedni i druzí Vánoce slaví. Jen považme, že i na frontových bojištích o Vánocích utichaly zbraně. Což není důkazem lidských kvalit – vždyť po Vánocích se znepřátelené strany do sebe zase pustily – ale důkazem, že Ježíš přináší mezi lid pokoj, mír a nakonec i spásu. (Pokud to lidé vůbec chtějí, že?) Těch důkazů, že příchodem Ježíše Krista do světa lidí se lidské postavení vůči stvořenému světu radikálně mění, je ovšem víc.

Zůstaneme-li u Vánoc, pak jenom ta zvláštnost, že příběh o zrození Ježíše Krista i úcta, s níž k Ježíšovi přistupujeme, jsou s námi už dvě tisíciletí. Nezdá se, že by cokoliv z toho ochabovalo. Často si říkám, jaká to zvláštní síla, že křesťanství, které se rodí vlastně také o Vánocích, nás stále oslovuje, že na něm není nic zastaralého. Kde jsou všechny ty filosofické koncepty, ideologie a světové názory, které jsme se učili ve školách, v nichž o vánočním příběhu nepadlo ani slovo, anebo padlo, ale jen jako o poutavé historce? Zrozením v Betlémě začíná pozemské putování člověka, který je takový, jaký chtěl Bůh, abychom byli všichni. Není v tom skryté uznání Ježíše za věčný vzor lidství?

Nebo křesťanství jako takové. Kolika zdary i nezdary prošlo. Kolik vládců kdejakých říší mu naházelo klacky pod nohy a kolika závažných omylů se církevní hodnostáři dopustili, když věci Boží prosazovali světskou mocí? Kolik věřících lidí – i nás obyčejných křesťanů - mu dělalo jenom ostudu. A ono to křesťanství tu stále je a stále oslovuje staré, mladé i ty, co se teprve narodí. Všimněme si, že papež František i papežové, kteří tu byli před ním (nepočítám papeže z dávného středověku, kteří zklamali; to už je ale opravdu hodně dávno), jsou nejuznávanějšími a nejdůvěryhodnějšími lidmi této planety. Není i to důkazem, že učení, s nímž Ježíš Kristus přišel mezi nás, otevřelo člověku horizont přesahující jeho dosavadní představu o lidském životě a jeho konečnosti?

O Vánocích se opravdu mění i v našem všednodenním chování cosi podstatného. Škoda, že často jenom na chvíli. O Štědrém dnu a ještě na Boží hod i na svátek svatého Štěpána k sobě máme nějak blíž. Vycházíme spolu o poznání lépe, což by Vánoce, pokud by byly pouhou pohádkou, sotva mohly způsobit. Auta jezdí pomaleji, dávají si navzájem přednost a skoro se nepředjíždí. Chodíme po výstavách betlémů a netlačíme se tam. Děláme místo jeden druhému. Na Štědrý večer se vydáváme na půlnoční a často je to jediná mše svatá, jíž se v tom roce účastníme. My katolíci, kteří na mši chodíme týden co týden, takovým návštěvníkům říkáme jednoročáci. Leč nemyslíme to vůbec hanlivě. Spíš se radujeme, že se alespoň jednou za rok naše sestry a bratři do kostela vypravili, přičemž v skrytu doufáme, že se jim to v příštím roce podaří častěji. Což se tu a tam také stane. No, neříkejme, že se v takovém jednoročákovi, který po Silvestru začne do kostela chodit častěji, neodehrála změna podstaty. Anebo chodíme na „rybovku“. Náš kostel je na Rybovu mši nacpán tak, že kdybyste z kůru dolů hodili hrášek, na zem nepropadne. Mladší s úsměvem ve tváři uvolňují místa starším a venku před kostelem, pokud není velká zima, stojí další houf. Vánoce mají zkrátka tajuplnou moc.

Když Ježíš, Spasitel zrozený o Vánocích, z tohoto světa odcházel nazpět ke svému otci, k Pánu Bohu, slíbil nám, že se vrátí znovu. Že přijde podruhé, aby své dílo spásy, které začíná o Vánocích a má svůj vrchol o Velikonocích, dokončil. Neřekl, kdy přijde – asi věděl dobře proč – a tím nám naznačil, že dobří, jako byl on, se máme snažit být pořád. A to je jedno z tajemství Vánoc, o kterém se tolik nemluví. Totiž, že Vánoce i s adventem, který jim předchází, znamenají nejen Ježíšův první příchod, ale i jeho druhý příchod, jímž je konečná spása a přemožení smrti.

Až se budeme letos radovat z Vánoc, tak jako se z narození nemluvňátka radovali Maria a Josef, pamatujme, že se tím stalo něco naprosto výjimečného. A také, že se něco výjimečného stalo i o Velikonocích. A kalendář na příští rok si předznamenejme velkým otazníkem, aby nám připomínal, že slíbený druhý Ježíšův příchod může nastat i v roce 2019.

Požehnané Vánoce 2018.

- - -

39 komentářů :

 1. Vanoce plne miru a pokoje jsou nepritel vsech fanatiku a islamskych jeste vice...

  OdpovědětSmazat
 2. Kolik milionů lidí bylo zabito ve jménu jakékoliv víry na Zemi. A kolik ještě bude zabito?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. stare pověsti čezke ktere jsou dnes jakymsi tabu protože čezky pohani udajně vymřeli jsou daleko vic pravděpodobnějši než židovske tedy cizi tradice těžko pochopitelne třeba byvoj co zdvihl divoke prase je přeci realita nikoliv vstani z mrtvych jo vatikan už dokazal zblnout kdeco a kdekoho a to pouhou exotickou neuskutečnitelnou pohadkou o svate pravdě

   Smazat
  2. To takový Putlerprd má Vánoce každý den, páč každodenně z lejnolíhně škaredýho kremelskýho Ugrofína vane ven! -http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   Smazat
  3. 8.10
   Nesmol tu svoje sračky a zalez Putlerovi do prdele celý, čouhaji ti polobotly a lidé vidi,že jsi sám starý prďala!

   Smazat
  4. Přesně tak! PUTLER KAPUT! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/EkGqBuz.jpg

   Smazat
 3. Kluci, přeji vám šťastné a veselé a nám ostatním přeji méně klukovin. Radostu nechte žít, chudák si tak vydělává na smlouvu o dílo a má to od řádku.

  OdpovědětSmazat
 4. Obvykle v produktivním věku lidi myslí na dárky. Před skonem pak spíš myslí na důležitější věci, například na vyměšovýní.
  Pokud člověk vyměšuje i to, co není obvyklé, není to normální. Memonto mori.

  OdpovědětSmazat
 5. Pri cteni teto promluvy vanocni si pripadam jako na navsteve u me bigotni tchyne.Ať zije slunovrat!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Při čtení této adorace si říkám, zaplať hmota, že vše pomíjí a lidé jsou smrtelní. A ta oslava se změnila na zběsilou spotřebu, tedy veskrze materiální věc.

   Smazat
 6. I šaška nám treba,že pane Radosta a prajem veselé vánoce.

  OdpovědětSmazat
 7. V DOLINÁCH
  Počúvaj syn môj, prezradím ti ako sa tu žije
  ako tu krivda a zločin mocných do očí bije
  ako sám kráľ, vodu káže a víno pije
  ako nás hryzú a štípu jedovaté zmije.

  Nenájdeš v novinách, že aj ľudia v dolinách už zamykajú brány,
  že človek zostal sám, bitý zo všetkých strán, menia sa iba vlády
  nenájdeš v novinách, to že zmrzol v dolinách, kvet ktorý lásku dával
  čo bolo slobodné, hrdé a čarovné, dnes v čiernych vodách pláva.

  Počúvaj syn môj, pochopíš neskôr, o čo tu ide
  prečo sme vstali, o vás sa báli a kráčali proti tejto špine
  darmo nás berú, za pravdu súdia
  veď si už celú, tu našu pravdu šepkajú ľudia

  Nenájdeš v novinách, že aj ľudia v dolinách už zamykajú brány,
  že človek zostal sám, bitý zo všetkých strán, menia sa iba vlády
  nenájdeš v novinách, to že zmrzol v dolinách, kvet ktorý lásku dával
  čo bolo slobodné, hrdé a čarovné, dnes v čiernych vodách pláva.

  https://www.youtube.com/watch?v=LLYMFU74pvo

  OdpovědětSmazat
 8. Křesťané nepřejte si příchod Ježíše Krista. Nedovedu si představit, kdyby se náhodou pouze v bederní roušce zkrvavený a špinavý zjevil ve Vatikánu v té světské nádheře v tom všem zlatě a přepychu. Asi by ho švýcarská ochranka ihned vyvedla, aby to tam neupatlal. Nebo by vzal papežskou berlu a přerazil by ji o zástupce sv.Petra se slovy: Takto jste mé učení pochopili? Hromadění majetku, mamon,obžerství? On to asi vidí a proto se sem už nikdy nevrátí! O to se klidně vsadím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jen aby se neshánēl po ministrantech!

   Smazat
  2. 8.27 Nebojte se, Maří Magdalena by mu to nedovolila... Nevíte, co dokáže podváděná ženská...

   Smazat
 9. A my musíme udělat vše pro to aby vánoce s ježíškem zůstali v ČR a nebyl tu ramadan.

  OdpovědětSmazat
 10. V jeslích, kdesi v Betlémě, v místě, kde je ustájen dobytek, se narodí dítě - bože - a nie náhodou sa stretli tí traja s Ježišom v Nazarete -či ? - no a k viere - pýtam sa "hlboko" veriacich čo to ten Ježiš také povedal, trepú o destoru - a on to Moyses - o hriechu, a nič - prečo ho ukrižovali, Aramejca, nie žida - a ani nie Žida, nuž preto že prehlásil že pred Bohom sú si všetci ľudia rovní - áááá - trt povedal jeho strýko Kaifáš - nebezpečné bludy, a šiel, a z reformátora viery sa stala modla iným - každý vstane ráno vo VIERE že deň bude úspešný a žije v ňom NÁDEJ že večer sa vráti k svojim ktorí ho obklopia LÁSKOU - a nie, prišiel niekto kto povedal že za to všetko treba zaplatiť a on má poverenie od Boha to s ním v jeho prospech riešiť, len musí veľa platiť a veľa sa k nemu modliť a žiadať - tak vznikla cirkev -

  OdpovědětSmazat
 11. Zásadním problémem který náboženství zpochybňuje je že i tomu kdo celý život páchal nelidské zločiny když se na smrtelném loži vyzpovídá bude odpuštěno a dostane se do nebe.

  OdpovědětSmazat
 12. ty vanočni promluvy o polepšeni votroka k obrazu svemu jsem nikdy moc nechapal a od doktora mam jeden recept jak tomu trošku zabranit tj davat si studene obklady mezi nohy to se mi vždycki ulevi že to nejde sničim srovnat doporučuji cizi radu každemu komu mužu jak mužum tak i ženam

  OdpovědětSmazat
 13. Kuci Cesi , statistiky EU uvadeji , ze Cesko se stava ateisticke , to znamena , ze se nebojite policajta , farare , ci boha ! A je to na Ceske spolecnosti znat ! Tak tady nepiste falesne o jeziskovi !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, člověče, nech nás už na pokoji.

   Ateismus je vítězství logiky a zdravého rozumu nad pověrou a tmářstvím.

   Na to, že Češi jsou národ ateistů, máme "naši" televizi plnou katolíků, bludařů a chlapců se šábesdeklem na hlavě.

   Imre

   Smazat
 14. "Za trochu lásky... 24. 12. 2018 / Jiří Dědeček
  Když jsem odbočoval z Plzně na Čistou,
  potkal jsem se s mladým neonacistou.
  Měl napsáno 'Praha' fixem na lístku,
  pod paží ved mladou neonacistku.
  -"
  https://blisty.cz/art/89348-za-trochu-lasky.html

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co to sem pleteš?!

   Smazat
  2. Zmatený, Jiří Dědeček alias Bandera, 13:57!

   Když jsem odbočoval z Plzně na Čistou,
   potkal jsem se s mladým neonacistou.
   Měl napsáno 'Praha' fixem na lístku,
   pod paží ved mladou neonacistku.

   Jindy sice nerad beru stopaře,
   těmhle dvěma však jsem viděl do tváře,
   a byly to ještě děti docela,
   on maličko smrděl, ona voněla.

   Když se naklonila, že si zapne pás,
   uviděl jsem věci, že mě přešel mráz:
   v uších měla zlatý křížky hákový
   a na prsou modrý, taky takový.

   Pro mě jsou to, pravda, mrtvý symboly,
   ať si je tetuje, kdo chce, kamkoli,
   symboly jsou mrtvý, ale, buď jak buď,
   když je holce šestnáct, tak jí krášlí hruď.

   Nežli jsem jí stačil vyjevit svůj cit,
   zeptal se ten chlapec, jestli nejsem žid,
   jestli nejsem cikán, jestli nemám AIDS,
   že bysem moh' taky nosit hakenkrajc.

   A já jsem řek': vole, jde tu o omyl,
   já jsem jednak Rom a jednak židomil,
   mimo AIDS mám lepru, syfla, choleru,
   nemysli si, že se z tebe poseru.

   Když mě její kudla škrábla do čela,
   ani přesně nevím, co to křičela,
   helma se jí svezla trošku ke straně,
   vypadala tak ňák dětsky, bezbranně.

   Řekla, že má držka žádá plastiku,
   tak mi tam teď jizvy tvoří svastiku,
   snad se časem ztratí nebo zahojí,
   jedno nebo druhý, nebo obojí.

   Na světě to chodí jako u blbejch,
   jen se zrodí symbol, už je z něho cejch,
   jeden radši Sládka, druhej Nerudu,
   já už ale asi jinej nebudu.

   Odjakživa dělám chybu velikou - -
   příroda je u mě nad politikou,
   kde jsou všechny kříže, srpy, kladiva,
   když se na mě takhle holka podívá?

   Když se na mě koukne blíž a ještě blíž,
   zabolí mě vlastní nalomenej kříž,
   kterej se mi tímto vrazil do tváře,
   ano, mládí, mládí, to se se mnou nepáře.

   Když jsem odbočoval z Plzně na Čistou,
   potkal jsem se s mladým neonacistou.
   Měl napsáno 'Praha' fixem na lístku,
   pod paží ved' mladou neonacistku.

   Ona měla botku plíškem podbitou,
   on šel bos a s hlavou odkrytou,
   z toho je snad jasný, jak se věci maj',
   že za trochu lásky šli by světa kraj,
   eins, zwei, drei ...

   Smazat
 15. Žij a nech žít ať,již s vírou a nebo bez ní

  OdpovědětSmazat
 16. To se někdo má, když věří tomu co je v Bibli. Čeká na příchod Ježíše. Čeká a čeká a pokud neumřel, tak čeká dodnes.
  Moje neteř také čeká, už něco přes měsíc. Ale té bylo nedávno 5 let.

  OdpovědětSmazat
 17. At` je to jakkoli, náboženství je oprátka duše a patří k prvním nejzákladnêjším objevúm homo sapiens. Řekl bych, že k absolutnê nejdúležitêjším.
  Vysledky vidīme deñnê a pořád se divíme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Existence boha je nejstarší a největší fake-news v dějinách.

   Smazat
 18. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 19. RADOSTO,JSTE JAKO VŽDY SKVĚLÝ,UŽ VITE ŽE SE CHYSTÁ VYJIT

  Nová hwězda s názvem KSDH tedy Křesťansko sociálně demokratické hnuti,které,má nahradit vaši ČSSD a ksčm,včetně kdu a pirátů,nechcete něco o tom napsat?.
  Hledte přiště psát o všech našich skvělých hvězdách jinak se hovno dozvime a bude válka!.

  OdpovědětSmazat
 20. Slavit se dá i bez toho, aby člověk věřil na nesmysly (nebo snad myslíte, že při "čaroďejnicích" na ně někdo skutečně věří? :-))
  Přeji všem krásné Vánoce, a p. Vyleťalovi kéž by Ježíšek rozum naděliti ráčil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co tu dřistaš za nesmysly nikdo ti nerozumi a vrať se do hrobu!

   Smazat
  2. Anonymní 13:35

   Vy toho určitě v životě nechápete mnohem, mnohem víc. Netrapte se tím, hlavně se tím nezatěžujte a žijte jak umíte a na co stačíte. Třeba pak také naleznete nějaký důvod ke štěstí.

   Smazat
 21. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 22. nene, to spíše diskuse na internetu
  toť pravý povzdech utlačené Blbosti
  která se dlouho v koutku souží: "nerozkvetu!"
  když náhle - štěstí!- nachází své Radosty

  jest Blbost starý strom: diskuse jeho kůru
  i jeho sílí kmen, že roste v splnění
  než text co mohutní, i větve pnou se vzhůru
  a výše k sluníčkům se vztáhnou v nadšení

  OdpovědětSmazat
 23. Sorry jako, ale ten mamlas už tu citoval dokonce Německou ideologii. Klidně smažte též.
  Druhá sloka je Gollův překlad Baudelairovy Cesty.
  Hlavně že jsme zdraví, jak říkal tem mormon příjičné ženštině v kolorédském bordelu.

  OdpovědětSmazat
 24. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi a soukmenovci, POZOR: Na sajtách naší milované Nové Republiky opět řádí kavárníci, placení agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A BURŽOASIE !!!!!

  Proto žádám soudruhy a soukmenovce z redakce NR, aby NEPRODLENĚ posílili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z pražské 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  A to IHNED!!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší milovanou Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi a soukmenovci, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti kapitalismu, demokracii a Euroamerice.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu a putinistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi a soukmenovci, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 24. prosince 2:52.


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 25. Opět ta DĚSIVĚ ODPORNÁ náboženská propaganda na sajtách NR?!

  O pár článků níže je podobný odporný článek, plný křesťanského tmářství: Co se to děje v redakci naší milované Nové Republiky?!
  Že by ten „zdejší“ cenzor-mazač, Janda nebo jiný podobný pravdoláskař-havlista, vyvraždil všechny soudruhy a soukmenovce z redakce NR, a teď chrlí – jejich jménem – tu nechutnou propagandu zasmrádlých evropských hodnot?!

  Každopádně: Křesťanství je pozůstatek temné minulosti, s níž jsme se již dávno rozešli, my komunisti, putinisti, zemanisti a babišisti.
  Ano, my roduvěrní Češi a Rusové víme, co je zač, to „slavné“ křesťanství a komu slouží: Slouží buržoustům a feudálům, slouží pravdoláskařům!
  Vždyť přece tzv. Boží Pravda a tzv. Boží Láska jsou základem onoho DĚSNÉHO křesťanství, prazákladu i nedílné součásti evropských hodnot!!

  A evropské hodnoty … Nám roduvěrným Čechům a Rusům se z nich chce blít, normálně!
  Vždyť přece právě evropské hodnoty podněcují jejich obránce k takovým ZVĚRSTVŮM, jako vítání běženců, např. zrádných emigrantů z ČSSR!!!

  Ano, nepolepšitelní obránci evropských hodnot běžence v Evropě vítají!!!
  Zato my roduvěrní Češi a Rusové, my obránci ZÁPADOASIJSKÝCH hodnot, se zrádnými emigranty jednáme typicky slovansky humánně, po husitsku, po leninsku.
  Na hranicích mezi našimi slovanskými zeměmi a Evropou zrádné běžence:
  • střílíme do zad
  • pouštíme do nich vysoké napětí
  • pouštíme na ně SUPy (samostatně útočící psy)
  • atd. apod.

  Prostě. My se tzv. Boha nebojíme, protože v něho nevěříme. My věříme v Nesmrtelného Lenina, spícího v Mauzoleu. My SKÁLOPEVNĚ věříme ve Velikého Putina, Budiž Jeho Jméno Pochváleno, největšího žijícího leninistu.
  My vyznáváme naše západoasijské hodnoty:
  • Leninskou pravdu
  • víru ve Vědu Věd (marxismus-leninismus-stalinismus-putinismus)
  • zdravou třídní a národní nenávist

  Proto se celému tomu křesťanskému humbuku kolem tzv. Vánoc srdečně smějeme.

  Takže, drazí soudruzi a soukmenovci z redakce Nové Republiky, pokud ještě žijete: Vzpamatujte se, vyžeňte havlistického cenzora, skončete to náboženské blábolení, a pište opět články plné Leninské pravdy a zdravé nenávisti, převzaté ze Sputniku a ostatních ruských webů.
  Děkuji Vám předem jménem všeho našeho lidu.

  „Náboženská bída je jednak výrazem skutečné bídy, jednak protestem proti skutečné bídě. Náboženství je povzdech utlačeného tvora, cit bezcitného světa, duch bezduchých poměrů. Je to opium lidu.
  Zrušit náboženství jako iluzorní štěstí lidu znamená žádat jeho skutečné štěstí. Požadavek vzdát se iluzí o svém postavení je požadavek vzdát se postavení, ve kterém je zapotřebí iluzí. Kritika náboženství je tedy v zárodku kritikou tohoto slzavého údolí, jemuž náboženství tvoří svatozář."

  (Karel Marx, Úvod ke kritice Hegelovy filozofie práva, 1843)


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.