Reklama

pátek 28. prosince 2018

Volební preference - prosinec 2018 (publikováno 27.12.2018) - Hnutí ANO nadále posiluje a přebírá levicově orientované voliče. Piráti srovnávají krok s ODS, TOP 09 pod pěti procenty.

28. 12. 2018   SANEP
Mediální útoky na hnutí ANO respektive na jeho předsedu a premiéra Andreje Babiše v kombinaci se sociální politikou přinášejí hnutí ANO nové voliče, a to zejména z levicového politického spektra. Hnutí ANO se aktuálně těší přízni 31,2% voličů a je zjevné, že Andrej Babiš přebírá voliče KSČM, ČSSD, ale i SPD. Pokud Andrej Babiš ustojí všechny své kauzy může dojít i k situaci, kdy k hnutí ANO přejde nejmladší část voličského elektorátu KSČM, což by pro tuto stranu znamenalo odchod z Poslanecké sněmovny. Paradoxně tak tichá podpora menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD může být počátkem konce KSČM ve vrcholné politice. Nicméně je důležité zdůraznit, že veřejné mínění rozhodně nelze vnímat jako garantovanou jistotu. V tuto chvíli je však jisté, že Andrej Babiš činí kroky a rozhodnutí, s nimiž se značná část voličů ztotožňuje a kauzy a mediální či opoziční útoky nejsou prozatím natolik zásadní, aby to voliče hnutí ANO odradilo od podpory této straně a zejména jejímu předsedovi Andreji Babišovi.Aktuální politická situace se vedle vytvoření nejsilnějšího středo-levicového subjektu, kterým se stává hnutí ANO, proměňuje v jasnou konzervativní pravicovou profilaci v podobě ODS, která opět nabírá dech a získává zpět ztracenou pravicovou pozici, k čemuž jí pomáhá i kritika EU. Občanští demokraté aktuálně získali na svoji stranu 16,3% voličů.

Novodobým politickým fenoménem je ovšem i voličská podpora Pirátů, kteří oslovují zejména mladé voliče, ale i střední věkové kategorie, kteří v Pirátech vidí jakýsi kompromis mezi levicí a pravicí a zejména pak volbu rovnováhy mezi ztracenou důvěrou v ODS, ale i dalších stran, které se potýkaly s korupčními skandály a nedůvěrou v Andreje Babiše. Do jaké míry si Piráti dokáží svoji pozici třetí nejsilnější strany obhájit je otázkou, ale prostor na domácí politické scéně mají poměrně velký. Piráti mají aktuálně podporu 16,1% voličů a jejich voličský profit nadále stoupá.

Velkou neznámou je aktuální role SPD, jejíž rétoriku velmi efektivně přebírá Andrej Babiš. SPD může se svojí kritikou EU velmi reálně uspět v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu, ovšem aktuálně se tato strana těší přízni 6,5% voličů a je zde zaznamenáván pokles voličského zájmu, kdy právě část voličů SPD dává spíše přednost silnějšímu hnutí ANO.

Aktuální politický vývoj ovšem rozhodně nesvědčí jak již zmiňované KSČM, která se propadá stále blíže k pětiprocentní hranici a aktuálně má podporu 5,8% voličů, tak i tradiční ČSSD, jejíž roli garanta sociálních jistot přebralo hnutí ANO a jejíž voliči se evidentně neztotožňují s prounijní politikou, kterou hájí řada čelních představitelů sociální demokracie. Sociální demokraté se tak aktuálně ocitli se ziskem 5,5% voličských hlasů za KSČM. 

Dlouhodobě nevýrazní lidovci mají aktuálně podporu 5,4% voličů.

Budoucnost má nejistou hnutí STAN (5%) a TOP 09 (4,7%), která se ocitá pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Nízké volební preference KDU-ČSL, STAN a TOP 09 v kombinaci s doposud neotřesitelnou pozicí hnutí ANO, posilováním ODS a narůstající oblibou Pirátů, vede logicky k úvahám o sloučení slabších politických stran a hnutí a vytvoření tak silnějšího politického subjektu, který by měl větší šance uspět u voličů.

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretický volební zisk politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily tříprocentní hranici.

HYPOTETICKÝ VOLEBNÍ MODEL – POSLANECKÉ MANDÁTY:
Hypotetický volební model byl sestaven pomocí d'Hondtovy metody pro výpočet mandátů. Vychází z prosincového průzkumu volebních preferencí, tedy pouze z hlasů 62,7% rozhodnutých voličů a také z údajů posledních sněmovních voleb.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl pro TV NOVA proveden ve dnech 20. – 26.prosince 2018 na vybrané skupině 1.726 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 17.105 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.

Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Průzkum aktuálních volebních (nikoli stranických) preferencí a předpokládaný hypotetický volební model vychází pouze z hlasů 62,7% respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

Výsledky tohoto průzkumu jsou k dispozici ke stažení:
stáhnout výsledky průzkumu

18 komentářů :

 1. co to je zase za zkreslený graf? pokud vím tak 16 je polovina z 32. v Grafu leze pirát a ODS až do dvou třetin ANO... asi aby to nevypadalo tak drameticky blbě!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Panu Oldřichu Zajícovi, řediteli společnosti SANEB s.r.o: Musíř říci, že mě velice zklamal i pobouřil Váš výzkum preferencí, který jste si dokomce troufli zveřejnit. Nemám rád, když ze mě někdo dělá idiota. Výsledky průzkumu musí být stejné pro matematické (procentuální), ale i grafické vyjádření. Váš graf ovšem např. pro druhé místo (ODS - 16,3%) graficky odpovídá přibližně 21,4%!! Další již nemá cenu zkoumat.
   Nedělejte z lidí hlupáky!! Doufám, že je ale najdete ve svých řadách a zajistíte jim doplnění vzdělání...

   Smazat
 2. Jenže, kdo dělá ty disproporční grafy? Stírá se tím pohled na realitu!
  ANO sebralo svou sociální politikou hlasy levici, ale i racionální pravici. Neb ta myslící pravice ví, že se nedá v současnosti pěstovat dřevní podoba kapitalismu, pokud nechceme končit jako latinskoamerické státy s diktaturou kapitálu. To zatím nechápe ODS (mimo Klause ml.), Piráti - desperáti ani luďáci pod kuratelou Vatikánu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:23+17:49 souhlas.Jen mě uráží,že si konstruktéři fejků myslí, že jsme tak blbí, že to žereme. Na druhé straně sami dokazují, jak jsou na tom oni. Jen tak dál a Babiš díky vám vyhraje.

   Smazat
 3. Babiš je pragmatický politik. Domnívám se, že nedělá politiku z nějakého ideologického zanícení, ale pro další rozvoj svých firem. V rámci našeho státu, EU a možná i dále. Vytipoval si, co lidi táhne, co může podpořit jeho plán a co naopak může brzdit jeho konkurenci. Do tohoto mixu, tedy také převzal body z programu SPD. Tak jako je pragmaticky převzal, nebude mu vadit, je také pragmaticky opustit, když to již nebude v jeho zájmu.
  Proto budu nadále volit SPD, kteří jsou zárukou trvalého odporu proti navážení afroasijských etnik do naší země a evropských států a kteří budou trvale prosazovat demokratické prvky, do správy státu. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak! Babišovi nevěřím. Byl by ochoten nás všechny hodit přes palubu, pokud by to vyžadovali naši tzv."NATOspojenci" a "EUspojenci". U mě skončil v okamžiku, kdy bez mrknutí oka na požádání VB vyrazil diplomaty s velvyslanectví RF, aniž by měl sebemenší důkaz v kauze Skripal, že za jeho smrtí stojí Rusko. Babiš budoucnost naší země vidí jako součást NATO a EU. Pokud EU a NATO vidí našeho úhlavního nepřítele v Rusku a nikoliv v přílivu migrantů, pak i naše země musí vidět svého nepřítele v Rusku a nikoliv v přílivu migrantů. Prd nám pomůže, že je tu Babiš jen tak na oko nechce. Jsme - li v Schengenském prostoru, jejich příliv se nevyhne dříve či později ani nám. Kdo chce s vlky býti, musí s nimi víti. Také pro mě je jedinou alternativou SPD. Pro mě je víc než bohatě prostřený stůl spojenectví s našimi osvoboditeli, kteří nás zbavili jha nacismu. Je opravdu nechutné, jak se k Rusku a Rusům dnes chováme.

   Smazat
  2. 19.26 Podle vás je tedy Babiš možná stejný politik, jako ostatní poplyšákoví ústavní činitelé a vládní orgány. Jistě, mohl by se stát i stejným odpadem jako Kalousek, Herman, Langšádlová, "rohlíková", Štětina... ale hůř to přeci nelze. Andrej Babiš je zatím tím nejlepším premierem od klíčové listopadové serenády... a jediným, který se snaží udělat i něco pro náš Český Národ a naši Českou Otčinu.

   Smazat
  3. Vite-li o lepším premiérovi, poraďte.

   Smazat
  4. Nevolnická lumpenproletářská čecholůza, která si dokoulela žvanila Miloše na lumpenhrad a opičáka Bureše do strakovlády, jako hovnivál svou hladovou, smrdutou avšak prázdnou a prolhanou estébáckou kuličku a nakonec na oba ty lotry postačila parta anglickejch děcek! - https://www.youtube.com/watch?v=qGrJtGM6MDo

   Smazat
  5. Anonymní29. prosince 2018 1:28
   Můj příspěvek byl o tom, že my voliči SPD, bychom neměli přepřahat na ANO, s nadějí, že AB prosadí lépe program SPD, než sama SPD.
   Jinak v současnosti považuji AB za nejlepšího, reálně možného premiéra. P.K.

   Smazat
  6. 18:51 Okamura je slepá cesta. Sází na speciální program, který mu ale nedovoluje rozvinout samá
   migrace.
   V dohledné době se žádný migrant dobrovolně nebude chtít usadit u nás.
   V budoucnu možná se slovo migrace stane opravdovým
   nebezpečím a on na tom "vydělá". A to doslova. Získá
   voliče ale případné zhoubě nezabrání.
   Zatím aspoň dělá užitečného idiota ortodoxní pravici.

   Smazat
  7. Parta anglických děcek se omlouvá panu 8:19, že nesplní jeho přání a radí mu,že on sám má dostatek energie pro nápravu čecholůzy, opičáků, STBáků i Miloše na lumpenhradu. Jinak, když sleduje problémy UK, tak dobře ví, že Brexitjuniorboys mají plné ruce práce s Terezou. Sorry .

   Smazat
  8. Anonymní29. prosince 2018 10:58
   Každá politická strana má speciální program, jinak by její existence neměla význam. Specialita SPD, je odpor proti nelegální migraci a demokratizace země. Do té demokratizace spadá národní pravomoc, rozhodovat koho přijmeme, nikoliv její předání Bruselu. Také obranu státu by měla zajišťovat vlastní armáda a nikoliv nějací smluvní bojovníci, navíc řízení z Bruselu, nebo Berlína.
   Do té demokratizace také spadá zavedení prvků přímé demokracie. Konečné slovo při přijímání zákonů, nehledě mezinárodních závazků, by měl mít občan.
   Samozřejmě, že SPD má volební program řešící většinu problémů společnosti, ale ty výše uvedené body, jsou jejich speciální. Za tím programem si jde, otevřeně to říká, nikomu nedělá žádného idiota. P.K.

   Smazat
  9. 19:26 Nebýt Rusáků, byli bychom na tom mnohem lépe, minimálně jako Lužičtí Srbové, ale za pana Hitlera navíc i mocní! Mnozí by byli pověřeni důležitými úkoly v rámci osídlování západosibiřských oblastí naší, árijskou rasou. Takhle ta celá zem připadne rase žluté, tak jako Evropa zase rasám tmavým. WWII. prohrála naše rasa jako celek! SSSR stál na straně vítězů, ale Rusové byli poraženi jako národ! - http://img-fotki.yandex.ru/get/3304/tapirr.11f/0_27c44_2dd8151b_orig.jpg

   Smazat
 4. Pro mne zcela nedůvěryhodné. Kde by ODS a Piráti nabrali 32 % hlasů?. Nesmysl.

  OdpovědětSmazat
 5. Zas nějaký průzkum z Prahy nevěřím jim a pro voliče to je i zbytečné vím koho mám volit.

  OdpovědětSmazat
 6. Nějak mně na tom grafu chybí ČSSD údajně s 11 poslanci a přebývá Topka. Že by se podle téhle "porognózy" měly spojit? Příště si aspoň překontrolujte než něco vypustíte s blbými chybami! Zdravím, XY

  OdpovědětSmazat
 7. Kdo by to čekal, že socani dostanou méně hlasů než komunisté. Kolik volů tady věřilo, že socani komunisty jednou rozdrtí.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.