Reklama

sobota 1. prosince 2018

Vývoj konfliktu u Azovského moře

Mojmír Babáček
1. 12. 2018   Outsidermedia
V roce 2003 podepsaly Rusko a Ukrajina smlouvu, podle které mohly lodě obou států plout v celém Azovském moři i proplouvat Kerčskou úžinou. Na území každé z těchto dvou zemí byla zhruba polovina pobřeží Azovského moře. Smlouvu porušila jako první Ukrajina, když v březnu letošního roku zadržela ruskou rybářskou loď Nord. Její zadržení zdůvodnila tím, že byla zaregistrována na Krymu, který byl podle ukrajinského názoru okupován Ruskem.
 

Ukrajinská vláda, která Krym nadále považovala za součást Ukrajiny, vydala zákaz pro všechny lodě přistávat v krymských přístavech a prohlásila krymské přístavy za zákonem uzavřené. (ZDE) Členové posádky se zase provinili tím, že neuposlechli příkazu ukrajinské vlády, aby opustili „dočasně okupované“ území Krymu. Posádka lodi Nord byla zadržována až do letošního listopadu a loď se ukrajinské úřady rozhodly prodat.

Rusko na tento akt reagovalo nejdřív tím, že zadrželo ukrajinskou rybářskou loď a později tím, že začalo kontrolovat obchodní lodě, které vyplouvaly z ukrajinských přístavů Berďjansk a Mariupol v Azovském moři, nebo do nich směřovaly. Jediná námořní cesta do Azovského moře totiž vedla Kerčským průlivem pod jedním z oblouků nově postaveného 12 km dlouhého mostu, který spojoval ruskou pevninu s Krymem. Kerčský průliv se stal pro Rusko, po přihlášení se krymských obyvatel k Ruské federaci, která toto rozhodnutí podpořila, ruskými teritoriálními vodami. Celní kontroly zdržovaly nákladní lodě až o několik dní. V červenci ruští pohraničníci zadrželi už 148 ukrajinských lodí. (ZDE) Lodí, vyplouvajících z Mariupolu kvůli tomu ubylo o 10% a lodí vyplouvajících z Berďjansku o 20%. (ZDE)

V srpnu psaly ukrajinské noviny o cvičení ukrajinského letectva u Azovského moře, při kterém si ukrajinští letci měli nacvičit boj proti ruským válečným lodím, kterým ukrajinské válečné lodě nebyly schopné konkurovat. Ukrajinský náměstek ministra pro dočasně okupovaná území George Tuka řekl novinářům, že použití síly je jedním z možných scénářů, jak obnovit pro ukrajinské lodě svobodu plavby v Azovském moři. (ZDE)

V polovině září rozhodla ukrajinská vláda, že vybuduje v Azovském moři ukrajinskou námořní základnu, která „odradí Ruskou federaci od agresivních činů“. Připouštěla ale, že se jí v dohledné době nepodaří vytvořit v Azovském moři protiváhu ke kapacitě ruských válečných lodí. (ZDE)

Začátkem září dopravila Ukrajina do Berďjansku dva dělové čluny a koncem září do Azovského moře propluly kerčským průlivem dvě ukrajinské válečné lodě. Podle ruské Federální bezpečnostní služby tyto lodě vpluly do „exkluzivní ekonomické zóny Ruska“ a proto je doprovodily lodě ruské pohraniční služby. (ZDE) Podle ukrajinských novin propluly Kerčským průlivem bez zaplacení příslušného poplatku Rusku a před přistáním v Mariupolu se k nim nebezpečně přibližovala loď ruské pohraniční služby, kterou zastavily ukrajinské dělové čluny, jež vypluly ukrajinským válečným lodím naproti. (ZDE)

Lodě měly, podle zástupce velitele ukrajinského válečného loďstva, „zajistit suverénní právo Ukrajiny používat Azovské moře a Kerčskou úžinu“. (ZDE) Ukrajina tak dávala Rusku najevo, že chce silou zabránit provádění ruských celních prohlídek při průjezdu nákladních lodí Kerčským průlivem. Fakticky tím směřovala k obnovení své suverenity nad Krymem.

To bylo zřejmě i cílem nedávné ukrajinské akce u Kerčského průlivu. Válečné lodě proplouvající průlivem musely, podle dohody Ukrajiny a Ruska předem ohlásit trasu své plavby té druhé zemi. Podle ukrajinské verze byla trasa ukrajinských válečných lodí Rusku ohlášena a podle ruské verze nebyla. Soudě podle toho, že při předchozí plavbě ukrajinských válečných lodí Kerčským průlivem lodě nezaplatily Rusku příslušný poplatek, je možné, že tentokrát ani neohlásily trasu své plavby a že ukrajinská vláda očekávala, že Rusko ani teď nezasáhne a ustoupí tím od svého nároku na Krym.

Podle ukrajinsko-ruské smlouvy z roku 2003 mohou cizí válečné lodě do Azovského moře vplout jenom, pokud k tomu dají souhlas oba státy. (ZDE) Pro válečné lodě NATO je tak Azovské moře nepřístupné a současné ukrajinské výzvy, aby NATO vyslalo své lodě do Azovského moře, jsou výzvami ke světové válce.

- - -

27 komentářů :

 1. Po nasich střednich skolach se pohybuje americky diplomat (tak je predstavovan),hovorici slusne cesky,ktery studentum vysvetluje spravedlnost ukrajinskeho boje za svobodu na Majdanu.Vcera např.v Gymnaziu Sladkovskeho.nam.(jeden z profesoru z akce odesel.Bude vyhozen?Uvidime v pristich dnech)Co na to ministr ceskeho skolstvi?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. TAKZE TAKTO!!!! AKO JE MOZNE ZE KRAJINA AKO JE UKRAJINA HLASILA STANNE PRAVO VEDLA KRAJIN NATO!!!! PRECO NATO NEREAGUJE.??? VED JE OHROZENE AJ SLOVENSKO AKO CLENSKY STAT (NATO)PRECO UKRAJINCI POBEHUJU V MASKACOCH ZO SAMOPALMI OKOLO NASEJ HRANICE.Kde je vladtne NATO???

   Smazat
 2. Odpovědi
  1. Emerickej komisař - politruk. Nehamtá v zelí, hamtá po českých školách a kalí mysl českých dětí.

   Smazat
  2. Ať přednáší o něčem užitečném, třeba o pohlavní zdravovědě...

   Smazat
  3. Pořádnej čurák!A56 - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   Smazat
 3. To bude návrat politruka.
  Mladí na vojnu nerukují,tak budou politruci oblbovat po školách.
  Smrt benderovcům a fašismu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tohle zoufalé fňukání neúspěšných. Vzhlížení ke Kremlu je typické pro budižkničemy, mouly a neschopy...

   Smazat
  2. 14:12 na základě jakých podkladu něco takového tvrdíte? Děkuji za odpověď.

   Smazat
  3. 14:12 Takto chlácholíte zbytky svého svědomí a omlouváte tím svou bezcitnost, hamounství a bezohlednost?

   Smazat
  4. 14:12
   Ke komu vzhlížíte Vy? Máte svůj idol na mezinárodní scéně? Víte, asi bychom si měli ujasnit význam slov a sdělovaný obsah.
   Co považujete za vzhlížení? Pokud se nemýlím, pak za vzhlížení jste ochoten považovat jakékoliv pozitivní vyjádření ve vztahu k Rusku. Ovšem takové myšlení já považuji, za patologickou zaslepenost nepřátelstvím.
   Negativní pohled "ze zákona" na jakoukoliv zemi je jen projevem nedostatečných znalostí a nepřítomnosti vlastního úsudku. Krátce vyjádřeno .. běh z davem, ať ten dav běží kamkoliv a za jakýmkoliv účelem.
   ABC

   Smazat
  5. 14:12 Jestlipak víte, že něco podobného říkali ti, kteří prý "vidí" neviditelné císařovy nové šaty? Do prázdných hlav jim to nalili krečíci, kteří vyrabovali celou zem. Možná víte, jak to s nimi nakonec dopadlo. Proto se tak bojíte pravdy?

   Smazat
 4. Proboha, kdo mohl volit takového blba za europoslance? "Toto" nás má zastupovat v EP? https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201811308590540-Cesko-politik-zakay-vstup-muzi-Rusko/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co chtít po fašistech z stop09 celé to taky spískali.

   Smazat
 5. V Německu navrhují, aby byly uzavřeny přístavy pro ruské lodě
  https://cz.sputniknews.com/svet/201812018593930-Nemecko-navrh-pristavy-Rusko-lode-uzavreni/

  Také jeden z "moudrých" politiků. Ty by jsme do Německa mohli vyvážet. Němcová, Valachová, M.Benda a další ….

  OdpovědětSmazat
 6. Konečně nás někdo seznámil jaká je situace.Lžimédia ČT a Čro toho nejsou schopné

  OdpovědětSmazat
 7. Autor to popletl, příčinu a následek popsal opačně:
  "Bývalý předseda ČSSD skončil v prvním kole na sedmém místě slabým výsledkem 6,9 procenta hlasů a ještě přitom dokázal opepřit kampaň rodinnými skandály."
  V internetových médiích (viz forum24 cz) přestává být diskuse k nalezení! Tím se stávají kamennými novinami:
  http://forum24.cz/policek-zemanovi-ministr-toman-narazil-s-trafikami-pro-zimolu-a-rykalu/

  OdpovědětSmazat
 8. Představa, že se k nám vrací politruci, je mylná. Oni nikdy u nás nevymizeli, jen vyvekslovali své pány soudruhy za soudruhy pány. Lidé stejně špatné charakterové vybavenosti jsou evergreenem naší politiky, ale neupírejme jim kvality! Vždy dovedou být v pravou dobu na pravém místě vyššího inkasa úplatků. To je nejen svět třeba parlamentního pseudodemokratického bloku! Tam si bahní veksláků, že je to snad na vyšší matematiku!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co je to politruk? Kazatel oktrojované víry. Někdy je jím katolický kněz - celibátník, jindy pastor či pop s velkými rodinami které hubou živí, či komisař rudý/modrý/duhový/genderový/či jinak lehkoživný...

   CO MAJÍ TI VŠICHNI SPOLEČNÉHO? Jejich ručičky nikdy nepracovaly (v kriminále se to nepočítá - tam i Havel musel alespoň knihovničit) a pracovat nebudou. Lehkoživí se výlučně HUBOU - jejich žvástům skoro nikdo nevěří, ale je výhodné to předstírat... nechcete-li karierní potíže. Proto bylo tolik antikomunistů, fašistů a bezcharakterních kariéristů U-KOMUNISTY, nebo v Národní frontě... a první po plyšáku zahazovali rudé knížky, když jim místo benefitů mohly přinést leda potíže... Prostě "morální, slušní lidé", rození demokraté, křesťané až na půdu, NATOvci nejvěrněší - soudruzi/už nesoudruzi důstojníci... Za žold nejvyšší - KONTRÁÁÁKT! ZA DEEP STATE a za naše koryta... žoldáci vpřed!

   Smazat
 9. Vzhledem k tomu, že pravda a právo je na ruské straně,nikoho to až tak nevzrušuje. Trumpovo gesto nesetkat se s Putinem je plácnutím do vody Azovského moře. Dnes nikdo si nebude špinit ruce Porošenkem. Hlavně aby ti ukrajinští námořníci nepožádali na Krymu o azyl, jako to udělalo 12 tisíc ukrajinských vojáků, kteří tam po ,,anexi" zůstali. No to by byl opravdu průser...Kdo neví tak říkám, je až neuvěřitelné, kolik Ukrajinců prchá na území svého ,,nepřítele" do Ruska. Dnes je to kolem 5 milionů. M.R.

  OdpovědětSmazat
 10. Ja porad premyslela,proc ty konflikty pestuji..Predpokladala jsem,ze kvuli zbrojnimu prumyslu.Jenze to maji jeste vypracovanejsi.Oni tim chteji potirat jakekoliv vytky nebo nespokojenost..Udelaji z vas cloveka jednajiciho v zajmu nepratelske zeme a maji klid....U nas to jeste neni v takovem rozsahu,ale kam to speje je dobre pochopitelne z tohoto clanku.........https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Zcela-jiny-pohled-na-Lotyssko-Budete-koukat-co-je-mozne-v-clenske-zemi-EU-561225

  OdpovědětSmazat
 11. No klidně se můžeme podívat na to co si tady ukrouši dovolují. (tedy někteří, asi ti co nepracují). Utečou z toho jejich chlívu a u nás dělají bordel na máměstích. Kdyby zde byli nezávislé soudy a policie tak by ty hovada pakovali domů.

  OdpovědětSmazat
 12. Chronologický průběh celého incidentu je popsán podrobně ve zprávě TASS:
  https://tass.ru/politika/5837509?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop
  Není tam nic, co by nebylo možné dokázat.

  Pozice všech lodí online zobrazuje služba MarineTrafic.com.
  https://www.marinetraffic.com/en/ais/home/centerx:36.8/centery:45.3/zoom:10
  Můžete se sami přesvědčit, jak hustý je provoz v Kerčenském průlivu, kde jsou kotevní rejdy, na kterých lodě čekají až na ně přijde řada a jak jsou lodě z jednotlivých směrů prpouštěny v kolonách.
  Pak každý /kromě politiků) pochopí, že ignorovat pokyny řízení provozu je krajně nebezpečné.

  Nevím, jestli ty mapy zobrazují také polohy vojenských lodí. Ale vojáci nepochybně mají něco podobného a pořizují si záznam. Tvrdit, že k incidentu došlo na otevřeném moři mimo pobřežní vody RF široké přes 22 km, mohou opravdu jen ..píp.. Musím se smát, když to tvrdí v ČT a na pozadí běží záběry "taranu", na kterém je jasně vidět pobřeží. Copak jsou všichni tak tupí a nevědí, jak daleko je na moři vidět obzor? Při výšce kamery cca 5 m nad hladinou je obzor asi na 15 km. Jak by tedy mohlo být vidět pobřeží, kdyby se incident odehrál přes 22 km daleko?

  OdpovědětSmazat
 13. Mně to všechno připomíná období nástupu nacismu v Německu, kdy v celé Evropě psali o tom, jak my zlí Čěši u nás doma zabíjíme hodnou německou menšinu. Celá Evropa je tak zachránila mnichovskou dohodou a pak už nebyl provblém rozpoutat další hroznou válku. Na Donbasu jsou každý den Ukrajinci ostřelováni civilisté a Evropa to ještě obhajuje. Kam jsem to dopracovali s našimi falešnými politiky v tom 21. století.

  OdpovědětSmazat
 14. Čt odvysílala dokument o osvobození Krymu. Když ukázali video s rvačkou pred Krymským parlamentem,tak to utnuli.Banderovci měli červenočerné vlajky,čt to tak sestřihla že byly vydet jen vlajky modro žluté . Ještě že máme youtub.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A ještě, že máme ČT - dennodenní praktickou školu lhaní a demagogie.

   Smazat
 15. Nečtu příspěvky.
  Pokud došlo k dohodě, že přes průliv mohou lodě mimo RF proplou po doodě s velielem vojenkého zástupce, musí být smlouva dodržena. Pokud není, musí nastoupít zákon. Jinak kdo tuto smlouvu nezná, je debil,když sem své příspěvky dádá.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.