Reklama

pondělí 17. prosince 2018

Západobalkánské zápisky: V Evropě je další americký stát?

Mirko Raduševič
17 12. 2018 Literárky
Jestli nevíte, kde by se takové území mohlo nacházet, po nápovědě, že je to území proslulé pašováním nejen drog a druhou největší americkou základnou v Evropě Bondsteel, vám jistě dojde, že jde o Kosovo.

Když zavítáte do Prištiny, uvítají vás na náměstích a hlavních ulicích americké vlajky. Na jednom zdejším sídlišti se můžete vyfotografovat před sochou Billa Clintona a tento bývalý, zde stále populární americký prezident má v Prištině i svůj bulvár. S Američany se v Kosovu dveře netrhnou a tak v minulém týdnu sem rovnou přirazilo 24 obrněných amerických vozidel HMMWV (Humvee). To jen tak, aby nikdo nepochyboval, že zdejší kosovské bezpečnostní síly nezůstanou jen při puškách či lehkém samopalu M27 IAR. Pochopitelně, že se jednalo o zásadnější akci a to, že USA potřebovaly dát světu najevo podporu transformace zdejších bezpečnostních sil na armádu. 

K tomuto aktu došlo v pátek při hlasování v kosovském parlamentu a výsledek se dal očekávat, když místní Srbové (hnutí Srpska lista) hlasování bojkotovali. Jestliže někdo očekával, že může dojít k určitým střetům, mýlil se. Vědělo se dopředu, že srbský prezident, přestože na jihu Srbska dá povel k pohotovosti a sám zde v místních kasárnách pobýval, není typem politika, kterým by cloumaly emoce. V jeho taktice vůči Kosovu zatím spíše převládá racionální úvaha a snaha o nějakou dohodu. Jeho nejkrajnější reakcí na páteční hlasování o transformaci kosovských bezpečnostních sil byly schůzky v Bělehradě s velvyslanci Ruska a Číny, kteří Vučićovi vyjádřili podporu a nesouhlas s transformací. Tak se stalo, že se v pátek tolik nedělo: Nad Prištinou létala helikoptéra a čtyři obrněné transportéry vojsk KFOR zahradily cestu přes most vedoucí ze severní Kosovské Mitrovice do jižní. Most přes řeku Ibar rozděluje v tomto městě Srby a kosovské Albánce. Ostatně vydatně padal sníh a místní obyvatelé měli s ním značné starosti, že díky tomu šla u mnohých politika stranou.

K americké angažovanosti je nutné navíc podotknout, že jednoznačně podporuje zmíněnou transformaci, zatímco proti ní se staví jak EU, tak i NATO. To dává reálný pohled na úmysly USA nejen v Kosovu, ale vůbec i vztah Bílého domu k Evropě vůbec.

Zde jsou vyjádření. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že aliance lituje kroku, který učinila Priština: „Je nám líto, že došlo k tomuto rozhodnutí navzdory obavám ze strany NATO. Severoatlantická rada bude muset znovu přezkoumat svoji angažovanost vůči kosovským bezpečnostním silám.“

Kosovsko-albánský prezident Hašim Tači, hledaný mezinárodním zatykačem pro důvodné podezření z terorizmu (v letech 1998-9),  přehlíží nastoupenou jednotku kosovsko-albánských "bezpečnostních" sil.

Evropská unie se s určitým zpožděním vyjádřila, že krok transformace bezpečnostních sil Kosova by měl být učiněn v souladu s kosovskou ústavou. Připomeňme, že kosovská ústava se o kosovské armádě nevyjadřuje a k tomu musí být teprve přijaty nové zákony, k čemuž dal v pátek kosovský parlament signál. Diplomaté EU jako například Johannes Hahn, který je komisařem pro rozšíření, prohlásil pro rakouský rozhlas Oe 1, že by se obě strany měly vyvarovat provokacím a opět začít jednat. Uvedl, že Federika Mogheriniová by měla být aktivní, neboť má ke Kosovu mandát od Rady bezpečnosti.

Právě Rada bezpečnosti má dnes, tj. v pondělí, zasedat a jednat o transformaci kosovských bezpečnostních sil. Došlo však k neshodě o charakteru zasedání, kdy Západ požaduje zasedání za zavřenými dveřmi a Rusko nevidělo pro tento formát důvod. Pro formování vojsk Kosova se zatím jednoznačně staví USA, Velká Británie a Německo.

Vše kolem tohoto regionu je o velké hře velmocí a velké přetahované. Kosovo se snaží vstupovat do různých mezinárodních organizací, aby utvrzovalo a vynucovalo si svoji nezávislost (naposledy se neúspěšně pokoušelo o vstup do Interpolu) a naopak srbský ministr zahraničí Ivica Dačić objíždí různé země světa a žádá je o odvolání jejich uznání Kosova, což se mu u některých zemí podařilo. Připomeňme, že Kosovo ze zemí EU neuznalo Slovensko, Kypr, Rumunsko, Řecko a Španělsko.


Význam transformace

Nově vzniklá kosovská armáda nemá pochopitelně žádný potenciál, aby ohrozila Srbsko. Zatím disponuje 2 500 muži a Srbsko má armádu kolem 30 tisíc vojáků, navíc daleko lépe vyzbrojenou. Ovšem, kosovská armáda není vyzbrojená pouze lehkými zbraněmi a přičtěme k tomu, že Kosovo má poměrně mladou populaci a tak disponuje velkou zásobárnou mladých rekrutů. Kosovo není členem NATO, ani se o tom zatím neuvažuje. Je zde ale jiná okolnost, na kterou upozorňuje známý srbský vojenský expert Miroslav Lazanski: 
„Kosovští Albánci nejsou vůbec hloupí, aby spěchali na sever Kosova. Bude postupně docházet k občasným incidentům. Kosovští vojáci budou patrolovat po celém území i na severu (zde je srbská menšina) a budou provokovat svým označením kosovské armády, což v jistém smyslu pro Srby je ´červeným znamením´. Jistě se nemýlím, když uvedu, že jsou zde přítomní také američtí experti pro propagandu a psychologický boj. Stačí se podívat na to, jak jsou kosovští vojáci cvičení. V kosovských jednotkách jsou rovněž američtí důstojníci, kteří mluví jak anglicky tak albánsky a těch zde není málo. Ve své přípravě nejsou vůbec naivní. Když dosáhnou počtu pěti tisíc, budou to již dost silné dvě brigády a jejich cílem je etnicky čisté Kosovo.“

Nejde ovšem jen o etnické záležitosti. Na severu Kosova se nachází v enklávě srbské menšiny přehrada s vodní elektrárnou. Jde o strategický objekt, neboť voda slouží nejen k výrobě elektřiny, ale především je to zásobárna pitné vody a používá se k zavlažování. Koncem září se zde kosovský prezident Hashim Thaçi projížděl pod ochranou bezpečnostních sil na člunu a vyprovokoval místní Srby k demonstrativnímu pochodu (viz ).

Albánská vlajka nad kosovskými a albánskými vojáky při společném cvičení připomíná pozdě probuzený velkoalbánský nacionalizmus, provázený etnickými čistkami.


Srbsko bude bránit sever Kosova

Vzhledem k vážnosti situace obrátil se srbský prezident Aleksandar Vučić k národu v mimořádném projevu, který sledovali obyvatelé severní části Kosovské Mitrovice na náměstí v televizním přenosu. Vučić uvedl, že jej velmi potěšilo, že v reakci na vyvěšení amerických vlajek kosovskými Albánci, Srbové vyvěsili své trikolory. Z delšího projevu s je významná část, kde srbský prezident upozornil představitele Kosova, že Srbsko bude sever Kosova bránit: „Máme dost sil, abychom Srby na severu ochránili. Jakékoli zneužití kosovského vojska a jeho vstup na jemu zakázané území (tj. sever Kosova, smí sem pouze KFOR – pozn. red.) podle dohody Srbska, NATO a bez povolení místních obyvatel se nesmí uskutečnit. Vstup na sever Kosova je zakázán! Jestliže bude zákaz porušen, disponuje Srbsko dostatkem svých sil, aby severní část Kosova ubránilo. Srbsko se nezřekne své trikolory a své hrdosti.“

Po neklidném pátečním dnu přišel v sobotu se svým oficiálním vyjádřením americký State department s tím, že jakákoli vojenská operace na severu Kosova musí být konzultována s KFOR.

Připomeňme, že dnes zasedá k situaci v Kosovu Rada Bezpečnosti a na ni v Bruselu naváže takzvané jednání „tři plus tři“, což jsou rozhovory tří prezidentů a tří premiérů. Budou zde premiéři Albánie, Bosny a Hercegoviny, Makedonie a prezidenti Srbska, Černé Hory, Kosova.

Pochopitelně neočekávejme převratná rozhodnutí nebo dohodu. Spíše jde o uklidnění situace a upozornění Srbska a Kosova, aby začaly znovu mezi sebou jednat pod patronací EU.

- - -


36 komentářů :

 1. stejné plány mají dnes Američané i s Kurdy, udělat si z nich poslušné hračky na hraní, fuj, z toho plyne jedno ponaučení, nikdy nevěř Američanům, Němcům a V.B. jsou to děvky prolhané.

  OdpovědětSmazat
 2. Už jednou Američané zprostředkovali založení ,,Kosovské osvobozenecké armády,,
  Pomocí těchto banditů, začali terorizovat Srbské obyvatelstvo.
  Díky tomu, že se Srbové bránili,je Amerika vybombardovala.
  A tak jednou armádou to začalo a druhou skončí...
  nepřítel vylezl z politické anonymity.*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, a s radostí a beztrestně ty Srby vybombardují znovu. Mají v Kosovu jednu z největších vojenských základen na Balkáně a nenechají se tam rušit v ochraně míru a demokracie nějakými rusofilními Srbáky. Albánský fet je kvalitní a levný.

   Smazat
  2. Fet je to americko-albánský, pochází z Afghánistánu, kde stoupla produkce haše oya doby americké okupace o několik řádů. (Táliban pěstování máku na výrobu drog zakazoval.) Z amerických základen v Afghánistanu se droga vozí na amerikcou základnu Bondsteel na Kosovu a odtud kosovsko-albánská mafie distribuuje fet do Evropy a zbytku světa. Tenhle byznys financuje tajné operace CIA, které by agentura neobhájila před Kongresem SS.

   Smazat
  3. nevybombardují znovu ---
   situace je už odlišná.

   Smazat
  4. Albánci měli ten rozum, že se včas (myslím že již v 15. století) zbavili nejvíce zatuchlé konfese - tzv. křesťanství, které nejvíc dusí všechny národy, které si podmanilo! Oč je levnější a prost všelijakých předražených symbolů právě islám a čeho všeho neblahého by se nejen náš národ zbavil jeho přijetím! Stačí srovnat ropné státy typu polokomunistické Venezuely či polokatolické Nigérie s prosperujícími monarchiemi Perského zálivu kde mají čistý islám a vidíme že to on je zdrojem prosperity a nikoliv ropa! Nebo vlastenecké Turky či Araby se zdegenerovanými Evropany (krom Albánců a Turků) a Severoameričany! Vyspělé Kosovo se zbavilo azbuckých Srbů s jejich dináry a přijalo euro a navíc je dnes proti srbské agresi chrání vojenská základna USA!

   Smazat
 3. Stvoření "Kosova" je jen další kanonenfutr pro budoucí válku.

  OdpovědětSmazat
 4. Informace z domova a závažná....

  .... kolik peněz dostávájí " sluhové Sorose", Transparency International. Víme jména, firmy, ministerstva, všechno...
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Z-toho-cisla-jsme-si-sedli-na-pr-el-a-jeste-nevstali-PL-zjistily-kolik-penez-dostava-Transparency-International-Vime-jmena-firmy-ministerstva-vsechno-563552

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Premier-Babis-pro-PL-Transparency-International-kasirovala-penize-od-Drah-kdyz-jim-sefoval-Zaluda-A-reknu-presne-za-co-ty-miliony-brali-563590

  OdpovědětSmazat
 5. To nejsou jen oni Poláci též blbnou s tou základnou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Poláci neblbnou, ale jenom ti, co si je Poláci zvolili. Taky jim vygumovala Sorošova TV hlavy. Je to všude stejné.

   Smazat
  2. I když to Poláci tají, mají větší strach z Německa než z Ruska.

   Smazat
  3. Poláci z Ruska strach mají a hlavně je nenávidí. Podobně jako Češi. V Česku jsem viděl průzkum. 78% uvedlo negativní anebo velmi negativní vztah,ba jen okolo 6% uvedlo pozitivní nebo velmi pozitivní.

   Smazat
  4. Naši občané vědí, jak se žádá odpovědět, aby si neuškodili. Samotní Rusové jsou bezvýznamní.

   Smazat
  5. Nevraživost Poláků vůči Rusku je prastará, živená katolickou církví, selektivním výkladem dějin a polskými šovinisty.

   Smazat
  6. 4:39
   V Česku má 78% obyvatel negativní nebo dokonce velmi negativní vztah k Rusku , které je zachránilo ve 2 světové válce /jako tehdejší SSSR/ před vyvražděním ??? HM,hm moc divné .

   Smazat
  7. Tu anketu prováděli v Praze?

   Smazat
  8. Češi jsou po státech bývalého SSSR nejvíc rusofobní shodně s Poláky a těsně za tím následují Slováci. Zbytek Evropy je až za tím.

   Smazat
  9. 13:18
   Češi jsou fakt rusofobní? A těm kteří je v minulosti mnohokrát zradili lezou do zadku .
   Je to normální ? V dnešní zvrácené době asi ano .

   Smazat
  10. 7:32 Polákům bezpochyby vděčíme dnes zato, že ruskej Mongol, který se od dob Ivana IV. - potomka to Čingischánova dral k nezamrzajícím mořím, tedy hlavně k Baltu a dere neustále celých těch 500 let, byl zastaven. Ponejprv ho zastavil Livonskej Řád! Poté Republika Obou národů a dnes je to NATO, kdo je zatlačil zpět od Baltu, tam co byli za Ivana IV.! Ono stačilo dokonce i kdyby bývali byli Poláci rozumný a vše mohlo bejt jinak už před WWII., kde by dnes Evropa bývala byla! - http://img15.deviantart.net/8736/i/2013/256/2/e/pakt_ribbentrop___beck_vol__2_by_coszniczego-d6m4e0q.png

   Smazat
 6. Americká vojska se všude roztahují . Místo aby opustili Německo a Japonsko obklíčili Rusko . Takže kdo nás ohružuje ? Určitě USA . Kosovo je problém na věčné časy , tak jako Palestina . Držte se bračo Srby . Na každou sviňí sa voda vaří.

  OdpovědětSmazat
 7. Živení etnické a náboženské řevnivosti a je asi nejlepší způsob rozvalu země. Mnohem spolehlivější, než vojenská agrese a následná okupace. Pokud mi tedy jde pouze o vyřazení země, co by potenciálního soupeře.
  Myslím, že i USA jsou multi kulti zemí a jejich soupeři by toho mohli a měli využít. Protože čím víc starostí budou mít Američané doma, tím méně jich nadělají ve světě druhým.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Právě proto, že jsou multikulturalismus, řevnivost nehrozí. Ale takový stupeň integrace jako třeba v Brazílii, to tam není.

   Smazat
  2. Každá multi-kulti společnost se dá rozložit velmi pohodlně a s malými náklady. V USA jsou no-go zóny, tu černoši, rtu Portorikánci, bílých je v poměru k ostatním čím dál méně, sociální rozdíly velké. Kdyby do toho s prachama vstoupila Čína s Ruskem a našla si na každé straně pár politiků, novinářů, "pop-umělců", kteří by štvali proti těm ostatním ...

   Smazat
 8. Teprve v pátek vznikla údajně jakási "kosovská armáda"
  A to už měli cvičení s albánskými krigenskammaraden?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je zajímavé,já stahuju už měsíc novou americkou verzi Skype a pořád se to stahuje a tihle jsou v plné zbroji přes noc.....chce to už konečně tu Ameriku vymazat z mapy světa a Kosovo se do rána prokope na druhou stranu zeměgule strachy....

   Smazat
  2. To cvičení s Albánci měli kosovští Albánci v rámci své zatímní provizorní armády (Kosovský ochranný sbor).

   Smazat
 9. Jakýkoliv nezdar Ameriky,jakákoliv prohra,škoda,katastrofa v Americe je výhra mírového světa !!!!!

  OdpovědětSmazat
 10. Čas trhnul oponou a situace je diametrálně odlišná, doby kdy NATO bombardovalo beztrestně Srby, protože Rusko bylo v rozvalu, mělo problémy samo se sebou, jsou pryč. Dneska už bratry Srby na holičkách nenechají, planetární ostudu máme i my, s humanitárním bombardováním a následným uznáním Kosova. Jak vidno slováci jsou chytřejší. Jenom nevím nak dlouho to bude trvat, ale Uáci se budou pakovat z Kosova a zločinci půjdou před tribunál, čím dříve tím lépe. Hey hou. Rudý dědeček.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Abych řekl pravdu, Srby už v tom nenechám ani já i kdybych měl toho hajzla gen. Pavla vlastnoručně vyfackovat.

   Smazat
  2. 11:03 Aha. A jak to máš vymyšlený? Že by se někdo mohl přidat.

   Smazat
 11. Jen mobil Huawey rozvášnil celou EU, ČR a určitě i BIS, a o co jde? Jen do tohoto systému nebude mít přístup americká NSA. Tak kdo koho sleduje? SS ná sledují už dávno, konečně by mohl i Číňan. Jen moje PC pořádně někdo modifikuje, upravuje údajně v mém zájmu, ale já si koupil ten nej systém. Nějak mě to nehraje. KDÚ-ČSL ví jak má fungovat D1, ale za ní také zůstal pěkný hrobeček "kůrovec". Co na to pan exministr Jurečka, který ví úplně vše?

  OdpovědětSmazat
 12. Všem Rusofobům se na vědomí dává, to co řekl na Sputniku Putin. Ani se tam nemusíte dívat, on stačí jenom titulek, je prostě boží. Říká "Nové zbraně RF přinutí zamyšlení ty, kteří si zvykli na agresivní rétoriku". Putin není Radosta aby plácal co mu slina na jazyk přinese, takže si zvykete bude pro vás ještě hůře, ovšem jak se říká kdo chce kam až se ucho utrhne. Rudý dědeček. Hey Hou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rudý dědečku, dobře píšeš. Porno-Janda odkládá samohanu na později, aby mohl na tebe reagovat nějakou obzvláště hloupou nadávkou.

   Rudá Babička

   Smazat
  2. Tak Janda je aspoň na chlapy! To tvůj fýra - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%BF%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%BC301.jpg

   je na chlapečky! Na oko se sice i voženil, ale když manželka zjistila co je zač tak vod něj utekla a totéž poradila svým dcerám! Co nejdál! Proto žijou na Západě a vnuky mu zásadně nepučujou! Proto je Olivřík Stounů nemoh vidět! Furt - "tak kdy už přijdou, chci si je natočit" a ten žůžovák kremelskej se jen uculoval, jako vždycinky když začne bejt vilnej, až mu lícní kosti trčely z tý jeho ugrofinský dršky jak sáně - a prej "až večer v soukromí" !!!!!:-))))))))))

   Smazat
 13. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi a soukmenovci, POZOR: Na sajtách naší milované Nové Republiky opět řádí kavárníci, placení agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A BURŽOASIE !!!!!

  Proto žádám soudruhy a soukmenovce z redakce NR, aby NEPRODLENĚ posílili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z pražské 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  A to IHNED!!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší milovanou Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi a soukmenovci, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti kapitalismu, demokracii a Euroamerice.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu a putinistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi a soukmenovci, a nyní vložím zpět svůj příspěvek ze 17. prosince 21:16.


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 14. Evropani skáčou, jak Američani pískají!

  A nejen pískají, ale také PÍSKUJÍ!!
  Otřesné fotografie USáckého diktátu Evropanům PRÁVĚ DNES zveřejnila anglánská buržoasně-feudální stanice BBC, neslavně proslulá svou vytrvale tvrdošíjnou obhajobou všech odporných evropských hodnot!

  Co je na celé této aféře nejhorší: Onen pískový výtvor, tu nechutnou náboženskou propagandu, spáchali pod taktovkou USáka nejen Evropani, ale i zdánliví našinci, Západoasiati.
  Ano, spolupachatelé jsou Čech Radovan Živný a Rus Ilja Filimoncev, odrodilci, poloviční emigranti, zrádní poevropštěnci.
  HANBA JIM!
  „A kdo se odrodí - čepelem v tu zrádnou hruď!“ (humánní sokolská píseň)


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.