Reklama

pátek 7. prosince 2018

Zbyněk Fiala: Francie v pohybu

Zbyněk Fiala
7. 12. 2018  VašeVěc
Žluté vesty připomínají dřívější protestní hnutí ve Španělsku a Itálii, která se probila až k vládní moci.

Zavádění uhlíkové daně je odpískáno, francouzský prezident Emmanuel Macron pochopil, že pouhý půlroční odklad, který nabídl den předtím předseda vlády Edouard Philippe, by nemusel přežít. Samotná uhlíková daň za protesty nemůže. Odborníci ji považují za nejlepší nástroj pro povzbuzení bezuhlíkatých alternativ. Je lepší než investiční nebo provozní dotace pro obnovitelné zdroje (a to nemluvíme o nestydatém odírání státu, které zavedli čeští politici pro spřátelené solární barony), jenže tento dokonalý nástroj snadno naráží na jiný historický trend, a sice obrovský nárůst nerovností a chudoby. Jestliže zvýšení cen elektřiny a nafty dopadne na lidi, kteří už řadu let taktak hradí měsíční účty, je prostě nejen nemravné, ale jak se ukazuje i nemožné, protože takovou vládu by museli svrhnout.

Francouzi vyběhli do ulic v důsledku řady souběžných konfliktů, které vláda arogantně odkopává na ty slabší. Finančníci mohou mít radost, že statistiky ukazují Francii jako zemi s mimořádně vysokou produktivitou, ale pro běžné občany to znamená život v prostředí s desetiprocentní nezaměstnaností. Vyhlídky jsou ještě horší. Ve stejné době, kdy roboti začnou polykat další místa, bude zanikat stávající automobilový průmysl. Co to s nezaměstnanostní udělá? Čerstvě publikovaný odhad norimberského Ústavu pro výzkum pracovního trhu (IAB), že v Německu tak přijde o práci 100 tisíc lidí do roku 2035, může nakonec vyznít jako zavírání očí před realitou.

Ústup tradičního automobilismu a využívání fosilních paliv je nutný, klimatické změny postupují rychleji, než se čekalo, a zejména jižní země začnou být obětmi smrtících veder a vleklého sucha. Jenže lidé přicházejí o práci už teď. Kombinace robotů a převratných změn v dopravě je jasná pohroma v podmínkách neoliberalismu, kdy vítěz bere vše a ostatní jen platí.

Dalším trendem je narůstající koncentrace špičkového průmyslu do globálních center, která kašlou na své okolí, protože ho k ničemu nepotřebují. Také u nás je čtvrtá průmyslová revoluce vnímaná jako koncentrace špičkových technologií do podniků, jejichž úspěch se posuzuje jen podle schopnosti udržet se ve zběsilé konkurenci exportních trhů. Opuštěný odloučený venkov je ponechán sám sobě. Kdo může, ať uteče. V budoucnu prý bude žít ve městech až 85 procent obyvatelstva. Staří a nemožní utéci nemůžou, tak zůstanou, ale bez služeb, bez všeho, v životě po životě.

Těžko se divit, že si to někdo nenechá líbit. Do protestů žlutých vest v Paříži jsou pravidelně sváženi lidé autobusy z venkovských oblastí. Jsou to prý lidé, kteří nechodili k volbám, nemělo to smysl. Teď se dostali do situace, kdy konečně někdo mluví jako oni. I tohle je trend zahájený po finanční krizi vlnami protestních hnutí na jihu Evropy, z podnětu španělských Indignados (Rozhořčených), který narůstal v pravidelných shromážděních na náměstích vždy 15. v měsíci (Hnutí 15M).

Možná i do Francie teď pronikne přesvědčení, že rozhořčení nestačí a změna je možná. Ve Španělsku tak nakonec vznikla strana Podemos (Můžeme), která uspěla ve volbách a po červnovém parlamentním zvratu, kdy byla svržena Rajoyova pravicová vláda, rozhodujícím způsobem podpořila socialistickou vládu Pedra Sancheze. Ano, teď si může klást podmínky.

Podobně v Itálii vynesl k vládní moci volební úspěch Hnutí 5 hvězd, které vzniklo na bázi občanského aktivismu se sociálními a enviromentálními cíli. Označovat tato hnutí za populistická je směšné, nikdo se jim nepodbízí, své si tvrdě vybojovala. Pro Podemos a M5E je charakteristická rozsáhlá vnitřní demokracie s použitím elektronických platforem pro diskuse a hlasování. Spíše v nich vidím zárodky nové levice, přesahující problémy obrany zaměstnanců, na které se omezuje levice na severu Evropy, aby pak stahovala ocas před všemocnými korporacemi.

Tohle jsou autentická levicová občanská hnutí schopná využít to lepší z digitální éry. Víc digitalizace může znamenat víc participace, sdílení a spolupráce. Možnost dohody na rozsáhlejších společných cílech. Možnost hledat jiné formy prosperity, než je bezuzdná spotřeba a hromadění čehokoliv v zájmu růstu „růstu“. Participativnost je opakem slepého podřízení reprezentaci, která si členů všimne jen před volbami. Globalizace jde jinudy, náš zájem to není. Důležitější je obnova regionu, aby poskytl převažující část toho, co člověk potřebuje ke slušnému životu.

Žluté vesty ve Francii se nespokojily se zrušením uhlíkové daně a soustřeďují pozornost na nerovnosti. Požadují obnovu daně z bohatství, která byla v květnu omezena na nemovitosti, a pružnější přizpůsobování minimální mzdy životním nákladům. Až se ujasní jejich vedení, požadavky nepochybně narostou. A pokud něco vyvodí ze zkušeností svých jižních sousedů, zamíří spíš nalevo.

Nejen Francie, větší část Evropy se dává do pohybu. Obrat může nastat také v Británii, kde konzervativní vláda premiérky Mayové míří plnou parou do zdi a bude nejspíš vystřídána v předčasných volbách labouristy Jeremyho Corbyna. To by byl další velký impulz k nové evropské orientaci, a nemusí být nijak daleko.44 komentářů :

 1. Cesta kapitalismu do pekla byla jen dočasně pozastavena existencí komunistického socialismu. Teď už mu v v cestě do pekla nic nebrání. Bohužel do pekel s ním směřuje i celá společnost. Existuje možnost záchrany? Samozřejmě, záchrana společnosti spočívá v nastolení skutečné demokracie.

  Štefan

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Štefan A proč to musí být „demokracie" já bych radši socialismus.

   Smazat
  2. 9:52
   I Štefan chce socialismus. Jeho "demokracie" je jen fíkovým listem pro totalitu. Tak jako pro komouše před rokem 1948.

   Smazat
  3. 9:52
   Demokracie je jen jiný výraz pro socialismus. Komunisti ho však zprofanovali. Ten jejich socialismus byl vynuceným socialismem - kolektivismem. Demokracie je přirozeným - nevynuceným kolektivismem - socialismem.

   Štefan

   Smazat
  4. Ano Stefan, presné znenie predošlého režimu je: demokratický centralizmus". V ňom vládol pracujúci lud-väčšina a dával v tých "nedemokratických" volbách svoju moc svojim voleným zástupcom. Súčasný režim je parlamentný demokratizmus a ludia odovzdávajú svoju moc svojím zástupcom v "slobodných demokratických" volbách. Pre niektorých je to o hubu priznať si že to čo si vysnili nezodpovedá realite tohto demokratického režimu. Chcú z toho spraviť UFO s názvom "demokratizmus" o ktorom každý len hovorí, ale nevie poriadne o čom. Ale ak Vaši politruci prehlásili, že predošlý režim bol "komúnizmus" a Vy ste to akceptovali, tak čo Vám bráni akceptovať demokratizmus, keď to Vaši politruci tvrdia:-). Môj profil Ukrofil.

   Smazat
  5. ŠTEFANE,DEMOKRACIE JE I DISKUSE.BYLO BY NAČASE

   aby jste se přidal k diskuzi SPOLEČNOSTI VOLIČŮ,jejimž jste členem a,která už má

   A.Národni program občanů voličů a za
   B.Nyni už hledá SILY k uskutečněni jeho článků.

   DOPORUČUJEME VÁM SE PRÁZDNĚ NESEPAROVAT A ZAČIT TU DEMOKRACII OPRAVDU PODPOROVAT

   a to V PODOBĚ naši občanské přimé demokracii viz článek č.2.NPV.A DALŠICH ČLÁNKŮ

   Smazat
  6. Pane Ukrofile, máte v tom hokej.

   1. V předešlém režimu nevládl lid, ale Komunistická strana.
   2. Komunistická strana nebyla většinou společnosti
   3. V současném režimu opět nevládne lid, ale zájmové partičky - politické strany a hnutí.
   No a na doplnění Vám ještě sděluji skutečnost, tedy pravdu, že skutečná demokracie není vládou většiny, ale vládou všech, jak plně vystihuje její definice, která zní: demokracie je vláda lidu.


   Štefan

   Smazat
  7. 11:48
   K demokracii diskuze samozřejmě patří, leč je potřeba diskutovat se sobě rovnými, ve skutečné demokracii jde o diskuzi vládců s vládci. V současné nedemokracii by to byla diskuze vládců s ovládanými.
   Ta by nám, s prominutím, byla platná tolik, co mrtvému zimník. Takže pěkně po řadě: nejdříve získat moc a pak diskutovat, jak jí využívat.

   Štefan

   Smazat
  8. štefane,JE NÁS TU DNESKA PÁR CO SE ŠPATNĚ VYSPALI,

   nechtějte,abychom si z vás tu dnes udělali hromosvod.
   Naprosto nic nechápete a dáváte všem najevo,že jste založenim neomarxista snad přimo z vlády či co,který nemá nikdy žádný recept jak se dostat k té vaši moci a chce rozval,chaos a anarchii,což vidi všichni krome vás a tak se ucopit moci.
   Přejděte pod Piráty,řizené islamisty a tam se vylejte.
   Blíži se chvilka,kdy vás pošlou všichni tam kam patřite nebot tu mlátite prázdnou slámu a nemáte žádné jasné a použitelné návrhy a když tak to jsou okrajové plky bez formy střiknuté jakousi k ničemu nevedouci neomarxisstickou vládni ideologii,kterou si srčte do prdele!.

   Smazat
  9. Ale pánové Stefan12:05, skutečný a neskutečný demokratizmus:-). V tom sa zhodneme, že že ste na tom takisto ak nie horšie než pred plyšovým prevratom89. Ostatné čo Vás tak popudzuje, sú "len" citáty a definície režimov, ktoré pripravili ich najvyšší ideologickí vodcovia. Stačí si to vyhladať, nik to nepotrebuje cucať z prstu. Vidím že k demokratizmu pristupujete aj Vy ako k UFO, v živote ste TO nevideli, alo o to s väčším oduševnením o demokratizme diskutujete. A tak ako každému pozorovatelovi UFO nikto jeho predstavy nevyhovorí, tak je zbytočné to skúšať s Vami. Môj profil Ukrofil.

   Smazat
  10. Musím se přidat i když obvykle jen čtu. Nejprve k hlavnímu tématu. Jednoduchá hesla v názvech stran vzbuzují u mne podezření, prostě je neberu. Něco z dětství mi připomínají -Můžeme, -Zvládneme to, -Děkujeme odejděte a dokonalá je nabídka -☆☆☆☆☆ (snad příslib koňaku). Kdysi bylo zaklínadlo -Proletáři všech zemí...a o lidi vůbec nešlo. Dále mám problém s kolektivním útokem na pana Štefana.
   Má názor, který zdůvodňuje argumenty, sice o některých bych také diskutoval, ale mrzí mne, že misto protiargumentů ho bezdůvodně natíráte. Je mi líto, že pan 13:02 začal velmi vtipně, ale skončil jako obvykle. Prosím, nebuďte směšní.

   Smazat
  11. francie německo usa náš vzor


   politici neznají slovo solidarita a soucit z národem


   v česku ceny energií rostou rapidně a pro národ katastrofálně


   ale politici si zvednou platy o 20 tisíc tak jich se to nedokne

   ale 80 % důchodců s důchody do 12 tisíc to notně zaskočí


   ale český národ ještě 10 let vydrží a pak už nebude sametová revoluce ale ???????????????????


   těžký převrat a statisíce imigrantů na západ jak v 1948 roku


   pokud politici a podnikatelé nechtějí prchat s kufříkem přes hranice


   tak by měli začat myslet i na lidi národa českého


   nebo se dostanou na mírov po procesech od nezávislé justice


   a majetky propadnou státu i s kontama v bankách


   viz příklad milada horáková justice se zas bude chtít zavděčit nové vládě jako justice po únoru 1948


   ti v taláru nemají páteř ani pamět jenom myšlení bez selského rozumu a svůj plat který si uhájili i v loni
   Tomáš

   Smazat
  12. PANE 19.17.ŠTEFAN BY JISTĚ NESTÁL O TAK SLABÉHO ADVOKÁTA

   jako vy.On se jistě dokáže obhájit sám a když je ticho potvrzuje,že jeho pára došla a beztak v ni nebyl ani žádný pořádný nápad.
   A co vy drahý lidový komentátore nemáte něco konkrétniho kromě toho že nemáte rád proletariát,vždyt na vás taky čeká exekutor a žijete v kapitalismu bez přivlastků vycházejiciho z gangsterismu.
   Koéupil jste si už preventivně žlutou vestu?

   Smazat
  13. 10:10 V podstatě ano. Jakákoliv demokracie je levicová a levice byla vždy nepřítelem velkých mužů, kteří místo toho, aby jim druzí s radostí sloužili a nacházeli nejvyšší uspokojení v tom, že mají tu čest podílet se na jejich dějinném poslání, musejí strpět, že se jim tito pletou do cesty. Však si vemte, kolik toho může veliký muž vykonat, má-li moc udílet rozkazy, namísto toho, aby s každou rudou onucí musel jednat jako se sobě rovným a vyčerpávajícím způsobem přesvědčoval nějaký kooptovaný komunistický podlidi, aby se uráčili se podřídit vůli génia! Zatímco v nerovné společnosti může průměrný muž velkému muži dobře sloužit nejen k vzájemnému prospěchu, v bolševickém rovnostářství jsou průměrní muži pro ty velké břemenem. Rovnostářství je triumfem nízkých mužů s nízkými ambicemi. Neboť, i levičák se ochotně staví do pozoru, jakmile se začne točit ve hře zajímavá finanční odměna, případně když mu nějaký darebák slibuje dosažení více rovnosti nebo svobody po níž jeho duše tolik pase. Levičáctví (ve všech jeho podobách) se projevuje jako duševní společenská choroba, která vede k jejímu postupnému úpadku, kdy všemu nemocnému, slabému, patologickému a dokonce kriminálnímu je věnována dojemná starost a péče, která daleko přesahuje péči o zdravé, a to proto, aby se opět zařadilo do stáda obecné uniformity. Skutečná pravice, která jediná může zajistit zdravou společnost, musí v první řadě odmtnout rovnoprávnost! Neb jak klasik napsal: "Nadčlověk je smyslem Země ... a právo nutně znovu povstane z násilí a moci. Protože jen malý počet lidí je natolik vynikajících, aby mohl vládnout, zatímco sloužit musí vždy nesčetné zástupy."

   Smazat
 2. Už to někdo psal jinde,žluté vesty je něco jako u nás červené karty.Proč tato daň,jen jiné korporace prosazují svůj produkt.
  A čím hůře,tím se lépe ovládá společnost,takže jde jen nabudit společnost,že v Rusku jsou laciné zdroje,pojďme si je vzít,takže,pak bude stačit,naverbovat několik v hodných osob a jde se na Rusko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podla všetkého, touto daňou chcú obísť straty ktoré by vyskočili, keby museli výsledné výrobky z ropy a plynu predávať tak lacno, ako ich od Rusov a nielen od nich, ale aj Venezuelčanov... nakúpili. Ludia nie sú slepí a preto nehorázne navýšenie predaja ropných derivátov a iných výrobkov z fosílnych palív je treba najak okecať a ospravedlniť. Medzičlánky medzi tými od ktorých nakupujú a tými ktorým predávajú si vždy našli fintu, ako si namastiť kapsy na náš úkor. Na tom visí a padá demokratizmus. Možno sa mýlim, ale ak v podnecovaní žltých viest má prsty Putin, má recht. Ani my by sme sa nemali nechať okrádať Slovnaftom, SPP... a inými vychcanými podnikatelmi. Môj profil Ukrofil.

   Smazat
  2. Anonymní7. prosince 2018 10:09
   Jestli jsou žluté vesty řízené z amerického vyslanectví, jako naše červené karty, bych řekl, že není jisté. Ale že se na ně bude něco takového nabalovat, bych řekl, že jisté je. Uvidíme, jak se s tím vypořádají. P.K.

   Smazat
  3. Zisky klesají, dluhy rostou pravdu dí 10:09, cestu ven dokáže jen chaos. Zblbneme študáky (to už tu bylo, vždy to fungovalo), pak vystrčíme a odsoudíme pár zlodějů, získáme důvěru a vzhůru do normalizace

   Smazat
 3. Demokracie, svoboda a spravedlnost se v této společnosti vážou na peníze. Máte-li peníze, koupíte si jak demokracii (necháte se zvolit nebo necháte zvolit vám poddajného pohůnka), a za peníze si prostřednictvím advokátů, policie, státních zástupců a nakonec i soudců koupíte spravedlnost a svobodu. A ti co nemají peníze, ti mohou jen čučet.

  OdpovědětSmazat
 4. UHLIKOVÁ DAŇ PRÝ ZA PROTESTY NEMŮŽE PANE FIALA?

  Všichni vime,že nenažraný pan Rotšild se stal na oko ekoteroristou a nařidil svému makaronovi zajistit tu dan s cilem rozbit ubohou Francii na sračky.
  Jeho koncerny chtěji zneužit tzv ekoterorismu k přechodu na elektřinu,kterou nelze skladovat a jeji cena stoupne do nebe kapitalistů.
  To nemáte dost Sorosovských neomarxistů,kteři si dali za cil rozval NEJEN ČR ale i silné Ameriky tzv pochodem institucemi a zajištováni vlády menšiny nad většinou migračnimi teroristy s kaka rámem okolo krku?

  HLEĎTE PŘEJIT NA STRANU NEOMARXISTŮ A PIŠTE,ŽE PO NAPROSTÉM ROZVALU STÁTU BUDOU MASY JEŠTĚ RÁDY PŘIJIMAT TOHO MARXE A HLAVNĚ UPADNE VĚTEV NA KTERÉ SEDI TI KAPITALISTÉ!

  Dojde totiž k hezky násilnému znárodněni majitelů velkých peněz a jejich bank.
  Peníze stejne využivaji jen na zbrojeni a války a proto je nepotřebuji!

  OdpovědětSmazat
 5. Klimaticke zmeny byly v dejinach zemekoule casto pred objevenim cloveka a pred vynalezem kola a budou i po nasem vymreni o ktere tak silne usilujeme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Baloune, nejsem sice klimatolog, leč je prokázáno, že současné oteplení probíhá velmi rychle. To co dříve trvalo několik století se dnes projeví za několik desítek roků. Logicky nastane stěhování národů z Afriky do Evropy. Mám obavy jak se to zvládne. Je úsměvná Trumpova reakce na pochodujicích 6 500 v Mexiku. Evropa nedělá, nic a ani nevi kolik migrantů je dnes zde. Zdá 1 či 2 miliony.

   Smazat
  2. Nezvládne se to, kvantita se skokově změnila v novou kvalitu a zvrátit to už nejde. Drancování planety a znečištění odrovná celý svět. To je zákon kapitalismu.

   Smazat
 6. Demokracie = školáci klečí v blátě s rukama za hlavou!

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/VIDEO-z-Macronovy-Francie-Skolaci-kleci-v-blate-s-rukama-za-hlavou-A-kolem-policiste-s-obusky-562388

  OdpovědětSmazat
 7. Celou zem jim zahnojili imigranty, nasekali obří dluhy a teď je mlátí obuchama, nic jiného si tupý volič nezaslouží.

  OdpovědětSmazat
 8. Článek působí optimisticky, jak se to dává do pohybu... Ale mám dojem, že ono se to zase uklidní, udělají se drobné kosmetické změny a jede se dál. A jinak, spontánní hnutí? Tak tomu moc nevěřím. Časem uvidíme, co za tím je.

  OdpovědětSmazat
 9. Je všem jasné, že toto už není kvůli zdražování benzínu. Naše média by měla konečně začít podávat pravdivé informace a ne neustále omílat nesmysly. Je to kvůli snižování životní úrovně obyvatel jako celku, což je způsobeno přijímáním kriminálních živlů a teroristů z Afriky a muslimských zemí, kteří páchají násilí na nich a jejich dětech. Trpělivost lidí je u konce. Hněv lidu je hrozná věc a smete politiky, kteří to způsobili a nebudou těm politikům nic platné tanky a samopaly, protože policie a nakonec i armáda se přidá na stranu lidu. Přeci nebudou vojáci, tedy synové, střílet do svých otců. Mění se to všude, i ježibaba Merkelová zalezla do své chatrče na kuřích nohách. Lid jí z té chatrče vytáhne a dostane spravedlivý trest za svá protilidová rozhodnutí.
  Míša

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Míšo, jseš si jist(ta), že paní AKK bude lepši než Merkel. Co když to bude z louže pod okap.

   Smazat
  2. AKK VŠUDE TROUSI,ŽE TO PUTINOVI UKÁŽE JE TO MINI

   prý makrela.Šlo to jen o 18 hlasů a bylo by po ni.
   To bude fakt zajimavé jak bude trhat našemu skvělému caru PUTINOVI pod zadkem křeslo.
   Budou brzy Němci vitat ty migranty s povinnosti jim ohřivat do postele cihlu,aby jim ti jejich ptáci neumrzli?

   Smazat
  3. Pro Míšu
   Až do 1. poloviny 70. let růst reálných mezd vcelku sledoval růst produktivity, takže poměr toho, co z nově vytvořených hodnot připadlo na mzdy a co na zisky akcionářů, byl víceméně stabilní. Tehdy ale došlo v USA k narušení těchto poměrů - a postupem let i v jiných státech - a od té doby narůstá podíl kapitálu na růstu produktivity a klesá podíl mezd. To, v jaké míře došlo k deformaci původního poměru, dokládá fakt, že reálné mzdy v USA vlastně už 45 let stagnují, zatímco reálné kapitálové zisky famózně rostou. Životní úroveň zaměstnanců je stále menším zlomkem životní úrovně velkých akcionářů a manažerů. Změna životní úrovně zaměstnanců je dána technickým pokrokem, vyšší dostupností některých moderních výrobků a služeb a v nemalé míře je na dluh; v případě někdejšího podílu mzda-kapitál by mohla být - bez zadlužení - o desetinu až pětinu vyšší. Naopak kapitál, zvláště velkých korporací, skrze různé renty a benefity odírá i stát, který se tak zadlužuje. Tento proces opravu není dílem žádných teroristů a kriminálních živlů z Afriky, o nich v 1. polovině 70. let nikdo neslyšel. Je to dílo západní buržoazie.
   V podmínkách ČR tak v současnosti ročně odplynou do zahraničí kapitálové zisky ve stovkách miliard korun, další stovky shrábnou tuzemští kapitalisté, obě skupiny i kvůli odírání veřejné správy rentiérskými manýry monopolních dodavatelů čehosi (voda, kanalizace, solární energetika, velké stavby, IT služby atd.). Vedle toho jsou možné ztráty z případného zneužití sociálních dávek na úrovni asi 2 (slovy dvou) miliard Kč, tj. méně než jednoho procenta, spíše asi půl či čtvrtiny procenta.
   Jestliže si myslíte, že ti, kteří se na okrádání české společnosti (ČR) podílejí jednou setinou, jsou proto hlavními gaunery, tak to vypovídá hodně o Vašich intelektuálních, zejména matematických znalostech nebo o Vašich předsudcích či demagogii, což spadá pod morálku.
   KR

   Smazat
 10. Zajímavá debata. "Francie v pohybu" mi připomnělo 68., tehdy také plály "vatry" v ulicích Paříže i jinde. Tehdy "Frantíci" chtěli socialismus a my se ho snažili bourat. Že by se Evropa sladila a vybrala stejný druh socializmu? Nevěřím, tak dalece nejsme. Pokrok tu ale je, nechceme eurokomunistický kapitalismus ani eurokapitalistický socialismus vedený stejnou skvadrou psychopatů. "Chceme všechny politiky nechat projít psychologickými testy", než je pustíme "k veslu". Na těch testech a donucovacích prostředcích se sjednoťme. Jak nás to učili ve škole, "z národů ač jsme různých..."?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nebylo by lepší politiky poslat, místo na psychologické testy, na smetiště dějin?

   Štefan

   Smazat
  2. Štefane, s tím nemám problém ale jak prověříte ty nové? opět "pokus-omyl"? Věřte doktorům nebo jinému systému voleb, jak jsem je nedávno nastínil. Volební právo určit testem "politické gramotnosti" nebo politiky kandidující prověřit osobnostně komisí psychologů. Nejlépe zavést obojí!

   Smazat
  3. Pane Mírku, psychologické testy, jsou pro tyto jedince k ničemu, PROJDOU VŽDY PROJDOU, to je ten problém ...

   Měli jsme u nás policistu,pěšáka Kadlece, při prvomajovém průvodu školáků se sám chopil řízení a svedl zůčastněné děti ze stanovené trasy po vyhrazené silnici. Vedle, jinam do plného provozu směr Litvínov?

   Zastavoval řidiče po americku, ačkoli nebyl dopravák, zakročoval:"Ruce na kapotu, roztáhněte nohy atd.?

   U vlasatých konzumentů různých psychotropních látek, rozkopl vstupní dveře a zatýkal?

   Na autobusové zastávce se mu líbila dvě děvčata, nastoupily do zadu, on ze předu a v uniformě hupnul na čtyři a jako puma se v plížil ke kořisti?

   Po jeho výstupech se toho cvoka, nutně potřebovali zbavit a ejhle, vždy trval na psychologických testech, které měl pokaždé za 1***.

   Jak se ho zbavili nevím, jen že byl jeden z prvních zakladatelů OF u nás s komunistou Ing. Bořkem Valvodou (ODA), prvním náměstkem ministra vnitra Jana Rumla?!

   No není ten svět neskutečně praštěný?


   Zdraví Ramón

   Smazat
 11. Možná, že se blíží obdoba situace z před 185 lety, kdy zaměstnanci fabrik, do té doby manufakturních, ničili stroje, které továrníci zakoupili a na základě toho mohli část lidí propustit. Až po této zkušenosti a rozmýšlení nad vzniklou situací, příčinami, následky, možnostmi řešení atd., jim masově došlo, že za jejich osud nemohou stroje, nýbrž jejich vlastníci, kteří nespravedlivě rozdělují nově vytvořené hodnoty. Výsledkem tohoto poznání bylo, že se začalo formovat odborové a politické hnutí proletariátu a před 170 lety začal Evropou obcházet přízrak komunismu. Šlechta padla a buržoazie postupně akceptovala odbory a sociálnědemokratické politické strany, posléze si je i koupila.
  My se nyní řítíme do období průmyslu 4.0 a klimatických změn. Opět řada lidí přijde o práci, ale též o snesitelné životní prostředí. Opět je nastálá situace, odsun mezi nepotřebné a žití na sociálních dávkách, povede k primitivní prvotní reakci, kdy bude blokovat robotizaci a chlácholit se údajnou přirozeností klimatických změn. Až rozmýšlení o podstatě problematických jevů, až porovnávání možných a realizovaných řešení, jim bude otevírat oči, aby viděli a pochopili, kdo za to může. I část kapitalistů pochopí, že pokles kupní síly kvůli tolika lidem na ulici narušuje natolik hospodářský koloběh, že již nestačí být dotován drancováním pracovních sil a přírody rozvojových zemí, a připustí nějakou spoluúčast zaměstnanců (občanů, spotřebitelů, obyvatel) na řízení a nesení zodpovědnosti za výrobu a společnost jako celek.
  Novum je v tom, že jestliže před 150 lety ještě mohla západní civilizace někam expandovat (Ameriky, Afrika), dnes už není kam. Místo extenzivního růstu nás čeká intenzivní, místo kvantity kvalita. Místo vršení věcí, aut, domů, jachet, navštívených míst snad přijde období důrazu na smysl na jejich užití. Narážíme na limity, kdy poraženým již není jen jeden živočišný druh a blbouna nejapného bylo možno nahradit na jídelníčku tisícem jiných dobrot. Pokud nezvládneme svoji sebekontrolu, sebeomezování dle přírodních a společenských hranic a budeme-li jako nejapní blbouni nepoučitelně pokračovat v drancování Země a sebe, spácháme sebevraždu soudobého blbouna nejapného.
  Než ovšem dospějeme na křižovatku, odkud jedna z alternativ povede k žádoucímu posunu vědomí a konání směrem k sebekontrole, bude svedena mezi establishmentem a 99 % populace ještě i bitva o schopnost myslet, o informace a schopnost jejich zpracování, o výchovno-vzdělávací proces, o morální zásady, protože právě intelektuální a morální vyspělost rozhodnou o průběhu (rychlosti a formách) a výsledku střetu a o tom, kam z křižovatky. Rovněž proběhne bitva o počet lidí na planetě, poněvadž „extenzivistům“ by prodloužilo existenci výrazné snížení počtu „strávníků“.
  KR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kapitál nezná sebeomezování, rozpíná se silou, proti níž je rozpínavost plynů dětskou hříčkou. Kapitalisté chápou jen jednu věc - zcizení práce dělníka. Východiskem je pouze změna společenského systému.

   Smazat
  2. Kapitalismus zná sebeomezování, viz řada produktů, která je vázána na místo původu, takže jejich výroba je limitována třeba rozlohou vinic.
   A stejně jako v kapitalismu najdeme sebeomezení, tak v socialismu jsme zažili drancování zdrojů a úpadek kvality kvůli nepřiměřeně rostoucím plánovaným počtům.
   Podstatou kapitalismu je vykořisťování na základě iluze svobody. Už to není otevřené otrokářství, kdy otrokář je násilím jako legitimní formou pánem nad pracovním i odpočinkovým časem otroka, ale nese tak zodpovědnost zas reprodukci pracovní síly. Ani to není feudalismus s otevřeným kořistěním části pracovní doby a omezením pohybu pracovní síly, a to i legálně podloženou silou, kdy je zajištění obživy a využití ostatního času na poddaném.
   Jenže k tomu, aby vykořisťovaní v nadkritickém počtu dospěli k náležité úrovni pochopení situace a jejího řešení jako nikoli individuální vzpoury, nýbrž jako společenské změny, musejí absolvovat nějaké teoretické a praktické poznání a musejí se náležitě zorganizovat.
   A právě společenské střety, které vyvolají průmysl 4.0 a změna klimatu, by měly být spouštěčem intelektuálního, morálního a organizačního pochodu ke změně společenského systému.
   Části občanů byl a je tento proces už jasný po desítky let, resp. stovky let. Dovedla a dovede domyslet vývoj už jen i z neosobní praxe. Gro lidí se však nepohne do té doby, dokud "neryje držkou v zemi", dokud iluze nenarazí na tak tvrdou realitu, že mozek je nucen se zabývat přežitím. Jen jednotlivců se podaří zmobilizovat své schopnosti nebo potkat štěstěnu tak, že proniknou mezi vyvolené 1 %. Nemalá část se bude snažit přežít na úkor ještě větších chudáků než oni sami, nemálo z nich ve snaze zalíbit se vrchnosti a posunout se výše. Teprve až když pohasnou všechny naděje na vzestup díky inteligenci, náhodě, proradnosti či podlézavosti, tak se z davu stane masa schopná konečně naslouchat serióznímu popisu stavu a řešení a nastoupit tu cestu dávno již známou, leč náročnou na vzestup jak každého individuálně tak i společného hnutí. Čím dříve zde bude síla, která bude nejen hlasatelem intelektuálního a morálního řešení, ale i samotným praktickým příkladem, tím dříve a efektivně může proběhnout žádaná společenská změna. To je úloha pro autentickou levici. Průmysl 4.0 a klimatické změny se nás řítí, avšak autentická levice je zatím ....
   KR

   Smazat
  3. Ovšem společenskou změnu je třeba chápat jako posun doprava, protože levice byla vždy nepřítelem velkých mužů, kteří místo toho, aby jim druzí s radostí sloužili a nacházeli nejvyšší uspokojení v tom, že mají tu čest podílet se na jejich dějinném poslání, musejí strpět, že se jim tito pletou do cesty. Však si vemte, kolik toho může veliký muž vykonat, má-li moc udílet rozkazy, namísto toho, aby s každou rudou onucí musel jednat jako se sobě rovným a vyčerpávajícím způsobem přesvědčoval nějaký kooptovaný komunistický póvl, aby se uráčil se podřídit vůli génia! Zatímco v nerovné společnosti může průměrný muž velkému muži dobře sloužit nejen k vzájemnému prospěchu, v bolševickém rovnostářství jsou průměrní muži pro ty velké břemenem. Rovnostářství je triumfem nízkých mužů s nízkými ambicemi. Neboť, i levičák se ochotně staví do pozoru, jakmile se začne točit ve hře zajímavá finanční odměna, případně když mu nějaký darebák slibuje dosažení více rovnosti nebo svobody po níž jeho duše tolik pase. Levičáctví (ve všech jeho podobách) se projevuje jako duševní společenská choroba, která vede k jejímu postupnému úpadku, kdy všemu nemocnému, slabému, patologickému a dokonce kriminálnímu je věnována dojemná starost a péče, která daleko přesahuje péči o zdravé, a to proto, aby se opět zařadilo do stáda obecné uniformity. Skutečná pravice, která jediná může zajistit zdravou společnost, musí v první řadě odmítnout rovnoprávnost! Neb jak klasik napsal: "Nadčlověk je smyslem Země ... a právo nutně znovu povstane z násilí a moci. Protože jen malý počet lidí je natolik vynikajících, aby mohl vládnout, zatímco sloužit musí vždy nesčetné zástupy."

   Smazat
  4. Ach jo, Jste zakomplexovaný trouba snící o své velké kariéře když už ne génia - to opravdu nejste - tak alespoň řiťolezeckého mopslíka ve službách vůdcovského "génia". Mopslíka průměrného nebo i podprůměrného muže, který kvůli mocenské pozici nějakého svého vůdce najednou cosi může. Vašimi předchůdci jsou příslušníci nacistických a fašistických stran, SA-manni, esesáci, freikorps, koncentráčničtí dozorci, mravní chátra, kterou si vycvičili a pustili ze řetězu ještě větší psychopatičtí gauneři. Vám podobní žvanilové kariéristicky postupovali i předlistopadovou nomenklaturou, papouškovali fráze do jejich úplného vyčpění a buzerovali normální lidi ať již vzdělané či nevzdělané jen aby se nerozhodli rétorickou levici vyhodit od koryt.
   Připisujete levici, konkrétně předlistopadovému státnímu a stranickému aparátu vlastnosti, jimiž trpí každá zbyrokratizovaná struktura. Pod Stalinem, Brežněvem, Maem, Hitlerem, Mussolinim, Frankem, Stroessnerem, Franzem Jozefem,.... Právě všude tam, kde je narušena rovnost lidí, demokracie, kde výběr řídících pracovníků ztratí kritérium pracovních výsledků a je nahrazen podlézavostí, rodinkařením, korupcí ap., tam pak vznikají Vámi tak obdivovaní vůdci.
   Vzestup Československa po 1. světové válce, Slovenska zvlášť, Sovětského Ruska, Francie po Velké francouzské buržoazní revoluci, Číny za Tenga, severoamerických kolonií atd. - to vše dokazuje obrovský potenciál, který skýtá společnost a který se uvolňuje její demokratizací. Vzestup USA byl dán právě obrovskými možnostmi pro běžné lidi, realitou selfmademanů - a úpadek USA se právě odvíjí od vůdcovského zdegenerování jejich establishmentu.
   KR
   (pokr.)

   Smazat
  5. (dok.)
   Levice není o rovnostářství, nikdy nikdo z politických představitelů socialistických států neplédoval za rovnostářství. Ano, ocitly se někdy socialistické státy v kritických situacích, kdy se rozdávalo jídlo a věci na hlavu každému stejně. Ale to dělají všechny komunity v kritických podmínkách. Jinak se dbalo zásady "za stejnou práci stejná odměna" (jestli toto považujete za rovnostářství, tak je evidentní, že vůbec nemáte žádný pocit spravedlnosti), takže v případě rozdílných pracovních výsledků byly i rozdílné mzdy a platy. Lze debatovat o tom, zda byly rozdíly v pracovním ohodnocení přiměřené, zda u obtížně měřitelných prací nebyl prostor pro kamarádíčkování a protekci, ale to nebylo zdaleka dáno systémem, ale řídícími pracovníky (AK Slušovice aj. jsou dokladem, že to šlo udělat opravdu velmi dobře dle práce).
   Levice je především o emancipaci všech členů společnosti a to nejen v podobě rovnosti před zákonem (na to přistoupila už i pravice), rovných příležitostí (k tomu ještě celá pravice nedospěla), ale především v postoji jedince k ostatním, že je považuje za sobě rovné, že jim přiznává stejnou důstojnost jako má vůči sobě, že je nemíní vykořisťovat, žít na jejich úkor, že jim pomůže v jejich osobnostním rozvoji, protože společnost je tak silná, jak je silný její nejslabší člen.
   Každý má ve společnosti svoje optimální místo, ale nikdo není nad nikoho nadřazen, protože každý je členem společenského soustrojí, kde má každý své místo dané jeho schopnostmi přinášející efekt jak jemu jako jedinci, tak ostatním členům společnosti. Co by si ti vaši vysnění vůdcové počali bez traktoristů, dojiček, uklízeček, popelářů, prodavaček, řidičů, dělníků? Kolik času by jim - a třeba právníkům, vědcům, makléřům, lékařům, architektům, hercům a dalším zbylo, když by místo své odborné praxe museli na pole, do stáje, vyvážet septik, řezat dříví, kopat uhlí, vařit, vysávat atp.? Kolik by toho asi vymyslili mezi podestýláním jedné a druhé krávy, odpojováním secího stroje a připojováním vlečky, při nošení uhlí, hnětení těsta, vyprávěním pohádek malým dětem ....
   Levice je pro individuální rozvoj jedince - ale ne na úkor někoho jiného!
   Váš velkolepý klasik teorie "nadčlověka" a "vůle k moci" dožíval obstojně jen díky péči "podřadných" lidí, jinak by se svoji syfilidou chcípl jako pes.
   Buďte rád, že levice a další humanisté jsou tolerantní v uskutečňování Kantova mravního imperativu, jinak by Vás a Vám podobné s vaší přezíravostí vůči lidem a podlézavostí mocným, bohatým a silným, čekala drsná odplata.
   KR

   Smazat
  6. 18:46 Přílišné množení podřadných lidí, tedy , tak jak je definoval Lothrop Stoddard*) není žádoucí! Války jsou proto a nejen proto nezbytným předpokladem zachování civilizace! Tedy nejen nerovnostářské, ba nerovné společnosti, stojící na Nadčlověku, jenž je smyslem Země. Např. Řím - dokud vedl války ve kterých šlo o bytí a nebytí Republiky, jakou byla ta s Pyrrhem, Jugurthou či Mithridatem a hlavně ovšem s Hannibalem, země byla pevná jako ocel, lidé v ní hrdí a nezdolní! Zocelení bojem a každodenním nebezpečím, potřebou sebeobětování! Jak ale nastal tzv. mír, tedy jistí imperátoři - cézaři vedli místo válek jen různé drobné válčičky či spíše šarvátky s barbarskými kmeny na vzdálených hranicích říše, nastal úpadek! V samotném Římě pak množili se buzeranti, děvky a alkoholici a rostla korupce, letargie, tupost, bujely blbost a intrikaření! Dnes se k tomuto stavu opět přibližujem. To chceme? A bude hůř! Páč příroda nedopouští přežívání slabých a nemocných a my se k ní musíme vrátit, neboť jinak jako druh zahynem! I proto musí být pravidelně vedeny války, protože pud boje je hluboce zakódován v genech každého člověka, jen se ho u každého jedince nepodařilo stejně potlačit. Boj tříbí! Ten vynáší na povrch vynikající jedince mého typu a vyhání z času přebytečný kompars ražení místních užgryndaných čechomužiků, neb lidstvo existuje jen jako materiál pro šlechtění vynikajících jedinců, kteří píší dějiny! Ostatní z nich jsou pak beze stopy odejiti v podobně kolaterálních ztrát ... neb jak praví klasik: „Slabí a nezdaření mají zahynout: první věta naší lásky k člověku. A má se jim k tomu ještě pomáhat.“ (Friedrich Nietzche). Jinými slovy co je nemocné má zemřít a to, co je vynikající nesmí být snižováno na průměr!

   *) Tímto termínem definoval americký historik a novinář vrstvy neschopné se etablovat do stávající společnosti a usilující o její zničení násilnou revolucí! - https://en.wikipedia.org/wiki/Lothrop_Stoddard


   A protože jak napsal novinář a historik Lothrop Stoddard, podlidé budou vždy proti řádu přirozené, tedy nerovnostářské společnosti povstávat, tak etablovaná společnost se proti nim vždy bude bránit až do krajnosti!- http://www.stjoseph.cz/pojem-fasismu/

   Smazat
  7. Stačí jen zopakovat první větu z příspěvku (18:44). Ve svém zakomplexovaném mozečku nevalného výkonu si skládáte spolu s jinými obdivovateli vůdcovských režimů, fašistických a nacistických údajných nadlidí ze střípků faktů scestné mozaiky interpretací dějin dle svých zamindrákovaných předsudků a chorých ambic. Nejste s to vidět svět, společnost a dějiny z více pohledů, natož v jejich celistvosti. Váš mozkový defekt se dá i kvantifikovat. Narodil Jste se o nějakých 80 až 100 let později, než byly Vaše fantasmagorie v módě. Kreténi Vašeho typu to neprohráli náhodou, omylem, nějakým podfukem, na jiném poli, než chtěli. Naopak. Vyklepli je "podlidé" právě jejich vlastními, "nadlidskými" zbraněmi: silou a rozumem, morálkou, zanícením, vůlí. Vy a Vám podobní Jste zakomplexovaní sráči, kteří sní o své velikosti vlhké sny.
   Místo obsahu života, obsahu řešení společenských problémů, upřednostňujete formu. Své rádoby vůdcovství možná projevujete, když hrajete kuličky nebo taháte kačera na špagátku, ale nejste s to je aplikovat na důležité společenské problémy. Velké, složité společenské úlohy jsou z těch nejnáročnějších zkoušek formujících lidské charaktery, odhalujících schopnosti jedinců a kolektivů. A vůbec k tomu nepotřebují žádné vůdce. Kolik postižených, mrzáků, outsiderů dokázalo trumfnout vládce, siláky, favority. Kolik těch hrdinů z lítých bojů pak selhalo po boji, kolik hrdinů vzestupů z bídy k moci se stalo darebáky a zbabělci v okamžiku své vlády. Kolik odvážných bojovníků, osvoboditelů, vůdců podlehlo moci, majetku a statusu.
   Vám je ovšem marno to říkat, protože žijete ve své "übermenschové" bublině, v lesku stěny té vyduté bubliny se vidíte patřičně zvětšený. Je to však klam, za tou bublinou je jiný svět. Žijí v něm a tvoří následováníhodní lidé, vzory lidství, příklady pracovitosti, intelektu, odhodlání, houževnatosti - a mnoho lidí strhnou k následování, inspirují k podobným vlastním výkonům. To ty inteligentní a morální. Ti hlupáci a hajzlové čekají na vůdce, aby se s ním svezli, či spíše vyvezli nahoru. Tak i Vy čekáte vazalsky na svého vůdce. Leč pozdě. Vůdcům Vámi vysněného typu už vypršel hlavní čas. Zbyly už jen drobky: KLDR, Saúdská Arábie a možná nějací kmenoví vůdci kolem rovníku.
   Šťastnou cestu do minulosti
   KR

   Smazat
  8. 22:15 Komoušský žvásty, co vyšly z módy v 60. letech! V Číně o 15 let později. A co tvůj Putler fýrer? Ten je hodný následování? - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   Ve skutečnosti jsou zákony eugeniky jasné a prokazatelně fungující. V přirozené společnosti jsou podlidé vystaveni biologické regulaci ještě před tou společenskou (ve staré Spartě to preventivně spojili a proto tam nikdy nedocházelo k vnitřnímu pnutí homogenní ale přísně hierarchické společnosti, pouze povstání otroků, kteří stáli vně společnosti a které pak bylo snadné potlačit). S rozvojem trojpolního hospodářství docházelo ale k potravinovému blahobytu v některých oblastech, jakým byla třeba jižní Francie a podlidé se tam tak dostali do početní převahy, z čehož vzniklo nebezpečné katarství! Jeho Svatost Inocenc III. proto nařídil jejich totální likvidaci, což se běžně nedělo, neb vládnoucí gen byl závsilý na práci rolníků. Jenže kde duch podlidí ovládl i tuto vrstvu, tam nebylo třeba nikoho šetřit! Podobná situace měla nastat i v Číně za povstání tzv. Tchajpchingů a v Rusku za občanské války. Ovšem tam to nebylo ani v jednom případě dovedeno do úspěšného řešení. Z toho je třeba se poučit při eliminaci Chujlostánu, kde v čele stojí gauner (viz ten tvůj fýra na fotce) celkem ovládající snadno tento póvl - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0

   Smazat
 12. Thanks for sharing the information it was very helpful for me

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.