Reklama

sobota 17. března 2018

Korejská krize a politická neodpovědnost naší mediální scény

Miroslav Polreich
17. 3. 2018
V době hluboké politické krize mezi USA a KLDR, kdy aktuální byly „tlačítka“ ke spuštění raket s atomovou výzbrojí, publikovali jsme rozbor („Léčba globálních problémů korejskou krizí“ dne 8.10.2017). Nejednalo se jen o popis vážné bezpečnostní situace, ale obsahoval předně i upozornění na pozitivní možné výstupy při řešení této krize. Hloubková analýza se opírala o teoretické zhodnocení všech možností na základě historické zkušenosti a uváděla příklady obdobných řešení za podmínek tolerance a jednání. Byl to aktivní přístup k možnému řešení a stabilizaci současného bezpečnostního prostředí dokonce z globálního hlediska. Snažili jsme se ukázat a upozornit, že v každé situaci je nutno předně hledat mírová řešení. To je základní princip aktivního, chcete-li angažovaného zpravodajství.

EÚ „omylom“ uvalila sankcie na Sýriu za chemický útok, ktorý sa nestal, tri dni predtým, ako sa o nich malo rozhodovať

17. 3. 2018     HlavneSpravy
V piatok sa v EÚ odohrala jedna mediálne nevýrazná, no dosť dôležitá udalosť. Rada EÚ na svojej webstránke predčasne omylom zverejnila rozhodnutie EÚ o zavedení nových sankcií proti Sýrii. Na tom by nebolo samo o sebe nič zaujímavé, pretože EÚ, podobne ako USA, uvaľuje sankcie na kdekoho. Zaujímavé však je, že toto rozhodnutie opisuje, že nové sankcie proti Sýrii sú reakciou EÚ na chemické útoky sýrskej vlády proti vlastnému obyvateľstvu a bolo odsúhlasené dňa 19.marca 2018.

Jiří Klapka obdržel stříbrnou medaili A.S. Puškina Ruština – otevřená brána k poznání

Zdeněk Hrabica
17. 3. 2018
Jakoby mávnutím čertovského proutku zmizela ruština z našeho vědomí. Stovky českých i slovenských učitelek ruštiny – jako kdysi stovky leváků – byly sociálně ekonomicky předělány na učitelky angličtiny. Leckterý divadelní herec se dnes ztrapňuje v rolích nebo dabbingu svým žvatlaním s ruským přízvukem v inscenacích o agentech KGB v našem minulém i současném životě. Příčiny tohoto stavu jsou však mnohem hlubší, než by se na první pohled mohlo zdát.

Nechci mít z dětí jen stín na zdi

Michal Brand
17. 3. 2018
NATO zřejmě nenápadně oznámilo revizi jaderné doktríny, která platila – „jaderné zbraně jsou použitelné jedině v případě jaderného napadení protistranou nebo v případě napadení podobným způsobem ohrožujícím samotnou fyzickou existenci napadeného národa.“
Nyní NATO říká (Stoltenberg): "Rusko podle a v minulém desetiletí modernizovalo své ozbrojené síly a výrazně do nich investovalo. Vyvíjelo nové zbraně, včetně nukleárních. Rusko ve své vojenské doktríně i cvičeních integrovalo konvenční a nukleární válku.” 
Toto „rozmazání hranice” mezi konvenčním a nukleárním konfliktem podle něj snižuje ruský práh k použití atomových zbraní. A ruské rozmazání hranice mezi mírem, krizí a válkou je podle něj „destabilizující a nebezpečné”.

Prezident Miloš Zeman: ,,Víte, za co ti demonstranti demonstrovali? Za svobodu televize vůbec ne. Demonstrovali za Kalouskovu televizi."

17. 3. 2018   Hrad

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“ (přepis rozhovoru)
,,Pozor na to. Kalouskovu televizi, a já Vám to mohu naprosto jasně dokázat. Já jsem ve svém inauguračním projevu totiž věnoval České televizi jednu jedinou větu. Mimochodem ona za to víc nestojí. A v této jediné větě jsem řekl, existuje studie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, která říká, že Česká televize má zpravodajství a publicistiku obecně vychýlenou ve prospěch TOP 09, a já věřím, že po posledních volbách toto vychýlení zmizí."

Vrchní velitel NATO: Potřebujeme v Evropě více vojáků

17. 3. 2018      zdroj
Americký generál Skaparotti si Kongresu postěžoval na nedostatek vojenských sil. Severoatlantická aliance potřebuje mít více vojáků na území Evropy, řekl v americkém Kongresu vrchní velitel sil NATO v Evropě generál Curtis Skaparrotti.

Skripal je prostě jen další lež

Paul Craig Roberts
17. 3. 2018       PaulCraigRoberts
Je někdejší britský velvyslanec Craig Murray jediným informovaným a důvěryhodným člověkem, kterého vláda Velké Britanie vprodukovala? Zdá se, že ano. Britskou premiérku jakožto i celou její vládu totiž právě až Craig Murray přichytil při masivní lži. 

Položme si tuto otázku: Proč vojensky nevýznamná Velká Britanie provokuje mnohem mocnější vojenskou mocnost?

Podle Rusů bylo zařízení pro výrobu plynu „Novyčok" převezeno do USA!

- kou -
17.3.2018 RIARU,  překlad PrvníZprávy
Všechny zásoby plynu „Novyčok“, který otrávil bývalého plukovníka GRU Sergeje Skripala, na konci roku 1990 byly zničeny na náklady Pentagonu, a zařízení pro jeho výrobu bylo exportováno do Spojených států.
Novinářům to sdělil bývalý člen komise biologických zbraní OSN, vojenský expert Igor Nikulin.

Občané a děti kapitalismu

Třetí světová válka je za dveřmi – jak se těšíte?


Michal Brand
17. 3. 2018
Současné dění na geopolitické scéně čím dál více směřuje k rozpoutání třetí světové války. Světové války mezi velmocemi – USA (a vazalové) vs. Rusko-Čína. 

USA okupují část Sýrie V Sýrii USA nelegálně okupují území a staví si svoje vojenské základny na území cizího státu bez souhlasu jeho legitimní a demokraticky zvolené vlády. Na těchto základnách a na základnách v Jordánsku cvičí a vyzbrojuje islámské teroristy. „Svobodná a nezávislá média“ tyto islámské teroristy cudně přejmenovala na „bojovníci za demokracii“ a na „demokratická opozice“.

Zemana a Babiše do koše! Kam s Kalouskem a s Němcovou? Fica do basy! Kam s Kiskou?

Zdeněk Hrabica
17. 3. 2018
Před námi se denně rozprostírá prapodivný svět. Kdysi Karel Čapek poznamenal, že se starými lidmi prý starý svět odchází, s mládím nový svět přichází. Stejně jako Karel Čapek napsal, že existuje život před psem a se psem. To už je přece jenom laskavější. Můj přítel Egon Bondy napsal a sdělil mi, že nad světem jednou pevně zavládnou nedospělci, v každém jazyce jim říkají jinak. Budou ovlivňovat konzumní pravidla, nutit své rodiče, aby byli inn. Hitler hnal v posledním záchvěvu do války nezralé dorostence a žehnal jim na smrt. Nakonec nad smrtí zvítězil život!

...Že to máte zapotřebí dělat takovouhle práci...

17. 3. 2018

Craig Murray ještě přidává a označuje „Story o novičoku“ za nové vydání podvodu o iráckých zbraních masového ničení


17. 3. 2018        Nachdenkseiten
Již včera jsme v našem článku „Salisburská báchorka – co zatajují média a politika v případě ruského dvojitého agenta?“ navázali na úvahy bývalého britského velvyslance Craiga Murray[*], který se ve svém, dnes již v sociálních médiích velmi rozšířeném článku „Russian to Judgement“ kriticky kvalifikovaně vyjadřuje k „oficielní verzi“ událostí v Salisbury. Včera Murray ještě posílil tento postoj ve svém druhém článku, ve kterém na základě oficiálních dokumentů Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) dokládá, že oficiální britská verze nemůže vůbec odpovídat pravdě. Náš kolega WM přeložil článek Craiga Murraye* pro NachDenkSeiten z angličtiny.
Story o novičoku je v zásadě novým vydáním podvodu o iráckých zbraních hromadného ničení.
 
*bývalý britský velvyslanec v Uzbekistánu

Trump ruší globalizaci

Zbyněk Fiala
17. 3. 2018  VašeVěc

Nedivil bych se, kdyby po náměstích začali běhat levičáčtí nepřátelé globalizace s portréty Donalda Trumpa, tak jako se za kulturní revoluce nosil Mao. Jeho údery na volný obchod jsou systematické a míří stále hlouběji. 


Šimon Pánek agitoval mezi studenty krátce před jejich stávkou. Petr Žantovský si skládá dohromady nejen tyto souvislosti

Petr Žantovský

Petr Žantovský  - Týden v médiích
17. 3. 2018  ParalmentníListy
Za velmi sympatický počin na mediálním poli lze z uplynulého týdne považovat článek na serveru Pravý prostor, který se věnuje tzv. Pražskému studentskému summitu a z pohledu dospělého člověka směšnému vystoupení Šimona Pánka z organizace Člověk v tísni. Petr Žantovský má slova chvály i pro Mirku Spáčilovou za text, kterým trefně zhodnotila dění při předávání cen soutěže Český lev. Především za upozornění, že většina vyznamenaných hraných děl prošla bez většího diváckého zájmu, a když byla příležitost se o nich něco dozvědět, dostalo publikum od tvůrců politické školení.

pátek 16. března 2018

Ondráček neskončil, Ondráček trvá

František Kuba
16. 3. 2018  Literárky
V jedné písničce, třeba na rádiu Čas se můžeme doslechnout: „Středověk neskončil, středověk trvá…“. Leccos tomu nasvědčuje, inkvizitorů typu Miroslava Němcová, Magda Vašáryová, Petr Gazdík, Zbyněk Stanjura, Miroslav Kalousek a dalších máme přebytek, takže by se mělo uvažovat o urychleném exportu – i za cenu doplatku z naší strany. Jejich vnitřní pnutí způsobuje kumulaci negativní energie: Tímto jímajícím kondenzátorem se stala bohužel Sněmovna. Při nekontrolovaném vybití (jiskrou) může dojít k Majdanu. To by pochopil i takový budulínek jako je viceprezident Evropské komise Frans Timmermans.

Studenti stovek škol v Česku stávkovali 15. března 2018 za demokracii a svobodu; možná jim brněnská učitelka Štěpánová připomněla, jak Brno navštívil Hitler, od něhož prý Evropu osvobodily US

Břetislav Olšer
16.3. 2018   Rukojmí
Studenti stovek škol v Česku stávkovali 15. března 2018 údajně za demokracii a svobodu. Trošku jim kolabuje kalendář; nově prý za Mezinárodní den proti policejní brutalitě. Možná by jim připomněla brněnská učitelka Štěpánová, jakoby stvořená pro ideální organizátorku studentských stávek, jak Brno navštívil Hitler, kterého podle ní vyhnali z Evropy vojáci USA…

I tisíciletou moudrost umí pražská kavárna postavit na hlavu

Lubomír Man
16. 3. 2018
Víte, co je to svoboda českého tisku a svoboda České televize, na jejiž obranu bylo ve středu svoláno shromáždění na Václavské náměstí a ve čtvrtek za její naplnění vyrazili školáci buď před své školy, nebo na náměstí svých měst? Pokud to nevíte, rád vám to prozradím. Nuže svoboda tisku a svoboda České televize, za které se v těch dvou dnech demonstrovalo, je svoboda pracovníků obou těchto oddílů českého mediálního prostoru psát, vysílat a pracovat pouze a výhradně k dobru a prospěchu jediné politické strany u nás, a to strany, která se nazývá TOP 09.


Czexit je jediná možnost, jak přestat být krmelcem Evropy! 4. závěrečná část


Jaroslav Tichý
16. 3. 2018
V souvislosti se sílícím voláním našich voličů po odchodu z EU, která se mění prakticky den ze dne k horšímu, a to jak z hlediska svých pravidel tak i své podoby, sílí současně strašení našich občanů ze strany našich veřejných propagandistických prostředků a různých „odborníků“ ohledně obrovských negativních dopadů příp. Czexitu na naši zem a na její obyvatele. Protože jde o zavádějící a záměrně zkreslená tvrzení, pojďme si k celé záležitosti říci více.

Proč nosí barevní revolucionáři při demonstracích transparenty v angličtině?

Michal Brand
16. 3. 2018
V ulicích slovenských i českých měst probíhá malý středoevropský pokus o Majdan. Na Slovensku jako záminka a katalyzátor byla využita vražda novináře Kuciaka a jeho snoubenky. Symptomatické je, že dnes už jakoby nikoho nezajímá kým a proč byl ve skutečnosti Kuciak zavražděn.
Nápadně to připomíná střelbu na Majdanu, kde podle svědectví západních novinářů stříleli po demonstrantech i západních novinářích ostřelovači z hotelu ovládaného Pravým sektorem (protivládními extrémistickými bojůvkami ve stylu nacistických SA), účastníci Majdanu se veřejně přiznali k tomu, že střílet začali oni sami a vraždili policisty, toto video youtube svobodně a demokraticky smazal, ale je ještě zde.

Přejeme Vladimíru Putinovi skvělý volební úspěch. Svět jej potřebuje.

Jiří Vyvadil
16. 3. 2018
Vladimír Putin dokonale ovládá jemné předivo diplomacie, strategické předvídavosti, kterou doprovází rozhodnými, ale přesnými kroky. To není tlučhuba jako Trump, to není zmatená May, která vyhlašuje předčasné volby, aby získala více procent, aby je následně prohrála, to není do sebe zamilovaný Macron, který miluje šířit prsti nápadů, které ovšem těžko zrealizuje.

V daňových rájích mizí bilióny, chudé státy krvácejí

Odhadem 21 až 32 biliónů dolarů (423 až 645 biliónů korun) leží nezdaněných nebo jen mírně zdaněných v daňových rájích. To je zhruba hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států a Číny dohromady. Zprávu před časem zveřejnila organizace Tax Justice Network (TJN) a znovu poukázala na to, jaké škody taková praxe páchá po celém světě. 

Co se děje u sousedů v Německu

Společné cvičení německé policie a armády
-OP-
19. 3. 2018
V Německu se očekává skutečně velký teroristický útok nebo dokonce občanská válka? Německá policie se aktivně připravuje na možný teroristický útok. Společně již také nacvičovaly armáda a policie jejich připravenost na nečekané události a schopnosti vzájemné koordinace. Německá armáda z právního hlediska nesmí zasahovat uvnitř státu, při katastrofické události však může být vyzvána na pomoc. Nebo není nic jednoduššího, než přetvořit a vybavit policii tak, že obdrží podobné uniformy, ochranné vybavení a podobné zbraně jako armáda. Situace houstne i díky demonstracím Turků a Kurdů žijících v Německu, protestům Antify, Pegidy a dalších. Co o tom píše německá alternativa?

Nakonec pro odlehčení v drbylinku – jak dnes žije vnuk Ericha Honeckera, ale možná je s to s ním úplně jinak a krátká informace, jak právě probíhá umělecká dekadence v Berlíně – muzikál „Vítejte v pekle“.


Prečo doteraz nebola protidemonštrácia?

Ivan Lehotský
16. 3. 2018  HlavnéSprávy
„Ako je možné, že Smer vyhral vysoko voľby, sústavne vysoko vedie v prieskumoch verejnej mienky, ale doteraz nebol schopný zvolať svojich prívržencov na akúsi protidemonštráciu?“ pýta sa oprávnene Ján Čarnogurský a s ním aj mnohí občania.


Nové ruské zbraně: dobrá zpráva pro všechny, kteří chtějí žít

Geo
16. 3. 2018 Eurasia24
Odhalení existence nových zbraňových systémů ruským prezidentem Vladimirem Putinem má zásadní význam nejen pro obranyschopnost jeho země, ale i pro udržení míru v našich končinách.


Výročí německé okupace Československa 15. 3. 2018

Marie L. Neudorflová
16. 3. 2018  (projev přednesený autorkou na včerejší demonstraci na Hradčanském náměstí)
 

Je nutné si připomínat tragická výročí našich dějin, jako 15. březen 1939, kdy hordy německých vojáků vkráčely do českých zemí s těmi nejhoršími záměry 

– zcizit zemi, vše cenné, co Češi vybudovali, zničit svobodu, demokracii, kulturu, zotročit obyvatelstvo, vyhladit napřed inteligenci spolu s židovským obyvatelstvem a postupně se zbavit všech Čechů. Během několika let Němci stačili vyvraždit 360 tisíc českého obyvatelstva.

Nastal čas šikovné provokace? Toto tušení je ve vzduchu

- rp -
16. 3. 2018 PrvníZprávy
Bylo úterý (13.3.) po poledni, když na Prvních zprávách vyšel článek „Rusko varuje USA: Za úder na Damašek bude následovat protiúder!“
Psalo se v něm, že USA mají v úmyslu použít provokaci militantů ve Východní Ghutě jako důvod k útoku na vládní čtvrti Damašku. Řekl to novinářům šéf ruského generálního štábu Valerij Gerasimov.

Vystrčením to začíná aneb Veterán neunikl


Tomáš Pecina
16. 3. 2018  Paragraphos

S nepřáteli naší křehké demokracie nelze mít soucit: to jednou rekvalifikujete vystrčení holého zadku veterána Martina Zapletala na projíždějící konvoj spojenecké americké armády na přestupek, a delikvent si pak myslí, že si může ve veřejném prostoru říkat, co ho napadne. Kdepak, svoboda slova není bezbřehá, přátelé, říkat smíme zásadně jen to, co si myslí naše vláda. 

Stephen Hawking, vesmír a Bůh

Janika
16. 3. 2018   Ostrov Janiky a Outsidermedia

„Není potřeba odvolávat se na Boha, aby uvedl věci do pohybu. Díky fyzikálním zákonům, jako je gravitace, je vesmír schopný vzniknout sám od sebe.“
(Stephen Hawking)

Londýnský primátor Khan se stává cenzorem: Svoboda Britů se snižuje

16. 3. 2018        PrvníZprávy Je nejvyšším cenzorem ve jménu "politické správnosti". Podle primátora Londýna cenzura na internetu není dost tvrdá. Proto je fanouškem cenzurních zákonů německého ministra Heiko Maase. Pokud je někdo v Londýně advokát "politické správnosti", pak je to starosta Sadiq Khan. Všechno musí být genderově neutrální, všichni musí respektovat všechna náboženství, musí být upřednostňovány menšiny. Ale běda, Londýňané si stěžují na islámské teroristické útoky, kriminalitu a násilí! To je "součástí života v kosmopolitním městě", patří k životu kosmopolitního města!

Výročí německé okupace Československa 15. 3. 2018

Marie L. Neudorflová
16. 3. 2018 (předneseno na vzpomínkovém setkání na Hradčanském náměstí 15. března 2018)
Je nutné si připomínat tragická výročí našich dějin, jako 15. březen 1939, kdy hordy německých vojáků vkráčely do českých zemí s těmi nejhoršími záměry – zcizit zemi, vše cenné, co Češi vybudovali, zničit svobodu, demokracii, kulturu, zotročit obyvatelstvo, vyhladit napřed inteligenci spolu s židovským obyvatelstvem a postupně se zbavit všech Čechů. Během několika let Němci stačili vyvraždit 360 tisíc českých občanů. Dnes je korektní používat pojem nacisti, ale nacisti byli Němci a ne každý Němec účastnící se zběsilého vraždění byl nacista. 

Březnový vítr

Lenka Procházková
16. 3. 2018
(předneseno na vzpomínkovém setkání na Hradčanském náměstí 15. března 2018)
 15. března roku 1939 od šesti hodin ráno začala naši zemi, tedy to, co z ní zbylo po Mnichovu, obsazovat nacistická vojska. Invaze měla krycí název Březnový vítr. O dvanáct hodin později vjel Adolf Hitler se svou vojenskou ekipou Matyášovou branou na Pražský hrad. Začínalo šest nejstrašnějších let naší novodobé historie. Říká se, že malý národ, chce-li přežít, musí umět snášet i veliké křivdy. Přežít křivdy a zrady však neznamená zapomínat na ně.

Zemřel Dr. Ing. Josef Mrázek, CSc.

15. 3. 2018
Paní Mrázková nám prostřednictvím přítelkyně Zdeňky Radičové sdělila, že v noci ze 14. na 15. března zemřel náhle její manžel Dr. Ing. Josef Mrázek, CSc. (*
22.12.1929), který byl našim dlouhodobým spolupracovníkem a přítelem. Vážili jsme si jeho upřímného zájmu o nápravu věcí veřejných a o obhajobu skutečné demokracie v naší zemi. Vedle obhajoby občanských práv vždy zdůrazňoval také sociální práva všech občanů. Aktivně se účastnil společenských akcí, polemik, diskusí, neúnavně publikoval také v Nové republice.  ZDE a ZDE

Velmi si přál, aby se našla skupina lidí, která by se dokázala aktivně chopit jeho představy nového volebního systému, který nese název Spojení 12 .
Z jeho myšlení byla zřejmá jeho dlouholetá vědeckovýzkumná práce, která předpokládá jasné definování pojmů, stálou revizi premis a trvalé prověřování platnosti hypotéz.
Poslední léta zasvětil zejména snaze o kvalitnější, efektivnější a spravedlivější zdravotnictví.

Patří k těm vzácným osobnostem, které nehledíí na osobní rizika a život věnují práci pro druhé.

Je nenahraditelný a bude nám chybět.

čtvrtek 15. března 2018

National Interest: CIA a ministerstvu zahraničí USA byla vyhlášena válka


Alexandr Bělov
15. 3. 2018      zdroj
Americký senátor Rand Paul přečetl zprávu o činnosti Giny Haspelové v jižní Asii. Zpráva byla poskytnuta jedním z bývalých spolupracovníků Haspelové, který popsal, jak sledovala proces mučení. Americký senátor Rand Paul uspořádal mimořádnou tiskovou konferenci, na které oznámil, že je proti jmenování Mika Pompea na post ministra zahraničí USA a Giny Haspelové do funkce ředitelky CIA, píše Kurt Mills v článku pro The National Interest. "Myslím, že to je v rozporu s mnohým tím, co říkal prezident Trump během své volební kampaně. Jsem překvapen, že navrhuje do funkce hlavy ministerstva zahraničí člověka, který všemožně hájil a prosazoval návrh na změnu režimu v Íránu", prohlásil Paul.

Czexit je jediná možnost, jak přestat být krmelcem Evropy! 3. část


Jaroslav Tichý
15. 3. 2018
V souvislosti se sílícím voláním našich voličů po odchodu z EU, která se mění prakticky den ze dne k horšímu, a to jak z hlediska svých pravidel tak i své podoby, sílí současně strašení našich občanů ze strany našich veřejných propagandistických prostředků a různých „odborníků“ ohledně obrovských negativních dopadů příp. Czexitu na naši zem a na její obyvatele. Protože jde o zavádějící a záměrně zkreslená tvrzení, pojďme si k celé záležitosti říci více. 

Uvědomělost mladých? Nenechte se vysmát!

Jiří Baťa 
15. 3. 2018
Dnes, čtvrtek 15. března 2018 se vyznačuje dvěma událostmi. První, že byla na území České republiky uskutečněna tzv. Stávka za demokracii a obranu ústavy, kterou původně v podobě výzvy sepsali „uvědomělí“ studenti pražské DAMU a prostřednictvím Facebooku se rozšířila mezi studenty škol po celé republice. Několik hodin před zahájením akce byla potvrzena účast více než 300 škol. Akce se ne zcela náhodou, koná den poté, co do ulic vyšli demonstranti vyjádřit svůj nesouhlas s chováním prezidenta Miloše Zemana a jiných politiků.

Probudí se Rusko?

Paul Craig Roberts
15. 3. 2018     PaulCraigRoberts
Žít při vědomí, že mají nepřítele, který jen hledá cesty, jak je odklidit z cesty, musí být pro Rusy traumatizující zkušeností. A zdalipak je už napadlo, jak podivné je, že Velká Britanie, země nepříliš vojensky významná, kterou by Rusko dokázalo smést z povrchu země v několika minutách, vykonstruuje proti ruské vládě falešné obvinění, toto falešné obvinění ohlásí veřejnosti, a aniž by k němu přiložila jakýkoli důkaz, obrátí se s tímto obviněním na OSN, dá Rusku ultimatum, rozpráší celou ruskou diplomatickou misi v Britanii, zmocní se zdejšího ruského majetku – a to vše na základě pouhých domněnek a s odmítnutím spolupráce s obviněnou zemí, jak to při šetření takovýchto obvinění vyžaduje zákon.

Pojďme odejít z jeskyně

Patrick Ungermann
15. 3. 2018
Starořecký myslitel Platón, který byl schopný představit si čistý a věčný svět idejí – myšlenek, přišel s obrazem jednoho neblahého existujícího prostředí. Jde o Platónovu jeskyni. Platónovu jeskyni důvěrně známe: Sedíme v ní spoutaní a hlavy máme narafičené proti zrcadlu. V něm se odráží oheň. To je jediné světlo, které v životě vidíme. Jednou v noci se jeden snílek a odvážlivec osvobodí z pout. V úžasu odvrátí pohled od zrcadla a spatří skutečný popraskávající oheň. Je to k nevíře. Celou tmavou noc leze pryč z jeskyně. Ráno ho zastihlo u otvoru ven, ke slunci. 


Kdo chce válku a ničení?

15. 3. 2018      EB
Pokud na chvíli přijmeme premisu, že nevkusný vtip českého prezidenta o likvidaci novinářů může vést k tomu, že nájemný vrah na východním Slovensku zabije dva mladé lidi, můžeme se zamyslet také nad tím, kam až může vést otrávení bývalého ruského špiona ve Velké Británii. V obou případech se na základě nejasných příčinných vztahů dochází k drastickým závěrům. 


Dvě ztracená desetiletí. To je Itálie po volbách 2018

Květa Pohlhammer Lauterbachová
15. 3. 2018 E-republika
Socialisté se dali cestou prosazování zájmů neoliberálních elit. Tímto následují rakouské i německé socialisty a směřují podobně jako Zelení do propadliště dějin. A řecký model nejde naordinovat Itálii, poněvadž to by byl konec eura a tím i konec celého evropského projektu.


Už zase bubnují, že nás ovinuly černý mraky…

Přemysl Votava
Přemysl Votava
15.3.2018 VašeVěc
Je několik měsíců od parlamentních voleb a od druhé přímé prezidentské volby. Výrazné vítězství Andreje Babiše a jeho ANO, ale také opětné vítězství Miloše Zemana. Výsledky voleb jsou nezpochybnitelné, byly zcela demokratické. Přesto opět z pražských kaváren a školních škamen bubnují, že „naši drahou vlast ovinuly nějaký černý mraky.“ Do stávky se děti ženou, místo školy do ulic, bude legrace, přijde i televize…

„Mayová je úplný blázen.“ Assange okomentoval situaci o vyhoštění ruských diplomatů

15. 3. 2018 Sputnik
Zakladatel WikiLeaks Julian Assange, který se skrývá v ekvádorském velvyslanectví v Londýně, okomentoval situaci o vyhoštění 23 ruských diplomatů z Velké Británie v souvislosti s otravou bývalého plukovníka GRU Sergeje Skripala a jeho dcery Julie.

Prípad Jána Kuciaka – ako to bolo?

Gustav Murín
15.3.2018 Literárky
Slovenskú opozíciu už smrť pôvodne neznámeho a zrejme obetované novinára a jeho snúbenice už nezaujíma. Plne sa sústreďujú na útok na vládne kreslá stupňujúcimi sa požiadavkami a absurdnými ultimátami. To je tiež odpoveď na starorímsku otázku po každej politicky motivovanej vražde – „Cui bono“, čiže „Komu to prospelo“?


„Pojď, vole, uleješ se z fyziky“ – aneb největší studentské demonstrace od Listopadu 1989


Michal Rusek
15.3.2018  Literárky
Tak především: Je to docela velká odvaha, mluvit jménem všeho studentstva, nemyslíte?
Výjimečně si dovolím anonymně zveřejnit soukromou poštu, nicméně vím, že se jedná o gymnázium v Brně:

Británie odmítla poskytnout Rusku vzorky látky v „případu Skripal"!

- kou -
15. 3. 2018  RIANovosti, česky PrvníZprávy
Spojené království není povinno poskytnout vzorky ruských látek v případě otravy bývalého důstojníka GRU Sergeje Skripala, prohlásil zástupce UK Jonathan Allen v OSN během zasedání Rady bezpečnosti.

Republiku si rozvracet nedáme!

Jaroslav Loudil
15. 3. 2018
žáci 240 českých škol, včetně gymnázií a několika divadel dnes v poledne opět nastoupí - "do první linie" - boje za demokracii. Rychle ukončí výpočet trojčlenky, schovají preparované brouky do kabinetu, dopíšou pod lavicí dopis své milované ze sousední třídy , případně ještě s chutí narychlo spolykají pořádnou svačinku od maminky a pak už hajdy na náměstí , "dělat politiku". Tihle často šestnáctiletí puberťáci budou s krví podlitýma očima a celí brunátní spravedlivým vztekem, hrozit svými pěstičkami kamsi směrem k Pražskému Hradu a Strakově Akademii.

Přežije lidstvo šílenství Washingtonu?

Paul Craig Roberts
15. 3. 2018
Stephen Lendman souhlasí s mým názorem, že vražední kriminálníci ve Washingtonu ženou lidstvo do záhuby. A v důsledku tzv. řízených vysvětlení, která jediná se ke sluchu lidí v západních zemích dostávají, si jejich většina stále zvyšující se nebezpečí neuvědomuje. Na adresu Ruska a Sýrie padlo v posledních málo dnech tolik extrémních a vážných hrozeb, že se už zdá, že Rusové toho mají tak akorát dost. Ruský ministr zahraničí informoval britskou premiérku, že „vedoucí nukleární mocnosti se nepodává čtyřiadvacetihodinové ultimatum“. A pokračoval pak s tím, že tzv. „otrávení Skripala“ je „kolosální mezinárodní provokací“ a „ dalším pochybným pokusem britských úřadů diskreditovat Rusko“.

středa 14. března 2018

Czexit je jediná možnost, jak přestat být krmelcem Evropy! 2. část

Jaroslav Tichý
15. 3. 2018
V souvislosti se sílícím voláním našich voličů po odchodu z EU, která se mění prakticky den ze dne k horšímu, a to jak z hlediska svých pravidel tak i své podoby, sílí současně strašení našich občanů ze strany našich veřejných propagandistických prostředků a různých „odborníků“ ohledně obrovských negativních dopadů příp. Czexitu na naši zem a na její obyvatele. Protože jde o zavádějící a záměrně zkreslená tvrzení, pojďme si k celé záležitosti říci více.

Pomohou USA obchodní bariéry?

Jaroslav Loudil
15. 3. 2018
prezident Trump podepsal výnos o zavedení 25 % dovozního cla na ocel a 10 % cla na hliník. Současně nařídil, aby byly připraveny cla na dovoz zboží z Číny v hodnotě 60 miliard Dolarů. USA mají totiž značný problém. Roku 2017 dosáhl jejich deficit zahraničního obchodu se zbožím obří sumy - 811 miliard Dolarů. I když USA díky  prudce rostoucí domácí těžbě ropy i plynu frakováním rychle snižují import těchto komodit, tak jejich deficit obchodu přesto narůstá. 

Páté pravidlo aritmetiky

Viktor Stěpanovič Docenko
15.3.2018 Zvědavec

Úroveň matematického vzdělání, dokonce i ve vyspělých zemích, je alarmující. Akademik Vladimir Igorevič Arnold například uvažuje, že školní vzdělání ve Francii, Anglii a Americe prostě umírá v důsledku neuvážených reforem prováděných ve druhé polovině 20, století (viz. "Путешествие в хаосе", "Наука и жизнь" č. 12/2000). Schopnost používat kalkulačky přivedla k neschopnosti analyticky a logicky myslet, chápat podstatu fyzikálních a matematických úkolů (viz. "Ошибочная точность", "Наука и жизнь" č. 3/2002). Doktor fyzikálních a matematických věd Viktor Stěpanovič Docenko vypráví o své zkušenosti z výuky na univerzitě v Paříži a o souvisejících úvahách.


Jestřáb proti Rusku: proč bude nový ministr zahraničí USA horší než Albrightová

14. 3. 2018     zdroj
Donald Trump odvolal Rexe Tillersona z funkce ministra zahraničí USA. Zdroje v Bílém domě tvrdí, že Trump Tillersona žádal, aby odešel již v pátek. Z tohoto důvodu byl diplomat nucen zkrátit cestu po Africe a vrátit se do Washingtonu. Nyní jeho místo obsadí ředitel CIA Mike Pompeo. A jeho zase nahradí Jeana Haspelová. Stane se první ženou v čele americké tajné služby. Malek Dudakov vysvětluje, co tyto přesuny znamenají.