Reklama

sobota 5. ledna 2019

Jaroslav Bašta: Ukrajinský vstup do roku 2019

-rp-
5.1.2019  PrvníZprávy
Blížící se termín prezidentských voleb na Ukrajině představuje záruku, že nejbližší tři měsíce budeme slyšet o této rozlehlé zemi prakticky každý den, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Hodlají se současné demokratické vlády bránit vzniku elektronického totalitního systému?

Mojmír Babáček
5. 1. 2019   Outsidermedia
Skupina 10 vědců z celého světa zveřejnila letos varování OSN, Světové zdravotnické organizaci a světovým vládám před zavedením nového systému mobilních komunikací, nazývaného G5, ke kterému má dojít v příštích dvou letech (v České republice od roku 2020) a který bude znamenat zvýšení úrovně elektromagnetického záření, kterému budou vystaveni lidé na celé planetě. (ZDE)

Představte si to: Gazdík má vizi!

Lubomír Man
5. 1. 2018
Jsme lidé různí. Většina je nás ale taková, že se zabýváme dneškem, zítřkem, příštím měsícem, příštím rokem či dokonce i příštím desetiletím, ale dál už nehledíme. Nějak bylo a nějak bude, říkáme si – a zůstáváme tzv. v klidu. A je, bohužel, mezi námi jen nepatrná hrstka lidí, řekl bych vyvolených, kteří dokáží vidět dál, kteří z jevů našeho dnešního života, jež my, lidé prostí a nevybavení dálkovým a analytickým zrakem nadutě přehlížíme, dokáží oni vytvářet cosi pro nás, obyčejné smrtelníky nepředstavitelného. Totiž obrazy a vize budoucího světa – včetně jeho nadějí i hrozeb. 


Můj Krym - jedenácté pokračování

5. 1. 2019 - Ďouba


Zpráva z cesty na Krym v červenci 2018


Den dvanáctý: Alupka - hory Děmerdži, pomník československým trolejbusům v Angarském sedle, Údolí duchů (Долина привидений), vrchol Alenga  (slovenský Súlov) - Rybačje (polokemp)

Banderovci jako veteráni špiní odkaz boje s nacismem

Jiří Jaroš Nickelli
5. 1. 2018
Ukrajina se jako stát opět zapsala do černé knihy historie. Státní legitimizace banderovců - tzv. OUN - jako "válečných veteránů" výrazně zhoršila zbytky dobrého jména Ukrajiny ve společenství civilizovaných států. Kdo byl Stěpan Bandera a kdo byli banderovci? Podle dnes jakýchsi dobových výkladů ukrajinských šovinistů byl Bandera vůdce "osvobozovacího boje za nezávislost Ukrajiny proti ďábelskému bolševismu". Jaké jsou skutečné historické reálie jeho osoby a hnutí, kterého byl jedním z čelných zástupců?

Alternativní matemetika... A nejen matematika... Slušný člověk vypadá jako blbec a blbci tvoří pravidla.

5. 1. 2018

Berlín chce od Moskvy "reparace"

Jurij Gorodněnko
5. 1. 2018       ren.tv/blog/376694
Politici Evropské unie nemohli odolat provokacím dokonce ani v předvečer Nového roku. V předvečer svátku obvinili Sovětský svaz ... z "genocidy" obyvatel třetí říše. Podstata jejich obvinění je následující. Především uvalili odpovědnost na vládu SSSR za "deportaci německých civilistů". Mluvíme o těch Němcích, kteří byli vyhoštěni z území, která Německo ztratilo v důsledku druhé světové války. Podle prohlášení oficiálních zástupců německé vlády jich bylo nejméně 12 milionů. ... Pokud jde o "genocidu německého národa", ta skutečně byla. Přesněji řečeno, byla naplánována.

Ukrajina začala vyšetřovat pokus o státní převrat

5. 1. 2018 lenta ukranews
Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) zahájila vyšetřování pokusu o uchvácení moci v zemi, ke kterému došlo na jaře roku 2018. Informuje o tom list Ukrajinské zprávy s odkazem na materiály soudu. Podle šetření se v květnu loňského roku v České republice konala akce s názvem První národní ukrajinský kongres (PNUK). Účastníci shromáždění uznali Nejvyšší radu, Generální prokuraturu Ukrajiny a ministerstvo vnitra země zločinnými a nezákonnými organizacemi. PNUK byl vyhlášen jediným legislativním orgánem ukrajinské moci.

Ministře Petříčku, omluvte se a odstupte! Česká vláda fašizuje naši zemi a od počátku financuje válku na východě Ukrajiny a Banderovce z našich daní!

Nela Lisková
2. 1. 2018
Jsem absolutně znechucena postojem české vlády k válečnému konfliktu na východě Ukrajiny. To, jakým způsobem k této tak závažné otázce přistupuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR a česká politická scéna je zločin. Od počátku konfliktu z našich daní financují vyvražďování nevinných obyvatel Donbasu a plně podporují psychopata a fašistu Porošenka. Jak je možné, že ještě někdo s ohledem na tolik tragickou historii, jako byla bezesporu druhá světová válka, může ve 21.století toto opět podporovat!

pátek 4. ledna 2019

Ve vzduchu je cítit válka

Valerij Viktorovič Pjakin
4.1.2019    leva-net    Tématický výtažek z nedávných relací o: Pjakin o válkách.odt
Dnes začneme událostí, kterou chcete vy, Valeriji Viktoroviči, vyzdvihnout sám.
Co je to za událost a proč zaujala vaši pozornost?
Je to důležitá událost a přesto si jí naše média a analytici příliš nepovšimli. Já se snažím vybírat právě takové události, které mají zásadní význam pro budoucí řízení, i pro utváření situace v globální politice, které ale opomíjejí naši analytici a nevěnují jim dostatečnou pozornost. Podstata této události spočívá v tom, že jak si mnozí asi povšimli, tak minulý týden se vyznačoval nevídanou diplomatickou aktivitou Alexandra Grigorjeviče Lukašenka. Jednou navrhoval, jak by mohl být vyřešen konflikt na Donbasu, jednou zase že se bude podílet na řešení konfliktu v Podněstří, jakoby se všude snažil nějak uplatnit.

(Pozn. red. I.D.: Je to sice dlouhé, ale stojí za to si to přečíst, i když se text může zdát poněkud zvláštní)

Kdo založí islamistický Boží stát?

Jana Kunšteková
4. 1. 2019
"V Severní a severozápadní Sýrii probíhají těžké boje - Turecko je v bryndě", napsal ve sředu 2. 1. 2019 na svůj facebookový profil komentátor dění v Sýrii Faruk Firat, který má zdroje přímo na místě. Čtvrteční Zeit Online přinesl pak článek "Džihádisté rozšiřují svůj vliv v severozápadní Sýrii." V něm se konstatuje, že radikálně islámská milice Hayat Tahrir al-Sham (HTS), syrská odnož Al Kájdy, dobývá další území. A že od úterka eskalují těžké boje těchto milicí proti "rebelům", podporovaným Tureckem."

Můj Krym - desáté pokračování

4. 1. 2019 - Ďouba


Zpráva z cesty na Krym v červenci 2018


Den jedenáctý: Alupka - Vlaštovčí hnízdo (Ласточкино гнездо) - Livadijskij palác - park Ajvazovského - Alupka (kemp)

Státní svrchovanost a Národní telekomunikační síť (1. část)


Petr Vavruška
4. 1. 2018   (odborná analýza)
Dovolí-li svrchovaný stát trpně jinému, byť i spřátelenému a mocnému spojenci šmírovat své politiky, podniky, kritickou infrastrukturu a nijak na to nereaguje, jak potom definovat státní a hospodářskou svrchovanost a státní tajemství? Vysoce aktuální se stává otázka zajištění bezpečnosti země v případě jakéhokoliv mezinárodního konfliktu. Chceme-li si zachovat alespoň zbytky státní svrchovanosti, není jiné cesty, než za každou cenu neprodleně vybudovat Národní páteřní telekomunikační síť, vylučující z veřejného kyberprostoru utajovanou komunikaci. To by měl být nepochybně zájem naprosto všech politických seskupení v ČR, kterým jde o prosperitu země. Tato analýza, (jen po dvou letech mírně doplněna), navrhuje smysluplnou cestu pro nezbytnou nápravu.


Zajatý ukrajinský voják hovořil o panice v řadách Ozbrojených sil Ukrajiny


Alexandr Gusar
4. 1. 2018     politnavigator
Během neúspěšného výpadu byl vojáky DLR zajat voják Ozbrojených sil Ukrajiny (OSU). Zajatec hovořil o plánech ukrajinského velení uspořádat v reakci na to rozsáhlou ofenzívu ukrajinských sil. Oznámil to během briefingu oficiální zástupce operačního velení DLR Eduard Basurin, informoval korespondent PolitNavigatora.

čtvrtek 3. ledna 2019

Můj Krym - deváté pokračování

2. 1. 2019 - Ďouba


Zpráva z cesty na Krym v červenci 2018


Den desátý: Alupka - Voroncovský palác (Воронцовский дворец) - Jalta (finále fotbalového MS) - Alupka (kemp)

Rozkmotří Trump Zemana a Babiše?

Erik Best 3. 1. 2019      EB
Co se stane se souladem Miloše Zemana a Andreje Babiše, pokud dá Bílý dům Zemanovi v roce 2019 zase košem a za Donaldem Trumpem se nakonec podívá Babiš? Americký velvyslanec v Praze Stephen King počátkem prosince v neobvyklém a nepříliš citovaném veřejném vyjádření prozradil, že vzhledem k vyšetřování Trumpa pro údajnou kolizi jeho prezidentské kampaně s Ruskem by si někteří lidé mohli setkání s na východ orientovaným Zemanem vykládat jako potvrzení své domněnky o Trumpových vazbách na Rusko. 


Ztratí Kurdové už poněkolikáté možnost vzniku svého Kurdistánu, byť je jich přes 40 milionů? Napřed dělali užitečné idioty USA v irácko-kuvajtské válce, dnes zase v Sýrii

Břetislav Olšer
3.1. 2019   Rukojmí
Syrské kurdské milice YPG v prohlášení vyzvaly koncem roku 2018 syrskou vládu prezidenta Bašára Asada, aby převzala kontrolu nad územím na severu Sýrie, které dosud ovládaly. Chtějí, aby vláda zamezila turecké invazi v regionu, v němž dosud působí i americké jednotky. Ty by se ale měly podle nedávného oznámení USA odsud stáhnout.

Politický kolovrátek dokola a okolo

Zdeněk Hrabica
3. 1. 2018
Předloni loni koncem roku a letos po novém roce se ozval předseda KDU – ČSL Pavel Bělobrádek. Sdělil národu, že si nenechává Vánoce a Nový rok kazit projevy ústavních činitelů. Měl na mysli prezidenta a letos také předsedu senátu a parlamentu. Ani tentokrát tuto zásadu neporušil. Raději prý tráví tyto dny s rodinou, letos i s bratrem.

Hrozby a naděje příštího roku

Oskar Krejčí
Oskar Krejčí
3. 1. 2019  NovéSlovoSk
Politolog Oskar Krejčí se zamýšlí nad rozpornými mezinárodněpolitickými tendencemi uplynulého roku a pomocí profilů Donalda Trumpa, Vladimira Putina a Si Ťin-pchinga naznačuje, jak bude vypadat rok 2019.

Odbornost především!

Martin Koller
3. 1. 2018
V rámci internetových rozhlasových pořadů, kterých se pravidelně zúčastňuji, padá často otázka, co mne v poslední době zaujalo, či naštvalo. Mohu konstatovat, že v první řadě podpis takzvaného uprchlického paktu OSN a v závěsu za ním vystoupení ministra obrany Metnara, pravé ruky oligarchického miliardáře a majitele firmy ANO, který si chce v budoucnu koupit celou republiku s podporou nemalého počtu nemyslících voličů. 


NYT: Washington zanechal své „otisky prstů" ve válce v Jemenu!

-kou-
3. 1. 2019 TheNewYorkTimes a PrvníZprávy
Spojené státy dlouho dodávaly zbraně Saúdské Arábii, doufajíce, že ​​se nikdy nepoužijí, ale po vypuknutí konfliktu v Jemenu, na níž aktivně podílí koalice zemí pod vedením Rijádu, všechno se změnilo, píše The New York Times.


5x porsche, 10x luxusní BMW, tolik peněz nalilo vnitro do Transparency International. Konečně máme seznam těch neskutečných částek

3. 1. 2019  PL
Zabývat se korupcí vypadá jako ten nejlepší počin v oblasti podnikání. Alespoň to lze konstatovat na základě sum, které ParlamentníListy.cz postupně vydávají v souvislosti s neziskovkou Transparency International. Naší redakci se konečně podařilo získat i data Ministerstva vnitra, která nyní vydáváme. Souhrnně se přitom bavíme o téměř 15 milionech korun z resortu, kam spadají například policisté nebo hasiči.

Pozitivní východiska z mezinárodní bezpečnostní situace

Miroslav Polreich
Miroslav Polreich
3.1.2019 VašeVěc
Jsme odsouzeni ke spolupráci je závěr, který vyžaduje naši zásadní operativní reakci a je podmínkou naší existence a není z něho úniku. Má univerzální platnost. Je náš problém, nakolik jsme přizpůsobeni se sami pochopit ve svém bytí. Jestli chápeme spolupráci jako nutnost a slovo odsouzeni je jejím výrazem, pak není jiné východisko. 


Agresor altruista

Tribun
3. 1. 2019
Zní to jako špatný vtip, jako zpupnost nejhrubšího zrna, jako naprostá ztráta soudnosti. Zní to takto a řekl to prezident USA při nedávné inspekci amerických okupačních sil v Iráku: "Amerika by neměla bojovat za každý národ na této zemi, aniž by za to byla odměněna. Pokud chtějí, abychom bojovali, musejí zaplatit."

Důsledky Macronova zhroucení

Peter Koenig
Peter Koenig
3. 1. 2019  ICH, překlad Zvědavec
Hnutí žlutých vest („Gilets Jaunes“) toho nenechá. Dokonce ani poté - nebo zvláště proto - co Macron učinil váhavé, spíše cynické a oslnivé ústupky („příliš málo a příliš pozdě“), které při podrobení analýze představují novou lež, zejména pokud jde o zvýšení minimální mzdy. To bylo jasné z jeho výrazu, že ústupky tohoto prezidenta, který vedl volební boj na základě hesla „žádné ústupky“, jsou falešné - stejně, jako jeho falešný postoj zastánce. Dokonce i bez naslouchání jeho slovům ho prozrazuje řeč těla, vyznačující se arogancí.

Svět ruskýma očima 487

Zajoch
3. 1. 2019 Outsidermedia
Nikaragujský průplav Čína stavět nebude * * * Pákistán mění politiku * * * Rozmístění nových raket středního doletu by v Německu bylo přijato s velkou nevolí

Americký politolog: Jak Západ zničil vztahy s Ruskem!

-kou-
3. 1. 2019  TheAmericanConservtive a PrvníZprávy
Činy Spojených států a jejích spojenců vedly ke krizi ve vztazích mezi Západem a Ruskem, přičemž Moskva pouze reaguje na agresi vůči sobě.
Uvedl to Ted Carpenter, americký expert v oblasti bezpečnostní politiky ve svém článku v časopise American Conservative.

Fejk - obranná reakce umírajícího globalismu. Fejk jako alternativní pravda. Jsou to všechno globalizátoři. Planetu obchází virus fejku. Lež není "verzí pravdy"

Rostislav Iščenko
3. 1. 2018     sputniknews
To, co nazýváme fejkem, není "kachna" nebo lživá zpráva. Současný fejk není prostě lež, je to lež, která je pravdou pro naše politické oponenty, píše politolog Rostislav Iščenko. "Lidové povstání v Libyi", "krvavý diktátor" Asad, "demokracie, která zvítězila" na Ukrajině, "kocour Skripalových", "ruský doping", "Petrov a Boširov", "novičok", chemické útoky v Sýrii - můžeme vyjmenovávat do nekonečna.

středa 2. ledna 2019

Jak je to s tím plácáním po ramenou doopravdy?


Jaroslav Tichý
2. 1. 2019
Skončily vánoční svátky, Silvestr a sváteční atmosféra prvního novoročního dne, takže se zase můžeme vrátit k práci ale též i k realističtějšímu pohledu na svět a zejména pak na situaci v ČR. Vracím se v tomto případě a souvislosti k článku J. Votavy „Jsme opravdu tak dobří….?“, který měl snad naplnit čtenáře optimismem před vstupem do Nového roku. Jeho podstatná část je totiž téměř přeplněna „našimi úspěchy“, byť jeho závěr pak lehce polemický. A ačkoliv jsem pochopil (na rozdíl od některých čtenářů) jeho lehce satirický podtext, pokusím se navázat na tento článek a jeho obsah více rozvést. 


Můj Krym - osmé pokračování

2. 1. 2019 - Ďouba


Zpráva o cestě na Krym v červenci 2018


Den devátý: Ljubimovka - Eski-Kermen - Aj-Petri - Alupka (kemp)


Jaké novoroční předsevzetí by si do nového roku měla dát "pražská kavárna"?

Libor Čermák
2.1. 2019   Rukojmí
Letos budeme slavit 30 let od sametové revoluce. Ale vlasy mi vstávají hrůzou nad tím, kdo že se v současné době na její ideály nejvíc odvolává. To, co dělají mnozí "pravdoláskaři", to s demokracií nemá nic společného.

Nabídli mi 1 000 000 Kč za zostuzení prezidenta Miloše Zemana... Výbušná slova herce Ivana Vyskočila o „placené kampani“ proti prezidentovi a Babišovi

2.1. 2019   PL,rozhovor(část)
CO NÁM DAL ROK 2018 „Ku prospěchu nás všech, nesedí na Hradě žádný ‚vítač‘! Jsme jednou z nejbezpečnějších zemí na kontinentě. V rozhovoru promluvil o tom, jak se podle něj žije lidem v České republice, zhodnotil volby i sestavení nové vlády a zmínil i demonstrace a „deblblok“.

Můj Krym - sedmé pokračování

2. 1. 2018 - Ďouba


Zpráva o cestě na Krym v červenci 2018


Den osmý: Balaklava, rande s Alenkou, supertajný objekt 825

úterý 1. ledna 2019

Revoluční Kuba změnila svět !

Přemysl Votava
1. 1. 2019
Před 60lety to bylo možná jen nepatrně, ale přesto na mapu Latinské Ameriky zamířila pozornost všech politiků světa. Ta malá karibská Kuba, jako první stát Latinské Ameriky, se vymanil z amerického sevření k nelibosti americké administrativy. Nezalekla se mocného souseda. Tamní proamerická vojenská diktatura byla svržena, generál Fulgencia Batista v noci na 1. ledna 1959 uprchl do USA. Hned následný den do Havany vstoupili vítězní kubánští revolucionáři. Revoluce zvítězila. Pro Spojené státy před 60 lety se zrodil velký problém.

Projev předsedy Senátu Jaroslava Kubery

1.1.2018  PL
„Dobrý den, je mi ctí, že vás mohu pozdravit ze sídla Senátu, horní komory českého parlamentu,“ začal Kubera. „Možná, že některé z vás svým projevem zklamu,“ pokračoval, s občasným nahlédnutím do připravených poznámek.„Neuslyšíte rozbor domácí ani zahraniční politiky, ani vymezování se nejlépe proti všem. ... Chci mluvit o tom, co je pro mě důležité a co nepochybně trápí mnohé z vás,“ prohlásil.

Novoroční projev předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka


1.1. 2019  irozhlas
„Rád bych proto do nového roku vyzval k odzbrojení ve verbálních projevech a k návratu k občanskému obsahu a tónu. Jako předseda sněmovny cítím svůj díl odpovědnosti i za rozdělení společnosti, přeji si, aby se ony příkopy podařilo zasypat, a my byli opět jediným spojeným národem, jakým jsme byli při vzniku Československa nebo v roce 1989 .(Projev zde)

Vánočně - novoroční Moskva

1. 1. 2019 - Ďouba


Jak to v těchto dnech vypadá v hlavním městě RFA je tady začátek roku 2019 a s ním i tradiční úryvek z mého cestopisu: "Češi v zemi zlata, platiny a diamantů" pro blahosklonné čtenáře, aneb Jak přežít Silvestr nad rovníkem s číší šampaňského, říznutého valašskou slivovicí...

Břetislav Olšer
1.1. 2019   Rukojmí
Nyní tedy pro mé trpělivé čtenáře opět připomínka toho, jak jsem v tom opět lítal, pro změnu v Boeingu 747 na lince Johannesburg – Londýn – Praha a nastal čas zpytování mého svědomí na konci roku. Když pak rekapituluji - dal, měl dáti, nedal - přepadnou mě během letu i výčitky, že jsem ve své křesťanské namyšlenosti opomněl i jiná vyznání...

Můj Krym - šesté pokračování

1. 1. 2019 - Ďouba


Zpráva o cestě na Krym v červenci 2018


Den sedmý: Ljubimovka (kemp) - Sevastopol - Ljubimovka

Hradecký (Svobodní): Občané žádají vznik vlastenecké strany vedené Klausem ml.

1.1. 2019 PL
Situace v euroskeptické části politického spektra je zoufalá. Kdysi nadějná Strana svobodných občanů změnila své směřování směrem k TOP09 a Pirátům. Nespokojení voliči proto vyzývají ke vzniku strany nové, kterou povede Václav Klaus ml.Shromažďují se ve facebookové skupině s názvem Požadujeme vznik vlastenecké konzervativní strany vedené osobou typu VKML. Zde je několik hlavních bodů udávajících směr, kudy by se měla strana ubírat.

pondělí 31. prosince 2018

Můj Krym - PF 2019

31. 12. 2018 - Ďouba


Novoroční přání "krymského" typu posílám všem dobrým čtenářům NR. Buďte zdrávi, ať se vše daří. Pevné nervy a pozitivní mysl. Žijte! Ďouba


Děkuji všem rozumným diskutérům. Pokud vás bude něco o Krymu zajímat, pokusím se odpovědět. V dalších pokračováních...

Můj Krym - páté pokračování


31. 12. 2018 - ĎoubaZpráva o cestě na Krym v červenci 2018


Den šestý: Bolšoj Kastěl (Tarchankut) - Oleněvka - Atleš, Číše lásky - Popovka - Sevastopol (kemp Ljubimovka)

Jsme opravdu tak dobří…. ?

Přemysl Votava
31. 12. 2018
Slyšíme z úst politiků i ekonomů, že české ekonomice se daří... ! Pokud je to pravda, tak je to ten nejkrásnější dárek od nás občanů, České republice k jejím 100. narozeninám.

Můj Krym - čtvrté pokračování

31. 12. 2018 - Ďouba


Zpráva o cestě na Krym v červenci 2018


Den pátý: Bolšoj Kastěl (poloostrov Tarchankut)

Můj Krym - třetí pokračování

31. 12. 2018 - Ďouba


Zpráva o cestě na Krym v červenci 2018


Den čtvrtý: Jevpatorija - Černomorskoje - Bolšoj Kastěl

Dialog pokračuje: jak Rusko a Turecko budou spolupracovat na syrské otázce po stažení amerických vojáků ze země


Alexej Zakvasin
31. 12. 2018       russian.rt (kráceno)
Moskva a Ankara se domluvily na koordinací akcí po stažení amerických vojsk ze Sýrie. Ministr zahraničí RF Sergej Lavrov to uvedl po jednání s tureckým protějškem Mevlutem Cavusoglu. Strany také potvrdily nutnost zničit všechny teroristické skupiny v arabské republice. Dříve prezident USA Donald Trump oznámil rozhodnutí stáhnout americké jednotky ze SAR. Podle expertů Washington částečně zachová vojenskou přítomnost v Sýrii, aby udržel napětí v regionu.

Můj Krym - druhé pokračování

31. 12. 2018 - Ďouba


Zpráva o cestě na Krym v červenci 2018


Den třetí: Jevpatorija (Evpatorija)

neděle 30. prosince 2018

Můj Krym - první pokračování

30. 12. 2018 - Ďouba


Den druhý: Moskva - Simferopol - EvpatorijaMůj Krym

30. 12. 2018, Ďouba - Zpráva o cestě na Krym


Od roku 2014 slyšíme o Krymu prakticky každý den. Česká média se předhánějí v popisování situace na "anektovaném" a "okupovaném" poloostrově. Mám ale pocit, že tam žádného zpravodaje nemáme, podobně, jako nikdo nebyl vyslán, aby na místě zjišťoval, co se děje třeba na Donbasu.


Čtyři roky jsem přes internet sledoval dění na Krymu a doma popisoval jeho krásy, až rodina řekla "Nemluv - ukaž!" (autor výroku: J. A. Komenský). A tak jsme vyrazili. Letos v červenci jsme propátrali Krym (a trochu i Moskvu) a zde je zpráva o naší cestě.

Šestý obraz roku 2018

Jiří Jírovec
30. 12. 2018
K připsání dalšího obrazu mě přivedla diskuse pod původními pěti, které shrnovaly můj pohled na končící rok. Zarazil mě naprostý nezájem o válku a zmizení slov člověk a lidství z našeho slovníku. Kdosi se ozval, že si připomínáme bitvu u Slavkova z historických důvodů. Potíž je v tom, že se nikde neozve varování, kolik utrpení ta válka přinesla. To je ten potřebný vzkaz, který by nám měli historici předat. Ne pár stovek nadšenců, navlečených v parádních uniformách. Nedávno mi přistála v počítači reklama na "klasickou střílečku" kde si může účastník zvolit uniformu SS. Když bude šikovný, odpráskne si několik Rusů, tedy jako. Až to bude naostro, už mu to ani nepřijde.