Reklama

sobota 5. ledna 2019

Banderovci jako veteráni špiní odkaz boje s nacismem

Jiří Jaroš Nickelli
5. 1. 2018
Ukrajina se jako stát opět zapsala do černé knihy historie. Státní legitimizace banderovců - tzv. OUN - jako "válečných veteránů" výrazně zhoršila zbytky dobrého jména Ukrajiny ve společenství civilizovaných států. Kdo byl Stěpan Bandera a kdo byli banderovci? Podle dnes jakýchsi dobových výkladů ukrajinských šovinistů byl Bandera vůdce "osvobozovacího boje za nezávislost Ukrajiny proti ďábelskému bolševismu". Jaké jsou skutečné historické reálie jeho osoby a hnutí, kterého byl jedním z čelných zástupců?


Ukrajina vznikla jako první útvar přechodné státnosti v roce 1917 z podpory německých a rakouských vojsk Mackensenovy a Böhm-Ermolliho okupačních armád. Tehdy se spojily atamanské pluky Machna, Petljury a Skoropadského k ovládnutí území tehdejší Malorusi. Politicky vytvořily Centrální Ukrajinskou radu, jejímž generálním sekretářem se stal Skoropadskij. Ta vládla pomocí dekretů - tzv. universálů. Tato vláda přispěla k brestlitevskému míru za asistence zejména Mackensenových trup. Po vyhrané občanské válce pak sovětské Rusko vyhnalo zbytky Mackensenovy armády a paralyzovalo i pluky Machna, Petljury a Skoropadského. Malorus-Ukrajina tak byla opět připojena k Velkorusku v novém státě SSSR od r. 1922.

Stepan Bandera v emigraci působil k založení OUN spolu s dalším činovníkem Melnikem. Ve Vídni roku 1929 za cizí peníze organizovali povstalecké oddíly OUN, mající odtrhnout Malorus-Ukrajinu od SSSR, a rovněž bojovat proti novému Polsku, jež podle Dohody zabralo východní území Malorusi a Bělorusi po tzv. Curzonovu linii. OUN byla ze stejného fašistického vejce jako chorvatské hnutí Ustašů, které založil bývalý poslanec Ante Pavelič téhož roku rovněž ve Vídni. Příslušníci obou hnutí byli cvičeni za fašistické peníze Italie a Uher v např. v táboře Jankapuzsta v Maďarsku. Tak jako Pavelič organizoval atentáty na představitele Jugoslavie, což nakonec vedlo k atentátu na krále Alexandra a ministra Francie Barthoua v Marseille, tak Bandera a Melnik organizovali hnutí atentátníků na významné polské představitele, dokonce i na ministra polské vlády. Poláci Banderu dopadli, odsoudili jej k vysokému trestu za organizaci 64 atentátů na významné Poláky. Z polského kriminálu Banderu vytáhl až Hitler po obsazení Polska. Hitler sice Banderu propustil, ale nedovolil mu zorganizovat samostatnou Ukrajinu, a opět jej po neslavném pokusu o ustavení státu Ukrajina internoval a propustil teprve i s Melnikem roku 1943, k fašistické kolaboraci - k boji proti Rudé armádě. Banderovci strašlivě prosluli vražděním Rusů, Bělorusů i Malorusů a rovněž ohromnými zvěrstvy proti Polákům a Židům na území tehdejší Ukrajiny. Existují tisíce svědectví a stovky dokumentů a fotografií o řádění banderovců. Film, který nedávno natočili Poláci o banderovském řádění, nic nepravdivého nezobrazuje, jen drasticky ukazuje tato zvěrstva. Když byl nacismus poražen Rudou armádou, banderovci se pokusili přes Polsko a ČSR, hlavně přes slovenské území, v letech 1944-1947 prorážet do Uher a hlavně do Rakouska. Přitom, podle svědectví brněnských příslušníků tehdejší SNB, jen na území Slovenska zavraždili 247 civilních osob!

Stepana Banderu a banderovce netřeba jakkoli adorovat. Bandera měl štěstí, podobně jako jeho ideologický jihoslovanský soukmenovec Pavelič, že nebyl postaven před norimberský soud. Tak jako Pavelič jako asylant dožil ve fašistickém Španělsku, tak Bandera přežil v západním Německu do r. 1959, kdy však byl zavražděn (údajně agentem KGB, nelze ovšem vyloučit ani jiné aktéry).

Fakt, že současná kyjevská vláda uzákonila postavení banderovců jako "válečných veteránů", je fackou odkazu odboje proti nacismu a fašismu pro celou Evropu. Světová federace veteránů by měla zasáhnout, vyloučit banderovce jako partnery ze svých řad, a vlády evropských zemí, zejména příslušníků antifašistické spojenecké koalice, by měly vmést ukrajinské vládě protestní nóty jako na běžícím pásu. V České republice by vládní orgány měly samozřejmě učinit totéž a neschovávat se alibisticky za nekňubovské prohlášení pana Petříčka o "složitých vnitřních otázkách" historie Ukrajiny. Všichni antifašisté Česka i Slovenska by měli hlasitě protestovat proti této legitimizované svévoli.

Jiří Jaroš Nickelli, ČSOL Brno

O Banderoci také http://www.ceskenovinky1.eu/domains/ceskenovinky1.eu/2019/01/05/jan-campbell-bandera-nic-noveho/ 
a v jeho prospěch vědecky ZDE
smířlivě s pochopením českorozhlasovsky ZDE 
Bandera jako hrdina českotelevizně: ZDE

38 komentářů :

 1. Pro mně nepřijatelný počin, který by měl vzbudit hlasitou nevoli celým politickým spektrem. Zatím nic nevidět. Je třeba připomínat zvěrstva Banderovců pořád dokola. Proto aspoň odkaz:
  http://novysmer.cz/index.php/historie/2890-qkdybych-ml-zapomenout-na-n-boe-na-nebi-zapome-na-mq

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vypadlo mi slovíčko "napříč".

   Smazat
  2. Tohle ďáli všichni! Polská "modrá armáda", machnovci, bílý, rudí, zkrátka všichni. Rusáci zaostalí dokonce i vraždili a žrali vlastní pankharty a co nesežrali, dali na trh! A na Ukrajině tohle hovadství mělo i tradice - např. kolevština, že? Tam vždycinky pověsili faráře, rabína a psa a k nim dali ceduli: "Polák, žid a pes - jedno jest!" Chudáci pejci! A těhotným židovkám prý sám Železňak nařídil vyříznout plod a zašít jim tam místo něj kočku! Chudák ten čičik! Pokud tomu teda budem věřit, je to sepsáno v 18. století ...

   Smazat
  3. 16,16
   Při vší úctě, ale tohle je válka. Jenom naprostí idioti si představují, že je válka černobílá. Černé zlo a bílé dobro. A nic mezi tím.
   Ve válce se pouštějí z řetězu ty nejhorší kreatury s těmi nejhoršími úchylkami. A nic na tom nezmění ani běh času.

   Smazat
  4. Platoškin popisuje historii takto
   https://www.youtube.com/watch?v=yIAuCbpt28Y

   Smazat
 2. Stát ,který je založen na vraždách a genocidě jako dnešní Ukrajina musí být zničen.Kde jsou "evropské hodnoty",kterými se ohání EU ?Evropská Unie podporuje ukrajinskou vládu ,která se hlásí k vraždám a genocidě .Je známo ,že nejkrutějšími hlídači německých koncentráků byli Ukrajinci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak ono je to "známo", hmmm

   Smazat
  2. 16.23 Lotyši se také nedali zahanbit. Ani ostatní Pobalťané neprokázali hebreofilii.

   Smazat
  3. 17.01 Doplňte si vzdělání o těch šibeničnících a o jejich činnosti... a na rozdíl přijdete sám... Mimochodem, Češi loupežnými vrahy OPOVRHUJÍ.

   Smazat
  4. Nezapomenul jsem na Topolánka, jak dával vyznamenání "českým banderovcům" Mašínum, a pořád se kolem toho chodí a nikdo nemá tu odvahu říci, že jim bude vyznamenání odňato. Co na to "humanista" Petříček či Hamáček.

   Smazat
 3. Banderovci bojovali proti všem: Němcům, Rusům, Polákům a Židům. Byl to skutečný boj a ne film. A v boji se dějí nepříjemné věci, vždy na obou stranách. Lépe nemluvit do cizích mytologií, někdo pak může začít mluvit do té naší.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V naší mytologii není žádné napichování dětí bajonetem ke kmeni stromu, ani žádné rozřezávání lidí pilou za živa. Naše historie není genocidní.
   Tak Vuku, ty starý nácku, přestaň lhát a vymýšlet si keci o "boji"! Zmiz z téhle diskuze!!!

   Smazat
  2. 17,57
   A proč si neukážeme, co se dělo při kolonizaci Ameriky? Nebo v Africe? Možná by jsme zjistili, že stejný dobytek, jaký se urodil na Ukrajině, se rodil a rodí i ve Velké Británii, Holandsku, Německu a jinde.
   Problémem není národnost, nebo etnikum. Problémem jsou ideologie, náboženství, moc, ..., ale hlavně vůdcové. A potom dostatečně početné a tupé stádo vykonavatelů. A jak se zdá podle tvého vyjádření, ideálně by si do takového stáda zapadl.

   Smazat
 4. https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/493625-pirati-unesli-u-africkych-brehu-sest-ruskych-namorniku.html

  Jasný rukopis CIA, deep state :-D
  Teď se ukažte, pitomové.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zřejmě už "zapomněli"...
   https://www.securitymagazin.cz/defence/video-jak-na-somalske-piraty-holandsky-vs-rusky-zpusob-1404049627.html

   Smazat
  2. Už jsi zase vylezl z díry, ty žlučovitý, politováníhodný, opuštěný přemřelo?

   Smazat
 5. Proti takovým fašounum bojoval můj děda.Dnes se musí v hrobě obracet.Brusel a USA tuto fašistckou bandu podporují . Smrt fašismu ! No pasaran ! Neprajdut fašisty.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dnes při zpětném pohledu se jasně ukazuje, že WWII. prohrála Naše rasa jako celek, ne jen nějací Němci! Slované by sice bývali byli z velké části odsunuti za Ural, ale tím by toto území osídlili naší rasou a zachránili ho tak pro nás! Nyní připadne rase žluté, bohužel. Tak jako celý zbytek Ruska a ten ocásek na konci Asie zvaný Evropa zase rasám tmavým. Páč dějiny píší jen rasy rozpínavé a ostatní - ty zdegenerované a změkčilé z ní bývají odejity. A to čeká nás, je to po porážce v roce 45 náš neodvratný osud. Stalinský systém na Východě jen dočasně zakonzervoval stav který tu máme dnes, který se ale i tak stal historicky neudržitelným. SSSR stál na straně vítězů, ale Rusové byli poraženi jako národ! A vyhrál to tenhle! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/g1xrrtgo.jpg

   Smazat
  2. p. S.: Fašismus s tím nemá už vůbec nic společnýho! Protože fašismus v obecném smyslu (tedy nikoliv konkrétní dle veronského programu realizovaný v tzv. Sociální republice Saló) je apolitický, jedná se de facto o reakci etablované nerovnostářské společnosti proti násilí Stoddardem definovaných podlidí (nízkch lidí neschopných se adaptovat v nerovnostářské, přirozené společnosti budvané shora), usilujících o její zničení násilnou revolucí! A protože jak napsal novinář a historik Lothrop Stoddard, podlidé budou vždy proti řádu přirozené, tedy nerovnostářské společnosti povstávat, tak etablovaná společnost se proti nim vždy bude bránit až do krajnosti!- http://www.stjoseph.cz/pojem-fasismu/

   Smazat
 6. Kdyby ti Ukroši neměli bezmeznou podporu Západních politických psychopatů , nikdy by si nedovolili takto oslavovat vraha Banderu . A tak si vesele jedou podle not dodaných od svých páníčků . Přesně v tom smyslu , že žádný klacek na to "zlé Rusko" není dost velký . Jen aby se nepřepočítali . Takhle to už přece nemůže donekonečna pokračovat .Musí přijít zákonitě bod zlomu a budeme se divit všichni pokud přežijeme .

  OdpovědětSmazat
 7. A kde se odehrala ta jejich bitva proti nemcum ? :)

  OdpovědětSmazat
 8. UPA a OUN provaděli bestiální mučení a vraždy tisícu Poláků a Čechu na Volyňi.Kde je Herman,Bělobrádek,Schwarzenberg a Kocáb. Takzvaný psi demokracie a lidských práv.

  OdpovědětSmazat
 9. Nejpikantnější na tom všem je, že za hrdinu Banderu a jeho vrahy prohlásil Porošenko_Valzman sám židovského původu stejně, jako skoro celá věrchuška a ukrooligarchát, který tam vládne, ale aby mohl pěstovat vůči Rusům nenávist a tu nenávist využít k provokacím Ruska, jde hloupým nacistům na ruku a tak cynicky doslova chčije na oběti Banderovců ze svých řad...Tak tomuhle se říká politický pragmatismus.

  OdpovědětSmazat
 10. ráda bych se dočetla, co na to říkají potomci ukrajinských protinacistických bojovníků

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hovoří žalostně, asi jako v Čechách.
   Útoky na památníky osvoboditelů a rozmáhání se fašizmu třeba jako Hitler na hrnečku nebo nacističtí oficíři legálně vyráběné a prodávané na trikách.
   Nemusíme ukazovat na Ukrajinu, hnědne celá západní civilizace*

   Smazat
 11. Dnešní Paříž...
  https://www.facebook.com/groups/191691094594523/?multi_permalinks=611162822647346&notif_id=1546706270541538&notif_t=group_highlights

  OdpovědětSmazat
 12. 17:50 takže země dočasně nazvaná Rusko, hm to vypadá jako přání otcem myšlenky, vy asi taky nebudete Slovan. Blbej ale asi nebudete dočasně, ale trvale to se pozná. Rudý dědeček.

  OdpovědětSmazat
 13. Perfektní článek pro úchylná, perverzní hovada s poklopcem, dřepící u počítačů ve dne v noci. To je tema -co? Samé radosti - mučení, bodání dětí, řezání pilou, kuchání těhotných - copa ještě kde vyhrabete vy úchylná, praštěná chátro? To jsou diskuze, že by slušnej člověk blil. Proč tohle nějaký hovado neustále oživuje a strká do článků? Hergot! Co asi tak dělali lidský opice v době kamenné? A potom? A potom? Taky mučeníčko, taky, taky? Vyhrabte to, úchylové praštění a potěšte s tím ostatní úchyly. Vánoce máme za sebou, novej rok taky, tak teď šup zase s šokujícíma prasárnama - bandera - bandera -bla bla blaf... k normálním článkům se nediskutuje, proč asi? Žádného úchyla to nezajímá? Umučte jeden druhýho vy debilové!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chátra jsi leda ty. A proč to sem strkají? Aby i takoví magoři, jako jsi ty pochopili, že se to může kdykoliv vrátit. A potom budou kuchat tebe.
   Lidi strašně rychle zapomínají, co může válka přinést za "krásy". A to, že si je nebudeme ukazovat je ze světa nevymaže. Právě naopak. Měli by je vidět všichni. Zejména ti, co dnes začínají zase bubnovat na válečný bubínek a volají: "Na Rusa, na Rusa,...".

   Smazat
  2. 20,38
   Idiota nepřesvědčíš a podplaceného můžeš jenom přeplatit. Takže aby bylo mezi námi jasno, přesvědčovat, ani uplácet tě nebudu.

   Smazat
  3. Když jsi nakousnul "současný život", viděl jsi, co podporoval západ v Sýrii? Viděl jsi ty uřezané palice, napíchnuté na plotech? Viděl jsi, jak ISIL topí a upaluje lidi v klecích?
   To je ten současný život.

   Smazat
  4. 20:38 Běž do hajzlu nácku:

   http://svobodnenoviny.eu/za-husaka-by-nikdy-neprichazelo-v-uvahu-podporovat-fasisty-pane-petricku/

   http://svobodnenoviny.eu/ministre-petricku-omluvte-se-a-odstupte-ceska-vlada-fasizuje-nasi-zemi-a-od-pocatku-financuje-valku-na-vychode-ukrajiny-a-banderovce-z-nasich-dani/

   Smazat
  5. 19:55 nech si ten svůj svět vymalovat narůžovo, ať je všem krutostem a nemravnostem popřáno tolik prostoru kolik si jen přejí, aby se úspěšně a beztrestně prosadily. Koho a proč tu omlouváš? A jestli se to tady dotýká tvého jemnocitu, tak sem nelez.

   Smazat
  6. Ať se to komu líbí nebo ne, Stepan Bandera je hrdina ukrajinského národa, který stmelil ukrajinský lid proti agresivní rusifikaci. Díky Banderovi si Ukrajinci konečně uvědomili svůj status prastarého dějinného národa a svoje práva na řízení svých věcí veřejných, práva na své území, jazyk, svébytnou kulturu a právo na její čistotu. Největší nebezpečí pro Ukrajince hrozí a vždy hrozilo od Ruska, které infiltrovalo tamní společenství už kdysi v dávné minulosti a rozkládá ho nejen zvně, ale i zevnitř.
   K ukrajinským zemím patří celé černomořské pobřeží a přilehlý kraj, a také území až k Volze, tzv. Cossackia. Zde všude se rozkládala Stará Ukrajina, starověký národ, který vedl obchodní svazky nejen s Řeckem a Persií, ale i s mnohem staršími civilizacemi jako se Sumery, Egyptem, Chetity, Babylonem, Féničany, kteří kotvili u břehů Tavridy, a kromě toho také pravděpodobně, dle nejnovějších výzkumů, byla Stará Ukrajina důležitou zastávkou dvou významných obchodních tras - čínské hedvábné stezky a jantarové obchodní cesty. To vše ještě před existencí Říma.
   Dnes jediní opravdu árijští Slovani jsou Ukrajinci! Páč maji vizigótskou krev, ale taky dost slovanský a ta je tíhne dolu - ke korupčení. Nicméně jsou houževnatí, včetně děfčat! Putler je nezlomí - https://www.youtube.com/watch?v=iwUknDRq9uQ

   Smazat
  7. Autor článku hraje zjevně na proruskou notu, přitom fabuluje a dopouští se i zjevných historických chyb. Vývoj v letech 1917-1922 byl na Ukrajině nepoměrně složitější, než jak nám ho tu Jaroš na pár řádcích servíruje. Bandera pak nebyl z koncentračního tábora propuštěn roku 1943, ale až na podzim 1944, atd.

   Smazat
 14. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 15. Pane Hricák s tím nic nenaděláte, to je holt plod našeho školství a presstitutských kurviček. Tihle bažanti co nebyli nikdy na vojně, ti jsou nejchytřejší pod sluncem, chtějí se bavit a nic jiného je nezajímá. Někdo kdysi řekl jakousi teorii, že války musej být, protože jinak si lidi neváží míru. Asi na tom něco bude. Jen těm mladejm přeju by nemuseli do války a nepoznali jak byli naivní. Pan Werich řekl, mládí není žádná zásluha, protože každej starej blbec, byl jednou blbec mladej. Lze k tomu jen dodat, že ne každej mladej blbec bude blbec starej. Aottj.

  OdpovědětSmazat
 16. Jak vidím sochu toho bandity, tak ukroši zase šetřili.
  Použili sochu Lenina, kterých tam mají háfo a vyměnili akorát hlavu. A jsou z toho bez sebe.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.