Reklama

pondělí 28. ledna 2019

Budování Evropy…

Ladislav Žák
Ladislav Žák
28.1.2019 VašeVěc
Seznámil jsem se s textem několika desítek spisovatelů a filosofů, který nese hrdý název „Fight for Europe“, tedy asi něco jako „Boj za Evropu“ nebo snad „Boj o Evropu“. Dovolím si dvě až možná tři poznámky.


Text je neobyčejně neprozíravý, a to píšu proto, že nechci psát „hloupý“. Je to proto, že pracuje s naprosto mylným kontextem a snaží se ho dotvářet. Doufá, že většina lidí, ke kterým se dostane, je už naprosto debilizovaná a není schopna vlastní úvahy o místě, kde žije. Domnívají se, že je ten správný předvolební čas těmto debilizovaným masám vložit do myslí mocný nástroj společného boje za zájmy autorů nebo spíše za zájmy těch, kteří si podobný text objednali. Probudit swiftovské „šílenství mnoha pro blaho několika“. Nevěřím, že by se vesměs inteligentní a gramotní lidé nechali pohnout k takovému účelovému blábolu sami od sebe. Při pozornějším čtení jmen signatářů však narážíme na jména notoricky známých indoktrinovaných propagandistů nikdy nepojmenovaných liberálně demokratických hodnot, které nazývají tu evropskými, tu západními, tu univerzálními.

První poznámka bude věnována právě zmínce o hodnotě „nejhodnotovatější“, pro kterou je údajně právě nutné celý boj vést. Není o ní nikde ani muk. Připomenu jen prostou myšlenku Mistra Jana Husa, že hodnoty, pro které stojí za to žít, jsou právě ty, pro které jsme ochotni také umřít. O takové hodnotě v celém textu ani v podobných textech není ani zmínky. Nezbývá než se domnívat, že je to hodnota takové kategorie, že je masám prostě nepřístupná a musí zůstat v opatrování nikým nevolených vyvolených. Přinášena může být toliko o velikých svátcích podobně jako svaté ostatky, a to ještě ve vzácné schránce aby na ni nebylo vidět. Čest a sláva lebce sv. Václava.

Druhá poznámka je věnována slůvku „budování“. Signatáři a jejich pasáci vůbec nechápou, že Evropa je živý organismus a že ji nelze budovat. My, co jsme byli nuceni budovat socialismus podle not těch u koryta, o tom něco víme. Dlužno spravedlivě podotknout, že podle kvality textu lze usoudit, že KSČ na tom byla přece jenom o chlup lépe než objednavatelé a autoři tohoto „Boje“. Každý živý organismus je nutné postupně utvářet evolučním způsobem zdola, budováním, nejlépe pak přímo řízením shora, ho lze pouze zničit. Evropa je řád, utvářený na určitých principech, ale i ty se v čase proměňují a posouvají. Signatáři a jejich pasáci volají po demokracii a svobodě, ale ve skutečnosti volají místo po „neviditelné ruce“ po „ruce pevné“, která to „vezme pořádně do ruky“ právě podle jejich představ a přitom se nezakecá a smete „starý podlý svět“.

Třetí poznámka je trochu poučující, ale protože signatáři nejsou vesměs nevzdělaní hlupáci, měli by vědět, že Evropa v uplynulých staletích stála na stýkání a potýkání se habsburského, osmanského, ruského, anglického a v poslední době i amerického vlivu. Plakat nad odchodem dvou těchto vlivů, ignorovat třetí a napadat ten čtvrtý, přičemž vliv toho pátého je už zcela zanedbatelný, zavání opět účelovou hloupostí a degraduje text na povinně protiruský pamflet. Postrádám výzvu k hledání odpovědi na otázku, proč že nás chtějí hrdý Albion a strýček Sam tak honem opustit. Jen bych rád poznamenal, že nejen ten ruský, ale i osmanský a nově africký a čínský vliv se přirozeně nasouvají do míst, který jiní vyklízejí a kde neexistuje vlastní hodnotová soustava.

Závěrem bych doporučil signatářům a jejich pasákům k pozornosti francouzsko-německou smlouvu s Cách, tedy tradičního centra Franské říše Karla Velikého. Je to právě Franská říše, která je tím, co má na mysli západní myšlení, když hovoří o Evropě, a právě nová podoba Franské říše je cestou, kterou se Francie a Německo společně vydaly. V pamfletu o „Boji za Evropu“ není o tomto kroku ani vidu ani slechu. Za to, je tam neskrývaný útok na Itálii, která se rozhodla řešit své problémy mimo dogmata ustanovená pasáky autorů objednavateli textu.

Text by si zasloužil spíše název „Boj za byrokraticko-oligarchickou Evropskou Unii“. Odpovídám, „děkuji, nechci“, a věřím, že lepší předvolební leták si ty síly, které chtějí takovou EU změnit nebo dokonce odstranit, ani vymyslet nemohly.

Inu, šídlo v pytli neutajíš. Natož pak meč v igelitce…

P.S: Bude zajímavé sledovat, jak se místní „elity“ postaví ke spoluautorství Milana Kundery, když ho před nedávnem systematicky dehonestovaly jako udavače. Možná budou zase někam psát, jako onehdy kvůli prezentaci české literatury v Lipsku. Určitě budou vědět tu správnou adresu…


- - -

38 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 2. Já si myslím, že je to nepodstatné. Vývoj nejde zastavit nějakými výzvami, natož zazobaných liberálů, co nemají potuchy o nějakém přežívání od výplaty k výplatě.
  Příkladem je zdražování elektřiny, je to výsměch důchodcům, co dostali přidáno zhruba tisícovku měsíčně.
  Mně osobně by to tak ani moc nebolelo, ale považte, celý život jsem cosi budoval a teď mi mění normy, i ten blbý kotel na plyn, který stál před dvaceti lety jářku pětadvacet tisíc, dnes přijde na dvojnásobek a ještě musím udělat díru na kondenzát. Budovy jsou energetickými štítky znehodnoceny a jsou připraveny k prodání těmto zazobancům za hubičku, ti nemuseli ani hnout prstem. Ceny nemovitostí přitom jsou vyšroubovány spekulanty k nebesům. Mně to připadá, že kdosi lidstvo pase a to je v ohradníku s omezeným množstvím potravy. Přitom titíž liberálové nám doporučují jakousi svobodu v v určených mezích.
  Člověk stárne a na sklonku života má starost o potomky. Začínám pochybovat zda lze vůbec v tomto systému něco bez násilí změnit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vzkaz redakci,
   přivolejte prosí člověku, který si říká Radosta,
   záchranku, neboť tento šílenec musí být nebezpečný nejen svému okolí, ale i sám sobě !!
   Váš čtenář Petr Herout.

   Smazat
  2. Petře Heroute, P. Radosta je zřejmě spisovatel(skutečný) a momentálně hledá inspiraci zde. Z Googlu jsem pochopil, že spisovatelé "Radosta" jsou dva, Petr a Pavel. Nevím, zda otec a syn. Dotaz jsem panu Radostovi položil zde na NR a ještě mi neodpověděl. Můžete pokusit štěstí i Vy.

   Smazat
  3. Milý Petře Heroute,
   všechny vozy Bohnické léčebny jsou celodenně blokovány pro potřeby poslanců a senátorů. Ostatní sanitky nakládají jen krvácející pacienty, pan Radosta však jenom blije sajrajt.

   Smazat
  4. Prilis velka koncentrace podrobnostnich , detailnich, to je spravnejsi, maglajzu Moudrosti a nemuzu to docist ani do poloviny. Uz jsem pryc.

   Smazat
  5. 18:49 Možná, každopádně ale ten Radosta nad místním ansámblem užgryndaných čechomužiků, pravidelných to konzumentů výblitků lžidavida a lžidvořáka, ční jak Mount Everest nad hromadou jačího trusu při jeho úpatí! :)

   Smazat
 3. Vyzev samozvanych elit jsme v Cechach uz precetli tolik,ze jsme vuci nim imunni.Od vyzvy Pragovaku,pres vyzvy "opravdovych" elit pri okupaci a stavce v ČT .Nic noveho pod sluncem.Ma to silu protestu proti zemetresni v Lisabonu.Take tam elity ukazaly svou bojovnost za vyssi cile lidstva.Jenze lide,kteri ziji za zakladni mzdu jim na to s.rou.

  OdpovědětSmazat
 4. Nejlepším budovatelem Evropy jsou v ČR masmédia v čele s ČT jako vlajkovou lodí. Jako občan ale na druhou stranu souhlasím s vyjádřením paní Jany Dědečkové k ČT, cituji: "Víte, kdo byli v naší zemi první nepotrestaní squatteři? Zaměstnanci zpravodajství České televize, když se v roce 2000 na několik týdnů zabarikádovali v objektu zpravodajství, okupovali velín a společně s jim sympatickými politiky lezli do spacáků a káleli na chemické záchodky, které následně vyprazdňovali na auta jim nemilých osob. Nedivme se, že jejich dnešní zprávy a publicistika vypadají, jak vypadají. Už dvacet let je to jen přetékající žumpa." Můj osobní závěr je ten, že do žumpy nás vede zase jenom žumpa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. tak odtud nové označení pro česká masmédia - "sračkomety" :-)

   Smazat
  2. 8:54 v každé normální firmě, která chce prosperovat, musí docházet k pravidelné obměně a rotaci kádrů. To v ČT neexistuje, tam se zabarikádovali modří svazáci (s jediným správným názorem a v nerozborné jednotě s těmi správnými politiky) na věčné časy

   Smazat
  3. ČT a ČRo vysílají bez zpětné vazby ke svým posluchačům, od kterých kradou peníze ve formě poplatků. Po obrazovce se pohybují lidská monstra a u mikrofonů sedí útoční sprosťáci. Na milost bych bral pouze sportovní komentátory, hlasatelé počasí a paní od Černých ovcí. Političtí komentátoři a mluvící hlavy, čtoucí polopravdivé zprávy, mají kompletně vymyté mozky. Některé baby, i když vypadají vzhledově slušně za naše peníze, jsou ve skutečnosti odporné kanálie. Za chlapy musejí mít cypa Emana. Divím se, že tu práci dělají. Stačí se podívat na trochu svobodné diskuzní fóra a muselo by jim být jasné, že jakýkoliv převrat zpět od totality k normálním poměrům bude pro ně krajně nebezpečný. Ženské půjdou dělat hajzlbáby a chlapi budou zametat ulice. Hlodavce Moravce zařadí do Romské brigády.

   Smazat
 5. ...Výbornej článek...díky..a komentáře o samozvaných elitách taky sedí...

  OdpovědětSmazat
 6. Co chcete budovat budoval socialistický režim kapitalistický jen ždíme peníze. Nemám zájem o tzv superstát maximálně spolupráci národních států.

  OdpovědětSmazat
 7. ... a autoři tohoto „Boje“.
  Že by noví tvůrci "Mein Kampf";... a po čase zase "Vstanou noví bojovníci" ...

  OdpovědětSmazat
 8. Nechali jsme zločince (jak správně Makrele říká Dr. Weidelová) zatáhnout Evropu do sraček.
  Prezidentovrah a šéf gladia v Beneluxu to ideově jistí -každému musí být jasné, že o prospěch evropanů nejde.

  Kdo a jak má bič upletený z hoven (vysavačů které nesají, aut s třemi válci, politicky korektního dějepisu vypracovaného německou ministryní obrany) zase rozplést, aby obyvatelé 28 států chtěli mít něco s EU?
  Museli bychom najít génia typu Alexandra velikého.

  OdpovědětSmazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...radosta...tapetář pornojandy !

   Smazat
  2. 18:40 Tak Janda je aspoň na chlapy! To tvůj fýra - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%BF%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%BC301.jpg

   je na chlapečky! Na oko se sice i voženil, ale když manželka zjistila co je zač tak vod něj utekla a totéž poradila svým dcerám! Co nejdál! Proto žijou na Západě a vnuky mu zásadně nepučujou! Proto je Olivřík Stounů nemoh vidět! Furt - "tak kdy už přijdou, chci si je natočit" a ten žůžovák kremelskej se jen uculoval, jako vždycinky když začne bejt vilnej, až mu lícní kosti trčely z tý jeho ugrofinský dršky jak sáně - a prej "až večer v soukromí" !!!!!:-))))))))))

   Smazat
 10. Cesta do pekel je široká, dlážděná dobrými úmysly a sliby dobra. Cesta do nebes je uzoučká pěšinka plná odříkání, tvrdé práce a sebeobětavosti. Ti co vymysleli atomovou bombu to také prý mysleli dobře i když možná bez ní by dávno bylo už po 4. světové válce. Dnes bohužel válkychtivý zločinci dělají jako že to nic neni. Jen se sem tam hodí bomba, udělá to bum a nic se vlastně nedějě. Nějak ten strach z úplného konce vyšuměl. Lidé se naučili s tím žít v toku denních starostí. Denně nám naši politici lžou jak to s námi myslí dobře. Pravdou je, že to myslí hlavně dobře sami se sebou a ve svůj prospěch a pro své ambice a že to co lidstvo vede je nejhorší zločinecká spodina a ne elity. Čím jsou jako elitou? Tím, že to o sobě sami říkají? V čem jsou skutečně lepší nebo vůbec dobří. Myslím, že v ničem. Jsou to lemplové a paraziti.

  OdpovědětSmazat
 11. Boj o zrno, boj o socialismus, boj o kapitalismus, boj o demokracii o Evropu, boj proti Rusku, boj proti xenofobům, boj proti antimuslimům, nakonec boj proti demokraticky zvolenému prezidentovi, předsedovi vlády, který má 35% podporu... Život je boj!!!

  OdpovědětSmazat
 12. "Prohlášení" je patetický text, zastírající že nejde o žádnou Evropu, ale o eurospasitelské progresivistické blouznění,které je mimo realitu a všem kromě blouznivců už to došlo. Hrůza z demokratických voleb z textu jen kape. Napsáno je to jako paranáboženský apel: text se hemží "falešnými proroky" a varuje před kacířstvím, za něž nás stihne trest ("čeká nás pohroma", "obklopí a potopí nás zášť a nenávist").Jazyk se ale nebrání výpůjčkám z příruček revolucionářů ("převzít pochodeň Evropy", "opilí záští", "je tu nový boj o civilizaci"). A to jeden z předních signatářů psal kdysi tak skvěle o kýči.

  OdpovědětSmazat
 13. Škoda, že se Kundera místo k Bernard-Henri Lévymu nepřipojil k opravdovým myslitelům jako je Noam Chomsky, který v těchto dnech spolu s dalšími 70 mysliteli vydal jiný manifest, více závažný a nepoplatný světovým rádoby-vládcům. Naopak proti nim, proti jejich opresi Venezuely:
  "An Open Letter to the United States: Stop Interfering in Venezuela's Internal Politics"
  https://www.commondreams.org/views/2019/01/24/open-letter-united-states-stop-interfering-venezuelas-internal-politics

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...byl by někde k přečtení v češtině manifest Chomský a spol..?..

   Smazat
  2. Pozoor, pohooov. Kundera je plaz.
   A nikde nevidim nic ,ani cesta neni vydlazdena necim dobrym. Ani do pekla uz nemusime cestovat , uz je tady..Za dvermi.

   Smazat
 14. 14:35 Souhlas! Zvláště s " Hrůza z demokratických voleb z textu jen kape." Bojí se toho, že k volbám přijdou voliči, kterým jde v podstatě o život x živoření a ti, kvůli kterým "prohlášení" vzniklo si zajedou do Dubaje na golf.

  OdpovědětSmazat
 15. Budovani?Nebo bourani?..Te Evropy ,kde fasismus se zove demokracie a demokracie fasismem?

  OdpovědětSmazat
 16. Co je na tom špatného ,bránit svůj domov proti vetřelcům ,kteří ho chtějí nám Evropanům vzít.Máme se smířit se řízeným dovozem parazitů z Afriky ?Ne ,musíme bojovat za Novou Evropu spolupracujících svobodných a nezávislých států.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20;27
   NENÍ TO PODLE NOTIČEK SŐRŐSE,VLÁDY USSA,MER-KHELI ANI NEKROFILA MACRONA.....A PAK SE NEDIV,ŽE TY PAUMĚLCI PODPORUJOU CIKORKU BANGU MÍSTO ČECHA ORTELA!!!!!!!

   Smazat
  2. To daleko spíš by bylo třeba zdejší mužyckou zběř poslat na podobnou agresivni, primitivní chátru na východě, ať se navzájem pobijou a zbytek vyhubit isekticidem. Nechal bych jen pár samců a samic na chov, budou dobří do laboratoří namísto morčat. Pak konečně může zdejší krásná země přijmout obyvatelstvo hodné její krásy. Stejně tak krásná země bohatá na suroviny na východě, dočasně nazývaná Rusko. Tohle musíme udělat s veškerou mužyckou zdegenerovanou populací primitivní východní Evropy. Až pak, když se uvolní prostory pro lidský rod, nastane prosperita a mír.
   O tomto mluvili všichni proroci a věštci už celé věky. Zbavte se chátry na východě Evropy, která odjakživa rozvracela svět a zaplevelovala svým poškozeným genofondem a nastane zlatý věk.

   Smazat
 17. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 18. ... tapetáři radosto neotravuj diskuze..

  OdpovědětSmazat
 19. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi a soukmenovci, POZOR: Na sajtách naší milované Nové Republiky opět řádí kavárníci, placení agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A KAVÁRNÍKŮ-LEPŠOLIDÍ !!!!!

  Proto žádám soudruhy a soukmenovce z redakce NR, aby NEPRODLENĚ posílili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z pražské 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  A to IHNED!!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší milovanou Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% spolehlivého orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi a soukmenovci, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti kapitalismu, demokracii, Euroamerice a kavárníkům-lepšolidem.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu, putinistu, zemanistu a babišistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi a soukmenovci, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 28. ledna 8:38.


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 20. Evropa musí být zničena!

  Opravdu: Evropu nelze reformovat, pouze zničit!!
  Kdo jí zničí?
  No přece my Západoasiti, my roduvěrní Češi a Rusové!!!
  Možná nám s tím pomohou muslimové, naši přirození a odvěcí spojenci.

  Poučení pro typicky nevzdělané pražské kavárníky:
  My Češi spolupracujeme s muslimy na ničení Evropy již staletí! Viz:

  1) V dobách Husitského revolučního hnutí muslimové útočili na Evropu z jihovýchodu, my Češi z východu. Výsledkem byla mj. NÁDHERNÁ porážka bídných křižáků u Varny, 1444.

  2) Po hanebném tzv. Vestfálském míru náš J. Á. Komenský psal dopisy řadě tehdejších protestantských velmožů, se snažnými žádostmi o další válku, až do konečného vítězství, třeba za cenu NAPROSTÉHO zničení celé Evropy i Čech.
  Křesťani se na Komenského vyprdli, muslimové jeho volání po válce vyslyšeli. Výsledkem bylo jejich slavné osvoboditelské tažení v r. 1683.
  A chybělo málo – jen osvobození Vídně od papeženců a Němců-Habsburků – a byli bychom od Evropy osvobozeni již tehdy.

  Prostě: Evropa je TVRDOŠÍJNÝM obráncem evropských hodnot, a lepší už nebude, NIKDY.
  Důkazem je třeba evropské přijímání běženců – to je opravdu evropská hodnota par excellence, vycházející PŘÍMO z nechutného křesťanství!
  (Srovnejme si ten EVROPSKÝ HNUS se zdravým přístupem nás Západoasiatů, nás vědeckých ateistů, k běžencům, menšinám, tzv. lidským právům, tzv. právům žen atd. apod.)

  Takže harmonogram:
  1) Naše vlast musí uprchnout z NATO a EU.
  Termín: CO NEJDŘÍVE.
  Způsob: Milošovo referendum.
  2) Osvobozené Česko se musí plně vrátit do nitra Západní Asie.
  Termín: Ihned po osvobození ČR od jha NATO a EU.
  Způsob: Tradiční česká žádost o bratrskou pomoc Armády Ruské federace, podepsaná oběma našimi národními Vůdci Milošem a Babišem.
  3) Humánní odsun Evropanů, Pražáků a ostatních menšin z naší osvobozené vlasti, znárodnění jejich majetku.
  Termín: Ihned po příchodu Armády Ruské federace do Česka.
  Způsob: Tradiční český.
  4) Socializace-putinizace-babišizace naší osvobozené vlasti.
  Termín: Ihned po odsunu a znárodnění.
  Způsob: Tradiční český.

  A pak už se zase bude tančit všude!

  Bratrská internacionální pomoc z 21. srpna 1968 zachránila naši vlast před euroamerickou okupací, před hrůzami EU, NATO, kapitalismu a demokracie!


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 21. zadej si: http://translate.google.com/ a napstuj si tam po odstavcích anglický (nebo jakýkoliv) text, vpravo ti ukáže česky. Teď jsem si to zkusil a je to docela dobré:
  Následující otevřený dopis, podepsaný 70 studenty latinské Ameriky, politických věd a dějin, stejně jako tvůrci filmu, představitelé občanské společnosti a další odborníci, byl vydán ve čtvrtek 24. ledna 2019 v rozporu s pokračujícím zásahem Spojených států Venezuela.

  Vláda Spojených států musí přestat zasahovat do vnitřní politiky Venezuely, zejména za účelem svržení vlády země. Opatření vlády Trump a jejích spojenců na polokouli téměř jistě zhoršují situaci ve Venezuele, což vede k zbytečnému lidskému utrpení, násilí a nestabilitě.

  Venezuelská politická polarizace není nová; země je již dlouho rozdělena podle rasových a socioekonomických rysů. Ale polarizace se v posledních letech prohlubovala. To je částečně důsledkem podpory USA pro opoziční strategii zaměřenou na odstranění vlády Nicolása Madura prostřednictvím mimoparlamentních prostředků. Zatímco opozice byla rozdělena na tuto strategii, americká podpora podpořila tvrdé opoziční sektory ve svém cíli vyloučit vládu Madura prostřednictvím často násilných protestů, vojenského převratu nebo jiných postupů, které vyhýbají hlasovací lhůtě.

  Pod vládou Trump se agresivní rétorika proti venezuelské vládě dostala na extrémnější a hrozivější úroveň, kdy úředníci správy Trumpa hovořili o "vojenské akci" a odsoudili Venezuelu spolu s Kubou a Nikaraguou jako součást "trojky tyranie "Problémy vyplývající z politiky venezuelské vlády byly zhoršeny americkými ekonomickými sankcemi, nezákonnými v rámci Organizace amerických států a Spojených národů - stejně jako americkým právem a dalšími mezinárodními smlouvami a úmluvami. Tyto sankce přerušily prostředky, kterými by mohla venezuelská vláda uniknout z její hospodářské recese, a současně způsobit dramatický pokles produkce ropy a zhoršení hospodářské krize a způsobit, že mnoho lidí zemře, protože nemohou získat přístup k životu léky. Mezitím americká vláda a další vlády i nadále viní venezuelskou vládu - pouze - za ekonomické škody, a to i z důvodu amerických sankcí.

  Nyní USA a její spojenci, včetně generálního tajemníka OAS Luise Almagro a velmi pravicového prezidenta Brazílie Jair Bolsonara, tlačili Venezuela do propasti. Uznáním prezidenta Národního shromáždění Juanem Guaidem za nového prezidenta Venezuela - něco nelegálního podle Charty OAS - administrace Trump prudce zrychlila Venezuelskou politickou krizi v naději, že rozdělí venezuelskou armádu a dále polarizuje obyvatelstvo a donutilo je, aby si vybraly strany. Zřejmým a někdy stanoveným cílem je donutit Madura přes převrat.  OdpovědětSmazat
 22. Pokr.:

  Realita je, že i přes hyperinflaci, nedostatek a hlubokou depresi zůstává Venezuela politicky polarizovanou zemí. Spojené státy a její spojenci musí přestat povzbuzovat násilí prosazováním násilných, extralegálních změn režimu. Pokud vláda Trump a její spojenci i nadále pokračují ve svém bezohledném kursu ve Venezuele, nejpravděpodobnějším výsledkem bude krveprolití, chaos a nestabilita. Spojené státy by se měly naučit něco ze svých podniků zaměřených na změnu režimu v Iráku, Sýrii, Libyi a dlouhé a násilné historii sponzorující změny režimu v Latinské Americe.

  Ani jedna strana ve Venezuele nemůže prostě porazit druhou stranu. Například armáda má nejméně 235 000 frontových členů a v milicích je nejméně 1,6 milionu. Mnoho z těchto lidí bude bojovat nejen na základě přesvědčení o národní suverenitě, která se v Latinské Americe široce koná, a to tváří v tvář tomu, co se stále častěji projevuje jako intervence vedená USA, ale také se chránit před pravděpodobnými represemi, opozice svržení vlády násilím.

  V takových situacích je jediným řešením dohodnuté řešení, jak tomu bylo v minulosti v latinskoamerických zemích, kdy politicky polarizované společnosti nebyly schopny vyřešit své rozdíly prostřednictvím voleb. Bylo vynaloženo úsilí, jako je úsilí vedené Vatikánem na podzim roku 2016, které měly potenciál, ale Washington a jeho spojenci, kteří upřednostňovali změnu režimu, nedostali žádnou podporu. Tato strategie se musí změnit, jestliže musí existovat nějaké životaschopné řešení probíhající krize ve Venezuele.

  Kvůli venezuelskému lidu, regionu a zásadě národní suverenity by tito mezinárodní aktéři měli místo toho podporovat jednání mezi venezuelskou vládou a jejími oponenty, která umožní, aby se země konečně vymanila z politické a hospodářské krize.

  Podepsaný:

  Noam Chomsky, profesor emeritní, MIT a laureátský profesor, univerzita v Arizoně

  Laura Carlsenová, ředitelka programu Americas, Centrum pro mezinárodní politiku

  Greg Grandin, profesor historie, univerzita v New Yorku

  Miguel Tinker Salas, profesor latinskoamerické historie a Chicano / Latino / studia na Pomona College

  Sujatha Fernandesová, profesorka politické ekonomie a sociologie na univerzitě v Sydney

  Steve Ellner, spolupracovník editoru latinskoamerických perspektiv

  Alfred de Zayas, bývalý nezávislý expert OSN na podporu demokratického a spravedlivého mezinárodního řádu a jen zpravodaj OSN, který za 21 let navštívil Venezuelu

  Boots Riley, spisovatel / ředitel Je nám líto, že vás obtěžuji, hudebník

  John Pilger, novinář a filmový tvůrce

  (a mnoho dalších, většinou z amerického kontinentu)

  OdpovědětSmazat
 23. Tak je jisté, že nikdy nevezmu do ruky knihu od individuí Kundera, Rushdie a spol. Toto už je příliš.

  Pryč ze systémově korupčního spolku eu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.