Reklama

pondělí 7. ledna 2019

Byla zahájena mezinárodní rehabilitace Bašára Asada

Bašár Asad, syrský prezident
7. ledna 2019 TheWashingtonPost a   PrvníZprávy
Pro syrského prezidenta Bašára Asada rok 2018 skončil dobře. Spolu s prezidentem Trumpem oznámil stažení amerických vojáků z východní Sýrie a několik arabských států uvedlo, že jsou ochotni se s Asadem smířit.

V prosinci se súdánský prezident Omar al-Bashir stal prvním arabským představitelem, který navštívil Sýrii od roku 2011, kdy vypuknul občanský konflikt. Spojené Arabské Emiráty, které předtím byly proti Asadovi, oznámily, že obnovují vztahy s Damaškem, s Bahrajnem a Kuvajtem. Tunisko obnovuje přímé lety do Sýrie a Jordánsko obnovuje obchodní vazby.


Saúdská Arábie, největší podporovatel povstalců proti Asadovi, se zdá čím dál víc ochotna přijmout Asada, který zůstane v Damašku, a doufá, že zmírní jeho závislost na regionálním rivalu Saúdské Arábie Íránu. Dokonce se očekává, že Arabská liga, která vyhnala Asada po brutálním zásahu proti protestujícím v roce 2011, Asada v roce 2019 opět přivítá.

Jak byl Asad izolovaný opravdu?

Samozřejmě, Asad nikdy nebyl mezinárodně izolovaný, to byl jeden z hlavních důvodů, proč přežil. Výrazná pomoc spojenců Sýrie Ruska a Íránu je dobře zdokumentována. Rusko zajistilo, že Damašek nebude čelit sankcím určených OSN, podobným těm, kterými trpěl irácký vůdce Saddám Husajn. Rusko poskytlo půjčky, aby Damašek dále fungoval.

Zbývající státy společenství BRICS (Brazílie, Indie, Čína a Jihoafrická republika), stejně jako mnoho jiných západních států, nepožadovalo, aby Asad odstoupil. Čína byla nejvíce podporující, a od roku 2011 blokovala rezoluce Rady bezpečnosti OSN šestkrát, ale také Indie udržovala vztahy s Damaškem, protože se obávala vzestupu islámistů. Brazílie vyslala svého velvyslance do Sýrie. Dokonce před nedávnými volbami prezidenta Bolsonara Brazílie oznámila své přání obnovit plné vazby a účastnit se rekonstrukce Sýrie.


Obnova Sýrie bude nákladná


BRICS a spojenci Asada pravděpodobně neposkytnou mnoho z odhadovaných 400 miliard dolarů potřebných k obnově poválečné Sýrie. Nejbohatší, Čína, se zdá být vlažná, zatímco Rusko a Írán postrádají finanční prostředky. Asad a jeho spojenci již dávno věděli, že pouze Perský záliv nebo západní pomoc mohou poskytnout potřebné miliardy na rekonstrukcí a to je skutečná hodnota jakéhokoli oteplování arabských vazeb.

Když se Asad znovu spojil s Ligou arabských států, tak přináší ekonomickou odměnu a symbolický konec pokusů Asadových nepřátel na jeho svrhnutí. Libanon a Irák se odmítly připojit k případným sankcím vedených státy v Perského zálivu, Jordánsko si zachovalo diplomatickou přítomnost v Sýrii, a to i přesto, že válka a vnější politický tlak byly přinuceny zastavit obchod mezi oběma zeměmi. Alžírsko se také postavilo proti vyloučení Sýrie z arabské ligy a poté vedlo tajná jednání, Sisiho režim v Egyptě také rozvíjel tajné vazby.

Syrská ekonomika a zejména po válce zpustošené druhé největší město, Aleppo, by výrazně podpořilo opětovné otevření tras do Turecka - v současnosti blokované jak Ankarou, tak Tureckem podporovanými povstalci, kteří kontrolují Idlib. Ačkoli Turecko upustilo od požadavků na odstoupení Asada, tři oblasti zabraňují usmíření.

Za prvé, poté, co Trump odstoupil, Ankara a Damašek by mohly zaútočit na východní Sýrii. Turecko chce vytlačit bývalé kurdské spojence Washingtonu, které považuje za teroristy, zatímco Sýrie může s nimi dosáhnout obsazení regionu. Hodně bude záviset na tom, zda Rusko může zprostředkovat jakoukoli dohodu.

Druhým je Idlib, poslední rebelská kapsa Sýrie, kterou je Asad odhodlaný znovu přijmout, ale je chráněno Tureckem, které se obává, že by bylo zaplaveno Turecko uprchlíky a militanty. Konečně jde i o část severní Sýrie mezi Afrinem a Jarabulusem, kterou v současné době drží Turecko prostřednictvím rebelů.

Asad přivítá jakýkoli návrat do Arabské ligy, ale jeho význam by neměl být nadhodnocen.
Na jedné straně byla Sýrie během celé své občanské války daleko od izolace a na straně druhé zůstává dlouhá cesta od usmíření se západními vládami a Tureckem.

Na jedné straně byla Sýrie v celé své občanské válce daleko od izolace a na straně druhé zůstává dlouhá cesta od usmíření se západními vládami a Tureckem. Ne že by se to příliš týkalo Damašku. Režim Asada má desetiletí zkušeností se západními a regionálními sankcemi a izolací, naposledy v polovině let 2000.

Její strategie již dávno čeká na to, aby se mezinárodní podmínky změnily ve svůj prospěch, než aby změnily své politiky. Nedávné otevření se arabských států bude tento přístup dále potvrzovat, a Asad si bude jisti, že nakonec se na Západě a v Ankaře objeví i bez ohledu na to, jak dlouho to potrvá.

Na jedné straně byla Sýrie v celé své občanské válce daleko od izolace a na straně druhé zůstává dlouhá cesta od usmíření se západními vládami a Tureckem.


(rp,prvnizpravy.cz,washingtonpost,foto:arch.)

12 komentářů :

 1. Jo, jo, Milouší, tak se nám ta zahraniční politika nějak vymyká z vašich mozkových konstruktů a jde si opačným směrem než jste deklaroval Vatikánský Zemane.
  Možná nejvyšší státní vyznamenání,Jordánskému princi za invazivní bombardování cizího území, bylo předčasné, mylné*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kolik mas fotru ?

   Smazat
  2. Jako ten vtip: Chvíli hnali pouští Rusáci Kurdy, pak Kurdové Rusáky, až přišel pan kalif a vypráskal je všechny!:))))

   Snad se tak brzy stane i v realitě a ty pastáty a pastátečky typu "Sýrie", "Libanon", "Jordánsko" či "Irák", nakreslený masonisty Sykesem a Picotem budou zrušeny a připojeny k jedinýmu opravdu legitimnímu státnímu útvaru - Baghd(ádího)skému kalífátu!

   Smazat
 2. Hamáček a Štech z toho musí mít kopřivku, dobře si vzpomínám, jak oba tvrdili, ža Asad musí pryč. Taky to svědčí o jejich politické prozíravosti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Historie se dela jinde nez u trapnych trpasliku ,kteri si hraji na politiky.

   Smazat
 3. Zajímavé by bylo pro rozvoj kritického myšlení, kdyby nám veřejnoprávní televize ČT, kterou si platíme,někdy ve 20:00 nabídla ke shlédnutí dokumentární filmy o Sýrii natočené před válkou s původním komentářem, které na jejich stránkách nejsou dostupné, a zároveň, pro objektivní srovnání, dokumentární filmy o současném stavu této země.


  https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095875447-cestomanie/299323231370017-syrie-tisic-a-jedna-tvar

  Španělský dokumentární cyklus
  https://www.ceskatelevize.cz/porady/10356261714-arabska-odysea/212382552020001-syrie-a-jordansko/

  OdpovědětSmazat
 4. 17:47,upřimně řečeno, moje sympatie měl zubař, ale vaše opovržení, mi nepřipadá fér. Leda, že byste totéž vzkázal Trumpovi.Někde, mezi jásotem a opovržením je zdrženlivost a ta by snad byla na místě u vás i u nich.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad 19:20 - Hamáček i Štech si zasluhují naše opovržení. To jsou oni, kteří dlouhodobě potápějí kdysi slušnou a úspěšnou stranu. Samozřejmě s podobnými velikány ducha jako Zaorálkem, Pochem, Sobotkou, Špidlou a dalšími...

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
 5. Jsem rád že to Asad za pomoci RF vyhrál a teď jim nic jiného nezbude než ho uznat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím že pan Baghdádí nakonec týhle jeho bandě - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/11081266_102060_c11.jpg

   nakope pořádně prdel! Už by to bylo zapotřebí!:)))

   Smazat
 6. Ono to s tím stahováním ami vojáků nebude tak horké. Trumpeta je něco jako Babiš (asi je to nemoc z povolání miliardářů) ráno něco řekne a už za cca jednu hodinu říká něco jiného.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.