Reklama

pondělí 14. ledna 2019

České TV pořady – a proč, prosím vás?

Lubomír Man
14. 1. 2018
To abychom si snad o sobě mysleli bůhvíjací nejsme kabrňáci, co si umí udělat všechno sami, jak jsme si to namlouvali za totality? Televizní mnohahodinové revuální a hudební pořady všech druhů, filmy každého myslitelného žánru a snad z každého prostředí, které v republice existovalo? Vědecké pořady tak tak že ne snažící se přetrumfnout famózní díla z dílny BBC? – to vše v národě druhořadém, ale ve své namyšlenosti furiantsky trylkujícím, že „vzpíná-li se lidstvo jak Alpsko nad tou zemí, pak Čech buď Mont Blanc a Mont Rosa, povýšen nade všemi?“


Že je ovšem třeba s takovouto národní nabubřelostí skoncovat a zařadit se v evropském společenství tam, kam patříme, pochopila snad jako vůbec první Česká televize. Proč uhánět české tvůrce, aby si vymýšleli spíš cosi podřadného, když jsme členem EU a z bohatství starších i významnějších kultur, než je kultura naše, si můžeme vybírat ty nejtřpytivější drahokamy a přenášet je do našich domovů, kde svým cizokrajným domicilem posílí pocit naší přináležitosti ke společenství evropskému a vykonají tak záslužnou politickou práci, řekli si vedoucí mužové a ženy ČT z Kavčích Hor, a pustili se do díla. Poptali se, co v Evropě zrovna nejvíc frčí a už to za krátký čas frčelo i u nás.

Tento skutečný kulturní evropský a řekněme hned i zdravě odnárodňující festival zahájil už 4. listopadu 2006 pořad Star Dance...když hvězdy tančí, který je českou verzí britské televizní show Strictly Come Dancing, uvedené BBC 15. května 2004. No a po Star Dance, 14. února 2009, doputovaly na naše obrazovky Zázraky přírody, které na BBC pod názvem Miracles of Nature uvedl Richard Hammond. (Ceská verze tohoto pořadu zaznamenala na ČT už 76 pokračování).

To už se ovšem připravoval nástup pořadu zřejmě nejzářivějšího. Poněkud zamračeně vstoupil 30. srpna 2015 na naše obrazovky Doktor Martin coby česká odrůda britského televizního seriálu Doc Martin, který se v Britanii začal vysílat už v r. 2004, a v české verzi se dodneška natočilo 30 jeho dílů. Čímž seriál na ČT ovšem nekončí a bude pokračovat dál pod novým názvem Strážmistr Topinka s počtem dílů zatím neoznámeným. Přerod seriálu Doktor Martin v seriál Strážmistr Topinka se dle britského vzoru udál tak, že zatím vedlejší postava strážmistra Topinky se mění v postavu hlavní, a naopak doktor Martin se přesunuje do pozadí. V jazyce anglickém jde o tzv. „spin off“, kdy postava vedlejší se odštěpuje (spins off), od souboru postav vedlejších a stává se novým nastupujícím hrdinou – a to včetně nového názvu seriálu. Nu a jelikož tento soubor může sestávat i ze stovky postav vedlejších a z každé z těchto vedlejších postav lze vytvořit další nový seriál, což v souhrnu umožňuje vznik celé stovky zbrusu nových seriálů, je jasné, že u nás už žádné skutečně české dramatické dílo či seriál v dohledné době na TV nespatříme.

Ale upřímně řečeno - žádná škoda. Copak takové Sňatky z rozumu, Zlá krev, Byl jednou jeden dům, Byli jednou dva písaři, Cirkus Humberto, Hříšní lidé města pražského a řada seriálů dalších byly, vůbec ke koukání?

Takže konečně změna. Čeští herci ale zatím zůstanou. Odcházejí jen dramatici. A kdo bude scénu opouštět jako poslední, zhasne.

Lubomír Man

36 komentářů :

 1. Mane, tvoje satira zůstane u mnohých nepochopena.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ono není co chápat,

   https://pravyprostor.cz/drzitel-nobelovy-ceny-prisel-o-tituly-kvuli-tvrzenim-o-souvislosti-mezi-rasou-a-inteligenci/

   Smazat
 2. Zíraje na tyto trapné a ubohé seriály, stává se i zírající lid trapným a ubohým.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sám jsi trapný a ubohý. Starej se vo svý a nestrkej svůj drzý frňák do věcí po kterých ti nic není.

   Smazat
  2. 12.19 Limonádový Joe hadr.

   Smazat
  3. Bohužel, Česká televize je nemocná, rakovinou a snětí prolezlá skrz naskrz. Neschopnost, asi i korupce, jistě rodinkaření a nepotismus, to jsou průvodní znaky naprostého úpadku sdělovadla, na které platíme ročně nekontrolovatelných 7 miliard!!!

   Kdo mohl do dr.Maritna obsadit necharizmatického, svou povahou zjevně zlého a vizáží nevzhledného Miroslava Donutila?
   Má zpodobňovat charakterního, mírně "praštěného" hrdinu. Vy tu postavu Donutilovi věříte?
   Donutil je komediální pitvorka, postavičkář, ale nikdy heroj a charakter. To režisér ani dramaturgie nevidí?!!!!
   Copak se na takovém herci dá postavit seriál?

   Česká televize vyštvala téměř všechny osobnosti, chrlí houposti a nedokonalosti a utápí se v technicistním formalizmu (např. nové Moravcovy nedělní plky).

   Copak to dámy a páni v parlamentu nevidí?
   Copak s tím nechtějí nic dělat?
   Naše peníze letí komínem...


   Smazat
  4. Pro mne je dost nepochopitelné proč ČT současně s licencí na uvedení české verze seriálu "Doc Martin" zakoupila vysílací práva na původní britský seriál a vysílá ho ve všední dny odpoledne. Asi aby co nejméně diváků mohlo srovnávat?

   Smazat
  5. 12:55 Nejlépe bude až tím komínem vyletíte vy, čechomužici!:)))

   Smazat
 3. Náhodou, takový český seriál jako je Most vysílaný na ČT 1 od 21.05 hod. je bomba. Výrazy jako mrd.a, p.íča a pod. svědčí o tom, že ČT pochopila svou vzdělávací roli po svém. Mimochodem tyto výrazy už běžně hulákají na ulicích žáci prvních tříd a prý je to výchovou v rodinách.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Seriál evidentně není určen tobě. Je z dnešní doby popisující dnešním jazykem dnešní problémy pro dnešní lidi. Ty se vrať ke sledování Ženy za pultem a neotravuj, falešný mravokárče.

   Smazat
  2. "Dnešní" podle blbečka 12:55 znamená "sprostý". A on blbeček 12:55 opravdu "dnešní" je.
   Naštěstí většina lidí "dnešní" v tom podivném slova smyslu nejsou.


   Snad jen ti v kavárně v Praze či Brně jsou "dnešní".

   K.

   Smazat
  3. 12.55 čum na porno, tam se nasměješ

   Smazat
  4. Hele, ty upjatý hňupe "K",
   je fakt, že kdybys zkusil natočit komediální seriál z nízkých sociálních vrstev Mostecka, kde by postavy mluvily jazykem Jiráska, tak by to byla ještě větší komedie než je tahle.

   Místo abyste, vy upjatí hňupové, oslavovali ČT za to, že v dnešní době politické korektnosti si dovolí natočit a pustit do světa tento seriál, tak ještě nadáváte. Prostě blbci, no.

   Smazat
  5. 13:28
   No to bys tam musel hrát ty.

   Smazat
  6. 13:29 Někteří budou nadávat na ČT za každou cenu. Kdyby tam dávali cokoliv.

   Smazat
  7. Čt nelže jen,když ukazuje čas!!!!!!

   Smazat
  8. Seriál, který zaujal, jak by řekl zdejší klasik, nízké sociální vrstvy, viďte vy naše mrdky. Konečně se ve veřejnoprávní TV mluví po vašem. Tak si občas popotáhněte pobryndaný trencle, ať si neskřípnete koule a čumte na mrdkovizi.

   Smazat
  9. Po zkusenostech s objektivitou CT bych neveril ani ukazani času.

   Smazat
  10. 15:25,to je dobrý,zabodoval jsi.

   Smazat
  11. Bagoune, tak na to nekoukej. Pusť si TV Barrandov.

   Smazat
  12. 13:44 Správně svoji bruselskou propagandu si můžou strčit za klobouk.

   Smazat
 4. 12.55 to by mě zajímalo v kterém kontejneru, ty dobytku, chrápeš

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chceš se snad odporná rudá hnido, patřící k lůze co neudrží moč (jako ten na 58 sekundě) - https://www.youtube.com/watch?v=9B1M3IPVcXs

   s námi tu, kteří pouhou Vůlí dokáží přinutit vodu téct do kopce? (viz tu na čase 2:30) - https://www.youtube.com/watch?v=LB9lObWclFQ

   Smazat
 5. Pane Mane, nevidím důvod, proč by ČT nemohla vysílat pořady jako Zázraky přírody, či Star dance.Pořady mají vcelku slušnou sledovanost a zdá se, ža ksou oblíbené. Veliké výhrady k ČT mám ale v oblasti zpravodajství, či k sitcomům.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Samozřejmě, jen ti, kdo jsou posedlí patologickou nenávistí k ČT (zřejmě proto, že jim nedá vydělat)jsou schopní podobných výplodů jako pan Man nebo pan Dvořák či David. Jsou také(přestože se tváří jako největší mediální znalci)naprosto neinformovaní. ČT vždycky kupovala převzaté pořady(ostatně na to už za Iva Mathého a ještě před ním měla svoji poměrně erudovanou redakci) z několika naprosto objektivnách důvodů: 1) Koupit licenci na zahraniční pořad (dokumentární cestopisný, přírodovědný...)je nesrovnatelně levnější než ho vyrábět ve vlatní produkci.Vysílat početné štáby do Himalájí nebo amazonských pralesů na několik měsíců je výlet za několik milionů. Zakoupení takového pořadu (seriálu)se pohybuje v řádu desetitisíců. Navíc na skvělé přírodopisné filmy, které mají např. v BBC dlouholetou tradici není ČT ani zdaleka tak technicky vybavena,nejsou ani tvůrci, kteří by se tomuto žánru systematicky věnovali.
   2) Stejně tak u zábavných pořadů či show, které mají v evropských veřejnoprávních TV vysokou sledovanost, nevidím důvod, proč licenci nekoupit? Ostatně to tak dělají všechny veřejnoprávní TV v Evropě.
   3)Zmínění pánové jsou tak zaslepení zlobou, že nedokáží ocenit jakýkoli kvalitní pořad ČT. Proč se pan Man, David, Dvořák ani slůvkem nezmíní o týdnu k 50. výročí upálení Jana Palacha, který ČT připravila? Mimochodem Sedláčkův sobotní hraný film Jan Palach byl nezapomenutelným zážitkem. O tom tu nepadla ani zmínka, zato ti maďarští hrdinové nebo svět ruskýma očima, nekonečná ukrajinská story..., to jsou přece témata! Někdo tu zmínil Prušinovského a Kolečkův seriál MOST! Skvělá politická satira, která se nebojí otevřít jinde tabuizovaná témata. A oni nic.
   Jsou vlastně jenom politováníhodní.
   PS Zpravodajství a publicistika ČT jsou samozřejmě demagogie a v tom případě je ostrá kritika na místě.

   Smazat
  2. Soudruzi kdysi dávno vyžadovali "konstruktivní kritiku" a hle, 30 let po Plyšáku nový komouš (17:42) žádá to samé. Ještě že máme aspoň tu trochu demokracie, že se na jeho blbé plky můžeme vyprdnout. Každá kritika, která není "konstruktivní" je patologicky nenávistná. Hahaha, to je ale kus vola, co to napsal. Nejsou voni náhodou dramaturgem (redaktorem) z té "naší" žumpy?

   MM

   Smazat
  3. No comment. Kdyby hloupost nadnášela, už dávno byste byl třeba na Marsu.

   Smazat
  4. 22:37 Jasně, zato Putinovi agenti (včetně filipa, zemana, klause, babiše, besta, olezlého zbořila, robejška, vyvadila, pavlíčka, bašty, kotrby, petránka, eichlera, kollera, haase, paroubka, mana, šilhavého žantovského, foldyny, schneidera, krejčíka, jírovce, tomského, lhoťana, procházkové, spencerové, konečníkové, lorencové, syrečka a mongoloida pitomia) a čecháčkovští sockovští a trolovští hňupi, reprezentovaní Parlamentními žvásty, se poznají podle neupřímného žlučovitého úšklebu, vyb(p)itého mozku, kozí bradky, křivé huby, krhavých očí, převislého pupku, kosého pohledu a špatného trávení a agentky ještě navíc podle inkontinetní širokorozchodné prdele, tak ti jsou chytří! Ty nic nenadnáší a proto tu dál zůstávají a ani je nenapadne odtud odlepit svý líný zadky aby už konečně zmizeli do ruskýho ráje!

   Smazat
  5. 16:00-co je příčinou Vaší rozmrzelosti? Hoří Vám koudel u zadku? Není demokracie krutá soutěž o voliče? Něco jako "vražedná" konkurence podniků? Vždyť jste(jsme) to chtěli. Zavedete znovu cenzuru a komise "Jediné Pravdy"?

   Smazat
  6. 18:12 ČT lže jako každej židotisk po konečné porážce naší rasy v 45. roce a na to si hošánci budu muset zvyknout! Ale jestli jim tyhle lži až tolik vadí, tak proč se neseberou a neodstěhujou do Chujlostánu? Tam vysílaj lži podle jejich gusta, takže jim bude stačit ke štěstí jen naučit se rusky!

   Smazat
 6. Pokud si vpomínám, tak po revoluci ČT nesměla ze zákona vysílat reklamy a dokonce v nich ani využívat děti. Jako kompenzaci pro tento zákaz byl založen fond ostatních TV s vysílacími právy, které do tohoto fondu přispívaly a z toho byla ČT vyplácena kompenzace za "ztráty z reklam".

  V ČT moudré hlavy vymyslely, že místo "REKLAM" budou uvádět a jmenovat "SPONZORY".

  Asi někdo z ČT snědl Šalamounovo ho.no.

  OdpovědětSmazat
 7. Rozumím panu Manovi. A to jsme si ještě mohli dovolit ten luxus, televizní hlasatele.

  OdpovědětSmazat
 8. o podprahových dezinformacích v čt:
  byl nějaký cestopis z New Yorku, který uváděli Donutil s Bartoškou.Došlo na výtečné párky, které prezident USA Rooswelt dokonce nechal vozit při Jaltské konferenci na Ukrajinu- považte!!!Jen tak- ale blbost médií hranice nezná- v jednom rádiu můžete slyšet slogan:Na Moravě si nás můžete naladit ve Slezsku, ostravsku, valašsku.. a já nevím kde ještě.Když jsem tam psal , že to je těžce špatně, nikdo nedokázal ani slušně odpovědět

  OdpovědětSmazat
 9. Naštěstí zatím máme "přehraj pohádku" nebo Jakuba skláře na you tube.No a mladí absolventi podivného studia se mohou v klidu dívat na hulvátské a sprosté současné inscenace. Jen jedno trochu nechápu - proč jim přispíváme televizními poplatky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Již tři roky bydlí má televize,ve sklepě.Rozčilovala mě a zaroveň rozesmutňovala.Rozloučili jsme se.A ku shledaní to nespěje.Na Kavčí hory jsem poslal čestné prohlašení,že se mnou televize nebydlí.

   Smazat
 10. Ono by bylo zajímavé rozpoutat kampaň za zrušení poplatků. Ať si ta banda darmožroutů vydělává třeba i tou reklamou. Bylo by mi milejší koukat na přiblblé reklamy raději než třeba na Vendu Moravcovic v té jeho pavlačové drbárně. Darmožrouti by neměli penězotok z našich daní-poplatků a asi by se to odporné hnízdo rozpadlo, kdyby se muselo začít živit poctivě.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.