Reklama

pátek 25. ledna 2019

Drze o kauze "Baxagate"

Zdeněk Jemelík
25. 1. 2019     chamurappi a jemelikzdenek
Nedávno mi bez známé úřední příčiny (jen tak, sám od sebe, v nějakém náhlém pohnutí mysli) poslal Aleš Flídr, místopředseda Krajského soudu v Brně, bývalý člen KSČ, aktivní účastník zatím nepotrestaného „znojemského justičního zločinu“, urážlivý dopis, v němž zpochybnil mou inteligenci a naopak mi přisoudil nadbytek drzosti. Možná má pravdu, neboť můj pohled na některé události v justici a ve veřejném životě bývá nápadně odlišný od mínění soudců, kteří – jak známo – jsou moudří a nestranní, téměř neomylní.


Platí to i pro současné marnění času napadáním prezidenta republiky kvůli výrokům ctihodného soudce Josefa Baxy. Pan soudce je dle mého pevného přesvědčení držitelem jednoho z nejkvalitnějších mozků, používaných příslušníky otalárované komunity. Jednou mi dokonce dal dobrou radu a pochválil mé články. Nejen proto si ho dovedu představit netoliko jako předsedu Ústavního soudu, ale i jako předsedu Nejvyššího soudu ČR, nejvyššího státního zástupce, ministra spravedlnosti, předsedu vlády nebo velvyslance ve Vatikánu a chápu, že život řadového soudce se mu může zdát nudný, popř. že se může cítit být zneuznaný. Bohužel mám přesně takovou pravomoc jako pan prezident, abych ho za jeho zásluhy odměnil poskytnutím kterékoli ze zmíněných prebend, a žádné z těch míst ani není právě volné, čili můj případný záměr na odměnění by byl stejně neproveditelný jako prezidentův. Mohu mu pouze navzdory jeho trapnému vystoupení proti Miloši Zemanovi nadále zachovat úctu, neboť si jsem vědom, že i mistr tesař se občas utne. Za to si ovšem nic nekoupí.

Pokud se týká Miloše Zemana, nedávno jsem o něm napsal, že v něm vidím moudrého muže, zkušeného politického hráče. Na tom nadále trvám. Ale i on má své slabé stránky. Je sebestředný, a proto nevnímá některé změny prostředí. Ve vztahu k právu, spravedlnosti a fungování justice žije v zajetí zkušeností z doby předlistopadové a ještě i z divokého polistopadového období včetně éry jeho působení ve funkci předsedy Poslanecké sněmovny a předsedy vlády. Proto při pohybu v těchto oblastech se občas chová jako Alenka v říši divů. Důkazem budiž jeho později překonaný postoj k případu Jiřího Kajínka: původně oznámil, že jej vyřešil pokynem ministryni spravedlnosti Heleně Válkové, aby zařídila obnovu jeho procesu. Upozornění, že to je nesmysl, že ministryně takovou pravomoc nemá, jej z míry nevyvedlo.

Pokud tedy v hovoru se ctihodným soudcem Josefem Baxou v něm vyvolával dojem, že mu snad dělá naději na získání nějaké další vysoké funkce, nanejvýš podněcoval jeho sny a vidiny o růžové budoucnosti a vzdělaný právník a zkušený soudce a justiční manažer Josef Baxa musel vědět, že jde o představy, které nemohou dojít naplnění.

Pokud v takových úvahách pana prezidenta vidí znaky trestného činu bezbřehý populista a někdejší capo di tutti capi justiční mafie Jiří Pospíšil, lze se tomu zasmát. Ale pokud něco takového řekne v Poslanecké sněmovně ministr spravedlnosti, vybavuji si známý citát z Shakespeara: vymknuta z kloubů doba šílí.

Ostatně je známo, že politizující soudci, státní zástupci a jiní právníci přicházeli na Hrad, aby seznamovali pana prezidenta se svými názory a požadavky stran obsazení funkčních míst nebo podpisu sporného zákona. Nelze jejich jednání chápat jako pokus o nedovolené ovlivňování rozhodování hlavy státu a uvažovat o jeho podřazení některé kvalifikované skutkové podstatě trestného činu ? Neporušil Josef Baxa zákon a dobré mravy, když sděloval prezidentovi své představy o obsazení jím uvolňovaného křesla ? (Dle mého laického názoru nikoli, protože kdo jiný by takové rady měl dávat ? Ale kdo chce psa bít, hůl si najde.)

Je strašné, že nesmyslnými úvahami a jejich ještě nesmyslnějším výkladem se zabývají média a dokonce i orgány Poslanecké sněmovny. Novináře trochu chápu: pro naplnění stránek novin a vysílacího času v rozhlase a televizi je jim jakýkoli balast dobrý. Ale poslanci by si měli uvědomit, že voliči je neplatí proto, aby se zabývali neúčelnými honičkami na prezidenta a jeho kancléře.

9 komentářů :

 1. Ještě mi funguje paměť, takže už cca před půl rokem jsem zaregistroval v mainstreamu vypuštění zkušebního balónku co se týká Baxy a jeho "přestupu" do ÚS. Jeho chování je logické - končí mu funkce v čele NSS a funkce v ÚS místo Rychetského, který už dříve lehce nadhodil svou možnou předčasnou rezignaci, by se hodila... Baxa se pokusil záhy tuhle možnost nadhodit u jím vyžádané audience u prezidenta, ale ten mu okamžitě nekompromistě vystavil červenou. A tak se pokouší prezidenta alespoň nějak ušpinit v jednom z nekonečné řady pokusů těch "lepšolidí".

  OdpovědětSmazat
 2. I v honičce na Mynáře, je jasná páka na presidenta. Stejné je to i u Ovčáčka a ostatních. Zeman je jako berla Mrazilka, kdo s u ní chvíli ocitne má u kavárenských lepšolidských povalečů utrum. Zeman svým znovuzvolením, podle nich, drze porušil všechny možné demokratické principy. No 27. ledna to už bude jeden rok od jeho zvolení, a to jak by blbce školí a tahá za nosy jako bulíky, to nemá chybu. Bude co oslavovat. Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprostý souhlas. S lepšolidmi bude třeba zatočit a tvrdě. Jinak to lepší nebude. Bez lepšolidí bude líp :-)

   Smazat
 3. Pro mne je zajímavé,že se chystá monstrproces bez důkazů.Asi si je parazité z parlamentu hodlají teprve vyrobit.Není to první pokus zbavit se Zemana a dosadit si nějakého havlošvába typu akademika či Hilšera?Nakonec se angažoval i vlastizrádce Topolánek.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To mě taky překvapilo, že se Topol nechal angažovat. Takové individuum se nikdy nemělo do politiky dostat.

   Smazat
 4. No, dělat si iluze o sloupech republiky v situaci, kdy stát ovládá diktatura kapitálu prostřednictvím politických loutek na jejich opratích, je jistě více než místně nemístné a v čase zpozdilé. Pozoruhodné je, jak u našich "veličin" tak často vykvete pocit zhrzené nadkvality a z toho pak pramení jejich úzkost, že nebudou vzati na nebesa a pak si vylévají svoji zlost brouků pytlíků na skutečných osobnostech. Je to svět pražské kavárny, svět pseudointelektuálů, kteří bez schopnosti tvůrčí práce aspoň špiní práci těch druhých. Je to svět pseudoumělců, u nichž je uměním vymyslet paskřivinu a tu pak vystavovat na obdiv jim korespondujícím kritikům umění. Jednomu hopsá z toho autobus, jiným "mistrovská ruka", většině pak hlavně mozek. Zhroucení uměleckého a intelektuálního světa vlívem zkorumpovanosti kapitálem (cílenou korupcí, podobně si kapitál uplácel "střední třídu") je doprovázeno i kolapsem jejich myšlení. Naditá panděra a portmonky z nich vytloukli ducha umění a udělali z nich prachobyčejné konzumenty odpadků ze stolu kapitalismu! A co je největší bídou pražské kavárny: pěstovaná nenávist k oponentům, lidem je přečnívajícím duchem i mravností, posluha militarismu a válkám, nové podobě eunacismu. To jsou i naši eunarcisté.

  OdpovědětSmazat
 5. Já mám takový pocit, že u těchto idividui je honba na presidenta a ústavnost jediným co jim dodává pocit důležitosti. Dle mého názoru při vstupu do politiky na občany tohoto státu naprosto nemysleli. POUZE NA PREBENDY a možnost zviditelnění a přiblížení se k zadkům svých zahraničních partnerů.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 6. Prvních pět řádků článku stačí. Pan doktor Baxa, mozek mozků, čest ctí, vás jistě pochválí...

  K pojmu "ctihodnosti": Podle toho co se děje v ČR posledních 30 let a ve "svobodném" světě vůbec, ten titul přísluší i Pepkovi Vyskočovi, Informátorovi tajnejch všech vlád u moci; Tohoto času tedy Evropské unii, USA a Izraeli věrně zaprodaný, Gój.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:51 - no pan doktor jistě nepochválí, ale nemůže autora žalovat za nactiutrhování...

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.