Reklama

čtvrtek 3. ledna 2019

Fejk - obranná reakce umírajícího globalismu. Fejk jako alternativní pravda. Jsou to všechno globalizátoři. Planetu obchází virus fejku. Lež není "verzí pravdy"

Rostislav Iščenko
3. 1. 2018     sputniknews
To, co nazýváme fejkem, není "kachna" nebo lživá zpráva. Současný fejk není prostě lež, je to lež, která je pravdou pro naše politické oponenty, píše politolog Rostislav Iščenko. "Lidové povstání v Libyi", "krvavý diktátor" Asad, "demokracie, která zvítězila" na Ukrajině, "kocour Skripalových", "ruský doping", "Petrov a Boširov", "novičok", chemické útoky v Sýrii - můžeme vyjmenovávat do nekonečna.


V mezinárodní politice se vždycky lhalo, lež je jedním z jejích legálních nástrojů. Konec konců, přijímáme přece Clausewitzovo prohlášení, že "válka je pokračováním politiky jinými prostředky", a maximu Sun Tzu, že "válka je cestou podvodu". Když uplatníme logiku k těmto prohlášením, vyplývá nám, že "politika je cestou podvodu".

Avšak až donedávna bylo považováno za nezbytné dávat lži za pravdu, tvrzení alespoň nějakým způsobem opodstatňovat, ale lépe nezvratně dokazovat. Pokud si vybavíte sovětské či americké filmy o konfrontaci výzvědných, speciálních a diplomatických služeb, které byly natočeny do konce 90. let, zjistíte, že všechny zpracovávají stejný scénář - odhalení lži, která se vydává za pravdu. Fakt odhalení stačil k tomu, aby se zamezilo událostem, inspirovaným lží.

Fejk jako alternativní pravda

Dnes se nikdo nepokouší nic dokazovat. Je možné říci, že obloha nad našimi hlavami je zelená a tráva pod našima nohama modrá, dále se chovat tak, jako by to tak bylo, a vyžadovat od oponentů omluvy za to, že oni si myslí, že je tomu naopak, nebo je obviňovat z úmyslného překreslování okolního prostředí.

Ve skutečnosti byl do západní politické praxe v posledních patnácti letech zaveden pojem vlastní (alternativní) pravdy, a tato pravda se může radikálně lišit od té obecně přijaté.

Můžete ji tak dlouho, jak budete chtít, průkazně odhalovat, podle příkladu Trumpa, který vytrvale bojuje s fejkovými zprávami už rok. Ale ta sociální nebo politická skupina, která tuto vlastní fejkovou pravdu vytváří, stejně bude vycházet z její pravdivosti. Dokonce i když se rozhodne tvrdit, že 2 + 2 = 7.

Chci zdůraznit, že to, co nazýváme fejkem, není "kachna" nebo lživá zpráva, jak to nazývají bojovníci za čistotu jazyka. Dnešní fejk není jenom lež. Je to lež, která je pravdou pro naše politické oponenty.

Tento fenomén je charakteristický nejen pro mezinárodní západní politiku, ale také pro informační činnost politických skupin v nezápadních zemích, které jsou orientovány na Západ a snaží se westernizovat svou společnost. Mezi těmi, kteří jsou v Rusku nazýváni liberály, je relativně málo lidí, kteří prostě lžou pro peníze. Většina lidí upřímně soudí, že říkají pravdu a bojují za spravedlivou věc.

Stejně tak je si většina západních diplomatů a politiků, kteří vystupují s pomatenými invektivami proti Rusku (nebo třeba Číně), naprosto jista, že má pravdu. Pokud by tomu bylo jinak, tito politici by nebyli s to získat podporu obyvatel svých zemí.

Trump se potýká s falešnými zprávami, ale neskrývá skutečnost, že by chtěl obnovit hegemonii USA ve vší její parádě před dvaceti lety, když si podřídily zájmům Washingtonu i Rusko, i Čínu, i EU.

Politika Merkelové, a to nejen v ruském směru, ale také ve vztazích s partnery z EU, a dokonce i vnitřní (migrace v Německu), je založena na absolutně fejkovém základě. Ale Merkelová ze všech sil prosazuje Severní proud 2 a celkově, možná dokonce aniž by si to uvědomovala, vede Německo, možná i značnou část EU, zpočátku k ekonomické, pak finanční, později i k politické alianci s Ruskem. A udělala na této cestě víc než kterýkoli jiný západní politik.

Jsou to všechno globalizátoři

Sociální a politické vrstvy, které se orientují na fejkovou informační politiku na Západě i v Rusku, se skládají z chudých a bohatých lidí celého spektra názorů a přesvědčení. Jedna věc je spojuje - jsou to globalizátoři.

Jejich globalismus je rozličný. Mohou to být globalizátoři liberálové, globalizátoři konzervativci, globalizátoři fašisté a dokonce i globalizátoři neokomunisté. Ale ti všichni kladou zájem abstraktního lidstva sjednoceného tolerancí nad zájmy jednotlivého státu. I když jde o jejich vlastní stát.

Chci upozornit na ještě jeden důležitý moment. Až do přelomu století byli globalizátoři všech směrů a odstínů ve své informační politice zcela tradiční. Fejk se stal základem jejich činnosti mezi lety 2000 a 2005. Mimochodem, v tomto ohledu by Rusové měli poděkovat osudu, protože pokud by transformace globalistické informační a politické praxe nastala o pět až sedm let dříve, pak by se výměna Jelcina uskutečnila podle zcela odlišné šablony (třebaže, možná, podle podobného scénáře) a my bychom nyní žili v jiné zemi a v jiném světě.

Proč se však transformace globalistických informačních a politických praktik uskutečnila právě na počátku 21. století, když hegemonie globalismu nastala o deset let dřív?

Ze stejného důvodu, kvůli němuž každoročně odtrženost této informační a politické praxe od skutečnosti postupuje a dochází až ke groteskním modelům, které jsou pro nezaujatého pozorovatele zcela jasné, které však nevyvolávají žádné pochybnosti u globalizátorů, kteří jsou nakaženi virem fejku.

Ze stejného důvodu mnoho lidí nostalgických po SSSR (lidé, kteří žili v SSSR v dospělosti a nyní nevydělávají na nostalgii, ale právě ti, kteří jsou nostalgičtí) pokrytecky tvrdí, že v SSSR bylo všechno, jak je tomu nyní, pouze byty byly rozdávány zdarma a koupěschopnost byla u průměrné mzdy vyšší.

Toto je také fejkové vnímání, ale fejkové vnímání minulosti, a ještě ke všemu sociální skupinou, která nemá podstatný vliv na současnou politiku. Proto je mnohem méně pozornosti věnováno tomuto typu fejkového myšlení, než je tomu u globalistického typu.

Planetu obchází virus fejku

Důvod hromadného nakažení lidí virem fejku je banální a nachází se v oblasti psychologie člověka. Není možné, aby si člověk (a tím spíš lidé, sjednocení do velké sociální skupiny), aniž by zničil svou vlastní psychiku, uvědomil, že život je prožitý nadarmo, že ideály nejsou realizovatelné a že je štěstí, že vynaložená úsilí nevedla k účasti na zločinech.

Na přelomu tisíciletí bylo vnímavým pozorovatelům jasné, že globalistický projekt nebude realizován, když se deset let předtím svět zřekl projektu komunistického. A úplně stejně, jako bylo v předvečer kolapsu SSSR cítit ve vzduchu uvědomování si nevyhnutelnosti velkých otřesů, již začátkem prvního desetiletí tohoto století lidé, aniž si uvědomovali důvody, podvědomě cítili, že zhroucení globalistického projektu je nevyhnutelné.

Reakce byla rovněž identická. Všechno, co se nevešlo do rámce myšlenky velké globalistické budoucnosti celého lidstva, začali přesvědčení globalizátoři ignorovat, popírat nebo hanobit. Přičemž to činili upřímně.

Prohlášení o tom, že kvůli svobodě projevu je třeba omezovat svobodu projevu nebo že pro dobro ruského národa je třeba 85% obyvatel Ruska zbavit hlasovacího práva (v nejhorším případě je zcela likvidovat), byla naprosto upřímná. Člověk, který záměrně lže, by se zdržel takových sebe usvědčujících prohlášení.

Navíc, jakmile se globalismus, který donedávna nepociťoval hrozbu pro svou nadvládu v USA, střetl s vítězstvím izolacionistů (nyní se často nazývají nacionalisty) vedených Trumpem, jakmile byl zapomenut mezinárodní mír a svornost, normy tolerance byly odhozeny a globalizátoři se nejdříve pokusili uspořádat majdan, pak začali demolovat pomníky konfederátům (které nikomu půldruhého století nezavazely), a nyní se již dostali k pomníkům Kolumbovi. Přičemž je vůbec neděsí varování, že rozpoutávají občanskou válku v USA.

Obecně, stejně jako teror je obrana slabé státní moci před vlastním lidem, fejkové myšlení je psychologická obrana a reakce části společnosti, integrované do určité ideologie, na zhroucení postulátů této ideologie.

To neznamená, že tendence západní společnosti a na Západ orientovaných elit v postsovětském prostoru k fejkovému myšlení nejsou záměrně používány jednotlivými podnikavci v politice nebo dokonce jednotlivými zvláštními službami.

Je však třeba pochopit, že pokud by neměl tento fenomén pevné vnitřní kořeny, kdyby nebyl opravdu masový, nikdo by ho nemohl za jakýmkoli účelem použít. A není možné uměle vytvořit tak masovou psychickou odchylku. Kdyby to bylo možné, vytvořili by ji pro celé lidstvo (nejen pro opravdové globalizátory) a neměli by problémy.

Lež není "verzí pravdy"

Můžeme a musíme odhalovat konkrétní fejky, bojovat s jejich roznašeči v zemi i v zahraničí, ale musíme si uvědomit, že není možné odstranit důsledky bez odstranění příčiny.

Fejková informační a politická praxe zmizí jako faktor v mezinárodní politice (i když nebude vykořeněna úplně) teprve poté, co bude definitivně zničena informační a politická moc globalismu.

Globalismus měl trochu štěstí ve srovnání s komunismem. Když se rozpadl SSSR, společnost, která odmítla komunismus, okamžitě obdržela globalistickou náhradu, založenou na myšlence "konce historie" a civilizačního poslání Západu, což ospravedlňovalo její nadvládu.

Dnes, když myšlenka globalismu umírá, lidé, kteří ji ztrácejí, nevidí žádnou alternativu. Globalismus, založený na nadvládě Západu, znamená pro ně pohodlí a pořádek, zničení globalismu - úplnou ztrátu cílů života. Proto globalistické fejkové vědomí není zatím věcí minulosti, ale zůstává faktorem současné politiky. Proces jeho marginalizace skončí až tehdy, když se USA a země EU, orientované na nadvládu výlučně globalistické ideologie, vrátí ke standardní demokracii.

Teprve pak se lež znovu stane lží a ne "jinou verzí pravdy", jako je tomu nyní.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

22 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Radosta má dnes zas nočni službu u vnitráku ČSSD tak tu dejte toho vic,at se to vyplati vic mazat!

   Smazat
  2. Jsou Petrov a Boširov ještě naživu?
   Kocoura popravila MI 6, údajně.
   Aby nemluvil.

   Zatimco Iščenko mluví furt, pámbuví proč a nic.
   Žádný testr s parfémem.

   Smazat
  3. Radosta tak či onak, nad místním ansámblem užgryndaných čechomužiků, pravidelných to konzumentů výblitků lžidavida a lžidvořáka, ční jak Mount Everest nad hromadou jačího trusu při jeho úpatí! :)

   Smazat
 2. FEJKOVÁ INFORMAČNI POLITIKA NÁM VNIKÁ I DO KUCHYNĚ,

  máme co nejmíň zrát a to nejlíp zbytky,aby našim politickým Šmejdům zbylo co nejvice ukrást .
  Ono to přišlo z ejmeriky,kde je jedno jakým způsobem jsi přišel k penězům,podváděl,kradl, vraždil nakonec v prostředi bezzákonnosti jako snad i ČR se tě nebude nikdo ptát jak jsi k penězům přišel,akle každý je uvidi a začne ve vás vidět prý někoho kdo NĚCO dokázal!

  OdpovědětSmazat
 3. Ani Fake Media nazev neni presny , nebot mimo podvodu , hysterickeho jekotu umyslnych lzi , ktere maji napomahat jejich hlavnimu ukolu a stedre velmi stedre Zaplacene 10ti barony s dvema pasy ,/vzdy pripraveni , protoze nekdy se musi uprchnout pred spravedlnosti, dnes se prcha do Izraele a kteri vlastni vse/Vsechny komunikace a roboticke komunikace a "RoboUmeni" z masin. Neni nahodou ze vykvet celebrit z Hollywoodu zacne jako na povel kvicet rozkazane propagandy a napadat verejne kazdeho na koho se jim ukaze..
  Taktez demokr. strana v USA je rizena temi barony. Urcuji volby dodavanim stamilionu pro spravne vybrane kandidaty. Utoky na Trumpa pak dokazuji vse...
  A u nas se jen uboze opici..A nemaji na to. Zadnej umelec dnesni by si nevydelal na kurku , kdyby se nestal poslusny Stockhol Syndrom, nedseny posluha a parasit a kazdej z nich je si toho az dobre prilis vedom !!
  Jsou to GANGY agresivnich brutalnich fasistickych SA bojuvek aktivistu , ktere maji za ukol prehlusit , napadat, zamezit kazdemu, kdo neni clenem sdelit cokoliv,a okupovat vsechny stoky smrdutych lzi a propagandistickych sprostych utoku uvalenych na nas. Napodobuji tak verne Hitlerovske media.
  Jina media HITLER NAZYVAL take LZIMEDIA.
  Jejich rev ma dokazat ,ze my jsme jejich Hlavni nepritel , tez zeny /videli jste nekdy pruvody obcanu , nebo normalnich zen bez policie s obusky ??? Demokracie se sestava z klaneni allah akbar vrahum , a i zakaz vanoc v mnoha zemich aby se na nas neurazili , zatimco s povolenim vlad a EU vrazdi, loupi a znasilnuji. Je tez prisny zakaz / pod rouskou svobody slova/,se zminit o mnozstvi rodin a deti obeti a jejich strasti a zalu a cokoliv o nich...
  Je prisny zakaz rict cokokoliv kritickeho jinak by se urazili daleko vice a vypukly by na nas zbesile utocne a agresivni zakony soudcu a uradu, namirene na nas .A predevsim teoristu s desitkami tisic nevinnych obeti, vcetne deti..
  Jenze statisice zurivych zakazujicich zakonu ,pak znamena Zadny Zakon.
  To uz zname od komunistu..
  Denne se vyhlasuje ze v tramtarii zije 1.1 milionu deti v chudobe. Ale 400 tisic afroarabu denne rocne proudi do A. Miliardy na jejich nova auta, nejdrazsi telefony, bydleni, penize, nkrdrazsi kecky a dzinsy a tetovani musi dostavat. Na sve spoluobcany a deti kaslou ...Potom .
  Propaganda dalsi ukazuje denne stokrat umirajici afroarabske deti /to se nazyva citove vydirani/, kterym mimo nas , bohate naftove staty, afroarabove z EU a odjinud nikdy neprispeji ani halir. Utraci vsak triliony na zbrojeni ..

  OdpovědětSmazat
 4. Pozor a Neprehlednete.Dulezite upozorneni $%^^&^^%$##**&^!!

  MY VSICHNI JSME DNES ZLUTE VESTY !!!!!!!!!!

  A neni z toho vyhnuti , jestlize chceme s nasimi detmi vubec prezit !!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ja radsi ruzovou vestu s ruzi na zadech a zeleny strapec na hlave ,to je rajcovnejsi
   Hoboj

   Smazat
 5. Jó, vona je ta Pravda taková skoro potvora, vona většinou vyplave na povrch.
  Prochází třemi stádii, za prvé je zesměšnována, za druhé je někdy i násilně potírána a za třetí je akceptována jako zjevná.
  My zde v Austrálii máme pár stupňů pravdy, nevinna lež která neublíží je zvaná jako bullshit, dále máme little white lies které mají účel a potom lži které mají za následek poškození druhých tzv lowlife scum lies.
  Držte nám palce, žene se na Phuket první tropická bouře 2019 Pabuk, má nás zasáhnout zitra. Nebude to hezký.

  OdpovědětSmazat
 6. Tak tak pryč s globalizací a návrat k národním státům.

  OdpovědětSmazat
 7. Lež bývá považována za pravdu nevědomými a idioty.

  Štefan

  OdpovědětSmazat
 8. Hledání souvislostí => právé na R+ debatuje poslankyně paní Jourová. Na dotaz co právě řeší? Odpověděla, že si právě problémy promýšlí a z povzdáli pozoruje. Jde o bonznuté Čapí hnízdo. Na stejné téma před hodinou masírovala paní Tachecí podnikatele Posselta (promiňte nevím jak se píše) zajímavé je, že mu marně vkládala do úst svou verzi, on oddolal. Tak marně čekám, kdy přijde pan Šídlo se svým dřívkem do lesa. Hlavu vzhůru "erplusko", Silvestr může dál pokradovat.

  OdpovědětSmazat
 9. To je zvláštní, tak inteligentní článek a tolik blábolu v diskuzi pod ním. Paní Grulichová, nenechte se otrávit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Starý Wachek?
   Sexe pes.
   Fejk?
   Ten není už ani v zoo v Troji.
   Buhví, jestli má ještě byt v Maislovce.

   Mi řikali, že když teď na Ořechovce prodám, můžu na Džerbě žít do sta, jen nesmím naletět Klímovi.

   Smazat
 10. Ono se lhalo už hodně dlouho,ale ne tolik,jako v poslední době.Bohužel,ani velká světová média se tomu nevyhnula,ta menší to přebírala a najednou se tomu diví,že jim nikdo nevěří,ani kdyby napsaly pravdu,co jsem ještě nezaznamenal.
  Informace se šíří všemi dostupnými zdroji,takže si můžeme rychle ověřit,kdo lže a kdo píše pravdu.

  OdpovědětSmazat
 11. Lež ukradla pravdě šaty, chodí po světě a vydává se za pravdu. Ta chodí po světě nahá a proto se za ni lidi stydí. A o tom to je.

  OdpovědětSmazat
 12. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi a soukmenovci, POZOR: Na sajtách naší milované Nové Republiky opět řádí kavárníci, placení agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A KAVÁRNÍKŮ-LEPŠOLIDÍ !!!!!

  Proto žádám soudruhy a soukmenovce z redakce NR, aby NEPRODLENĚ posílili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z pražské 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  A to IHNED!!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší milovanou Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi a soukmenovci, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti kapitalismu, demokracii, Euroamerice a kavárníkům-lepšolidem.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu, putinistu, zemanistu a babišistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi a soukmenovci, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 3. ledna 1:07.


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane radost-ta!
   Přesněji bych nedokázal komentovat ani já, a to se snažím dlouhá desetiletí být ve vyjadřování pregnantní. Jak říká Hájek "pravda je kouzlo nechtěného", no a světe div se. Vám se to povedlo na první dobrou, ikdyž jste to zamýšlel (teda pokud myslíte) posměšně a arogantně. Pozorně si prosím několikrát přečtěte co jste vlastně napsal, vždyť vy ty putinovce skutečně adorujete a za to máte moje sympatie. Bohužel vám za tento výkon šoroušek nezaplatí ani doláč, protože na rozdíl od vás ví co je to efekt kočičí pracky. Jen tak dál a houšť a více leninsky a stalinsky a čas oponou trhne a dá vám za pravdu. Přepokládám, že to bude první a poslední prozření ve vašem nicotném životě.
   Ďuro Trulo alias Somárik Sprostučky

   Smazat
 13. Pravda je třídní a národní kategorie!

  Není pravda jako pravda.
  Ale soudruh a soukmenovec Iščenko má pravdu NAŠI, přímo Leninsko-putinskou.

  Jak poznáme naši Leninsko-putinskou pravdu od pravdy našich dědičných třídních a národních nepřátel?
  Snadno: Naši dědiční třídní a národní nepřátelé (Euroameričani, buržousti, inteligenti, křesťani atd. prostě LEPŠOLIDI) lžou prakticky pořád.
  Zato Veliký Putin, Budiž Jeho Jméno Pochváleno, říká naši Leninsko-putinskou pravdu NEUSTÁLE.

  Další národní Vůdcové, neustále mluvící Leninsko-putinskou pravdu:
  • náš Miloš
  • náš Babiš
  • náš V. Klaus starší
  • Si Ťin-pching
  • Kim Čong-un
  • Nicolás Maduro
  • Bašár Háfiz al-Asad
  • Raúl Castro

  Prostě:
  Jakákoli zpráva, nechválící naše národní Vůdce, je fake news.
  Jakákoli zpráva, naše národní Vůdce VELEBÍCÍ, je Leninsko-putinská pravda.


  POZOR!
  V konečné fázi JEDINĚ Rusové mohou určit, co je Leninsko-putinská pravda a co není. To je dobré znát pro případ, kdyby náhodou došlo k rozdílu mezi Leninsko-putinskou pravdou Velikého Putina, BJJP, a jiných Vůdců.

  Pohov!

  Jednodušeji to snad už napsat nejde.

  „Dobré je vše, co posílí naši moc!“ (V. I. Lenin)


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 14. Stále se mám co učit. Asi si v ofisu napíši rovněž pár agitek, (ikdyž ne tak pitomých jako ty radostné) a budu je na NR vylepovat jako plakáty. Vždyť některé myšlenky jsou pravdivé, úderné a aktuální již tisíce let a ještě další desítky tisíc let budou.
  Ďuro Trulo

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Udeřit myšlénkami předpokládá zeď a podlahářský nákoleník na čele.
   Do ofisu igelitky s prachama nenošte.
   Mik Rosoft všechno krade, uplně jako guma dvořák (né Guma Kulhánek).

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.