Reklama

neděle 27. ledna 2019

Globální omyly 4.0

Oskar Krejčí
Profesor Oskar Krejčí
28.1.2019  NovéSlovoSk
Politolog Oskar Krejčí se v souvislosti s probíhajícím Světovým ekonomickým fórem zamýšlí nad důsledky čtvrté průmyslové revoluce pro mezinárodní politiku. Varuje před šířením tendence „myslet lokálně a jednat globálně“.

V předvečer zahájení Světového ekonomického fóra zveřejnil server Foreign Affairs pozoruhodnou stať Klause Schwaba, zakladatele tohoto davoského setkávání. Její název je letošním mottem celého jednání: Globalizace 4.0. Nová architektura pro čtvrtou průmyslovou revoluci. Výchozí teze článku praví, že čtvrtá průmyslová revoluce kompletně digitalizuje ekonomický, sociální a politický svět. Autor popisuje změny, které již nastaly, například pokles významu zahraničního obchodu z hlediska tvorby HDP či fakt, že „pro americké dělníky skončil zlatý věk globalizace před desetiletím“, kdy nastal pokles jejich počtu. Nová revoluce přináší umělou inteligenci, autonomní prostředky a „internet věcí“, vznikly globálně elektronické obchody jako Amazon, čtyři firmy mají miliardu i více uživatelů, objevily se všezahrnující aplikace jako WeChat a podobně.


Revoluce 4.0 ještě více než ta předcházející bourá hranice, svět se pod jejím vlivem stává propojenější, plnější vzájemných závislostí než v dobách řetězců subdodavatelů. Globální kooperace by měla přinést odpověď na otázky, které jsou v jádru proměn: kyberbezpečnost, užití umělé inteligence a genové inženýrství, ochrana duševního vlastnictví a dat. Protože „když není bezpečný internet, ekonomika trpí“. Klaus Schwab ale též připomíná, že se „rozšiřuje propast mezi vítězi a poraženými čtvrté průmyslové revoluce“, škodlivá může být i záplava informací a dezinformací. Je prý třeba nově přemýšlet o tom, co v nových podmínkách znamenají „svobodné a férové ekonomické vztahy“.


Technika a politika


Základní problém takovéhoto přístupu ke globalizaci je téměř úplná absence porozumění pro komplikovanou roli politiky v ekonomických vztazích a pro vztah politiky a techniky. Klaus Schwab uvádí, že první oblast, která byla zasažena změnami, je průmyslová výroba, kde automatizace, lokalizace a individualizace začala nahrazovat tradiční dodavatelské řetězce. A co takhle vojenství? Neprojevuje se v proměnách zbraňových systémů velmocí zavádění revoluce 4.0 daleko výrazněji než zatím ve výrobě? Přitom i Schwab píše, že „hrozby z nedigitálního světa nemizí“. Podle citované statě v nové situaci „musí vládní představitelé, podporovaní občanskou společností a podnikateli společně vytvářet novou globální architekturu“. Nemusí – pouze by měli. A vědí to? Pochopí potřeby nové architektury bezpečnosti včas?

Už dnes se vymoženosti revoluce 4.0 výrazně promítly do podoby digitalizovaných zbraňových systémů ve všech sférách potenciální velké války: v kyberprostoru, pod vodou, na zemi, ve vzduchu i v kosmu. Zatím státní investice hlavních hráčů směřují právě tímto směrem. Přitom všechny strany hovoří o nutnosti posílit obranu. Je to příběh známý z doby kubánské raketové krize (1962), ale i z let diskusí o globální protiraketové obraně USA za vlády George Bushe ml. (první dekáda 21. století). Také tehdy jedna strana mluvila o tom, že rozmisťované zbraně jsou určeny na obranu, druhá namítala, že jsou to ofenzivní zbraně. Pravdu měly obě strany. Z technických charakteristik se povaha zbraní nedá poznat: použité pro útok jsou tehdy, když se státníci rozhodnut zaútočit; když je jejich vlastník napaden, jsou součástí obranných systémů. Technika je politicky neutrální, což znamená, že se dá použít k nejrůznějším cílům.


Strukturovaný svět


Obecné úvahy o povaze revoluce 4.0 neberou povětšině v potaz skutečnost, že hlavní hráči na poli technologických změn jsou i hlavními hráči v mezinárodní politice. Přestože v citovaném článku není o technologické a obchodní válce USA proti Číně zmínka, byla tato skutečnost v Davosu všudypřítomná. Vždyť není jasné, zda tento ostrý konflikt představuje zákonitost, nebo jen projev nahodilého uspořádání na vrcholu mocenské pyramidy ve Spojených státech. Čína a USA jsou dva ekonomičtí giganti, kteří závodí na čele pelotonu soutěžícího o prvenství v objevení a zavádění technologií 4.0. Tyto země společně představují, jak ukazuje graf číslo 1 zpracovaný na základě údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) z loňského října, přibližně 34 % světového hrubého domácího produktu (HDP). Nejistoty obchodní války spojené s takovým ekonomickým objemem mohou snadno zničit představy o lineárním a bezkonfliktním rozvoji revoluce 4.0. Uvedený graf zároveň naznačuje, že podle MMF rokem, kdy Čína velikostí HDP (měřeného podle parity kupní síly; PPP) předstihla USA, byl rok 2014.


Minulý týden přinesl i chvíle neskrývané veřejnoprávní radosti, protože oficiální statistické údaje z Pekingu přinesly zprávu, že meziroční růst HDP byl v této zemi 6,6 %. To je sice v podmínkách započaté obchodní války poměrně hodně, ale také rozhodně méně než růst o 14,2 % v roce 2007. V Číně je patrné zpomalení relativního růstu. Komentáře naznačovaly, že se blíží konec čínského ekonomického zázraku. A že by se měl svět vrátit do normálu, tedy amerikocentrické podoby. Graf číslo 2, zpracovaný taktéž na základě údajů MMF, toto zpomalení ukazuje na porovnání meziročního růstu za období 2000 až 2018 (říjnový odhad růstu Číny byl ze strany MMF prognózován na 6,595 %).


Vždy platí, že údaj o růstu HDP je méně významný než reálné změny kvality života lidí. Podaří-li se dát růstu „zelený“ charakter, jsou i menší čísla výhrou. Z geopolitického hlediska je však také důležité vidět, že relativní změny nemusí znamenat stejné změny v absolutních hodnotách. Srozumitelněji řečeno, že přírůstek se nemusí při poklesu tempa zmenšovat. Graf číslo 3, také vytvořený na základě údajů MMF, ukazuje, že růst čínského HDP je v zásadě plynulý – a trvá. Znovu se na tomto grafu potvrzuje, že to byl rok 2014, kdy čínská ekonomika co do velikosti předstihla ekonomiku USA.


Multipolární svět


Zatím to vypadá, že minuly časy, kdy teze „Mysli globálně, jednej lokálně!“ měla téměř charakter přikázání. Heslo America First! znamená přesný opak: „Mysli lokálně, jednej globálně!“ Z Bílého domu přicházejí chaotické signály, přičemž není jasné, který zmatek je zapříčiněný infantilním pohledem na politiku, který nadměrnou závislostí zahraniční politiky na vnitřních sporech a který je záměrným prohlubováním neurčitosti. A tak dohody s čínským prezidentem doprovodilo zadržení finanční ředitelky firmy Huawei; američtí vojáci se ze Sýrie stahují–nestahují; jaderné urovnávání se Severní Koreou jde ruku v ruce s vypovídáním dohody o likvidaci raket kratšího a středního doletu; vztahy se Saúdskou Arábií mají téměř stejný charakter nerozborného přátelství jako vztahy s Izraelem; populismus je spojený s podporou vojenskoprůmyslového komplexu a podobně. Tyto skutečnosti průmyslová revoluce 4.0 nedokáže ovlivnit. Požadavek posilovat koordinaci jednání vlád, občanské společnosti a podnikatelů, který je vyústěním citované úvahy Klause Schwaba, vyznívá v tuto chvíli jako krásný sen neopírající se ani o konkrétní zájmy mocensky významných skupin, ani o dostatečné množství nástrojů. Fakt, že se revolučním způsobem mění technika a technologie, neznamená, že se stejně zásadně mění státníci či dokonce zákonitosti mezinárodní politiky. Zatím každou předcházející revoluci v technice doprovázely jen nové válečné strategie. Mír není vedlejší produkt revoluce 4.0, může být jen výsledkem politických zápasů.

Z ekonomického hlediska je svět multipolární. To se ale v mezinárodní politice, kde někteří lidé stále sní o udržení či obnovení hegemonie USA, projevuje jako navyšování chaosu. Z nejobecnějších charakteristik HDP lze však odvodit, že žádný stát nemá a v dohledné buducnosti nebude mít potenciál samostatně ovládnout či alespoň řídit celý svět. Tuto možnost neměly Spojené státy v dobách své největší slávy, nebude ji mít ani Čína v budoucnosti. Už dnes ale mají dva či tři státy potenciál tento svět zničit.

- - -

35 komentářů :

 1. Globálni omyl je BRICIS a nevirovná se FEEDU ani TTIP ani světoví bance protože Wolstrite má monopol a společenski kredyt,to vidno že ste ako kluk nehrál v živote monopoly,asi vám santa žádne pod stromeček na svátky zimy nedonesl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Fascinující reakce!

   Smazat
  2. 10:55- 10:50 je recesista, jeho chyby jsou vědomé.

   Smazat
  3. Nesouhlasím. Recesista to není. Recesisté obvykle mají nějaký ten IQ vyjádřitelný v číslech, a podle toho taky vypadají jejich reakce.Toto -anonym 10.50 je prostě a jednoduše obyčejný blb - je blbý jak daleko vidí a ještě za roh. Nesrozumitelné žvásty a hrubé chyby ještě neznamenají recesi, ale na víc tenhle blb prostě nemá. Jeho IQ je možno vyjádřit číslem druhá odmocnina z méně jedné.Kochá se lezením na diskuze, protože nic jiného, čím by se mohl kochat, v životě nemá.Nemá ani na to, aby něco takového našel.

   Smazat
  4. Globální ekenomika je v tom,že ji řídí ten co má v ruce velký klacek. Naše souseda Merkel se rozhodla že se německo odpoutá od jaderné a tepelné energie a začne razit cestu zelené energii. A tady je zakopaný pes. Ona se ale nevzdá dovozu atomové enerbie z postkomunistických zemí, jak ráda říká. Ona totiš KW od nás je o polovinu levnější než z němezkých elektráren. No, a tak se stačí dohodnout s američany a oni velice rádi jim u nás atomovou elektrárnu postaví(za naše). To jsou vykukové co. A takhle je to tu se vším.

   Smazat
  5. TAK TEN KREJČI SE"ZAMÝŠLI"NAD VŠIM MOŽNÝM NEDÁ VŠAK

   námzubožovaným domorodcům ČR žádné návrhy řešeni
   ,popisuje situace,které už alternativa dávno zná,ale,aby také něco udělal pro nás občany voliče ČR bud neumí ,nebo je chce ze všech sil ignorovat čimž se ničim nechce odlišit od našich polit.reprezentantů,kteři to taky ignoruji.

   KREJČI,KDYŽ BUDETE IGNOROVAT NÁVRHY ŠPIČKY OSV VOLIČŮ,

   můžete jednoho dne zjistit,že si vás vezme čert a budete se škvařit u strejdy Belzebuba!

   Kdy je začnete roznášet na svých kopytech co?

   Smazat
  6. 12:03 postrádáte představivost. A to vás šetřím.

   Smazat
 2. Čína s Ruskem už nikoho nepotřebují.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nesouhlasím,potřebují odbytiště.Jedni surovin a druzí výrobků.

   Smazat
  2. A kam budou vyvážet své plastové šmejdy a Hujaheje? Kam teda povede ta jejich slavná hedvábná stezka?

   Víte, úspěch číny spočívá v tom, že se tam podařilo poměrně pragmatickým lidem převzít moc od jednozávitových, fanatických, komunistických idiotů. A ti si takové blbosti jako vy, nemyslí.

   Smazat
  3. A ty jsi - 11.45 -jaký druh blba? Pouč nás, stačí stručně. O čem píšeš? Nevím, co je to čína. Jo takhle kdybys napsal Čína, to bych věděl. Snažíš se o poměrně pragmatické vyjadřování,ale protože jsi jen jednozávitovej fanatik ( viz chorobná nenávist ke "komunistům"), vypadávají z tebe v reálu jen blbosti. Tvá názorová orientace je evidentní.

   Smazat
  4. 11:45 - Já už jiný mobil než "hujahej" nechci. Nemám zájem podporovat demokratické špiclování. Po té, co jsem se dočetl, že nejmenovaný asijský výrobce montuje do TV špionážní mikrofony, tak jsem s ním skončil.

   Smazat
  5. Aš se čangove propracujou k vlastímu HAARPu, bude ti z toho vibrovat amygdala.
   Lidi většinou drží telefun v pravačce (z obav, aby jim milášek neupad), posexeš se strachy.

   Smazat
  6. Úroveň diskuzí už je na nule. Už je ještě nižší. Začala sem lézt opravdu přiblblá havěť. Copak copak - 12.41 - špatně ses nažral? Obídek nic moc? Tak ještě by to chtělo lahváč. A odlez od počítače, dej si lehára a posereš se blažeností, jak se na správné nedělní odpoledne sluší a patří. My ti odpustíme, žes nás opustil. Stejně sem večer vlezeš znovu a ráno znovu - co taky jinýho pro zbytečnýho tchoře, než dřepět u počítače a plácat kraviny? Kdyby byl tuto možnost dal lidem už minulý režim, nikdy by byl nepadl. Plácali by u bedny, nadávali by si, a krkali by blažeností.

   Smazat
  7. 12:18-také jsem jeden zdarma dostal(ne od vlády). Trochu k Číně. Nemusíte ji navštívit, stačí vizuálně v dokumentech seriozních médií. Ten jejich hospodářský a technologický pokrok je neskutečný. Kromě vlastní pílí a pragmatickým rozhodování jejich komunistů též chamtivostí západních kapitalistů, kteří si podřezali pod sebou větev. Teď brečí jak staré k... Obchodní válkou se můžeme propracovat k té horké ale zdá se, že centrum příští civilizace bude na dálném východě. Takže ne bílá rasa včetně bílých židů ale žlutá rasa bude centrem.

   Smazat
  8. PS. zde je možný i rozkol amerických ž(Ž)idů v pohledu. Kdepak je asi náš Trumpovec ze Smíchova aby nám to vysvětlil?

   Smazat
  9. Co ve svém vývoji nepotřebuje Rusko a Čína? Horké a obchodní války, horečné zbrojení. Sankce se dají ustát, naopak dovoz nahradí domácí výroba. Proto ta soustředěnost USA a spol. na ty války a snaha USA a spol. uzbrojit Rusko a Čínu. Lidstvo musí doufat, že zvítězí čínský a ruský rozum nad usáckým hazardem se Zemí a lidstvem. Co uděláte vy pro to, aby lidstvo zásluhou NATO - tedy i poskoka Česka nevyhynulo? Musíme jen přihlížet, jak nás NATO vede na popravu - a plynové komory nahradí atomovky!?

   Smazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 4. Ne, nevirovná.
  Prže vólstrýt.
  Šváb jenom skompyloval 10 let idyjotskejch článků z WSJ a Krejčí mu to žere, i s hujahejem.

  Ani jeden neřeší poptávku po umněle sepsanejch článcích, která brzy papírová vydání zmuchlá a použije v řiti.
  O nových, sotva záruční dobu přežívajících lednicích a tříválcových závoďácích nemluvě.
  Západní exportní průmysl klečí na kolenou a čeká poslední ránu (dáven ekologickými bruslařskými poémami), čínský ale furt nemá ty koleje a hlavně zákazníky, kterým ročíldi kroutí prachy. Přes Makaróńa a militaristickou Merklovou.
  Když se nic neprodá, bude export prodělečný.
  Možná Jack Ma tuší, jaká udělátka se dají evropánkům utočit (nenafukovací robotické panny jsou ale těžké a zabírají v kontejneru hodně místa), ale neprozradí.
  Vždycky když si parametry nějakého hujaveje přečtu, obrátím se raději k pracovitým korejským odborářům.
  PS. Míval jsem od čangů mobilní modem k macu, ale musel jsem s ním, na poměrně vysokém kopci nad Sázavou lézt do podkrova. Ještě ho mám skovanej, kdyby se přišlo na ty šváby.

  Jeden amerikán tedy podle grafu spotřebovává asi jako
  6,8 číňáka.
  Z takovýho množství burgrů je pochopitelně tlust, musí mít dotovanej benzín aby se pohnul a žádný přínos pro ročíldy nepředstavuje.
  Ti se pak musí snažit vyhladovět frantíka.
  V kitáji se vnitřní poptáfku nafouknout nepodaří, musely by se rozdávat prachy zadarmo.
  Do jisté míry už probíhá, ale matematika tomu odporuje.

  Na tu multipolárnost se, Krejčí podíváš, až Bolsonaro natáhne kolem levičáků ostnatý drát a bolívarští hrdinové pomordují vzpurné venezulány.
  Zvyk je v Jižní Americe železná košile.
  O Tupamaros točil Costa Gavras bijáky už před 70 lety.
  Nic z toho.
  Revoluce musí být jako smršť.
  To americkoevropští staříci bez testosteronu nesvedou.

  Člověk je v první řadě biologický neřád, až daleko za tím ekonomický a zanedbatelně kulturní, Bronowski kecá.

  Všechny 4.0 si můžete, nejsou to než kydy.
  Něco řešit bude možná 10.0, po depopulaci a nástupu mládežniků z Afriky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No - to jsi nevyjádřil špatně. Je vidět, že máš asi tak pět obecných, a jinak jsi ukázkovej biologickej neřád. Dobře jsi to pojmenoval. Od tebe to sedí.

   Smazat
 5. Tak to je usa končí a nastoupí Čína a Rusko a globalizaci si můžou strčit někam.

  OdpovědětSmazat
 6. Globalizace 4.0 - chybí mi kapitola: Průmyslová revoluce č. 4 a dehumanizace Země, jako předvoj zániku lidstva.
  Tak hurá, hodně úspěchů a zdaru - při zničení lidstva!

  OdpovědětSmazat
 7. Na to, aby polidštěná opice provedla humánní depopulaci nepotřebuje průmysl 4.0 ani jaderné krmivo a dokonce ani nožíky. Úplně postačí rondapkukuruza v hamburgrech rozdávaných ve Fema lágrech zdarma a do týdne je fajront. Dobrou chuť debilní gojové!!
  zcela váš Ďuro

  OdpovědětSmazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 9. Začátek Schwabovy knihy uvádí megatrendy v technice. Jsou to

  - autonomous vehicles
  - 3D printing
  - advanced robotics
  - new materials

  Co naše vláda udělala, abychom se některého megatrendu chytili? Za bolševika by se pružně reagovalo jako třeba v Číně. Demokraticky vybraní hlupáci pravděpodobně nevědí ani o co jde.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, to je velký problém dnešní zastupitelské mafiánské demokracie.

   Smazat
 10. Jak to tak sleduji, úrověň některých příspěvků a nemyslím tím zrovna pod tímto článkem, ale všeobecně, začíná být tragická o gramataice ani nemluvě. Buď je to už produkt našeho školství a nebo tu už úřadují ukrajiští fašouni. Těžko řící co je horší. Uvedu tu jenom názor Tomáše Radila, který přežil koncentrák a studoval fašismus, říká cituji "Fašismus se může vrátit kdykoli. Nenávist není jen přechodný kolaps morálky. Je to mozkový mechanismus, který máme v sobě zakódovaný milióny let. Ať chceme nebo nechceme jedinci spolu od počátků věků soutěží o samice, o postavení, o potravu. A tyto zákonitosti jsou podstatné pro pochopení fašismu a nacismu|". Jenom dodám, je to k zamyšlení a že asi pan Radil ví, o čem hovoří. Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemusite se bat.Vetsina lidi ty omezence stejne preskakuje.Po prvni vete vite,jestli je cist ci nikoliv....Jinak ten fasismus uz bezi...sice tomu rikaji "liberalni demokracie",ale jejich metody mluvi o necem jinem

   Smazat
 11. Zrovna dnes jsem si přehrával rozhovor s jedním křesťanem marxistou z Ukrajiny ruského původu. Na Ukrajině se vytváří nenávist k Rusům tak, že padlí z ATO se vozí v rakvích vystavit do škol, které navštěvovali. Na mladé lidi to má okamžitý vliv, aby se naučili nenávidět a šli ochotně bez odkladu zabíjet Rusy. Proboha, co v takové zemi pohledává Petříček a proč tam jel Zaorálek?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je pekne manipulativni hnus.Zvlaste kdyz oni jsou dost propojeni.Neni mezi nimi skoro nikdo,kdo by nemel pribuzne v Rusku.Takze se pak vlastne nenavidi pribuzni

   Smazat
 12. 21)05
  INSPIRACI K ZNIČENÍ VLASTNÍHO NÁRODA.....ALE TOHO BOH DÁ NEBUDE,ABY SI ČECH NECHAL DIKTOVAT OD BANDEROSVINĚ SE ZÁMOŘSKÝM OKUPANTEM V ZÁDECH!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co to tu zas kapitálkama skřekáš, ty putlerpšouku smrdutej? Sám jsi vnukem zkurvenejch komoušskejch xindlů z Volyně, který jednou za války navštívili ukrajinští vlastenci! Tvý komoušský bábě uřezali kozy, dědkovi hnáty a pracky a ještě živý je hodili do škarpy kam chodila celá vesnice srát a tvýho nezletilýho strejce pak obalili slámou, zapálili ho a zahráli si s ním pak kopanou!!! Bohužel tvou matku, tuhletu kurvu - https://im.tiscali.cz/press/2017/11/30/883039-final-0787-3800x2536.jpg

   nenašli, páč byla schovaná v tý škarpě mezi hovnama a oni ji nedokázali rozeznat! A to byla chyba, tak jí pak mohl ožralej Havel vošukat a vylíhl si se ty ... Chtěl si se pomstít, ale jsi jsi moc zbabělý a tak se mstíš se jen hubou a ... KAPITÁLKAMA!!

   Smazat
 13. Označení NEO- se používá ke zmatení významu pojmů. Přesný obsah má jen neonacista a neofašista.

  Kdo je kdo je zřejmé jen při použití slova komunista. Takto se označuji poslanci nebo funkcionáři strany, kteří mají bezpečné živobytí. Ostatní by byli blázni, kdyby to o sobě v této společnosti tvrdili. Také označení bezpartijní komunista nebo bolševik, protože by si koledoval o pomstu.

  Nejvíce zneužíváno je označení, že někdo je levicový. Kdo podrýval minulý režim nebo aktivně zaváděl kapitalismus, v žádném případě levicový nemůže být. To slovo je líbivé, protože přidává hlasy. Skoro vždy bývá falešně použito a klame lidi. Podobnou funkci má tvrzení, že někdo je marxista.

  OdpovědětSmazat
 14. Pochybuji, že někdo věří tomuhle STBákovi, který udával své známé před rokem 89

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11.52 Netahejte sem furt toho HAVLA...

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.