Reklama

čtvrtek 31. ledna 2019

Guardian: „Lehké" hlavice USA vedou svět k vážným konfliktům!

Odpálení rakety Trident z ponořené ponorky
-kou-
31. 1. 2019  TheGuardian a  PrvníZprávy
Spojené státy začaly vyrábět „lehké" jaderné hlavice, které by podle názoru administrativy Donalda Trumpa měly sloužit jako další odstrašující faktor pro jiné jaderné mocnosti, včetně Ruska, napsal The Guardian.


Přičemž jsou ale mnozí odborníci přesvědčeni, že vytvoření jaderných zbraní malého výkonu nesníží, ale zvýší pravděpodobnost jaderného konfliktu a může zostřit závod ve zbrojení.

V americkém státě Texas byla zahájena pro balistické střely Trident výroba nových nízkoenergetických jaderných hlavic nazývaných W76-2, uvedl britský The Guardian s odkazem na americkou Národní administraci jaderného zabezpečení. Podle ministerstva již první hlavice opustily montážní linku a „první dávka", jejíž objemy ještě nejsou specifikovány, bude vyrobena před koncem září letošního roku.

Podle Guardianu je nová hlavice modifikovanou verzí bojové hlavice W76, která byla již použita na raketách Trident. Stephen Young, hlavní představitel Unie znepokojených vědců ve Washingtonu , řekl v rozhovoru s novinami, že snížená mocnost hlavice byla s největší pravděpodobností dosažena eliminací jedné z dvoustupňových etap W76. „Pokud můžeme posoudit, jediná věc, která je nezbytná, je nahradit druhou složku, která je nyní k dispozici za maketu, jak se to děje při každém testování rakety," vysvětlil Young a poznamenal, že v nové hlavici bylo také „upraveno“ tritium. V důsledku by měla být síla výbuchu hlavice v ekvivalentu TNT snížena ze 100 přibližně na 5 kilotun, což se rovná třetině síly jaderné bomby, kterou Američané shodili na japonskou Hirošimu, uvedl materiál.

Výroba malých hlavic byla zahájena poté, co vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa přezkoumala složení a množství jaderných zbraní, napsal The Guardian. Jak zdůraznil redaktor novin, administrativní úředníci v minulosti uvedli, že přijetí nízkoenergetických jaderných zbraní sníží pravděpodobnost jaderné války, protože USA poskytnou „pružnější odstrašující prostředek", který odradí každého nepřítele - a zejména Rusko, kteří jsou přesvědčeni, že Spojené státy se neodváží použít svůj vlastní impozantní arzenál v reakci na jaderný útok s omezenou silou, jelikož všechny střely mají kapacitu stovek kilotun a jsou příliš velké na to, aby je mohly použít".


Nicméně, mnoho kritiků říká, že je to optimistický scénář, ve kterém se předpokládá, že na straně Spojených států nedojde k nesprávnému výpočtu, pokračoval autor. „Existuje mnoho dalších scénářů, zvláště když země ovládá prezident, který je pyšný na svou nepředvídatelnost a již tuto otázku doslovně položil: „Proč nemůžeme používat jaderné zbraně?" poukázal Young v rozhovoru s Guardianem

Navíc pracovnice fondu One Future Melissa Hanhamová poznamenala, že nepřítel nebude mít možnost zjistit, který Trident letí jeho směrem - „lehký" nebo standardní. „Jaderné síly světa, ahoj! Doufáme, že pochopíte, že se jedná o "jen malou jadernou zbraň" a nereagujete na to, abychom neodpálili celý náš arzenál, " ironicky poznamenal expertka na Twitteru. „Nezapomeňte: Spojené státy vás bombardují jen lehce". Podle ředitele Informačního projektu o jaderných zbraních Federace amerických vědců Hanse Christensena by nová hlavice mohla vyvolat závod s „lehkými" zbraněmi s Ruskem.


16 komentářů :

 1. Ano, právě nejasnost zda se jedná o klasickou nebo jadernou zbraň povede k velkému riziku použití okamžité a tvrdé odvety, která se už povede zbraněmi s totálním účinkem. Jde nejspíš o další snahu využít obranného charakteru ruské strategie nasazení jaderných zbraní, která bude reagovat až po prokazatelném napadení Ruska, tudíž nemá preventivní charakter jako v USA. Kdy se USA budou snažit maximálně využít momentu překvapení ke zničení ruských jaderných zbraní už na území Ruska a s použitím jaderných zbraní kamuflovaných za klasické to půjde rozhodně snadněji.

  OdpovědětSmazat
 2. Jak malé děti,když vy bombičkami malými ,tak my bombičkami velkými a konec.

  OdpovědětSmazat
 3. Jen se na tom bude chtít usa napakovat budou je vnucovat do vazalských států včetně ČR.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jestli nás vyvraždí,... jedno kteří, pak je takový svět zcela na nic, zbytečný.

   Prostě Třetí velká válka buďto nebude, nebo ať nezbudou ani ty opice, záření odolní švábi... PAK TAKOVÝ SVĚT BUDIŽ PÁSEM ASTEROIDŮ... které si budou moci Američané se Židy rozdělit, zachrání-li je ten jejich starý dobrý Bůh.

   Smazat
  2. 15:00 Přesně tak zachrání je bůh budou rozprášeni do molekul jako ostatní lidé.

   Smazat
 4. Pokud už by ti US huni jednou Rusko napadli (a je vcelku lhostejné, s jakou úhrnnou tonáží svých A-navštívenek), mohou si být jisti jedním.
  Že totiž odpověď s ruské strany bude dostatečná, aby hunům pro příště nedávala naději na opakování.
  Je to podobná pošetilost, jakou by bylo vyvolávání války s vlastní armádou vybavenou ručnicemi proti té napadené vybavené artilérií.
  To, oč se nyní v USA pokoušejí, je tedy spíš jen sycením jejich vojensko-průmyslového komplexu, který se chová jak nenasytný bumbrlík, a žádá další a další zakázky.
  Které vždy sypaly, sypou a budou ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. My půjdeme do nebe.
   Oni pak půjdou rovnou do pekla.
   Tak pravil Putin.

   Bral bych to vážně.
   My tady se budeme, díky Petrům a Pavlům dusit pomalu.

   Smazat
 5. Pokud napadnou Rusko nebo Čínu a to jakoukoliv municí. Odpověď bude zdrcující. Rusko už je ústy svého presidenta varovalo - půjdete do pekla a my do nebe.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zejména by si měli američtí impíci dát majzla na toho bohatýra s tím sněžným kvérem tu na 1 minutě a 12. sekundě! - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0

   Úplný Ilja Muromec 2! Ale bacha - když mu imperialisti splašej pravý sibířský "Bojaryšnik", do minuty bude na zádech kopat nožičkama a je hotovo! Jenže pak teprv přijde nejvyšší level - zbraň "posledního soudu"! Tedy samotný Putler! A ten je obojživelnej a navíc umí joudo! Na toho budou muset nastoupit komplet všichni Postradatelní ze všech dílů, aby to konečně pro svět dobře skončilo! - https://i.imgur.com/hDa5bJP.png

   Smazat
 6. jako juesej chteji strasit Rusko ? Rusko nikdy nemelo penize a strach ! Rusko neni Venezuela !

  OdpovědětSmazat
 7. Doufám, že na ruční nukleární granáty nedojde.

  OdpovědětSmazat
 8. VOJÁCI! Tohleto jsou ty nové atomové ruční granáty. Když ho hodíte, 100 kilometrů okolo nezůstne naživu ani noha. Každý dostane dva.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To nejni ruční granát.
   Vidim zcela zřetelně, že je to starý unavený pes, kterého někdo škrtí.
   To je u nás trestné.
   Manželku můžete, psa ne, prže je němá tvář.

   Smazat
 9. Naprosta nezodpovednost americkych politiku vcetne Trumpa otevre zavody ve vyzbrojeni lehkymi atomovkami. Blize k apokalypse!

  OdpovědětSmazat
 10. Je na case jim tam hodit neco, aby prestali streckovat. Delaji ramena, ale maji pritom hrozny strach, ze je nekdo znici. Kdyz budou takhle vsechny terorizovat, i ty, kdo tu moznost maji je znicit, nebudou dlouho existovat.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.