Reklama

čtvrtek 3. ledna 2019

Hrozby a naděje příštího roku

Oskar Krejčí
Oskar Krejčí
3. 1. 2019  NovéSlovoSk
Politolog Oskar Krejčí se zamýšlí nad rozpornými mezinárodněpolitickými tendencemi uplynulého roku a pomocí profilů Donalda Trumpa, Vladimira Putina a Si Ťin-pchinga naznačuje, jak bude vypadat rok 2019.


Rozporný charakter roku 2018 nejlépe charakterizují dvě události: uklidňování situace kolem Korejského poloostrova a oznámení USA, že chystají odstoupení od Smlouvy o likvidaci raket kratšího a středního doletu. Tyto dvě na první pohled proti sobě jdoucí tendence společně naznačují, k čemu je předurčen rok 2019.

Protikladné snažení

Prudké snížení napětí kolem jaderného programu Severní Koreje a obavy z útoku Spojených států proti ní ukazuje, že při rozhodování o největších konfliktech zpravidla bývá čas na zastavení a zamyšlení. Počátky konfliktu mají tendenci skrýt se za následnými událostmi, stát se neviditelné díky nejrůznějším heslům, slovním proklamacím či malicherným zájmům. V daném případě se stalo zřejmé, že harašení zbraněmi nemá objektivní základ – důvodem sporu nebyly existenční problémy, jako je nedostatek potravin či vody, nebo aktuální hrozba intervence. Příčinou těchto sporů především byly (a stále jsou) ideologické předsudky a uvěznění politiků v bludišti propagandy. Dostaví-li se dobrá vůle řešit problém bez snahy ponížit druhou stranu, mír by se mohl zhmotnit nejen v dohodách, ale i ve faktické spolupráci. Příslibem pro rok 2019 je tedy zvyšování vzájemného porozumění a racionalizace rozhodování.

Připravované vypovězení Smlouvy o likvidaci raket kratšího a středního doletu je trochu z jiného světa. Místo snahy o dohodu je tu jednostranný krok USA. Ten má vydíráním přinutit druhou stranu (Rusko) změnit povahu smlouvy, a zároveň tlačit na třetí stranu (Čínu), aby se raket tohoto druhu zřekla. Cílem je získat výhody, a to jak vůči Rusku, tak i Číně, protože sporné rakety mají ve zmiňovaných třech zemích odlišnou funkci. Politika America First! navíc hrozí, že příští smlouvou, od které by mohl Washington odstoupit, je Dohoda o snížení počtu strategických zbraní. Příslibem pro rok 2019 je tedy další rozbíjení smluvního základu důvěry mezi velmocemi, snížení čitelnosti jejich vojenských programů a rozevírání prostoru pro závody ve zbrojení.


Profily vůdců

V obou uvedených příkladech jsou nejvíce zaangažovány Spojené sáty a jako spoluhráči vystupují Čína a Rusko. Odhad chování těchto států v příštím roce by měl být založen na rozboru z celé řady zorných úhlů, komentář ale dává právo situaci zjednodušit do symbolů. Třeba pomocí politické psychologie. Jak by situaci viděl třeba následník Sigmunda Freuda prostřednictvím náhledu do nevědomí nejdůležitějších individuálních aktérů světové politiky?
 • Donald Trump (* 1946). Pochází z rodiny s německými kořeny, děd zbohatl během zlaté horečky na Klondiku, otec byl developer. Současný prezident USA původně studoval na vojenské škole v New Yorku, která později zkrachovala, ale byla obnovena díky investicím čínských podnikatelů. Pak se ve stopách otce začal věnovat podnikání s nemovitostmi. To je v New Yorku byznys, kde panují vzorové sociálně-darwinistické poměry, je tudíž i školou chování v mimořádně konfliktním prostředí. Podnikání pohybující se kolem hrany vedlo prý k více než čtyřem tisícům sporů současného prezidenta se státními či federálními zákony. Trump se nikdy nedostal do osobního bankrotu, ovšem šest z jeho firem zbankrotovalo. Ukázal, že je schopný odříznout bezperspektivní podnik a dynamicky podnikat v jiných. V politice se pohybuje jako otrlý utilitarista sledující bezprostřední prospěch. Ví všechno nejlépe a umí vyměnit ministra stejně snadno jako sekretářku ve firmě. Když se dostala vojenská mise v Sýrii do situace, kdy brání narovnání vztahů s Tureckem a vyřazuje USA z jednání o budoucím uspořádání Sýrie, zavelí vojákům stáhnout se.
 • Vladimír Putin (* 1952). Není v dějinách mnoho tak hrůzných příběhů, jako byla blokáda Leningradu nacistickými vojsky – a tak hrdinských příběhů, jakým byla jeho obrana. Při této obraně byl otec Vladimíra Putina několikrát raněn, matka celou blokádu prožila ve městě, starší bratr během blokády zemřel. Vyrůstat na ulici poválečného Leningradu vyžadovalo nejen nefňukat, když padla rána, a také umět ji vrátit. Být rezidentem KGB v Německé demokratické republice znamenalo vidět, jak vypadá rozdělený národ. Když se rozpadl Sovětský svaz, ve vysoké politice přežil jenom pragmatik, který umí počítat hlasy kolem Kremlu, cenu ropy i rakety. V okamžiku, kdy se NATO tlačí k hranici Ruska, je zbytečné si stěžovat na nedodržování dohod, je nutné přezbrojit; když proběhne převrat v Kyjevě, je vhodné vyslyšet hlas Krymčanů.
 • Si Ťin-pching (* 1953). Otec byl v době bojů proti Japoncům i Čankajškovi jedním z velitelů komunistického partyzánského hnutí na severozápadě Číny. Po vítězství v občanské válce zastával vysoké státní funkce, ovšem v době tzv. kulturní revoluce byl zatčen. Na zasedání ÚV KS Číny, na němž byla před 40 lety zahájena politika reforem a otvírání se světu, byl rehabilitován a poté zakládal první zvláštní ekonomické zóny. Během pronásledování za kulturní revoluce jedna ze sester současného prezidenta zahynula. Samotný Si Ťin-pching pracoval na vesnici jako pomocný dělník a zde též zahájil svoji politickou kariéru; podle některých zdrojů byl do komunistické strany přijat až na základě desáté žádosti. Takovýto přístup k životu vyžaduje nebývalou mravní konsistenci a romantického ducha. I proto se současný čínský prezident nebojí podstoupit riziko v boji proti korupční hydře a ani při oslavách úspěchů nezapomíná na lidi žijící pod hranici chudoby. Když Kanaďané zatknou finanční ředitelku Huawei, nevidí v tom dramatickou změnu, ale pouze jednu z mnoha překážek, které se na úspěšné cestě zákonitě objevují.

Systém formuje osobnosti, a to i ty, které se proti němu bouří. Tři zmínění politici však v sobě neodrážejí pouze nálady odlišných společností. Vyjadřují též odlišnou vizi globálního uspořádání a místa národních zájmů v něm. Nestává se ale, že by utilitární či pragmatický přístup umožňoval dohlédnout na střednědobý horizont. Romantici zpravidla vidí i za tuto časovou hranici, přičemž ten čínský má dokonce nástroje, jimiž může zmíněný horizont událostí ovlivnit.

Technologická válka

Při střetu protikladných tendencí uplynulého roku to ale byly Spojené státy, které se pokoušely převzít iniciativu. Na přelomu let 2018/2019 tak činí opětovným přesunem pozornosti z atlantské do ticho-oceánské oblasti. Tento přístup už Washington signalizuje celou dekádu, ovšem vždy se znovu a znovu nechá strhnout chorobnou rusofobií. V poslední době se však v USA objevila řada článků (například Graham Allison v prosinci v časopise The National Interest) o tom, že současná politika Washingtonu dělá z Moskvy a Pekingu spojence, což je prý špatná strategie. Zdá se, že i za oceánem se někdo učí základní abecedu mezinárodní politiky. V posledních dnech už americká média nepřekypují „zprávami“ o ruské kyberšpionáži, ale opět – jako před pěti lety – o kyberšpionáži čínské. Na obchodní válku navázala technologická válka, k níž se okamžitě přidaly anglosaské země a následně další servilní spojenci, kteří si už dlouho pletou solidaritu s masochistickou disciplínou.

Technologická válka proti Číně není drahá jen proto, že někdo bude muset zaplatit za odstoupení od smluv a nakoupit pravděpodobně dražší – že by americkou? – elektroniku. Problémem je, že se součástí oficiální státní politiky na Západě stává snaha oddělit se od jednoho z nejvýznamnějších inovačních center. I když zaslepení politici a novináři donekonečna omílají povídky o čínských krádežích amerického duchovního vlastnictví, dynamika Číny je založena na něčem jiném. Jak ukazuje tabulka, podle statistik Světové organizace duševního vlastnictví loni 46,3 % patentových žádostí ve světě pocházelo z Číny, zatímco z USA to bylo 19,2 %. Izolování západního technologického prostoru od Číny bude ale pokračovat kvůli geopolitickým předsudkům, které umožňují snad každé lidské aktivitě přiřadit poplašný přívlastek „bezpečnostní“. Porostou snahy hlavních mocností zajistit si datovou suverenitu, a to na škále od kosmických globálních polohových systémů přes bankovní struktury až po drobné mobilní aplikace.


Mediální dekadence

Větší koncentrace pozornosti Washingtonu na oblast Pacifiku by znamenala snížit aktivity USA na Ukrajině a Blízkém východě. Není ale jasné, zda Trump obrat od rusofobie k sinofobii ustojí. V Moskvě by jistě našel celou řadu spojenců. Když ale naposled přišel s myšlenkou, že stáhne vojáky ze Sýrie, přispěchal kdosi s příběhem o Asadově chemickém útoku na povstalce, po čemž následovalo americké bombardování pozic syrských vládních vojsk a dalších zařízení – a na stahování amerických vojáků se zapomnělo. I dnes se z Velké Británie a Francie ozývají hlasy, že stažení amerických vojáků ze Sýrie, kde jsou v rozporu s mezinárodním právem, je chybou, že je bezpečnostním rizikem. Zdá se, že postkoloniální rezidua v myšlení Londýna a Paříže jsou větší přítěží pro evropskou politiku než umrtvené vzpomínky na německý militarismus.

Velmi nepříjemnou zprávou pro rok 2019 je, že nejdůležitější západní média se přizpůsobila propagandistickým potřebám mocenské elity. Debaty, které pěstují, jsou jen odrazem sporů uvnitř této elity samotné, ani hodnotově, ani informačně tento diskurs nepřekračují. Nejpříznačnější v tomto ohledu se stala antitrumpovská hysterie některých médií v USA a rusofobní paranoia britských sdělovacích prostředků, které byly kdysi dávno vzorem objektivity. V malých středoevropských zemích pak vlastní žurnalistiku nahradilo zpozdilé opisování z těchto zdrojů.

Rostoucí mediální slepota se zpětně promítá do chování evropských politiků. Ti povětšině pocházejí z hedonisticky orientovaných středostavovských vrstev, které mají stále menší a stále černobílejší vzdělání. To jejich závislost na mainstreamových médiích zvyšuje. Příznačné je vyjádření Sebastiana Kurze minulý týden na fóru věnovanému vztahům Evropské unie a Afriky. Jinak sympatický rakouský kancléř přednesl výzvu, aby Unie nepřenechala africký kontinent Číně. Rozumný humanistický apel by bral ohled na zájmy Afričanů a volal by po spojení sil Evropské unie a Číny, což by mohlo zabránit hrozící vlně migrace do Evropy. Je jedno, zda si rakouský kancléř neuvědomuje rozdíl mezi kooperací a konkurencí při řešení globálních problémů, nebo zda se jen chtěl zalíbit médiím milujícím jazyk konfrontace. Obě možnosti totiž shodně naznačují, že Evropa není na prahu roku 2019 připravena na blížící se problémy. Zdá se, že v tomto ohledu čas neznamená změnu.


- - -

16 komentářů :

 1. EU nemá pro Afriku vizi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vizi, tu koloniální, by EU pro Afriku jistě měla. Otázkou ale je, zda o ni mají v současné době, kdy Čína přebírá světové prvenství a v USA probíhá "přestavba", africké státy zájem ?!

   Smazat
  2. Vizi pro Afriku si EU nahradila vizí pro V4, není to tak daleko.

   Smazat
  3. Zapad naopak chce vylidnit afroaraby do EU.
   Clanek jaksi nesplnuje co ma v titulku.
   Prvni hrozba je zvysujici se okupace a CR tez.
   Jde tady o holou existence zase naroda.
   S.Korea ma smlouvu s Cinou.
   Proc Syrsky president nema nuklearni , chemicke a biologicke zbrane?? Inu ,to se prodrazi. Sadam je stal okolo 4 trilionu a penize stale tecou do vojska , ktere se ma postarat o svobodu a demokracii.
   Dale uz se Usaci nezbavi tech asociaci sdruzenych kdykoliv se rekne USA, americani. kazdej pak vidi v mysli,barbarske nasili/My Lai napr./, masakry, nemilosrdne vykoristovani miliardari, mnoha zpusoby a bez konce,okupace,vydirani , hrozby zniceni sveta a terror vsude na svete. Podobne jako s Germany.
   Putinova matka omdlela a tak ji hodili na hromadu mrtvol v Leningradu. Tam ji nasel soused a zachranil ji !
   Jinak Putin byl rad rvacem a rad se pral. Potom jako presidet to zkusil s trpelivosti ,ale kdyz neuspel nyni se chova znacne nepratelsky k zapadu a neustupuje ! Navic ta Ruska revoluce , kdy Rusko vstalo doslova z popela , nyni disponuje s nejakymi "zazracnymi" zbranemi a svetovy vyvoj nechava USA dost pozadu. Ten rozdil se stale zhorsuje.
   Rusko/a Cina/ vyuziva kazdeho US problem ke svemu prospechu...A neni jich malo.
   Trump je pak kazdy den neco jineho, kdyz vyhlasil ze uprchne ze Syrii, moje prvni myslenka byla, "Voni mu to jeste rozmluvi", protoze je zatim vsim hlavne Izrael.
   Bankrotar jako vudce zbankrotovaneho statu.
   Zdedil 40 milionu. Tatinek vodil maleho Trumpa na vybirani rent a ucil ho nestat prede dvermi. "Nekdy strileji" poucoval.
   Jeho pritel Bannon pak zalozil Breitbart na obranu proti spinavym, brutalnim a lzivym /pod vedenim demokratu a jejich Loutkovodicu jednim slovem Sorosu/..utokum na bile americany..Kterych je 84%.
   V Usa skladaji nadeje s pomoci TECHNOKRATU ze Sillicon Valley do robotu , kteri maji totalne ovladnou zivot celeho sveta na zemi. Jsou to vrchnosti z Googlu, Amazon,Apple atd. Maji obrovske prostredky a triliony na pomoc.

   Smazat
  4. A NEJAKY HROZBY /a opravdovy/ by tady byly.
   Objevila se zprava ze Izraelske stihacky /6/,napadly opet Syrii. Ale utok byl nacasovan udajne tak,ze v ten samy cas dve civilni dopravni letadla byly v bezprostredni blizkosti./Jedno letadlo muselo Nouzove pristat na malem letisti/, Utok vedeny z Libanonu mel zmast syrskou protileteckou obranu ,tak ze by OMYLEM ZASE sestrelila dopravni letadlo !!!Autor dela zaver ,ze utocnici chteli provest ten samy ukladny zamer jako s ruskym IL-20 !! Nebo jako sestreleni civilniho letadla nad Ukrajinou !!!
   Tedy vyvolat a Zhorsit konflikt v Syrii a rozsirit a zahrnout Rusko s USA snad az do svetoveho konfliktu...
   Uok se nezdaril a byl proveden v den /25.12./,kdy cely svet slavil svatky miru a pokoje aby dopad byl co nejhorsi a media by zacaly obrovske besneni na Syrii, Rusko , Iran atd...S cilem vyvolat co nejhorsi situaci....
   Nikde neni zaruka ,ze se neco podobneho nebude opakovat !!

   Smazat
  5. 1:28 Jo stačí banderovský „spojenci" u hranic RF už to je velký problém.

   Smazat
 2. NADĚJI DO PŘIŠTIHO ROKU BY BYLO KDYBY PAN KREJČI

  začal jako blesk z čistého nebe dávat návrhy do Národniho programu občanů voličů nepolitické Společnosti voličů OSV jejimž je členem, no ni?

  OdpovědětSmazat
 3. Prosím o výklad slova fobie: podle vikipedie je to úzkostný, panický strach, obecně pak strach. Jde skutečně o strach z Rusů a nebo Číňanů, nebo jde v tomto případě o státem a některými politickými stranami a politiky záměrně pěstovanou nenávist k jiným států, národům, tedy vlastně druh rasismu/nacismu. Jinak by pak antisemitismus se musel změnit na semitofobii - a nacisté - oni nic, to vše bylo z panické hrůzy ze židů! Tedy židé jsou viníky, Němci se bránili!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. 1:37 Že na takový nevěrohodný hovadiny věříš! Tyhle šoabajky dávno vyvrátil náš pravý osvoboditel, pan generál G. Patton ve svém Varování - http://www.narodnisjednoceni.cz/knihovna/Varovani_generala_Pattona.pdf

   Jasně tam dosvědčuje, že nikoliv nadbytek, ale naopak nedostatek insekticidů byl příčinou drtivé většiny úmrtí v tzv. koncentrácích!

   Smazat
  3. Ano, Němci se jen bránili sionistickému řádění, stejně jako my Češi a Rusové. (Však taky libozvučný výraz „pogrom“ je NAŠÍM výdobytkem, nikoli evropským.)

   Němci ovšem svůj boj prohráli, především proto, že podlehli našeptávání sionistů, a místo zesílení spolupráce se Sovětským svazem tuto spolupráci hloupě přerušili – a na SSSR zrádně zaútočili.
   Mimochodem: Hitlerovští fašisti měli SKVĚLÉ vztahy s našimi staršími ruskými bratry: SSSR
   • dodával tzv. Třetí říši potraviny a suroviny nezbytné pro spravedlivou válku proti agresivním kapitalisticko-demokratickým státům.
   • poskytl nezištně tzv. Třetí říši řadu důležitých informací pro výrobu chemických zbraní (Cyklon B na humánní likvidaci sionistů ale vyráběla naše Draslovka Kolín)
   • se s tzv. Třetí říší spravedlivě rozdělil o zaostalé statkářsko-feudálně-katolické Polsko
   • poskytl tzv. Třetí říši přístavy pro německé válečné lodě, VELICE VTIPNĚ maskované jako obchodní lodě neutrálních států.


   Takže se nedivme, že dnešní Německo je doslova ZACHVÁCENO multikulturalismem, snad nejděsivějším ze všech děsivých sionistických vynálezů.

   Naštěstí my roduvěrní Češi a Rusové v árijském boji statečně pokračujeme (s malým zakolísáním v trpkých dobách jelcinismu a havlismu).

   Zářným příkladem je náš národní Vůdce Miloš: Slovy sice zdánlivě podporuje sionisty, ale jeho ČINY jsou jiné než jeho nezávazné řeči. Jiné, VELICE potěšitelné:
   Náš národní Vůdce Miloš si pozval na hrad Adama B. Bartoše, geniálního novináře, aby si přímo od něj poslechl nejnovější zprávy o sionistech v naší politice, a o našich ubohých „záhadně“ zmizelých dětech v hrncích sionistů.

   Ano, to je NÁDHERNÉ uplatnění leninsko-putinských principů v praxi: Nepřítele slovy ukonejšit, a následně – až ztratí ostražitost – dokonale zničit.

   Ruská federace – záruka našeho návratu mezi nejvyspělejší národy Západní Asie!


   P. Radosta

   Smazat
 4. https://www.youtube.com/watch?v=HDubJ2q6GW0

  OdpovědětSmazat
 5. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi a soukmenovci, POZOR: Na sajtách naší milované Nové Republiky opět řádí kavárníci, placení agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A KAVÁRNÍKŮ-LEPŠOLIDÍ !!!!!

  Proto žádám soudruhy a soukmenovce z redakce NR, aby NEPRODLENĚ posílili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z pražské 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  A to IHNED!!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší milovanou Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% spolehlivého orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi a soukmenovci, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti kapitalismu, demokracii, Euroamerice a kavárníkům-lepšolidem.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu, putinistu, zemanistu a babišistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi a soukmenovci, a nyní vložím zpět své příspěvky z 3. ledna.


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 6. Hrůzy minulého roku, část 1.

  Drazí soudruzi a soukmenovci, připomeňme si alespoň ty největší hrůzy uplynulého roku.
  První část našeho malého seriálu je o jednom z nejpalčivějších problémů Euroameriky, problému, jenž by se mohl přelít přes Šumavu i k nám do Západní Asie:

  Muslimští běženci v Žabožroutsku

  Jak my roduvěrní Češi a Rusové, my horšolidi dobře víme, Žabožroutsko je nešťastná země, zamořená běženci jen o málo méně než zubožené, násilím zmítané Švýcarsko.
  Pamatujeme si minimálně dva případy z nedávné doby, kdy činy ilegálních muslimských běženců v Žabožroutsku přitáhly pozornost celého zkaženého Západu:

  1. Mamadou Gassama – muslimská opice, „proslavená“ svou drzou schopností šplhat na cizí balkóny.

  2. Lassana Bathily – muslimský rváč, proslulý svou účastí na humánní likvidaci agresivních sionistů.


  A co udělali Žabožrouti, v čele s NESTOUDNÝM antiputinistou a primitivním antikomunistou Macronem, s těmi muslimskými nelegálními běženci?
  Tomu bychom opravdu NIKDY neuvěřili, my komunisti, putinisti, zemanisti a babišisti: Žabožrouti, místo oprátky či kulky, dali těm příslušníkům nepřizpůsobivých menšin ČESTNÉ OBČANSTVÍ !!!!!
  Ano, to je ukázka praktické aplikace evropských hodnot.
  To by se u nás v Západní Asii opravdu stát nemohlo, nikdy, ani náhodou.

  Ať věčně žije Veliký Putin, Budiž Jeho Jméno Pochváleno, naše jediná opravdová záštita proti EU a NATO!


  P. Radosta


  --------------------------------------------------------------------------------------------
  Pro úplně hloupé pravičáky, kavárníky-havlisty a sluníčkáře: Pro otevření sajty stačí kliknout (LEVÝM tlačítkem myši) na barevně zvýrazněný text.

  OdpovědětSmazat
 7. Jen technická poznámka:

  Drahý soudruhu a soukmenovče Krejčí, píšeš o „příštím“ roce.
  Což je ale 2020, ne 2019.
  To je LETOŠNÍ rok, vážně, zcela bez legrace.
  No nic.

  Čest a Nazdar!


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.