Reklama

úterý 29. ledna 2019

Huawei a bezpečnost

Zbyněk Fiala
29.1.2019 VašeVěc 
Je to horší, než jsme mysleli. Huawei nemá skrytá zadní vrátka. To víme, lezli jsme tam a pokoušeli se je skrytě nainstalovat. O to je nebezpečnější.


Aby bylo v debatě o Huawei o čem mluvit, tato čínská společnost právě uvedla na trh dosud nejrychlejší čipset 5G, který zároveň dokáže polknout i komunikaci nižších úrovní, tedy 2G, 3G a 4G. Je určen pro univerzální mobily a další zařízení, včetně automobilů, a to v sítích 5G, které se teprve budují. V takovém provozu (non-standalone) se posílají na frekvencích pro 5G data, zatímco pro zbylé služby, zejména hlas, se použije síť 4G, tedy LTE. Rychlost stahování je neuvěřitelná, celovečerní film ve vysokém rozlišení to bezdrátově sezobne za tři vteřiny. Živé video (stream) může vysílat o rozlišení 4K, tedy i dvakrát hustší než běžná televize.

https://techfocus.cz/1026-nejrychlejsi-bezdratove-pripojeni-prichazi-balong-5000-otevira-eru-do-sveta-5g.html

Mezitím se však Čína chytila už svými chytrými mobily 4G. Prosincový Computerworld uvádí, že poptávku po chytrých telefonech táhly podle analytiků společnosti Gartner ve třetím čtvrtletí největší čínské značky. Zatímco většina výrobců chytrých telefonů čelí poklesům prodejů, Huawei zaznamenal ve třetím čtvrtletí nárůst celosvětové poptávky o 43 %.

U nás se to moc neliší. „V Česku trh rostl ve třetím čtvrtletí podobným tempem – meziročně o přibližně 1,5 % na 1,113 milionu kusů. Apple výrazně oslabil na 170 tisíc kusů (z 283 tisíc ve stejném období před rokem), mírný pokles zaznamenal i Samsung z 347 na 330 tisíc kusů. Huawei naopak rostlo ze 158 na 205 tisíc kusů a významný úspěch zaznamenalo Xiaomi, které v ČR oficiálně prodalo 190 tisíc kusů,“ píše Computerworld.

Nejbližší léta budou drsná. Podle analytiků Gartner, zpomalující prodeje povedou ke snaze výrobců nabídnout nové technologie jako je 5G rychleji. Letos ještě má jít hlavně o testování a pokusy, ale v příštím roce už má prodej přístrojů 5G dosáhnout 65 milionů kusů.

Nějaké problémy s konkurenceschopností účastníků trhu budoucnosti tu tedy jsou, ale nenechme se vtáhnout do obchodního soupeření. Nám jde přece o bezpečnost. Nás zajímá, kde jsou ta zadní vrátka, kterými spolu s hbitými bity vběhnou i zvídaví zpravodajci a přepnou nás na čínský režim?

Nehledají se snadno. Jak referují New York Times, američtí činitelé už to vzdali a tvrdí, že hledání „zadních vrátek“ v technologii a zařízeních je chybou, stejně jako hledání problémů ve skrytých vztazích mezi představiteli Huawei a čínskou vládou. I kdyby tam nebylo nic, větším problémem je prý rostoucí autoritativnost čínského režimu. Obavu má vyvolávat „rozmazaná linie mezi nezávislým podnikáním a státem, kdy nové zákony dávají Pekingu pravomoc sledovat a případně i převzít kontrolu nad sítěmi, které společnost jako Huawei pomáhala budovat a udržovat“.

K sestupu k této spíše neuchopitelné obavě se proprasovali bolestně. Británie si už před lety vymohla, že chce-li Huawei budovat britské sítě, musí dát k dispozici kód, kterým se tato zařízení řídí. Když pak britští specialisté spolu s americkými tento kód procházeli, našli tam něco, co umožňuje kontrolu sítě. Jenže ono to nebylo škodlivé, a dokonce ani skryté. Byl to systém pro dálkové monitorování sítě a hlášení chyb, stejně jako pro rozesílání záplat a aktualizací. Za určitých okolností může oběhnout datová centra poskytovatelů telekomunikačních služeb, kteří tuto síť používají. Tohle má být nástroj, kterým čínská zpravodajská služba poleze do cizích domácností?

Jenže v téhle ulici je provoz obousměrný, připomínají New York Times. Roku 2010 se americký Národní bezpečnostní úřad NSA vháknul do centrály Huawei v operaci s kódovým označením Shotgiant. Sami by o tom nikdy nemluvili, ale jeden z najatých pracovníků Edward Snowden se na to nemohl koukat a zveřejnil to na Wikileaks. Najdeme tam dokumenty, které ukazují, že NSA se pokoušel ověřit podezření o skryté kontrole Huawei Čínskou lidovou armádou. Vycházel z obavy, že zakladatel společnosti Žen (Ren), bývalý vojenský spojař, armádu ve skutečnosti nikdy neopustil.

Vedle toho se měly prozkoumat čínské technologie, a hlavně najít ona slavná zadní vrátka a pootevřít je, nebo aspoň skrytě nainstalovat. Kdyby se to podařilo, NSA by byla schopna kontrolovat provoz v zemích, které tuto technologii koupí. Takže, jak konstatují New York Times, Američané se pokoušeli přesně o to, co sami Číňanům vyčítají.

Dnešní otevřené americké nepřátelství vůči Huawei je tedy dokladem, že tam nic takového nenašli (to by mlčeli a měli radost) nebo že Huawei neustoupila nátlaku a odmítla tam vrata pro NSA vytvořit. Pak je ale tato čínská společnost opravdu nebezpečná. Což má i své světlé stránky: pro řadu českých činitelů a čučkařů je to jedinečná příležitost, jak se vlísat do náruče velkého bratra. Téměř s nadšením mu sdělují, že raději dáme větší peníze, a třeba i za zpozdilejší řešení, protože pokud nás má někdo očuchávat, musí být z přízně.
- - -

28 komentářů :

 1. Babiš a spol. by měl přejít na odposlouchávatelnou technologii - viz např. https://www.novinky.cz/internet-a-pc/mobil/495794-apple-priznal-stenici-v-aplikaci-facetime-odposlouchava-telefony.html

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Babiš po návratu z Davosu prohlásil, že státní instituce v EU nebudou používat Huawei ani Apple.

   Smazat
 2. Všechny chyby snadno najdou naši geniální Piráti - HURÁ, PUSTTE JE NA NĚ!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. především jejich specialistka králice Richtrová :-)

   Smazat
 3. Babiš nemusí mít problém s odposlechy. Protože je jak král z pyšné princezny. Během maximálně dne dvakrát někdy i vícekrát odvolá to co řekl. Je to prostě hoštapler.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to čučkař:-), taktéž se lísá ke svým páníkům. Ale proč do toho tahá i nás? Jsem zvědavá, co všechno mu ještě prominou jeho voliči, jen aby nemuseli uznat, že se opět mýlili...J.

   Smazat
  2. Nejdrive se Usaci nabourali do temer vseho, vsude na svete a tim to spustili. Pak zacali rusove, Cina , S.Korea , Iran a dalsi staty se branit a delat proti usakum neco podobneho..Usaci ted vyrabi paniky, hystericke obvineni z toho a davno zacali prvni, aby zase nmeli nejakyho "nepritele".. A blbci jim na to skoci...Na kazde opatreni je uz pozde..

   Smazat
 4. USA za Čínou už zaostává ve všem, ale na rozdíl od Číny má všude po světě přes tisíc vojenských základen a provádí všude tam, kde neuposlechnou příkazů z USA, humanitární bombardování. Když se telefony Amerických firem neprodávají, USa jednoduše nařídí všem, že i když je nikdo nechce, musí je všichni nakupovat, jinak přijde humanitární bombardování. Proti takovému pojetí volného a svobodného obchodu nikdo ani nevzdechne a hned plní to co Američani nařídí. Sice Čínské technologie budou vyspělejší, ale budeme kupovat zastaralé mobily z USA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Telefony emerických firem se neprodávají, protože takové fony reálně neexistují. I jabkople je jenom čínský produkt, na kterém je emerický pouze obal a cena. Jako u veškerého emerickýho zboží. Kdo by také v tý emerice uměl něco použitelného vyrobit? Snad Doník, ale ten má omezenou capacitu a hodně nepřátel.
   Ďuro Trulo

   Smazat
 5. Přikládám Zajímavý odkaz k této problematice:https://aeronet.cz/news/apple-made-in-china-sokujici-video-pro-cuckare-i-andreje-babise-americky-iphone-i-cinsky-huawei-vyrabi-v-cine-jedna-a-tataz-cinska-firma-foxconn-vyrabi-telefony-apple-huawei-cipsety-intel/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane, to přece už všichni dávno četli, vždyť je to měsíc stará zpráva! Vy jste to našel až dnes?

   Smazat
  2. Myslím, že dnes už nikdo nedokáže garantovat, že nějaká technologie je bezpečná. Viz. informace o engine managementu na čipech Intel a podobné technologii na čipech AMD. Tedy ve vrstě na niž nemá vliv operační systém už jsou díry, které specialista dokáže využít. Další díry jsou ve firmwaru a další díry v operačním systému. Ten rozsah možností zneužití je tak rozsáhlý, že prakticky nelze s jistotou tvrdit, že to někdo nějak nedokáže zneužít či využít. Dá se to jen s jistou mírou pravděpodobnosti omezit. Ale pochopitelně mediální masáží, se dá velká část společnosti ovlivnit.

   Smazat
 6. Objem prodejů patrně nebude záviset jen na vysoké technické úrovni a cenové politice čínského výrobce.
  Zdá se, že celá ta nechutná aféra, kterou uměle vyvolali v USA (a čile přiživovali v loutkových státech), napomohla lidu obecnému uvědomit si, ze které strany vlastně čelí rizikům nechtěné "kontroly" komunikačních systémů.
  A mj. i podle toho svou poptávkou reagoval ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já bych lid obecný tak nepřeceňovala. Myslím, že cena je dost rozhodující a pokud se s ní pojí i technická kvalita a pokrok, jsou to hlavní důvody zájmu spotřebitelů. J.

   Smazat
 7. Tzv. kauza Huawei je čistÁ smyšlenka, která má posloužit obchodní válce a namluvit lidem, že se bez nÍ diktatura kapitálu v USA neobejde. Ty funkce toho systému nejsou jiné, než systémů USA a spol. Jenže státy EU jsou prach obyčejnými otrockými vazaly USA, tak musí skákat, jak hexagon píská a nařizuje přes své ambadády, které dirigují státy EU pro poptřeby USA KAPITÁLU JAKO JEHO PUCFLECI. KDE JE VĚTŠÍ ŠANCE NA PŘEŽITÍ V PŘIPRAVOVANÉ GRANDIÓZNÍ PODÍVANMÉ - GENOCIDY NÁRODŮ, v NÁRUČÍ AGRESORA, NEBO NA STRANĚ NAPADENÝCH???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ono jde hlavne o to,abychom v jejich "naruci" nadale zustali......Oni nemohou tolerovat multipolarni svet...Cela jejich hegemonie (hlavne jeji vyhody) by se zhroutila jako domecek z karet

   Smazat
  2. ...souhlas s celým příspěvkem "kauza Huawei je čistÁ smyšlenka"...

   Smazat
 8. Mne akorat dozrali,takze Apple si nikdy nekoupim

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naopak, kdo si pořídí Huhňavej a strčí si do PC Kasperského antivirus má jistotu, že ho američtí a naši čučkaři nečučkují. To je přece dobrá zpráva. Horší je to se sítěmi, tak se čučkuje o 106. Viď dějeBISaři Koudelko?!

   Smazat
  2. Huhňavej 29. ledna 2019 12:28

   Stejný důvod, proč USA zakázali ve státní správě antivir Kaspersky Lab a TICHÁ novinka o které se zatím MLČÍ, Česká vláda chce, krom HUAWEI zakázat i Kasperky Lab antivir, používá jej VZP?!

   ••••••••••

   Antiviry Kaspersky Lab mají na amerických úřadech definitivní utrum. Trump podepsal zákaz – Živě.cz
   https://www.zive.cz › sc-3-a-190932
   14. 12. 2017 · USA původně používání softwaru zakázalo v září. Rozhodnutí ale ještě nebylo oficiální a pokud úřad antivirus nezměnil, relativně mu nic nehrozilo. Podpisem Trumpa se ale celá věc stává povinnou a ...

   ••••••••••

   Nejen Huawei. Krok od zákazu je v Česku ruský antivirus používaný VZP - iDNES.cz
   https://www.idnes.cz › zpravy › domaci
   před 5 dny · Ruský antivirus Kaspersky, který založil někdejší absolvent školy KGB, je po čínském Huawei další v podezření ze spolupráce s vládními hackery. V USA či Velké Británii už na státní počítače nesmí, ...

   HUAWEI®

   Ps. STS Chvojkovice Brod se činí, viď Koudelka, pozdravuj Gregorka už ti přepůjčil svoje kanape nebo máš pořád, to s tím NÚKIB PÉREM? "Donalde Trumpe, slezte z toho lustru, vidím vás!“, když Koudelka začínal ...

   Smazat
 9. Jiří Jírovec29. ledna 2019 12:11

  Člověka napadá Š & G Moje cesta tramvají. Starého člověka nepustí sednout, útočí sedící stařena na mladé. Na odpověď "Paní, vždyť my stojíme" odsekne: "Stojí, stojí, ale kdyby seděli, stejně by nepustili."

  Vrátka u Huaweie nemají, ale kdyby je měli, stejně by je použili.

  OdpovědětSmazat
 10. Z USA jsou důvěryhodná country music z Nashville... a hlášení "přesný čas" Z veřejnoprávních i soukromých českojazyčných sdělovadel jenom ten "přesný čas". OSTATNÍ JE TŘEBA OVĚŘOVAT Z NEZÁVISLÝCH ZDROJŮ. Ještě že mnoho Izraelců neumí Ivrít a tak pro ně vychází zpravodajství v ruštině...

  OdpovědětSmazat
 11. Žádný hodný a zlý. Jde o boj gigantů o kontrolu nad světem. Jediným řešením, je návrat od globalizace k multipolárnímu světu s mocenským vyvažováním. Jo, je to systém, který způsoboval války, ale globalizovaný systém zase může zavádět teror bez hranic. Ten trend je již zřetelný. P.K.

  OdpovědětSmazat
 12. Celá slavná Amerika a všichni její lokajíčci a slouhové po celém světě se mohou třeba rozkrájet (chtěl jsem původně napsat posrat), ale na Čínu už nemají. Čína je totiž země, kde každoročně opustí vysoké školy více inženýrů než je jejich součet ze všech ostatních zemí světa. Americe už nepomohou únosy specialistů ani příkladné autodafé finanční ředitelky Huawei. Finito la Commedia, USA a spol.!

  OdpovědětSmazat
 13. Za totáče stačilo průzkumu, aby se ilegál v před kasárnami US army zeptal pekaře, kolik veze rohlíků a bylo jasno, kolik je tam vojáků. Při přesunech vojsk stačilo poslouchat policii kudy jedou a pak, kde jsou atd. Nemusí to být vždy mobily HUAWEI. A to, že amíci poslouchali Merkelku a celou vládu je také známo. Nevím, co by zajímalo Čínu na malém nebojeschopném Česku? A vědecké poznatky, ty jsou v Číně ne v ČR plné vysokoškoláků k ničemu humanitních směrů.

  OdpovědětSmazat
 14. Sami kluci z juesej tvrdí, že je MOŽNOST zneužítí telefonů Huawei, potažmo sítě G5, kterou také vyvíjí Huawei.

  Jenže právě ti kluci asi zapoměli, že ti malí kluci se šikmýma očima jsou nesmírně učenliví.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Huawei-Ne-Sokujici-zprava-z-USA-rozesmala-priznivce-Milose-Zemana-568538

  No a co fčil?

  OdpovědětSmazat
 15. 15:42
  Ale že ti kluci z juesej šmírují celý svět a jenom v případě např. sestřelení letadla nejsou schopni doložit, že sestřelení provedli Rusové - protože jenom žvaní a dobře ví, že to byli ukrouši.No v pekle bude mít Babiš dobré kamarády.

  OdpovědětSmazat
 16. O značce Huawei

  Druhý na světě, vyšachovala americký Apple!

  Společnost Huawei je v současnosti největší výrobcem telekomunikačních zařízení na světě a zaměstnává přes 180 tisíc lidí v celkem 170 zemích celého světa. Jakožto globální gigant v produkci mobilních telefonů poskočila Huawei v loňském roce na druhou pozici, z které vyšachovala americký Apple, a zařadila se za jihokorejský Samsung. Více než třetina všech zaměstnanců firmy pracuje v sektorů inovací a vývoje, takže se není, co divit, že experti do budoucna predikují další dramatický růst.

  Síťový expert

  Spolu s telekomunikačními nosiči vytvořila Huawei přes 1500 telekomunikačních a podnikatelských sítí, v současnosti se aktivně zapojuje do rozvoje cloudových technologií, včetně podpory univerzitních programů, které vychovávají inženýry a odborníky v oboru, a napomáhá vzájemnému propojení více než třetiny světové populace. Základem její firemní politiky jsou inovace, otevřenost, spolupráce a sdílený úspěch celého průmyslového odvětví.

  Úspěch čínského lidu

  Založena v roce 1987 v čínském Šen-čenu, dokázala Huawei rychle prorazit na globální trhy a vybudovala si pověst spolehlivého a dravého hráče, který je dobrým reprezentantem nejlidnatější země na světě. I jméno společnosti samotné značí v překladu „Úspěch Číny“. Huawei je na tuzemském trhu znám především svými mobilními telefony, tablety a jejich příslušenstvím, jeho portfolio v zahraničí doplňují také notebooky, chytré hodinky nebo komponenty chytrých domácností, inteligentní sítě nebo designové reproduktory. Na úrovni firemních celků pak všechny prvky síťové integrace a další pokročilá odvětví.

  https://www.datart.cz/huawei.html?gclid=EAIaIQobChMImbnxo5KV4AIVw-d3Ch17QwtMEAAYASAAEgJC9PD_BwE

  HUAWEI®

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.