Reklama

pátek 11. ledna 2019

Huawei jako možná součást problému

Jiří Jirovec
11. 1. 2019
Mám telefon od té firmy a v něm jen bezvýznamné informace. Tedy pro Číňany. Pro domácí šmejdy ta placka ale funguje jako přenosný chip. Vytahují z ní informace o tom, kde se pohybuji, s kým mluvím a možná i co si myslím. Podezírám svého operátora, že takové informace nejen soustřeďuje, ale i prodává. Byl jsem s dávným známým v kavárně Slavie. Chvíli po návratu domů se v telefonu objevil dotaz: "Napište nám, jak se vám u nás dnes v 10.30 líbilo?"


Nějací šmejdi vpašovali do mého telefonu příslušnou aplikaci. Bez mého vědomí a souhlasu. Vědomě jsem nainstaloval jen Skype. Nic víc.

Svůj názor na obsluhu při odchodu většinou obsluze sděluji. Udělal jsem to třeba u Sládečků, kde jsem byl den před kavárnou. Neuplynula ani hodina a zase je zmíněný dotaz v telefonu. I s časovými údaji.

Mám zadarmo odpovídat v situaci, kdy je nepřímý vzkaz "víme o tobě, holoubku" vlastné hrozbou?

Dotaz ohledně spokojenosti hosta je jen vedlejší produktem neustálého špehování lidí. Kdesi v databázi jsou moje "kádrové materiály": Kdo jsem, komu a co píši, s kým telefonuji, kde publikuji a jak brouzdám po Praze. Propojit informace není problém a tak lze dodatečně zjistit který z hostů ve Salvii kemně patřil.

Čtenář veřejné zprávy BIS si mohl všimnout, že tato ctihodná instituce považuje za nebezpečné i to, co si někde pod duchnou špitají sprostí podezřelí o své zkušenosti z vazby. Byli totiž nepravomocně shledáni nevinnými z úmyslu hodit na cosi bombu. Soud nemohl určit, do jaké míry šlo o nápad čtyř mentálně postižených jedinců a nebo zdravé hlavy infiltrovaného agenta. Tak je zatím pustil.

Je výročí Jana Palacha. Prý chtěl probudit národ z letargie. No nepovedlo se to celých padesát let. Šmírování a ohlupování propagandou nás nechává v klidu.

Nepalachovský, tedy český protest má formu Švejka nebo později Cimrmana. Upálit se (mimo jiné) kvůli censuře nebo novinám, které tehdy vycházely pod názvem Zprávy - to ve společnosti, která vždy dovedla číst mezi cenzurou zprasenými řádky, nedává smysl.

Cimrmanův ostrý protihabsburgský pamflet "Svou pravdu nebudeme skrývat" byl nalezen v umně maskované dutině násady krumpáče. Sám autor doporučoval uvádět hru o rozkladu monarchie (Lijavec) pod bezpečnějším názvem Sláva císaři.

Máme jiné, modernější metody protestu. Jednou odkloníme oči od nenáviděné vlajky, jindy zvítězíme v hokeji. Výsledky 2:0 a 4:3, vyryté do stěn výtahů a omítek, působily na naše sebevědomí po dlouhou dobu.

Werich vzpomínal, že prvorepublikový censor chodil pravidelně do Osvobozeného divadla. Když jim jednou dal pokutu za odchylku od textu, zahráli si na frajery: "No co my vám nedáme tisíc, ale rovnou pět a budeme mít předplaceno," povídají. Odpověď censora byla, že si to jen myslí, protože příště jim divadlo rovnou zavře.

Nebudu se kvůli telefonu upalovat. Chtěl bych ale proti zvůli, s níž nás velký bratr sleduje, protestovat. Jen nevím kde. Dřív se prý doporučovala lampárna na nádraží. Jenže ty dávno odvál čas.

32 komentářů :

 1. Odisntalujte si to pochybné a děravé skype, nainstalujte si Avast free a možná budete mít po šmírování.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tyhle SMS nemají s nainstalovanýma aplikacema nic společného. To si platí zadavatel, v tomto případě kavárna Slávie. Pokud vstoupíte do vymezeného prostoru, BTS stanice váš telefon ve městě lokalizují na několik metrů, operátor vám pošle SMS. Může to být reklama, nějaké info, cokoli. Dá se to nějak vypnout, pak to nechodí.

   Smazat
  2. Taky bych to tak viděl. Mobilní operátor obchoduje s daty svých klientů.

   Smazat
  3. Pane Jírovče, jen né AVAST, to je vlezlý šmírák všeho k přístroji se přisaje, jak klíště a v útrobách se chová mnohem hůře než tasemnice do všeho se vám začne s.át, pro své páníčky a těžko se ho zbavíte, ignoruje vyhazov. Naše špatná zkušenost u stolního počítače!

   U mobilů nikdo z naší rodiny, žádný antivirový program nepoužívá (antivir. apl. to je ve skutečnosti ten největší, nejjednodušší, dobrovolně nainstalovaný šmírák a informátor pro kdejakého slídila)!

   Můj Huawei, pokud se na něj, jakýkoliv vetřelec zaměří, mě okamžitě vyrozumí, kdo? A zdali ho chci okamžitě zablokovat! A zde bude zřejmě, ten kámen úrazu pro naše → světové slídili ze západu?!

   ••••••••••••••••••••

   Edward Joseph Snowden, bývalý zaměstnanec CIA a sub-kontraktor pracující pro Dell na zakázce pro americkou Národní bezpečnostní agenturu, který do tisku vynesl informace o masivním a do té chvíle před veřejností utajovaném celosvětovém sledování telefonů a elektronické komunikace ze strany bezpečnostních služeb USA!!!???

   Kdo neviděl tento dokument, doporučuji stáhnout a shlédnout!

   https://uloz.to/!HJQDLeb772pd/citizenfour-obcan-snowden-dokument-o-celosvetovem-spiclovani-nsa-by-zdrava-planeta-mp4

   Ramón HUAWEI®

   Ps. Z toho by měl Palach radost, upálil by se znova...

   Smazat
 2. Ty wole, tak si porid Aligatora, kdyz na vic nemas:-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč nás vy Inteligente okrádáte o vaši identitu?

   Smazat
  2. Karma je zdarma,pro 20:40,asi lepšočlo....k!BP FCB OLÉ!!!

   Smazat
 3. Mám hloupý mobil a jsem v pohodě. Všem těm, co potřebuji všelijaké píčoviny v tom co si říká mobil, skoro velikostně co by tablet, přeji ať se z toho i poserou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím, zda je to jen u inteligentích mobilu,kdysi jsem po vystoupení ze stanice metra v Praze byl sems. informován kde si mám ve Stodůlkách nakoupit.
   Měl jsem jen normální Samsung na dvě sim karty.

   Smazat
 4. Pane Jiří, díky za úpřimnost. Je mi to líto, boj kulminuje. V každém případě hrdě držme hlavu vzhůru...

  OdpovědětSmazat
 5. Jsem z generace, kdy byl telefon jen na úřadech a na poště.
  Bože, jaká to byla krásná doba.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:10
   A jak musel vedoucí montáží při odjezdu ze závodu mít připravené vše. Protože by na stavbě byl k něčemu hodně nevábnému. Dnes se neuvažuje ale telefonuje, mailuje. A někdo chybějící musí dovézt. Nakonec vždyť to někdo zaplatí.

   Smazat
 6. Pane Jírovče měl jste odpovědět, že jste viděl, jak číšnici pravděpodobně kradou tržbu. To by byla si blbost. Lepší bude, že jste si všiml, jak se na záchodě vzájemně osahávají.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To první by muselo proniknout k americké senátorce, majitelce Slávie (okradla mě o osm stovek, její vodič, pan Provazník mi dal tisícku ze svého), to druhé by jim mohlo vynést státní vyznamenání za LGBTPZNekr boj.

   Nemusíte se upalovat, sám šunk to udělá za vás.
   Od té doby, co můj dostal horečku (taky se někdy vybije za hodinu, když všechny programy pečlivě zvypínám), nechávám ho na plechovém táce.
   Pak mám rezervní hong a kongský imitující kdysi slavnou francouzskou firmu (míval jsem od nich v roce 2002 s videem, mrňous, vydržel nabitý 3 dni), samý chaost, uplně na palici.
   Ústavy jako NSA mě nevzrušují, mají sice pět očí, ale jen pár set tisíc uší, které by mě vyslechly, kdybych měl naléhavé sdělení.
   To mi nepomůže.

   Smazat
 7. Huawei má problémy tam, kde USA maji ve vládě svoje poskoky.

  OdpovědětSmazat
 8. NEVERIM NIC TAKOVEMU, KAZDEMU JE PRECE JASNO, ZE CLOVEKA SLEDOVALI VSUDE A KONTROLOVALI JEN ZA SOCIALISMU.
  TED JE KONECNE TA VYTOUZENA SVOBODA, KDY KAZDY SI MUZE DELAT CO CHCE A NIKOHO TO NEZAJIMA. DEMOKRATICKA SVOBODA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:53 - toď dobrá satira!

   Smazat
  2. Jo, tenkrát nám to vadilo, dnes nám to už nevadí...

   Smazat
  3. Dnes je to pro nás droga, být sledován. Taková důležitost.....

   Smazat
 9. MZV Číny okomentovalo situaci s Huawei v České republice

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201901118912423-MZV-Cina-Huawei-komentar-situace/

  Z diskuze:

  Zdeněk Škorňák
  Potvrzení toho, že president Miloš Zeman je na svém místě hájící zájmy ČR a fungující jako katalyzátor v zahraničních vztazích ve prospěch naší vlasti proti prchlosti jednání našich vazalů bez jakéhokoliv důkazů!!! Jak vidno tak systémově se nepodařil záměr s Huawei u nás rozehrát do mediální historie díky rozpočtovým vystoupením nejvyšších politiků, tak byl systém zdokonalen a přišlo na řadu Polsko největší přítel USA, kde se rozjela špionážní aféra Huawei a pro jistotu jistotu hned zatím bez důkazů byli aktéři zavření na tři měsíce obstavena firma obchodního ředitelství Huawei v Polsku za účelem nalezení důkazů, takhle se totiž dají najít a vytvořit vždy!!! A to, že kancléř SRN byla odposlouchávána právě pomocí výrobků a telefonu z USA se muselo tehdy urychleně zamést pod koberec, vždyť to jsou ti největší demokratičtí spojenci a vše bylo v zájmů ?????

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Číňané, Číňané přicházejí - zpívejme přátelé !!!
   Už vidím zemanovské čecháčky, jak úderničí v poklusu jako čínští kuliové pro čínské investory a kopou zemanův kanál, až celí sežloutnou a oči se jim sešikmí, jak budou zisky putovat do Číny.
   Buranova vepří hlava (s jitrnicí v rypáku) je nejlepší symbolikou levorukých buráků (burák = buran + č…). Pomůže jateční pistole ?
   Podobně, jako huhňavý křiváček Beneš připravil cestu buranu Gottwaldovi, učinil tak i křivohubý Klaus se svými poskoky Zemanovi. Jsou jenom mnohem sehranější. A blbé socky to agentům stále žerou - jako důchodci akce šmejdů.
   Zeman je bachratý jako Göring, ješitný jako Hitler a prolhaný jako Göbbels. Naštěstí je jeho lůzovitý, závistivý a švejkovitý pronárod natolik zbabělý a bordelářský, že žádnou válku nevyvolá a bude kolaborovat s každým, kdo přijde. Bude řešen globálně spolu s cikány, kteří jsou aspoň důslednější a samostatnější. Zeman je jen ubohá, vyžraná atrapa moskevského satrapy - jako kdysi Gottwald, který ale nestíhla lýzt ještě do zadku Číňanům ...

   Smazat
 10. Není zcela jasné jak bude kulminovat finanční války a transformace finančnictví globálně.

  Dolar měl padnout již delší dobu ... jenom fakt, že více a více se obchoduje mimo dolar by zákonitě srazilo dolar na kolena. Uměle se udržuje nad hladinou. Válka se jim nedaří rozpoutat...

  Rusko vykydalo dolar tam kam patří - 100 miliard dolarů...
  Den na to, je oznámeno, že severní pol se začal náhle přemisťnovat ....
  Otázkou je zda je myšleno pol - jakožto finanční a globální dominance ....
  Uvidíme v následujících dnech......či týdnech.

  OdpovědětSmazat
 11. Ty svine havloidni minusuji i nanovinkach.

  Huawei by mela CR zazalovat, az zaplatime stovky milionu pokutu za poskozeni obchodniho jmena, snad se ty debilove proberou

  OdpovědětSmazat
 12. No jo ona existuje konkurence a je lepší to se pánům z usa nehodí do krámu.

  OdpovědětSmazat
 13. Pane Jirovce ani po letech nemate doma klid !Jste sledovan vsude i u piva . Mozna mel ten pan V.K.z Aeronetu pravdu o G5.

  OdpovědětSmazat
 14. Jak se říká, čím chytřejší mobil, tím obvykle hloupější uživatel

  OdpovědětSmazat
 15. Snad už tímto aféra Nový čok definitivně skončila, když teď za něj máme ten Hujavej. Našinec by dvě takováto psychická zatížení neutáh. Hujááá, hujaja, hujááá...Dobré ráno.

  OdpovědětSmazat
 16. Na reklamním plakátě vidím nabídku připojení k internetu , asi za polovinu ceny současného operátora. Odpovím na udanou adresu. Druhý den objevím mail : Vy od nás chcete odejít?
  Inzerující operátor zřejmě vůbec neexistuje, plakát zmizel po měsíci. Prostě jen takový průzkum, protože pověst mého operátora mezi zákazníky je tak mizerná, že při otázce, zda by byli ochotni odpovědět na pár otázek ohledně spokojenosti s jejich službami je zákazníci posílají do...(teď jsem to zrovna zapomněl).

  OdpovědětSmazat
 17. Vše je to bohužel o počítačové negramotnosti mas a určitému technohujerismu. Většina lidí chce nejnovější technologie, aniž ví proč. Chtějí 4K TV a vše online. Panuje představa, že mladší ročníky technice rozumí, ale ta je mylná. Oni jí z naprosté vétšiny stejně jako dříve narození pouze využívají jako cvičené opičky a sami si tak dobrovolně zvykají na sdílení svého života, aniž chápou důsledky. Krásným příkladem technohujerství jsou Piráti s jejich posedlostí být online a všechno propojovat... Jinak šmejdovství se dá zatím alespoň částečně čelit neudělováním práv aplikacím, vypínáním wifi a nepoužíváním veřejných sítí. Šikovná aplikace "LittleSnitch" pro MacOS systémy (takový otočený firewall co hlídá tok informací od vás ven) ukazuje názorně, jak se aplikace neustále snaží připojovat na pozadí a bonzovat informace všeho druhu. Samozřejmě ti kteří mají oprávnění k backdoor se k vám dostanou a není daleko doba, kdy již pro využití služeb budete muset dát bianco právní souhlas se "zveřejněním" a kontrolou svého života. A ti, kteří si myslí že nebudou používat "chytré" telefony jsou naivní. Protože po pravděpodobném zlikvidování hotovostního styku bez těchto techno-krámů ani rohlíky nenakoupí. Vskutku Brave New World.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Používám blbý tele ale nejsem naivní. Tu vámi načrtnutou budoucnost mladým docela přeji.
   Já jen doufám, že se takové budoucnosti nedožiji.

   Smazat
 18. To máte těžký, pane Jírovec. Cimrmany mám už od mládí v krvi, ale když jsem pak viděla páně Svěráka, jak se bije za kníže pána, nějak mi to přestalo dávat smysl. Že by ideály nahradil penězi? Konečně se dočkal toho pravého štěstí, které si za peníze koupíš a néžené? Vtipná byla i stylizace knížete pomalu do Masaryka, který s ním a jemu podobným poměrně zatočil.. V případě p. Svěráka to přece nebudou historické mezery. Tak pak se v nás někdo vyznej, když i vzdělaní vlastenci píšou vodu, ale říkají víno...J.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naprostý souhlas. Jára Cimrman by stál za pozornost, mimo jiné proto, že ho autoři tvořili pod poklopem (tj. za socialismu). Když jsem viděl tupost pána Zdeňka Svěráka, těžko se k těmto dílům někdy vrátím. To, co se povedlo, vzniklo zřejmě omylem jako vedlejší produkt něčeho jiného.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.