Reklama

.

.

úterý 22. ledna 2019

Jak vařila lištička kašičku na atomové bombě a dotovaném uhlí

Aleš Macháček
21.01.2019  E-republika
V jiných částech světa je energie z obnovitelných zdrojů už levnější než spalování uhlí či jádro a její použití má zelenou. My máme Amazon.

Nelíbí se mi, že vaříme vodu nad atomovou bombou, spalujeme uhlí, kterému jsme bez patřičné úcty říkali černé zlato a můj učitel organické chemie v šedesátých letech minulého století naříkal nad barbarstvím pálit tak cennou surovinu. Jsem přesvědčen, že bez okamžité systémové změny ztratíme Zemi a sami sebe. A protože nedosáhnu na systémovou změnu, pokusil jsem se sám o udržení mírného ohřevu Země v mezích zákona a objednal jsem si solární panel na ohřev vody od firmy Amazon.

Ano, vím, že mnoho mých přátel nemá Amazon ráda a dokonce ani lidé, kteří mými přáteli nejsou (údajně Trump), ale před lety jsem si koupil čtečku“ Kindle Light“, a miluji ji. Také jsem vzal v úvahu Naomi Klein, když formulovala svůj postoj „nebojujeme s tím, co multipodniky dělají, ale jak to dělají“. A samozřejmě proto, že Amazon.de expandoval do Čech a byl ochoten zásobovat české důvěřivce i na venkově pod názvem Amazon.cz.

Proč jsem si vybral teplou vodu?

Důvodů k rozhodnutí je vždy více, ale pomohl mi odstavec: “Vytápění a chlazení dohromady představuje téměř 50 % konečné poptávky po energii v EU“ (odstavec je z překladu přehledného shrnutí směrů energetické strategie a jejich perspektiv Atlas 2, o který se zasloužilo hnutí Duha) a taky proto, že provoz bojleru Tatramat bude brzy cenově skoro nedostupný, nehledě na to, že ho mám tam, kde jsem jenom v létě a nepotřebuji tedy Tatramaťácký ohřev koupelny a přilehlé místnosti. Řekl jsem si dost těch domád ze starých chladičů odepsaných aut, investuj.

Tož Amazon.cz vzal moje peníze a poslal mi Manita Calor, sluneční kolektor. Chlapík přijel, vyložil a odjel. Po otevření zásilky jsem vytáhl návod v italštině s chybějícími či nikdy nevyprojektovanými a nevyrobenými částmi skládačky, jak to sestavit. Vzal jsem telefon, abych zjistil, že italské číslo neexistuje, na německém předstírali, že neumí anglicky. Já jsem bohužel s němčinou na štíru. Můj přítel v Německu mi řekl, že on dostal od Amazon.de čínský výrobek s návodem v jazyku mandarín a přes velké úsilí a vynaložení času nikdy nedostal německý text, ani vysvětlení, proč tomu tak je. Po dlouhé době jsem se z Německa dozvěděl, že jsem dostal všechny součástky a v podstatě mohu být rád, že jsem rád. Arogance Amazon.cz mne skutečně zarazila. Stačilo jen uvést několik klíčových slov v angličtině na inzerci produktu. O češtině bych ani nesnil, vždyť jsme jenom pracovníci ve skladišti.

Tohle nabízí Amazon:Tohle je od Alibaby:V jiných částech světa je energie z obnovitelných zdrojů už levnější než spalování uhlí či jádro a její použití má zelenou. Díky čínským špionům řádícím v Čechách a na Moravě vypadají moderní baterie na solární energii v Číně takhle:Jestli tomu nerozumíte, zeptejte se pana Drahoše. Z venku to vypadá jako větší náklaďák. Čínská pole solárních elektráren vypadají jako pole našich baronů, jenom jsou větší a státní.Jedno promile nejbohatších jako vládnoucí elita přesouvá finanční a morální odpovědnost za loupení, hladomory, zásobování zbraní totalitním státům, rozpoutávání válek, krachu bank na nejchudší vrstvy obyvatel. Není totiž v jejich zájmu měnit status quo, tito sociopaté nepochopí, že se nakonec svezou s námi ostatními.

Zemřeš s vědomím, že jsi udělal všechno, co jsi mohl? Nebo s tím, že jsi nechal korporace jednat za sebe a ještě platil daně na podporu těžení a užívání energie z fosilu?

Nebuď srab a řekni svým dětem, jak jsi se rozhodl!


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!


Související články:

Další průlom v alternativních zdrojích energie
Spor o biopaliva: demagogie versus zdravý rozum
Vortexová elektrárna jako alternativní zdroj energie
Dánsko má alternativní, sociální, lacinou a demokratickou elektřinu
Nová kniha Naomi Kleinové aneb Nestačí říci n
Voda je život
Voda je život aneb Nemelem nemelem
Když voda je život, co je vzduch­? aneb Variace na kulturní dědictví
Změna je život aneb Ten den co pršelo
Dřevěná kniha nebo živý les?


Přečtěte si

Archiv tématických čísel

2017

2016

2015

2014

7 komentářů :

 1. Za poslednch deset let od krise v 2007 se pocet bilionaru zdvojnasobil.Asi proto jak zdatne pomahaji lidem davat tu praci za coz by jsme jim meli byti vdecni a jezdit je pokourit neb jsou dle posledni israelske mody vetsinou buzeranti.Svet se riti do propasti cili do riti a nikdo to nechce resit ,kde jsou ti predvoj lidstva co ty revoluce delali?Vzdy byli v popredi onech prevratu cili revoluci a jmenovali se vetsinou Davidove ci Erikove.Ale hle ted mi svitlo vzdyt oni jiz ty revoluce nepotrebuji delat ,jsou preci mezi temi bilionari a tak delat prevrat s ejiz nevyplati Ekstein Hafo Shalom
  Amazon je pouze onen genialni zprostredkovatel cili prodavac jez ma onu povestnou commission za nic neruci a nezodpovida ,to pro upresneni (bilionar #1 je Bezos) jez se prave rozvadi neb je to krasny muz a ma novou konkubinu ,rasove asi cistci

  OdpovědětVymazat
 2. Aleš Macháček je, jak zpívávala skupina Ženy: K smrti vylekán.
  Refrén: Temelín, Temelín
  Temelín, Temelín...

  Temelín, jehož částečnou dostavbu jsem tehdejšímu premiérovi Čalfovi pomáhal znovu roztlačit
  stojí a funguje.
  Tu a tam z něj učúrává pramínek neslyšně (geiger nezatiká)
  radioaktivní vody, oproti lázním Joachimsthal sranda.

  Nejlepší kamna, jaká jsme tady, v Česku zatím postavili.
  Všechno další je smrdutá manipulace a zlodějna.
  Conditio humana.
  Od té není úniku.


  Namátkou vybraný Bruno Dumont k tomu říká:
  "..Že se čas od času rád potkám s velmi chytrými lidmi, stejně tak jako s blbci. Je mi jedno, jestli to jsou dělníci, měšťáci, černoši, běloši, židi, homosexuálové, heterosexuálové. K smíchu jsou všichni, jeden jako druhý. Nechtějí nám nic ŘÍCI. Jenom dělat bordel...otázky, které jsem po skončení projekce dostával od novinářů, byly z valné většiny příšerné.
  „Co tím vlastně chcete říci?“ A nakonec: „Zdalipak jste si vědom své mužsky-bělošské perspektivy?“
  Žurnalisti, jak tomu bývá, byli černí chlupatí bezpohlavní opičáci.
  Kleštěnci z pralesa.
  Dneska už se to nehraje.

  Jak si zrovna přehrávám jednu vzácnou květinku, na které se Robert Fripp a Gregg Lake neshodli (á, už začíná Peace is the hand on the wall...), vidím, že si Macháček nezkontroloval před podpisem obsah krabice a z nějakých důvodů uvěřil pluťákovi.
  Dospělý člověk.

  Míval jsem asi 4 různé projekty střechy: voda, voda elektřina (studna na zaévání), elektřina/ krbová kogenerce TV plus střešní ohřev sprchové vody (různé režimy, jaro - podzim, léto a tak..) ke všemu načtené prospekty (zejména německy, protože to značí, že se situací v Evropě jsou aspoň okrajem seznámeni), .. léta tomu.
  Confusion will be my epitaph..

  Pak jsem došel k názoru, že v téhle zemi a téhle Unii nestojí za to ani zaklepat bačkorama.
  Jsem srab, když jsem to dětem poprvé řekl asi v třetí třídě?
  Nechtěli to slyšet, já na jejich místě ostatně bych nechtěl taky.

  Co tak asi Aleš chce změnit?
  Napakovat se, jako Zelení, Věci neveřejné, Piráti a zástupy ještě nepojmenovaných vyžírků?
  Maličko už nuda, že.
  Těžba energií z fosilu nám umožnuje přežít opakovaně zimu a odmítat univerzální velmoc a její velvysrance s nátlakem, abychom westinghousu (jaká to byla firma s dobrou pověstí, tramvaje s jejími podvozky z roku 38 mi stále vymlacují koleje pod oknem) povolili postavit nám tu taky fukušimskou prskavku.
  Ať se, jako van Houten, nebo jak se ten úchyl jmenuje připoutá k mříži ambasády a zahodí klíč.
  Bude mínus 20, v noci.
  Pešínské prase může připoutat k sobě, o to budou umrzat déle a já si nastavím termostat v pracovně o půl stupně výš.
  Budu se tetelit blahem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 20:10 Skvěle Pešínské prase by mrzlo dlouho má na sobě dost sádla.

   Vymazat
  2. Podpořme projekt Za větší využití Paroubkových husitobolševických větrů! Např. pro větrné elektrárny. Kdo z vás to má? Ještě tak vybudovat Buranův kanál Balt-Orient a můžou tím kanálem chodit oba dva i s pročínským Nečasem, kterého pokrytecky pomáhal shodit ?
   „Kdo čím zachází, tím schází,“ řekl Vodičkovi Švejk. Já jsem znal nějakýho kořalečníka Paroubka v Libni. Jednou se mu tam opil nějakej dráteník (možná Babiš) jalovcovou a začal nadávat, že je to slabý, že do toho leje vodu, že kdyby drátoval sto let a za celej vejdělek si koupil samou jalovcovou a vypil ji najednou, že by moh ještě chodit po provaze a nosit ho, Paroubka, v náručí. Potom ještě řekl Paroubkovi, že je huncút a šaščínská bestie, tak ho milej Paroubek chyt, votlouk mu jeho pastě na myši a dráty vo hlavu a vyhodil ho ven a mlátil ho po ulici tyčí na stahování rolety až dolů na Invalidovnu a hnal ho, jak byl zdivočelej, přes Invalidovnu v Karlíně až nahoru na Žižkov, vodtud přes Židovský pece do Malešic, kde vo něj konečně tyč přerazil, takže se moh vrátit nazpátek do Libně. Jó, ale v tom rozčílení zapomněl na to, že má ještě asi to všechno obecenstvo v kořalně, že si tam asi budou ti syčani sami hospodařit. A taky se vo tom přesvědčil, když konečně se zas dostal do svý kořalny. U kořalny bylo napolovic stažený roló, u kterýho stáli dva policajti, taky silně nabraný, když dělali vevnitř pořádek. Dopolovic všechno vypitý, na ulici prázdnej soudek vod rumu, a pod pultama našel Paroubek dva vožralý chlapy, kteří byli přehlédnutý policajty a kteří, když je vytáhl, chtěli mu platit po dvou krejcařích, víc prej žitný nevypili. Tak se trestá přenáhlenost. To máš jako na vojně. Napřed nepřítele porazíme a potom pořád a pořád za nim, a nakonec nestačíme sami utíkat.“
   Výňatek z knihy J. Haška Osudy dobrého vojáka Švejka, kapitoly: Švejkovy příhody v Királyhidě.

   Vymazat
 3. Na firmu amazon.cz bych poslal ČOI.

  A to kvůli návodům k montáži, event. údržby, které nejsou v češtině.

  Ale to si ta přebujelá úřednická sebranka nedovolí, že ano.

  Ti se naopak s chutí vydávají do maloobchodu a rozdávají pokuty za to,že u importovaného výrobku není český návod,
  ať už je to bavlněná utěrka, záclona, dekorační látka nebo krém na boty...

  OdpovědětVymazat
 4. Na ČOI bych poslal firmu Amazon.
  Má větší zuby.

  OdpovědětVymazat