Reklama

úterý 22. ledna 2019

Jak vařila lištička kašičku na atomové bombě a dotovaném uhlí

Aleš Macháček
21.01.2019  E-republika
V jiných částech světa je energie z obnovitelných zdrojů už levnější než spalování uhlí či jádro a její použití má zelenou. My máme Amazon.

Nelíbí se mi, že vaříme vodu nad atomovou bombou, spalujeme uhlí, kterému jsme bez patřičné úcty říkali černé zlato a můj učitel organické chemie v šedesátých letech minulého století naříkal nad barbarstvím pálit tak cennou surovinu. Jsem přesvědčen, že bez okamžité systémové změny ztratíme Zemi a sami sebe. A protože nedosáhnu na systémovou změnu, pokusil jsem se sám o udržení mírného ohřevu Země v mezích zákona a objednal jsem si solární panel na ohřev vody od firmy Amazon.

Ano, vím, že mnoho mých přátel nemá Amazon ráda a dokonce ani lidé, kteří mými přáteli nejsou (údajně Trump), ale před lety jsem si koupil čtečku“ Kindle Light“, a miluji ji. Také jsem vzal v úvahu Naomi Klein, když formulovala svůj postoj „nebojujeme s tím, co multipodniky dělají, ale jak to dělají“. A samozřejmě proto, že Amazon.de expandoval do Čech a byl ochoten zásobovat české důvěřivce i na venkově pod názvem Amazon.cz.

Proč jsem si vybral teplou vodu?

Důvodů k rozhodnutí je vždy více, ale pomohl mi odstavec: “Vytápění a chlazení dohromady představuje téměř 50 % konečné poptávky po energii v EU“ (odstavec je z překladu přehledného shrnutí směrů energetické strategie a jejich perspektiv Atlas 2, o který se zasloužilo hnutí Duha) a taky proto, že provoz bojleru Tatramat bude brzy cenově skoro nedostupný, nehledě na to, že ho mám tam, kde jsem jenom v létě a nepotřebuji tedy Tatramaťácký ohřev koupelny a přilehlé místnosti. Řekl jsem si dost těch domád ze starých chladičů odepsaných aut, investuj.

Tož Amazon.cz vzal moje peníze a poslal mi Manita Calor, sluneční kolektor. Chlapík přijel, vyložil a odjel. Po otevření zásilky jsem vytáhl návod v italštině s chybějícími či nikdy nevyprojektovanými a nevyrobenými částmi skládačky, jak to sestavit. Vzal jsem telefon, abych zjistil, že italské číslo neexistuje, na německém předstírali, že neumí anglicky. Já jsem bohužel s němčinou na štíru. Můj přítel v Německu mi řekl, že on dostal od Amazon.de čínský výrobek s návodem v jazyku mandarín a přes velké úsilí a vynaložení času nikdy nedostal německý text, ani vysvětlení, proč tomu tak je. Po dlouhé době jsem se z Německa dozvěděl, že jsem dostal všechny součástky a v podstatě mohu být rád, že jsem rád. Arogance Amazon.cz mne skutečně zarazila. Stačilo jen uvést několik klíčových slov v angličtině na inzerci produktu. O češtině bych ani nesnil, vždyť jsme jenom pracovníci ve skladišti.

Tohle nabízí Amazon:Tohle je od Alibaby:V jiných částech světa je energie z obnovitelných zdrojů už levnější než spalování uhlí či jádro a její použití má zelenou. Díky čínským špionům řádícím v Čechách a na Moravě vypadají moderní baterie na solární energii v Číně takhle:Jestli tomu nerozumíte, zeptejte se pana Drahoše. Z venku to vypadá jako větší náklaďák. Čínská pole solárních elektráren vypadají jako pole našich baronů, jenom jsou větší a státní.Jedno promile nejbohatších jako vládnoucí elita přesouvá finanční a morální odpovědnost za loupení, hladomory, zásobování zbraní totalitním státům, rozpoutávání válek, krachu bank na nejchudší vrstvy obyvatel. Není totiž v jejich zájmu měnit status quo, tito sociopaté nepochopí, že se nakonec svezou s námi ostatními.

Zemřeš s vědomím, že jsi udělal všechno, co jsi mohl? Nebo s tím, že jsi nechal korporace jednat za sebe a ještě platil daně na podporu těžení a užívání energie z fosilu?

Nebuď srab a řekni svým dětem, jak jsi se rozhodl!


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!


Související články:

Další průlom v alternativních zdrojích energie
Spor o biopaliva: demagogie versus zdravý rozum
Vortexová elektrárna jako alternativní zdroj energie
Dánsko má alternativní, sociální, lacinou a demokratickou elektřinu
Nová kniha Naomi Kleinové aneb Nestačí říci n
Voda je život
Voda je život aneb Nemelem nemelem
Když voda je život, co je vzduch­? aneb Variace na kulturní dědictví
Změna je život aneb Ten den co pršelo
Dřevěná kniha nebo živý les?


Přečtěte si

Archiv tématických čísel

2017

2016

2015

2014

7 komentářů :

 1. Za poslednch deset let od krise v 2007 se pocet bilionaru zdvojnasobil.Asi proto jak zdatne pomahaji lidem davat tu praci za coz by jsme jim meli byti vdecni a jezdit je pokourit neb jsou dle posledni israelske mody vetsinou buzeranti.Svet se riti do propasti cili do riti a nikdo to nechce resit ,kde jsou ti predvoj lidstva co ty revoluce delali?Vzdy byli v popredi onech prevratu cili revoluci a jmenovali se vetsinou Davidove ci Erikove.Ale hle ted mi svitlo vzdyt oni jiz ty revoluce nepotrebuji delat ,jsou preci mezi temi bilionari a tak delat prevrat s ejiz nevyplati Ekstein Hafo Shalom
  Amazon je pouze onen genialni zprostredkovatel cili prodavac jez ma onu povestnou commission za nic neruci a nezodpovida ,to pro upresneni (bilionar #1 je Bezos) jez se prave rozvadi neb je to krasny muz a ma novou konkubinu ,rasove asi cistci

  OdpovědětSmazat
 2. Aleš Macháček je, jak zpívávala skupina Ženy: K smrti vylekán.
  Refrén: Temelín, Temelín
  Temelín, Temelín...

  Temelín, jehož částečnou dostavbu jsem tehdejšímu premiérovi Čalfovi pomáhal znovu roztlačit
  stojí a funguje.
  Tu a tam z něj učúrává pramínek neslyšně (geiger nezatiká)
  radioaktivní vody, oproti lázním Joachimsthal sranda.

  Nejlepší kamna, jaká jsme tady, v Česku zatím postavili.
  Všechno další je smrdutá manipulace a zlodějna.
  Conditio humana.
  Od té není úniku.


  Namátkou vybraný Bruno Dumont k tomu říká:
  "..Že se čas od času rád potkám s velmi chytrými lidmi, stejně tak jako s blbci. Je mi jedno, jestli to jsou dělníci, měšťáci, černoši, běloši, židi, homosexuálové, heterosexuálové. K smíchu jsou všichni, jeden jako druhý. Nechtějí nám nic ŘÍCI. Jenom dělat bordel...otázky, které jsem po skončení projekce dostával od novinářů, byly z valné většiny příšerné.
  „Co tím vlastně chcete říci?“ A nakonec: „Zdalipak jste si vědom své mužsky-bělošské perspektivy?“
  Žurnalisti, jak tomu bývá, byli černí chlupatí bezpohlavní opičáci.
  Kleštěnci z pralesa.
  Dneska už se to nehraje.

  Jak si zrovna přehrávám jednu vzácnou květinku, na které se Robert Fripp a Gregg Lake neshodli (á, už začíná Peace is the hand on the wall...), vidím, že si Macháček nezkontroloval před podpisem obsah krabice a z nějakých důvodů uvěřil pluťákovi.
  Dospělý člověk.

  Míval jsem asi 4 různé projekty střechy: voda, voda elektřina (studna na zaévání), elektřina/ krbová kogenerce TV plus střešní ohřev sprchové vody (různé režimy, jaro - podzim, léto a tak..) ke všemu načtené prospekty (zejména německy, protože to značí, že se situací v Evropě jsou aspoň okrajem seznámeni), .. léta tomu.
  Confusion will be my epitaph..

  Pak jsem došel k názoru, že v téhle zemi a téhle Unii nestojí za to ani zaklepat bačkorama.
  Jsem srab, když jsem to dětem poprvé řekl asi v třetí třídě?
  Nechtěli to slyšet, já na jejich místě ostatně bych nechtěl taky.

  Co tak asi Aleš chce změnit?
  Napakovat se, jako Zelení, Věci neveřejné, Piráti a zástupy ještě nepojmenovaných vyžírků?
  Maličko už nuda, že.
  Těžba energií z fosilu nám umožnuje přežít opakovaně zimu a odmítat univerzální velmoc a její velvysrance s nátlakem, abychom westinghousu (jaká to byla firma s dobrou pověstí, tramvaje s jejími podvozky z roku 38 mi stále vymlacují koleje pod oknem) povolili postavit nám tu taky fukušimskou prskavku.
  Ať se, jako van Houten, nebo jak se ten úchyl jmenuje připoutá k mříži ambasády a zahodí klíč.
  Bude mínus 20, v noci.
  Pešínské prase může připoutat k sobě, o to budou umrzat déle a já si nastavím termostat v pracovně o půl stupně výš.
  Budu se tetelit blahem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:10 Skvěle Pešínské prase by mrzlo dlouho má na sobě dost sádla.

   Smazat
  2. Podpořme projekt Za větší využití Paroubkových husitobolševických větrů! Např. pro větrné elektrárny. Kdo z vás to má? Ještě tak vybudovat Buranův kanál Balt-Orient a můžou tím kanálem chodit oba dva i s pročínským Nečasem, kterého pokrytecky pomáhal shodit ?
   „Kdo čím zachází, tím schází,“ řekl Vodičkovi Švejk. Já jsem znal nějakýho kořalečníka Paroubka v Libni. Jednou se mu tam opil nějakej dráteník (možná Babiš) jalovcovou a začal nadávat, že je to slabý, že do toho leje vodu, že kdyby drátoval sto let a za celej vejdělek si koupil samou jalovcovou a vypil ji najednou, že by moh ještě chodit po provaze a nosit ho, Paroubka, v náručí. Potom ještě řekl Paroubkovi, že je huncút a šaščínská bestie, tak ho milej Paroubek chyt, votlouk mu jeho pastě na myši a dráty vo hlavu a vyhodil ho ven a mlátil ho po ulici tyčí na stahování rolety až dolů na Invalidovnu a hnal ho, jak byl zdivočelej, přes Invalidovnu v Karlíně až nahoru na Žižkov, vodtud přes Židovský pece do Malešic, kde vo něj konečně tyč přerazil, takže se moh vrátit nazpátek do Libně. Jó, ale v tom rozčílení zapomněl na to, že má ještě asi to všechno obecenstvo v kořalně, že si tam asi budou ti syčani sami hospodařit. A taky se vo tom přesvědčil, když konečně se zas dostal do svý kořalny. U kořalny bylo napolovic stažený roló, u kterýho stáli dva policajti, taky silně nabraný, když dělali vevnitř pořádek. Dopolovic všechno vypitý, na ulici prázdnej soudek vod rumu, a pod pultama našel Paroubek dva vožralý chlapy, kteří byli přehlédnutý policajty a kteří, když je vytáhl, chtěli mu platit po dvou krejcařích, víc prej žitný nevypili. Tak se trestá přenáhlenost. To máš jako na vojně. Napřed nepřítele porazíme a potom pořád a pořád za nim, a nakonec nestačíme sami utíkat.“
   Výňatek z knihy J. Haška Osudy dobrého vojáka Švejka, kapitoly: Švejkovy příhody v Királyhidě.

   Smazat
 3. Na firmu amazon.cz bych poslal ČOI.

  A to kvůli návodům k montáži, event. údržby, které nejsou v češtině.

  Ale to si ta přebujelá úřednická sebranka nedovolí, že ano.

  Ti se naopak s chutí vydávají do maloobchodu a rozdávají pokuty za to,že u importovaného výrobku není český návod,
  ať už je to bavlněná utěrka, záclona, dekorační látka nebo krém na boty...

  OdpovědětSmazat
 4. Na ČOI bych poslal firmu Amazon.
  Má větší zuby.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.