Reklama

neděle 27. ledna 2019

Jaroslav Bašta: Kulturtrégr Oettinger a třtiny ve větru se klátící

Jaroslav Bašta - historik
Jaroslav Bašta
27. 1. 2019  PrvníZprávy
Tak se mi zdá, že naše média, v čele s těmi veřejnoprávními začínají důsledně praktikovat ryze totalitní přístup ke zprávám – čím jsou důležitější, tím méně se o nich mluví a píše, upozorňuje v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.Velmi přesně tento styl zpravodajství popsal před sedmdesáti lety básník František Halas: „Smlčují hlavní, medují vedlejší“. Tento týden jsme to velmi názorně mohli vidět na příkladu tzv. Cášské smlouvy mezi Německem a Francií podepsané v úterý 22. ledna německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Cášský pakt signalizuje změny, které v případě jejich uskutečnění, by znamenaly trvalý posun Evropské unie k evropskému superstátu. Samotný text smlouvy nebyl zveřejněn, ale to málo, co je známo, zneklidňuje. Půjde o pokus revidovat výsledky Druhé světové války, protože Německo se má stát stálým členem Rady bezpečnosti OSN s právem veta. Až doposud tuto pozici zastávaly pouze státy, které byly součástí vítězné koalice a toto složení bylo namířené právě proti Německu a Japonsku.

Merkelová a Macron podepíší smlouvu za asistence „žlutých vest“

Dalším nebezpečným momentem pro sousedy Německa může být vytváření společných vojenských sil (ve smlouvě je to orwellovsky opsáno termínem „společná kultura ozbrojených sil“). Ovšem zmínka o možném společném nasazení francouzských a německých ozbrojených sil proti vnějším a vnitřním hrozbám spíše nasvědčuje, že půjde o jádro nové evropské armády, o které již dříve mluvil francouzský prezident. Německo by tak konečně mohlo získat přístup k jaderným zbraním. Po odchodu Velké Británie z EU totiž bude Francie jediným členským státem, který je členem „Jaderného klubu“.

Cílem Cášské smlouvy je boj proti populismu, což se většinou vykládá jako útok na prezidenta USA Donalda Trumpa a potlačování národních států v rámci EU. Podle prvních reakcí se tím cítí ohrožena Itálie, Polsko, Maďarsko a všechny euroskeptické strany a hnutí. V každém případě dokument podepsaný v Cáchách pravděpodobně znamená konec Evropské unie v podobě, v níž byla, když jsme do ní před 15 lety vstupovali.

Revize mezinárodního uspořádání, které se vytvořilo po II. světové válce, může a nemusí znamenat revizi jejích výsledků. Obávám se však, že existují docela vážné indicie, které naznačují tuto možnost. „Nová Evropa“ v pojetí frankoněmecké smlouvy v některých německých politicích vyvolala pocit, že svět se navrací do třicátých, případně až čtyřicátých let, kdy Německo ve vztahu k východoevropským zemím nejprve vystupovalo jako velký učitel všeho pokroku, pak jako protektor a nakonec jako okupant.

Češi začali tyto hlasatele německé kulturní převahy nazývat ironicky kulturtrégry. Vzpomněl jsem si na to, když jsem si přečetl vyjádření evropského komisaře německého původu Güntera Oettingera. Ten prohlásil, že bez Evropské unie by tyto (zaostalé) východoevropské země připomínaly třtiny v Putinově vichru bezmocně se klátící. EU k nám exportovala mír a evropské hodnoty.

Nu, je vidět, že pan eurokomisař nezná dějiny. Obdobné výroky před osmdesáti a méně lety s oblibou pronášel Adolf Hitler. Občas u toho také používal biblické obraty. Dokonce stejně zdůvodňoval, proč přináší mír, stabilitu a národně-socialistické hodnoty do těch zaostalých východních končin– musel ty země ochránit před Ruskem, tenkrát Stalinovým.

Platí-li Marxův výrok o tom, že kdo nezná vlastní historii, je odsouzen k tomu, zopakovat si ji, tak se máme všichni nač těšit.

- - -

33 komentářů :

 1. Přesně, vezměte si to mediální ticho o těch dvou sebeupáleních, které se nevhodně odehrály v době palachiády!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. KONEČNĚ SE KANCLÉŘCE PODAŘIL ROZVAL EU NA DVOURYCHLOSTNI NONSTRUM SUPERSTÁTU

   jádro toho pudla se dere se k atomovým zbranim obsadit francky a ubohého makarona,který se dělá hloupý,že o tom nevi.
   Nebylo třeba k tomu ani Guderianivy tanky jako minule.
   Bohužel naše vláda a mnozi občané stále nechápou,že budouci nepřitel neni PUTIN ale africký FRANKOGERMANCORPS,
   který stoji ve startovni pozici na hranicich AFRIKY!

   Přitom naše armáda,která neexistuje nebot JEJI ZBYTKY byly rozmetány do všech koutů světa nás už ochánit už nesmi.
   Varováni občanům,že je třeba ihned začit uvažovat o ČR ŠVAJCARMY,neberou naši zástupci vážně,oni jsou dokonce proti a budou zcela zřejmě tak dlouho dokud naše intelektuálni špičky nepochopí,že musi vzniknout NOVÉ strany ovšem s Programem občanů voličů,který už má v článku č.8.posledni varovánni

   UDĚLEJME NATO JAKÉ VZNIKÁ VZNIKÁ DNES PRO ČR ZBYTEČNÝM

   jinak nepoučeni historii si ji budeme muset zopakovat!

   Smazat
  2. TO DVOURYCHLOSTNI NATO VYDÁVÁ JASNÝ POKYN,

   "Zachraňte se všechy státy EU jak umite"

   a bohužel máme tak ohlupené prý intelektuály,že vůbec nechápou o co se jedná a nařidi brzy ČR domorodcům už nyni se nacházejicich ve statutu rozvojové banánové republiky

   SHVALUJTE 100% CENZURU VAŠI STRANY VNITRÁKŮ ČSSD

   budete se citit jako v ráji a nic vás už bolet nebude, nebot vám to nenařidi BRUSEL,ale vaši dnešni zástupci, poslanci,kteři vám to odůvodni VAŠIM prospěchem a bude po vás veta!

   Smazat
  3. K dvourychlostní EU: kdo jezdí moc rychle, rozbije si hubu ( Francie. Španělsko, a jiné), my si radši na to počkáme a předběhnem ho pěšky.

   Smazat
  4. A proč není možné psát příspěvky do diskuze nějak normálně? Proč je potřeba dělat dramatické odstavce, a zdobit příspěvek velkými písmeny? Je to přitroublé a směšné. Kdyby byl příspěvek napsán normálně, byl by vizuálně mnohem kratší, a možná by to občas někdo přečetl. Takhle vyzdobené je to dlouhé a nečte to nikdo ( vsadím botky) ozdoby tomu nepřidávají význam. Snad je důležitější obsah příspěvku, než to, jak je příspěvek vyzdoben!

   Smazat
  5. pro 21.30

   Drahý přiteli,
   psali jsme 30 let normálně a ted se ukazuje,že jedině velká písmena prorazi dokonce i do vaši hlavy.
   Co vám chybi je,že ani za těchto okolnosti neumite psat k věci,ale kritizujete zcela zbytečně formu,aby jste tím ostatni srazil do polohy klekni a drž hubu!

   KDY KONEČNĚ VYTÁHNETE ARGUMENTY K VĚCI?

   Máte hlavu nebo prázdnou kedlubnu už í zdřěvěnělou?
   Mista je tu nekonečně mnoho,tak se snažte a chvalte NÁS a buďte jako MY výkvět z čertovy zahrádky!

   Smazat
  6. Kdo je ten blbec 21.30,který tu nařizuje,že nesmime čist velká písmena,ale jen malá.
   Nemohli by tomu podpindostniku neomarxistů dát radši gummi?

   Smazat
 2. Güntera Oettingera měl pravdu, byl jsem třtina a Putin na mě foukal plynem od východu. Nově jsem třtina, na kterou bude foukat ruský plyn z Německa. Herr Oettingera si moc dobře pamatuju, v době Juščenka byl evropským komisařem pro energetiku a ve spolupráci s Juščenkem a Tymošenkovou se osobně zasloužil o tehdejší mechanizmus vydírání Evropy tranzitem plynu ze strany Ukrajiny. Osobně stál u zakládání dnešního bordelu v Banderostánu. A nic bych za to nedal, že přihrál ty plynovody právě jenom Německu. Je to prostě borec :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten dnešní svinčík na Ukrajině je bez diskuse prací Němců (vzpomeňme i Steinmeiera a Merklovou), kteří se jenom trapně schovávají za Ameriku, ale ta rozhodně nemá zájem na oživení hnědého moru v Evropě. Ten zájem má především a zejména Německo!

   Smazat
  2. Američanů je to jedno, kdo v jejich jméně dělá bordel po světě: džihádista, nácek, ustaša, drogový mafián, vsjo ravno.

   Smazat
 3. Tož muisíte uznat, že ti - bratr a sestra v triku - jsou vtipálci: "kultura ozbrojených sil". Moc mi to púřipomíná právě ve výročí osvobození Osvětimi kulturu likvidace židovské otázky pramenící z německé semitofobie: ano, nacisté jednali tak ne ve zlém úmyslu, ale proto, že jim židé naháněli hrůzu Asi tak, jak dnes NATO pěstuje rusofobii z hrůzy, že by mohli skončit jako Napoleon či Hitler?
  Ale proč není text této smlouvy veřejný? Proč se její obsah tutlá? Že bychom řešení vztahů zemí v Evropě měli více vložit do sil podobných žlutým vestám či Afd? Co je pro budoucnost naši státnosti nebezpečnější? Rusko, nebo Německo s Francií se staronovými Daladiery a Hitlery, se staronovými Mnichovy? Marx se nemýlil a také Beneš se nemýlil svojí předpovědí, že konečným vítězem 2. světové války přece jen bude Hitler a nacismus! Když se dáme uplácat v blbce!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten bratr a sestra mají přibližně stejný podíl snědého obyvatelstva muslimského vyznání a budou se proto potřebovat v co nejrychlejší asimilaci proudu nově příchozích. Nepodařilo se jim prosadit vznik chalifátu v celé Evropě najednou, vznikne zatím jenom na území Francie a Německa. Rozšíření chalifátu k sousedům je (díky dobře propustným hranicím a dostatečnému počtu politických kolaborantů) jenom otázkou času.

   Smazat
 4. Může mi někdo vysvětlit, jaký mír a evropské hodnoty se skrývaly za "humanitárním" bombardováním Jugoslávie v roce 1999? Tohoto se účastnily i státy EU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oni radi zapominaji.To co se jim nehodi...vytesni

   Smazat
 5. Co by jsme také od postfašistického Německa chtěli? Konečně i Francie nás zradila v roce 1938. Z toho nekouká nic dobrého. Řešením by byl CZEXIT. Takto nezmůžeme nic. Kdybychom byli suverénním státem, měli by to těžší.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možná by nebylo na škodu zorganizovat jednou za 20 let referendum o tom, jestli si přejeme zůstat v Evropské unii. Problém je, že jsme se stali cizinci ve vlastní zemi. Patří nám tu vůbec ještě něco? S Czexitem souhlasím, zahraniční investoři a kolonialisté asi nikoliv.

   Smazat
 6. Můj dědeček, rok narození 1996, říkával: Dobrý Němec je jen ten , co je 2 metry pod zemí...jako dítě jsem to brala jako vtip, ale jak se zdá , měli naši předkové, obdobné nedobré zkušenosti, jako my. Historie se neustále opakuje....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nějak mi to nevychází 1996, dědeček??

   Smazat
  2. Bylo velkou chybou, že Rusko (samolibý Gorbačov a ožrala Jelcin) připustilo sjednocení postnacitického Německa a že sovětská armáda vyklidila území NDR - zatím co USA nadále Německo okupují!!! "Pozdě Bycha honit"!

   Smazat
 7. Poslední věta článku (viz Marxův výrok) potvrzuje, že se jí řídí i BIS, proto ten zájem o převýchovu obyvatelstva novými učebnicemi "DějeBISu" :-)

  OdpovědětSmazat
 8. 13:57
  VÁŠ DĚDA BYL VELMI MOUDRÝ PÁN,KLÁNÍM SE PŘED NÍM.

  OdpovědětSmazat
 9. Je zajímavé jak se ined po podepsání F a N smlouvy vynořil Posselt, už asi ten reativní klid nemohl vydržet a ihned nás začal poučovat o nacionalizmu. No od něj to tedy sedělo, i když je fakt, že v národním socializmu nejsme zdaleka takoví experti jako kdysi Němci za Hitlera.

  OdpovědětSmazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 11. ...dobrej článek..je třeba upozorňovat na kejkle našich
  politruků...zamlčovat důležité a odvádět pozornost,..k ptačímu hnízdu, mynářum..justiční me-too/baxa po 2.letech si vzpomíná/..atd...atd

  OdpovědětSmazat
 12. Měl jsem hned při našem vstupu do EU tušení,že jde o rozšíření trhu spojené západo a východofranské říše. No a teď smlouva, v Cáchách, symbol, ve svobodném říšském městě Karla Velikého, korunovačním městě německých králů. Podepsáno snad dokonce v Oktogonu? Ano jak symbolické. Češi učte se dějepis a myslete, dotace nejsou všechno.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dospělí Češi, kteří chtějí, se dějepis učit mohou, horší to mají děti školou povinné, ty se budou učit DějeBIS, až s toho zblbnou. Doma budou slyšet něco jiného, BISkantoři jim také řeknou něco jiného a kdo bude chtít něco najít na internetu, to bude dělat potají a za chvíli to tam už třeba ani nenajde. O dotacích včera psal jakýsi renomovaný francouzský ekonom, že jako Česko jsme na tom suveréně nejhůře, ze všech států byvalé lidodemo evropy. Pokud vystoupíme z EU a budeme uplatňovat sebevědomou nezávislou politiku, rychle na tom vyděláme, stačí se podívat na Maďarsko. Rudý dědeček

   Smazat
  2. Je čas zabiječek a vzpomeňte se na to řčení o té vodě...
   ST

   Smazat
 13. Pane Bašto pěkný článek a my Češi musíme ubránit naši zem a státnost.

  OdpovědětSmazat
 14. Ze spolupráce postnacistického Německa a postkolonizátorské Franci nečekám nic dobrého.

  OdpovědětSmazat
 15. Germánům se nedá věřit, jejich vyrovnání s minulostí je pouhý mýtus. Válečných zločinců potrestali minimum a směšnými tresty /armáda, justice, podnikatelé/. Odškodnění obětí, nuceně nasazených, pozdě, málo a málokomu. Navíc tu panskou rasu mají prostě v genech. Vyhlížíme nepřítele na východě a přitom podvědomě víme, že je celá staletí na západě. Pravda je kulturní, například nesnášel, když mu mozek obětí potřísnil uniformu, proto vymyslel plynové komory a do mrtě zpracovával takto vzniklé "suroviny".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenomže historicky je spíše Rusko tou zemí, kde se projevuje se stále větší naléhavostí nutnost zásadní restrukturalizaci společnosti (což platí v menší míře pro celý bývalý východní blok!), aby dala vzniknout prosperující společnost respektující principy, čehož se v této oblasti ještě plně nedosáhlo. Nikoliv Merkelová, ale Putin byl světovým společenstvím označen za válečného zločince a zločince proti lidskosti poté, co po uchopení moci začal vést vyhlazovací války, teror a diverze po celé planetě. Za všemi teroristickými útoky hledejte Rusko. Mohou jim poděkovat mrtví a zranění po celé Evropě a USA, ale také v Nigérii, Džibuti, Mosambiku, Izraeli, Mali, Tádžikistánu, Čadu, Indonésii, Venezuele, Peru, Egyptě, Barmě... Neštítí se používat chemické zbraně přímo v Evropě, zabírá území cizích států, sestřeluje dopravní letadla, podminovává mosty a přehrady, připravuje jadernou válku, přičemž válkami již zničil mnoho států jakými je Sýrie, Lybie, Irák, Čečna, Dagestan, Jemen, Somálsko, Kongo, Ukrajina, Moldavie, Gruzie, Arménie, Azerbajdžán, Afghánistán, Kosovo, Súdán, a další. Snaží se destabilizovat ekonomický systém světa, hackerskymi nástroji likviduje bankovní systémy, krade zlato a ukradl energetické zásoby planety, šíří poplašné zprávy, páchá diverze na výrobních systémech celého světa a ničí infrastrukturu. Požáry, záplavy, průmyslové havárie... za tím vším je třeba vidět ruskou vražednou pracku.

   Smazat
 16. Vsechno je to pravdive,historicke zkusenosti myslicim lidem davaji souvislosti,ale reknete nekdo co s tim, kdyz jsme diky nasim penezoelitam az po krk v tom merkelovskem hnoji

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.