Reklama

středa 30. ledna 2019

Jedině my a Rusko pohromadě! Poradce a analytik o našem „nelidském systému“, Babišovi a těch, kdo slouží nejmocnějším

Jaroslav Kuchař
ROZHOVOR 
30. 1. 2019  ParlamentníListy
„Polarizace ve společnosti probíhá rychlým tempem v celém našem civilizačním okruhu,“ varuje podnikatel a ekonomický poradce Jaroslav Kuchař, který se rovněž aktivně angažuje v politice jako předseda hnutí Cesta. Prvotní příčinou strachu ve společnosti podle něj není premiér Andrej Babiš, nýbrž koncentrace politické a ekonomické moci jakožto hlavní projev globalizace. Tu Kuchař hodnotí příkře: „Nelidský, strojový mechanismus, který většině bere naději, skutečné hodnoty lidství, radost ze života.“Prezident Zeman pokračuje ve vyhrocené rétorice, když vysvětlil, že nechtěl jít osobně uctít památku Jana Palacha, protože by se na místě piety setkal se svými odpůrci. „Šlo o výraz pohrdání těmito lidmi. Nebylo to kvůli mé kondici,“ prohlásil Zeman. Řekl rovněž, že se snaží vyhýbat setkáním s „blbci“ a „blázny“. „Kdo chce za svoji pravdu nebo za svůj názor bojovat, tak může bojovat pouze živý, když je mrtvý, tak jeho boj ztrácí smysl,“ dodal Zeman. Je to šťastné vyjádření? Nese za vyhrocenou atmosféru v české společnosti odpovědnost spíše prezident Zeman, nebo jeho odpůrci?

Především stojí za povšimnutí, že už téměř každá událost eskaluje do sporů, kde už se jen pokřikuje a nadává. Kdy emoce vypínají rozum. A posilují strach a nenávist. Kam až to povede? V čí prospěch se to děje? Kdo ponese důsledky? Myslím, že takové chování je vysoce neodpovědné od všech protagonistů.

Kdyby to bylo jen u nás, mohli bychom snad nad tím mávnout rukou. Ale polarizace ve společnosti probíhá rychlým tempem v celém našem civilizačním okruhu. Připadá mi, jako by část společnosti vůbec nechtěla vidět vážné negativní trendy, ta druhá zase naskakuje na snadná a radikální (nefunkční) řešení. Strkání hlavy do písku i agrese jsou vcelku spolehlivé cesty do pekla.

Druhá část otázky je hodně filozofická až duchovní. Co je vlastně hrdinství? Je obětování se formou sebevraždy hrdinstvím? Dříve jsem o tom nepochyboval, ale dnes ano. Kdo jsem já (a platí to o každém z nás), abych sám sebe postavil do role zápalné oběti? Nakolik je v tom rozhodnutí neúcta k vlastnímu životu, krutost vůči vlastní osobě, povýšenost a vpravení se do mesiášské role, která mi nebyla přidělena „shůry“ nebo okolnostmi (jak je komu libo), ale ustanovil jsem se do ní sám? Kolik je v takovém činu pýchy či pokory? Netroufám si to posuzovat.

Projevil český národ dostatek úcty k oběti Jana Palacha? Má český národ historickou paměť? Herečka Bára Štěpánová uvedla, že Češi si neváží svobody a její oslavy pro ně nejsou důležité, protože jsou ji schopni za tisíc korun a dobrý jogurt obětovat.

Víte, nástroje našeho odporu proti světské i duchovní vrchnosti v našich dějinách se pohybovaly od ochoty vést ozbrojené střety přes partyzánské metody, skvělou diplomacii až po tzv. často odsuzované „švejkování“. Věděl to nakonec i Reinhard Heydrich: „Češi jsou bezpáteřní a ohební jako proutky, které se pod tlakem skloní, ale švihnou zpět ve chvíli, kdy se to od nich nejmíň čeká.“

V současné velmi nečitelné době, při vědomí toho, jak se začíná manipulovat s dějinami a z dějepisu se stává dějeBIS (tímto pozdravuji Jaroslava Baštu), kdy si výročí uzurpovali naprosto nedůvěryhodné osoby a skupiny, by se měli lidé výrazně projevit? Je to stejné jako se sedmnáctým listopadem. Těžko očekávat od obyčejných lidí nějaké velké nadšení a angažovanost. Povinné jásání či pieta už tady byly. Děkuji, nechci.

Co se týče paní Štěpánové, určitě to myslí dobře. Jenom nerozumí tomu, co se děje. Možná by si sama pro sebe měla vysvětlit, co tou svobodou vlastně myslí. Kdyby odpověď hledala poctivě, možná by příště mluvila jinak.

Jak hodnotit názory psychologů, že exponování činu Jana Palacha ze strany médií mohlo přimět k pokusu o podobnou smrt člověka, který se v Praze upálil v pátek?

Nemám ponětí. „Také“ neznamená „proto“. Tedy že v tomto případě časová souvislost nemusí znamenat vztah příčiny a následku. Co ale stojí za zmínku: Vlk na KosaZostra spočítal, že od sametu proběhlo minimálně 16 sebeupálení. Já věřím tomu, že se člověk rodí optimistickým, mírným a láskyplným. Agrese a sobeckost, ale také zoufalství a beznaděj jsou především plodem tlaku společnosti na jedince, plodem parazitického systému, jehož základní charakteristikou je v současné době rostoucí vliv korporací na politiku a život jednotlivců.

Tyto činy leccos vypovídají o naší době. Nevěřím, že by se všechno dalo svést na těžké psychické poruchy oněch lidí. Predispozice pro psychickou poruchu je stejně aktivována vnějšími impulzy.

Režisér Jan Hřebejk vyzývá, abychom šli do ulic. Jeho slova se objevila i v kalendáři Revue Forum pro rok 2019. Také další umělci upozorňují na strach ve společnosti. Je načase, aby odpůrci vlády hlasitěji promluvili? Jak se díváte na tyto výzvy a k čemu byste vyzval vy?

Tady mne napadá ono biblické: „Jak to, že vidíš třísku v oku svého bratra, ale trám ve vlastním oku nepozoruješ?“ Babiš je v mnoha ohledech problémem této země, ale o řád menším než problémy, které se na nás valí ze zahraničí. A právě tady alespoň v některých případech hraje pozitivní roli, což vysvětluje minimálně část jeho podpory.

Strach ve společnosti? Jeho prvotní příčinou není Babiš, ale současný systém, který právě kulminuje v podobě destruktivní verze globalizace, kde jejím hlavním projevem je obrovská koncentrace ekonomické a politické moci. Nelidský, strojový mechanismus, který většině bere naději, skutečné hodnoty lidství, radost ze života… a vede k sobectví, vypjatému individualismu a boji jako principu chování: „Člověk člověku vlkem.“ Ano, Babiš je „vlk – predátor“, ale ... ... .... 

23 komentářů :

 1. Tady je potvrzení toho,že největší křiklouni vlastně neví,proč a za koho bojují.Jenom se potřebují zviditelnit,jako každý parazit.Nemyslí,ale řvou.O čem to asi svědčí?
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Majevský oni moc dobře vědí za koho bojují za usa a eu a vlastní národ nenávidí.

   Smazat
 2. Ted jsem cetla primo vystraseny komentar nejakeho "chytrolina" z USA....ze se Rusko spojilo s Cinou a tim tedy vytvorilo jeste vetsiho nepritele USA....Co ti blbci cekali?..Vzdyt je k sobe vlastne natlacili

  OdpovědětSmazat
 3. Já si myslím, že hlavně by člověk neměl podléhat svým hormónům. Společnost je rozdělena a povětšinou ti, co jsou u koryt se cítí ohroženi. Tedy původní záměr pravdoláskařů - nahradit totalitu demokracií se změnil setrvačnosti ve víru, protože prostě lidi nejsou prefabrikáty a co člověk, to jiný názor, hlavně umocněný jeho zkušenistmi a realitou, v které žije. Příkladem nechť je vláčení Klause mladšího ve sdělovacích médiích.
  Taky slyším od malých podnikatelů, že je chce Babiš zničit, ale je tu nějaká lepší alternativa? Ti, co půjdou k volbám a mají strach o postavení ve společnosti, musí tedy volit druhou alternativu, Piráty, případně ODS. Já osobně mám z Pirátů strach, ODS bez Klause mladšího je jen mlácení už vymlácené slámy.

  OdpovědětSmazat
 4. "„Jak to, že vidíš třísku v oku svého bratra, ale trám ve vlastním oku nepozoruješ?“ Babiš je v mnoha ohledech problémem této země, ale o řád menším než problémy, které se na nás valí ze zahraničí. A právě tady alespoň v některých případech hraje pozitivní roli, což vysvětluje minimálně část jeho podpory."

  Dobře vystiženo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...jak s námi EU vydrbala....se rozjíždí kampaň komediantů na podporu EU, kterou je třeba zachránit. ...
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pavel-Telicka-jako-zivy-dukaz-jak-s-nami-EU-vydrbala-Martin-Koller-take-pripomina-K-H-Franka-568741

   Smazat
 5. Položte si otázky, kdo nastoupí po odstranění Babiše? Kdo nadává nejvíce na Babiše? Komu Babiš nejvíc vadí? Obnoví se bankovní intervence proti koruně? Budou se snižovat důchody zpět, jak někteří politici vyhrožují? Vzroste zadlužování státu, jako za vlády ČSSD? Začnou nám do republiky dovážet "sirotky"? Zruší se zákon o prokazování majetku atd.? Odpovězte si na tyto otázky a bude vám jasné, kdo je autorem článku.

  OdpovědětSmazat
 6. Problémem této země je její současná vláda a president a několik milionů idiotů, z nichž někteří působí na téhle webovce. Zbavme se chárty a bude konečně dobře.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na to, "zbavit se chátry" byl Dolfi Hitlerů velkej frajer. Viď?!
   Vím, proč chodím na střelnici a ošetřuji svého kalacha.
   Jednu včelku mám nachystánu i pro tebe.


   Smazat
  2. Re (20:49):
   Co rozumíte pod pojmem "chátra"?
   A mám si vaše "konečné řešení" představit tak, že "chátru" byste nahnal do plynu?
   To už tady ovšem i bylo, a mnozí protagonisti konečných řešení se pak po zásluze i zhoupli. Na špagátě! ...

   Smazat
  3. 20:49 Souhlas zbavme se protinárodní havlistický lůzy.

   Smazat
  4. Pane Opluštile, příště, než začnete psát, zkuste také číst. Navážíte se člověka ze své strany barikády!

   Smazat
 7. Babiš asi nebude to pravé ořechové, byl to humusák podnikatel (viz. video "Selským rozumem") a bylo jasné, že bude humusák i jako politik. Nic jiného se nedalo čekat, že má prachy a že už nebude krást? Argument jeho voličů. Ale kdež prachy má a má o ně ukrutný strach, a hlavně chce ještě více, proto ta kauza Čapí hnízdo. No jenomže nikdo jiný tu není, hlavně ne ti kteří tu do teďka kradli a byli u moci v čele s ODS. Já budu volit toho kdo bude proti migrantům, EU a NATO, protože to jsou priority, to ostatní jsou jenom neustále dokola omílané kecy. Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na Bártu vytáhli Škarku a Kočí, na Nečase neproclenou kabelku a je jenom na IQ voliče, zda to šmejdům zase projde.

   Smazat
  2. Bárta i Nečas byli oba političtí nepřátelé slušné sociálně spravedlivé společnosti. Nelituji ani jednoho.

   Smazat
 8. Nová republiko, kde jste ho vyhrabali? Slyšeli jste někde, třeba v ČT, že Babiš hospodařil s přebytkem? Proč sem pouštíte tuhle kavárnu, to už si vás Soroš koupil?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nerozumím řeči tvého kmene!

   Smazat
  2. 0:08 můj kmen být jiná, než tatarský nájezdník demokrad Míra Poche Kalous, myslet to upřímně.

   Smazat
  3. Žádnej strach, dobře to dopadne! Nevolnická lumpenproletářská čecholůza si sice dokoulela žvanila Miloše na lumpenhrad a opičáka Bureše do strakovlády, jako hovnivál svou hladovou, smrdutou avšak prázdnou a prolhanou estébáckou kuličku, naštěstí ale na oba ty lotry postačí nakonec parta anglickejch děcek! - https://www.youtube.com/watch?v=qGrJtGM6MDo

   Smazat
 9. Kdo rozvrací naší společnost a kope příkopy, aby si mohl nakrást z práce druhých? Zeman nebo pražská kavárna? Kdo hanobí prezidentskou standardu a symboly státu? Zeman, nebo pražská kavárna? Kdo hází do odpadových košů kytice k uctění památky Palacha. Zeman nebo pražská kavárna. Kdo a proč tedy rozvrací? Ti, co rozkradli stát, rozvrátili školství a zdravotnictví, ti, kdo nafoukli své státní posty, aby mohli sedět na teplém místě a defraudovat cizí. Kdo stojí za ročními ztrátami v řádu stovek miliard ve státním rozpočtu, Zeman, nebo pražská kavárna s pseudodemokratickým blokem. Ti co kradli za socíku v malém, v kapitalismu kradou ve velkém. Veksláci ducha, veksláci kapitálu, moci. Ano, je to pražská kavárna, která u nás zcela zvrhla již tak dost antihumánní kapitalismus v diktaturu hnusu, a zločinu. A proto ji jakákoliv kritická slova hubí a ona se musí bránit ubíjením svých kritiků. Ona - kavárna pracující v žoldu kapitálu a pochlebující obžerství penězi a moci a asociálům nejhrubšího zrna - ona, zkorumpovaná do morku kostí, může žvanit za uzurpátorský kapitál, za novou podobu evropského nacismu, ona se může chlubit rozkradením 7 bilionů Kč a zadlužením státu dalšími 3 biliony! "Čest" soudruzi páni kavárenští flákačí vaší práci! Zeman je člověk, není bezchybný, nemusím s ním souhlasit, ale nemusím se přitom chovat jako dobytek!
  ANO, KAVÁRNA JE TA LUMPENKAPITALISTICKÁ ČECHOLŮZA!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemohu nic jiného, než vyjádřit souhlas.

   Smazat
  2. PS. možná by stačila "lůza" bez národnosti, v tom jediném se lišíme.

   Smazat
  3. Jenže Kámen věčného mládí se našel v jeho kapse! A proto Harry složil jeho a ne žádnou "kavárnu", tam to leda se svou partou oslavil!

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.