Reklama

středa 23. ledna 2019

Kapitalismus čeká spíše revoluce než reforma

Kapitalismus zabíjí - zabij kapitalismus! 
Petr Robejšek
23.1.2019  PravýProstor
V roce 2014 varoval americký miliardář Nick Hanauer ostatní superbohaté před vzpourou chudých, protože by mohla ohrozit jejich bezpečnost. O tři roky později je vyzval, aby své dělníky lépe platili. Reakce byla spíše vlažná.

Kdy mají milionáři dost?

Harvardský ekonom Michael Norton se ptal více než 4000 dolarových milionářů ze sedmnácti zemí, kolik peněz by ještě potřebovali, aby jim to stačilo. V první skupině bylo 2026 milionářů, kteří vlastnili více než jeden milión dolarů a ve druhé skupině 2129, kteří měli minimálně 1,5 milionu.

A jejich odpovědi? Více než 1000 procent současného majetku by ke klidu potřebovalo 26,8 procent milionářů. 24,5 procenta by bylo spokojeno s více než 500 procenty majetku a 23,2 procentům tázaných by stačilo mít o 100 procent více.

Je snadné se pohoršovat nad chamtivostí bohatých. Přitom nevíme, co bychom my sami dělali na jejich místě. A pravda je i to, že blahobyt společnosti se zakládá také na tom, že její malá část je schopná objevovat, prodávat a jít do rizika.

Američtí vědci z University of Boulder zjistili, že podnikavost je možná způsobena nákazou parazitem T.gondii. Ale ať už jde o nadání nebo nemoc, tak je jisté, že jenom někteří lidé mají podnikatelské vlohy a většinou jsou svým založením spíše zaměstnanci. A to má důsledky. 


O dvou zednících

Nedávno pracovali v domě, kde bydlím, dva zedníci. Počasí bylo jako vždycky touhle dobou, tedy pod psa. Ti dva dělali svou práci a mlčeli. Díval jsem se na ně a říkal jsem si, jestli jim jde hlavou jenom program na víkend a šance Sparty, anebo jestli někdy uvažují i o tom, jak budou žít až zestárnou. A z čeho pak budou žít. Nebo na to raději ani nemyslí?

To ve Francii si tuhle otázku zřejmě klade dost lidí. A část z nich je z odpovědí tak zoufalá, že již desátý víkend demonstruje. A opravdu není divu. Již jejich rodiče si museli “konzumní štěstí” pořizovat na dluh. Ten sice většinou dokázali splatit, ale jejich dětem už banka půjčuje jen hodně nerada. Oni se ale nechtějí smířit s klesající životní úrovní a s rostoucími dluhy. A s představou, že budou se stoupajícím věkem stále chudší.

Od poloviny 90. let neustále upozorňuji na zničující následky neoliberální ekonomické doktriny. V roce 2012 jsem přednesl přednášku o rostoucím sociálním napětí v kapitalistické společnosti v důsledku majetkových rozdílů mezi superbohatými a zbytkem společnosti. Až šest let po té si tohoto tématu povšimla i publicistická komunita.

Kdysi jsem v jednom televizním rozhovoru řekl, že kvůli prohlubující se sociální nerovnosti bude ve vyspělých kapitalistických společnostech nutné zvýšit majetkovou daň a někteří novináři mi to připomínají dodneška. Thomas Piketty, francouzský expert na chudobu, nedávno navrhl zavedení celoevropských daní pro bohaté. Jejich výtěžek by měl být věnován zejména na sociální účely.

Jako ekonom znám poučku o tom, že daň může brzdit ekonomický růst. A Piketty ji samozřejmě zná také. Ale když hrozí povstání chudiny, tak situaci neuklidní otřepané ujištění o tom, že v rostoucí ekonomice se povede lépe i těm nejchudším.

Přesto je pravda, že daň z majetku problém chudoby nevyřeší. To je ale teď již jen druhořadé. Prvořadé je to, že francouzský prezident zrušením této daně ještě více zvýhodnil bohaté a ještě více naložil chudým. Pro ty tam dole to znamenalo další ponížení a důkaz sociální nespravedlnosti.

A není proto divu, že když bezdůvodně sebevědomý Emmanuel Macron přikázal klid v ulicích, tak se v nich místo toho začal rozléhat požadavek, aby odstoupil. Napadlo vás, jak slabá je ve skutečnosti dnešní vrchnost?

Kdy to praskne?

Kapitalistickou společností od nepaměti cloumají dvě síly. Touha co nejvíce vydělat a touha důstojně žít. Která se prosadí? Nevím, ale řekl bych, že silnější je ta druhá.

Za prvé proto, že se od 70. let nikde v Evropě nevyskytovala významná politická síla, která by brzdila rostoucí majetkovou nerovnost. Žhavá láva ponížení a zloby po desetiletí kypěla v hloubce společnosti a stoupala stále výše.

Objektivně nejsilnější je revoluční potenciál sociální nerovnosti ve Spojených státech amerických. Kdo ví, co všechno by se dva roky po volbách dělo na ulicích amerických měst, kdyby vyhrála – salonní levicí vysněná – Hillary Clintonová. Donald Trump totiž dočasně a možná dokonce mimoděk oslabil nesmiřitelnou zlobu bezmocných tím, že jejich vztek “na systém” použil jako páku ke svému zvolení; slíbil jim boj s migrací, záchranu pracovních míst a velkou Ameriku.

Francie měla smůlu, že z nedostatku skutečných alternativ vyhrál samozvaný Jupiter Emmanuel Macron. A choval se tak, jak jsme si u něj již zvykli; sebestředně, svévolně a nepromyšleně.

Druhý důvod, proč je nahromaděná touha důstojně žít fakticky silnější je ten, že přerozdělení majetku by museli nastartovat právě ti nejbohatší. Podle mého dojmu by jim to Nick Hanauer zdůvodnil asi takhle: “Zůstali bychom i tak s přehledem superbohatí, ale rozdíl by již nebyl nebetyčný, ale jen obrovský. Prostě by nás to něco stálo, ale mohli bychom se cítit bezpečněji.”

Podle výzkumu Michaela Nortona však většina bohatých myslí jinak než Hanauer. I když úplně osamělý jeho názor také není. V roce 2009 vyzvalo 44 německých milionářů svou vládu, aby více zdanila jejich majetek. Chtěli tak pomoci při řešení následků finanční krize.

Jistě. Revoluční vzepětí “žlutých vest” může zase opadnout. Demonstrace již přece jen trvají dva a půl měsíce. Ale zároveň ve všech rozvinutých zemích právě skokově probíhá automatizace výroby, která sociální situaci těch tam dole výrazně zhorší. Navíc si nespokojení poddaní již vyzkoušeli, jak velkou mají moc, když výhružně defilují před paláci mocných.

Bez skutečné reformy hospodářského a politického systému bude vzpoura bezmocných stále pravděpodobnější.


- - -

56 komentářů :

 1. A JAK TO DOPADNE?
  Nevládne-li ve státě lidu moudrost, ale bezuzdná chtivost moci, není možný mír. Podle stupně chtivosti těch, kdo vládnou, mohou občané státu nést břímě finančního zatížení, bídy nebo války. Válka sama je výsledkem nemírněného chtíče těch, kdo vládnou ve státě. ...
  Ale tu již vzniká ďábelská paráda válečných prostředků, které musely být vynalezeny, protože touhy vládnoucích lidí nebyly omezovány. Lid za to musí platit bídou, potem a krví. Propaganda sype lidem písek do očí a pak jim pomáhá najít viníka všeho zlého. Víme však dobře: viník je v neomezovaných tužbách vládců,

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak se dívat nebo číst zprávy? Možná jste nedávno zaznamenali zprávu, že USA přestěhují ambasádu do Jeruzaléma. Netrvalo dlouho a k Trampovi se překvapivě přidal náš pan prezident Zeman. Spousta lidí to zaznamenala s tím že je to projev úcty k Izraeli. Pravda je taková, že oba vědí, že Izrael se brzy dostane do války. Provokativní nálety na Sýrii, sestřelení ruského letadla, to jsou jasné příznaky budoucí války. Na Jeruzalém si Sýrie a Irán nedovolí poslat svoje rakety. Znamená to že přesun ambasád nebyla úcta k Izraeli, ale ochrana diplomatů.

   Smazat
 2. Jo správně jen kdy dluhy doženou západní svět pak se bude muset začít od začátku a možná už bez kapitalistů.

  OdpovědětSmazat
 3. Jediná cesta vedoucí ven z téhle mizérie je demokratická revoluce. Ano, demokracie by měla nahradit kapitalismus. tímto směrem by se měly ubírat naše myšlenky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neco jako demokraticke bombardovani? Nebo demokraticke zmaseni demonstrantu demokratickou policii? Nebo demokraricka EU? Demokracie je zlo a vynalez pekla. A proc neni zadna zmena? Protoze zatim nikdo nevymyslel cim soucasny demokraticky kapitalismus nahradit.

   Smazat
  2. 18:32
   Demokratický kapitalismu? Nesmysl!!! Musíte se snažit více a hlouběji přemýšlet, a pozor! vlastní hlavou.

   Smazat
  3. 12:37 Kapitalismus bez demokracie je protimluv, protože jakákoliv demokracie je levicová a levice byla vždy nepřítelem velkých mužů, kteří místo toho, aby jim druzí s radostí sloužili a nacházeli nejvyšší uspokojení v tom, že mají tu čest podílet se na jejich dějinném poslání, musejí strpět, že se jim tito pletou do cesty. Však si vemte, kolik toho může veliký muž vykonat, má-li moc udílet rozkazy, namísto toho, aby s každou rudou onucí musel jednat jako se sobě rovným a vyčerpávajícím způsobem přesvědčoval nějaký kooptovaný komunistický póvl, aby se uráčili podřídit se bezpodmínečně vůli génia! Zatímco v nerovné společnosti může průměrný muž velkému muži dobře sloužit nejen k vzájemnému prospěchu, v bolševickém rovnostářství jsou průměrní muži pro ty velké břemenem. Rovnostářství je triumfem nízkých mužů s nízkými ambicemi. Neboť, i levičák se ochotně staví do pozoru, jakmile se začne točit ve hře zajímavá finanční odměna, případně když mu nějaký darebák slibuje dosažení více rovnosti nebo svobody po níž jeho duše tolik pase. Levičáctví (ve všech jeho podobách) se projevuje jako duševní společenská choroba, která vede k jejímu postupnému úpadku, kdy všemu nemocnému, slabému, patologickému a dokonce kriminálnímu je věnována dojemná starost a péče, která daleko přesahuje péči o zdravé, a to proto, aby se opět zařadilo do stáda obecné uniformity. Skutečná pravice, která jediná může zajistit zdravou společnost, musí v první řadě odmítnout rovnoprávnost! Neb jak klasik napsal: "Nadčlověk je smyslem Země ... a právo nutně znovu povstane z násilí a moci. Protože jen malý počet lidí je natolik vynikajících, aby mohl vládnout, zatímco sloužit musí vždy nesčetné zástupy."

   Smazat
  4. Kapitalismus je krajní idnividualismus, de facto židovský výrobní způsob založený na podvodu zvaném "tržní chování jedince". Struktura pravěké tlupy přetrvává evoluční setrvačností dodnes, navzdory odlišnýmu výrobnímu způsobu, který je příliš mladý, aby zásadním způsobem změnil to, co se utvářelo desítky tisíc let! K přežití lovecké tlupy bylo zapotřebí na 1 schopného organizátora (náčelníka) a 1 nositelku know-how (šamanku) vždy alespoň 50 zdatných lovců a 50 zručných sběraček. Proto dodnes má např. schopnost stát se lékařem jen jeden ze sta lidí (to je pro zjednodušení použitá číslovka!). Dříve to sloužilo jako nutnost k přežití celé tlupy a potažmo druhu, dnes je to systémem zneužíváno k tomu, že lékař je placený mnohem více než třeba horník, ačkoliv jeho práce je těžší a v pravěku by dostával větší kus masa než šamanka z logických důvodů. Rovněž pojem "zákazník" je proti smyslu přirozené dělby práce v lidské tlupě či pospolitosti. Směna mezi jednotlivými tlupami vždy probíhala tak, že nositelé genů náčelníků a šamanů rozhodli z titulu své intelektuální převahy, co je dobré pro přežití celku směnit a co nikoliv! Tak tlupa dostala potřebné komodity k přežití výměnou za ty které pro ní jsou zbytné či postradatelné. V současné době kdy byla koherentní společnost atomizována židovským výrobním způsobem (kapitalismem) toto přestalo platit a v důsledku toho jsou nekompetentní jedinci - s geny řadových lovců a sběraček - nuceni sami přejímat funkci náčelníků a šamanek a to zcela zjevně bez znalosti či schopnosti posoudit důležitost té či oné komodity pro zachování existence své osoby a své rodiny či celé komunity. Čili za bláboly o "svobodné interakci mezi jedinci" a "tržních mechanismech" je pouze snaha úzké skupiny ovládat druhé prostřednictvím jejich nižších intelektuálních schopností či zkrátka profitovat prostřednictvím převahy těch vlastních nad schopnostmi ostatních. Proto jde o nebezpečný parazitující způsob organizace hospodářské činnosti v jehož důsledku je ohrožena především bílá Rasa - nositelka civilizace.

   Smazat
 4. Zas Robejškovi vůbec nerozumím.
  Tak on je pravičák!

  Původně se mi zdálo, že kolísá mezi trockismem a názory H. Forda (bez antisemitismu, z nějakých důvodů).
  Ford má známý výrok, že kdyby obyčejní občané porozuměli finančnímu systému, ráno se vzbudí a bude revoluce.
  To bylo někdy takřka před 90 lety.

  Mezitím těch občanů (světově) bylo nutné asi 100 milionů (po kávičce mě mrzí počítat, navíc čistím obědy za rok a půl z macu, který vezu do servisu) povraždit, aby nezlobili.

  Tentokrát to bude masovější.

  OdpovědětSmazat
 5. Tvrdit, že kapitalismus zabíjí, je stejná logika, jako tato:
  "Zbraně zabíjejí. Zakažme zbraně!".

  Ne, zbraně nezabíjejí. Zabíjejí jednotlivci.

  Stejně tak kapitalismus nezabíjí. Svobodná výměna zboží a služeb, ochrana soukromého vlastnictví a svobodné podnikání nezabíjí. Zlo páchají jednotlivci.

  Kapitalismus je zkrátka "nejhorší systém". Až na to, že dosud neexistuje žádný lepší systém.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ad Slav - záleží na tom, jak je kapitalizmus realizovaný, jaká pravidla respektuje. Jestliže skutečná produktivita reálné práce je zlomek produktivity kapitálových transakcí, tak svobodná výměna zboží a služeb je hodně vzdálená od Smithova kapitalizmu.

   Smazat
  2. Kapitalismus je zotročení lidí pomocí peněz - doktrína zlatého prasete. Existuje mnohem lepší Stalinský systém spravedlivé společnosti, proto je na něj kydáno tolik hnoje a proto ho elity tolik nenávidí, protože dokázal, že lidé dokáží řídit společnost bez parazitů a ukázal jejich parazitismus v plné nahotě.

   Jako první po válce v Sovětském svazu zavedli oběh peněz (ostatní ještě dlouho používali lístkový systém). Bylo šest milionů drobných podnikatelů a střední třídě se dařilo skvěle. Jeho ekonomický systém byl založen na produkci a cíleně zlevňoval základní komodity a tak všichni bohatli (nůžky se nerozvírali). Plánoval zavést šesti a pak pětihodinovou pracovní dobu. Ekonomika byla založena na produkci, nezáleželo kolik se vydělá peněz, ale kolik se vyrobí výrobků, to bylo kriterium. Po smrti Stalina nastal kapitalismus, byla to ve formě státního kapitalismu. Změnilo se účetnictví z produktového na peněžní a všichni byli již v moci peněz, když vyrobili více a levněji nevydělali tolik. Gorbačov pak zrušil pětiletky a zavedl konkurenci a veškerá spolupráce se rozpadla a proces zrady a prodání Ruska započatý po smrti Stalina byl dokončen.

   https://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=KsGn0-j33fg

   Smazat
  3. Ad 15:15 - souhlas, bylo tomu tak. My máme všechny informace pouze a jenom z anglosaských zdrojů.

   Smazat
  4. Svobody mají v zámoří plnou DRŽKU,prosazování jde ruku v ruce s OKUPACÍ.....NEJLÍP TRVALOU,NA TO JSOU FAKT No.1.!!!!!

   Smazat
  5. noviczech
   ...komunistické nesmysly?
   Člověče, pan prezident Novotný když odešel do důchodu, tak všechny našetřené peníze daroval Československému státu, protože je jednak nemohl utratit a ani je nepotřeboval, protože byl normální, skromný člověk!
   A to daroval v sedmdesátých letech 10 milionů korun! Slovy deset milionů korun! Ale o takových věcech se dnes nesmí mluvit, protože to nepodporuje "DEMOKRACII!!!
   Názor vám určitě nezměním, ale je dobré, velmi dobré znát trochu minulost!!!!

   Smazat
  6. To je kliše, které je naví lživé ! Vždy jde o systém ! A ten je již pár tisíciletí stejný : otrokářský tlupo-elitářský systém, kde hrstka elit ovládá a zotročuje tlupu. Tento stejný systém měl jej různou vnější podobu od zjevně otrokářského, feudálního až po kapitalistický. A ten systém natolik ovládá lidi, že ti pak zabíjejí.

   Smazat
  7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  8. Bez ty bílé rasy by to nešlo? Oni také existují bílí židé.

   Smazat
  9. 14:59

   Ale ony ty zbraně skutečně zabíjejí. Umožňují totiž uživateli zabíjet podstatně efektivněji. Proč myslíte, že se uzavírají smlouvy omezující zbraně hromadného ničení?

   Smazat
  10. 15:30
   Ten váš filmík pomáhá o kousek odmystičnit léta 1945 až 1964, relapsi trockismu a jeho ničivý vliv na stalinské, možn zjednodušené, ale správně rozeznané potřeby dalšího rozvoje.
   Lazar Kaganovič píše o puči roku 1957, že šlo o dílo avanturistů (tím myslí Serova a Žukova) pod vedením arogantního primitiva.
   Kolektivní vedení politbyrem bylo nahraženo vyvoláváním hesel.
   Což je vcelku zákonité.
   Stalin už od války chtěl politiky upozadit a řídit stát přes ministerstva a závody.

   Smazat
 6. Pane Robejšku,
  kapitalismus není reformovatelný, protože je to od základu systém, stojící na vykořisťování člověka člověkem !
  Socialismus byl a je reformovatelný, protože stojí na základu nadřazenosti společenských, všelidových zájmů nad zájmy zvířecích jednotlivců a zvířecích skupin, včetně nadnárodních.
  Takže tomu předřečníkovi - otrok navždy, bych vzkázal, že kapitalismus není to nejlepší, co zatím existuje.
  Existuje totiž třetí cesta, ale ta by se musela důsledně prosazovat, nejlépe jednou stranou, která by byla ochotna také za všechno převzít odpovědnost !!!
  Vláda složená z několika stran a odvolávající se na 9 politických stran je k ničemu.Ti odpovědnost nepřevezmou, ale vládnout by chtěli, svině.
  Komunismus je utopická blbost a kapitalismus zločinný systém.
  Kdy se lidi poučí z minulosti a toto,už konečně pochopí ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:42

   A která je ta "třetí cesta", smím -li se ptát (o žádném lepším systému, než kapitalismus, nevím)?
   Jen doufám, že to není postavené na zásazích státu do ekonomického trhu.

   PS: Naučte se anglicky. Je to FOREVER SLAV (NAVŽDY SLOVAN). Otrok je anglicky SLAVE (čte se to slejv). Slovan je anglicky SLAV (čte se to slav).

   Smazat
  2. To, že ty něco nevíš, neznamená, že to není ! Jsi vymytá dutá hlava, která umí jen papouškovat liberálně kapitalistické nesmysly ! Kdyby sis přečetl, jak se na posledním setkání hochů z Bilderbergu hovořilo o krachu kapitalismu, tak bys pochopil, že tento systém už jeho tvůrci pohřbívají. Problém je, že ani zákulisní elity nevědí, co dál. Ale nový systém se už rodí.... A bude bez parazitních elit !

   Smazat
  3. Slovane, Slovane. Kapitalizmus je od slova
   kapitál a ten vlastní 1% lidí, kteří rozhodují i o Vás. V dobrém i zlém většinou bez Vás. Tak jako bohatli bankéři při hodování "modré krve" jejich chudnutím, chudne v kapitalizmu běžná populace také ve prospěch 1%. Jde tedy o to, jak nahradit 1% "spřátelených rodin" spravedlivějším systémem. Rusko (SSSR) neuspělo, ani Hitler, v současnosti se o něco pokouší Čína státním kapitalizmem. Vy jako věřící jistě víte, že první zapsaný pokus podnikl Ježíš, kdy o kapitalizmu ještě nebyla řeč, jen o bankéřích! Buďte méně pro kapitalistický, méně antikomunistický a možná vás "Nejvyšší" osvítí, jako mne, nekomunistu a ateistu.

   Smazat
  4. 18:10

   Co jsou to zásahy státu? Je to funkce administrátora systému.
   Ekonomický systém je jako každý jiný systém tvořený souborem pravidel. Pokud má být akceptovatelný pro všechny, pak musí být spravedlivý a pravidla nesmí být stanovená tak, že zvýhodňují některé na úkor ostatních. Těžko mohou být pravidla spravedlivá tehdy, pokud systém řídí několik "vyvolených", v tomto případě ti nejbohatší.
   Administrátorem musí být demokratický stát, coby zástupce všech občanů.

   A nechoďte na mě s takovými pitominami, že tržní ekonomika se "řídí sama". Pokud si toto myslíte, pak se s vámi není o čem bavit.

   Otrokem vás nazývá zřejmě kvůli tomu, že se jako otrok projevujete. Oddaný otrok zločinné neoliberální ideologie. Je to pro vás přiléhavější než Slav. Zkuste si tam doplnit to "E" na konci, zopakujte si to několikrát po sobě. Možná zažijete ten pocit, když klíčový dílek zapadne do mozaiky a obraz se rozsvítí v celé kráse.

   Smazat
  5. 20:35
   CO pletu přes CO?
   Co je to za arbitra, který do systému nezasahuje? K čemu by pak byl?
   Jste si opravdu jist, že demokratické právo všech podílet se na tvorbě pravidel je "cestou do otroctví", zatímco právo několika "vyvolených" určovat pravidla pro všechny je cesta ke svobobodě? Můžete to zdůvodnit?
   Můžete se prosím rozepsat o té historické provázanosti svobody s kapitalismem? Co si pod tou svobodou mám představit a kde si ji můžu osahat? V nekonečných seznamech zadlužených lidí a států? U agenturních nádeníků? Nebo snad v otrokárnách 19 století, kde musely(zajisté svobodně) pracovat i děti aby jen přežily?

   Smazat
  6. 20:35- S Vámi je debata zbytečná, neb se stavíte k ní: my blejeme, kdežto Vy jen zvracíte, jdu spát.

   Smazat
  7. Miroslav Povolny

   S komunisty je totiž vždy diskuze zbytečná. To je celé.

   Smazat
  8. 20:49

   Stejné, jako arbitr ve sportu přímo nezasahuje do utkání, jen sleduje dodržování pravidel. To jste nevěděl? ;-) To samé stát jakožto arbitr, který ale přímo do ekonomické soutěže nezasahuje.

   Vaším problémem je, že jste z té komunistické propagandy tak zmatený, že nevíte ani, co to svoboda je.

   Jaká svoboda např. v kapitalismu - např. to, že svobodně rozhoduji, co udělám se svými penězi a majetkem, aniž bych se musel bát, že mi vládní byrokracie na můj majetek sáhne (jako v socialistické státní zlodějně)?! Právě v kapitalismu nerozhoduje jen hrstka elit (v kapitalismu rozhoduje poptávka a schopnosti jednotlivých ekonomických hráčů) - to naopak platí pro socialismus a korporativismus.

   Všude, kde byla svoboda, byl kapitalismus. USA toho jsou názornou ukázkou. S USA to jde z kopce od doby komunistické infiltrace a podřízení Ameriky sionistickému globalismu, kdy tyto globalistické Ameriky změnily systém Ameriky na korporativismus a budují v USA komunismus.

   PS: Přečtěte si dílo "Cesta do otroctví" od Friedricha A. Hayeka. Pochopíte.
   Obraťte se k Bohu a Jeho Synu Ježíši Kristu - pak teprve poznáte, co to SKUTEČNÁ SVOBODA je (která není o majetku).

   Smazat
  9. 22:19
   Jen sleduje dodržování pravidel? A co kdyby se nějakou NEPŘEDSTAVITELNOU NÁHODOU ta pravidla nedodržovala? Co si počne? Rozpláče se?

   Když si vystačíte jen s vaší primitivní starostí o peníze a majetek, tak to vám můžu takovou nenáročnost jen závidět. Já k pocitu svobody potřebuji "trochu" víc. Ostatně na takové úrovni jako to činí kapitalismus, mi nakládání s penězi a majetkem umožní snad i ten nejtužší mafiánský režim.

   "Právě v kapitalismu nerozhoduje jen hrstka elit (v kapitalismu rozhoduje poptávka a schopnosti jednotlivých ekonomických hráčů) - to naopak platí pro socialismus a korporativismus"

   Teď mi prosím povězte bez jakékoli srandy, myslíte to co jste napsal skutečně, ale opravdu vážně? Že ne? Že nejste takový debil, že to ze sebe jen děláte?

   Svoboda v USA? V zemi, kde ještě donedávna fungovala segregace a otrokářství? V USA že budují komunismus? Vy jste se našel v primitivní ironii, že ano? Nevěřím že by někdo svéprávný, byť třeba i věřící v nějakého pánbíčka, mohl toto myslet vážně. A nebo jste přebral.

   Smazat
  10. 18:10
   Pro Anglosasy je to to samé.
   Pro staré benátčany také.
   Pokud máte nějakého pluťáka poblíž, vyptejte se, jak to vnímá.

   Smazat
 7. Opěvovaný ruský protiletadlový systém Pancir neobstál, Izraelci jej ničili jako na střelnici:

  https://www.info.cz/svet/opevovany-rusky-protiletadlovy-system-pancir-neobstal-izraelci-jej-nicili-jako-na-strelnici-39779.html

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kulové hovno ! Už bylo na internetu rozbor dokazující, že to Židáci sestříhali ze 3 jiných videí dohromady. Takže FAKE !!!

   Smazat
  2. 19:08
   Jen klid. Vždyť to telátko 18:00 akorát ukázalo, jaké má v palici seno, když věří blábolům na info.cz od Křetínského. Stačí ta věta, že zničili "jistě několik PVO". Jinými slovy autor článku na info je taky telátko, co neví vůbec nic a píše pro podobně postižené. :-))

   Smazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kde udělal tvůj fotr chybu, že jsi takový idiot ? Ja to vím ! Neměl naprcat segru a nemusel mít takového degeneráta !

   Smazat
  2. Ty jsi opravdu zamindrákovaný Forever, ale ne Slav. Jedině Forever Slave. Nebo Forever Dumb?

   Smazat
  3. 18:18
   Mohl byste prosím podrobněji rozvést, kdo se běžných lidí ptá na jejich vztah ke kapitalismu a jak si představujete tu podporu?

   Smazat
 9. A to jsi vyčetl v manuálu přímo na srazu Bilderbergu nebo u Iluminátů ve voku prozřetelnosti?;-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:47
   Sakra chlapce myslete,kde jste zase sehnal,že Čína může za všechno????
   Za všechny nynější srágory,který jsou v Evropě můžou lepšodementi v čele se Sōrōsem a ruku v ruce se za nima táhnou zámořský okupanti!

   Smazat
  2. No vida Slovane, svítá? Koho asi zastupují ti "Globalisté"? Zastupují orvellovský komunizmus,jako vyšší level kapitálu řízení Světa! Nevím, čí "orvellizmus bude lepší ale svět k němu spěje. Babylon oddálí nacionalizmus, který ho také zničí i kdyby vznikl.

   Smazat
  3. Miroslav Povolny

   Nerozumím řeči vašeho kmene. Můžete, prosím, mluvit srozumitelněji?

   Smazat
  4. 20:23- nemohu, byl bych smazán.

   Smazat
  5. V tom případě je celej ten.zámořskej spolek okupantů ODSOUZEN K ZÁHUBĚ!!!!!
   No,čím dřív to bude,tím líp pro svět!!!!!;-)

   Smazat
 10. Pokud své jednání vynásobíte např.1000x lidmi kolem sebe a položíte si otázku- je to dlouhodobě udržitelné?- dospějete k názoru, že současná forma kapitalismu nemůže mít žádnou budoucnost. Spolupráce a důvěra je má snad být nad predátorstvím. K zamyšlení nad současnou společností je dobrý film zde: https://www.youtube.com/watch?v=Zl7jAMnKVDA

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. R.P.

   Kapitalismus? Který? Např. u nás v ČR žádný není.

   Smazat
  2. 18:48
   Nepovídej. A co je u nás v ČR?

   Smazat
 11. Převládající forma ekonomických vztahů je pokřivený kapitalismus. Kdyby si každý měl skutečně platit to co od společnosti dostává vrátíme se před prvobytně pospolnou společnost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:20

   Pokud vy máte představovat "normál", pak se hrdě hlásí k těm "nenormálním".

   Smazat
  2. Forever Slav
   Jsi provařenej placenej troll. Nikdo tě tu už nebere vážně. Ty peníze si nezasloužíš ani náhodou. Mušíš se příště víc snažit.

   Smazat
 12. https://magazin.aktualne.cz/petr-zelenka-kapitalismus-nas-zahubi-s-demokracii-a-lidskymi/r~8dcd3990181e11e9a312ac1f6b220ee8/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=default&utm_term=position-1&utm_campaign=Aktualne&fbclid=IwAR1yn3trmBnyyB6QdgYUvID34NLFlfT97eaQZZBIE2dSVJY2zgWYSuKBmLQ

  OdpovědětSmazat
 13. Všichni slušní, pracovití a svobodu milující lidé podporují kapitalismus a nenávidí socialismus. Včetně pracovitých a slušných dělníků.

  Ti (dělníci) také poslali doprde*le samotné komouše i s jejich perverzní ideologií - tedy komunisty poslali někam ti, jejichž zájmy se komunisté vždy oháněli a ohánějí - dělnická třída ("proletariát"). Jako např. tenkrát během 70. let minulého století:

  https://stredoevropan.cz/2017/05/08/47-let-od-udalosti-kdy-se-americti-delnici-postavili-levicovym-studentum/

  A naposledy se dělníci postavili levičákům např. i během amerických voleb, kdy většina z nich volila Donalda Trumpa s jeho kapitalistickým programem v oblasti ekonomiky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ti dělníci z ČKD v listopadu 89'v Praze rozhodli a komoušové pustili moc z rukou.

   Dneska dělníci z ČKD nejsou, ČKD není a komoušové opět říkají, co má vláda dělat.

   No nejsou to ale parrrradoxy?!

   Smazat
 14. A 1.máj je PŘÍMO CHVALOZPĚV NA KAPITALISMUS,VIĎ?!)-)

  OdpovědětSmazat
 15. Byla zde zmínka o Stalinovi. Je velmi zajímavé , jak se o Stalinovi vyjádřil "ryzí" demokrat.
  "Stalin převzal negramotnou zemi s pluhem a odevzdal jadernou velmoc."
  W. Churchill

  OdpovědětSmazat
 16. Bezbřehé hromadění majetku by mělo být klasifikováno jako psychická choroba, která by měla být zařazená mezi závislosti. Závislosti zatím indikované a proto i léčené, jsou prokazatelně zhoubné pro jimi postižené. Závislost na shrabování majetku, bohatství a kapitálu je chorobou, škodící ba ohrožující celou společnost, v níž se vyskytují postižení jedinci.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.