Reklama

pátek 25. ledna 2019

Kdo je Juan Guaidó? aneb pohled na venezuelskou krizi z jiné strany

Orlanda Figuera upálila zaživa venezuelská proUSA opozice. 
Seana Orra 
25. 1. 2019 FightBack!News 
Dne 11. ledna se nezákonné Národní shromáždění Venezuely rozhodlo ignorovat inauguraci Nicolása Madura a jmenovalo svého předsedu Juana Guaidó za pravého prezidenta země. Říká se, že ústava uděluje nejvyššímu zákonodárnému orgánu země právo jmenovat prezidenta v případě mocenského "vakua". Tento krok získal podporu Organizace amerických států (OAS), fašistického prezidenta Brazílie Jair Bolsonara a amerického viceprezidenta Mika Pencea.


Guaidó přijal jmenování a vyzval venezuelskou armádu a lid, aby podpořili jeho nárok. Oni to neudělali. Proč?

Podpora Guaidó a Národního shromáždění končí před brannou jeho budovy. Jejich pravomoc byla zrušena Nejvyšším soudem jako důsledek toho, že odmítlo odebrat mandát nezákonně zvoleným poslancům a odmítlo uznat pravomoci prezidenta. Guaidóova hlavní podpora pochází z bohaté elity - mnozí žijící v Bogoté v Kolumbii či v americké Miami. Jsou to ti, jejichž politická a ekonomická moc byla erodována během dvaceti let lidové bolívarské revoluce.

Ale více než to, ​​Juan Guaidó, jeho politická strana Lidová vůle a celá opozice jsou proti Venezuelánům. Na svých rukou mají mnoho krve. Nikdo nezapomněl na to, co udělali na jaře roku 2017, poté, co Nejvyšší soud je zbavil autority a opozice se vzdala snahy o změnu demokratickou cestou a namísto toho se pokusila o svržení Madurovi vlády násilím. Opozice tehdy zorganizovala neslavné guarimby, blokády ulic vynucené kulkami a bombami v každém venezuelském městě. Během násilí bylo zavražděno téměř 200 nevinných lidí, včetně mladého Orlanda Figuery (hořící na fotografii). Násilí skončilo až poté, co Maduro vyzval k založení Ústavodárného shromáždění, které bylo zvoleno v červenci s největším počtem hlasů ve prospěch bolívarského hnutí v průběhu historie. Ústavodárné shromáždění je nyní nejvyšším zákonodárným orgánem v zemi, takže Národní parlament je bez jakékoliv pravomoci, osamělá skupina některých bohatých lidí skřípající zuby v koutku.

Násilí v roce 2017 trvale odtrhlo opozici od venezuelského lidu. Ve všech volbách od té doby - svobodných, spravedlivých, mezinárodně kontrolovaných pozorovateli a s méně pochybnými výsledky než jaký je současný středometr naší země (psáno autorem z USA - pozn. red. NR) - Spojená socialistická strana a její spojenci vyhráli obrovskou většinou. Během této vlny vítězství byl Maduro znovu zvolen prezidentem s více než 67% hlasů proti řadě opozičních kandidátů, kteří se nemohli spojit na společném lístku. Lidová vůle - strana, jejímž je Guaidó spoluzakladatelem a hlavním organizátorem násilí v roce 2017 – se odmítla v těchto volbách účast. Místo toho nadále vyzývají k svržení Madura, ale protože vědí, že ve Venezuele neexistuje žádná lidová podpora pro tuto myšlenku, vyzvali místo toho Spojené státy a její proxy-státy, aby to udělaly. Guaidó je nyní znám nejen jako vůdce guarimbů, ale i jako politik ochotný pozvat zahraniční invazi, aby získal to, co nemůže získat demokratickými prostředky.

Pokud věříte v lidovou vládu a právo národů rozhodnout se o svém osudu, nemůžete v žádném případě podporovat Guaidóa. Je to uzurpátor, cizácká loutka a někdo s hlubokou nenávistí vůči desítkám milionů chudých, dělných Venezuelánů, kteří se odvážili vstát a požadovat lepší svět. Guaidó a jeho skupina bláznů se rozhodli opustit svůj národ. Nicolás Maduro představuje naději na lepší budoucnost. Musíme se postavit proti tomuto nedemokratickému kroku, jenž může vést k válce a obhajovat venezuelský lid před krutými machinacemi Trumpovy vlády a jejích latinskoamerických loutek.


- - -

41 komentářů :

 1. Neříkal Trump že už USA nebudou měnit režimy ? Další lež jako dvě věže.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejak se zapomnelo na ono povestne "sedm zemi behem peti let" coz vykecal na interviev na podiu levicovy kandidat na presidenta USA gen Clark take ten spravny a chytrejsi coz je vetsina z vyvoleneho naroda, ktery velel dle rozkazu Krvave Madly vojskum interventu v Jugoslavii .Nic se nejak nepovedlo coz vidime po 17 ti letech a tak asi se opet presuneme blize ,do south ameriky. Je to blize lidi zaostalejsi a rezimu na "zmenu " jak rika mirotvurce Bolton take ten z chytrejsich ,spousta.Kuba je asi na rade taky jen 50 mil.

   Smazat
  2. hola hola hola ropa nas vola největši nevytěžena ložiska černeho zlata na světě jen si je vzit jakoby si o to řikali jen kradlousek a černoprdelni grupe bude bečet že jede o obnoveni demokradury a ani bych se nedivil kdybychom posrali naše žoldaky za tuto novou demokraduru bojovat v ramci současneho nerozlučneho přatelstvi s donikem z holivoudu

   Smazat
  3. Drzost Made in USA opět v praxi!Sloužit a hájit zájmy této imperiální,neokonsko-fašistické zadlužené a demokracií pohrdající země, jako je hnUSÁcko,může jen zaslepený blb,který neví nic, co se kolem něj děje, nebo podplacený, a po rádoby falešné kariéře bažící vlastizrádce, který by měl být v každé takové zemi co nejrychleji vsazen za mříže. Ať už se jedná o Venezuelu, Brazilíi, Argentinu, nebo i EU a ČR! Kdo slouží americkým neofašistickým zájmům, ten slouží ďáblu a peklu. Kdyby nebylo rozpínavosti USA ve světě, tak bychom měli ve 21.století podstatně více klidu.Ti lotři z Fašinktonu neustále škodí světu, lidstvu i planetě Zemi, a proto jsou velmi NEBEZPEČNÍ všem!!!Jsem zvědav, kdy všechny ty proamerické loutky pochopí, že hrát si na věrného kamaráda USA, je pro každého smrtící záležitost!Platí to nejen pro Guaidóa, ale i pro všechny ty poskoky typu Junckera, Merkelové, Mogheriniové, Mayové,Porošenka, Kalouska,Langšádlové,Štětiny,pospíšila,Gazdíka, Farského, Rakušana, Bělobrádka, Bartoška,a mnoha dalších..... No, nevím, ale bez zásadních změn v uvažování obyčejných lidí o tom, kdo je kdo, se k lepší budoucnosti nedopracujeme. Ani ve světě, ani doma.

   Smazat
 2. "Nicolás Maduro představuje naději na lepší budoucnost."
  ===========
  To má být vtip? To opravdu nemůžete myslet vážně. Diletant, který přivedl potenciálně superbohatou zemi za 6 let své vlády až na absolutní dno má být nadějí?
  Naopak. Setrvání tohoto člověka u moci se rovná garantování bídy pro všechny Venezuelany.

  Opravdu někdo věří, že tento mocichtivý diletant, po tom všem co předvedl, má 70% podporu veřejnosti?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ve volbách dosavad ano. Jak to chceš jinak zjisti?

   Smazat
  2. 20:49
   Zdravým rozumem, člověče! Nebo ty si myslíš, že by u nás nějaká strana, která dovedla zemi na absolutní dno měla podporu 70% obyvatel? V tom případě Chocholoušek už čeká.

   Smazat
  3. 20;59
   ALE,ALE,DALEKO VĚTŠÍ PODPORU KOMUNISTŮ MĚL UDAVAČ HAVEL PŘI ZVOLENÍ PREZIDENTEM.....A KAM TUHLE ZEMI DOVEDL VÍME A VIDIME I NA TOBĚ TY NEPOVEDENEJ HADRÁKU!!!!!!

   Smazat
  4. 20:39 Američani chtějí krást Venezuelskou ropu a to je celý problém.

   Smazat
  5. 20:39-Maduro bude zřejmě odstaven(zabit), na to sílu USA mají. Jen do těch států už bylo zaseto nejen Hugem a jinými tolik vzdělanosti, že budou stále méně ovladatelné z USA.

   Smazat
  6. Jiz se o to pokusili v akci Armagedon vloni ,ale nevyslo to ,ono to vrazdeni nejak sem tam nevyjde Mosssad musel dodat protijed vymenou za vrahy v Jordanu,Arafata zavrazdili pololoniem podobne se radi v Londyne rejdistem to spionu pro vsechny strany Berezovsky a dalsi nepohodlni .Nekdy se lide i obesi na strome na vychazce se svym psickem, no je to ruzne
   Proslycha se ze Chavez byl take nainfikovan poloniem na tu rakovinu ,politika dnes je holt tezka prace a nebezpecna

   Smazat
  7. 20:39
   Ty o stavu Venezuely před Madurem a snaze USSA krást její ropu zjevně nevíš vůbec nic, takže jediné v co věříme, je to, že jsi naprostý blb. A to je z tvých slov jisté víc než na 70 procent. :-)

   Smazat
  8. 21:01 Co ty máš co kohokoliv kritizovat, ty HROMADO PUTLERSRAČEK, co je odulej tak, že i v soutěži o NEJVĚTŠÍHO Čechomužyka BY KVŮLI svý těkavosti a plynné podstatě skončil až poslední!!!!!!
   Halt smrdutý unterpschouk kterej vyletěl z PRDELE tohodle škaredýho Ugrofína!!!!˘ - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   Smazat
  9. 9:02
   JÁ MLUVIT BUDU CO CHCI,KDY CHCI A JAK CHI,TO SI TY HLUBOCE MENTÁLNĚ RETARDOVANEJ VOBRÁZKU SE SYFILIDOU V POSLEDNÍM STADIU ZAPAMATUJ NEBO TI TO NECHÁM VYREJT NA DRŽKU,PANIMAJEŠ GRABIT!!!!!!!!!!☺

   Smazat
  10. 9:15 To teda nebudeš, páč jsi jen smrdutý plyn z jeho lejnolíhně! - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   Koukej do ní honem zalýzt než použiju sprej!!!!!!!!!☺

   Smazat
 3. 20;39
  A Trumpeta k tomu zavedení do hajzlu potřeboval jen PLOT NA HRANICÍCH a tři týdny NEPLACENÝHO VOLNA PRO OUŘADY!!!!!!!☺

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žádnej plot nebude, ale až dáme klystýr tomuhle tvýmu vypouštěči - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   tak sám budeš mít po vycházkách!!!!!☺

   Smazat
  2. 9:05
   PRÁVĚ JSI TÍM CANCEM.POUKÁZAL NA NESCHOPNOST TRUMPETY A CELÝ BANDY USSA OKUPANTŮ!!!!!!!☺

   Smazat
  3. 9:17 Jenže tací "okupanti" existují jen v tvých delirických magoriích, z toho jak den co den převážíš na vozejku se skřípějícími kolečky do márnice mršiny zdechlejch komoušskejch gerontů, až se z čuchání jejich posmrtných prdů zapíjených laciným lihem ze zakonzervovaných potratů začal vznášet a stal se těkavým rudoprdem!!!!!!☺

   Smazat
 4. Havel byl zvolen jen proto, že účelově na den zavřeli poslance Sládka a o ten hlas byl zvolen. A pokud chcete vědět pravdu o Venezuele, přečtěte si článek na Aeronetu, kde je jasné že zadlužení vzniklo ještě před nástupem Cháveze. Tedy pokud chcete znát pravdu, pokud chcete umřít jako debil, tak si dál cintejte ty svý nesmysly. Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ono v dnesnich pravdomluvnych mediich se dokonce tvrdi ze lejno muze byt i pruhovane bile cervene a zelene Tak pozor, pravda je jen jedna a to je kulka .Zeptejte se u zidu ti to vedi nejlepe

   Smazat
 5. Mám pocit, že veřejnosti uniká, že Venezuela je už asi rok pod sankcemi, které jsou významnou příčinou zmiňované bídy.

  Kdo má patent na sankce, kterými trestá neposlušné národy, víme. Je to majitel nejsilnější armády, majitel světových peněz, a v neposlední řadě majitel celosvětové sítě, která infiltruje politiku prakticky všech zemí světa. Která dokonce ani nedovoluje vlastnímu prezidentovi Trumpovi vykonávat svobodně legálně získaný úřad.

  Maduro je hrdina, pravděpodobně ho "demokraté" zavraždí, ale nepodporovat ho je bídáctví.
  PB

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Maduro sice může být zavražděn – proti „osamělému“ odstřelovači neochrání žádná ochranka – ale myslím, že se toho ani ti „demokraté“ neodváží při představě, co by následovalo. Stojí-li za Madurem armáda (její velení), při tom, co by následovalo, by vítězem rozhodně nebyl z klobouku vytažený maňásek Guaidó. Dá-li věřit tomu, že (živý) Maduro má podporu 70% obyvatel, posmrtně by toto číslo vzrostlo na 90% (vycházím ze sice neověřeného, ale pravděpodobného předpokladu, že ani ve Venezuele není zaprodanců víc než 10%).
   A pěkně prosím ostatní, nenazývejte národ Simóna Bolívara „hloupými Venezuelany“.

   Smazat
 6. Ještě něco, teď jsem někde viděl dobrou úvahu. To je zajímavý, že Amíci přes dva roky marně hledají ovlivňování jejich voleb Rusáky. No ať dál hledaj, ale co to je proboha ve Venezuele? To je fakt někdo tak blbej, že to nevidí. Legálně, obrovskou podporou zvolený president, který chce ukončit ožebračování své vlasti grázly z USA je snad lump? Někdy nevím kdo se zbláznil, jestli ten kdo mluví pravdu a nebo ten kdo lže. Rudý dědeček

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ten autobusák je legální a s "obrovskou podporou" zvolený asi tak jako byli legální a obrovskou podporou voleni u nás komunisti.

   Opravdu může být někdo tak vypatlaný, že si může myslet, že někdo kdo dovedl zemi ke krachu a bídě, může mít "obrovskou podporu" obyvatel?

   Smazat
  2. Jestli má být ten "autobusák" jako nadávka, tak co říkáš na Vencu Flašku , alias komediant. Ten tomu rozuměl co? Nejdřív měl takovou podporu, že jej museli zvolit komančové a pak musel nechat zavřít Sládka. Demokrat a odborník.

   Smazat
  3. 22:36
   Vycházíš z fake news a nemáš rozum. Proto jako vypatlanec vypadáš ty. Konec příběhu.

   Smazat
  4. Re: Anonymní25. ledna 2019 22:36
   Nedivte se – opravdu existují „vypatlanci“, co jsou do hloubi své dušičky přesvědčeni, že za současný neutěšený stav ve Venezuele může Chávez a za současnou úroveň Kuby Fidel Castro…

   Smazat
 7. Maduro by měl toho grázla naložit do letadla a poslat ho do jeho země zaslíbené.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A vás do Venezuely.

   Smazat
  2. 22:57 A vy jste ubožák co to podporuje ti lidé se tam už řežou žádnou us světovládu nikdy mít nebudete.

   Smazat
 8. Je to nerovný boj. Boj za svobodu a nezávislost. Kdo se jen trochu zajímá o historii, tak si jistě uvědomí, že západní politická kultura je propracovaným systémem neustálého rozšiřování vlivu a zotročování. Významy slov jako "demokracie" a "svoboda" jsou pokřiveny a zneužívány. Politika USA je agresivní, militantní politikou vedenou za účelem ovládnutí co největší části planety. Drancování zdrojů je toho součástí. Přírodní zdroje patří všem. Jsme schopni změnit svůj pohled na svět s ohledem na skutečnosti v reálném světě okolo nás?
  ABC

  OdpovědětSmazat
 9. Arogance moci.Ja to patologicky jev,ze se najdou lide,kteri to zerou.

  OdpovědětSmazat
 10. Juan Guaido, sluha USA, se nejpřesněji do češtiny překládá kulisák Václav Havel, sluha alkoholu a USA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Havel byl jedním z “kontrolované” opozice, vytvářené soudruhy celá 60. až 80. léta. Aby zapůsobili moskevští režiséři věrohodně, měli někteří disidenti fešácký kriminál, zatímco ti opravdoví antikomunisti byli persekuováni. Západ Bohužel tento nastrčemý disent přijal jako opravdový. Pokud by v ČR zvítězila doopravdy kontrarevoluce, nebyl by dnes u moci ani Zeman ani Bureš! Ale v ČSSR se nemohl stát prezident někdo, kdo nebyl pod kontrolou a kdo by začal provádět skutečnou antikomunistickou deratizaci. Vždyt’ by ho možná ještě ten den, a to všemi prostředky, odstavili! Díky množství kolaborantů, co drželi rudé fangle, aby je pak za pár měsíců měnili, stejně jako prezentované názory… bylo to divadlo, stejně jako 17.listopad, jen mnozí herci a stafáž byli oklamáni, stejně jako diváci.
   Další pokračování dějství bylo např., jak Kocáb zařídil odsun sovětské armády. Má asi zázračné schopnosti. Stotisícová okupační armáda se celá, včetně nejvyššího velení v Moskvě, z Kocábova vystoupení vyděsila… To je asi stejně uvěřitelné, jakože soudruh Zeman svým opileckým projevem zařídil, že do Česka neproudí tolik migrantů, jako do západní Evropy… a dokud budou blbci ve své většině věřit mediálním a politickým báchorkám, a to pořád těch samých rudých xindlů, tak se tu nic nezmění…

   Smazat
 11. Setrvání tohoto člověka u moci se rovná garantování bídy pro všechny Venezuelany.

  OdpovědětSmazat
 12. Zlikwidowali korytarz przez Polskę? To w końcu niemiecki rząd chce ten korytarz, czy nie chce?

  OdpovědětSmazat
 13. Very interesting! such a wonderfull blog. thank you for share: Fallout 4 cheats, free offline games

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.