Reklama

pátek 4. ledna 2019

Kdo založí islamistický Boží stát?

Jana Kunšteková
4. 1. 2019
"V Severní a severozápadní Sýrii probíhají těžké boje - Turecko je v bryndě", napsal ve sředu 2. 1. 2019 na svůj facebookový profil komentátor dění v Sýrii Faruk Firat, který má zdroje přímo na místě. Čtvrteční Zeit Online přinesl pak článek "Džihádisté rozšiřují svůj vliv v severozápadní Sýrii." V něm se konstatuje, že radikálně islámská milice Hayat Tahrir al-Sham (HTS), syrská odnož Al Kájdy, dobývá další území. A že od úterka eskalují těžké boje těchto milicí proti "rebelům", podporovaným Tureckem."


Faruk zároveň hlásil nové boje mezi dvěma džihádistickými frakcemi. Jednou z nich je Tureckem podporovaná Svobodná syrská armáda (FSA), která je nejen u nás často nazývaná "umírněná opozice". V době operace "Olivová ratolest", při níž loni turecká armáda s podporou džihádistů dobyla severosyrskou kurdskou provincii Afrín, byla známá také pod názvem Eufratský štít. Na druhé straně jsou to výše zmiňovaní džihádisté z HTS.Turecko nemá čas to řešit, protože nadále stahuje houfnice a tanky k oblasti kolem města Manbídž. Jako by hodlalo zaútočit na Manbídž bráněnou Syrskými demokratickými sílami (SDF), jejichž páteří jsou kurdské milice YPG/YPJ. A to jednak z Turecka, ale také z Turky a džihádisty už okupovaného syrského města Jarablus. I přes Trumpovo prohlášení, že americká armáda bude i nadále chránit Kurdy. A přes ruské veto ke vstupu do severní Sýrie, které tureckému ministru zahraničí Cavuzogluovi jasně sdělil jeho ruský protějšek Lavrov při nedávné návštěvě v Moskvě.

Zeit Online popisuje:" Po těžkých bojích s Tureckem podporovanými rebely rozšířily milice HTS své území v sevrozápadní Sýrii. Tyto boje s FSA, trvající už od úterka, se rozšířily z provinice Aleppo do sousedních provincií Hamá a Idlíb."

Kolem celého Idlíbu jsou hlášeny boje. FSA je oslabená tím, že se stáhla k Manbídži, kde měla stát v čele chystaného útoku na SDF. A milice Al Kájdy HTS to využily. Turecko dokázalo při útoku na Afrín obě tyto džihádistické skupiny spojit pod svým velením, ale nyní jsou už nepřátelé. Jak říká Faruk - děje se to , co známe z Libye. Každý bojuje s každým. Idlíb je plný džihádistů, kteří byli do této provincie evakuváni poté, co se ruské armádě a vládní Syrské arabské armádě (SAA) vzdali za volný odchod z oblíčení u Damašku a Ghúty. Turecko před několika měsíci dokázalo zabránit Rusku a Asadovi v dobytí Idlíbu tím, že vytvořilo "nárazníkovou zónu". Do oblasti, kam byli přesunuti džihádisté, vyslalo na jejich ochranu tanky, obrněné transportéry a dalekonosné houfnice. A pak stáhlo bojovníky FSA do Manbídže. Erdogan vycházel z toho, že nyní, po dohodě s Ruskem a Íránem, bude v Idlíbu klid.

Ale syrská Al Kajdá to využila k protiútoku. Nejdříve dobyli pevnost FSA Darta Izzah na hranici mezi provinciemi Afrín a Idlíb. Při útoku militanti HTS popravili tucty bojovníků FSA. Útok přišel neočekávaně. Dnes už počty popravených a zajatých nejdou spočítat - na obou stranách.

Teď už se bojuje po celé provincii Idlíb. Mnozí bojovníci FSA se mobilizují a chtějí dobýt svoji hlavní pevnost Darta Izzah zpět. Pravděpodobně se nezúčastní plánované ofenzívy v Manbídži, která je zjevně stále v tureckých plánech. To dělá Erdoganovi čáru přes rozpočet, ale zatím se nezdá, že by proti tomu něco podnikal. Ale ani společná ofenzíva Ruska, Sýrie a Íránu proti Idlíbu není podle oficiálních představitelů těchto zemí na pořadu dne. Přestože SAA začala s leteckými útoky na jižní část provincie Idlíb, především na město Jisr al-Shugur, blízko syrsko-turecké hranice. Dokonce jsou hlášeny i srážky mezi FSA a syrskou armádou.

"Pro civilisty, kteří tam žijí, je to horor" dodává Faruk.

Obě džihádistické skupiny - An Nusra, nyní HTS na jedné straně a FSA - "umírnění rebelové" na druhé - chtějí vybudovat nový čistě islámský stát na území, které okupují. Obě skupiny ale mají své vlastní představy o chalífátu i o chalífovi. Pro obě existuje jen jeden islámský stát - ten jejich. Al Kájda vyhlásila před třemi roky úmysl založit Boží stát. S přívrženci FSA se v něm nepočítá. Ti mají být vyhnáni a vyvražděni.

Nikdo neví, jak situaci řešit. Podle Faruka ale "každý i evropské vlády a především USA na vlastní oči vidí, že tohle nejsou žádní umírnění rebelové ani žádná opozice. Pokud by převzali moc v Sýrii, spustili by totální válku." Co by se stalo s křesťany, Aramejci a dalšími menšinami, o Kurdech nemluvě, to si už dnes umíme představit.

Je nějaká šance, že by svět zasáhl? Sotva. Je pravda, že západní představitelé se začínají vzpamatovávat z šoku, který jim připravil Trump svým rozhodnutím stáhnout americké vojáky ze Sýrie. Což uvedlo jejich kurdské spojence z YPG/YPJ a ostatní složky SDF do stavu akutního ohrožení. Turecký útok se začal odpočítávat okamžitě. Ihned zesílily výhrůžky Erdogana proti kurdským YPG. K Manbídži proudila - a dosud proudí těžká vojenská technika, nechvalně známá z útoku na Afrín. Tedy tanky, houfnice a vojenská nákladní auta "Made in Germany". Kurdové se pak museli obrátit o pomoc na Asada, což dokonce někteří američtí představitelé nesli nelibě. Nicméně Asad a Rusko zatím vystavili Turkům stopku. Klíčový je totiž vzdušný prostor, který Rusové v Afrínu Turkům otevřeli. Teď to zjevně, soudě podle zklamání tureckého ministra zahraničí Cavugsolu po návštěvě v Moskvě 29. prosince, udělat odmítli. Zatím. Kdoví, co je ještě ve hře. Turečtí a američtí představitelé se mají setkat 8. ledna.

Někde se ale zjevně bombardovat musí. Erdogan znovu začal s nálety na území severního Iráku a dokonce autonomního Kurdistánu v oblasti kolem města Amedi. Samozřejmě pod záminkou boje proti kurdské PKK. A nejen to. Pozemní síly turecké armády postoupily v rámci "ochrany hranic" 30 kilometrů dovnitř území pod správou Kurdské regionální vlády (KRG). Píše o tom čtvrteční web NRT - Kurdistan this week.

Jediný, kdo vytrval v podpoře kurdských SDF a YPG, byla Francie. Macron neustále vyzýval k podpoře a ochraně Kurdů, přestože turecká oficiální média zesměšňovala jeho 200 vojáků, přítomných v Sýrii. A vyzývá k ochraně Kurdů i Putina. Protože soužití baasistického režimu a Kurdů, toužících alespoň po autonomii, bývalo hodně napnuté. Přestože Sálih Muslim, diplomat odpovědný za zahraniční politiku ve straně PYD, která má v severosyrských kurdských územích oficiální moc, vlastními slovy zaručuje, že syrští Kurdové nechtějí narušit územní celistvost Sýrie.

Německo, věrné svým němým postojům ohledně turecké agresivní vnější i vnitřní politiky, dlouho oficiálně mlčelo. Až ve středu 2. ledna řekl pro rozhlasovou stanici Dlf 24 mluvčí pro zahraniční politiku CDU Wilhelm Kiesewetter, že "prezident Trump svým rozhodnutím stáhnout americké vojáky zmařil dosavadní úsilí. Proto musí Evropané na úrovni OSN nastartovat novou iniciativu a vyvinout diplomatický tlak." Na mysli má hlavně vytvoření nárazníkové zóny pod mandátem OSN, která by chránila Kurdy v severní Sýrii. "Řecko, Itálie a Německo přijali několik miliónů uprchlíků. Měli by mít tedy zájem na tom, aby se titi lidé mohli vrátit". Do sekulární a federativní Sýrie, jak zdůraznil. Další politici, třeba znovu Macron, přicházejí s návrhy bezletové zóny, také pod mandátem OSN.

Další, kdo se vyjádřil k aktuální situaci, byl Noam Chomsky, známý americký lingvista a politolog. Pro stanici Kurdistán 24 ve čtvrtek řekl, že pro Moskvu není "nemožné" zastavit turecký útok.

"Něco takového se může odehrát v podobě dočasných rusko-tureckých dohod a syrští vojáci se stáhnou do Manbídže."Další možnosti, jako jsou francouzské jednotky nebo jednotky Evropské unie, které by zůstaly v severní Sýrii a vytvořily ochrannou zónu a zabránily tak tureckému útoku nebo zřízení bezletové zóny, nejsou realistické, dodal."Zdá se, že to nejsou [realistické] možnosti. Ať se nám to líbí nebo ne, zdá se, že Rusko je v Sýrii dominantním zahraničním činitelem.", řekl Chomsky.

I v samotných USA spustil Trumpův plán stažení amerických vojáků vlnu odporu, právě i kvůli tomu, že posílila role Ruska v řešení krize,. Zpětně celá situace působí tak, že šlo o momentální nápad bez jakýchkoli konzultací, vzniklý jen po telefonátu s tureckým prezidentem. Na protest odstoupil ministr obrany James Mattis. Svou rezignaci mimo jiné zdůvodnil právě zradou kurdských jednotek - spojenců v boji proti ISIL. Zmačnou nevoli dával najevo republikánský senátor Lindsey Graham, zejména ve svých zprávách na Twitteru. "Chyba podobná té Obamově" - napsal v narážce na "vítězství" Američanů v Iráku a stažení se z rozvrácené země, kde začal poté "úřadovat" Islámský stát. Trump postupně svůj výrok o stažení změkčoval. Nejdříve hovořil o "prodloužení" doby, po kterou se budou američtí vojáci ze Sýrie stahovat. Původní lhůtu 90 dnů předkoncem roku protáhl n 120 dnů. Poté úplně zrušil harmonogram stahování. Ve čtvrtek 3. 1. 2019 byla na fb zveřejněno video, kde jasně hovoří o tom, že Američané budou i nadále chránit Kurdy. Přestože ti oškliví chlapci prý "prodávají ropu do Íránu, z čehož nejsme nadšení".

Na druhou stranu americký ministr zahraničí Mike Pompeo tvrdí pro páteční web The National že "Spojené státy jednají s Tureckem, aby se ujistilli, že Erdogan "nepobije" Kurdy v Sýrii, až se odsud americké jednotky stáhnou". V plánu jsou prý jak jednání s Erdoganem a tureckou vládou, ve kterých " se musí probrat ještě sposta věcí, než bude dosaženo dobrého výsledku pro Spojené státy" Jednat s Tureckem má i Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton a pověřenec pro Sýrii Jim Jeffrey.

Nenapadá mě jiný závěr článku, než "tempora mutant"....a to každou minutou.

Video s vystoupením US prezidenta Donalda Trumpa je k vidění na:
https://www.facebook.com/1571249636290563/videos/1879971772100753/

Animace vývoje v Sýrii od roku 2011: ZDE
Grafický přehled situace na bojišti na Syrialivemap:

28 komentářů :

 1. Chybí v tom článku jen taková drobnost, říci, kdo je to ten Faruk Firat, ten článek začíná, jako by tu každý znal Faruka, já ho neznám, musím se přiznat, Firat je turecké jméno pro Eufrat, ale ten Faruk je zřejmě Kurd, podle toho, komu straní (straní USA). Když od USA navození džihádisté zabíjeli v Sýrii Křesťany, tak tolik křiku v Evropě nebylo, jako ted´ kvůli Kurdům, kteří stojí na straně nezákonné okupace Sýrie americkými vojáky. Teritorium Manbidže je většinou obydleno nekurdskými obyvateli, tedy Araby, tak kde si berou Kurdové právo tento kus Sýrii ovládat svými ozbrojenými skupinami pod příkrovem USA?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Faruk Firat je mimochodem křesťan.Je to komentátor dění v Sýrii.

   Smazat
 2. Smutné čtení o lidské nenávisti a zhoubnosti náboženství, není úniku. V.J.Horák

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejhorsi nabozenstvi je krestanstvi, zavrazdilo aspon 100x vice lidi nez ty ostatni dohromady.

   Smazat
  2. Anonymní 4.1.2019 Ideologická demagogie je svinstvo, že.

   Smazat
  3. 22:40 Asi tak! Albánci měli ten rozum, že se včas (myslím že již v 16. století) zbavili nejvíce zatuchlé konfese - tzv. křesťanství, které nejvíc ze všeho dusí všechny národy, které si podmanilo! Oč je levnější a prost všelijakých předražených symbolů právě islám a čeho všeho neblahého by se nejen náš národ zbavil jeho přijetím! Stačí srovnat ropné státy typu polokomunistické Venezuely či polokatolické Nigérie s prosperujícími monarchiemi Perského zálivu kde mají čistý islám a vidíme že to on je zdrojem prosperity a nikoliv ropa! Nebo vlastenecké Turky či Araby se zdegenerovanými Evropany (krom Albánců a Turků) a Severoameričany! A především se Adolf měl nechat, aby začistil a sterilizoval pro potřeby Říše slovanské podlidi. Bohužel byl tak hloupý, že se navážel do Židů a Romů a začal válku že Západem. To byla veliká chyba. Hitler nepochopil, že tím etnikem na likvidaci jsou Slované jako celek, ne Židé, jelikož už jeho vědci dokázali, že tahle část lidstva ve východní Evropě vykazuje znaky masivní degenerace. Právě Židé a Romové byla populace, kterou naopak potřeboval, stejně jako muslimy. Hitler měl přátelské styky s muslimskými zeměmi, které, stejně jako on, pohrdali slovanskou zdegenerovanou pakáží. Měl je poslechnout a dnes by svět vypadal mnohem lépe. Teď to budeme muset napravit a poslat zdegenerovanou populaci proti sobě, aby se vyničila. Stávající státy se následně samozřejmě rozpadnou, jelikož je nutno eliminovat cca 80-85% populace na území východní Evropy a připravit pro nové kolonisty.Jen tak může svět dojít ke konečnému a trvalému míru.

   Smazat
  4. A rodiče zdrávi ?

   Smazat
  5. Jako ten vtip: Chvíli hnali pouští Rusáci Kurdy, pak Kurdové Rusáky, až přišel pan kalif a vypráskal je všechny!:)))) Snad se tak brzy stane i v realitě a ty pastáty a pastátečky nakreslený masonisty Sykesem a Picotem budou zrušeny a připojeny k jedinýmu opravdu legitimnímu státnímu útvaru - Arabskému kalífátu ...

   Smazat
 3. Odvolávat se v článku na jakékoliv německé zdroje považuji
  zcela mimo téma.
  Zmíněný Kiesewetter je bezvýznamný sráč, který napadá jakékoliv rozhodnutí Trumpa od samého počátku.
  Stejně, jako celá ta povedená chátra v čele s Merkelovou, se dodnes nevyrovnala s tím, že nezvítězila jejich Hillary.

  Představy Kiesewettera o tom,že ..." Evropané proto musí nastartovat novou iniciativu..."jsou jen alibistické pindy, protože Německo podporovalo americké okupanty od samého počátku a směrem k Turecku drží opatrně hubu a krok, neboť mají doma mnohamilionovou 5.kolonu Turků.

  Nehledě na to, Němci mají doma politické klima, které v mnohém připomíná rok 1933. Boj proti údajné pravici, pravicovému populismu, pravicovým demonstrantům,pravicové občanské domobraně, pravicovým občanům... nabývá na intenzitě až do absurdna.
  (Např. Jak správně reagovat, když vás navštíví pravicově populističtí příbuzní o vánočních svátcích ? Nebo : Jak poznat,jestli dítě v mateřské školce vyrůstá v tom správném rodinném prostředí ? Nemá holčička copánky a chlapec příliš velké svaly?)
  KDO je jazykově vybaven a sleduje denně německá lžimédia a jiné alternativní německé zdroje, musí být zděšen, co se tam děje.Ale co si zvolili, to mají, stejně jako u nás.

  A v Česku o tom ani muk, že ano...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jděte dál a nezastavujte se....:D

   Smazat
  2. Maříková...ale vždyť má pravdu 19:51.
   Mrzí tě, že neumíš německy a jsi odkázána pouze na to,co ti předžvýkají presstituti.

   Smazat
  3. Já neumím německy - jasně - a s mými zdroji se asi domlouvám telepaticky....to je VTIP ROKU!

   Smazat
 4. Kdyby nechali jednat Sýrii+Rusko tak už je dávno po válce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Syrská armáda požádala americké vojáky o možnost vztyčit syrskou vlajku na okraji Manbij.Byli ale odmítnuti a tak jí vztyčili o kousek dál.Včera zato Amerikáni bombardovali obce a syrské vojáky.Tak si asi představují okupanti ODCHOD ZE ZEMĚ.Dnes je jasné ,že USA a další zločinecké režimy Sýrii v klidu nenechají a připravují půdu pro PŘÁTELSKÉ Turky a umírněné vrahy z tzv.Svobodné syrské armády.---------------

   dimpenews.com

   Smazat
  2. 0:21 Děkuji za info vím kdo je šmejd stejně to projedou jen to bude bohužel trvat.

   Smazat
  3. Přečetla jsem si váš zdroj a je mi líto, o bombardování tam není ani slovo. Jen o krátkém konfliktu bez obětí, o čemž už jsem dnes četla i jinde. Je to území, kde je mnoho prstů na spoušti. Musí se chlapci mez sebou domluvit a ne se trumfovat, kdo ho má většího. Syřané bombardují džihádisty v Idlíbu, pokud jste četl můj článek, Američané a Turci zatím nikoho.

   Smazat
  4. Maříková,
   vidím, že trpíš nespavostí.
   K tématu Sýrie :

   Se v současné době vyjadřuje každý, kdo má do pr.ele díru a ty nejsi vyjimkou.
   Co je nám do Sýrie, když to podstatné,co určuje vývoj v naší zemi se odehrává v Bruselu a především v Německu ?!
   A já nepochybuji o tom,že to v Německu letos pořádně "bouchne" a režim postnacistů ukáže i těm nejhloupějším Němcům svou pravou tvář.

   Smazat
  5. Marikova mam na prodej stokrdle po Vlastovce co ho malem svym neustalym smejdenim uplne rozvrzala trochu poskodila Dam ho za pulku a pixlu oleje na mazani k tomu Napis

   Smazat
 5. Skvělé Poláci řekli na plnou hubu kdo je u nich sluha tusk:

  https://cz.sputniknews.com/politika/201901048865674-Varsava-Tusk-Nemecko-Polsko/

  OdpovědětSmazat
 6. Když už tady dneska byl článek V. V. Pjakina, neodolám a dám k lepšímu jeho oblíbený citát. "Všechno se děje tím nejlepším způsobem, v souladu s reálnou mravností a etikou, všech účastníků procesu". To prostě nemá chybu a čím dál více se to potvrzuje. Aottj.

  OdpovědětSmazat
 7. Také postrádáte reakci evropských politiků, kterým vadí odtržení Krymu od Ukrajiny ? Ze Sýrie si každý okolní stát snaží zabrat část území i vojenskou silou a reakce evropských politiků nejsou na to žádné.

  OdpovědětSmazat
 8. Spíše to vypadá, že dříve než v Sýrii, bude Boží stát v Evropě.

  OdpovědětSmazat
 9. Nehledejte v tom logiku, kdo je hodný, kdo je zlý. Logiku to má jedinou, ať se vymlátí Arabové mezi sebou. To je podobné, jako když se mlátila Anglie s Francií, banksteři financovali obě strany.
  Saudi nakupují za ropu zbraně, místo aby třeba budovali něco užitečného pro lidi a až pozabíjí Araby okolo, tak jim amíci uspořádají barevnou revoluci a budou pozabíjeni Saudové a prachy skončí v US bankách, jako libyjské peníze. Tak že Arabové za ropu dostávají peníze na vzájemné se pozabíjení a zbývající peníze, to je jenom chiméra, že jim patří. Jak Kadáfí přestal brát dolary, tak ho vybombardovali, neměli ho pod kontrolou a to, že dával peníze z ropy mezi lid, to také bylo nevhodné. Docela by mne zajímalo, jak se v Libyi dnes žije? Co říkají místní obyvatelé, jásají nad svrženým diktátorem?

  OdpovědětSmazat
 10. Pořád se to točí kolem jednoho základního problému, že celou tu situaci v Sýrii zinscenovali USA, V.B., Francie, Izrael se svými pomocníky Saudskou Arábií a Tureckem, a tato akce byla od počátku kompletně proti mezinárodnímu právu, a veškeré zločiny, které ISIL v Sýrii provedl padají na hlavy těchto zločinných států. Ale to nebyl ještě všem zločinům konec, USA a Francie tam mají do dneška nelegálně svoje vojáky, což je další zločin proti mezinárodnímu právu a židovský stát k tomu navíc podniká letecké útoky na syrské území. O tom, kdo zřídil ISIL a financoval ho, a organizoval ho, tam snad není žádný problém, na tom se snad shodneme, že to byly výše uvedené státy. Na začátek se musíme domluvit na tom, zdali platí mezinárodní právo, a nebo neplatí a svět je potom jenom džungle, kde platí zákon silnějšího. Pokud platí mezinárodní právo, tak tam tyto armády nemají co dělat. Někdo řekne, proč jsem nezmínil tureckou armádu? Ta tam samozřejmě také nemá co dělat. Už jsem tu mnohokrát napsal, Turci chtějí jen to, aby se kurdské ozbrojené síly stáhly od turecké hranice, nic víc, a nic míň. A mají pravdu, proč se jim mají u hranic toulat ozbrojené formace Kurdů, které se staví proti zákonné vládě v Damašku? A když s nimi neumí udělat pořádek syrský stát, tak s nimi chtějí udělat pořádek Turci sami. Turci říkají, at´ kurdské ozbrojené síly odejdou od tureckých hranic a Turecko nemá důvod do Manbidže vstupovat, vždyť jim to USA slíbilo na začátku léta a svůj slib nesplnilo. Kdyby neměli Turci zkušenost z Iráku, kde za hranicemi existují kurdské vojenské tábory, ozbrojenci vždy přejdou hranici, provedou nějaký teroristický čin a vrátí se zpátky do Iráku, a Turci jenom nechtějí připustit, aby se jim opakovalo to samé v Sýrii. A to svou logiku má. Turecko má k pobytu v Sýrii jako jediný stát nějaký svůj logický argument, ti ostatní nemají žádný argument a žádné právo tam ty vojáky mít. Tvrdit, že tam musí mít USA a Francie své armády, aby bojovali proto ISIL, kterou sami vytvořili, to je opravdu argument hodný západních lhářů. Tvrdit, že tam musí být, aby chránili Kurdy proti Turkům, to je stejná lež. Já jen pořád nechápu, jak se Kurdové mohli spojit s největšími nepřáteli samotné Sýrie, to je USA a Izraelem, ty státy, které tuto válku tam zahájily. Vždyt´ to smrdí vlastizradou. Asi každý čestný národ by jednal tak, že na začátku konfliktu by se dohodl se syrskou vládou, že jim pomůže v boji s Isil, ale že za to něco chtějí, to by bylo čestné a logické řešení. Kurdové zvolili cestu vlastizrady a spolčení se s jeho nepřáteli, to přece každý normální člověk musí odsoudit.

  OdpovědětSmazat
 11. Jaký má Turecko argument pro svůj pobyt v Sýrii? Prosím ještě jednou.Nepřipomíná vám to náhodou něco třeba kolem roku 1938 v Evropě? Kde Hitler - velký Erdoganův vzor - viděl nebezpečí za každými svými hranicemi a neustále pacifikoval?

  OdpovědětSmazat
 12. Tedy, řeknu vám, psát na NR cokoli o Středním Východě jinak než třeba paní Spencerová, to je čirý masochismus. Zatímco já píšu nové informace, které se jinde nedozvíte, většina komentů si vystačí se slovní zásobou z července, kdy jsem psala o něčem jiném.

  OdpovědětSmazat
 13. Ne, že bych souhlasil, že Turci mají do Sýrie vstoupit, ale oni jediný k tomu mají alespoň nějaký argument, že tím chrání své obyvatelstvo proti potenciálním teroristům, ti ostatní, co tam jsou, tak jim jde jen o to, aby ze Sýrie udělali druhou Libyi, a mohli tu zemi vykrást, a to je zločinný úmysl.

  OdpovědětSmazat
 14. NEBEZPEČNÁ ÚVĚROVÁ NABÍDKA, UPLATNĚTE DNES, POKUD POTŘEBUJETE URGENTNÍ ÚVĚR JAKÉKOLI DRUHY.
                    (kelvinloans86@gmail.com)

    Jste vítáni v této společnosti v této společnosti Poskytujeme osobní půjčku
  a obchodní úvěry pouze s úrokovou sazbou 2%, nabízíme půjčku od
  4 000 až 5 000 000 dolarů,
    Pokud potřebujete úvěr pro vaše podnikání nebo k zaplacení dluhů, kontaktujte nás co nejdříve, abychom mohli zpracovat váš formulář žádosti o úvěr

  FORMULÁŘ ÚVĚROVÉ ŽÁDOSTI VYPLÝVAJTE A VRÁCÍTE NYNÍ.

  1. Celé jméno: _________________
  2. Telefonní číslo: __________________
  3. Země: ___________________
  4. Pohlaví: _____________________
  5. Povolání: _______________________
  6. Měsíční příjem: ______________
  7. Požadovaná výše úvěru: ___________
  8. Trvání: __________________
  9. Věk: _______________________

  Kontaktujte naši kancelář pomocí e-mailu níže E-mail: kelvinloans86@gmail.com
  WhatsApp: +14094223397

  Pozdravy,
  Kelvin Loans.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.