Reklama

středa 30. ledna 2019

KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Diosdado Cabello, symptom venezuelské krize

Diosdado Cabello, šedá eminence z Caracasu
Tereza Spencerová
30. 1. 2019   iPrima
Při stávajícím zkorumpovaném režimu venezuelskou krizi nejspíš vyřešit nelze, při zkušenostech s americkými „demokratizacemi“ ve světě ale příliš nadějí nevyvolává ani případná „změna režimu“.


Venezuela má ložiska zlata a údajně největší zásoby ropy na světě, a tak se znovu ocitá na americkém „radaru“. Znovu zaznívají fráze o demokracii, znovu Západu leží na srdci další „osud národa,“ tentokrát toho venezuelského.

V čele země Západ uznal Juana Guaidóa, chlapíka, kterého před měsícem ještě nikdo neznal, ale nyní má být právě on tím pravým, kdo povede Venezuelu kamsi, kam se to bude hodit Západu. Už jsme takhle uznávali „své“ favority v Afghánistánu, Iráku, Sýrii, v Libyi jsme dokonce do čela státu protlačili islamisty, protože hlavní bylo, aby padl Kaddáfí. A Saddám. A Bašár. Jinak na ničem nezáleželo a nezáleží. Výsledky jsou tragické. „Failed states.“

Nyní má tedy padnout venezuelský prezident Nicolas Maduro. A co dál?

Maduro sice coby správný lídr mává na náměstích vlajkami a pronáší plamenné projevy, ale je otázkou, zda je on tou správnou „tváří“, kterou je třeba brát v potaz při snaze o pochopení režimu v Caracasu. Stále více analýz totiž spíše ukazuje na Diosdada Cabella, někdejší „dvojku“ za Huga Cháveze, vůdce neúspěšného Chávezova povstání z roku 1992, a dnes klíčovou postavu všeho, co se ve Venezuele odehrává. Přezdívají mu „Chobotnice“.

A není řeč jen o státní politice, v níž zastává hned několik vysokých funkcí. Když Hugo Chávez kdysi pomáhal kolumbijským povstalcům, mluvil o „válce proti USA na kolumbijském území“. Po Chávezově smrti zašli jeho lidé ale mnohem dál a od prosté podpory rebelům převzali efektivně i jejich obchody s drogami. Prý tak vznikl (prakticky státní) drogový „Cartél de los soles“, Kartel sluncí, a Cabello, který rozprostřel své příbuzné nejen po ministerských postech, ale vyslal je až do OSN, je prý v jeho čele. Současně prý právě Cabello drží v chodu celý stát tím, že propojuje základní pilíře „chavismu“, tedy armádu, stranu, média i „bílou“ inteligencí, která se přidala na stranu „revoluce“. Mimochodem, v USA Cabella předloni obvinili z toho, že najímal mexické vrahy, aby spáchali atentát na senátora Marka Rubia, jednoho z nejhlasitějších kritiků venezuelského režimu. (Jen pro úplnost, CIA kdysi prováděla neúspěšné atentáty na Cháveze a nyní Venezuela viní Trumpa, že si najímá Kolumbijce, aby spáchali atentát na Madura…)

Je očividné, že lidé typu Diosdada Cabella nemají v žádném jiném režimu, než je ten současný, jakoukoli šanci na přežití. A spolu s ním se to týká i politického establushmentu nebo i generality venezuelské armády, která ovládá takřka vše, od průmyslu přes těžbu ropy až po pašování a černý trh. A o své prebendy nebude chtít jen tak přijít. Tedy, bez boje.

A lze předpokládat, že bojovat proti „americkému“ režimu budou i miliony indiánů, kreolů či mulatů, které chávezovská revoluce vytrhla z té nejhorší bídy, ať už je řeč o dostupnosti vzdělání, zdravotní péče nebo obyčejné pitné vody. I když, ve finále toto přerozdělování příjmů „od bílých elit“ k „barevným masám“ proměnilo Venezuelu ve „failed state“, nikoli ovšem bez pomoci amerických sankcí.

I tak se po Chávezovi situace ve společnosti „pročistila“. A zjednodušila. Bílá střední třída vesměs odchází do zemí svých předků, což vysvětluje, proč mají ministerstva zahraničí Španělska, Portugalska, Itálie či Německa svébytné programy pro navracení svých „Venezuelanů“, další miliony, které se neměly kam vrátit, před krizí uprchly do sousedních zemí. To pro změnu vysvětluje, proč se nyní Kolumbie, Brazílie a další státy tak ochotně přidaly na americkou stranu v tlaku na Venezuelu. Současně to ale značí, že ve Venezuele zůstala většina, která stojí za režimem. Když tedy nyní, podle amerických médií, špičky ve Washingtonu přemýšlejí, kolik vojáků se asi tak případně postaví na jejich stranu a kolik jich zůstane věrných režimu, jsou to rozvahy důležité a zcela na místě. Byť nejspíš měly přijít mnohem dřív, než byly kostky vrženy a „změna režimu“ se dala do pohybu…

Situace ve Venezuele je komplikovaná, ne-li rovnou bezvýchodná. Při stávajícím zkorumpovaném režimu ji nejspíš vyřešit už nelze, při zkušenostech s americkými „demokratizacemi“ ve světě příliš nadějí nevyvolává ani případná „změna režimu“. Na straně Venezuely navíc stojí Čína, Rusko nebo Turecko. Chtějí ochránit své mnohamiliardové investice, i když se jim musí líbit i představa, že si USA chtějí uhnat další bolehlav. A tentokrát ne někde daleko za mořem, ale rovnou na svém „zadním dvorku“.

Co bude dál? Otázka za všechnu venezuelskou ropu, co jí tam jen je…


- - -

17 komentářů :

 1. Co bude dál? Víme: pokud půjdou cestou svobody a demokracie, bude to cesta Libye, Iráku, Afganistanu. Pokud to bude cesta venezuelská, tak tam pro obyčejné lidi asi budou šance na lepší život větší.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. souhlas...tak kam Amik slapne sto let trava neroste....Ti lide pak musi zacinat vlastne od piky

   Smazat
  2. Je to staršího data, ale docela aktuální připomenutí..

   https://www.youtube.com/watch?v=YOXAlSsma2A

   Smazat
  3. Kazdej stat a narod kterej ma suroviny a prirodni bohatstvi je ve smrtelnym nebezpeci..

   Smazat
 2. Tak porad je snadnejsi se casem zbavit svych zkorumpovanych,nez zbavit se Amiku.......Ti na co sahnou uz pustit nechteji

  OdpovědětSmazat
 3. Zapad uznal.... no A? Koho to zajima.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kavárna rozjede koloč demonstrací . Drahoš se prohlásí prdzidentem. Parukáč to odkejvá a Milďa dostane pálku jak Janukovič.

   Smazat
 4. Cabello bude možná levnější, než americký deep state...

  OdpovědětSmazat
 5. Zaujímavý článok o Venezuele:
  https://aeronet.cz/news/pravda-o-venezuele-jak-doslo-k-tomu-ze-zeme-lezici-na-20-svetovych-zasob-ropy-zije-v-bide-a-astronomickych-dluzich-rikaji-vam-ze-za-to-muzou-socialisticti-vudcove-venezuely/

  OdpovědětSmazat
 6. škoda, že údajné zločiny venezuelské vlády jsou jen "prý"... to není moc přesvědčivé.

  OdpovědětSmazat
 7. Jestli se to usa povede tak budou další roky terorizovat svět snad tomu jejich spojenci zabrání.

  OdpovědětSmazat
 8. proč se státy ochotně přidaly na stranu USA? Protože jsou jejich poskoky, Brazilie je opravdu nyní první mezi americkými děvkami, odpovězme si na otázku, proč se česká vláda přidala na stranu USA ohledně Ukrajiny? Aby tu náš národ mohl být nahrazen Banderovci. Já už přemýšlím, kam se z naší zemně vystěhuji, kolem mého baráku již nic jiného jak Ukrajinštinu neslyším. Smrt USA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak proč ne? Stepan Bandera je hrdina ukrajinského národa, který stmelil ukrajinský lid proti agresivní rusifikaci. Díky Banderovi si Ukrajinci konečně uvědomili svůj status prastarého dějinného národa a svoje práva na řízení svých věcí veřejných, práva na své území, jazyk, svébytnou kulturu a právo na její čistotu. Největší nebezpečí pro Ukrajince hrozí a vždy hrozilo od Ruska, které infiltrovalo tamní společenství už kdysi v dávné minulosti a rozkládá ho nejen zvně, ale i zevnitř.
   K ukrajinským zemím patří celé černomořské pobřeží a přilehlý kraj, a také území až k Volze, tzv. Cossackia. Zde všude se rozkládala Stará Ukrajina, starověký národ, který vedl obchodní svazky nejen s Řeckem a Persií, ale i s mnohem staršími civilizacemi jako se Sumery, Egyptem, Chetity, Babylonem, Féničany, kteří kotvili u břehů Tavridy, a kromě toho také pravděpodobně, dle nejnovějších výzkumů, byla Stará Ukrajina důležitou zastávkou dvou významných obchodních tras - čínské hedvábné stezky a jantarové obchodní cesty. To vše ještě před existencí Říma.
   Dnes jediní opravdu árijští Slovani jsou Ukrajinci! Páč maji vizigótskou krev, ale taky dost slovanský a ta je tíhne dolu - ke korupčení. Nicméně jsou houževnatí, včetně děfčat! Putler je nezlomí - https://www.youtube.com/watch?v=iwUknDRq9uQ

   Smazat
  2. Co čeká Venezuelu a Latinskou Ameriku?
   http://casopisargument.cz/2019/02/01/co-ceka-venezuelu-a-latinskou-ameriku/

   http://aulavirtualedemocracia.blogspot.com/2019/01/dodatky-doplnky-poznamky-uvahy.html

   Smazat
 9. Co čeká Venezuelu a Latinskou Ameriku?
  http://casopisargument.cz/2019/02/01/co-ceka-venezuelu-a-latinskou-ameriku/

  http://aulavirtualedemocracia.blogspot.com/2019/01/dodatky-doplnky-poznamky-uvahy.html

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.