Reklama

čtvrtek 24. ledna 2019

Malý velký muž

Petr Žantovský
24.1.2019 iPrima
Je další z „výročních“ roků. Loni se všechna média mohla přetrhnout, aby se přiživila spíše na trudné než hrdé připomínce srpna 1968, v těchto dnech to zase vypadá, jako by jediným velikánem českých dějin byl Jan Palach. Při vší úctě k svátosti smrti, ta Palachova byla víc než zbytečná. To však ve dnech výročního šílenství říci nahlas znamená vyloučit se navždy z tzv. slušné společnosti.

Také letos máme rok plný výročních dat. Nepochybně bude připomenut pendrekový zákon z roku 1969 a ihned poté si znovu prožijeme listopad osmadevadesátého. Jenomže to už nebude na ulici (alespoň doufám) a nepotrvá to týden, nýbrž v médiích a času to zabere na měsíce.

Ten devítkový rok však skrývá dvě tichá výročí jednoho muže, který by se letos dožil pětasedmdesáti, kdyby nezemřel před rovným čtvrtstoletím. V inspiraci slavným filmem s Dustinem Hoffmanem jsem ho kdysi nazval „malým velkým mužem“. A když dovolíte, hned v úvodu „jeho výročního roku“ jej připomenu, neboť se bojím, že nikdo jiný to v té optice neudělá.

Karel Kryl patří k těm, jichž si vážím, neboť vykonali víc, než museli, a to často navzdory tomu, že to od nich mnozí nežádali a odměňovali je za to zatracováním a vylučováním ze svých domněle důležitých bratrstev. Těch, kteří zapomínali na to, že být velký, znamená dosáhnout k nebi, a ne jen na špičku vlastního nosu, a i to jen občas.

Karel K. se narodil na Hané, ale jeho předkové pocházeli ze severní Moravy, což je země tvrdých hlav, neústupných a neohebných. Jeho dědeček založil a vedl tiskárnu, kde se tiskly na svou dobu unikátní bibliofilie. Bylo to takové dosti vybíravé a kultivované podnikání. Tady někde, z těchto kořenů, v tom krátkém období před šestým rokem života, než rodině tiskárnu sebrali vítězní komunisté, asi přišel ke své vybíravosti a kultivovanosti, vtělované po létech do textů, tak vynalézavě pracujících s rodnou řečí, jejím rytmem, barvami a vůněmi. Karlovy verše vyrůstaly z nejhlubších tradic české poesie, byl v tomto smyslu dědicem Erbena, Máchy, Dyka, jistě i Nezvala z dob, kdy ještě nepsal agitky.

KOMENTÁŘ PETRA ŽANTOVSKÉHO: Proč jim nevěříme


Právě těmi verši vstoupil do nezapomnění, zvlášť když je zhudebnil, či spíše podtrhnul jejich přirozenou melodičnost, aby si je mohl zazpívat každý, kdo porozuměl. A takových bylo velmi mnoho, zejména v době, kdy byl daleko, v německé emigraci, která mu byla tak těsná. Emigrace byla těsná každému, kdo emigroval z nutnosti, a ne pro kariéru. Každému, kdo srdcem zůstal tady, jen jeho tělo žilo jinde. Možná i proto se Karel nikdy nesžil s německým prostředím, ačkoli velkoměsto, v němž bydlel a pracoval, nazýval s něžnou ironií „Mníškem“.

Je svým způsobem zákonité, že ani doma nebyl vlastně skoro nikdy prorokem. Na sklonku 60. let ještě stačilo vyjít jedno jeho elpíčko a zlidovět pár písní, a pak počátkem 90. let, po jeho návratu, zase – po krátkém a možná i trochu naivním nadechnutí svobodného vzduchu – putoval do ofsajdu. Byl totiž nepohodlný, tamtěm tehdy i těmhle nyní. Jeho vybíravost a neohebnost se nehodila k těm všedním dobám obyčejných křiváků a každodenních lumpárniček, na nichž stojí stabilita světa.

Karel se pohyboval v zámezí, kde kvetla poesie a věřilo se na veliká slova. Na to, že pravda není fráze a poctivost není k smíchu. A přitom právě kvůli těmto hodnotám jeho písničky drnkaly ty statisíce lidí u táboráků a po bytových mejdanech. Možná si v nich hledaly vlastní odvahu, které nebylo dost na klinč s nepřející dobou, ale už to vědomí, že odvaha existuje a že ji někdo má, je posilující. A konec konců i ty Karlovy neumělé vybrnkávky zvyšovaly jeho kredit u obyčejných lidí. Není každý virtuóz, ale čtyři akordy, které mu většinou stačily, aby o ně opřel katedrálu slov, zvládl skoro každý. Proto byl skutečným národním umělcem, takovým, který nepotřebuje diplom od presidenta a velké N na začátku. Umělcem milovaným národem, jenž mu rozuměl, navzdory tomu, že mluvil květnatě a psal, jako by mu sami andělé ty rýmy napovídali.

KOMENTÁŘ PETRA ŽANTOVSKÉHO: Indoktrinace


A stalo se, co se stát muselo: mocní naší epochy jej opět vystrčili do předsíně, protože nesnesli, že se jim směje a říká jim nepříjemné pravdy. Nejvíc Václav Havel, však si ho za to taky mnohokrát podal v proslovech i písních. Ten mocnář, co se v onom slovutném listopadu obklopil kamarilou kývačů a byl tak hloupý, že nepochopil, jak moc každý moudrý panovník potřebuje šaška. Toho, který jediný mu smí beztrestně říci cokoli. Toho, jenž stejně, jako v té Karlově písničce, každého krále přežije.

Kdysi se říkalo, že Gustáv Husák vejde do dějin jako nepodstatný politik z éry Karla Gotta. Vím, je to nemístná nadsázka, která konec konců dosti a neprávem ubližuje spíše Husákovi, než by lichotila Gottovi. Ale kdybych se držel té metafory, pak bych řekl, i s vědomím strašlivého zjednodušení, jež vyslovuji, že Havel byl jen hercem v roli krále, ale Karel K. byl tím šaškem, jenž na celé jeviště vykřikoval to, co jsme si my okolostojící mysleli. Tím, kdo zůstal živý v nás, kteří jsme naslouchali. Nemohl najít srozumění se světem prázdných tváří, neboť vzešel ze zvyků a ideálů, jež prázdné tváře nechápou, a proto neuznávají, a proto potírají, likvidují, a s tím i jejich nositele.

Viděl jsem Karla K. naposledy v malém podzemním divadélku, kde bylo tak patnáct věrných posluchačů. V té době ho rádia nehrála, pro oficiální kruhy neexistoval, jako by jej – zase už – předurčili k zapomnění. Když pak, krátce poté, odcházel vyprovázen tisícovým davem, ke svému „šéfovi“, jak půlkacířsky nazýval toho, k němuž dojde jednou každý, a záleží jen na něm, zda rovný jako topol, i když nevelkého vzrůstu, nebo v předklonu či na kolenou, ptal jsem se sám sebe: kde byly ty zástupy, když je Karel nejvíc potřeboval? Krčily se ve strachu, aby se spojenectvím s ním neušpinily. Zapomněly.

Nedávno na světlo světa přišla o Krylovi kniha Karel mezi námi. Sepsal ji Karlův parťák, písničkář Pavel Foltán, jako velmi osobní svědectví o více i méně těžkých chvílích společného putování těch dvou nomádů s kytarou po vlastech českých v posledním období Karlova života. Je obrazem vlastně normálního živobytí normálních kumštýřů na pokraji (zase už) nenormální doby. Možná je to ze všeho nejvíc i trvalá připomínka oné doby.

A tak v tom krylovském roce lze všem, co ještě nezavřeli oči, uši a duši, co nejvíc paměti. Protože paměť je nejlepší učitelkou rozumu a rádkyní srdce.

Petr Žantovský

58 komentářů :

 1. Děkuji, Medikolog. Víc napsat nemá cenu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ja si myslím, že má! Pokud tvořil, tak Karel Kryl tvořil až do konce svého bohužel, nedlouhého života jeho veřejná prezentace se zúžila bez jeho a našeho souhlasu, čili CENZURA pana Karla Kryla dnes, pokrytectví alias J. Palach a stále od těch samých chcípáčků!

   DEMOKRACIE ROZKVÉTÁ:

   Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou
   Ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou
   Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce
   A z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce
   Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce
   A z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce

   Demokracie prospívá, bez nás a pragmaticky
   Brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky
   Farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky
   My nakrmíme forbesa, za dvě, či za tři pětky
   Farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky
   My nakrmíme forbesa, za dvě, či za tři pětky

   Demokracie zavládla, zpívá nám Gott a Walda
   Zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda
   Král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem
   Pod střechou velký partaje se u koryta sejdem
   Král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem
   Pod střechou jedný partaje se u koryta sejdem

   Demokracie panuje od Aše po Humenné
   Samet i něha v pánu je a zuby vylomenné
   Dali nám nové postroje a ač nás chomout pálí
   Zaujímáme postoje, místo, abychom stáli
   Dali nám nové postroje a ač nás chomout pálí
   Zaujímáme postoje, místo, abychom stáli

   Demokracie dozrává do žaludečních vředů
   Bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů
   A je to mýlka soukromá snad optického klamu
   Že místo srdce břicho má
   A místo duše tlamu!

   https://uloz.to/live/!dt6PSE2FQ2gi/karel-kryl-demokracie-rozkveta-pisen-slozena-po-roce-1989-dnes-nehratelna-pro-radia-a-media-jako-celek-popisuje-vyrcenou-pravdu-a-realitu-politiky-a-predpoved-budoucnosti-v-ceske-republice-avi

   HUAWEI®

   Smazat
  2. 15:24 Je otázkou, jaký model společnosti by Krylovi vlastně voněl?

   Smazat
  3. Co si myslel Kryl o Zemanovi?
   Necenzurovaným novinám na jednom předvánočním koncertě roku 1992 rozhovor. Kryl se v něm zastává Miloše Zemana, který byl kritizován za svoje názory.

   “Domnívám se, že typický případ likvidace je příklad Miloše Zemana. Případ Miloše Zemana je velice zajímavý a odpusťte, že to použiji. Miloš Zeman byl miláčkem televizního publika v době, když jsem sem přišel. Byl to člověk zručného vyjadřování a s velkým smyslem pro pointu. Je to člověk sličný a víceméně na úrovni televizního moderátora. Vypadá velice dobře, nejenom na obrazovce. Pamatuji si velice dobře, jak všichni mí rozliční praví i leví kamarádi seděli a dívali se na něj, jak jim to ten Zeman zase pěkně dal. Setkal jsem se s Milošem Zemanem potom v divadle Semafor, kam ho pozvali a byl v té době velice košér a velice oblíbený. Během jediné chvíle, kdy zůstal nejprve bezpartijní, neboť se rozpadla ta smečka, která se rozdělila potom na menší smečky. Říkám to v této chvíli nikoliv v tom zlém, ale v tom normálním, dejme tomu živočišném druhu. Mraveniště se rozdělilo na několik jiných mravenišť. On zůstal mimo to vyhrané mraveniště, zapojil se do jiné strany. Od té chvíle se stal jakýmsi renegátem, byť OF nebylo stranou. Byl pošpiněn ze všech možných stran, protože má, dejme tomu, svůj názor. Nevím, jestli je jeho, jestli je prospěchářský. Nechci posuzovat. Chci posuzovat, jak se vůči Milošovi Zemanovi jedná. Celá ta záležitost proběhla tak, že má dneska Miloš Zeman psí hlavu a jak ho milovali, tak ho nenávidí. Je to taková debilárna - to je ta tragédie tohoto národa, nebo těchto národů, že se chová jako idiot, bohužel, a říkám to zcela vědomě. Říkám to stylem, jak mi říkal můj tatínek. Tatínek říkal: dostali jsme žito. Sem s ním! Je ztuchlé. Ven s ním! Nebo náš starý pokladník: Sláva mu! Utekl s kasou. Hanba mu! To je přesně ono, co tady vidím, v téhle zemi. Takhle se odstraňuje soupeř, který je nepříjemný. Ve chvíli, kdy mu nedám dokonce ani možnost, aby se k tomu vyjádřil. A jsou takoví lidé, kteří jsou tímhle tím způsobem odstraněni.“

   Smazat
  4. 16:46 Kdyby měl Karel věšteckou kouli, tak by viděl co se stane v roce 1993-2019 a mohl to do hovoru zapracovat. Takto se "jen" vyjadřoval k Zemanovi v době znalostí k prosinci 1992. Tou dobou bylo pár možný vůdců: Havel, Klaus, Zeman, Komárek, starý Dienstbier ... Kdo postoupil, víme.

   Smazat
  5. Anonymní 24. ledna 2019 16:35

   To není o chtěném navoněném modelu, vyhovujícího panu Karlu Krylovi, ale o těch převléklých chcípáčcích, co přeměnili mraveniště v jedno velké termitiště a pořád termiti nemají dost a permanentně vysávají "obyčejné" mravence!

   Jak stále říkám a píši, tito termité až zde přistanou mimozemšťané, již dnes trénují na NEČESKÉ tradici Halloween /ˌhæləʊˈiːn/, jež je anglosaský lidový svátek!???

   Jak s nimi odletí na ještě větší mimozemské termitiště a tam všechny mimozemšťany společně požerou, skončí jen až je samotné rozežere zhoubná rakovina!?

   Pan Karel Kryl to nadčasově, osvíceně a rychle pochopil, proto termité ZAKÁZALI hrát jeho "DEMOKRACII" viz výše, kdy jste ji nedávno slyšel v rádiu, krom: "Bratříčka ...?"! Pouštíme si jí pouze jako dýzidenti a cha-cha-chartisti a zakázali ji ti stejní z rodu chcípáčků, co před tím zakazovali, právě toho Krylovo Bratříčka ••••••••••••

   HUAWEI®

   Smazat
 2. Nedávno jsem potkal mladé lidi, které Kaarel Kryl zase oslovuje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To by mě zajímalo čím? Kryl byl prázdnej jak suchá tykev.

   Smazat
  2. 16,03
   zato ty jsi plnej a šťavnatej, jak střevo plný průjmu...

   Smazat
  3. pro 16:03
   Stačí, když se člověk zamyslí nad "dietou" ve vysílání Č. ROZHLASU i soukromých stanic. Obsah jeho písní totiž nepasuje do dnešní linie.
   A prázdnou tykev máte vy pane, a to na krku místo hlavy.

   Smazat
 3. Pokud si lze z té doby někoho vážit,tak je to Karel Kryl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kryl je trapná napodobenina Vysockého.

   Smazat
  2. 15:56
   Ty musíš bejt nejmíň Einstein,že ho kritizuješ.
   POCHLUB SE COS V ŽIVOTĚ DOKÁZAL?

   Smazat
  3. 16:02 I kdybych nedokázal nic, tak na tom budu stejně jako Kryl.

   Smazat
  4. 15:56 Snad jen trapný komentář od originála. Kolik lidí si Vás přečetlo, poslechlo, zazpívalo a zapamatovalo, že posuzujete?
   P.S. Oslovení "Vás" jsem napsal jen z důvodu pravidel ČJ. Dle projevu by tam patřilo "vás".

   Smazat
  5. 16;06
   Takže píšeš že záhrobí a v Havlovi a jeho podlezání a lžích seš spletl zrovna jako Pan Kryl?!

   Smazat
  6. Pánové, i když se Kryl neušpinil tou polistopadovou špínou, jeho nekritické adorování mi jde proti srsti.
   Připadá mi to, že jak se řekne "Kryl", tak okamžitě vypínám mozek. Je to úplně stejné, jako když sluníčkářům řeknete "Havel".
   Také mi vadí, když se mnou písničky nějak manipulují, citově i politicky, a to Krylovi písně dělají zhusta.

   Smazat
  7. 16:27 Proč o něm číst článek a diskuzi, když ho nemusím? Nevidím nekritické adorování a dle mne je oproti mnoha jiným skutečným Člověkem, básníkem, písničkářem, disidentem. Poezii, hudbu poslouchám, aby mne oslovila a co mne osloví, to mnou i "nějak manipuluje", působí na city, pocity. Co mne neoslovuje, to nekonzumuji. Nemusím se pak vyjadřovat k Hutkovi, Plastikům a jiným, neb nejsou šálkem mého čaje a asi jim "nerozumím". Když mají své publikum, ať si mu hrají a přednáší.

   Smazat
 4. Palachem hluboce opovrhuji!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To od vás není hezké. Palach nedocenil svou oběť. Nikoho tenkrát nezajímal jeho motiv ale to,že tak mladý obětoval svůj život vlastně pro nic. Nikoho tenkrát nezajímalo proč to udělal ale že to udělal. Moje maminka to zhodnotila slovy: Teda udělat mi to ty, tak ti zpřerážím hnáty.Tenkrát národ opravdu truchlil nad jeho osudem a smrtí, ale jeho poselství nebral nikdo vážně. Rozhodně by byl užitečnější pro společnost a rodinu jako živý.

   Smazat
  2. 16:59- proč se neptáte 15:55 PROČ? Možná by odhalil své slabiny.

   Smazat
 5. KK se musí v hrobě obracet. Nejlepší písnička je HLAS, je o redaktorech České televize. Sedí na ně jak prdel na hrnec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hlas

   V měsíci září, kdy jablka zrají,
   kdy mantilu noci svit měsíce protkal,
   když dozněla hymna, již v půlnoci hrají,
   já poprvé tehdy jsem Satana potkal.

   Ten Satan měl líbeznou postavu panny
   a nepáchla síra, však voněly květy,
   a v úsměvu něha bez jediné hany,
   jen z úst jako hadi mu syčely věty:

   R: "Jen nech si svou duši, ta k ničemu není,
   vždyť mnozí i zdarma ji upsali čertu,
   však hlas - to je zboží, jež dneska se cení
   a dobře se platí - to beze všech žertů!"

   R: "Já pro ten tvůj hlas jsem si ohlávku uvil
   a stráž mi ho do klece vsadí,
   a kdybys pak stokrát i andělsky mluvil,
   tvůj hlas tě zradí!"

   Dnes jako kníže si v paláci žiji,
   mám ve stájích koně a v zahradách pávy,
   jím ze zlaté mísy a z křišťálu piji,
   jen rádio nemám a nesnáším zprávy.

   Neb kdykoli válkou se o lásce bájí,
   když slaví se vrazi a obchody s časem,
   když svatými slovy se bezpráví hájí,
   když hlásá se lež - tedy vždycky mým hlasem.

   R: Mé lůžko je měkké, však propíjím noci,
   mám z démantů bazén a ze zlata ryby,
   mám přebytek všeho, i pýchy, i moci,
   mám v paláci všechno, jen lidé tu chybí!

   R: Dnes podruhé oko mé Satana spatří,
   je krásný, byť s úsměvem krysím,
   vždyť jemu dnes s hlasem i duše má patří,
   když na větvi visím ...

   Smazat
  2. Pane Václave, je možné ji datovat vznik? Zdá se mi to důležité, díky.

   Smazat
  3. Bože, to je nádhera! Já nemám slov.

   Smazat
  4. 18:34 Tohle má bejt tvá modlitba před popravu, Wenzl? Já bych to bejt tebou zkrátil! Tohle určitě vodříkat nestihneš! Stačí poslední sloka, věř mi:)))

   Smazat
  5. 9:31
   Ty se ani neusereš vohone,dostaneš jednu mezi VOČI JAKO SPRÁVNÁ BANDEROSVINĚ A DALŠÍ HLADOVÝ SVINĚ TĚ POSVAČÍ....JÁMY NA ÚKLID NETŘEBA!!!!!!☺

   Smazat
  6. Díky pane Dvořáku, nádhera !
   https://www.youtube.com/watch?v=_Z81U-RDi74

   Smazat
  7. 10:13 Ty si se nám nějak rozjel putlerprde! Tvůj vypouštěč asi musel včera posvačit šoulet za všechny svý obřezaný kumpány tu (svině pak zůstaly vo hladu)! - https://img.opentown.org/store/news/180407/te-url-9f0e394ab55deec1225656a563db0bf8.jpg

   Že jsou to ti samí co tenhle zasranej putleroffskej lžiweb finacujou PŘIPOMÍNAT NETŘEBA!!!!!!☺

   Smazat
 6. Kryl měl to zklamáni z havlismu a následné pseudodemokracie
  předestřít dřív.
  I když, kdyby nezanotoval "demokratům" do ouška po hadráku,
  tak by si ho asi později nikdo nevšiml.

  OdpovědětSmazat
 7. Prezident Janukovič dostal 13let vězení za to že se nenechal zabít Kyjevskou chuntou.To mě po...
  Marcel

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A to je jen první trest za vlastizradu, teď přijde trest za válečné zločiny. Kam se hrabe Baxa a spol. V.J.Horák

   Smazat
 8. 17:30
  Nevím, neznám, nesoudim, ale na Kryla mi nesahejte. Je dobře, že ho neadorují dnešní lepšolidi. Podle nich se za zásluhy jedince, po něm pojmenovává letiště. Kolik pokrytectví. Kdyby tu K.Kryl byl, tak by možná složil novou písničku - už zase ryjem drážkou v zemi. Moc mi chybí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mně taky, i když Nohavica je taky dobrej.

   Smazat
  2. Tak. Kryla zastupuje v dnešní době ORTEL. Ne snad vytříbeným uměním, ale bílou humanitou a patriotismem.

   Smazat
 9. Pro panství diktatury kapitálu udělají čeští politruci a jejich mediální goebbelsové našim hrdinou třeba i Heydricha.
  A K. Kryl? On viděl do útrob těch, co "budovali" socík a stejně hbitě prokoukl vykuky, poskakující pro diktaturu kapitálu. Prostě nemohl skončit jinak, že ho nenáviděli blbci a zločinci, ať vystupovali jako praví nebo leví sekerníci! A tak se stalo, že si i smlsl na Havlovi. Čest jeho památce!

  OdpovědětSmazat
 10. V roce 1989 jsem jásal a naivně věřil, že budou u moci lidé jako Karel Kryl. Když jsem během pár týdnů poznal kdo a s jakým úspěchem se dere k moci, celkem rychle jsem vystřízlivěl. Současný marasmus je mnohem horší, než léta minulá. A to ještě buďme sakra rádi, že nesedí na Hradě skaut Drahoš!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale za to, ze jsi byl celou dobu vozralej (sam pises, ze jsi vystrizlivel), my prece nemuzeme:-)

   Smazat
 11. noviczech
  ...Karla Kryla pár dní před smrtí ve Vídeňské nemocnici navštívil V.Havel, dlouho diskutovali, asi se na něčem nepohodli, Karel Kryl byl fyzicky uzdraven, ale chtěl umřít a umřel, protože se nepohodl s V.Havlem! To prohlásil primář této kliniky pro německou televizi. Jo, pravda a láska šla velkým obloukem, velmi velkým!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevěřím, že by se hradní výsost obtěžovala slézt kvůli plebsu z Hradu. Bůhví co mu k infarktu pomohlo.....
   Kde jste vzal tu Vídeň človíčku ? Zemřel v Mnichově !

   Smazat
 12. Ne vždy jsem Karla obdivoval. Jednak jsem neznal nebo nechápal jeho všechny básnické projevy a jako muzikantovi mi vadilo, že zpíval za mlada i evidentně falešně.
  Nebylo jeho chybou, že on sám plně nechápal vstup vojsk varš. smlouvy, což my dnes můžeme s odstupem času posuzovat mnohem objektivněji. Nebyl politikem, ale protestsongy uměl velmi dobře.
  Postupem času vyzrál a přesně chápal a popisoval situaci. Jeho poetický talent byl nedostižný. Neznám kvalitnějšího písničkáře. Moc nám všem chybí.
  Velká čest jeho památce !

  Srovnávat ho s nějakou huhlající, stbáckou nohavicí, která vykrádá cizí autory, může jen omezený nevzdělaný pitomec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tvoje nadávka tě právě zařadila mezi hlupáky. Nemáš argument, jen pomluvu. Nohavica je velký básník a jeho poezie rezonuje se spoustou lidí, mladších i starších. Tvoje nicotnost rezonuje leda tak s dvířky o chléva. Tak mlč a neurážej, nulo!

   Smazat
  2. Jarek Nohavica = muzikant!!! a BÁSNÍK!!!,
   milý anonyme 2040.

   Smazat
  3. Je to zkrátka JAREK, rád jej poslouchám a pokud se podíváte na jeho itinerář, vždy vyprodán a své posluchače nabádá "palte si CD, palte!"!

   Koncert na živo mezi lidmi je nevypálitelný a nemiluje parazity z OSA - PIRANÍ (staré kreatůry P.Janda, M.Prokop a další), nikde se s tím netají, proto si palte CD!

   Truhlář, který vyrobí la(h)vičku Václava Havla, nikdy nedostane zaplacené tantiemy od každého prdelníka, co se na ní rozprdí!?

   HUAWEI®

   Smazat
  4. 21.33 Ten váš " básník" byl donašeč a práskač svejch kamarádu. STBáckej dobytek proto ta návštěva stejného parchanta Putina. Své vždy k svému. Asi váš kámoš z STB co.

   Smazat
  5. 10;46
   Zapoměl jsi ty jednobuněčnej TYDÝTE na VRCHNÍHO UDAVAČE JMÉNEM VÁCLAV HAVEL!!!!!!!!
   Nohavicu si ty věčně vožralej lemplové z netáhlova a s pomocnou školou nebere to LEJNOTLAMY!!!!!!!

   Smazat
  6. Co má co společného "básník" s "udavačem"? Jedno vylučuje druhé?

   Havel, Diensbier a mnoho dalších mělo štěstí, že režiséři Listopadu rychle jejich materiály však převezli k sobě do držení.

   Proto dnes může Pepek Vyskočilů (10:46) vykřikovat. Ostatně, bůh ví, co dělal on za totáče!

   Největší řvouni se rekrutují z lidí provinilých!

   Smazat
  7. 10:46- Vy to přece musíte vědět, jako jeho řídící důstojník z STB. Jen nevíte, že my víme, že Vy jste ta krysa nepotrestaná, snažící se obětovat "vaše oběti"!

   Smazat
  8. 10.46 To co tvrdíte vy o Nohavicovi tvrdí jiní o ikonickém Havlovi a o větší půlce disentu; i o Štětinovi například...

   Smazat
  9. 11:12 Každá buňka je složitý organismus, který je základem života! Tys jen seskupení neživých atomů, primitivní hmota tvořící dokupy smrdutý plyn vyvinutý v putleroffský lejnolíhni a který sice není nebezpečný jako Novyčok, kterým tenhle tvůj udavačský kágebanský vypouštěč - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/291912_original.png

   vraždí lidi po celým světě, ale je obtěžující svým zápachem!!!!!!!

   Smazat
 13. Je neuvěřitelnou drzostí, jak si místní komoušská chátra snaží přisvojit Kryla a nalhat sobě a ostatním, že Kryl snad bojoval za její zájmy.
  Ta samá komoušská chátra, která Kryla tvrdě cenzurovala, pronásledovala, proti které v 90% svých písní bojoval a před kterou musel nakonec utéci do Německa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 0:38- V podstatě máte pravdu. Karel Kryl z 90% svého života bojoval proti chátře u komunistů a jen v 10% mu bylo dopřáno bojovat proti jejich pohrobkům. Těch 10% jeho vzdoru se nezakazuje? Proč se nehraje? Nevoní vám? Nejsou košér?

   Smazat
  2. PS.-ještě adorujete Pepu Nose, který je již také na "druhé straně"!

   Smazat
  3. Vy anonymní moulo 25. ledna 2019 0:38,

   Já a celá má rodina jsme celoživotní nestraníci, co nesnášejí chcípáčské převlékače teplých, stranických kabátků i jejich děti, co nás dnes tak rádi poučují. Vy k nim asi budete patřit?

   Jednoho takového uvědomělého gymnazistu, jsem již přibrzdil. Útočil peticí, která se mi dostala do ruky, proti řádně zvolené radní za KSČM v Plzni. Ačkoli jsem ze severních Čech, zajímal mě rodový stranický původ, tohoto novodobého svazáka za ODS. A k čemu myslíte, že jsem dospěl, celá jeho rodina do Podrazu 89, veřejně aktivně činná v KSČ!

   Ihned jsem mu napsal, když on si mě vyhledal s peticí, vše jsem mu předložil písemně s jeho očekávaným písemným vysvětlením k jeho neskutečné drzosti! Ta paní radní byla ve věku jeho matky, která však i s otcem vyskákali za jízdy z KSČ do ODS rabovat "právnickou" Plzeň.

   Odpovědi jsem se samozřejmě od svazáka naruby nedočkal!? Tak jsem všem dostupným petentům, objasnil kdo vyrobil onu překabátěnou petici.

   HUAWEI®

   Smazat
  4. Pepa Nos i Karel Kryl a ostatní písničkáři které možná neslyšíte na českých médiích, můžete najít např. na zahraničím internetovém rádiu
   www.slobodnyvysielac.sk
   například v pořadu Dualóg
   (stanice má přístupný archiv), kde můžete slyšet i autora článku.

   Smazat
 14. Doufám, že jeho hrob - když už tak všichni KK obdivují - nebudu čistit stále téměř sama. Je pochován na hřbitově Na Markétě, konečná stanice Vypich. Vždycky se tam zastavím, přemýšlím o nespravedlnosti světa, obohatil nás všechny a za to mu tam pokaždé moc a moc děkuji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte na mysli hřbitov Břevnov? Hrob C 18 51...

   Smazat
 15. KK byl neskutečný vizionář.....
  Nikdy se na něj nesmí zapomenout. Děkuji pane Žantovský.
  https://www.youtube.com/watch?v=BWcLkj74mv4&index=4&list=PLextIjXpnetgKX4xY-fODE-QO0zuP2IzB

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.