Reklama

středa 2. ledna 2019

Můj Krym - sedmé pokračování

2. 1. 2018 - Ďouba


Zpráva o cestě na Krym v červenci 2018


Den osmý: Balaklava, rande s Alenkou, supertajný objekt 825Dnes mám rande s Alenkou Bardovskou (známou krymskou blogerkou), v Balaklavě, malebném to městečku kousek od Sevastopolu, rozloženém na březích úzké zátoky. Dnes je to jedno z turisticky nejnavštěvovanějších míst Krymu, za SSSR se sem normální smrtelník nedostal, aby nerušil ponorky v jejich pevnostní základně, vytesané do úbočí hory.

Balaklava (screen z videa burn-media.ru)
 S Alenkou jste se mohli setkat již dříve na stránkách NR, kdy jsem publikoval její videa s mými titulky:
http://www.novarepublika.cz/2016/12/pozdrav-z-krymu-od-utlacovane-alenky.html
http://www.novarepublika.cz/2016/12/podari-se-na-krymu-rozsvitit-vanocni.html
http://www.novarepublika.cz/2016/06/tezke-boje-v-krymu-nasazeny-i-tanky.html
http://www.novarepublika.cz/2017/05/jak-slavili-den-vitezstvi-pod-hlavnemi.html
http://www.novarepublika.cz/2018/05/kruci-moste-to-je-bezva-ze-te-ted-mame.html
http://www.novarepublika.cz/2017/05/diskriminace-krymskych-tataru-dosahuje.html
http://www.novarepublika.cz/2017/01/sevastopol-si-na-novy-rok-dopral-v.html
http://www.novarepublika.cz/2018/04/krymska-vlna-se-dnes-otevrela.html

Můžete ji také vidět nalepenou na auta, která v Sevastopolu rozvážejí pizzu (Alenku využili pro reklamu):A teď se s ní poprvé setkáme osobně - v Balaklavě. Přijeli jsme z Ljubimovky, zaparkovali a kráčeli Balaklavou až k městské pláži. Tam jsme doplnili pitný režim, zalezli do stínu a počkali. Alenka přijela i s manželem Vasilijem, rychle jsme "rozpoznali" a dohodli, že se podíváme na zátoku z výšky, od pevnosti Čembalo. Měl jsem v plánu vystoupat až k nejvyšší věži, ale bylo takové vedro, že nikdo neprotestoval, když jsme došli jen k té nejnižší, dokonce ani Alenka, ani já. Vasilij udělal pěkné foto:

Balaklava, dolní věž pevnosti Čembalo, naše výprava a Alenka Bardovská
 Alenka tvrdila, že Balaklavu je nutno vidět nejen z výšky, ale i z vody. Tedy jsme se nalodili na malou jachtičku jejího známého a pluli:
Vyjíždíme z přístaviště, jsou vidět věže pevnosti Čembalo, na té dolní jsme před chvilkou byliVyplouváme ze zátoky na moře

Zastavujeme na širém moři. Přibližně v těchto místech najdou za měsíc potápěči vrak lodi z 2.-3. století.

V podpalubí nikdo nepřikládá, na lodi je přesto dobrá nálada. Ďouba jede lodí, tou lodí výletní...

Já s Radkem jsme neodolali a odskočili si do moře zaplavat

Škoda, že to nemůžete vidět: pode mnou se nachází vrak lodi z 2.-3. století...

To nejsem já, ale delfín. Proskákali kolem nás, ale stihli jsme vyfotit jen poslední ploutev.

 A teď přišla velká zrada! Kapitán nám nabídl sušené ryby. Tak nadšeně o nich vyprávěl, že jsme si začali myslet, že není na světě lepší lahůdka.
 Statečně jsme se do nich pustili a ač se nám zdálo, že kromě kostřičky, ploutviček a vysušené kůže na nich nic víc není, že na nich není co jíst, ze slušnosti jsme mlaskali blahem a rybky chválili. To se nám vymstilo.
Verča se snaží dostat do ryby a utrhnout nějaké sousto
 Když jsme se vrátili do přístavu, kapitán řekl, že nás dovede do nejlepší prodejny ryb a vybere nám večeři. Tak se i stalo. Z prodejny jsme odcházeli obtěžkáni několika igelitkami ryb a odlehčeni o několik hromad rublů (2 000!). V tu chvíli jsme se ještě uklidňovali, že aspoň večer bude pořádná rybí hostina.
 Alenka z Balaklavy pospíchala natáčet dokument o sanatoriu v Aluště, a tak jsme se dohodli, že se tam za pár dnů sejdeme a natočíme rozhovor.
Aljona Bardovskaja
 Přijeli jsme do kempu v Ljubimovce, sešli se u velkého stolu a zahájili rybí hostinu. Některé druhy ryb byly skvělé, čerstvé a jen se po nich zaprášilo. Pak ale zůstala hromada těch sušených a s tou jsme si prostě neporadili. Chvíli každý kuchal, trhal, páral, žvejkal, ale pak už jsme jen smutně seděli a civěli na kupu nepřemožitelných tuhých sušinek.

Zdálo se, že nebohé ryby zahynuly zbytečně a budou vyhozeny do koše. Ten příběh však má dobrý konec. Ten ale nastane až zítra ráno. Teď rychle do nostalgických budek a spát.

Rozšiřující učivo:

Balaklava bylo za SSSR nedostupné městečko, protože tam byla ponorková základna. Dnes je ve vodním tunelu muzeum, kde se o tom vypráví turistům. Do muzea se ale dostanete i pomocí tohoto videa, Balaklava začíná na 17:35 a končí 24:03. Určitě doporučuji ke shlédnutí! (jestli někdy najdu čas, udělám titulky)


Pro vážné zájemce je zde dokument o objektu 1. stupně utajení - objektu 825, základně ponorek v Balaklavě. Balaklava byla přibližně od roku 1950 do osmdesátých let pro veřejnost uzavřena, ani do map se tehdy nezakreslovala. Uvnitř objektu 825 se nacházel další tajný objekt - 820 "Arsenal", sklad jaderných zbraní.


54 komentářů :

 1. A co takhle reportaž z Francouzke rivieri napsát,tam je romanticke místo a je to na západe v členském státe EU a NATO anebo s destinace v Londíne nebo v Birmimghame a lepší zážitek v nekterem Nemeckím mněste jako Hmburg anebo ve Švédskem Malmo,to nám pani učitelka dávala tipy na spoznávaní krás a kultúry státu NATO a EU a ne diktátorske Rusko s bídov a mentálni zaostalostí jak nám to ríkala pani učitelka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Člověče co jsi dělal ve škole,ty neumíš gramatiku a chceš rozdávat moudra.

   Smazat
  2. 8:53 Pán si jen utahuje z jistých lidí co jsem lezou.

   Smazat
  3. "Co jsem lezou"??? A vy si utahujete z koho?

   Smazat
  4. 9:44

   Koukám vy také "správná čecha".

   Smazat
  5. Migrační apokalypsa! Koukejte, než to smažou!

   https://www.youtube.com/watch?v=AHb7T554178

   Smazat
  6. Satira o Francii ? Hm, už je to na pořadu dne, občanská válka na spadnutí, holt to není Krym. Vynikající Krym, pohlazení na duši! Dík !

   Smazat
  7. 13:19
   A teď si přečtěte tohohle Sorošova zmrda!

   https://blisty.cz/art/94004-otevrme-dvere-dokoran-ekonomicke-migraci.html

   Smazat
  8. 13:26 Musíme neustále bojovat a být bez přestání ve střehu! Postupují salámovou metodou!
   Nenechme se ukolébat, že se zdánlivě nic neděje. Pomalu nám a našim dětem přeprogramovávají mozky!

   https://ac24.cz/-/-ja-mam-sako-a-ja-fajn-hidzab-detsky-vanocni-program-na-ct-nastval-nektere-rodice

   Smazat
  9. Sorošovi devianti nepolevují ani na sekundu! Velká část mladé generace má již kompletně vymytý mozek! Řítíme se do katastrofy!!!

   https://aeronet.cz/news/video-vceli-medvidci-pry-vyvolavaji-genderove-a-xenofobne-ukotvene-stereotypy-sokoval-na-frekvenci-1-mlady-aktivista-cela-redakce-radia-se-mohla-potrhat-smichy-jenze-k-smichu-to-vubec-neni/

   Smazat
  10. 14:33 Sorošův Hitlerjugend

   Smazat
  11. Není možné stavět ideu společné Evropy bez seznámení z bídou Chujlostanu neb pouze z poznání jeho bídy může vzejít evropská velikost! Když dobrovolníci 22. června 1941 překračovali sovětské hranice, byli ještě většinou horoucími nacionalisty. Jakkoli si na sebe zvykli, zde mezi nimi existovaly dělící zákopy, jež nebylo tak snadné překonat. Neboť Nizozemci byli přesvědčenými nizozemskými vlastenci, jako Dáni dánskými a Norové norskými. Také Němci se ve svém národním cítění nenechali předstihnout. Tu a tam z toho vyplynuly rozepře a konflikty. Jen v nepřátelství vůči bolševismu se shodli všichni. Když ale dobrovolníci na Ukrajině a na Kavkazu – tedy ve velké části evropského Ruska – vlastníma očima spatřili celou nuznost života lidí, jejich sociální primitivitu a niternou nesvobodu, když sami zažili, že rolníci bojácně skrývali poslední zbytky své dřívější kultury a náboženství v nejtemnějším rohu chalupy, tehdy je všechny společně zachvátila vděčnost, že jejich vlastní krajané tohoto osudu doposud zůstali ušetřeni. Všechny problémy, jež zaměstnávaly jejich národy ve vlasti a je samé tížily, se jim oproti tomu zdály nepatrné. V hlubokém Rusku najednou dobrovolník pochopil, že Nizozemci, Dánové, Norové a Němci tu bojují za svoji společnou vlast. V kamarádovi vedle sebe poznal člověka stejného životního stylu a stejného historického původu a tváří v tvář obrovským masám protivníka pochopil naléhavou nutnost společné fronty. Tváří v tvář monotónnosti nesmírných žlutých kukuřičných polí na Ukrajině, dálných stepí na Donu i v kubáňské oblasti, lysých šedivých hor Kavkazu, nad nimiž na něj shlížely tmavé masivy Elbrusu a Kasbeku, prožíval dobrovolník s velkou intenzitou mnohotvárnost a kvetoucí tvůrčí život svého vlastního rodného světa, velkolepost své kultury a pospolitost všech evropských tvořivých lidí jako nové zjevení. V ruské krajině a její otupělé lidské mase naopak rozpoznal význam svých rodných zemí pro historii evropského lidstva. Co člověk v Evropě za jeden a půl staletí rozluky zapomněl, to se v něm jako velký prožitek války opět probudilo. Uprostřed bratrovražedného boje evropských národů se na frontě proti Evropě nepřátelskému, svoji vlastní národní kulturu nenávidějícímu a svobodu likvidujícímu bolševismu, zrodila evropská osudová myšlenka, duchovně pojatá a uskutečňovaná ve společném boji ...

   Smazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 3. Radosto, nejsi dobrý vlastenec, používáš angličtinu. Vždyť když je někdo ze Spojených států, tak je přece z SS a ne z US, zrovna občan SS je SSák.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je blbost, to by pak občan zneuznaným profesorem TGM z dezertérského lejna upleteného čecháčkostánu musel být označen jako "česerák"! A poddaný touto kremelskou bandou židovorů - https://img.opentown.org/store/news/180407/te-url-9f0e394ab55deec1225656a563db0bf8.jpg

   ovládaného parchanátu "erefák"! :)))

   Smazat
 4. Kvalita zivota v Rusku:
  https://zpravy.idnes.cz/rusko-magnitogorsk-exploze-vybuch-plyn-dum-mrtvi-zachranari-tela-10g-/zahranicni.aspx?c=A190102_061345_zahranicni_pmk

  OdpovědětSmazat
 5. nabouchej si ho do řiti, vole

  OdpovědětSmazat
 6. Nabídli mi 1 000 000 Kč za zostuzení Zemana...

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Nabidli-mi-1-000-000-Kc-za-zostuzeni-Zemana-Vybusna-slova-herce-o-placene-kampani-proti-prezidentovi-a-Babisovi-565190

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pote, co ho definitivne opustila Anife, se mu velice pritizilo:-) Kdo by proboha takovemu ubozakovi nabizel takove penize? Zeman se prece zostuzuje sam kazdy tyden:-)

   Smazat
  2. 10:56 Soros pouští daleko větší chlup našim zrádcům ve vedení země, ale i bezvýznamným sloužícím v médiích, milión je pro něho úplný pakatel. Svého času dokázala ODS udělat za pár miliónů (á 5) třeba se socdemáckých poslanců Pohůnka a Mečáka zarputilé Topolánkovce a to ze dne na den :-)

   Smazat
 7. Sušené ryby jsou delikatesa, ale není to pro každého. Jedni je milují, druhým se z nich zvedá žaludek. Třeba jako u nás zralé syrečky.
  Ruský kamarád mi je nabídl jako skvělou pochoutku k pivu, ale mě moc nenadchly. Rozhodující roli v tom jistě hraje silné aroma. Jak mi něco nevoní, tak to může být sebelepší, ale vyhledávat to nebudu. Ostatně syrečky také nejím, i když jejich konzumenti na ně nedají dopustit.
  Z ruských pochutin mě asi nejvíc zaujala pražená slunečnice, také chalva a z nápojů rozhodně kvas. A z jídel šašlik, pirožky a samozřejmě boršč.

  OdpovědětSmazat
 8. Inspirativní seriál o hrůzách a zaostávání Ruska za EU. Doufám, že se tam snad taky někdy podívám.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:01 A to jste ještě neshlédl vše. Také tam prý jedí lidi, kteří ze zvědavosti tam přijedou na dovolenou...

   Smazat
  2. Tak pláže a moře fakt nemáme. Škoda. A ty "silnice" sice máme, ale jen na poli a v lese. Škoda.

   Smazat
  3. Petr Kralický
   To je zvláštní, jak diametrálně odlišný může být pohled dvou lidí na tutéž věc. Docela bych si přál, abych mohl vidět totéž co vy.
   Ale když si projdu ty předešlé výjevy z Moskvy, když vezmu v potaz že Krym byl ještě před pár lety pod kontrolou Ukrajiny a že RF na jeho obnovu investuje víc, než kolik činí celý roční rozpočet euroamericky "zdemokratizované" Ukrajiny, když si uvědomím jak rychle se staví Kerčský most, jak rychle se staví elektrárny a další infrastruktura na Krymu a porovnám to s tím, jak rychle se opravuje kilometr dálnice v ČR, jde na mě deprese.

   Smazat
  4. 11:57
   Mě zase fascinuje to hlupství a mimoňství diskutérů jako jste vy, kteří nedokáží rozpoznat zcela zjevné parodické či satirické příspěvky a berou je smrtelně vážně. Jako by byli autisti. A nejste zdaleka sám, viz 8:53 a další.
   Mě jímá deprese z lidí jako jste vy, kteří si dali za úkol grcat na všechno české.
   Jen tak pro info, v ČR máme 1230 km dálnic a v celém Rusku je dálnic odpovídajících parametrům našich dálnic (2 pruhy, svodidla, mimoúrovňové křížení...) pouhých 800 km!!! Tak si laskavě vytáhněte hlavu z prdele.

   Smazat
  5. 12:13
   To musíte být fascinován především sám sebou. Asi takový nějaký narcismus v bizarním formátu.
   Vzhledem k tomu, jaké rozumy zde trousí v nenávistných emocích vůči oponentům USA se zmítající jedinci, je jakákoli hrana na IRONII(nikoli parodie ani sarkasmus(doporučuji nepoužívat cizí slova, když jim nerozumíte)), trochu riskantním počinem.

   Mimochodem, jen samotná jedna dálnice M5 Ural je dlouhá téměř 1900 km, osle.

   Smazat
  6. 12:48
   Vy mě laskavě neškolte v cizích slovech. vykladače toho co jsem chtěl napsat opravdu nepotřebuju.

   Psal jsem, vy hlupáku:
   "dálnic odpovídajících parametrům našich dálnic (2 pruhy, svodidla, mimoúrovňové křížení...)"

   Tzv. "dálnic" v jejich pojetí mají rusové 51.000 km. Ty ale odpovídají parametrama našim silnicím 1. třídy a s dálnicemi co si pod tím pojmem představujeme my a na co jsme u nás zvyklí, nemají nic společného, včetně vaší slavné M5 Ural.

   Jděte si hrát raději na pískoviště, hlupáku.

   Smazat
  7. 13.02 - viděl jsem ruskou dálnici u Kazaně. Na takovou dálnici se mohou naši projektanti jet podívat a stavbaři by tam mohli hodně přiučit. Hlavně nikoho neurážet, on New York je krásný, ale pár stovek od tohoto krásna je hned Chánov. A toto je v každém městě i vesnici.

   Smazat
  8. 13:02
   Pokud píšete nesmysly, pak byste měl být rád, když vás na to upozorním a ne se rozčilovat.

   Připadá vám, že tato dálnice M5 já málo dvoupruhová, málosvodidlová a málomimorúrovňově křížená, vemeno?
   Samozřejmě že při těchto vzdálenostech jsou úseky vysoce vytížené jako úseky s malým provozem, čemuž odpovídá formát komunikace. Asi jen blb a nebo někdo, kdo už neví co s penězi, by stavěl tříproudou prvotřídní dálnici mezi dvěma vesnicemi vzdálenými 130 km, kde projede 100 aut denně a budoval tam mimoúrovňové křížení s pěšinou do kurníku u každého z pěti stavení. Ale můžete běžet do Ruska oznámit jim, že jim možná kapacita jejich dálnic postačuje, ale vás že neuspokojují a měli by s tím urychleně něco dělat. Jen až tam pojedete, tak se raději vyhněte dálnici D1.

   Místo svého urážení raději zapracujte na svém dovzdělání a kontrole emocí. Třeba si pak budete dávat více pozor, abyste se nevyjadřoval jako hlupák a nemusel na to být upozorňován.

   Děkuji za informaci, že v Rusku je přes 50 tisíc km dálnic(federálních, + půl milionu km dálnic regionálních). Bez vás bych na to určitě nikdy nepřišel.

   Smazat
  9. 15:20
   Vidím, že máte extrémně dlouhé vedení, blbe. Tak ještě jednou ale opravdu už naposledy:

   Česká republika, ne kterou tu neustále grcáte a hážete na ni svá hovna má 1200 km dálnic.

   Rusko, které je 220x větší než ČR a má 14x více obyvatel a kterému, hlupáku, závidíte jeho infrastrukturu, má pouhých 800 km dálnic našeho standardu. Samozřejmě, že na těch 800 kilometrech se najde mnoho staveb které jsou na fotografii.

   A už neotravujte. Nejlíp uděláte když se přesunete do toho vašeho vysněného ráje. Třeba po těch úžasných dálnicích.

   Smazat
  10. 15:38
   Mohl byste prosím uvést, z čeho se vám podařilo vydedukovat, že nevím o délce dálnic v ČR?
   Mohl byste se prosím rozepsat jak jste přišel na to, že na ČR "grcám a hážu jakási svá hovna"?
   Mohl byste prosím vysvětlit jak jste přišel na to, že závidím Rusku jeho infrastrukturu?
   Mohl byste prosím doložit že Rusko má 800 km dálnic jakéhosi vašeho standardu, specifikovat co to je ten váš standard a rozvést své hypotézy proč by váš standard měl být pro Rusko závazný?
   Jste si jist, že na 50 tisících kilometrech ruských federálních dálnic se opravdu najde více než toto jedno mimoúrovňové křížení se svodidly a dvěma pruhy? Vážně? Ještě dnes před 12 hodinou bych vsadil boty, že něco takového je pro váš mozeček naprosto nepřijatelné.
   Proč bych se měl přesouvat do jakého vysněného ráje? Já jsem doma tady, tady platím daně a proto mě mrzí, že moje peníze jsou tak neefektivně vynakládány. To už byl vydán nějaký zákaz kritiky fungování správy našeho zkolonizovaného státu? Nevím jestli ještě pořád držíme prvenství v ceně za kilometr dálnice, ale v závodu o pomalost výstavby určitě také nebudeme outsideři. Každopádně mou nespokojenost sotva může rozptýlit vaše komické poukazování na třísku v cizím oku s trámem v oku vlastním. Působí to už bohužel spíše trapně než směšně.
   Mimochodem, víte o tom, že u nás se, narozdíl od Ruska, za jízdu po dálnici platí? Vy si nepřejete aby naše zvýšené odvody na dálniční síť byly nějak pozorovatelné? Vám je to opravdu jedno, jak se nakládá s vašimi penězi a co za ně dostáváte? Nejste nějaký divný?
   Sotva mi může velemozek vašeho formátu složit upřímnější kompliment, než když mě nazve blbem.

   Smazat
  11. 15:38
   Dobrá odpověď,není co dodat.

   Smazat
 9. Odpovědi
  1. Ahoj Vláďo! A příště jedeme na těch kolech a mořských kajacích, jak jsme se domluvili. Tedy buď zdráv v novém roce, Ď.

   Smazat
 10. Příjemná vzpomínka na 2 cesty do Jugošky v 80. letech.
  Auto narvané až po strop (a zahrádka na střeše), polní cesty, spaní na zemi u auta nebo v kempu (v lepším případě).
  Ale jinak spousta zábavy a zážitků.
  Návrat v čase o 35 let.

  OdpovědětSmazat
 11. Ve škole sme mnêli soutež že kdo najde víc nagatíva na Rusko tak pujde za odmněnu na exkurzi do pavilónu Čt na Barandov a múže odmoderovat v správach ze zahraniční tématikov o Rusku a hlavne na tému o přerušení letu MH 17 společnosti Malajzia eirlans nad Donbasem.

  OdpovědětSmazat
 12. Soudruh popsal svojí dovolenou. Závažný článek na závažné téma: bezcenný šum.

  OdpovědětSmazat
 13. Realisticky dokument o raji v soucasnem Rusku:
  https://www.csfd.cz/film/387008-durak/prehled/

  OdpovědětSmazat
 14. Ten seriál o Krymu je docela nezbytný, protože většinu místního publika masíruje česko-natovská propaganda z masmédií. Když si uvědomíte, že kdekoliv na Krymu musíte hledat doslova s lupou někoho, kdo umí slovo ukrajinsky (osobně jsem tam nikoho takového nepotkal), a že banderovská vrchnost v Kyjevě by je dnes násilím poukrajinšťovala jako zbytek Ukrajiny, tak je jasné, že měli ohromné štěstí, že se mohli "trhnout" už na jaře 2014 hned po Nulandovském majdanu.

  OdpovědětSmazat
 15. Doporucil bych jeste vylet do Perdeljsku.

  OdpovědětSmazat
 16. Všimli jste si, jak česká propaganda přestala najednou slepičit (a dělala to desítky let) o zadrátované hranici s Německem a jak to tehdy bylo za komunistů špatné, když se tam střílelo po lidech?. Za všechno může Trump, který chce stěnu daleko solidnější (a nevyrovná se jí ani ta právě dokončená Ruskem na Krymu) a střílí se tam po lidech už dávno!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. DEMENTE!!! Střílelo se po NAŠICH lidech! Možná ti to nepřijde, ale špatné to fakt bylo.

   Smazat
  2. Proto ani nemuknou ani o té ruské šedesátikilometrové na Krymu, když ta Trumpova má být dlouhá 1200 km (jestli ne mil) :-)

   Smazat
  3. 16:02 střílet mohou pouze nadlidé po podlidech, platilo to v ČSSR a platí to i v USA, je-li taková hranice určena ke střílení, tak se prostě po podlidech střílí :-)

   Smazat
  4. 16:02 je zcela nezbytné zakázat československý film Král Šumavy, protože ukazuje, že hranice sloužily k obousměrnému provozu

   Smazat
  5. Blbovi 16:02 sotva kdo dokáže vysvětlit, že hranice, zvláště za války(a tenkrát byla válka), nemůže být jen tak volně propustná pro každého a bez kontroly. Byla to frontová linie a kdo se jí rozhodl překročit, ten k tomu asi měl důvod, který však nebyl v souladu s oběma stranami. Také věděl, jaké riziko to s sebou nese.
   Až zase bude válka, jedno jestli horká nebo studená, zkuste se producírovat po frontové linii. Škoda vás nebude.

   Smazat
  6. 16:02 nejsmutnější na tom ovšem je, že už od roku 1955, tedy nedlouho po smrti Stalina a Gottwalda, se nebylo nutné probíjet přes zadrátovanou hranici, ale byla řada bezpečných cest, nikoli ovšem pro blbé. A ne, že by o tom stát nevěděl, v jistém smyslu toho i využíval. Jak se kdo dal. Vím to proto, že tudy odešli mí příbuzní a známí (žijí tam oni nebo jejich potomci dodnes - BRD, Kanada, Austrálie, Nový Zéland ...). Sám jsem s kamarádem měl takovou cestu vychystanou v jednadvaceti letech. Couvnuli jsme kvůli rodičům a tudy prošli jiní. Úspěšně. Za chybu tehdejšího režimu považuji, že odchody do ciziny blokoval, ono by to nabralo přiměřenou míru danou i politickými možnostmi toho „západu“. Viz Jugoslávie. Navíc, kdopak přizná, že od roku 1975 byl nárok na "vystěhovalecký pas" s jednoduchými podmínkami: Odpracované vzdělání (vyučení 2 až 3 roky, střední 4 roky, VŠ 5 až 7 let podle typu), u mužů vykonaná základní vojenská služba. Nevýhodou bylo, že takové západní demokracie nevítali ani ubytováním, ani jazykovými kurzy, ani nutným "kapesným", ani zajištěním vstupu a nějaké té obživy v přijímajících státech. Například nejdříve a nejjednodušeji dostupné byly Kanada s podmínkou za polární kruh, nebo Austrálie s podmínkou do vnitrozemí ... Proč to vím? S mnoha těmi "exulanty" jsem měl a většinou dodnes mám přátelské kontakty. Je pozoruhodné, jak rádi se vykecávají neználci.

   Smazat
 17. 15:55 a 16:06 Perlička (off topic) z Číny: při archeologických vykopávkách u starší a zničené části čínské zdi bylo objeveno, že zeď nesloužila k obraně Číňanů, ale naopak, na obranu před Číňany - přišlo se na to díky orientaci střílen ve zdi, směřovaly na čínské území. Zcela to odporuje dosavadním tvrzením :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Blbost.

   Smazat
  2. Ano, píšeš pěkné blbosti, anonymní autore žvástu z 2. ledna 16:15.

   Je DLOUHO + DOBŘE známo všem – všem kromě tebe – že nejstarší obranné zdi na dnešním čínském území stavěly jednotlivé soupeřící „čínské“ státy, na obranu proti ostatním „čínským“ státům.

   Prostě jsi ignorant, a ještě to o sobě hloupě prozrazuješ.

   „Učit se, učit se, učit se!“ (V. I. Lenin)


   P. Radosta

   Smazat
 18. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi a soukmenovci, POZOR: Na sajtách naší milované Nové Republiky opět řádí kavárníci, placení agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A KAVÁRNÍKŮ-LEPŠOLIDÍ !!!!!

  Proto žádám soudruhy a soukmenovce z redakce NR, aby NEPRODLENĚ posílili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z pražské 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  A to IHNED!!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší milovanou Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi a soukmenovci, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti kapitalismu, demokracii, Euroamerice a kavárníkům-lepšolidem.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu, putinistu, zemanistu a babišistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi a soukmenovci, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 2. ledna 2:58.


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 19. Paradoxy rozděleného světa

  Jsou to vážně paradoxy, jak říkával Julius Fučík: Z jedné strany přicházíme my roduvěrní Slovani se srdcem na dlani, a z druhé …
  Z druhé strany, té pravé odporné PRAVICOVÉ strany se plíží agenti CIA a Mossadu, s otrávenou dýkou v jedné chlupaté ruce a bombou v druhé.

  Pro příklady nemusíme chodit daleko: Vloni na Krym vyjechali
  • náš drahý soudruh a soukmenovec Ďouba s celou svou rodinou
  • blázen Andrej Babiš mladší se soudruhem a soukmenovcem Protopopovem

  A všichni si to užili, zvlášť nebezpečný šílenec A. Babiš ml. se aspoň trochu zotavil z pobytu ve Švýcarsku, plného děsných běženců.

  Ano, to jsou přímo dojemné příběhy.
  Ale černým srdcem našich dědičných nepřátel nehne nic, ani žalostné utrpení našich hladovějících dětí, ani navrácená radost a štěstí ruských dětí na osvobozených územích (Krym, Donbas).

  Zde jsou důkazy, NEJNOVĚJŠÍ důkazy, jací důkladní kazisvěti jsou neomarxističtí vrazi z Wall Streetu a Bilderbergu a jejich pochopové z CIA, Mossadu a NASA:
  1) V Moskvě se ke špionáži dobrovolně přiznal zadržený USák Пол Уилан (v odporné angličtině „Paul Whelan“). Zatím není jasné, jestli se již přiznal k teroristickým akcím v Magnitogorsku a jinde (útoky zemním plynem proti obytným domům v celém Velikém Rusku).

  2) V USácku zlořečená agentura NASA pokračuje v programu Hvězdných válek, přes veškeré úsilí Velikého Putina, BJJP, o uzavření vesmírných mírových dohod.

  Ale jak říkával Nesmrtelný Lenin: „Kdo seje vítr, sklidí bouři.“
  Brzy přijde Veliký Putin, Budiž Jeho Jméno Pochváleno, s Ním přijde zákon: USáčtí a sionističtí špioni budou potrestáni na místě, a družice NASA srazí z oblohy samotná Velebná Matka Příroda.
  O této Leninské pravdě ať nikdo veřejně nepochybuje, v zájmu svého vlastního zdraví.

  Na shledanou v lepších časech, po opětovném osvobození naší vlasti nepřemožitelnou Armádou Ruské federace!


  P. Radosta


  -------------------------------------------------------------------------------------------------
  Pro úplně hloupé pravičáky, kavárníky-havlisty a sluníčkáře: Pro otevření sajty stačí kliknout (LEVÝM tlačítkem myši) na barevně zvýrazněný text.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.