Reklama

neděle 27. ledna 2019

Nation: „Russiagate" zdiskreditoval v Rusku americkou verzi demokracie!

Stephen F. Cohen a -kou-
27. l. 2019 TheNation a PravníZprávy

Vyšetřování údajného „zásahu" Moskvy do prezidentských voleb v USA pomohlo rozptýlit ještě donedávna existující iluze o americké demokracii, napsal historik Stephen Cohen na stránkách The Nation.
Podle něj v důsledku „russiagate" byly pozice ruských liberálů, kteří obhajují kopírování modelu Washingtonu výrazně podkopány.

Po desetiletí se Rusové, kteří se označují za „liberály" nebo „demokraty", aktivně vyzývají, aby se vzal příklad z amerického politického systému. Těšili se obrovské podpoře washingtonských "křižáků", kteří zahájili rozsáhlou, extrémně drsnou a k neúspěchu určenou kampaň k přeměně postkomunistického Ruska na kopii amerického„demokratického kapitalismu", uvedl historik Stephen Cohen ve svém článku v „The Nation".

Podle něj někteří ruští liberálové dokonce podporovali expanzi NATO na východ, která začala koncem 90. let. Argumentovali tím, že v důsledku toho budou demokratické hodnoty blíže Rusku.

Jejich četní oponenti, kteří se vymezují jako „vlastenci", trvali na tom, že Rusko by pro budoucí vývoj mělo spoléhat na své vlastní tradice a kriticky hodnotili imitaci americké demokracie. Označili demokraty za „pátou kolonu", která sympatizuje se Západem více, než jejich vlastní zemí.

Z pochopitelných důvodů jde o velmi složitý politický spor. Obě strany mají přívržence na nejvyšších úrovních, od Kremlu a dalších vládních útvarů až po armádu a tajné služby, stejně jako v různých médiích, poznamenal autor.

V tomto smyslu „ruský případ", který se z nejasných podezření na ruský „zásah" stal neochvějnou vírou, že Kreml „dosadil" Donalda Trumpa do Bílého domu, vážně podkopal postoj ruských liberálů a posílil argumenty jejich vlasteneckých oponentů. Jinými slovy, „ruský případ" značně rozptýlil existující „demokratické iluze" o Spojených státech, zdůraznil Cohen.

Američané, „zaváděni vlastními médii", mohou získat mylný dojem, že moderní Rusko je„autokracie" s vážnou cenzurou a všechny informace jsou řízeny Kremlem. Rusové,„obzvláště vzdělané segmenty společnosti, ale nejen ty", jsou dobře informováni o„russiagatu“. Kromě toho odvozují informace nejen z ruských novin a televize, ale také ze západních zdrojů a „obecně necenzurovaného" internetu, upozorňil publicista.

Zároveň se podle jeho názoru nedá přesně říct, kolik Rusů věří, že Donald Trump je pod„kremelským protektorátem". Široce rozšířený skeptismus ve společnosti, získává často mrzutou formu: „Pokud Putin může dát svého muže do Bílého domu, proč nemůže jmenovat do mého města starostu, který odklidí odpadky?"

Pro druhé „russiagate" často slouží jako důvod pro radost nebo zlomyslnost. Jsou rozčileni, že Spojené státy „intervenovaly" do ruské politiky mnoho let. Připomínají si, jak administrativa Billa Clintona vynaložila obrovské úsilí na znovuzvolení Borise Jelcina v roce 1996.

Salon: Hysterie kolem Ruska odvádí pozornost od oligarchizace USA!

Ale Cohen míní, že je zajímavý další aspekt tohoto problému.A to jak „russiagate"poškodil demokratickou pověst Ameriky v Rusku, a tak diskreditoval argumenty ruských liberálů, kteří však „nikdy nebyli nijak vážnou politickou nebo volební silou".

Ruští demokraté věří, že hlasování v jejich zemi je zmanipulováné. Patrioti na to nyní mohou odpovědět: v základu „russiagate" je předpoklad, že americké prezidentské volby byly úspěšně ovlivněny a že celý americký volební systém je vůči takovým manipulacím zranitelný.

Ruští demokraté trvají na tom, že „peníze oligarchů" mají nepříznivý vliv na politiku jejich země. Jejich oponenti nyní mohou tvrdit, že vyšetřování zvláštního prokurátora Roberta Muellera, zejména v případu proti Paulu Manaferovi a Michaelu Cohenovi, dokazuje, že americký politický život není o nic méně zkorumpovaný.

Od sovětských časů až po současnost si ruští liberálové stěžují na „zlověstnou roli", kterou hrají tajné služby v zemi, zejména KGB a jeho nástupce FSB. Patriotové však mohou poukázat na to, že americká zpravodajská komunita, FBI a CIA jsou za počátečním obviněním proti kandidátovi a pak prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Ruští disidenti dlouhou dobu protestovali proti oficiální cenzuře. Ale nyní ve Spojených státech je zahájena kampaň v boji proti „ruské dezinformaci" v médiích, která je ve skutečnosti formou americké cenzury.

Mnoho Rusů nevěří místním médiím. Ale jejich oponenti mohou směle tvrdit, že autoritativní americké média, která deklarovaly jakousi „válku" šéfovi Bílého domu, nejsou lepší. Příkladem toho je nedávný článek odborníka z The New York Times, v němž nazval „hlavní cenou" pro přední americké novináře „vyhnání prezidenta".

Pravděpodobně většina Rusů, dobře informovaná o „ruském případu", věří, že americká elita stojí za různými obviněními proti Trumpovi, který chce zmařit bližší„spolupráci s Ruskem", kterou slíbil. Podle vlastenců to znamená, že Washington nikdy nepřijme Moskvu jako rovnocennou sílu v mezinárodních vztazích. Přičemž liberálové nemají nic, co by postavili proti tomuto argumentu.
„To vše nás přivádí k otázce, která ještě nebyla zodpovězena. Nakonec Trump a Putin opustí své posty. Ale výsledek „russiagatu" v Americe a Rusku s nimi neodejde. Jaké budou následné dlouhodobější důsledky pro obě země a jejich vztahy? Z dnešního pohledu nás nečeká nic dobrého,“ uzavřel Stephen Cohen.

- - -

44 komentářů :

 1. Americka demokracie je nejlepsi na svete.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas. Na hnojišti světa, však tam je.

   Smazat
  2. Americká demokracie to je krycí název pro plebs. V reálu se jedná o americký korporátní fašismus.

   Smazat
  3. 7:46 když to řekne třeba Bill Gates, tak to pochopím. Když to řekne Pepek Vyskoč, tak je to stejné, jako kdyby to vykřikoval jistý Josef Švejk :-)

   Smazat
  4. 12:30 přesně, jako když Švejk na invalidním vozíku jede bojovat za císaře pána a jeho rodinu a přitom vykřikuje "my tu válku vyhrajeme" :-)

   Smazat
  5. Zil jsem v USA pres 20 let, demokracie tam je, na urovni statu, ale ne na urovni Unie. Tam president je diktator srovnatelny snad jen s Hitlerem. Takze si Trump muze delat co chce, G.Bush ml. napadnout Irak a CIA cely svet, a nikdo z lidu, DEMO, nema do toho co mluvit. Jednou si pochybnym zpusobem, kdy nerozhoduje vetsina volicu, ale volitelu, nekdo dostane k moci, pak si muze delat co ho napadne. A nikdo z lidi do toho nema co mluvit. Vicemene, tohle nikoho z volicu ani nezajima. Zvolili si, jedina starost je: co vytvoril Hollywood, kde jak v ktere restauraci vari a kdo vyhraje Superbowl. Nic jineho lid, ktery v USA vladne, nezajima. Protoze kazdy od prvni tridy uz vi, ze je v nejlepsi state na svete a zadny druhy (o vice statech obycejne ani nevi) se nemuze USA ani priblizit - rovnat se mohl kdysi jen SSSR, a ten uz neni. A k necemu tak blbemu speje i CZ, blbost lidu je nejlepsim predpokladem k tomu, co tam je. A i tady.

   Smazat
  6. Usaci zase vsem dokazali ze jsou sasci s pochybnym a ulitlym "humorem" , kterymu se ani mali deti ,nemohou pobavit ,nebo smat..
   Jde totiz o zase Trapny jejich Nedorozumneni..
   Besni o ovlivnovani jejich voleb a ZAROVEN TEROREM CHTEJI SVRHNOUT VLADU VENEZULEY.
   A tak "ovlivnit" tamni volby.
   Deti to na rozdil od nich umi a svedou . Zavrou oci a rikaji : "Carovala ryba, aby byla chyba"....

   Smazat
 2. fakt, a jediná - a nech si ju strážia, a nikomu nedajú,

  OdpovědětSmazat
 3. USA a demokracie? Si asi děláte prdel, ne?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. to je místní agent Pepek Vyskoč, musí tu makat od rána do noci :-)

   Smazat
  2. Ad 12:02
   Mít jako náplň práce obhajobu americké politiky není právě jednoduché. Ten člověk se musí hodně nadřít, to rozhodně není práce pro každého blbce. Hájit největšího gaunera na zeměkouli, který má na rukou krev milionů lidí a současně z něj dělat vzor pro ostatní... Dokázal byste to sám? A Vy se mu ještě smějete...

   Smazat
  3. USA a demokracie = žid horníkem.

   Smazat
  4. Demokracie v USA je jen vylhané PR.

   Ve skutečnosti korporátní fašismus.

   Smazat
 4. Tam kde Hitler skončil, pokračují Spojené státy Americké, tedy vraždění lidí po celém světě s odůvodněním nastolení americké demokracie tam kde ještě není, což znamená předání všech aktiv do rukou Američanům. Když někdo nesouhlasí, následuje bombardování, samozřejmě humanitární.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Pane 9:44 jste určitĕ fašista.

   Smazat
  3. Proč Hitler? Vraždil po celém světě? Považujete snad Čechy a jejich Lidice a Ležáky za "celý svět". Řekl bych že USA jsou pokračovatelem Britského demokratizmu královny Viktorie a jejich genocídy v impériu ve kterém slunce nikdy nezapadá.

   Smazat
  4. 14:11 Přesně tak! Mají spousty zásluh o naší rasu, za který jim nikdy nebudeme moci dost zaplatit! - https://www.penize.cz/18974-ekonomicke-dejiny-britskeho-piti-caje-sedesat-milionu-mrtvych

   nebo - https://navratdoreality.cz/hladomor-v-indii-3096.html#

   a také - https://zemavek.sk/zabudnuty-hladomor-ako-britski-kapitalisti-zabili-10-milionov-ludi-v-bengalsku/

   Škoda že jejich vláda trvala příliš krátce, nemuseli jsem mít ty problémy co před námi stojí a které naše rasa NEustojí!

   Smazat
 5. Pokud je to pravda, tak by Rusové musli být hodně blbí, když americkou demokracii nepochopili už po téměř úspěšném rozkradení Ruska.

  OdpovědětSmazat
 6. No to se povedlo jaká demokracie jen korporátní fašismus a liberální šílenci.

  OdpovědětSmazat
 7. Příklad americké demokracie: přede dvěma týdny uteklo 40 pohlavárů teroristické skupiny Islámský stát s pomocí amerických vojáků z afghánského vězení, které kontroluje radikální hnutí Tálibán. Američtí soudruzi nasadí tyto "specialisty" na nějakou fušku v jiné zemi, třeba v Evropě!

  OdpovědětSmazat
 8. ...autore příspěvku/8:47/..a my jsme chytřejší a pochopili západní demokracii..po rozkradení naší země po 89..??..když komunisti odešli z vlády, tak jsme byli bez státního dluhu a mimo privátní majetek nám vše ve státě patřilo..dnes z veřejného nemáme nic a ještě je stát zadlužený...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. v Česku se příliš rozšířili (dnes už ve druhé generaci) agenti těch zlodějů - stačí si tady číst výlevy Pepka Vyskoče

   Smazat
  2. Bude nejlépe popovídat si o prioritách přímo s Američany a Rusy,jinak to nemá moc cenu.

   Smazat
 9. Hleďte si raději té Ruské demokracie, jo pardon, ona stejně žádná není.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím. Kdyby byla v Rusku demokracie, nemohl by v roce 1996 vyhrát ve volbách Jelcin. Mimochodem za velkého přispění "demokratických" USA. Zajímavé je, že tehdy nikomu nevadilo, že se USA míchají do ruských presidentských voleb.

   Smazat
  2. Taky souhlasím! Hehe, to bol demokratizmus ako cez kopirák ktorý demokrati predviedli za Pinocheta v Chile. V Russku v čase Jelcinizmu armáda rozstrielala Russký parlament na framforce: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-moskva-boris-jelcin-parlament-1993-bily-dum-vyjimecny-stav.A180920_095421_zahranicni_aha .Blahoželám Pepkovi Vyskočovi A12:04, za gól strelený do vlastnej bránky:-). Môj profil Ukrofil.

   Smazat
  3. 12:41 Dodej dukaz, že USA ovlivnily volby v Rusku. Pro 14:20 Do Chile dosazeného komouše, myslím Aliende, sundal demokrat PAN PINOČET ( jak čtu tak píšu)a ten se s komoušema vypořádal tak jak se má. Takového PINOČETA, bychy potřeboval u nás.A nastal by tady konečně pořádek.

   Smazat
 10. 12:04
  ZA TO V USSA EXISTUJE.... JMÉNEM TRVALÁ OKUPACE=DEMOKRACIE HUBOU!!!!!!!☺

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Prásknu ti sýkryt! Ne neboj, nic o tvý minulosti, putlerprde. Jen to že DEMOKRACIE nikde není! Existuje pouze Rasa pánů a Rasa otroků! Ta první dnes předstírá vládu té druhé, neb jakákoliv demokracie je levicová idea a levice byla vždy nepřítelem velkých mužů, kteří místo toho, aby jim druzí s radostí sloužili a nacházeli nejvyšší uspokojení v tom, že mají tu čest podílet se na jejich dějinném poslání, musejí strpět, že se jim tito pletou do cesty. Zatímco v nerovné společnosti může průměrný muž velkému muži dobře sloužit nejen k vzájemnému prospěchu, v bolševickém rovnostářství jsou průměrní muži pro ty velké břemenem. Rovnostářství je triumfem nízkých mužů s nízkými ambicemi - podlidí typu místních užgryndaných čechomužiků! Neboť, i levičák se ochotně staví do pozoru, jakmile se začne točit ve hře zajímavá finanční odměna, případně když mu nějaký darebák slibuje dosažení více rovnosti nebo svobody po níž jeho duše tolik pase. Levičáctví (ve všech jeho podobách) se projevuje jako duševní společenská choroba, která vede k jejímu postupnému úpadku, kdy všemu nemocnému, slabému, patologickému a dokonce kriminálnímu je věnována dojemná starost a péče, která daleko přesahuje péči o zdravé, a to proto, aby se opět zařadilo do stáda obecné uniformity. Skutečná pravice, která jediná může zajistit zdravou společnost, musí v první řadě odmítnout rovnoprávnost! Neb jak klasik napsal: "Nadčlověk je smyslem Země ... a právo nutně znovu povstane z násilí a moci. Protože jen malý počet lidí je natolik vynikajících, aby mohl vládnout, zatímco sloužit musí vždy nesčetné zástupy."

   Smazat
  3. 8,14
   PANSKÁ RASA TY GENETICKY MÉNĚCENNÁ HALDO PAUKOSRAČEK NIKDY NEBUDEŠ....PANIMAJEŠ GRABIT????!!!!!!.-)

   Smazat
  4. 8:38 To jsem od počátku, smrdutý těkavý shluku atomů plynu z lejnolíhně téhle ugrofinské poloazijské opice!!!!!!.-) - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   Smazat
  5. P.S.: A furt se drze neptej! Je ti po tom hovno! Starej se radši proč pani nemajet tenhle tvůj teplý vypoušteč! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%BF%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%BC301.jpg

   Páč když manželka zjistila co je zač, tak vod něj utekla a totéž poradila svým dcerám! Co nejdál! Proto žijou na Západě a vnuky mu zásadně nepučujou! Proto je Olivřík Stounů nemoh vidět! Furt - "tak kdy už přijdou, chci si je natočit" a ten žůžovák kremelskej se jen uculoval, jako vždycinky když začne bejt vilnej, až mu lícní kosti trčely z tý jeho ugrofinský dršky jak sáně - a prej "až večer v soukromí"!☺☺☺

   Smazat
 11. Nejkrásnějším příkladem ekonomické pomoci svému území je Portoriko, kde USA po hurikánech místo ekonomické pomoci a obnově infrastruktury zavedly na ostrově zákaz vycházení. Nedivil bych se, když se vybodnou na cizí, ale na svoje území?

  OdpovědětSmazat
 12. To vyšetřování ruského zasahování do amerických prezidentský voleb je prý v dobrých rukách: "V Spojených štátoch sa medzičasom ukázalo, že osobitný prokurátor Robert Müller je synom gestapáckeho šéfa Heinricha Müllera, podľa zdrojov CIA." To prostě nemá chybu!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. P.S.: historie se stále opakuje. Po druhé světové válce vyvážely USA do bezpečí německé "specialisty" všeho druhu. No a dnes se děje prakticky totéž, když zachraňují "specialisty IGIL" v Sýrii nebo v Afghanistánu.

   Smazat
  2. To je informace odkud? Nějaký link?

   Jinak Mueller je loutka, to je jasné, přes 2 roky vyšetřuje a nevyšetřil nic. Akorát pár ex-společníků Trumpa za nějaké finanční podvůdky (to jsem zvědav, co by za podvádění prasklo na demokraty a ostatní rep. kandidáty).

   Smazat
 13. Zapadni demokracie hori ve vlne protestu, USA maji 45 milionu obcanu na plastikvych zebracenkach, 50 000 sebevrazd rocne, zavrazdili minimalne 10 milionu lidi v 7 agresivnich valkach za 15 let. Prepadaji a valcuji zejmena slabe zeme, co jim nechteji vydat na pospas sve suroviny a sva aktiva. Valky vetsinou prohravaji. V poslednich konfliktech za sebe nechavaji bojovat vselikou luzu, ze ktere delaji opozicni armadu, kterou vyzbrojuji a nechaji pachat ta nejvetsi zverstva bez moznosti postihu.
  USA se vyznacuji nedostiznou prolhanosti, podlosti a naprostou nespolehlivosti a podrazacrvim v dodrzovani smluv a dohod.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není co dodat, jenom to, že tu ještě chybí pan Radosta, i když na druhou stranu ho chápu, je to
   marnost nad marnost, všechno je marnost. Nebo ho už
   přestali platit zelenýma papírkama. Rudý dědeček

   Smazat
 14. 19:22 Tak jak to popisuješ, tak v USA je největší bída na světě. Chytrej kluk, akorát za USA dosaď RUSKO a máš to správně.Troubo.

  OdpovědětSmazat
 15. 9,36
  V USSA JE OBČANSKÁ VÁLKA NA SPADNUTÍ,DLUHŮ MAJÍ JAKO MUCH NA HOVNĚ,ALE KRÁST JINDE S PLNOU DRŽKOU DEMOKRACIE........ODTUD TO JEJICH """"BOHATSTVÍ"""""!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co ty máš co žvatlat kdo se s kým chce poprat na lodích USS, když si v životě plaval jen v neckách, ve kterejch si tvůj smradlavej vypouštěč myl zrovna prdel! A používej celej název - USS třídy Alabama! Já ti dám si tu hrát na mariňáka a něco si zkracovat, putlerprde!!!!!!!!

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.