Reklama

sobota 26. ledna 2019

NATO stárne bez grácie: Je šance pakt rozpustit? Na východ jsme jít neměli. Nechali jsme jejich osudu Maďary, Poláky a v roce 1968 i Prahu. I Havel chtěl NATO rozpustit. Bažiny jsou posedlé válkou. Co udělá Trump?

P. J. Buchanan
26. 1. 2019 blogg autora, překlad ProtiProud
PATRICK JOSEPH BUCHANAN se v návaznosti na Trumpovo zpochybnění smysluplnosti další existence NATO ohlíží za historií Aliance a formuluje jasné otázky, jež musí válečnicky naladěné bažiny na obou stranách oceánu děsit


“Mezinárodní spojenectví jsou jako růže a mladá děvčata. Jsou k světu, jen když jsou ještě čerstvá.”

Tak pravil s francouzským šarmem prezident Charles De Gaulle, když v roce 1966 nařídil NATO vyklidit pařížské ústředí Severoatlantického paktu a zmizet z Francie.

Aliance, již těmito slovy počastoval, letos oslaví kulaté narozeniny. Jestli ji ovšem v roce 1966 bylo možno přirovnat k mladé dívce, teď už je “mladá” opravdu dlouho: bude jí sedmdesát. A tahle bez grácie stárnoucí grácie Spojeným státům stále přikazuje, že musejí jakýkoli útok na jeden z osmadvaceti států - zahrnujících takové strategicky zásadní cíle, jako je třeba Estonsko, Černá hora, Rumunsko nebo Albánie - pokládat za útok na sebe samy.


K narozeninám od Donalda


Narozeniny jsou vždycky dobrým časem k bilancování. V tomto případě by mělo dojít na přehodnocení záruk a závazků, které jsme v rámci Aliance poskytli. Proč se máme vystavovat možnosti války s jaderně vyzbrojeným Ruskem kvůli zemím, jež většina našeho národa ani neumí najít na mapě?

Prezident Trump si to evidentně myslí také, neboť během svých návštěv evropského kontinentu položil veřejně otázku, zda se tyto záruky skutečně shodují se zásadními strategickými zájmy Spojených států. A zda by přísně vzato prošly, pokud by se měly hodnotit jejich náklady a výnosy vzhledem k nám.

Šok a pohoršení washingtonského establishmentu z toho, že se Trump vůbec odvážil podobnou otázku položit, nota bene našim posvátným spojencům, Evropanům, jsou stejně nesmírné, jako nemístné. Pak ovšem nezbývá, než onomu establishmentu položit otázku, zda sám dokáže ospravedlnit existenci tohoto rozmáchlého gesta potenciálně vedoucího ke světové válce.

Jenže pokud by se do podobné obhajoby vůbec chtěli pustit, zjistí, že Aliance, oslavovaná jako “nejúspěšnější spojenectví v dějinách” má ve skutečnosti dvojí historii. Někteří z nás to vědí, protože si ještě nenechali z hlavy vygumovat paměť.

Dugin: Západ již dočista zblbnul. Má šéf NATO duševní chorobu? Jak Bažiny uhnaly Trumpa. Přechod k nové logice. Chceme více atomovek? Rusko blbne také, ne však ještě tolik

Ohlédnutí


První byl poměrně logický: v roce 1948 sovětská vojska, která okupovala celý východ Německa až k Labi a byla rozložená i kolem Berlína, zahájila blokádu města. Téměř současně v Praze padla vláda v rámci komunistického puče. Padl také ministr zahraničí Jan Masaryk, nebo byl možná vyhozen, to nevíme, a při pádu z okna ve třetím patře našel dole svou smrt. O rok později Stalin poprvé veřejně otestoval jadernou bombu.

Americká armáda už ovšem tou dobou byla z Evropy dávno doma. Proto Spojené státy stály u zrodu nové aliance, která měla chránit pro ně zásadně důležité západoevropské státy: Západní Německo, Francii, Británii, Itálii. Dvanáct států se dohodlo, že útok na jeden z nich bude pokládán za útok na všechny. To jinými slovy znamenalo vzkaz pro Stalina: Přejdeš Labe a jsi ve válce, a to i s Amerikou, vyzbrojenou jaderným arzenálem. Do Evropy se současně vrátily stovky tisíc amerických vojáků, aby sloužily jako důkaz, že ten vzkaz myslíme vážně.

Pro Alianci bylo ovšem směrodatné politické a mocenské dělení Evropy, které bylo výsledkem Jaltské dohody, uzavřené mezi Stalinem, Rooseveltem a Churchillem u Černého moře v zimě roku 1945. Ať se v sovětské sféře vlivu děla jakákoli zvěrstva, žádný americký prezident nikdy nepřekročil Jaltou vytyčené hranice.

Truman neposlal do Západního Berlína pozemní jednotky. Namísto toho zásoboval město ze vzduchu, čímž blokádu efektivně prolomil. "Ike" Eisenhower nechal maďarské povstalce, aby v roce 1956 krvavě ztroskotali. A Kennedy svůj hněv nad stavbou Berlínské zdi vyjádřil jen rétorickým zvoláním: “Jsem Berlíňan!” Johnson zase nijak nepomohl Československu v roce 1968. V době, kdy my jsme za oceánem žili bouřlivým volebním sjezdem Demokratické strany, Leonid Brežněv poslal do země tanky a vojska zemí Varšavské smlouvy, aby rozdrtily Pražské jaro - a my... nic.

Když byla později podobně rozdrcena Solidarita v Gdaňsku, Reagan se spokojil s posíláním kopírek a tiskáren. A v roce 1988 u Berlínské zdi vzkázal Gorbačovovi, ať ji zboří.

Rozhodně nikdy nevyhrožoval, že ji zboří sám. Malý, ale poměrně podstatný rozdíl.


Chybné rozšiřování


A pak nastal v životě “staré dámy” NATO zásadní předěl. Zeď skutečně zbořili, Německo bylo sjednoceno, Rudá armáda se vrátila domů, Varšavský pakt přestal existovat. Sovětský svaz se rozpadl na patnáct více či méně národních států a leninismus tiše zašel na úbytě ve vlastním rodném domě.

Hrozba, kvůli níž NATO vzniklo, už nebyla. V té době mnoho hlasů (mezi nimi i Václav Havel) volalo po tom, aby se nyní již nefunkční aliance postupně rozpustila a svobodná prosperující Evropa si nadále mohla zajišťovat vlastní obranu sama.

To se ale stát nemělo. Přestože i architekt slavné "doktríny zadržování” komunismu, dr. George Kennan, varoval, že rozšíření NATO do východní Evropy a na bývalé sovětské republiky by bylo “osudovou chybou”. Jak tehdy předvídavě prohlásil, “rozdmýchalo by to nacionalistické a militaristické tendence v ruském veřejném mínění” a “znovu nastolilo atmosféru studené války ve vztazích Západu a Východu”.

Na jeho slova došlo. Amerika nyní klesá pod břemenem povinnosti bránit evropskou půdu od Atlantiku po Balt, přestože čelí mnohem vážnějšímu ohrožení, než je Rusko. Čína je skoro desetinásobná nejen svou populací, ale i ekonomicky. Navíc se nacházíme v situaci, kdy náš rozpočet na obranu v poměru k celkovému rozpočtu, nebo i k HDP, představuje ani ne polovinou toho, jenž měli k dispozici Eisenhower nebo Kennedy.

Šéf US Army a NATO v Afghánistánu: „Tuhle válku nevyhrajeme!“ Zahájí Trump vyšetřování pravdy o 11. září? Zbyteční mrtví čeští žoldáci. Nepadli, šlo o pracovní úraz. Ano, potřebujeme silnou armádu. Ale k obraně domova


Nezbývá moc času


Trump je prezidentem proto, že americký lid dal ve volbách najevo, že elity řídící naši zahraniční politiku selhaly. Kurs vedoucí nás k nekonečným zahraničním intervencím v zemích, kde nemáme žádný podstatný národní zájem, nás nechal jako národ krvácet morálně, fyzicky i ekonomicky. Navíc v podstatě znehodnotil veškeré výsledky vítězství, kterého jsme dosáhli ve studené válce.

Jsme téměř v polovině Trumpova první volebního odbobí v Bílém domě. Teď se ukáže, jestli prezident hodlá jen mluvit: Mluvit o konci druhé studené války s Ruskem, mluvit o tom, že by si Evropa za svou obranu měla platit sama, mluvit o tom, že pošle naše chlapce z nekonečných zahraničních válek domů. Nebo jestli bude podle svých slov také jednat.

Celý americký establishment naší země je posedlý myšlenkou především Trumpovi zabránit v tom, aby opravdu mohl prosadit svou politiku. Takže pokud ve věci něco hodlá dělat, měl by sebou náš prezident hodit.

Nezbývá moc času.

25 komentářů :

 1. MÁ SEBOU TRUMF HODIT?A KDO MU TO DOVOLI?

  když už ani strejda PUTIN mu neřiká partner a ztráci pomalu,ale jistě trpělivost!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kágebácko-stázáckej udavač skončí po po zásluze! - https://i.imgur.com/hDa5bJP.png

   Smazat
 2. Na to můžeme zapomenout kongres udělal zákon který zakazuje usa opustit nato.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kongres sice USA zakázal opustit NATO, ale NATO může opustit USA i s kongresem prostě tak, že se NATO samo rozpustí. Jako se rozpustil vůlí většiny, proti vůli prozíravé menšiny, SSSR.

   Když se USA nebudou mít za koho schovávat a jeho vlastní zem bude možným válčištěm (rozuměj jadernou dopadovou plochou), zkrotne, protože válka nabídne menší zisk, než ztráty.

   Smazat
  2. Dejte pokoj, u nás se přece řeší důležitější problémy. Zdá se přejmenuje ČSSD na SD, zda nás premiér šidí s Čapím hnízdem, zda se Kalousek hádá s Pospíšilům, proč si prezident dovoluje nejen na BISKu, ale i na Baxu, k čemu jsou nám Piráti a nakonec proč jsou drahé brambory.

   Smazat
 3. https://aeronet.cz/news/pravda-o-venezuele-jak-doslo-k-tomu-ze-zeme-lezici-na-20-svetovych-zasob-ropy-zije-v-bide-a-astronomickych-dluzich-rikaji-vam-ze-za-to-muzou-socialisticti-vudcove-venezuely/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nahnědlé bláboly, plné fakticky vyvratitelných lží, sorry.
   Kdo může za Venezuelskou bídu, po 20 letech bolívarského socialismu a z toho 6 letech vlády Madura, musí být jasné každému kdo nemá nasráno v hlavě.

   Smazat
  2. 10:26
   KDYŽ BUDEŠ BRÁT SLUŠNÝ PRACHY A KAŽDEJ DEN TÉ NĚKDO OKRADE,BUDE TO ÚPLNĚ STEJNA SITUACE,JAKO VE VENEZUELE!!!!!!
   A jinak.....UŽ JE ČAS NA TO,ABY SE SVĚT NASRAL.NA USSA OKUPANTY A ZLODĚJE A VYMAZAL TU BANDU SRÁČŮ Z MAPY SVĚTA,PANIMAJEŠ GRABIT?!!!!!!!!!!!

   Smazat
  3. Pro A z 10:26 h :
   Stačí Váš mozek na skutečnou obhajobu Vašich demagogických lží?!
   Pokud ano, vysvětlete nám stručně a jasně :
   1. Proč fakty podložený článek Aeronetu je „nahnědlý blábol“?!
   2. Proč H.Chávezovi (předchozímu presidentovi Venezuely) tolikrát usilovali o život až ho nakonec zabili několika-násobnou „rakovinou“, když byl takový „neschopa“?!
   3. Jak jinak než „zahraničním“ působením (sabotážemi, ekonomickou blokádou, sankcemi, krádežemi, rozvracením obchodních vztahů čistě venezuelských podniků včetně státních), se povedlo tak dokonale zlikvidovat hospodářství a životní úroveň ve Venezuele.
   Když titíž socialisté, vedení H. Chávezem, předtím dokázali výrazně a nezpochybnitelně zvýšit životní úroveň všech Venezuelanů?!
   Děkuji předem.
   Jen prosím o uvádění pravdivých (ověřitelných) údajů z nezávislých zdrojů. Ne z notoricky prolhaných agentur (jako BBC, CNN, Reuters, atd.)
   Pavel p

   Smazat
  4. 13:17 Co to tu zas kapitálkama skřekáš, ty putlerpšouku smrdutej? Tu tlamu rozbili tobě tvý parťáci skinheadský! Dřív si s nima chodíval do Chánova na cikány a hajlovat, jenže pak se něco stalo, viď? Vím co. Jsi vnukem zkurvenejch komoušskejch xindlů z Volyně! A jednou je navštívili ukrajinští vlastenci! Tvý komoušský bábě uřezali kozy, dědkovi hnáty a pracky a ještě živý je hodili do škarpy a tvýho nezletilýho strejce pak obalili slámou, zapálili ho a zahráli si s ním pak kopanou!:)) No a proto chováš k těm vlastencům zášť - tajnou! Tedy až do památné revoluce proti janukovštině v Kyjevě! Tehdy jsi odmítl jít s kamarády hajlovat jako obvykle, ale tentokrát na oslavu vítězství bílé rasy nad russáckou komoušskou slotou! A oni ti proto rozkopali tlamu a hodili tě do škarpy, taky, abys pozdravoval v pekle svou bábu s dědkem! A tak jsi zradil ideály a nechal si narůst těch pár škaredejch chlupů na tý oslizlý makovici a teď tu opěvuješ Putlera! Chtěl by si se pomstít, ale jsi jen malá bezcenná veš, mstíš se jen hubou a ... KAPITÁLKAMA!
   KOMUNYSAKU? NA GULJAKU!!!!!

   Smazat
 4. Niečo som v učebniciach dejepisu prehliadol? V článku sa tvrdí že: "...Americká armáda už ovšem tou dobou byla z Evropy dávno doma. Proto Spojené státy stály u zrodu nové aliance, která měla chránit pro ně zásadně důležité západoevropské státy: Západní Německo, Francii, Británii, Itálii...". Kto potom sakra, okupoval "oslobodené západné" Nemecko? Nebodaj "rusi"? Pokial viem, na Jalte sa delila "oslobodená" Európa medzi víťaznými velmocami. A oni americká vojska bola "dávno doma", iba "russká" nie:-). "Komúnistický puč" síce napríklad v Prahe prebehol, ale "russká" vojska Československom nie, až do 1968roku. To je zásadný rozdiel. Pokial má demagóg na mysli účasť na Waršavskej zmluve, ktorá vznikla o hodne neskôr, tak to okupáciu a prítomnosť okupačných amerických vojsk možno považovať aj súčasný stav v tejto našej druhej Slovenskej republike. A to bude pravde najbližšie, takže ak sa klamári pomýůia, vtedy sú schopní aj pravdu povedať. A to že okupácia Československa nastala hneď po jeho "oslobodení". A až vstupom vojsk Waršavskej zmluvy bola už len okupácoa Československa len formálne potvrdená. Podobná situácia sa teraz opakuje rokom89 a vstupom do NATO. Už nám tu len chýba vzdorovláda toho niekdajšieho Dubčekovského typu, akú mali Juhoslovania za Miloševiča počas humanitného bombardovania vojskami NATO v 1998roku. Môj profol Ukrofil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. noviczech
   ...jenom vám k tomu napíšu. V padesátých létech ve Francii ve volbách se silně do popředí dostávala Komunistická strana! No a protože z ní měli hlavně boháči velký strach, tlačili na tehdejšího prezidenta! Ten pozval armádu USA tajně do země, dodnes jsou tam na velkém území, za které neplatí nájem! No a to vše bylo připravené ve Francii v padesátých letech, že kdyby vyhrála v nadcházejících volbách Komunistická strana, tak byli připraveni i krvavě toto potlačit! O tom se také velmi málo píše, je DEMOKRACIE a tak se holt nesmí!!!

   Smazat
 5. Rozpuštěním NATO by USA ztratily možnost diktovat ostatním členským státům za jaké zbraně budou utrácet peníze daňových poplatníků. Zbrojní průmysl v USA tvoří značnou část jejich HDP, proto USA nikdy nedovolí rozpad NATO, byť je to formálně možné. Stačí sledovat teátr a katastrofické scénáře okolo Brexitu aby si člověk uvědomil, že bussinesmani velmi neradi pouští již ulovenou kořist ze svých drápů. Totéž platí pro NATO a podobné, účelové spolky, jejichž reálné bytí v dnešní společnosti je přinejmenším zpochbnitelné.
  SMRT NATO

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak velkou část HDP USA tvoří zbrojní průmysl? Víte to nebo prostě jen vaříte z vody a vymýšlíte si?

   Smazat
  2. Najděte si to na netj jako jsem to udělal já

   Smazat
  3. 10:35
   Když to nevíte tak aspoň dál nemlžte, podvodníku!

   Smazat
  4. Pane Volný, "pan" Latrína potřebuje pytel chlorového vápna a slovníkovou hygienu.
   Data by musel hledat, musel by číst nečesky, neromsky, nadávky mu plynou do klábosnice z hloubi duše. Doma mu asi jinak neřekli.

   Smazat
  5. US GDP was about $18.5 trillion in 2016[1] . US arms sales to foreign countries were around $33.5 billion that year[2] .

   Smazat
 6. Nesplet si to nějak pan Buchanan? " v roce 1948 sovětská vojska, která okupovala celý východ Německa až k Labi a byla rozložená i kolem Berlína, zahájila blokádu města."
  "Americká armáda už ovšem tou dobou byla z Evropy dávno doma."
  ???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ukázkový příklad "kvality" amerického školství. Zato ale naučili pana Buchanana anglicky;-).

   Smazat
  2. Pan Buchanan svůj blog píše pro Američany, kteří jsou celosvětově známí svou nevzdělaností.
   Musel by jim složitě vysvětlovat, že po stažení US armády z Evropy (kvůli poválečné náladě, včetně potřeby amerického lidu radostně uvítat své „hrdinné vojáky“ – blíže o hrdinných bojích mimo jiné prameny, též krásná kniha „Hlava 22“), zůstali na mnoha místech (dle „potřeby boje proti komunismu“) početné US vojenské posádky.
   Toť vše.
   Pavel p

   Smazat
  3. 10?19

   Ono tam je více "nepřesností" a také vynechání informací. Třeba o tom, že rozhodnutí o blokádě nepřišlo jako nějaký rozmar, ale bylo reakcí na něco. V tomto případě na sjednocení západních okupačních zón a provedení měnové reformy v nich, přestože Německo bylo v té době ještě celistvé. Tím vlastně došlo k jeho rozdělení. V kontextu doby šlo o deklarování nepřátelství vůči SSSR.
   Celkově je článek velice informačně prořídlý.

   Smazat
 7. NATO, jeden celý kontinent závislý na jedné zemi. SÍŤ G5, celý svět (?) závislý na firmě jednoho státu.

  Jedna země zavádí ne salámovou, ale tlačenkovou metodu.

  OdpovědětSmazat
 8. Rozpustit NATO - jistě přání 90 % lidstva a států. Jenže to je iluze, jakmile jednou vlezete do chomoutu totalitního kapitalismu, tak jste akorát hadr na holi k zametání - PROSTĚ DĚLÁTE PUCFLEKA KAPITÁLU. Snad větší šancí je vyvolat referendum o vystoupení z NATO a přidání se Česka k mírumilovným státům, jakými jsou v Evropě Rakousko, Finsko, Švédsko, Švýcarsko, Irsko .... Ovšem už pro tuto hrozbu kapitalistické totalitě - Svět bez válek - nikdy referendum u nás neprojde, vždy bude mít kapitál dost nakradených peněz na to, aby si koupil potřebnou většinu v parlamentě. Tak funguje kapitalistická "demokracie". Myslíte si, že národy výše jmenovaných států se musí stydět za to, že nehodlají přispívat k válkám, že se nechtějí podílet na masovém vraždění, že se proto cítí méněcenní? Myslím, že jim spíše musíme závidět jejich mravnost, že dokázali vymanit se z diktatury velmocí! Argument, že jaderná bomba vrhaná kapitálem na hlavy lidí si nebude vybírat neutrální či válkychtivé a tak, že neutralita není k ničemu, moc neobstojí, i když může být blízký pravdě. Ale co když se k neutralitě přidá Slovensko, Maďarsko a bude se vytvářet mezi Východem a Západem zóna mírumilovných? Vím, že problém bude s postnacistickými zeměmi - Polskem, Pobaltskými státy, ty budou mít stále choutky na válku, mají velkopanskou povahu a tak jim samozřejmě ideály SS jsou bližší, než mír ve Světě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je přáním jen zdegenerovaných podlidí! Války jsou nezbytným předpokladem zachování civilizace! Např. Řím - dokud vedl války ve kterých šlo o bytí a nebytí Republiky, jakou byla ta s Pyrrhem, Jugurthou či Mithridatem a hlavně ovšem s Hannibalem, země byla pevná jako ocel, lidé v ní hrdí a nezdolní! Zocelení bojem a každodenním nebezpečím, potřebou sebeobětování! Jak ale nastal tzv. mír, tedy jistí imperátoři - cézaři vedli místo válek jen různé drobné válčičky či spíše šarvátky s barbarskými kmeny na vzdálených hranicích říše, nastal úpadek! V samotném Římě pak množili se buzeranti, děvky a alkoholici a rostla korupce, letargie, tupost, bujely blbost a intrikaření! Dnes se k tomuto stavu opět přibližujem. To chceme? A bude hůř! Páč příroda nedopouští přežívání slabých a nemocných a my se k ní musíme vrátit, neboť jinak jako druh zahynem! I proto musí být pravidelně vedeny války, protože pud boje je hluboce zakódován v genech každého člověka, jen se ho u každého jedince nepodařilo stejně potlačit. Boj tříbí! Ten vynáší na povrch vynikající jedince mého typu a vyhání z času přebytečný kompars ražení místních užgryndaných čechomužiků, neb lidstvo existuje jen jako materiál pro šlechtění vynikajících jedinců, kteří píší dějiny! Ostatní z nich jsou pak beze stopy odejiti v podobně kolaterálních ztrát ... neb jak praví klasik: „Slabí a nezdaření mají zahynout: první věta naší lásky k člověku. A má se jim k tomu ještě pomáhat.“ (Friedrich Nietzche). Jinými slovy co je nemocné má zemřít a to, co je vynikající nesmí být snižováno na průměr!

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.