Reklama

čtvrtek 3. ledna 2019

NYT: Washington zanechal své „otisky prstů" ve válce v Jemenu!

-kou-
3. 1. 2019 TheNewYorkTimes a PrvníZprávy
Spojené státy dlouho dodávaly zbraně Saúdské Arábii, doufajíce, že ​​se nikdy nepoužijí, ale po vypuknutí konfliktu v Jemenu, na níž aktivně podílí koalice zemí pod vedením Rijádu, všechno se změnilo, píše The New York Times.Jak je zdůrazněno v materiálu, kvůli koaličním leteckým úderům pravidelně umírají nevinní Jemejci a Amerika se na těchto zločinech stala nevědomým komplicem - a zdá se, že situace se pravděpodobně brzy nezmění.

F-15 stíhačky startující z leteckých základen v Saúdské Arábii - není jediná věc, která Spojené státy poskytují této zemi: Americká letadla jsou obsluhována mechaniky; američtí odborníci pracují na jejich tajných systémech, kterých mají Saúdové zakázano se dotýkat; většina jejich saúdských pilotů prochází výcvikem ve vzdušných silách USA; no a v sídle poblíž saúdských velitelů jsou američtí důstojníci, kteří poskytují kolegů zpravodajské informace a poradenství v oblasti taktiky, které sledují pouze jeden hlavní cíl - nenechat Saúdy zabíjet civilisty v Jemenu, píše The New York Times.

Jak novináři zdůrazňují, válka v Jemenu, která zahrnuje země koalice vedené Rijádem, zanechala hodně „otisků prstů“ Washingtonu. Dnes, „nevybíravé“ nálety koalice, si podle některých zpráv, vyžádaly životy více než 4600 jemenských civilistů, a kvůli těmto chmurným číslům ve Spojených státech již dávno hoří spor o „nástrahách“ partnerství se Saúdskou Arábii - vždyť letectvo země podporuje ve funkčním stavu právě Washington.

Saúdská Arábie, spolu se svými spojenci zasáhli do konfliktu v Jemenu v roce 2015 s cílem zničit Hutské rebely podporované na severu Jemenu Íránem, připomínají autoři. Téměř žádný významný pokrok za tři roky saúdská koalice nepředvedla - a Jemen mezitím ztratil v konfliktu 60 tisíc lidí a je na pokraji katastrofálního hladomoru. Pro americké činitele se tato vleklá války se stala krizí nejen strategického, ale také etického charakteru: Washington byl konfrontován s tím, že jeho časem prověřená politika - „prodat mocné zbraně bohatému spojenci, který je nepoužívá“ - už nefunguje, a kvůli obrovským civilním obětem v Jemenu se potýkají s obtížným dilematem, se snaží podporovat Saúdy, a nedovolit jim„excesy“, vysvětlují novináři NYT.

Navzdory skutečnosti, že američtí představitelé oficiálně protestovali proti úmrtí civilistů v saúdskými bombami, Rijád je podporován ne jedním, ale dvěma prezidenty Spojených států - první Barack Obama, který podporoval akce Saúdů v Jemenu, aby je uklidnil po extrémně jim nepříjemného „jaderného jednání s Íránem" a poté Donaldem Trumpem, objímajícího korunního prince Muhammada bin Salmana a chlubího se mnohamiliardovými smlouvami na dodávky zbraní Rijádu.

Zatímco se na Jemen sypaly nálety, USA nadále trénují saúdské piloty - a v roce 2017, kdy Pentagon oznámil zahájení speciálního programu za 750 milionů amerických dolarů, který je určen pro výuku pilotů letectva Saúdské Arábie, jak zasáhnout nepřítele a vyhnout se civilním obětem, americký Kongres autorizoval prodej zemi vysoce přesných leteckých bomb v celkové výši 510 milionů dolarů, pozastavené Obamou právě proto, aby protestoval proti smrti civilistů. Po atentátu na saúdského disidenta Jamala Chášukdžího letos na podzim Washingtonu, se mohlo zdát, začal omezovat vojenskou pomoc Rijádu: Trumpova administrativa zastavila tankování ve vzduchu saúdské koaliční letadla, a v prosinci byla dokonce v Senátu iniciován zákon o úplném zastavení podpory vměšování Saúdů do konfliktu, který však Sněmovna reprezentantů odmítla.Mezitím počet civilistů zabitých saúdským letectvem stále roste, poukazují autoři materiálu.

Celá desetiletí Spojené státy prodávaly Saúdské Arábie zbraně za desítky miliard dolarů, a to na základě skutečnosti, že je Rijád nepoužívá: navzdory tomu, že země dokázala sestavit třetí flotilu F-15 na světě (po Spojených státech a Izraeli ), jejich piloti se téměř nemuseli účastnit bitvy, zdůraznuje materiál. Jak uvedl bývalý úředník amerického ministerstva zahraničí Andrew Miller v rozhovoru s NYT, Washington vnímal dodávky zbraní Saúdské Arábii a dalším zemí v Perském zálivu jako „velmi drahé závaží". Avšak s příchodemMohameda bin Salmana se všechno změnilo - to byl ten, kdo v roce 2015, poté, co zastával funkci ministra obrany, nařídil zahájení kampaně v Jemenu a ujišťoval americké partnery, že všechno skončí za několik týdnů. Ale ty týdny se změnily na roky a Američané zjistili, že nyní podporují vojenskou operaci, při níž civilisté masivně umírají.


Podle NYT američtí vojenští poradci, přidělení k sídlu koalice, si rychle všimli, že saúdští nezkušení piloti dělají spoustu chyb: například, aby se vyhnuli nepřátelské palbě, letěli ve vysokých nadmořských výškách, čímž se snižuje přesnost bombardování a ohrožují civilní obyvatelstvo; kromě toho nesprávně identifikovali cíle, zasáhli je v nesprávný čas (například zničili nepřátelské auto, když projíždělo trhem, aniž by čekali, až bude na opuštěné cestě) a systematicky ignorují seznam objektů sestavených americkým velením a OSN, které jsou zakázány kvůli vysoké pravděpodobnosti, že tam budou civilisté. A dovršení to nejhorší, Saúdové často zanedbávali svoji vlastní velitelskou strukturu - například jeden zničující úder, který vyústil v usmrcení 155 lidí shromážděných na pohřbu, byl objednán mladším důstojníkem, který ignoroval pokyny vyššího důstojníka.

Washington nabídl Rijádu pomoc: ministerstvo financí přidělilo finanční prostředky na vytvoření zvláštního vyšetřovacího orgánu pro studium neúspěšných leteckých úderů a„práce na chybách"; Právníci Pentagonu vycvičili saúdské důstojníky ohledně pravidel válčení; američtí důstojníci nabídli instalaci videokamer na letouny Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, aby sledovali, jak probíhají údery. Koalice se však proti těmto krokům aktivně postavila. V červnu 2017 se ministr zahraničí a američtí představitelé přece jen dočkali slib Rijádu zavést přísnější opatření na kontrolu leteckých úderů, včetně rozšíření seznamu zakázaných objektů na 33 tisíc. A kvůli tomu ministr Rex Tillerson byl schopný přesvědčit Kongres, aby podpořil poskytnutí Saúdům vysoce přesné zbraně za 510 milionů dolarů. Nicméně všechny tyto snahy neměly žádný zvláštní účinek, stěžujíc si pozorovatelé NYT: o něco málo přes rok, v srpnu 2018, v důsledku leteckého útoku koalice byl zničen autobusu, kde bylo přinejmenším 40 dětí.

Navzdory tomu všichni američtí vůdci i nadále trvají na tom, že USA potřebují pokračovat v pomoci Rijádu, píše článek. Na kongresových slyšeních v březnu letošního roku americký generální velitel na Blízkém východě Joseph Votel argumentoval, že účast Ameriky byla velmi důležitá pro záchranu civilistů v Jemenu. Nespokojení senátoři obvinili Pentagon z účasti na chaotických saúdských leteckých úderech a požadovali, aby jasně vysvětlit, jaká je role USA na „zvěrstvech“ Rijádu. Votel odpověděl, že americká strana neví téměř nic o akcích Saúdů, protože nesleduje, zda dodana Američany letadla útočí na civilisty a neví, jestli používají bomby vyrobené USA.

Nicméně jak sdělil NYT Larry Lewis, poradce ministerstva zahraničí na škody na civilisty, který pracoval se saúdskou koalicí v letech 2015 až 2017, byly tyto informace k dispozici Washingtonu a navíc od prvních dnů operace. Podle něj museli američtí důstojníci zodpovědní za interakci mezi Washingtonem a Rijádem mít přístup k databázi, která obsahovala podrobné informace o každém leteckém útoku, včetně palubního čísla letadla, cíle, použitého střeliva a krátkého popisu úderu. Jak se Lewis domnívá, pomocí těchto údajů lze snadno určit úlohu, kterou hrají americká zařízení v každém jednotlivém případě. Jiní úředníci USA však popírají existenci této databáze nebo zdůrazňují, že je Washington použil k řešení dalších důležitějších úkolů - a jeden z nich v rozhovoru s korespondentem NYT uvedl, že shromažďování informací o používání amerických zbraní v Jemenu nemá, protože to nemění situaci.

Kritici americké politiky se domnívají, že jediný způsob, jak ovlivnit Rijádu mimo úplného zastavení prodeje zbraní, je omezit podporu letecké kampani v Jemenu. Avšak po opuštění Pentagonu Mattisem bude v čele ministerstva Patrick Shanahan - muž, který pracoval více než třicet let ve společnosti F-15 Boeing, která získala miliardy na dodávkách do Saúdské Arábie. Úředníci Pentagonu ale tvrdí, že Shanahan, který je stále ve funkci zástupce ministra, se vždy distancoval od případů týkajících se Boeingu, poznamenali novináři NYT.

- - -

12 komentářů :

 1. Ti nechali své prsty všude kde mohli.
  Třeba i tady:

  Vzhůru do EU

  Stříleli do hlavy chlapečka malého.
  Pistolí, puškou, z granátu střepinou.
  Teď leží na zemi s děravou pepinou.
  Zlodějna valí se Stěpanem Banderou.
  Příště vám na majdan lidé už naserou.


  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/To-mam-resit-blaboly-z-USA-Ale-dobre-je-to-nasledovne-prihlasila-se-Tereza-Spencerova-Jde-o-Syrii-Ukrajinu-i-telefony-z-Ciny-565365

  Banderu oslavují pochody s pochodněmi každý rok, letos to bylo poprvé jako oficiální státní svátek. Jen mi přišlo, že ty pochody byly letos přece jen méně početné než v letech uplynulých. Nejspíš proto, že Ukrajina je fakt v problémech. Vezměte si skutečnost, že jejich parlament je poskládaný spíš „válečně“, i když by to – jako v každé jiné zemi – asi chtělo, aby tam byli i lidi, kterým jde třeba o ekonomiku nebo sociální situaci. Chci říct, že antirusismem se lidé nenajedí. A čím dál víc Ukrajinců si to uvědomuje, na Majdan je „hrdých“ už jen necelých 28 procent lidí. A oslavy Bandery do této situace zapadají – ani jimi se nikdo nenají. Takže na jedné straně je trapné, jak se Evropa dívá stranou, když Ukrajina slaví svého válečného zločince, a na straně druhé je stále jasnější, že jen s těmito oslavami to už moc daleko Ukrajina nedotáhne. Mají neustále „plná ústa“ nezávislé Ukrajiny, tak ať konečně zkusí tu nezávislou a prosperující Ukrajinu začít budovat. Zatím jen dál směřují ke dnu.

  OdpovědětSmazat
 2. Míra nasranosti na Ušáky roste nezadržiteně po celém světě, těch co se jich zastávají a jdou jim na ruku, je čím dál méně. Někdo to dělá pro prachy, někdo a to jsme my, z blbosti a nepoučitelnosti. Dopady budou o to horší. Jak říkal Julda "Lidé bděte"! dlužno ještě dodat "A NEBLBNĚTE". Rudý dědeček.

  OdpovědětSmazat
 3. Za ropu dostávají zbraně, aby se vzájemně vymlátili, je to geniálně vymyšleno.

  OdpovědětSmazat
 4. Prestal jsem clanek cist, ani jedna zminka NYT, ze jako demokraticky stat by se USA nemely vmestovat do jednani jinych zemi, jako se jim nelibi, ze se nekdo vmesuje do jejeich (volby, Rusove meli zajistit vrazdeni jako je zajistuji USA vsude, ne jakousi ucetni). Tohle je demokracie, ale NYT pise, jako kdyby povinnosti USA bylo jen jednat, jak a kde se jim libi.
  A o to vice mne to stve, ze jsem tam zil 20 let a 40% lidi nemelo zdravotni pojisteni. Na to mili pani Trumpove, Barakove, Bushove, Clintonove penize nemeli, nasekali neuveritelny schodek, ale lidi nemaji zdravotni pojisteni (ja tam zil na ceske, cestovni, a 1.5 roku jsme nemeli ani tohle. Mnozi celozivotne splaci dluhy za to, ze meli nehodu ci porodili. Snacha ted mela kompl.porod, ve 2 hod.rano, kdyz chtela zustat dalsi noc, uctovali ji 1.000 dolaru za noc,takze 2.000 dolaru za 2 noci. Ale voj. rozpocet sel zase astronomicky nahoru. Hrozna zeme, uz aby nebyla na zemekouli.

  OdpovědětSmazat
 5. Nevěřím tomu, že USA jsou nevědomým komplicem vraždění v Jemenu. Spíše jsou to ony, kdo tahá za nitky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. I ti vyhublí a bosí Hutští rebelové to ví přesně, kdo je za tím bordelem a nejen v Jemenu a jejich vítězné skandování mluví za vše, kéž by si toho byli vědomi i ostatní. Jejich radostné halekání v češtině znamená: " Smrt Americe, smrt Izraeli, budiž prokleti židé, Alláh je veliký"... Přestože proti nim válčí především armáda Saudská Arábie a spousta žoldáků z Afriky, Středního východu a dokonce i z Jižní Ameriky a přesto se o nikom z nich ve svých provolání nezmiňují, ale moc dobře ví, kdo za tou válkou vězí...

   Smazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 7. Blbe, kdo tě platí? (Dotaz od Prokeš Josef)

  OdpovědětSmazat
 8. Tak to jo američané nevěděli koho budou zabíjet jejich zbraně to určitě.

  OdpovědětSmazat
 9. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi a soukmenovci, POZOR: Na sajtách naší milované Nové Republiky opět řádí kavárníci, placení agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A KAVÁRNÍKŮ-LEPŠOLIDÍ !!!!!

  Proto žádám soudruhy a soukmenovce z redakce NR, aby NEPRODLENĚ posílili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z pražské 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  A to IHNED!!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší milovanou Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi a soukmenovci, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti kapitalismu, demokracii, Euroamerice a kavárníkům-lepšolidem.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu, putinistu, zemanistu a babišistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi a soukmenovci, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 3. ledna 14:19.


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 10. Rusko-sovětské zbraně – zbraně míru a pokroku!

  Tak právě tzv. The New York Times odhalily toto veřejné tajemství, v jeho odporné nahotě!
  Jsou to vážně paradoxy, jak říkával Julius Fučík: Vždyť právě tzv. The New York Times jsou OBŘÍ hlásnou troubou našich dědičných třídních a národních nepřátel!

  Stačí si zjistit, jak ODPORNÉ fake news uveřejňují tzv. The New York Times prakticky každý den!
  Prý:
  • Náš Doník je zavázán Velikému Putinu, BJJP, za své zvolení – proto prý jde na ruku Velikému Rusku!
  • Veliké Rusko vede tzv. hybridní válku proti prohnilému, ke zkáze odsouzenému Západu!
  • Prašivého psa Skripala otrávili krásní ruští lidé, a nikoli CIA s Mossadem!
  • Atd. apod., každý den, a pořád!!!

  A nyní tedy zpráva, kterou by KLIDNĚ mohla uveřejnit ruská Stranická a vládní masmédia …
  Zvláštní, vážně.

  Každopádně: My roduvěrní Češi a Rusové, my Západoasiati, čili my všichni komunisti, putinisti, zemanisti a babišisti víme, že rusko-sovětské zbraně = zbraně míru a pokroku!
  Ať už je používá kdokoli proti komukoli, kdekoli a kdykoli.

  Zato USácké zbraně jsou zbraněmi války a reakce, VŽDY & VŠUDE.
  Přitom pranic nezáleží na tom, jestli ony zlořečené USácké zbraně používají USáci či Euroameričani k prosazení resp. udržení evropských hodnot, nebo Saudové k likvidaci povstalců.

  Nyní malá lekce z marxisticko-leninsko-stalinsko-putinské dialektiky:

  A) Když odporná saudská letadla USácké výroby shazují odporné USácké bomby na ubohé muslimské partyzány, je to hnus, způsobující MASOVOU MIGRACI.

  B) Ovšem když nádherná rusko-sovětská letadla shazují nádherné bomby na brutální muslimské povstalce, je to NÁDHERNÁ mírová iniciativa Velikého Ruska a osobně Velikého Putina, BJJP.


  Toto musí být jasné každému, i třídnímu/národnímu nepříteli!
  Pokud to nějakému kavárníkovi-lepšolidovi jasné není, tak mu to do té jeho pravičácké intelektuální makovice vtlučeme služebními obušky, hezky česky a rusky!!

  Bratrská internacionální pomoc z 21. srpna 1968 zachránila naši vlast před euroamerickou okupací, před hrůzami EU, NATO, kapitalismu a demokracie!


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 11. I want you to thank for your time of this wonderful read!!! I definately enjoy every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff of your blog a must read blog! wuxiaworld

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.