Reklama

středa 23. ledna 2019

Plochá dráha letu z obou stran

Plk. vz Ing. Jaroslav Štefec
Jaroslav Štefec
23. 1. 2019
Zeptal se mě přítel, o co vlastně jde ve vojensko-politickém ping-pongu mezi RF a USA ve věci střel s plochou dráhou letu a vypovězení smlouvy INF. Pokusím se to trochu rozvést. Smlouva INF z roku 1987 mezi tehdejším SSSR a USA si kladla za cíl snížit riziko náhodného vzniku jaderného konfliktu v Evropě cestou likvidace celé jedné třídy prostředků jaderného napadení - zbraní středního a krátkého doletu (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty – proto INF). Zavazovala obě strany k likvidaci ze země odpalovaných balistických střel (raket) GLBM (Ground-Launched Ballistic Missile) a ze země odpalovaných střel s plochou dráhou letu GLCM (Ground-Launched Cruise Missile, odtud také výraz "křižující střely") s doletem 500 až 5500 km. Střely na lodích a letounové střely se do této kategorie nezapočítávaly.


Smlouva byla jednostranně výhodná pro USA, které v té době měly díky stovkám supermoderních BGM-109 Tomahawk s velmi přesným naváděcím systémem masivní převahu v kategorii z letadel a lodí vypouštěných střel s plochou dráhou letu. SSSR, resp. jeho nástupce, Ruská federace, orientující se především na mobilní raketové systémy, tímto způsobem přišla o celou jednu třídu zbraní, schopných účinně odstrašit a ohrozit případného útočníka. Převaha USA v této oblasti se naplno projevila během obou válek v Zálivu a rovněž při útoku na Srbsko během jugoslávské kampaně NATO, které se ČR zúčastnila již jako plnoprávný člen této organizace.

Od té doby se situace radikálně změnila. Pryč jsou "divoká devadesátá", a ruská armáda už dávno není tehdejší jelcinovskou smečkou opilců a zoufalců, kteří netušili čí jsou, a co s nimi vlastně bude. Vývoj zcela nových tříd zbraní a rychlá konsolidace ozbrojených sil RF od přelomu století do současnosti zaskočily nejen USA. Nasazení nové generace ruských vysoce přesných střel s plochou dráhou letu Kalibr-M, odpalovaných z lodí a letadel, tak bylo pro naprostou většinu západních expertů doslova šokem. Stejně jako schopnosti raketových systémů 9K72 Iskander verzí M a K, na jejichž odpalovacím zařízení 9P78 se kromě balistických raket s dosahem cca 480 km začala objevovat i vypouštěcí zařízení nových střel s plochou dráhou letu 9M728 s podobným doletem. Ani jedna z těchto zbraní přitom neporušuje zmiňovanou smlouvu z roku 1987.

Američané však (údajně na základě snímků ze zkoušek na polygonu v Kazachstánu) tvrdí, že ruská armáda tajně vybavuje raketové komplety Iskander raketami 9M729 (de facto shodnými s námořními střelami 3M14 Kalibr-M) s doletem 480 až 5470 km, schopnými nést jaderné nálože. Což podle nich smlouvu INF zásadně porušuje. Americká administrativa na základě tohoto kategorického tvrzení, které Rusko ovšem stejně kategoricky popírá, požaduje okamžité ukončení výroby obou typů letounových střel a následnou likvidaci již vyrobených pod přímým dohledem USA. Což je ze strany vedení RF naprosto nepřijatelné.

Důvody nevybíravého amerického tlaku na likvidaci smlouvy INF jsou ovšem daleko hlubší. Ta je v současné době objektivně omezující a stále méně akceptovatelná nejen pro USA, ale i pro Ruskou federaci. Zatímco se totiž RF a USA ostražitě pozorovaly a hlídaly, země nevázané smlouvou INF (což byla např i ČSSR (později jen SR), vlastnící ještě počátkem 90. let raketové systémy 9K714 Oka, ačkoliv v bývalém SSSR již byly zlikvidovány) budovaly díky stále snadnější dostupnosti technologií výroby lehkých proudových motorů, výkonných raketových motorů na TPH, vysoce přesných naváděcích systémů atd. vlastní systémy středního a krátkého dosahu, ať už na bázi raket, nebo letounových střel. Tyto systémy jsou tak v současnosti ve vlastnictví mnoha zemí světa (Británie, Francie, Turecko, …) včetně neevropských jaderných mocností (Čína, Indie, Pákistán, Severní Korea ...). Zřejmě právě proto USA zcela promyšleně zvolily takový druhu rétoriky a formy nátlaku na RF, aby je kremelské vedení muselo zákonitě a logicky odmítnout.

Problém je v tom, že smlouva sice znevýhodňuje obě jaderné velmoci, ale zatímco pro RF byla určitou garancí bezpečnosti před nenadálým útokem z území "bobtnající" organizace NATO (Moskva může dnes být zasažena touto třídou zbraní z území některých členských zemí Aliance do 10'), USA se mohou před okamžitým odvetným úderem cítit v relativním bezpečí. Prozatím. V RF totiž mezitím vznikly zcela nové kategorie zbraní, které výrazně eliminují očekávaný efekt vypovězení smlouvy INF. Ať už to jsou často zmiňovaná stomegatunová "torpéda posledního soudu", hypersonické manévrující jaderné hlavice pro strategické rakety nové generace Siněva, nebo strategické jaderné ponorky třídy Jurij Dolgorukij s raketami Bulava a střelami Kalibr-M.

V dění kolem smlouvy INF navíc začal hrát roli i další faktor, a to náklady. Rusko se vydalo při hledání odpovědi na rostoucí ohrožení ze strany USA a NATO odlišnou cestou, než bývalý SSSR. Budování flotily malých lodí schopných nést velké množství střel s plochou dráhou letu Kalibr-M, modernizace letounů TU-95 a TU-160 a jejich přestavba na nosiče relativně malých a levných střel dalekého dosahu, malé střely s jaderným pohonem, hypersonické systémy Kinžal na modernizovaných letounech MiG-31K a především efektivní využívání principiálně zcela nových systémů radioelektronického boje je neskonale levnější variantou snah USA a dalších západních zemí dosáhnout převahy díky vysoce sofistikovaným, přeelektronizovaným a tudíž vysoce zranitelným "superzbraním". Což vyčerpává slábnoucí ekonomiky Západu naprosto stejně, jako se to svého času dělo SSSR.

Vypovězení smlouvy INF ze strany USA, k němuž po očekávaném odmítnutí zmíněného ultimáta ruskou stranou naprosto jistě dojde, bohužel stejně jistě povede k odstartování nových závodů ve zbrojení. A co horšího, povede také k výraznému nárůstu hrozby ať už náhodného, nebo úmyslného "selhání pojistek", neočekávané explozi jaderné munice (budu-li dostatečně paranoidní, možná i neevropského původu) na území některé z evropských jaderných mocností. V takovém případě, i kdyby k jaderné explozi došlo skutečně jen náhodou, by pod tlakem času zřejmě nikdo nepátral po skutečných příčinách. S vysokou pravděpodobností by došlo prakticky okamžitě k výměně jaderných úderů mezi NATO a RF, velmi rychle přerůstající v krátkou, ale ničivou jadernou válku, vedenou na území celého evropského kontinentu (samozřejmě včetně ČR) prakticky bez možnosti rozvinutí pozemních armád. Jejich zásoby, schopnosti a organizovanost by nejspíše posloužily už jen ke zmírnění katastrofální humanitární situace po odeznění konfliktu.

Ve světle těchto skutečností chápu snahy USA donutit evropské země navýšit vojenské rozpočty a více se starat o vlastní obranu. Rozumím také stále častějším vyjádřením vrcholových amerických politiků o postupném stažení nejen z Afghánistánu, ale i z Evropy, a perspektivně rovněž o výrazném omezení angažovanosti USA v evropské části NATO. Ostatně podpis smlouvy o francouzsko-německé spolupráci, akcentující jejich jednotné vystupování v zahraniční a obranné politice, koordinující společné postoje v otázkách EU a NATO a zmiňující společnou obranu v případě napadení tyto dosud většinou pouze "podprahové" zprávy de facto potvrzuje.

Bohužel, na tyto „nové“ trendy doplácí z pozice člena NATO i ČR. Jako ostatní evropské země Aliance jsme i my vehementně tlačeni k navyšování vojenského rozpočtu, nejlépe na 4 (nikoliv 2, to je jen politická rétorika na oblbnutí občanů) % HDP. Ne ovšem kvůli zvyšování vlastní bezpečnosti, ale proto, aby si česká armáda pořizovala za ceny obvykle daleko vyšší než jiné země Aliance „supermoderní“ zbraňové systémy z USA a dalších "starých" členských zemí NATO. Současná česká generalita totiž sice zpravidla nedokáže zavelet ani nastoupené jednotce hradní stráže (čest výjimkám), zato „umí“ bez mrknutí oka nakoupit zbytečné protiletadlové raketové komplety za dvě a půl miliardy, což je cena, dvaapůlkrát převyšující jejich "tržní cenu obvyklou". Komu připadají "přebytky", to už je ovšem spíše otázka pro orgány činné v trestním řízení.

Vše nasvědčuje tomu, že je nejvyšší čas začít se připravovat na konec NATO v jeho současné podobě, a přizpůsobit tomu zahraniční, bezpečnostní a obrannou politiku ČR včetně přehodnocení naší účasti v tzv. „spojeneckých misích“. A hlavně je nejvyšší čas vysvětlit to našim „politikům“. Samozřejmě civilizovaně a demokratickými nástroji. Pro mnoho vůdců malých českých politických stran v tomto směru může být velmi poučným studium formování a vzniku strany Likud, ovládající od roku 1977 po celých 15 let zcela suverénně do té doby roztříštěnou a rozhádanou politickou scénu Izraele. Volby se neúprosně blíží.

23 komentářů :

 1. Protiletadlové raketové komplety?
  Neumíme to snýtovat?
  Delfína jsme taky sflikovali dohromady.
  Ty motory na Ukrajině mají, za hubičku a nemají odběratele?

  Já bych, co se štefce týče váhal.
  Ještě vozí neregistrované devítky v zavazadlovém prostoru?
  To se jako nemáme bránit?
  A nechat se šoupnout někým (nikdy neodhadnete kdo to bude) do odpadní jímky, jak teď čtu ve zprávách z Karlovo Varů.
  Fuj, ty oplatky už doma nechci, buhví co tam melou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Štefec řikal,že na tu devitku měl zbrojak a nemohli ho zavřit až zčerná, tak co de tady do toho serete!

   Smazat
  2. 11:24 je zmatený plácal, který závidí Štefcovi odvahu a jasnou hlavu a trapně okopává kotníky. Inu, jsme v Česku, častém rodišti podrazáků a blbů.

   Smazat
  3. Tématu Armády ČR byl věnován seminář Nové republiky. Jeho výstupy jsou videa s vystoupení plk. Štefce, plk. Petráše a pplk. Obrtela.
   Vřele doporučuji i úryvky z diskuze.

   plk. Petráš:
   http://www.novarepublika.cz/2019/01/seminar-nove-republiky-na-tema-jak-by.html

   plk. Štefec:
   http://www.novarepublika.cz/2019/01/seminar-nove-republiky-na-tema-jak-ma_17.html

   pplk. Obrtel:
   http://www.novarepublika.cz/2019/01/seminar-nove-republiky-na-tema-jak-ma_91.html

   Diskuze:
   http://www.novarepublika.cz/2019/01/seminar-nove-republiky-jak-by-mela.html

   Smazat
  4. 11.38 devítku má legální, jako osobní zbraň.Druhou pistoli mu podhodili při kontrole, když hledali ztracenou Aničku. Tu hledali v jeho autě v předním kaslíku a najednou našli pod zadní sedačkou nelegální zbraň.Ještě, že na ni nešahal a odmítl ji podat.Jinak by bylo najednou hodně pachových stop včetně DNA a byl by problém.Někdo ho chtěl diskreditovat před veřejností,protože někdo z něj má strach a ví proč.(třeba voj.zakázky)Kéž by bylo víc takových vlastenců a odborníků v armádě, jako je p.J.Štefec.11.24 je oprvdu zmatený,protože J.Štefec je velice vzdělaný,znalý, s obrovským přehledem včetně zkušeností ze zahraničí.Je výborný taktik a analytik.Vím,o čem mluvím.

   Smazat
 2. PODLE POSLEDNICH ZPRÁV MŮŽEME ZVYŠOVAT PENÍZE NA ZBROJ

  vzsoko a ještě výše.Stejně ČR nemá žádné vojáky,které by ty miny a pušky dokázaly držet.
  No nezbývá než jit do kostela a tam se modlit kzejména ke článku č 8. Národniho programu voličů který slibuje supetr řešeni.

  UDĚLEJME NATO A TEN 2% HDP NÁŘEZ PRO ČR ZBYTEČNÝM A NATO TAKY

  To je ta část mirového ráje,který podle zdejšich lidových komentátorů slibuji borci z NEPOLITICKÉ SPOLEČNOSTI VOLIČŮ OSV a jsou při tom bratru jedini!!!

  Šefec napište těm dubovým hlavám ve vládě,aby si to čislo osvojily,nebo to máme udělat za ně sami,když jsoU to jak už všichi na to koukáme, NEMEHLA ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máme-li platit na českou armádu víc, pak je potřeba její přestavba a rozšíření podle úplně nová koncepce, s kterou se lidi ztotožní. Jinak jde jen o vyhozené peníze nastrkané zahraničnímu vojensko-průmyslovému komplexu.

   Smazat
 3. A na to je jediná racionální odpověď: protože se nemůžeme zachránit před militaristickým šílenství USA, tak je jednodušší a lacinější se připojit k neutrálním zemím Evropy: Rakousku, Švýcarsku, Švédsku, Irsku, Finsku..... Tak Okamuro! To by mohlo být první a nejslavnější referendum v ČR! Oslovte občany s dotazem, zda si přejí válku a navíc jadernou, nebo mír? Když nic, nebudeme spoluvrahy občanů Země. Stojíte se o takovou pověst?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naivní představa. Neutralita je podložena
   vlastní vojenskou silou (tu momentálně nemáme),

   politickou shodou nejen na domácí scéně (tu také nemáme, je tu mnoho amerických řiťočípků)

   ale i shodou velmocí (a ta nenastane, protože jsme se opět ocitli ve fázi konfrontace prostřednictvím "studené války").

   Leo

   Smazat
  2. Neutralitu budiž ,ale jak bude jaderná válka ,jdeme stejně do pr..le ! Uvědomte si ,že by to byl konec světa dementi!!! Nač neutralitu ?!

   Smazat
  3. 15.03 Vzhledem k naší GEOGRAFICKÉ poloze je úplně jedno, zda máme či nemáme armádu, spojence, nebo neutralitu. Zbraním hromadného ničení kohokoliv je to totiž jedno. Do té doby ale prostředky vyházené za žoldáky, kriegschrott, za úlitby "spojencům",... lze použít pro vlastní Národ.

   Smazat
 4. Armádu zrušit, stejně budeme německým nebo francouzským protektorátem, tak ať si nás hlídají sami.

  OdpovědětSmazat
 5. Ja, Štefec říkal.
  (Gdyš von ten Klinton, když on hýkal že...)
  A vojenská policie (která pravda, někdy v té době přepadla zpravodajství veřejnoprávní televize, vykopala dveře redakcí a mířila na ochranku odjištěnými samopaly) říkala něco jiného.
  Zbývá zjistit, kdo jí to nařídil.
  Eventuelně ji na OTNky poslal.
  Jinak tu pořád je tvrzení proti tvrzení nebo vůbec jen křivá huba.
  Pokud se ty případy nedovádějí dokonce (vyhazov velitele policie je tak směšná malá domů, že lze promítat vedle němých grotesek), neotiskne se fotka pistole bez v.č. nebo s v. č. zfalšovaným (první je nebezpečnější, jde o vybavení pro nájemného vraha, získané přímo od výrobce, jako v Němcích "ceska s tlumičem" v případě NSU) a nedoloží se, kde se vzala, což pro policii je 2x 8 hodin rutinní práce včetně zadržení dodavatele, pak...

  Zjevně žijeme v zemi blbů 11:38, 11:58, kterým lze nakukat cokoli.

  OdpovědětSmazat
 6. https://cz.sputniknews.com/svet/201901239007397-trump-kongres-nato-reseni-zakaz/

  OdpovědětSmazat
 7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 8. V reakci na pana Lea se asi opakuji, ale Rakousko má armádu i neutralitu, my nemáme ani jedno. Situace je jako v anekdotě:
  Kdybychom chtěli neutralitu, musely by se za ni zaručit signatářské země Mnichovské dohody.

  OdpovědětSmazat
 9. Ta smluva byla uzavřene v době kdy dosah běžných raket nebyl pro USA a SSSR nebezpečný. Dnes když se NATO ze všech stran dostalo do dotyku s hlanicemi dnešní Ruské federace Jde o něco naprosto jiného. USA a NATO naprosto pošlapali dřívější smlouvy a přesunem do bezprostřední blízkosti Ruska porušili jakoukoliv smlouvu. Takže agresoři jsou USA a jejich NATO spojenci. Doufám, že takto vyhodnotí vztahy i Ruská federace. Ne že bych chtěl chcípnout atomovém ohni, ale chcípad pod hovady jako jsou USA a jejich spojenci (boužel i má milováná vlast) nechci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jaký že NATO u Ruska to Rusaci se cpou k NATO.Vy nevidíte že kradou územi a všude se cpou,to je typický pro rudochy.R Rusáci mají v Česku majetek jakým právem????kde je vlada,proč se neřeší jejich ambasada plná špiónu.To je nebezpeči velke a vy ste ovce.Rusaci museji pryč odsud,t osi pamatujte Češi hloupi.

   Smazat
 10. S-300 vubec nezareagovaly a systemy Pancir kompletne znicene. Tot smutna vizitka ruske PVO v Syrii …

  https://www.armadninoviny.cz/izrael-opet-zautocil-na-syrii-ruske-protivzdusne-obrane-navzdory.html

  OdpovědětSmazat
 11. Opěvovaný ruský protiletadlový systém Pancir neobstál, Izraelci jej ničili jako na střelnici:

  https://www.info.cz/svet/opevovany-rusky-protiletadlovy-system-pancir-neobstal-izraelci-jej-nicili-jako-na-strelnici-39779.html

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zdroj Křetínský / Tkáč, zloději jako Bakala. Fake news, video??? (pochybné) ukazuje zničení jednoho vozidla s antenou.

   Smazat
  2. 09:42 Tak! A pokud navíc těmto hrdinským rekům - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/11081266_102060_c11.jpg

   budeš krýt záda, rudoprde, nikdo a nic na světě je nezastaví!!

   Smazat
 12. Jo byli doby, kdy stačilo narovna kosy, na dobrou násadu nasadit kouly. Zlepšovák byly vozovové hradby a PÍŠTALY,
  okované cepy. No dnes by nám možná pomohly na naší sceně ŠPIČATÉ BOTY, abychom naše politiky kopli do zadní částí těla a některé dokonce přehodili přes hradbu. (tedy do vlastní zahrádky). Prostě nemám rád hovada která se neuplatní doma.
  Václav

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.