Reklama

sobota 19. ledna 2019

Pokud se Zdeněk Zbořil a Eric Best nevrátí na obrazovky ČT, je její vyhlašovaná nestrannost jen cynickým vtipem

Lubomír Man
19. 1. 2019
„Česká televize poskytuje nestranné a nezávislé zpravodajství, informace a komentáře“, praví se v kodexu České televize a na místě jiném se v něm vyhlašuje: „Česká televize si musí zakládat na otevřenosti, nestrannosti a nezávislosti“ A jen malý kousek dál se ve stejném kodexu dočtete: „Česká televize přispívá k vytváření prostoru slova, myšlení a tvorby, v němž může vyrůstat demokracie“.


Čtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT zodpovědný, kdo to pro dojem či pro nějakou jinou příčinu takto krásně zestylizoval, ale už v momentu, kdy tak činil, věděl, že bude činit něco opačného? A byl to tedy prachobyčejný lump?

Anebo to psal někdo, kdo to, co psal, myslel upřímně, ale – bohužel – už zemřel, takže proti tomu, v jaký paskvil se jeho myšlenky proměnily, už nemůže protestovat?

To všechno by nám možná mohli zodpovědět někdejší vedoucí starší činitelé ČT, ale obávám se, že ani od nich se relevantní odpovědi nedočkáme. A že nám tedy ani do budoucna nezbude nic jiného, než se trápít se se situací, jaká v ČT dnes doopravdy je. To znamená přesně opačná, než jak se v jejím kodexu vyhlašuje.

Dlouhá léta si do zpravodajských pořadů ČT zvali velkého novináře a rozhlasáka Jana Petránka (zemřel 10.11. 2018), ba dá se téměř říct, že byl v jejích studiích pečený i vařený. Ovšem jen do momentu, kdy prohlásil, že Krym je ruský už od roku 1783 a že dnešní Ukrajina a Porošenko jsou ostudou historie začátku 21. století. A že majdan spískali Američané hlavně proto, aby Rusům nejdříve vzali jejich námořní základnu v Sevastopolu a pak je vyhnali jak z Černého tak z Azovského moře. A že jestli se EU obává, že Rusko ohrožuje Evropu, tak pravda je taková, že samo EU ohrožuje Evropu daleko víc, protože neumí hodnotit situaci, jaká je.

Takovéto rouhačství bylo ovšem pro Českou televizi už hluboce pod čárou její představy otevřenosti i nezávislosti, takže když si Petránka k hovoru pozval v listopadu 2016 Sputnik, slyšeli tam z jeho úst už jen toto smutné konstatování: „Už si ani nepamatuji, kdy mě naposled pozvali do České televize. Dostal jsem se asi do jejich černého seznamu“.

V čemž se samozřejmě nemýlil. A nebyl na tom seznamu sám. Spolu s ním se na něm brzy ocitli další dva známí novináři Zdeněk Zbořil a Eric Best – a ze stejného důvodu jako Petránek. Řekli na Kavčích Horách, co si otevřeně a nezávisle mysleli a ne tedy to, co od nich redaktoři ČT chtěli slyšet. A měli tzv. utrum.

Hledím na tiulek tohoto článku a ptám se sám sebe, nejsem-li až příliš skromný, žádám-li jen, aby se do ČT vrátili pouze tihle dva. Je-li totiž zhruba na dvě půle rozdělen národ a na stejné dvě půle jsou rozděleni i čeští novináři, z nichž jedna půle věří, že ve Washingtonu sídlí sbor andělů a v Kremlu křepčí banda ďáblů, zatímco polovina druhá tomu nevěří, či si dokonce myslí pravý opak, pak by přece bylo nestranné, otevřené a demokratické, aby oběma těmto novinářským táborům (tomu prvnímu tzv. mainstreamovému a placenému, i tomu druhému spíš jen internetovému a neplacenému), poskytla Česká televize stejnou možnost. Aby tedy národ uslyšel nejen to, co si myslí příslušníci tábora prvního, např. Romancov, Šafr, Honzejk, Fendrych, Palata, Mitrofanov, Luboš Dobrovský, Fištejn, Steigerwald, Jakub Janda č. 1 a č. 2, Michael Žantovský, Šafr a další, ale též co si myslí příslušníci skupiny druhé, to je Radim Valenčík, Václav Umlauf, Petr Žantovský, Tereza Spencerová, Zdeněk Jemelík, Jan Schneider, Mojmír Grygar, Ladislav Větvička, Lenka Procházková, Marek Obrtel, Václav Dvořák, Ivan David, Martin Koller, Jiří Jírovec, Jaroslav Bašta a další.

Umí si někdo představit, jak by se za takovéhoto stavu věcí Česká televize rozzvonila? Jak by z dnes mrtvého lóže povstala polemika? Jak by se teprve nyní zvedla diskuze, bez niž nelze dle Masaryka dojít k dobrým výsledkům a bez níž též nemůže být demokracie demokracií? Jak by se mezi našimi lidmi zvýšil zájem o politiku – a to snad až tak, že by se o ní mezi sebou začali bavit dokonce i školáci, jak jsme to kdysi prožili my starší v prvních letech po 2. světové válce?

Je to jen sen, nebo by se to dalo uskutečnit? Kdo tomu brání? Kdo je proti tomu, abychom se stali demokracii skutečnou a bez přívlastků, a ne tedy demokracií s přívlastkem „liberální“, kterou dnes jsme a která de facto znamená demokracii poloviční? Či podle Jaroslava Bašty dokonce diktaturu?

Stěžujeme-li si dnes, jak jsme coby národ nejednotní, pak je to proto, že jsme Masarykovu ideu diskuze zavrhli. Kdyby žila, spousta věcí by se jejím prostřednictvím vyjasnila, chybné názory by v jejím ohni shořely, zatímco názory zdravé by získaly převahu a přiklonila by se k nim většina národa. Zatímco dnes jsou obě zhruba stejně početné poloviny národa zakopány každá ve svém okopu a bez vzájemné domluvy se jedna druhé stále víc a víc odcizuje.

A není to jen u nás. Je to všude, kde tzv. liberální demokracie zapustila kořeny. V USA, ve Francii, v Britanii i v Německu.

Což tak, kdybychom dali jiným příklad? A Česká televize, vším lidem sponzorována i povzbuzena, by za tímto vznešeným cílem vykročila jako první? A lotr dříve proklínaný i vysmívaný by se tím konečně změnil v cosi pořádného.

Kdo by mu to mohl zatrhnout? Vláda? Parlament? EU? Americká ambasáda? Anebo naše malost? Nebo hloupost? Či nedostatek odvahy k samostatnému jednání? Nebo strach těch, kteří by v masarykovské diskuzi utrpěli porážku?

Co myslíte?

22 komentářů :

 1. Z toho druhého tábora si lze vážit jedině Dobrovského byť s výhradami.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. bohužel stav ČT nevadil Sobotkovi a nevadí ani Babišovi

   FUJ

   Tony

   Smazat
 2. Na půlkila balená do novin, pro psy.
  Ale ani ti....

  OdpovědětSmazat
 3. Jsou dva typy televizí. Ty, které pro své přežití potřebují diváky a ta, které stačí zákonem donucení "koncessionáři"

  OdpovědětSmazat
 4. Pane Mane, na komunisty jste nějak zapomněl. Co vám udělali?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Právě, že nedělají vůbec nic.

   Smazat
 5. Na "českou" tele raději nemyslet, nedívat a nikde ji nezmiňovat.
  Když už, tak podminovat.
  (Zdravím Koudelku)

  OdpovědětSmazat
 6. Pokud je ČT placena koncesionáři a to povinně vlastně formou daně. MUsí být také tak řízena. U tohoto kočkopsa asi nikdo neví komu patří a tím je dáno, že patří tomu kdo mu poskytne vlastně načerno větší balík peněz. ČT vlastně vybírá výpalné jako mafiáni. A stát dohlíží aby vypalné bylo řádně placené.

  OdpovědětSmazat
 7. Man se alibisticky mýlí. Čt se nejedná o vztah k Rusku, Krymu nebo Ukrajině. Zbořil s Bestem se provinili především tím, že přijali vyznamenání od presidenta Zemana. Postup ČT není tedy politický, je pouze nízký.

  OdpovědětSmazat
 8. Zdeněk Zbořil a Eric Best...Ivan Mládek, Helena Vondráčková, Rumcajs a Manka....těch osobností je celá plejáda, co se těžko na obrazovky vrátí*

  OdpovědětSmazat
 9. Ona ČÉTÉ JE I TAK NEPODAŘENÝM VTIPEM: JEJÍ "NESTRANOST" ZAJIŠŤUJÍ POVINNÉ DESÁTKY OBČANŮ DO KASY ČÉTÉ A PŘEDEVŠÍM SOLIDNÍ KORUPNÉ DIKTATURY KAPITÁLU. I ta rada proradná na tom parazituje. Takový propagandistický tlampač nám neposkytoval ani socík!

  OdpovědětSmazat
 10. Základem celé situace je v tom,že jsou dnes havlošvábi zalezlí na svých pozicích a jsou dobře chráněni.A navíc není vůle je z pozic vyhnat.Proto se nic nezmění a ČT nám bude i nadále lhát.Havlošvábi totiž nic jiného neumí!
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to tím, že ti kteří by je mohli vyhnat stojí pevně na jejich ideových pozicích.

   Smazat
 11. Ti si tam nějakým kodexem vytírají prdel.

  OdpovědětSmazat
 12. A chudák nebožák pan Man na tu bednu zírá od rána do večera.
  Je mi ho líto.

  OdpovědětSmazat
 13. Pro mě úplně zbytečná televize havlozvratky nesleduji nečtu.

  OdpovědětSmazat
 14. Čt je nestraná a apolitycká televyze viď to mají v kódexu.Ve škole nam doporučili jí sledovat povine a ze sledováni Čt sme mněli z toho samostatní předmnět a museli jsme referovat co v ní dávali ve spravodajství,to sme mněli ve škole.A dokážte že nejste robot.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi ses měl v té škole více věnovat českému jazyku. Ach jo.

   Smazat
 15. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi a soukmenovci, POZOR: Na sajtách naší milované Nové Republiky opět řádí kavárníci, placení agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A KAVÁRNÍKŮ-LEPŠOLIDÍ !!!!!

  Proto žádám soudruhy a soukmenovce z redakce NR, aby NEPRODLENĚ posílili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z pražské 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  A to IHNED!!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší milovanou Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% spolehlivého orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi a soukmenovci, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti kapitalismu, demokracii, Euroamerice a kavárníkům-lepšolidem.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu, putinistu, zemanistu a babišistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi a soukmenovci, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 19. ledna 16:12.


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 16. Postupujme tradičně komunisticky a národně socialisticky: Využívejme všech slabin demokracie k její likvidaci!

  Náš drahý soudruh a soukmenovec Man má pravdu přímo Leninsko-putinskou: Demokrati musejí veřejně diskutovat i s námi horšolidmi, s námi NEOCHVĚJNÝMI odpůrci demokracie a kapitalismu!

  Ano, pořady ČT musejí být vyvážené dle NAŠICH představ: 10 minut Židi, 10 minut Hitler.
  Tečka.

  „Dobré je vše, co posílí naši moc!“ (V. I. Lenin)


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 17. Zrovna uplynulé tři dny jsem sledoval zpravodajství ČT a to téměř v jednom kuse. Po tomto marathónu jsem se musel začít smát. Bylo to tak jasné (tedy, ne, že bych si předtím myslel něco jiného ). Stoprocentně souhlasím s panem Manem! I já si říkám ,,koho to potkali a co jim to nalhali". A k panu Petránkovi toto, chybí!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.